BINNENLAND. De vice-president van den Senaat Meche- lin gaf een schets van den politieleen toe stand en drukte de hoop uit op wederzijdsch vertrouwen. Turk)]* Uit Konstantinopcl wordt aan do Koln. Ztg. bericht, dat de gezanten van de mo gendheden in hunne besprekingen nog niet gekomen zijn tot do eenstemmige aanneming van de Turkscho voorstellen betreffende d© financicele gedelegeerden en de vlootdeinon- stratie. Naar verluidt, stemden Italië en Duitschland toe, terwijl de vertegenwoordi gers van Engeland en Oostenrijk-IIongarije en. ->p het voetspoor van dezen, die van Rus land 011 Fiankrijk bedenkingen opperden. De berichten uit het Yildiz-paleis bevesti gen. dat er geen uitzicht bestaat op verder toegeven van Turkije. Volgens een bericht van de Koln. Ztg. uit Berlijn, is bij do beraadslaging van de ge zanten na de ontvangst van de laatste Turk se he nota eene sterke strooming aan den dag gekomen, die de nieuwe Turksche concessiën als voldoende wil beschouwen in zooverre namelijk, dat daarin het beginsel wordt er kend. dat de mogendheden op de uitoefening van do financicele controle in Macedonië den door hen verlangden invloed moeten hebben. Do niet erkenning van dit beginsel is het geweest, die tot de vlootdemoustratie heeft geleid. Alvorens een besluit t© nomen, heb ben de gezanten zich tot hunne regeeringen gewend, om van dezen instructiën te vra gen. Een bericht uit Stamboel aan de Neuc Freie Presse meldt, dat do gezanten 't eens geworden zijn over de nota van antwoord aan dc Fortc. Daarin wordt de samenstel ling van de financicele commissie uit de vier gedelegeerdende beide civiele agenten en Hilmi pacha aangenomen. De besluiten van dc commissie moeten aan den sultan ter goedkeuring voorgelegd worden. Ecnige bij zonderheden moeten nog geregeld worden. Vtrtenlgdé SUttn. Goldfolge, een lid van het Amcrikaanschc Huis van afgevaardigden, heeft een motie voorgesteld, waarin het Huis uitgenoodigd wordt, zijn afschuw uit te spreken over de vervolging en slachting van joden in Rus land. en waarin den president verzocht wordt, gebruik te maken van zijn vriend schappelijke betrekkingen tot de Russische regeering om herhaling van dergelijke ge beurtenissen onmogelijk te maken. De motie is aan de commissie van bui- tenlandsche zaken verzonden. Allerlei vZondag 10 December, den sterfdag van Nobel, zullen voor de vijfde maal door dï Zwcedsche Academiën en het Noorsclie Storthing de Nobel-prijzen worden toege kend. Men gelooft nu weder, dat de Italiaan- sche dichter Carducci, den prijs voor letter kunde zal ontvangen. De vredeprijs, waarvoor men eerst presi dent Roosevelt en Koning Oscar van Zwe den had genoemd, zal ditmaal toch, naar men verzekert, ten deel vallen aan barones Bertha von Suttner, schrijfster van ,,Die Waffen nicdereen bijzondere vriendin van Nobel, die den dynamict-uitvinder voor de vredebeweging won en wie hij den eer sten vredeprijs had toegedacht. vTer eere van Mark T wains 70en ver jaardag is den vermaarden humorist te New- York door kolonel Harvey van de „North American Review" en andere Amerikaan- scho en Engolschc schrijvers, in het restau rant Delmonico een feestmaal aangeboden. Mark Twain zond een groet aan President Roosevelt, met een luimige raadgeving, hoe hij doen moest om zoo lang mogelijk te le ven. Aan het feestmaal werd een gelukwensch- tclegram van 40 Engelsche dichters en schrij vers voorgelezen, onder welke Rudyard Kip ling, George Meredith, Andrew Lang en Thomas Hardy. President Roosevelt had ook een brief gezonden. De jubilaris heeft aan het feestmaal een luimige toespraak gehouden over de mid- delon, welke hij had toegepast om 70 jaar te worden. Daarin zeido hij o.a. in zijn bekenden trant ,,Ik rook nooit meer dan één sigaar tegelijk en ik rook nimmer onder het sla pen." vIn Duitschland is den len December een volkstelling gehouden en gaandeweg worden nu de cijfers