NT. 156. 4d' Jaargang. Woensdag 6 December 1905. BUITENLAND. FEUILLETON. MET VOLLE ZEILEN. H DAGBLAD ABONNEMENTSPRIJS Per S maanden voor Amersfoort f 1.35. Idem franco per post- 1.75. Afzonderlijke nummers- 0.05. Deze Couiant verschijnt Dagelijks, met uitzondering ran Zon- en Feestdagen. Advertentiën, mededeelingen enz., gelieve men vóór 10 nur 's morgens bij de Uitgevers in te zenden. Uitgevers! VALKHOFF G>. Utrechtschestraat 1. Intercomm. Telephoonnummer 66. f 0.75. - 0.15. PRIJS DER ADVERTENTIËN Van 1—5 regels Elke regel meer Oroote letters naar plaatsruimte. Voor handel en bedrijf bestaan voord eel ige bepalingen toi het herhaald adverteeren in dit Blad bij abonnement Een* circulaire, bevattende de voorwaarden, wordt op aanvraag toegezonden. Politiek Overzicht De Catalonische kwestie In Spanje. Spanje heeft weer eene ministerieele crisis beleefd. Montero Rios, die den 21en Juni een liberaal kabinet gevormd, zich in Sep tember door nieuwe verkiezingen een libe rale meerderheid verschaft en den 30en Oc tober zijn kabinet op nieuw samengesteld had, is afgetreden, nadat hij den Koning gedurende eenige dagen bij herhaling had verzocht hem ontslag te verleenen. Do re- gcering blijft in handen van de liberalen, die op grond van de laatste verkiezingen de meerderheid in de cortes hebben. De liberale leider Moret, die door den Koning werd ont boden, was terstond bereid de samenstel ling van een nieuw kabinet op zich te ne me i en slaagde daarin binnen weinige uren. Tot zijne arabtgenooten nam hij bevriende liberalen, die ten deele, zooals Gasset, Sal vador en Almodovar, vroeger reeds ministers zijn geweest. Van het kabinet-Montero Rios zijn slechts Romanones en Prieto aangeble ven, maar zij kregen andere portefeuilles; Romanones kwam van landbouw aan binnen- landsche zakenPrieto verwisselde de por tefeuille van binnenlandsche zaken met die van justitie. Het nieuwe kabinet heeft dus met be kwamen spoed het oude afgelost. Of het meer levensvatbaarheid zal hebben, wie kan het zeggen? De naaste oorzaak van deze crisis is het gebeurde in Barcelona. Do toe stand wordt er ook in de regeeringskringen als hoogst bedenkelijk geschetst. Er is in- tusschen in Barcelona tot dusver niets an ders voorgevallen, dan dat een redactielo- caal door eenige officieren is vernield en dat eenige standjes op straat zijn voorgevallen, waarbij geroepen is: Weg met het leger! en anderzijdsLeve het leger Het is, oppervlakkig beschouwd, cenigs- zins zonderling, dat deze magere feiten de kern vormen van eene zoo ernstige beroe ring als thans in Spanje is waar te nemen. Om dit begrijpelijk te maken, moet men de omstandigheden wat nader in oogenschouw neroen. Wij willen dit doen aan de hand van eenige beschouwingen, die een corres pondent van de Vossische Ztg. levert over dj Catalonische kwestie. In Catalonië zijn de separatisten sedert jaren reeds met volle kracht werkzaam aan de verstoring van het aanzien van het le ger, dat de krachtigste steunpilaar is van de eenheid des lands. In Barcelona komt het dikwijls voor,' dat op straat troepenafdee- jingeij worden uitgefloten ep qitgejouwd. In den laatsten tijd, d. w. z. sedert de C&ta- lanisten bij de gemeenteraadsverkiezingen de overwinning hebben behaald, is dit zeer toe genomen, en de separatistische persorganen hebben het leger beschimpt op ergerlijke wijzede regeering echter liet Gods water over Gods akker loopen en stak geen hand uit om dit tegen te gaan. Daarover heersch- te onder de officieren van het garnizoen van Barcelona eene klimmende verbittering, die zich eindelijk op gerucht makende wijze heeft gf uit. De zaak werd nog verergerd, omdat de republikeinen, die de gezworen vijanden zijn van de ultramontaansch getinte separatisten, de partij kozen van de officieren en onder den kreet: „Leve het leger!" verschillende botsingen met de Catalanisten hadden. De opgewondenheid onder de officieren te Bar- celona plantte zich voort