KOLONIËN. BINNENLAND. 891, na Tsoesjima 83A en na bet ^«bturdo van Scbastopol 79 pet. Over de muiterij in Scbastopol deelt do Koln. Ztg. mede, dat do aan den wal ge kazerneerde manschappen van de vlootequi- page het eerst aan het muiten schijnen te zijn geslagen. Reeds langen tijd heerschte er gisting onder hen en admiraal Tjoechnin heeft nog onlangs in een dagorder gewezen op do oorzaken, door welke de tucht zoo zeer was ondermijnd. Niet alleen heeft de socialistische propaganda daartoe het hare bijgebracht, maar ook de officieren hebben schuld, daar zij zich om dc manschappen in het rniust niet bekommerden en slechts zelden uit de stad naar de kazernes kwa men, waar zij volgens de voorschriften eigen lijk moesten wonen, den dienst lieten zij go- heel over aan de onderofficieren. Waar zoo slap werd godicud, was er na tuurlijk allo gelegenheid voor propaganda ca opruiing. De slechte verpleging maakte do stemming onder do troepen ook al niet beter. Toen dc muiterij uitbarstte, lagen het pantserschip Pantcleimon (de vroegere Kniaz Potemkin), do kruiser OUchakow en eenige andero schepen in de Zuidbaai, terwijl de overige schepen, o. a. het pantserschip Ros- tislaw in do hoofdbaai voor anker lagen. Volgens mededeeling van admiraal Tsjoech- nit waren allo schepen, op bevel van don commandeerenden generaal van het 7e leger korps ontwapend. Men moet dat aldus op vatten: het grootste gedeelte der munitie was aan land gebracht, ook waren er geen kolen en misschien had men ook sommige machinedeelen verwijderd. Do muiterij begon in do kazernes van do vloot-equipage* en reeds spoedig sloten zich do bemanning van de Panteleimon en de Otschakow bij de muiters aan. De opstande lingen stuitten op geen tegenstand, het in- faiiterie-regiment Brest sloot zich bij hen aan, bovendien eenige afdeelingen vcsting- aitillorie en een reserve-bataljon, terwijl het regiment Bialystok aftrok. Do stad geraak te in handen der opstandelingen. De trouw gebleven troepen verzamelden zich in de vestingwerken en wachtten versterkingen uit andero garnizoenen af, terwijl zij zich voorloopig bepaalden tot het tegenhouden dor muiters. Het regiment Brest keerde toen weder tot hen terug. Do latere gebeurtenis sen kent men nog maar onvolledig op den v*uitslag na, die is, dat de muiters 't hebben moeten afleggen. Over den indruk van het gebeurde in Scbastopol te Petersburg melden Russische bladen, dat dit in de rogecringskringen een waro ontsteltenis heeft teweeg gebracht. In den ministerraad en in het ministerie van marine worden buitengewone vergaderingen belegd. Per telefoon en per telegraaf corres pondeert het departement van marine aan houdend met alle havens, waar oorlogssche pen gestationeerd zijn. De rapporten van den commandant der havens van de Zwarte zee worden zelfs in den nacht direct naar Zarskojo Solo gezonden. Den minister van nu rine, admiraal Birilew, word opgedragen naar Sebastopol te gaan, om over het ge beurde rapport uit te brengen. Aan den anderen kaut werd generaal Mcller-Sekomeis- ki uit Sebastopol naar Petersburg ontboden, «aar hij ook reeds is aangekomen. Over luitenant ter zee Schmidt, den aan voerder van de muitende matrozen in Se bastopol, wordt bericht, dat hij bij ue be grafenis van de den 5en November in Se bastopol gedoode betoogers eene rede aan b°t, graf heeft gehouden, waarin hij zeide ,,Aan een graf mogen wij slechts bidden, maar ik wil, dat ons gebed een nieuwe eed worde. Toen zij, die hier begraven liggm, naar de gevangenisseq stroomden om aan d* ongelukkige