voor vcrschillendo ste den bekend. Berlijn bleek op dien datum 2,033,900 inwoners te hebben tegen 1,888,848 op 1 December 1900. In 1890 waren het e- 1,578,794, in 1880 1,122,330, in 1871 826,341. in 1849 431,566 en in 1816 197,717 inwoners. In negentig jaren tijds is het aan- ta' zielen dus bijna vcrclfvoudigd. vEen vereeniging ter bevordering van het lachen is te Parijs opgericht, door profes soren en studenten van do medische facul teit dor IloogeschoolZij vinden dat hun landgenooten gaandeweg de kunst van lichaam uwe ziel sterken, opdat, wanneer de kracht van uw lichaam u gaat ontzin ken, het lent© moge blijven in uwe ziel. Dan zal ook de lente u dichterlijk gestemd vinden en de herfst minder weemoedig. Dan zult ge met ine eens zijn, dat de goudbruine herfsttinten minstens evenveel schoons in zich bergen dan 't ijle voorjaarsgroen, dat 't zelfs minder teer. minder flets, krachtiger is. dat de herfst er moet zijn, eer wc komen tot de koude winter en dat wij oudjes ons moeten verheugen over alles, dat daar aan gloed en warmte en kleuren voor ons gespreid ligt op de moederaarde, die, als w ij onze winterslaap zijn ingetreden, ons zal nemen in haar schoot, waaruit straks, boven onze doodc lichamen, de lente weer zal ontsprui ten in gansch haar jonge heerlijkheid. Mijn vriend zag mij aan en reikte mij de hand. „Ge zijt immer in een benijdenswaardige lentestemming", bekende hij. „En toch is mij de lente physiok 't minst aangenaam. Misschien kom ik er nog eens toe een lente-treurzang te dichten", was mijn lachend antwoord. OUDE VROUW. lachen verloeren en een zwijgend, somber volk worden. In een circulaire trachten zij het terugkeeren van deii „helderen, forschen en blijden lacht onzer voorvaderen" aan te moedigen. vHet aantal valsche bankbiljetten van IOC frank dat in België in omloop is geko men, is vermoedelijk niet zoo groot als men aanvankelijk veronderstelde. Immers, naar de minister van financiën in de Kamer heeft meegedeeld, heeft de Bank eenige da gen geleden op 157,100 bankbiljetten van 100 frank, die zij dien dag ontving, slechts 10 valsche aangetroffen. Dc meeste valsche biljetten zijn aangetroffen in Antwerpen. Daar zoekt de politic dan ook ijverig. Er zijn twee Italianen, die opvielen doordat zij zulke grove verteringen maakten, in hech tenis gonomen te Antwerpen. Zij hadden zoowat 500 frank bij zich, waaronder ook een valsch biljet van 100 frank. Hoe zij daaraan kwamen, wilden zij niet zeggen. In hun woning zijn brieven gevonden, in een onleesbare taal gesteld. vTe Brussel is een arbeider wegens aan slag op de vrijheid van arbeid tot een maand gevangenisstraf veroordeeld. De arbeiders van een fabriek waren gaan staken, omdat zij niet duldden, dat de patroon niet bij de vakvereenigingen aangesloten werklui in dienst had. De secretaris der vakvereeniging is over deze kwestie komen onderhandelen met den patroon en deze secretaris is nu veroordeeld. Men verbaast zich over dit zon derlinge vonnis en men vraagt zich af of het niet zaak is, spoedig het wetboek van strafrecht op dit punt te wijzigen. Kameroverzicht Eerste Kamer. In de Vrijdag gehouden vergadering werd door de Kamer eervol ontslag verleend aan mr. Romeijn als oommies-griffior, onder dankbetuiging voor de vele diensten aan de Kamer bewezen. De benoeming van een opvolger zal plaats hebben in een zitting tuaschen Kerstmis en Nieuwjaar. Vervolgens werden een aantal kleine wets ontwerpen goedgekeurd. Eenige discussie had plaats over de zalm cultuur, naar aanleiding van de conclusie in zake inlichtingen op een adres van Frans Anderheggen te Amsterdam. De commissie stelt voor lo. den minister dank te zeggen voor de inlichtingen, 2o. de geheele zaak van de zalmvisscherij ernstig in de aandacht van den Min. aan te bevelen en reeds nu hare medewerking toe te zeg gen, wanneer de minister het wenschelijk mocht achten over mexrdere gelden