BINNENLAND. Marokko. Madrid, J Dcc. De hertog vau Almodovar, minister van buitcnlandscho zaken, deelde it-, een onderhoud met dagbladschrijvers mede, dat het geheime tractaat tusschen Frankrijk en Spanje, betreffende Marokko, tot dc geschiedenis behoort. De pers hecht te veel gewicht aan de conferentie, waarin alleen administratieve quaesties behaudeld zullen worden. Japan. Aan de Daily Telegraph wordt uit Tokio bericht, dat in de Japansche begrooting voor het volgende jaar zijn uitgetrokken: 1 milli- oeu p. st. voor het samenstellen van vier nieuwe legerkorpsen, 2 millioen voor repa- rat-. n bij de marine en 2.200.000 voor Port Arthur. De geheele uitgave voor hot volgen de jaar wordt op 103 millioen p. st. geraamd, waarvan 30 millioen zijn hoog.re uitgaven, die door den oorlog zijn veroorzaakt. Japan an Rusland. Do Japanscho regoeriug hoeft de Russi- echo uiigenoodigd, om de diplomatieke be- trokkiugen te iicrstellen. Vereenigde Staten. W ash u tg ton, Dcc In de Boodschap, die president Roosevelt aan het Congres hooft gericht, veroordeelt de proa-deut, na to hebben gewezen op den voorspoed des lands, mei n au ruk do stakingen die, door afgunst uitgelokt, beido partijen bcnadcelen. Som mige buitengewone mannen gebruiken hun ne krachten niet ton bate, maar ten nadocle van het algemeen welzijn. Dc vermogens zijn thans bijeen gebracht in organisauën van zoodanigen omvang, dat het noodig is der regeering wezenlijke macht te geven tot con trole. Ik ben, zegt de president, dozen cor poration niet vijandig gezind; zij hebben veel goeds gedaan, maar zij moeien st reng in toom gehouden worden, wanneer zij handelingen verrichten in strijd met wet en rechtvaardig heid. Ecno regeling van dezo zaak is alleen mogelijk door de nationale regeering, zoo noodig door eene wijziging der grondwet. Het voornaamste misbruik, waaraan de maat schappijen zich schuldig maken, is over-ka- pitalisatie, do oorzaak van tallooze kwalen. De moesten dezer groote corporatiën strek ken hunne werkzaamheid uit over verschil lende staten. President Roosevelt bepleit verder de wenscholijkheid cener regeling van de spoor wegtarieven in het verkeer tusschen de Sta ten, ten einde do heffing van onbillijke en onredelijke tarieven te voorkomenhij be veelt aan een bestuurslichaam, door het Con gres ingesteld, to belasten met do behande ling der klachten over te hoogc of te lage vracht prijzen, met bepaling van hoogc boe ten voor die maatschappijen, welke tegen do bevelen van dat college zouden handelen. Elke soort vracht-coniuiissiën moest onwet tig zijn. Alle particuliere car-lines", fa- briekslijncn, tarieven voor ladingen in koel- wagend moeten onder het toezicht van dit coltego worden gebracht. Een toezicht op do apoorwegboekhoudiug als dat op de na tionale banken is in het belang van den fatsoenlijken spoorwegman en bevrachter, zoowol als in dat van het publiek, dat er belang bij heeft dat er van regeeringswego toezicht wordt geoefend op de regeling van den arbeidsujd in den spoorwegdienst, op maatregelen ter bescherming van kinderen en diereu. Hij wensclit een onderzoek naar dc arbeidsvoorwaarden voor vrouweii in de nijverheid. Betreffende do assurantie-quacs- ti„ zeide hij, dat dc Vercenigde Staten het systeem van andere volken moesten volgen door het instellen vau een doelmatig staats toezicht. De president veroordeelt de handelingen van sommige mannen, die aan het hoofd van groote assurantie-maatschappijen staan. Wat de inkomsten van het laatste jaar betreft, wees hij