over alle garni zoenen van het land, waarbij geene bijzon der vriendschappelijke gezindheid tegen de regeering en de politieke partijen in het al gemeen werd uitgedrukt. Het leger erlangt eenstemmig ingrijpende maatregelen tegen de onbehoorlijkheden van de Catalonische separisten. Deze houding steunt niet op de wet. Maar de regeering weet, dat Spanje het land vaiu de pronunciamien- tos is, en zij moet daarom toegeven aan het verlangen van het leger, hoe vernederend dit voor haar moge zijn. Wanneer zij tijdig de verdiende aandacht geschonken kau aan liet Catalonische vraagstuk, dan. zou die ver nedering haar bespaard opbleven zijn. De regeei-ing bevindt zich in een© impasse, want het militaire conflict ruimt het catalo- lonisehe conflict niet uit den weg, maa.r maakt dit nog ingewikkelder. Dfe strenge maatregelen, die het leger verlangt, kunnen er toe leiden in Catalonië, een landstreek met vier millioen inwoners, den. opstand te- we ig te brengen. Do separatisten zijn daar nu nog in de minderheid. Dc algemeen© wen- sohen bewegen zich in de richting van zelf bestuur, zonder dat aan de rijkseeuheid wordt geraakt. Een al te streng' optreden echter aou zender twijifel de autonomisten in de armen van het separatisme drijven. Het Cataloni sche vertxmd heeft in Barcelona een manifest laten verschijnen, waarin dit duidelijk worat uitgedrukt. Daarin wordt- gezegd „Men stelt daden vain geweld tegenover den wettigen strijd van een beschaafd volk, en de regeering is, in pilaats van ons in ons vadcilandslievend streven bijj te staan, zoo biind en vermeted om de Cataloniërs uit te dagen door maatregelen, die nog slechts ge bruikelijk zijn in halfwilde landen. Wij v.illen niet. onderzoeken wat met deze poli tiek bedoeld wordt, maar er moet uitdruk kelijk uitgesproken worden, dat de openbare meening de verdenking koestert, dat men de au ton o misten in .separatisten wil omzettenom hen met geweld te onderdrukken In de ministeriën zitten de dudsterlingen, die aan de draden van het separatisme trekkeiii, en wij hebben den onafwijabaren plicht dit luid en openlijk te verkondigen, om de herhaling te verhoedon van den smadelijken val van Cuba. dat den vreemdelingen in handen viel, omdat men met zijne rechtmatige aanspra ken geen rekening wist, te houden." Het, is dus een zeer ingewikkeld vraagstuk, waarmee men hier heeft te doen. De regee ring heeft van de cortes de toestemming ver kregen tot do opheffing van de constitutio neel© waarborgen in Barcelona; d. w. z. tot de afkondiging van den staat vfui beleg. Maar het ligt voo»- de hand. dat dit gecne oplos sing van hef: vraagstuk is. „Met den staat van beleg kan iedere ezel regecron", heeft eenmaal dc groote Itahaainische staatsman Ca-/our gezegd Eene regeering echter, dio tegen hare taak is opgewassen, moet met an dere en. betere maatregelen komen Dultschland. Berlijn, 5 Dec. De zitting van den land dag is heden geopend met eene ti'ionve l:\ die door minister-president vorst Büiow werd voorgelezen. Hij verklaart, dat de finan- cieele toestand steeds gunstig is en jok Vüvr het loopendc jaar een bevredigend resultaat te verwachten is. De rede kondigt een nau- tal wetsontwerpen aan, o.a. tot uitbreiding van het staatsspoorwegnet, tot voortzetting der verbetering van den woningtoestanden der arbeiders en der weinig bezoldigde mb- tenaren. Verder wordt de indiening aaug» ,V. - - koudigd van een wetsontwerp tot, regeling van het onderhoud der scholen. Ten slotte vermaant de troonrede den Duitschen grondeigenaars in de Oostmark, in hooger mate dan tot dusver zich bewust te worden van hun plicht om hun bezit Irv.iw t© verdedigen tot handhaving van den Luit- sehen stam. Berlijn0 Dec. Het Heeronhuis herkoos bij acclamatie tot president vorst Kuvphau- &e», tot eérsteu vice-president vrijheer von Manteuffel en tct tweeden vice-president de oppor-burgemeester Becker. Frankrijk* De verklaring, die minister-president Rou- vicr in