strijders voor de vrijheid do blijde boodschap te brengen, dat de geke- tonden vrij zouden worden, heeft men hen brutaal neergeschoten. Deze moord is af schuwelijk en ontzettend. Thans zien do zie len van deze slachtoffers op ons neer en vra gen zwijgend: Wat wildet gij met de vrij heid beginnen, waarvan men ons voor altijd beroofd heeft? Zullen wij dc laatste slacht offers van het despotisme zijn? Wij moeten deze zielen gerust stellen door onzen eed. Laat ons zweren, dat wij nooit het kleinste stuk der menschenrechten, dxe wij veroverd hebben, vrijwillig zullen prijs geven. Ik beur mijne hand op en zweer het!" De geheele aan hot graf verzamelde menigte riep als uit één mond: ,,Wij zweren hot!" Schmidt werd ton gevolgo van zijne rede, in welker vorderen loop hij de menigte aau- spoorde de algemeenc werkstaking onder zijne leiding op nieuw te beginnen, totdat bet algemeenc stemrecht was toegestaan, op bevel van admiraal Tsjoeknin gevangen ge nomen. Door de muitendo matrozen werd hij bevrijd. Hij was toen het erkende hoofd van den opstand. Uit het bericht van admiraal Tsjoeknin over de demping van den opstand blijkt in- tusschcn, dat luitenant Schmidt meer een held van het woord dan van de daad was. Iu den strijd veranderde dc revolutieheld in een vluchteling, dio reeds na do eerste scho ten de witte vlag heesch en zijne makkers in dcu stoek liet en zich als matroos ver kleed redden wilde. Hij word echter herkend en gevangen genomen. Het bericht van Schmidt's verwonding is tot dusver niet be vestigd, maar ook niet tegengesproken. To Petersburg ziju thans 72 fabrieken ge sloten. Het totaal der uitgestotenen en sta kets is 110.000. Te Moskou zijn 26 fabrie ken met 58,700 man gesloten. Tnrlctl* Komtantinopel, 3 Dcc. De gezant van Oos tenrijk heeft geweigerd nieuwe voorste! Isa van de Porte toe te laten. Het vertrek van liet eskader naar Tc edos is op Maandag be paald. Uit de berichten, die por post van de dv- moust rat ie vloot to Konstantinopel zijn ont vangen. blijkt, dat de landing op Mytileue met 617 man geschiedde, omdat ook nut de mogelijkheid van verzet van Turkscho zijde rekening moest worden gehouden. Den vol genden dag werd het aantal tot 100 .aan te rug gebracht, en wel tot één officier en 2."» man van elke mogendheid, Rinland ui go zonderd, omdat do Koebanctz slechts eene geringe bemanning heeft. De eerste laad ng geschiedde onder bevel van den Engelscher commandant Farrington; het Franscho de tachement bezette het belasting kantoor, het Oostenrijksch-Ifongaarsche het telegraafku«- toor, liet Engelsche de kaden, het Italiaan- sche en Russische de straten. Do censuur van do Turkscho telegrammen geschiedt door do dragomans dor gezantschappen, die elkaar afwisselen. In het belastingkantoor werd >n 48 piasters gevondende inkomsten van den eersten dag bedroegen 4964 piasters, die bi) de Otomaansche bank gedeponeerd wer den. Met het einde van het Bairanfeeat ve wacht men nadere verklaringen van de Prv.bï De nota van de entente mog.ndhcden an do rederingen te Sof a. Belgadro.en Athmo wer gezonden in opdracht van alle groot i mogendheden, om in de Balkanstaten g.en twijfel te laten bestaan, in welken \'n de vloot demonstratie moet worden rpgevat en om hare verkeerde uitlegging uit te sl i.ten. Vereenlede Staten, New-York, 2 Dcc. Het fonds ten behoeve van do Russische Joden, is geklommen tot een milliocn dollars Midden-Amerika Georgetown, 2 Dec. De onlusten beginneu t-; luwen. De hulptroepen van kleurlingen houden zich uitstekend. Er zijn 25 personen gedood of gewond. De kruisers zijn nog niet aangekomen. 