er op, dat dit een deficit had opgeleverdhij vroeg overweging van een maximum- en minimum-tarief. Rusland bc-handelt Amerika thans op den voet vau do meest begunstigde natie. Hij bevoel het congres spaarzaamheid aan, maar geen ver keerde zuinigheid, liet vcrwaarloozen van do zeemacht zou een misdaad zijn; gekheid zou het zijn met krachtig voort te gaan met het werk aan het Panama-kanaal. De pre sident dringt aan op grootcr olasticiteit in bet muntstelsel; hij herhaalt nog eens de wenschclijkhcid vau een wet tegen omkoo- penj en ongepaste handelingen bij de ver kiezingen en merkt op, dat alle bijdragen van maatschappijen voor politieke doelein den verboden moesten zijn. In zake do Haagsche conferentie zegt hij, dat de regeeriug alles in het werk stelt om do conferentie te doen slagen, ten einde to verkrijgen, dat niet het zwaard boslissc ia den strijd tusschen de volgen of althans dc geval!tii. waarin dat moet zijn, zoo gering mogelijk te doen zijn. Terwijl hij zijne beste wenseheii uitspreekt voor de tweede confe rentie, zegt hij, dat de rechten der onzijdi ge n op hun eigendom ter zee zoowel als te land beschermd moeten wordenor diont. te dien aanzien eene internationale overeen komst te worden gesloten en ook tot om schrijving van het begrip contrabande. Wat do Monroe-leer betreft, drukt do president op do noodzakelijkheid van hare handhaving, vooral met het oog op het Pa nama-kanaal, doch niet als een verontschul diging voor gebiodsvermeerdering of om op te treden tegen vijandige Zuid-Amerikaan- schc republieken. Amerika moet alle volken tot de overtuiging brengen, dat geen recht vaardig en ordelijk bestuur iets hoeft to vreezen. Wanneer al do Zuid-Amerikaan- sche republieken zich rechtvaardig en orde lijk ontwikkelen, dan is er voor ons geen roden om als special© voorvechters voor die leer op to treden. Geen enkele stabiele, zich ontwikkelende Amcrikaansche republiek wenscht. dat do eene of andere groote niet- Amerikaansche militaire sta&tgebied in hare nabijheid zal verkrijgen. Do Monroe-Ieer mag niet worden gebruikt als oen schild om do gevolgen af te wenden van verkeerde daden jegens vreemde na tiën. Amerika zou zeker weigeren oen oorlog to beginnen ten einde oen vreemden Staat to belettcti om een eerlijke schuld te innen, maar het is niet raadzaam zulk eon staat to veroorloven zich meester te maken van dc tolkantoren van de ©ene of andere Ameri- kaansche republiek. In zulke gevallen moe ten wij hel daarheen trachten to leiden, dat aan dio rechtmatige verplichting wordt vol- d^an. Op het oogenblik roept Sint Domingo de hulp van Amerika inwij moeten aan die roepstem gehoor geven, omdat anders buitonlandsche tusschen komst niet te ver mijden is. Alleen door tijdig onderhandelin gen te openen, heeft de regeering belet, dat grondgebied door een Europeeschen staat in beslag zou worden genomen. Een verdrag om de Dominicaansche financiën te versterken, is aanhangig bij den Senaat. Intusschen ie eene voorloopige schikking gemaakt. Er is nu uitzicht, dat alle schuldeischers voldaan zullen worden. Wat do immigratie bot reft, zegt de bood schap, dat het aantal landverhuizers in het jaar, eindigende 30 Juni 1905, 1,026,000 bedroog, van welke een deel „ongewensch- ten" zijn. De wet op het weren van „onge- wenschtcn" moet worden versterkt; er moe ten middelen worden gevonden om den agen ten van stoomvaart-maatschappijen te be- lotten door valsche voorspiegelingen de im migratie te bevorderen. De president drukt den wensch uit om een