te kun- ren beschikken voor nader onderzoek en proefneming. Deze conclusie werd ten slotte aangeno men en de vergadering werd gescheiden tot Woensdag 27 December, 's middags 2 uur. Tweede Kamer. Vrijdagavond werden de replieken voort gezet en zooals het gewoonlijk gaat werden ook nu door de verschillende sprekers, die in eersten aanleg het woord gevoerd had den de toen geuite klachten herhaald. De heer Roessing kwam op tegen hot verwijt van den heer Okma, dat het voor- loopig verslag niet volledig was. De heer Okma had dit dan kunnen corrigeeren. De heer Pastoors verklaarde te zullen wachten op de voorstellen der regeering en nam nog even de ouderdomspensionneering van minister Kuyper in bescherming tegen de critiek van minister Veegens. De heer Tydeman herhaalde, dat. zijn groep onafhankelijk staat ten opzichte van het kabinet en kwam nog eens terug op de antithese, daarbij herhalende dat dr. Kuy per ons volk verdeeld had in twee helften. Voorts bleef hij volhouden, dat de opdracht aan den heer Borgesius een vergissing ge- .weest is en dat men bij ontstentenis van een meerderheid had moeten streven naar een ext.ra-parlementair ministerie. Ten slotte con stateerde hij, dat aan de rechterzijde de coa litie niet meer muurvast staat. De heer Van don Derch vanHeem- stede bleef zich verzettten tegen de op- centenheffing. De heer Troelstra wees den heer Heemskerk, die zich zoo theatraal uitliet over den burgemeester van Utrecht, op een burgemeester van de rechterzijde (nl. die van Horse!de heer Van Nispen tot Pannerden), die in zijn qualiteit een candidaat aanbeval. Tegenover den heer Van der Bergh verklaar de hij, dat hij zich vergist had in den naam en zijn fabrieken niet bedoeld had. Spr. hoopte wel op eenige sociale vruch ten aan den dorren boom van deze regee ring, mits de democratische elementen aan de rechterzijde zich wat meer zullen laten gelden. Dc verdediging van de samenstelling der Staatscommissie voor de grondwetsherzie ning vond hij zwak. Er was nog wel een so ciaal-democraat te vinden buiten de Kamer leden. Van haar arbeid verwachtte hij niots. Van de rede van den minister van oorlog had Spr. den indruk gekregen, dat die sprak in een officierscassino. Is het gansche kabi net het daarmee eens? vroeg hij. Blijken moet of de minister werkelijk zal bezuinigen. In dat opzicht stellen de sociaal-democraten weinig vertrouwen in hem. De heer Drucker wenschtte niet in te gaan in een debat voor de partijverhoudin gen en constateerde dat de rede van den minister van financiën het vertrouwen in dien bewindsman had versterkt. Ten aan zien van de rede van den minister van oor log meende hij, dat als thans gestemd moest worden over hoofdstuk VIII er ernstige cri tiek op die zaak geleverd zou worden. De heer Okma beantwoordde de opmer king van den heer Roessingh over het ver slag. Dc heer Schokking sprak nog eens over de verhouding der verschillende groe pen en verklaarde dat ook onder het vorige ministerie er meer zelfstandigheid was der groepen van de rechterzijde dan dc linker zijde meende. Die zelfstandigheid is nu zoo veel grooter. De hoer T a 1 m a verklaarde het met den heer Lohman eens te zijn, dat er in het systeem van dr. Kuyper ten aanzien van burgemeesters-benoemingen wel iets ver keerds was. Hij VQiklaarde voorts de regee ring te zullen steunen ook tegenover den aan drang der sociaal-democraten, die hij de ge vaarlijkste groep acht van de overzijde, of schoon hij die niet als boeman beschouwde. De minister van financiën ant woordde nog, dat hij de opcenten vraagt voor één, hoogstens 2 jaar. Den minister van oorlog had men geheel verkeerd begrepen. Men zal ontwaren, dat die minister meewer ken wil en het geheele regeeringsprogram en bezuinigingen zal voorstaan. Nadat ook de ministers van Jus titie, Binnenl. Zaken en Land bouw nog enkele opmerkingen hadden be antwoord, werd het algeineene