3 December. De kruisers zijn aange komen. De onlusten zijn geëindigd. Zuidwest-Afrika. Berlijn, 2 Dec. Gouverneur von Linde- quist bericht van 30 November, dat het verzet van de Herero's geheel gebroken is en dat hij daarom bevolen heeft de militaire operatiën in het Herero-land geheel te sta ken Allerlei vVolgens een bericht uit Kopenh:igen zou do toestand van Ibsen plotseling verer gerd zijn, in zooverre dat er geen hoop meer schijnt te zijn. Koning Haakon heeft her haaldelijk naar den toestand van den door- luchtigen zieko laten vernemen. vDe wijnoogst in Frankrijk en Algerië bedraagt dit jaar, volgens officieele inlich tingen, door ,,Lc Figaro" verkregen, 63,087,000 hectoliter (55,963,500 hectoliter van FVankrijk en 7,123,500 hectoliter van Algerië). In 1904 was de opbrengst van den wijn oogst ruim 10 millioen hectoliter meer n.l. 73,932,151 hectoliter. Het weder is dit jaar ongunstig geweest voor den wijnstok, en ook de qualiteit van den wijn heeft daaronder geleden. In de Zuidelijke departementen is die goed; in Algerië voldoende en elders is zij, behoudens eenige uitzonderingen, zeer middelmatig. vUit de kerk van Casciato, bij Floren ce, is een kostbaar basreliëf een werk uit de school van Audrea della Roddia gestolen. Er werden in don laatsten tijd weder vele diefstallen van kunstwerken in Italië ge pleegd, en men heeft opgemerkt, dat die bijna altijd samenvielen met de doorreis van rijke Amerikanen. Die vreemdelingen wor den volstrekt niet verdacht, maar men ge looft, dat hun komst den dieven wordt aan gekondigd en dezen aanleiding geeft tot po gingen om kostbare kunstwerken te stelen en die aan de rijke bezoekers to verkoopen. vEen juweliersreiziger, dio aan het Vic- toriastation te Londen zijn bagage in een coupé had nedergelegd en nog even uitstapte om een courant te koopen, ontdekte kort na zijn terugkomst, dat zijn reistasch door een spoorwegdief voor een andere was verwisseld, en dat hij, gelijk wel te verwachten was, een slechten ruil had gedaan. Zijn eigen tasch bevatte f 36000 in geld en voor een waarde van f 8400 aan ringen en andere kostbaarheden, en in de tasch, welke hij er voor in de plaats vond, was niets dan een vuil linnen halsboord, twee couranten en een papieren boord. OOST-INDIÈ. Kapitein Stolk, civiel en militair gezag hebber van Boven-Doesoen (Zuidoost-Borneo) werd, naar de N. R. Ct. verneemt, licht gewond.. Omtrent den tocht- van kapitein Stolk zijn bij het bericht van den moord van onder luitenant Meezen reeds mededeel ingen ge daan. Kameroverzicht Tweede Kamer. Vergadering van Zaterdag 2 December. Geopend 10 uur. Wijzigingder Drankwet. Aan de orde is de wijziging van art. 65 van de Drankwet. De bedoeling is, dat allen tegen wie vóór 15 October 19CH veroordeelingen als bedoeld in art. 36 le lid 2o der Drankwet zijn uitge sproken (vcroordeeling wegens twee drank wetovertredingen binnen 5 jaar voor 15 Oct. 1904) ten aanzien van het verlof zullen be ginnen met een schoone lei en voorts om personen die hun verzoek om „verlof" te laat hebben ingediend alsnog gelegenheid te geven vóór 1 Maart 1906 verlof aan te vra gen. Zonder discussie over hoofdelijke stem ming worden deze wijzigingen goedgekeurd. Staatsbegrooting 1906. Algemeenc beschouwingen. Dc heer Heemskerk zet zijn rede voort. Spr. had niet verwacht, dat de heer Troclstra officieele gegevens zou vragen voor hetgeen Spr. gisteren beweerde omtrent den strijd der soc. dem. tegen dr. Kuyper. Wel nu. duidelijk blijkt uit