internationale con ferentie over deze zaak te houden. Alle Chi- neesche koelies zijn wettelijk „ongewensch- ten," maar Chineesche studenten, kooplie den en handwerkers, bankiers, dokters, leeraren en reizigers moesten worden aangemoedigd om naar Amerika te ko men. De regeering koestert de vriend- schappelijkstc gevoelens jegens China, het wenscht China het beste en sympathiseert met Japan's voornemen, om China's integri teit te beschermen. De president betoogt verder, dat aan alle burgers van Portorico het Amorikaansche burgerrecht moet wor den geschonken. De boodschap eindigt met eene aansporing aan het Congres om een voldoende som toe te staan tot bestrijding van de loopende uit gaven voor het Panama-kanaal. Het werk zou gestaakt moeten worden als er geen geld wordt verschaft, voor het einde van het jaar. Een uitstel zou ten zeerste te betreuren zijn. Allerlei vVolgens het Deensche blad ,,Dagens Nyheter," zal de Nobelprijs voor letterkunde dit jaar worden toegekend aan Sienkiewicz, schrijver van „Quo Vadis?" en die voor ge neeskunde aan professor Koch, den „bacil- lenvader." vDe pas geboorde Siinplon-tunnel geeft aanleiding tot ongerustheid. Er zijn scheuren ontstaan in de wanden en de in genieurs maken zich ernstig bezorgd, dat het gewelf geen weerstand zal kunnen bie den aan het ontzaglijke gewicht van den berg daarboven. De sneeuw, welke door de rotsen heen sijpelde, heeft een nieuwe koud waterbron doen ontstaan, welke 300 liter water per minuut geeft. Waarschijnlijk zal de tunnel niet vóór het midden van den aanstaanden zomer geopend kunnen worden. *7" To Lauok. in den kreits Pruisisch Holland, zijpi Zondag zeven kinderen door het ijs gezakt. Vijf meisjes verdronken. v Te Genève heeft in de woning van een Rus eene ontploffing plaats gehad. Ver scheidene personen worden daarbij gewond. Bij onderzoek vond de Justitie overblijf selen van helsche machines en nog een groo- ten voorraad ontplofbar© stoffen, oin van een aantal papieren niet to spreken. Hier was dus blijkbaar dc geheime werkplaats van een Russischen samenzweerder. vTe Carnac, in Boven-Egypte, was een landbouwer aan het zoeken naar verborgen schatten in den grond in en om zijn huis. Hij ontdekte eindelijk een deur, welke toe- tot een gewelf, en hij ging die deur door; maar hij kwam niet terug. Zijne vrouw, zijn zoon, zijn dochter en een huurman giugcu achtereenvolgens het gewelf binnen en ook zij kwamen geen van allen weêr. Toen de overheid een onderzoek in stelde, bleek hot, dat er vergiftige gassen uit het gewelf kwamen. Op weinige schreden afstands van de noodlottige deur lagen de vijf slachtoffers dood op den grond. Kameroverzicht Tweede Kamer. Vergadering van Dinsdag 5 December. Geopend lij- ure. Ala© do orde zijn do navolgende wetsont werpen lo. tot verhooging van de koloniale huis houdelijke begrootiug van Suriname voor het dienstjaar 1906. 2o. tot verhooging van het Ille hoofdstuk der Staatfabegrootmg voor het <iienstjaar 1905. 3o. tot wijziging en verhooging van het IV de Hoofdstuk dor Staats begrooting voor het dienstjaar 1901. •lo. wijziging van de wet van 17 Juni 1905, houdend© wijziging, aanvulling en verhooging van het IV© Hoofdstuk dor Staa/tisbegrooting voor het dienstjaar 1905. 5o. naturalisatie van J. VV. Kothmann en negen anderen. 