debat geslo ten en hoofdstuk I zonder stemming aan genomen. Heden morgen was aan dc orde Hoofd- stuk III. Berichten. De Staatscourant van Zaterdag 9 December, bevat de volgende Koninklijke besluiten benoemd tot ontvanger van het successie recht te Rotterdam F. van Dalsen Fontein, registratieontvanger te Delft.; tot registra tie-ontvanger te Gorinchem, K. Wiersum, thans te Purmerend benoemd tot adjunct-commies bij het de partement van Bdnnenlandsche zaken mr. dr H. Boas, advocaat te Amsterdam tot burgemeester van Kortgene A. Danc- kaerts tot plaatsvervangend districtsveearts te Dordrecht A. van Hemert te Sommelsdijk, J Laay te Ridderkerk, M. van der Poel te Nieuwenlioorn en M. de Ridder te Leerdam; tot ingenieur der telegrafie H. Boetje en N. Koomans, aspirant-ingenieurs tot postdirecteur te Olst F. baron van Dodem, postoommies 2e klasse; ingetrokken de benoeming tot lid van den voogdijraad te Roermond an Oh. Beyer te Yenlo, die is overleden; op verzoek te Arnhem van D. Boswijk en Th. van Zeggelen aldaarte Almelo van mr. T. van Trecht te Enschedé; ti Leiden van mevr. W. d'Aumerie Hubrecht; te Alkmaar van C. van Buijsen en P. de Ko ning te Utrecht van L. van Essente Gro ningen van mr. L. Lohmna; te Assen van mr. N. Witkop; benoemd tot lid van den voogdijraad te Roermond, J. Dubois, geneesheer te Venlo, van dien te Arnhem mr. J. Roijaards, be stuurslid van het Diaconessenhuis en E. Wijers, openbaar schoolhoofd aldaar; te Almelo J. Bouwmeester, burgemeester van Vriezenveen; te Leiden mr. J. Vreede van Oosterzeete Alkmaar M. Uitenboscli, raadslid en O. Prins, loterij-collecteur al daar te Utrecht J. Bosma, openbaar school hoofd; te Groningen mr. B. ten Bruggen Gate, curator der Universiteit; te Assen dr. P. Hiddingh, raadslid aldaar. H. M, do Koningin en Z. K. H. de Prins der Nederlanden stellen zich voor des voormiddags van Maandag den 18en Decem ber a. s. naar de residentie terug te keeren. De extra-trein der S. S., waarmede de Koninklijke familie van het Loo naar de residentie terugkeert, 'zal aldaar tegen 12 uur 's middags aankomen. De gewone audiënties van de ministers van Justitie en van Waterstaat, Handel ca Nijverheid zullen de volgende week niet plaats hebben. De nieuw opgetreden gezant van Ooe- tenrijk-Hongarije "bij ons Hof, zal kort i a de terugkomst van H- M m de residentie, ont vangen worden ter aanbieding van zijne ge loofsbrieven Den 10. Dec. wordt in de residentie in hotel des Indes verwacht de heer G. Car- lin, gezant van Zwitserland bij het Engelsche en bij het Nederlandsche hoF. Don 17en dezer zal de gezantschaps- raad graaf Van Limburg Stirum, chef van het kabinet van den minister van Buitenl. Zaken, nieuw benoemd legatieraad te Con- stantinopcl, naar zijn nieuwen post vertrek ken E. Baron van Tuyll van Serooskerken, gezantschapssecretaris 2e klasse te Washing ton, overgeplaatst in algemeen/en dienst, wordt werkzaam gesteld aan het departement Van builenlandschc zaken, eni zal in het laatst van deze maand alhier uit Amerika terugkeeren. De jongste verplaatsingen van secre tarissen bij onze gezantschappen in het bui tenland zullen den 15en Januari a. s. in gaan. Eindverslagen zijn uitgebracht over de wetsontwerpen, houdende voorzieningen ten bate van het losse personeel ter algemee- ne landsdrukkerij en dc begrooting der al- gemeene landsdrukkerij voor het dienstjaar 1906 Het Eerste Kamerlid Van Heeokeren. Zooals bekend, heeft de heer mr. J. D. C. baron Van Heeckeren van Keil, verleden jaar bij de vernieuwing der Eerste Kamer door do Zuid-Hollandsche Staten daarheen afgevaardigd, eerst deze week zitting genomen. Onder dagteekening van 6 December 1905 had hij den Voorzitter der Kamer een schrijven gezonden, van den volgenden in houd „Het zij mij vergund aan de Eerste Ka mer der Staten-Generaal mijno verontschul digingen aan te bieden wegens de afwacn- tende houding, die ik tot