Het Volk van Don derdag 20 Juli 1905 dat hier wel degelijk wraak voorop stond. Spr. citeert dat artikel dat geschreven werd door den heer Troel stra Ln op 27 Maart 1903 schreef de heer Troelstra,.de wrekende hand der vakbewe ging moet zich doen gevoelen." Dat is do betcekenis der aanstaande staking. Is de heer Troelstra voldaan? Als nu komt Spr. tot de valsche leuzen waaronder de verkiezingsstrijd gevoerd werd. De eersto was: in naam van do vrijheid moet Kuyper er uit. Over die leuze is reeds genoeg gezegd en Spr. gaat daar dus niet verder op m. De tweede valsche leuze was: de tegenstel ling der antithese. Dat die leuze valsch was is duidelijk wanneer men na gaat hoe het vorige kabinet werd ontvangen. Herhaalde lijk toch heeft men gevraagd: waar is nu het christelijk karakter uwer wetten. Het is dus een volkomen bedriegelij|ke leuze ge weest. Verder constateert 9pr. dat het een vast tactiek is geweest van de liberalen om de kerkelijke hartstochten aan te blazen. Nu wil Spr. eens nagaan wat door de coali tie werd tot stand gebracht, en dan komt hij in de eerste plaats tot dc pensioenregeling der arbeiders. Zij werd door ae coalitie voor bereid, en z:et nu komt ae linkerzijde dien reuzenarbeid voor jaretii verstoren. Van de tariefsherziening ia in geen land zulk een politieke quaestie gemaakt als in ons land. Om nog eens op de ouderdoms- en invaliditeitsverzekering terug te komen. Wat heeft een doode aan een rii|ksdaalaer, heeft men gevraagd, en men heeft het ten onrechte doen voorkomen of hier alleen sprake was van een ouderdoms- en niet van een invali ds teits-verzekering. Een aantal sociale wet ten, door het vorige kabinet voorbereid, zi;n grootendeels door dit kabinet ingetrokken. De financiële politiek van dit kabinet dat de middelen tot dekking der uitgaven niet eerst aanwijst, ijs afkeurenswaardig en zoo zal op verschillend gebied blijken dat deze Regeer ing een zoo zware schuld op zich heeft genomen, dat het haar moeielijk zal vallen die af te doen. Bij haar optreden heeft zij een veizoenende politiek toegezegd. Welnu, zoo het mogelijk is, wil Spr. daartoe mede werken. Als het m o g e 1 ij k is. Wat be doelt men intusschen met die verzoenende politiek? Spr. verwacht er iets anders van dan ten tijde van Tliorbecke, gelijk hij Vrij dag reeds aantoonde. Nu nog een enkel woord over de finan- cieele omstandigheden. Onder de gegeven omstandigheden acht spr. 't oogenblik nog niet gekomen, om de burgerij nog dit jaar eene belasting van IA millioen meer op te leggen. Ook de heer Pa- tijn heeft die noodzakelijkheid Vrijdag niet aangetoond. Wel heeft hij aangetoond d© noodzakelijkheid eener betere regeling onzer financiën en eene betere regeling der spoor weguitgaven. Duidelijk heeft de heer Patijn uiteen gezet, dat een duurzame regeling onzer financiën noodig is. Die duurzame regeling is door het vorig kabinet ontworpen, maar door zijn aftreden illusoir geworden. Spr. wijst er op, dat de nood der gemeenten voor een groot gedeelte is ontstaan door de hooge inkomstenbelastingen die velen de gemeenten doet verlaten. Ben verstandige financieele politiek zal 't dan ook zijn de directe belas tingen te bewaren tot de regeling der ge- meente-financiën aan de orde is, gelijk de minister Pierson reeds in 1897 heeft uiteen gezet. Nu nog een enkel woord over de Grond wetsherziening en de benoeming der Staat- coramissie. Is die benoeming, vraagt Spr., geen be spotting der ani-rev. partij Men heeft het doen voorkomen, alsof hier de politiek ge heel buiten de deur