6o. wijziging der wet van 30 December 1904 tot nadere wijziging van de wet op het notarisambt 7o. verklaring van het algemeen nut der onteigening van eigendommen, noodig voor liet doortrekken tot hot Lamgroen van de zich tusschen de Ammunitiehaven en de Zuid-Oost-Binnensingel bevindende, aan de Nieuwe Haven uitkomende straat te 's Gra- vonhage 8o. regeling van de ontvangsten en uilga- ven van het Pensioenfonds voor weduwen en weezen van burgerlijke ambtenaren voor het dienstjaar 1906. 9o. wijziging van de hoofdstukken II en VILB der Staatebegrooting voor htt dienst jaar 1904. Bij no. 1 dringt de heer Van Bylandt aan op spoedige hulp aan de kolonie, nu eenmaal vaststaat dat wij de kolonie willen J iel pen met werkkrachten en kapitaal. Men moet nu mot. langer kleinzielig en kleingeestig zijn. Spr. heeft de beste verwachtingen van de bacovencultuur. De heer Plate is niet zoo optimistisch gesteld omtrent de raulbbn der bacoven- cultuur Allerminst wenscht Spr. in deze aan gelegenheid als deskundige te fimgeeron, maar toch wijst hij op het spoedige bederf der vruchten, de kosten van het vervoer, do nioeielijkheid van transport-, het niet verze kerd zijn van voldoenden afzet der produc ten en het gebrek aan werkkracht. De in West-Tndië ontvangen inlichtingen vindt Spr. allerminst voldoende, en hij betreurt het dat dit wetsontwerp zoo vluchtig moet wor den behandeld, daar hij het onvoldoende voor bereid acht. I>e heer T a 1 m a is, na den heer Plate gehoord te hebben, huiverig geworden zijn stem aan het ontwerp te geven. Ook hij bo treurt de gebrekkige voorbereiding. De ge heel o Mem. van Toel. komt hier op neer: in die bacovencultuur zit. wel iets, laat ons n*u va/» de leening ten bate van Suriname van 3 millioen 4 ton geven om. een proef te nemen met de bacovencultuur. De Regcering stelt het ale de meest eenvoudige zaak voor. Zij heeft maar te zorgen dat. de batianen- bosschen er zijn en dan komt de rest, afzet, vervoer, enz. van zelf terecht. De heer Plate, dc man van zaken, de deskundige, heeft het ons hier anders laten hooren Spr. vraagt of 'tgeen aanbeveling zou vordionen des» zaak te schorsen tot de gouverneur met do maat schappijen tot een dading is gekomen. Laat do Kamer principieel uitspreken, dat zij geen bezwaar heeft om Suriname te helpen uit de leening van 1894 en laat de Reg. dan een plan maken, dat kalm beoordeeld kan worden. Zooals deze zaak nu bij de Kamer is gebracht, is zij onvoldoende voor bereid. De heer De Waal Malefijt vraagt oo welke basis de becijfering der kosten op f 720.Ö00 is geschied. De heer Van Doorn meent dat vast staat, dat Suriname bankroet gaat, wanneer de kolonie niet geholpen wordt. In dat ban- kioet hebben wij te voorzien en daarom steunt Spr. het voorstel der regeering. Deze zaak moge niet in alle détails onderzocht zijn, op de hoofdpunten heeft men ervaring genoeg gedaan. De Minister van Koloniën her innert aan de redevoeringen van de heeren Van Kol en Van Doorn bij de behandeling, der West-Indische begrooting en dankt de heeren Van Bylandt en Van Doorn voor/ hun steun. Nu de cacao-cultuur dreigt te verloopen, dienen naar andere middelen te. worden omgezien, om Suriname weer aan. een nieuwe cultuur te helpen. Wanneer men de plantages nu niet helpt, zullen de Britsch Indische immigranten weer naar huis ver voerd willen worden en het gouvernement zal de transportkosten hebben te betalen, terwijl Suriname van werkkrachten zal wor den ontbloot. Nogmaals zet de Minister de voordeelen der bacoven-cultuur uiteen, waar- voo Suriname zeer geschikt is. Ongetwijfeld zal voor Suriname wel een banauenmarkt te vinden zijn. Deskundigen op landbouwge bied hebben verklaard, dat de grond in Suriname beter voor bananen-cultuur is dan