de Kamerzitting van eergisteren be treffende Rusland aflegde, had, volgens het stenografische verslag, het volgende slot woord: „Ik herhaal, dat do regeering van de Fransche republiek in de overtuiging, dat zij daarbij hot orgaan van de overgroote meerderhe'd der Franschon is, de bevriende en verbonden natie ten allen tijde en onder alle omstandigheden trouw blijft Wij heb ben minder dan iemand anders het recht, ens in hare binnenlandsche politiek te men gen, en ik verzoek de Kamer, deze verklaring te bekrachtigen, door de orde van den dag te handhaven." Engeland. Londen, 5 Dec. Sir Henry Campbell Ban nermann had heden voormiddag eene audiën tie bij den Koning. Hij heeft d© oprlr.i?ht. tot samenstelling van een kabinet aangeno men. Londen, 5 Dec. Campbell Bannorman heeft don Koning medegedeeld, dat hij de lijst van nieuwe ministers niet vóór aan staanden Maandag zal kunnen overleggen. Londen, 5 Dec. Een gedeelte van het dak van het Charing-crossstation te Londen is ingestort en neergekomen op de perrons. Acht^en-twintig personen, meerendeels werklieden, die bezig wraen met het horstel len van het dak, werden naar het zieken huis gebracht. Voor zoover bekend is, zijn er vier dooden, maar het is onmogelijk eene juiste opgave te doen van het getal der doo den en gekwetsten, die onder Tiet puin be dolven zijn. Spanje. liet nieuwe Spaansclie kabinet heeft bij zijn optreden in d© Cortes de verklaring af gelegd, dat het er «a^r $ou streven de macht, van het cjviele bestuur hoog te houdeu. In verband met uitlatingen van Montero Rios leidt de publieke meening uit deze verkla ring af, dat deze macht ernstig bedreigd was. In de Kamer zullen daarover zeker na dere inlichtingen worden gevraagd. Oostenrijk. Weencn, 5 Dec. De avondbladen vernemen, dat verscheidene regimenten van de garni zoenen te Weenen, Linz, Wels, Kra-kau en Olmtitz bevel ontvingen, zich gereed te hou den om op de eerste aanzegging naar Bo- hemen te vertrekken. De gisting onder de bevolking in sommige de len van Bohcmcn moet tot dezen maatregel hebben geieid Rusland. Volgens loopende geruchten zijn de lakei en, bedienden en koks van het paleis van den Czaar van plan, om aan de staking mee te doen. Een uit de Oost-Pruisische grensplaats Eydtkuhnen verzonden telegram van den Temps, dat berichten uit Petersburg van 3 December bevat, meldt, dat de staking van het personeel der posterijen en telegrafie algemeen is en dat de regeering afkeerig blijft van de vervulling der cisclien van do stakers. De toestand kan nog eenige dagen aanhouden, maar hot is twijfelachtig of do ontknooping vreedzaam zal zijn. Wederom begint het woord „dictatuur" rond te gaan, evenals in de eerste dagen van November. Generaal Trepow zou, zegt men, gereed staan weder op te treden en de orde te herstellen door het stelsel van gevangen nemingen en geweersalvo's. De minister van binnenlandsche zaken Doernowo is 't geheel met hem eens en scheidt zich meer en meer van graaf Witte af, die door zijne antece denten genoodzaakt is zijn wachtwoord te halen bij de leden van het Moskousche con gres. Tegen deze laatsten wegen de nieuwe conservatieve of gematigde partijen op, die it*, wording zijn, zooals die van de groote grondbezitters, de partij van de wettig© orde en het verbond van 30 October. In de wereld der zakenmenschen wordt men het moede de tirannie van hetwerk- lieden-proletariaat te ondergaan. De vreed zame bevolking van Petersburg bedankt er voor de stad langer overgeleverd te zien aan dieven en bedelaars. De officieren van de garde zijn een politiedienst moede, die hen blootstelt aan de beloedigingen en soms aan de handtastelijkheden van de menigte; zij staan voor hunne mannen in en verlangen niets liever dan te handelen. Te St. Petersburg onderhoudt een enkel telegraaftoestel de gemeenschap met de pro vincie, maar onregelmatig en met voorrang voor de regeeringstelegrammeu. De gemeen schap met Siberië is geheel afgesneden. Do