stond. Spr. aanvaardt dit in zoover, dat de leden der commissie do benoeming hebben aanvaard geheel los van het blanco-artikel, maar overigens ont kent hij, dat deze benoeming geen politiek karakter draagt. Spr. herhaalt dat hij niets tegen de per sonen van dit kabinet heeft, maar de han delwijze hiervoren geschetst, verdient af keuring. De Regeering noodigt de anti-rev. partij uit een eind mee te wandelen en geeft haar dan een slag in het gelaat. Dat is het karakter van dit kabinet. Als liet zóó al gaat zonder formateur in het kabinet, hoe zou 't dan gegaan zijn met dien formateur er in. (Gelach). Ten slotte een enkel woord over het blanco artikel, waarmede Spr. zich niet kan vereenigen, want een blanco artikel laat een leemte in de Grondwet. Is de bedoeling het algemeen stemrecht in te voeren, laat men het dan ronduit zeggen. De rechterzijde meent nog altijd, dat met de sociale wetten moet worden voortgegaan, wier behandeling ontijdig is verstoord. Is de tijd gekomen om zich over het kiesrecht uit te spreken, dan zal de anti-rev. partij dit doen en zij zal zich dan niet verzetten tegen een broeden grondslag. De anti-rev. partij zal zich ech ter niet laten vangen in den haar gespan nen strik. Zij zal haar vaan omhoog hou den tegen do revolutie met het Evangelie. Een oppositie quand même zal de anti-rev. partij tegen deze Regeering niet voeren, maar vertrouwen kan zij vooralsnog in haar niet hebben. Daar zijn geheel andere waar borgen noodig. De heer Van den Berch van Heemstede zet uiteen, dat met een ac cres der middelen, zooals gelukkig valt te constateeren, en met een zoo bekwaam financier als deze minister van financiën, d heffing van opcenten vooralsnog niet noo dig is. De heer Troelstra constateert, dat de lijkrede van den heer Van Vlijmen op het vorige Kabinet eindigde als alle lijkreden de overledene was een braaf mensch. 't Zij zoo, van de dooden niets dan goed, maar toch wil Spr. op die lijkrede een kleine kantteekening maken. Toen Spr. den heer Van Vlijmen hoorde als woordvoerder van zijn politieke partij, dacht hij onwillekeurig aan eene politiek op zijn smalst en hij ver oorlooft zich de meening uit te spreken, dat de heer Van Vlijmen den overledene te braaf heeft geschilderd. De treurige afloop van de verkiozingen voor de anti-rev. partij schrijft Spr. voor een groot deel toe aan de felheid van dr. Kuyper, eene felheid, mis plaatst aan do regeeringstafel. Wantrouwig, onrustig, uittartend en onverzoenlijk was zijne houding die leiden moest tot verbitte ring. Spr. herinnert aan de redevoering door dr. Kuyper te Utrecht gehouden in eene ver gadering van Christelijke onderwijzers, waar bij dr. Kuyper zoo ver ging dat hij alle an dere groepen in de maatschappij in één adem noemde met Sodom en Gomorra. Dio rede heeft, geërgerd en meer dan geërgerd. Onder 't drukkende der politiek van het vorige Kabinet was ook de antithese, waar van het gevolg was dat personen, die anders in de politiek niet samengaan, een soort ver luchting gevoelden toen met dr. Kuyper die antithese in haar scherpte verdween. Vrijdag in de rede van den heer Van Vlij men dook zij eren nog zwakjes op. Zij ruste thans in vrede. Wij handhaven de coa litie, zeide de heer Heemskerk, maar of het waar is zal de toekomst leeren. Spr. zal geen raad geven die voor hem als socialist toch. niet zou worden geaccepteerd. Hoe dit zij, er bestaat mogelijkheid dat er een zuiverder po litieke toestand eene betere partijgroepeering 7.: 1 komen. De vooruitstrevenden ter rechter zijde zullen de conclusie