Jamaica, terwijl de oogsten daar dikwijls nog door stormen worden verwoest. De minister gelooft dat de hier geopperde be zwaren wel te overwinnen zijn en ontraadt uitstel. Na replieken wordt het wetsontwerp in stemming gebracht en aangenomen met 66 tegen 8 stemmen. Tegen stemden de heeren Tydeman, De Ram, Van Karnebeek, Talma, Plate, Re- gout, Van Vliet en Ferf. De overige hierboven medegedeelde wets ontwerpen worden goedgekeurd. Staatsbegrooting 190 6. De algemecne beschouwingen worden voortgezet. De heer Tydeman brengt namens zijne vrienden aan dit kabinet een groet en tevens een woord van welkom. Spr. zou zich bij deze algemeen© beschouwingen onthouden hebben als de heeren Heemskerk en Van Vlijmen hem niet tot debat hadden genoopt. Hij zal die heeren niet volgen in hunne details in den verkiezingsstrijd. Alle gebezig de middelen keurt hij niet goed en neemt hij niet voor zijne rekening. Niet te ontkennen is dat de geheele rech terzijde is opgegaan in het stellen der anti these. Noch de heer Lohman, noch de heer Nolens, noch de heer Schokking zijn daarte gen opgekomen. Tegenover de agressieve houding van dr. Kuyper is de linkerzijde tot verdediging genoopt. Ook bet. optreden van dr. Kuyper in het buitenland lokte verzet uit, getuige hetgeen daarover ook in dc Eerste Kamer werd gezegd. Dat de politiek van dr. Kuyper zou zijn ontkiemd door de vragen naar het christelijk karakter van zijn wotten, zou zijn een declineeren van den persoon van dr Kuyper. Dat ten slotte de stormloop zich tegen dr. Kuyper heeft ge keerd, laat zich verklaren. Thans een enkel Woord over de formatio Lang zal Spr. daar niet bij stil staan, omdat hij daarvan geen practiseh nut verwacht. Als Spr. i» de samenstelling ran dit kabinet niet dc meest gewcnschte ziet, dan wil dat vol strekt niet zeggen dat hij en zijn vrienden er oppositie tegen zullen voeren. Spr. merkt alleen op, dat op de crisis een extraparle mentair kabinet beter zou hebben gepast dan een kabinet va» beslist vrijzinnige richting. De aangewezen weg was geweest een kabinet uit do gematigde mannen van de verschillende partijen, met een pro gram waarop de heerschende politieke strijdvragen niet voor kwamen. Thans staan wij voor een kabinet d'affaires, want neemt men het kiesrecht vraagstuk ran het- program deaer Reveering af, dan blijven er me te dan zaken over. Nu de formateur. Was hij de aangewezen man Men wist dat grondwetsherziening aan zijn formatie onafscheidelijk verbonden waa. Ook naar Spr. 's meening had de heer Bor- gesiua eenmaal aJs formateur opgetreden, in het kabinet behooren. zitting te nemen. Alsnu komt Spr. tot het werkprogram de zer Regeering, en dan vraagt hijgaf do stembus aanleiding liet vraagstuk van liet kiesrecht aan do orde te stellen? Op die vraag antwoordt hij beslist neen. Daarom ging het niet bij do verkiezingen. Intusschen ontkent Spr. niet dat deze Rc- geering het recht had het kiesrecht-vraag stuk op haar program te brengen Op de be- nooming der Staatscommissie gaat spr. niet in, noch op hare samenstelling noch op haar werkkring. Dat ware preamatuur en absurd. Vast staat toch dat in den eersten lijd de werkzaamheid der Regeering ach zal bepa len tot sociale wetten en bij gematig ie sa menwerking zal ook op het gebied van f'r?n- ciën, defensie eu koloniën veel tot rland kunnen worden gebracht mot samenwerking van verschillende partijen. In den eraten tijd zal het financieele vraagstuk op den voorgrond treden en daaraan zal het Lipid der Rogeering, van wie wij in dat