dusverre gemeend heb ten aanzien van het mij toevertrouwde, hoogst vereerende mandaat der Provinciale Staten van Zuid-Holland to moeten aan nemen. „Er zijn, tot mijn leedwezen, tusschen de Regoering en mij moeilijkheden gerezen van dien aard, dat ik gemeend heb mijn eed niet te mogen afleggen en geen zitting in uw hooge Vergadering te mogen nemen, al vorens aan die moeilijkheden eene oplossing zou zijn gegeven. „Hoewel die moeilijkheden nog niet uit den weg geruimd zijn, wil ik, daar de ge- wensclite oplossing zoo lang uitblijft, de eedsaflegging niet l'anger uitstellen in do hoop, dat Ilr. Ms. Regecring weldra aan mijn bescheiden verlangen zal kunnen vol doen. Stand. Het Kamerlid Bogaard t. De nieuwe afgevaardigde voor Breda vertrekt ecnige dagen vóór Kerstmis uit Ned.-Indië en hoopt te Amsterdam bij zij(n familie 20 Januari a. s. aan te komen. Tijd. De Scheve mingscho vis- s c h e r s h a v e n. Eene deputatie uit dc permanente commissie uit de Sche- veningsche reederij, is bij den minister van waterstaat op audiëntie geweest om den toestand van de Sckeveniug^clie visscliers- ha-vetii uiteen te zetten en op een© spoedige doeltreffende verbetering aan te dringen. Do minister lieeft de deputatie de ernsti ge overweging van de aangegeven maatre gelen toegezegd. Men verneemt dat te Scheveningemi een algemeen petionnement aan de Regeering ter zake van de visschershaven wordt voorbereid. Eenheid van T ij d. De Neder- landsclie Bond van Horlogemakers heeft zich nogmaals tot den minister van binnenland- sche zaken gewend met het verzoek zooda nige maatregelen in het leven to roepen, dat wettelijk zal worden vastgesteld eene uni forme voor geheel Nederland dienende tijds bepaling, geldende zoowel in het burgerlijk leven, als bij de middelen van vervoer en in alle takken van dienst van rijks-, provincie- of gemeentewege, het geheel aan. het oordeel der regeering overlatende naar welken tijd bedoelde uniforme tijdsbepaling zou moeten gerekend worden. Door een groot aantal houders van paarden voor gemak en weelde, allen in Noord-Brabant woonachtig, is in zake de afschaffing der prov. paardenbelasting een request aan den minister van Binnenlandsche zaken verzonden, waarin o. a. te lezen is „dat zij ten volle instemmen met de ver schalende requesten, tot dat doel aan Z. E, en de Tweede Kamer gericht; „dat, naast de argumenten daarin aan gehaald, zij Z. E. wijzen op de groote onbil lijkheid, die er in gelegen is, dat houders van rijwielen, motors en automobielen voor gemak en weelde, die zeer veel meer gebruik maken van de wegen, de laatsten nog van veel grooter luxe getuigen en het genot der paardenhouders zeer verminderen, niet be lastbaar zijn (zie missieven daaromtrent 1895 en 1901 (minister Van Houten), terwijl zij door de provincie voor hun paarden, die eveneens een onderwerp van Rijksbelasting uitmaken en als zoodanig hoog belast zijn, zwaar getroffen worden." Nog betuigden adkaesie aan het adres der stalhouders de afdeelingen Tilburg en Heeze van de Nooird-Brabantsche Miaatscliappij van Landbouw. De Nederlandsche fabriek van ver duurzaamde vruchten maatschappij „de Be tuwe" te Tiel, heeft dezer dagen bij gemoti veerd request aan de regeering verzocht: 1. De suiker, bestemd voor de vervaardi ging van Jams en Marmelades (vruchtenge leien) hier te lande, in navolging van Bel gië, te willen vrijstellen van accijps. 