te trekken hebben uit de verkiezingen van 19C5. Spreker zal er thans toe overgaan om over de nieuwe regee ring te spreken. (Juist wordt het electrische licht in de kamer ontstoken, hetgeen met- hilariteit wordt begroet.) De politieke strijd) bij de verkiezingen was blanco; het was een concentratie van krachten op een niets zeg gend program. Een nieuw gebouw werd opgetrokken, maar welk een gebouw? Een revolutiebouw, zoo weinig degelijk, dat zelfs de bouwmees ter, met zijn vurig temperament er niet in durfde te gaan jwonen. (Gelach). Zeer duidelijk en onomwonden wenscht Spr. te constateeren, dat de soc.-dem. partij zich in geen enkel opzicht verantwoordelijk stelt voor het lot van deze regeering, dat zij zich van haar totaal niets aantrekt, waar zij bij de samenstelling totaal werd genegeerd. Met genoegen aanvaardt de partij die hou ding. De regeering zal de soc.-dem. partij dus hebben te beschouwen als oppositie, het geen ook voor het verkrijgen van sociale her vormingen het beste is. De grootste kracht der nog kleine partij is stuwkracht, en die kan zij het beste ontwikkelen als zij vrij staat. Alleen wanneer de Reg. komt met degelij ke sociale voorstellen, zal zij de soc.-dem. aan haar zijde vinden, niet omdat zij vrijzinnig is, maar om haar daden. In haar tactiek zal de soc.-dem. partiji niets veranderen. In 't kort wil S'pr. nu den levenstoestand van een groot deel van ons volk de revue laten passeeren. Het maat schappelijk vermogen is hoogst ongelijk ver deeld. In de vermogensbelasting zijn 85,000 personen aangeslagen en in de bedrijfsbe lasting 300,000, vijf-zesde van de bevolking heeft een inkomen van minder dan f 30 en <j verdient zoo weinig, dat een normaal mensch met bescheiden cischen er niet van leven kan. Verder vindt men nog 100,000 paupers. Ook onder de ambtenaren vindt men het grootste deel karig bezoldigden, die het brengen van f 400 tot hoogstens f 1000, en dan komen de examens en de titels. Nog even vestigt Spr. de aandacht op een categorie van ambtenaren, die zich door or ganisatie nog niet heeft kunnen opheffen, ni. de onderofficieren, waaronder er gehuwd, met 3 kinderen, 8 gulden per week ontvan gen, terwijl zij minstens het dubbele noodig zouden hebben om eenigszins menschwaardig te kunnen leven. Hoog tijd wordt het de tiactementen der hoogere ambtenaren te verminderen en het daardoor vrijkomende geld te gebruiken voor de minder bezoldig den. Ook in de woningtoestanden moet ver betering gebracht worden, hetgeen alleen kan geschieden door verbetering der vermo gens. De Woningwet alleen kan geen ver betering brengen. Met den heer Heemskerk is Spr. het eens, dat door de vorige Reg. veel materiaal is bijeengebracht, waarvan deze Reg. kan ge bruik maken. De Nederlandsche arbeider i3 geduldig, maar men late hem niet te lang wachten en drijve geen politiek, spel met hem. Verder verdedigt spr. het. goede recht van den arbeider tot staken, hetgeen door het outwerp-arbeidsoontract wordt belemmerd. Wordt die belemmering niet weggenomen, dan zullen de sociaal-deinocraten, zij het ook met leedwezen, tegen dat ontwerp stemmen. Bescherming van het eigendomsrecht, daaromheen draalt ons geheele recht en oin bescherming van den arbeider geeft men niets. Over het lager onderwijs zal spr. thans niet uitweiden. Namens z'jne partijgenooten stelt hij de volgende motie voorDe Kamer, van oordeel, dat het lagerouderwijs koste loos behoort te worden gegeven, gaat over tot de orde van den dag. Verder vraagt spr. of de regeerinc van plan is zelf het vakonder