opzicht niets weten, worden getoetst. Iu zijne be langrijke rede van verleden week heeft do heer Pat ij n reeds eene richting aangeg 2ven, waarvoor Spreker hem hulde brengt. Met. hem is hij het eens dat het tot naast <ng de.' spoorwegen zal komen en dat wij dan zul len vinden 011 ontredderden boedel Hch voorstel tot heffing van opcenten op de Vermogens- en Bedrijfsbelasting, acht Spr. noch principieel, noch demonstratief, daar het de Kamer tot niets bindt. Spreker eindigt met deze verklaring: ,,Wij begroe ten dit kabinet met welwillendheid; wij wachten zijn daden af. "Wij hopen met deze Regeering vruchtbaar te kunnen samenwer ken." De heer Passtoors constateert, dat het vorige kabinet veel voor sociale wetge ving heeft willen doen en vraagt zich met zerg af, wat hij van deze Regeering te wachten heeft. Spr. wijst er op, dat deze Regeering na hare belofte, met de Ouder- domspensionneering komen moet. Van de arbeidswetgeving verwachtte Spr. in deze vier-jarige regeeringsperiode niets; cok voor de sociale wetgeving verwacht hij weinig, want er is geen geld cn zonder geld geen Zwitsers. Van verkorting van militai ren diensttijd ziet hij ook niets komen, evenmin als van bezuiniging van uitgaven op militair gebied. De houd'ng der sociaal-demokrater» critiseerende, zegt Spr. dat die heeren liier nu wel leelijke ge zichten kunnen trekken tegen de Regeering, maar feitelijk komt het neer op het uitste ken van hun tong, waarvan de Regeering zich niets heeft aan te trekken. In Arnhem werd de man van het legerschandaal, gene raal Eland, gekozen met de hulp van de socialisten. Deze verkiezing heeft duidelijk aangetoond, welke beginselen de socialisten er op na houden. Heden 10 uur voortzetting. Besloten is Woensdag en Vrijdag avond vergadering te houden en ook Zaterdag en Maandag te vergaderen. Berichten. De Staatscourant van Woensdag 6 De cember 1906 bevat de volgende Koninklijke besluiten overgeplaatst bij het regiment prenadicra en jagers de le luitenants K. Jelters ta G. de Bruijn, beiden vian he/t 4e regiment in fanterie, eerstgenoemde adjudant van lit'f korps benoemd in de oommissie voor de Ongeval lenwet te Emmen tot voorzitter mr. J. Boel ken, ter vervanging van A. Meyer, die op verzoek eervol is ontslagentot plaatsver vangend voorzitter J. Meyering, raadslid te Emmen benoemd tot tijdelijk mijnopziohter bij de staatsmijnen in Limburg D. Gibbels, te Gpck- ho!zer hedde op verzoek eervol ontslagen P. Wee-huiden te 's Hertogenbosoh, als opzichter van den rijkswaterstaat le klasr" opgehevenhet ontvangkantoor der di recte belastingen en accijnzen te Makkinga; en ingesteld: een ontvangkantoor der dir. bel. en acc. te Oosterwolde, voor de ka dastrale gemeenten Oosterwolde, Makkinga, Donkerbroek en Oldeberkoop-, te zamen uit makende de burgerlijke gemeente Ooststel ling werf zijn benoemd tot ontvanger der dir. bel. en acc. te Ereskens, G. H. Moolenbergh, surnumerair dei dir. bel., invoerrechten en ac.c. uit de directie Rotterdam tot ontvanger der dir. bel., invoerr. en acc te Texel, W. Meijeringh, surnumerair derzelfde middelen uit de directie Arnhem; tot ontvanger der dir. bel., invoerr. en acc. te Stavoren H. J. Vooren, surnume rair derzelfde middelen uit de directie Mid delburg tot ontvanger der dir. bel. en acc. te Ro den N. W. A. Vonk, surnumerair der dir. bel., invoerr. en acc. uit de directie Am sterdam tot ontvanger der dir. bel. en acc. te Tub- bergen B. Moolenburch, surnumerair der dir. bel., invoerr. en acc. uit de directie Rotterdam tot