hulpkantoren van t'.e post en de telegraaf zij" gesloten. De telefonische gemeenschap van Moskou met Petersburg schijnt afgesneden te zijn, ofschoon zij niet tot de staatsdiensten be hoort en wordt uitgeoefend door eene bui- tenlapdsche maatschappij, die hare zetel heeft te Stockholm. Het technische perso neel van de telefonie is in staking en heeft eene groote hoeveelheid materieel vernield, dat niet in Rusland kan worden gemaakt en uit Stockholm moet komen. Den 29en November was een algemeen congres van telegraaf- en postambtenaren te Moskou bijeen gekomenmaar de politie had de plaats ontdekt, waar het vergaderde, en had het congres ontbonden. De regeering houdt zich aan de gedragslijn, die zij heeft aangegeven in haar communiqué van 18 November. De Regeeringsbode is daarop nog nader terug gekomen en heeft de verklaring van graaf Witte herhaald, dat ambtenaars bonden nooit door de regeering zouden wor den geduld. De spoorweg-telegraaf ambtenaren weige- rcr regeerings- en particuliere telegrammen te verzenden. Als zij den dienst staken, zul len de treinen niet meer kunnen loopen. Reeds is de treinendienst gestaakt tusschen Charkow en Nicolajew. Petersburg, via Eydtkuhnen, 5 Dec. (Fetersburgsch telegraaf-agentschap). Vol gens opgaven van de fabrieksinspectie zijn thans 28,000 fabrieksarbeiders zonder werk. De heropening van de bij de Januari-onlus- ten gesloten elf afdeelingen van de door Gapon georganiseerde arbeidersvereeniging is te verwachten, evenzoo de teruggave van de in beslag genomen gelden. De sociaal democraten treden op togen de arbeiders- vereenigingen en verklaren de door Gapon e»i Struve voorgestelde maatregelen noodlot tig voor de arbeiders. Onder de socialisten is verdeeldheid ontstaan. De „Handels- und Industriezeitung" deelt mede uit betrouwbare bron te hebben ver nomen, dat de regeering het ontwerp voor het algemeen kiesrecht hoeft goedgekeurd. De toestand in Petersburg is onveranderd. De Doema van Nisjni-Novgorod seinde aan Witte, dat het besluit der Moskousche zemstvo's in strijd is met de wenschcn van dc meerderheid der bevolking. Dc Russ bericht, dat de doema uiterlijk 28 Jan. bijeengeroepen zal worden. Voor de stad en het district Kiew is we gens de heerschende troebelen de staat van beleg afgekondigd. Petersburg, via Eydtkuhnen, 5 Dec. Aan de hand van een rapport, uitgebracht door generaal Möller Sakomelski, den com mandant van het 7e legercorps, doet de Russ eenige mededeelingen over het onder zoek naar het gebeurde te Sebastopol. Aan do muiterij aldaar namen deel matrozen, sappeurs en Joden. In de laatste dagen is het garnizoen te Petersburg aanzienlijk versterkt. Voor het geval van onlusten is de stad in 4 districten verdeeld. De menschen die bij de post- en telegraafkantoren en dc fabrieken samengeschoold waren, werden door bereden politie en kozakken, die met de nagaika's er op los sloegen, uiteengejaagd. De rechtbank veroordeelde de personen, die beschuldigd waren van een complot te gen Trepow, tof dwangarbeid van 4 tot 10 jaar. Petersburg, 5 Dec., via Eydtkuhnen. De Russ verneemt uit Kiew, dat daar eene pa niek heerscht. De bevolking vlucht, een groot deel van de troepen is aan 't muiten geslagen. In de polytechnische school had eene vergadering plaats van 16,000 perso nen. Muitende soldaten beschermden het ge bouw tegen de politie. Verder bericht de Russ, dat volgens eene volkomen vertrouwbare bron minister Doer nowo zonder medeweten van het kabinet den staat van beleg over Kiew heeft afgekon digd. Alleen Witte heeft er van geweten. De gouverneur-generaal van Warscuau heeft in de stad eene proclamatie doen af kondigen, waarbij hij de bevolking in herin nering brengt, dat de stad nog steeds in den toestand van den kleinen staat van beleg verkeert en waarin op straffe van 3 maan den gevangenisstraf verboden wordt samen te scholen of wapens ©n knuppels te dra- Sen- Bovendien gelast de proclamatie» den inwo ners