wijs ter hand te nemen en vakscholen zal oprichten in do verschillende deelen des lands. Ben krachtig streven naar bezuini ging op militair gebied verwacht spr. niet, zoolang het militairisme moet dienen tot be scherming van het kapitaal. Ten slotte vraagt spr. opheffing der geheimhouding van de kohieren der vermogens- en bedrijfsbelasting. Principieel zijn de soc alisten niet tegen de 10 opcenten op bedrijf»- eD vermogensbe lasting. De voorkeur zouden de socialisten er aan geven om 20 opcenten op de vermogensbe lasting te heffen of althans 15 op de ver mogens en 5 op de bedrijfsbelasting. Ten slotte wijst Spr. op den vooruitgang der sociaal-dem. partij in de verschillende parlementen van Europa en op de drijf kracht, die van haar uitgaat, gelijk uit het jongste drama in Rusland is gebleken. Toen het proletariaat zich deed gelden, was het gedaan met het absolutisme. En hier in ons land heeft het proletariaat hetzelfde te doen tegen het industrieele absolutisme en het kapitalistische stelsel, opdat ieder arbeider inderdaad een vrij man wordt, hetgeen al leen kan geschieden door algemeen kiesreoht te geven. Dinsdag voortzetting. Regeling van Werkzaamheden. Besloten is Dinsdag 11 uur aan de orde te stellen verschillende verhoogingen van begrooting; onteigening van een straat te 's Gravenhage, de Wijziging der wet op het Notarisambt, eenige naturalisataën en be grooting van het pensioenfonds voor burger lijke ambtenaren. Berichten. De Staatscourant van Zondag 3 en Maandag 4 December bevat de volgende Kon. besluiten benoemd tot kapitein bij het 2e regiment vesting artillerie de le luitenant A. Huygcns van het 2e regiment veld-artillerie; belast te Vclzen met het gezondheidson-| derzoek van uit zee aankomende schepen F. I Bok, arts te IJmuiden; op verzoek eervol ontslagen als schoolop ziener in arrondissement Utrecht I., D. de Groot. benoemd tot belastingontvanger te Leiden (buitengemeenten) H. Beyerman, thans (e Delft (buitengemeenten)te Deventer G. van Soest, thans te Rotterdam IYe afdee- ling; tc Eindhoven A. Ente, thans te Vee- nendaalte Gouda (buitengemeenten) F. Lambrechtsen, thans te Brielle; te Vlaar- dingen H. van Gelder, thans te Hoornte Menaldum H. de Rode, thans te Meppel (buitengemeenten); te Venray J. Martens, thans te 9t. Pieter; te Maastricht A. Schui ling, thans te Oisterwijk; te Heinekenszand N. van der Linde, thans te Boskoop; te Amstenrade W. van de Ven, thans St. Maar tensdijk te Ootmarsum G. Snoyink, than9 te Lithte Nieuweschans (station) L. Fran ken, thans Oude-Pekela; te Maassluis W. Guerin, thans te Meerssente Vlissingen J. van Picnbroek, thans te Heerenveen; te Sliedrecht J. Kruyff, thans te Schermer- hornte Akkrum L. Feenstra, waarn. ad junct-controleur bij het kadaster te Amster dam te IJsselmonde P. Derweduwen, thans le Nieuwerkerkte Hilligersberg J. Greiner, thans te Sneekte Gorredijk F. Fokma, thans Bergumte 's Hertogenbosch (Buiten gemeenten) F. van Slooten, thans te Slie drecht, met intrekking zijner benoeming te Harderwijk; te Axel C. Stassen, thans te Kaatsheuvel; te Doetinchem B. Overbosch, thans te Nijkerk, met intrekking zijner be noeming te Heerlente Goor J. Moll, thans te Groenloo; te Nijkerk J. Geluk, thans te Wijhete Kerkrad© (station) H. Menso- nides, thans te Woudrichemte Beek, gem. Ubbergen, A. van der Werff, thans te Ter schelling; te Heerlen J. Meuwissen, thans te Terborg. De heer F. M. Knobel, benoemI c<m- sul-goneraal der Nederlanden te Prelori zal te Rotterdam voor belanghebbend .n tc) spreken zijn 12 December e.k., en volgende dagen tot en met den 16. d. a. v., dageljks van 1012 uur des voorm. en van 2a uur des middags, en wel in een lokaal der Ka mer van Koophandel en Fabrieken, Reederij- straat 7, aldaar, terwijl hij op dezelfde uren; te 's Gravenhage zitting zal houden :n eene vergaderzaal van het dep. van waterstiat, e i wel op 18 Dec. e.k. en volgende dagen tot en met den 23. d. a. v. St.