ontvanger der dir. bel. en acc. te Beiion P. E. W. Kok, surnumerair der dir. bel., invoerr. en acc. uit de directiq^ Arn hem tot ontvanger der dir. bel., invoerr. en acc. tc Ter Apel W. J. J. Schuijt, surnu merair derzelfde middelen uit de directie 's Hertogenbosch. tot ontvanger der dir bel. en acc. te Has selt C. P. E. van Veeren, surnumerair der dir. bel., invoerr. en acc. uit de directie Rotterdam tot ontvanger der dir. bel. en acc. te Oos terwolde P. Harflcamp, surnumerair der dir. bel., invoerr. en acc uit de directie Gro ningen. H. M. de Koningin ontving Maandag middag in audiëntie den Minister van Ma rine. Maandagmorgen was bij H. M. de Koningin ter audiëntie de Minister van Landbouw, Nijverheid en Handel. Gister kwam ten paleize aan baron en baronesse Van Hardenbroek, kamerheer en grootmeesteres van H. M. de Koningin. De gewone audiënties van de ministers van justitie, landbouw, nijverheid en han del, financiën, buitenlandsche zaken, oor log, marine, koloniën en binnenlandsche za ken zullen deze week niet plaats hebben. De minister van financiën maakt be kend, dat, ten behoeve van 's Rijks schat kist, van een onbekende uit Amsterdam is ontvangen f 27,60, ter voldoening van te min betaalde successierechten. St. Ct. Bij beschikking van den minister van Waterstaat is bepaald, dat, met ingang van 1 Jan. .1906 de naam van de halte Houthem zal worden gewijzigd in Vroenhof, en die van de halte St. Gerlach in HouthemSt. Gerlach. St. Ct. De meerderheid van den raad der ge meente Kampen hief onlangs de betrekking van inspecteur van politie op, 111 strijd trou wens met den wensch van den voorzitter. Thans heeft de Bond van inspecteurs van gemeentelijke politie in Nederland zich tot Gedep. Staten onzer provincie gewend met een adres, waarin verzocht wordt hun goed keuring aan dit besluit te willen onthouden. Z. C. In het kiesdistrict Grave is tot lid van de Provinciale Staten van Noord-Bra bant bij candidaatstelling gekozen de heer W. C. J. Kipp, te Megen. Bij do Dinsdag gehouden stemming) voor een lid van den gemeenteraad van Lin- schoten vacature-Bergs hoaff) waren uitge bracht 107 geldige stemmenvan onwaarde één stembiljet. Gekozen is de heer T. Brouwer met 68 stemmen. De heer Chr. Jennó bekwam 39 stemmen Dc kiezerslijst wijst 226 kiezers aan. Bij de Tweede Kamer zijn ingekomen adressen van de volgende personen, hou dende verzoek hen te benoemen tot com mies-griffier der Kamerjkr. mr. C. L. de Jonge to 's Gravenhage, mr. E. M. Meyers te Amsterdam, mr. J. G. Meilink, hoofd commies aan de provinciale griffie van Overijsel te Zwolle, mr. dr. J. C. Witteveen, advocaat en procureur te 's Gravenhage. Besloten werd de namen van adressanten te plaatsen op een lijst van sollicitanten. - Met 1 Mei 1906 worden de volgende landmeters verplaatst G. J. Hietink van Assen naar Arnhem, C. A. Teteris van As sen naar 's Hertogenbosch, S. dc Grebber en H. J. Bodde van Arnhem naar Assen. Ter beschikking van den gouverneur- generaal van Nederlandsch-Indië kunnen worden gesteld eenige onderwijzers en onder wijzeressen om te worden benoemd tot on derwijzer der 3e klasse of hulponderwijzeres bij het openbaar Europeesch lager onderwijs daar te lande, die naar Indië zullen moeten vertrekken in April, Mei, Juni, Juli, Augustus, September, October en November 1906. De onderwijzers moeten in het bezit zijn van de hoofdakte, dan wel van ten minste twee bijakten. Voor de onderwijzeressen zijn hoofdakte en akte voor de Fransche taal een vereischte. Voor nadere bijzonderheden zie men de Staatscourant no. 285. Jubileum Dr. J. Th. de Vis ser. Gister was het 25 jaar geleden dat dr. J. Th. de Visser, predikant bij. de Nëd. Herv. gemeente te Amsterdam het predik ambt tc Leusden aanvaardde. Het was te verwachten dat op dezen dag veel belangstelling zou worden betoond, en dit is inderdaad dan ook zoo geweest. anmorgen reeds kwam een oommissie na mens Chrvte! 