2. Een wettelijken „Standaard" voor de samenstelling van Jam en Marmelade (vruchtengelei) te willen vaststellen, opdat elke afwijking daarvan met zekerheid als vervalsching kan aangemerkt worden. De 10 Opcenten. Het volgende adres is verzonden aan de Tweede Kamer der Staten-Generaal „Geeft met eerbied te kennen, het hoofdbestuur van den Nederlandschen Bond van Vereenigingeri van den Handel- drij venden en Industrieelen Middenstand, goedgekeurd bij Kon. Besluit, d.d. 13 Juni 1903, no. 48, dat in het ontwerp van wet op de midde len voor het jaar 1906 voorkomt, een voor stel tot het heffen van 10 opcenten op de bedrijfsbelasting dat deze 10 opcenten in hoofdzaak zullen drukken op de personen behoorende tot den handeldrijvenden en industrieelen Midden stand dat de stiijd om het bestaan voor den, Middenstand toch reeds zoo zwaar is, en het geenszins wenscheliifk is, de lasten voor dezen stand te verzwaren; Redenen waarom het Hoofdbestuur voor-, Tioetmd Uwe Hooge Vergadering eerbiedig doch dringend verzoekt, de voorgestelde op centen op de bedrijfsbelasting niet aan te nemen. De geschorste onder wij zers. B en W. van Amsterdam hebben thans een voordracht aan den Raad gedaan tot ont slag van do geschorste onderwijzers Edelman en Troon berg, van de school letter T. Het Handelsblad geeft verder een over zicht van ruim 7 kolommen van de bij lagen bij dat voorstel, zooals die in het ge meenteblad voorkomen en waaruit het op treden van de bedoelde onderwijzers in het juiste licht wordt gesteld. Met den Parijschen trein van 9.45 schout-bii-nacht Snethlage uit Den Haag vertrokken, ten einde scheep te gaan naar Indië, ter aanvaarding van het commando over de zeemacht daar te lande. Hij werd behalve door vele marine-offi cieren in actieven of buitendienst, uitge leide gedaan door den minister van Marine, den heer Cohen Stuart. Do kapitein ter zee Cardinaai, wordt eerst tegen het voorjaar u:t de West hier te land terugverwacht. De luiienant Ier zeer der 1ste klasse A.. J. Breda Kleynenberg, dienende in de directie der marine te Amsterdam, wordt met 11 December a. 9. toegevoegd aan het hoofd vain, het Vak van uitrusting bij 's Rijks werf aldaar, ter vervanging van den luite nant ter zee der le klasse P. te Veltrup, die van zijne tegenwoordige function met den- zelfden datum wordt ontheven, doch geplaatst blijff- in de directie der marine to Amster dam, ten einde tegenwoordig to zijn bij de verdere gereedmaking van Ilr. Ms. pantser schip Tromp. Het korps mariniers. Door een aantal mariniers is onlangs een verzoekschrift aan de Koningin gezonden, waarin zij op lotsverbetering aandrongen. Naar Het Volkvaarc" mededeelt, is daarop het volgende antwoord gaan, van den minister van marine aan den k v-ps- pulvei commandant ingekomen, dat in de mariniers- daarvi kazerne te Den Helder is aangeplakt: De sti In verband met een tweetal aan H. M. de delijk Koningin gerichte en door H. M. ter be- primb schikking aan het departement van marine len si gerenvoyeerde requesten betreffende de reor- dit, i ganisatie van het korps mariniers, heb ik het f de eer ter uwer inlichting het volgende mede mind te deelengaan. De intrekking van het door mijn ambts- zooal voorganger aanhangig gemaakt wetsontwerp warei tot reorganisatie van genoemd korps is on Or vermijdelijk, omdat de daarvoor benoodigde bijzo gelden bij sulppletoire begrooting voor het voorl dienstjaar 190o waren aangevraagd en 1 e- mete handeling als zoodanig was uitgesloten. N.' Het ligt in de bedoeling na afloop der be beid handeilug van do marinebegirooting voor bet dijk. dienstjaar 1906, de reorganisatie van het korps mariniers ter hand te nemen, in ver- van| band waarmede thans van ingrijpende parti- VOoi eele wijziging het korps betreffende wordt jat afgezien. heic In verband met in de afdeelingen. der Tweedo Kamer gestelde vragen hoeft de mi- ni e nister van oorlog aan het regiment grenadiers b 1 en jagers een oirculaire gezonden, met ver- Ne< zoek om opgave van alle diensten, welke in ïia* het. vierde (winter)tijdiperk zouden kunnen zij* vervallen, ten einde daardoor een grooter ge- to tal miliciens met groot verlof te kunnen zen- me den. Daarop is nu geantwoord, dat de hoofd- hoi wacht in Den Haag als ten eenenmale over- tot bodig moet worden beschouwd, daar deze Ai wacht alleen dient ter bewaking der Konink lijke paleizen, die immers reeds voldoende we door de politie worden bewaakt, en boven- 7 dien gedurende het grootste gedeelte van het gt jaar onbewoond zijn. p,e Men hoopt, dat een en ander die afschaf- or fing der geheel overbodige hoofdwacht zal bespoedigen. (Avp.) ai Do heer Philippi, directeur der Nicu- w we Afrikaansehe Hanaelsvereeniging tc Rot- I terdam, is benoemd tot ridder van het Legi- oen van Eer. 0 Deurwaarders. De „St.