op het eerste bevel van de politie hun ne huizen en winkels te sluiten. TurklJ* Sofia, 5 Dec. Volgens een hier ontvan gen telegram uit Konstantinopel, heeft de ministerraad voorgesteld de controle aan to nemen met eenige wijziging in de titulatuur en eenig voorbehoud. Riza Pacha weigerde de Mazbata te teekenen. Men verwacht bin nenkort eene gunstige oplossing. Konstantinopel, 5 Dcc. Baron Calice hooft heden avond eene nota van de Port© ont vangen, waarin de instelling der financieele commissie wordt aangenomen, maar met ©en aantal wijzigingen in het reglement. |Naar het Ztveedsch 9 door PD. WIJSMAN. Nina's kamer bij den dokter in huis, waar heen zij zich met hare patiënten terugtrok, was eene binnenkamerlang en smal en vrij donker met het éene venster. Toen zij er kwam zag het kleine vertrek er tamelijk on gezellig uit; maar het werd spoedig beter door enkele veranderingenvooral door het anders opnemen der zware open gordijnen, kreeg de kamer een aardiger, behagelijker aanzien. De patiënten die aan hare zorg werden toevertrouwd beklaagden zich daar niet meer over. Wel was het in het eerst eene teleur stelling geweest, niet door den dokter per soonlijk te worden behandeldmaar al spoe dig namen zij daarmede genoegen. Nina ver stond in hooge mate de kunst om beminne lijk te zijn, wanneer zij het wilde en dan ook kon hel aan geen onbevooroordeelde patiënt ontgaan, dat hare vingers dien zachten maar stevigen druk uitoefenden, die tot den wor tel der ziekte doordringt en die meer eene natuurlijke gave is, dan door lessen aange leerd. Dokter Garvcll deed zijn best hare voor- trefolijke hoedanigheden te doen uitkomen. Hij verzekerde, dat voor sommige behande lingen bepaald een vrouwelijke hand ver- eischt werdeon kundige hand natuurlijk, zoo als die van juffrouw Allenius. Soms overdreef hij het prijzen van de goede behandeling zijner assistente ook wel. Hij| vertelde, dat sómmigen er de voorkeur aan gaven door juffrouw Allenius te worden behandeld en dat er onder zijne patiënten waren, die bepaald om door haar te worden geholpen, bij hem kwamen Die dingen zcide hij dan zóo ernstig en beslist, dat het. bij niemand op kwam er aan te twijfelen, of dit was de volle overtuiging van den dokter men gaf zich met vertrouwen over aan de door hem aanbevolen zachte en flinke han den en men werd niet teleurgesteld. Achter den rug der zieken wisselden Gar vcll en Nina veelbcteekenende blikken. Zijne ondeugende kwajongensoogen vroegen of hij 'tniet mooi had gedaan? En hare oogen lachten ook. Al vond zij 'tniet.ge heel onberispelijk, haar dus te verheffen boven verdienste, moest zij daarvoor toch dankbaar zijn, en het was toch ook maar ee.i grap. Zij nam zich evenwel voor hem te zeggen, dat zijn gedrag niet volkomen eerlijk was En op een goeden dag deed zij dit ook. Op zekeren namiddag, na do behandeling per patiënten, was zij bezig haar mantel dicht te knoopen. Daarbij dacht zij aan al do bloemen, die hij dezen middag weder over haar had gestrooid in het bijzijn van een paar zieken. „Luister eens, dokter; u schildert mij waarlijk al te mooi," aeid© zij ernstig; „u moet je een weinig meer aan do waarheid houden." Met een gebaar, verlof vragende een siga- retto op te steken, ging hij tegen de deur post van hare kamer staanzijn gewone plaats terwi/1 zij zich aankleedde om heen te gaan. Ieder schildert zoo als hij de natuur zelf ziet," zeide hij. ..Och, wees zoo goed, mij niet voor den gek te houden." Zij wist wel, dat haar toon en haar blik niet zoo streng waren als die woorden. Zij wist ook dat zij zich liet meevoeren met den stroom. Maar zij kon niet anders. Het was een al te groote verzoeking nog meer vlei ende dingen uit zijn mond te mogen verne men. ,,U voor den gek houden?..." herhaalde hij verbaasd. „Denkt u dan, dat ik tegen beter weten spreek? Aangenomen dat er een weinig overdrijving schuilt in mijne woor den, gelooft u dan niet dat ik den indruk, dien ik