1'- oK; enderwijs, bestaande uit ds. J. J. van Nocrt, dr. J. L. Heldring, ds. J. Vos Az., dr. J. Lamanerts van Bueren en de heeren Bentveld uit Rotterdam en van Lennep den predikant een ets van prof. C. Ij Da k e aanbieden Namens honderd/ vijf en twintig particulie ren maakten de heeren J. ter Haar Jr., W. Roëll, A. Vinke, H. C. de Zwart, A. I. da Costa en ds. van Lindonk, hun opwachting. Eerstgenoemde voerde het woord en bood als geschenk een groote boekenkast aan, ver gezeld va© ee» album met de namen edr deelnemers. De kerkeraad der Ned. Herv. gemeente liet zich eveneens vertegenwoordigen. Vervolgens kwam er een Oommissie uit naam van de verschillende gemeenten, waar dr. De Visser als predikant gestaan heeft, die den jubilaris een eetkamer-ameublement aan bood. Hierbij was gevoegd een album met de uh- men der schenkers en verschillende aquarel len van plaatsen, die in eenig vedband staan met dr. Die Visser's werkzaam leven. Oak het bestuur van de afdeeling Amster dam vani den Öhristelijken Nederlandschen Werkmansbond v.-r=ohccn tea* receptie en overhandigde namena deze afdeeling een al bum, geheel vervaardigd door leden en be vattende voorstellingen ontleend aan het le ven van dr. De Visser en betrekking hebben de op diens werkzaam leven ten behoeve van de Amsterdamsche afdeeling van dien Bond1. Daarna kwam het hoofdbestuur van den Christ. Nederl. Werkmansbond, dat namens de afdeeling en haar besturen een album schonk, benevens een vitrine-kast en een bronzen beeld, voorstellende: David voor Saul de harp bespelend©. De receptie ten huizo van ds. De Visser in de middaguren was zeer druk bezocht Ook kwamen zeer veel cadeaux, bloemist,uk ken, telegrammen, brieven en kaartjes, als blijken van belangstelling en gelukwensohen in,. Ontworpen spoorwegen in de Haarlemmermeer ©n omge ving'. „Door de besluiten, die in do laatste na jaarszittingen der Provinciale Staten van Noord-Holland, Zuid-Holland en Utrecht genomen zijn ten aanzien van de subsidie- verleening aan de Hollandsche Eloctrische Spoorweg-Maatschappij, naderen de plan nen tot het aanleggen van een net van spoorwegen in de Haarlemmermeer en om geving hunne verwezenlijking. In de eerste plaats toch besloten do Staten van Utrecht tot verhooging van het reeds eerder toege zegde bedrag, waardoor het totaal van f 2.147.000 werd bereikt, dat door den mi nister van Waterstaat, Handel on Nijver heid als som der bijdragen van de plaatse lijke belanghebbenden geeischt werd. Verder werd overeenstemming verkregen tusschen de voorwaarden der provinciën Noord-Holland en Utrecht met die, welke dcor den Staat aan het te verleenen rente- looze voorschot zullen worden verbonden, terwijl door de provincie Zuid-Holland bij de vaststelling barer voorwaarden met die van den Staat zal worden rekening gehou den. Door de maatschappij wordt thans de eind beslissing van regeering en Volksvertegen woordiging tegemoet gezien omtrent de door haar ingediende subsidieaanvrage." De Rijkspostspaarbank en dc nieuwe meerderjarigen. Gelijk bij velen als bekend mag worden veronder-

Amersfoortsch Dagblad | 1905 | | pagina 2