-Ct. Blijkens bij de regeering ontvangen telegrammen zijn bij de laatste krijgsverrich tingen licht gewond in Atjeh de sergeant Ruge- bregt; onbeduidend gewond de fuselier G. Jansengesneuveld op Gelebes de fuselisr J Muller; zwaar gewond de sergeant J. Kreevels en de fuselier B. Peelenniet le vensgevaarlijk gewond de fuselier J. Bakker en licht gewond de sergeant P. Muller en de fuseliers E. Jonker en Y. dc Lier; ge sneuveld op Borneo de onder-luitenant II. Meezen. Door den Koninklijken Officiers- Schermboud zullen op 27, 28 Februari en 1 en 2 Maart 1906 de navolgende scherm- wedstrijden worden gehouden. a. Personeele wedstrijden voor officieren op sportsabel, zware sabel, geweer, floret en duel degen b. korpswedstrijden voor officieren op sabel ©n geweer; c. afdeelingswedstrijden voor officieren op floret. d. korpswedstrijden en personeele wed strijden voor leerlingen aan inrichtingen van militair onderwijs op sportsabel, geweer en floret. e. colonne wedstrijden op alle wapens voor korpsen of vereenigingen.. Aan genoemde wedstrijden zal kunnen worden deelgenomen Voor a, b en c, door officieren van land zeemacht en koloniën, mits zij lid van den bond zijn. Voor d, voor de cadetten van de Konink lijke Militaire Academie en van de Cadet tenschool, de leerlingen van den hoofdcursus en de adelborsten van het Koninklijke In stituut voor de marine, met dien 1 erstande, dat elke inrichting hoogstens 5 leerlingen mag zenden, doch dat zij, die bij een der vorige wapenfeesten reeds een prijs behaal den, boven dit getal kunnen worden gezon den. Voor e, door detachementen, ter sterkte als door het betrokken korps zal worden opgegeven. De wedstrijden zullen op genoemde datums worden gehouden in het hoofdgebouw van het Koninklijke Zoölogische Botanische Ge nootschap te 's Gravenhage. De commissie, door den Nederland- schen Bond van gemeente-ambtenaren be noemd voor het instellen van een onderzoek en het uitbrengen van een rapport omtrent dc jaarwedde van burgemeesters, secretaris sen, ontvangers, ambtenaren ter secretarie en ten kantore van den gemeenteontvanger, heeft haar onderzoek geëindigd en is aan gevangen met het bewerken van een uitvoe rig rapport. De bewerking is voor ééne pro vincie reeds afgeloopen. Het bestuur van den Nederlandschen Bond van gemeente-ambtenaren heeft beslo ten instemming te betuigen met een door de Vereeniging van burgemeesters en secretaris sen in Drente tot de Koningin gericht adres, waarin verzocht wordt verhooging van de jaarwedden der burgemeesters. In het adres van instemming zal er echter op worden ge wezen, dat verbetering niet minder noodig is voor de secretarissen, ontvangers, ambte naren ter secretarie en bij gemeente-ont vangers Het bestuur besloot zich niet uit te laten ever de in het adres uit Drente betoogde wenschelijkheid om den burgemeester geheel tot rijksambtenaar te maken. Do directeur generaal der posterijen en telegraphic maakt bekend, dat, met in gang van 7 dezer, te Zwijndrecht een ïijks- telephoonkantoor voor het algemeen vorkeer wordt opengesteld. Door den directeur-generaal c'er pos-

Amersfoortsch Dagblad | 1905 | | pagina 2