teweeg wil brengen, verantwoorden kan? Vreest u soms dat anderen u op een hooger voetstuk kunnen plaatsen, dan ik doe „Ik vrees voor niet anders dan voor het geen oneerlijk is." „Zoo. Als nu mijn oordeel over u bijzon der gunstig was en u meende dit niet te ver dienen, zou het u dan volstrekt niets waard zijn?'' Zij keerde zich van hom af om hem niet op haar gelaat het antwoord te laten lezen maar aanstonds ontmoette zij weder zijn blik. „Welzeker! Want u zijt mijn chef," zcide zij met een zoo overdreven diepe neiging, dat hij er hartelijk om lachen moest. Men kwam mot dat meisje geen stap ver der dan zij wilde. „O, vergeet dat vooral niet!" Hij deed, toen zij zoover was, de portaal deur voor haar open en sloot die niet eer, dan toen zij onder aan de trap gekomen was. Hoe dwaas! Hoe bespottelijk toch, dat zij telkens weer aan hem denken moest; bij den arbeid, thuis of waar zij ook was. Had zij een huiselijk werk onder handen, of een boek, of zat zij te praten het duurde niet lang of de handen lagen op haar schoot en de gedachten volgden haar eigen richting. Al die kleine gebeurtenissen van den dag, waarin hij een rol had gespeeld, stonden haar levendig voor den geest. Zij hoorde zijne diepe maar toch heldere stem met haar eigenaardigen toon. Enkele woorden klonken haar voortdurend in de ooren, die, alleen naar het geluid beoordeeld, geen zin of bc- teekenis hadden, maar die deze verkregen door het gebarenspel dat daaraan gepaard was gegaan. Zij dacht er over wat hij daar mede bedoeld kon hebben. Zij zocht er altijd iets achter, want zij wilde nu eenmaal altijd iets bij hem uit te vorschen hebben. Zijne natuur was dieper en warmer dan van iemand anderszooveel was voor haar dui delijk geworden uit hunne onderlinge ge sprekken Zoo was het ook dien keer geweest toen wee zijner vrienden hem waren komen afha len om met hen naar een vroolijke partij te gaan. Hij. scheen reeds van plan te zijn de hoeren te vergezellen, toen hij plotseling zeide het niet te kunnen doen. Tegelijkertijd het hij een rijtuig bestellen, om een patiënt te bezoeken, een rijke damo met veel in vloed, die hij niet mocht verzuimen, zooals hij zeide. Nu, zij wist beter wie die patiënt van invloed waseen arm© kleine jon gen, wiens behandeling hom nooit een cent zou inbrengen, maar waarvan hij wist dat het. ventje naar hem lag te verlangen. En dien anderen dag, toen zij hem den goeden naam van een afwezige had hooren verdedigen tegen belastering. Het was een genot geweest te zien hoe hij vuur vatte en hoe de lasteraar onder zijne donderende st^pi ineenkromp. Dan wedor dacht zij aan het vele goed© dat zij van hem had hooren vertellenhoe hij altijd bereid was de kameraden te hel pen, terwijl hij zelf onder een groote schul denlast bezwaard ging; cn wolk oen be trouwbare vriend hij was. Het meest en het liefst bepaalde zij zich echter bij de opwekkende, vroolijke bezorgd heid die van hem uitging tot allen di© zijne hulp noodig hadden. Zij zag hoe de men schen tot hem werden aangetrokken, cn zij kon het zich niet ontveinzen hoezeer zij ook soms naar die teedero bezorgdheid verlang de. Zij zoude gaarne ziok hebben willen zijn om door hem zóo te worden behandeld liefst ernslig ziek, want dit zoude haar op een nog grooter deel in zijne bezorgdheid hebben doen hopen. Het zou haar niets kun nen schelen hoe het afliep, als hij maar voor haar bed zat en haar gadesloeg met zijn doordringenden blik. De gedachte dat hij met den dood om haar zoude worstelen, dat hij zich angstig zoude maken over haar, had iets onuitsprekelijk aangenaams voor haar; gedurig hield zij zich daarmee bezig. Het duurde vrij lang eer zij het voor zich zelf bekende wat dit beteekendeeer zij aan haar gevoel voor hem den juisten naam gaf. Maar op een gegeven oogenblik was het uit met dat verstoppertje spelen. En van dien dag af begreep zij volkomen wat er in haar omging. Wordt .eroolgê.

Amersfoortsch Dagblad | 1905 | | pagina 1