-Ct. no. ci 288 bevat een kon. besluit van 4 Dec. 1905, tot aanvulling van het reglement no. IY op j de organisatie en de dienst der deurwaarders j en verdere rechtsbedienden, vastgesteld bij het kon. besluit van 14 Sept. 1838. Eerstgenoemd K. B. bevat als eenig arti kel. Aan art. 15 van het reglement no. IV op de organisatie en de dienst der deurwaarders en verdere rechtsbedienden, vastgesteld bij het kon. besluit van den 14. Sept. 1838, wordt als tweede lid toegevoegd de volgende bepaling „Wanneer bij een rechterlijk collegie, kantongerecht of parket eene vacature van bediende is ontstaan, doet het collegie, de kantonrechter, het hoofd van het parket of de ambtenaar van het openbaar ministerie bij het kantongerecht binnen ééne maand daarna, eene lijst van aanbeveling van drie personen, dingende naar de opengevallen be trekking, aan den minister van justitie toe komen". Naar aanleiding van het verslag der commissie voor het onlangs gehouden exa men voor rijksklerk bij de belastingen heeft de minister van Financiën de aandacht ge vestigd op het volgende: Door vorming van een corps geschikte en voor hun taak in alle opzichten bruikbare rijksklerken is niet alleen noodig in het be lang van den dienst, maar evenzeer in dat van hen op wier bureaux of kantoren rijks klerken worden werkzaam gesteld. Eenerzijds zal die vorming slechts zijn te verwachten, indien de ambtenaren de bij hen werkzame klerken zooveel mogelijk lei den en behulpjzaam zijn in het verkrij gen van de ontwikkeling voor den dienst als rijksklerk vereischt, en het is dan ook do wensch van het hoofdbestuur dat genoemde ambtenaren in dien zin medewerken tot be reiking van voormeld doel. Anderzijds echter is het noodzakelijk, dat de ambtenaren, die hebben te adviseeren no pens het al dan niet toelaten van candidaten tot het examen van rijksklerk, zich vóór het uitbrengen van hun af vies, nauwgezet re kenschap geven omtrent de vraag of de can didaat inderdaad geschikt is te achten voor de gewenschte betrekking. Het bestuur der Vereeniging tegen de kwakzalverij maakt bekend, dat tengevolge van het besprokene ter jongste algemeene vergadering in het voorloopig te constituee- ren internationaal comité tot bestrijding dei- kwakzalverij (Charlatanerie), de vereeniging zal worden vertegenwoordigd door de heeren prof. Hector Treub, mr. A. Lind, J. M. van Elk en Herman van Gelder, terwijl dr. Rumpe, uit Crefeld, en dr. Reissig, uit Hamburg, namens de Duitsche Vereeniging zullen optreden. Maandbl. Uit de oudheid. Uit Zaandam schrijft men: Het is thans zeker wel algemeen bekend, dat met de werken ter verbreeding van het Noordzeekanaal gepaard gaat het maken van eene nieuwe Hein brug en de gedeeltelijke verlegging van bet baanvak Amsterdam Zaandam. In verband met laatstgenoemde werk zaamheid is men de laatste dagen op Zaan- damscli grondgebied bezig met het graven van een tocht of vaart langs het terreiu, be stemd voor den nieuwen spoordijk. Men moest daartoe door een stuk land, dat in de wandeling bekend staat onder den naam van „het Kerkhof." Bij het afgraven daar van nu heeft men drieërlei vondst gedaan. Allereerst stuitte men op eenige diepte op eea gedeelte harden weg, vervolgens vond men oude fundeeringen en daarboven een laagje stof of asch, welke er op wees, dat de gebouwen of gebouwtjes, welke op deze fundeeringen hebben gerust, door brand zijn vernield, en ten laatste vond men ook eenige doodkisten met geraamten. Deze doodkisten waren of van zeer ruwe plan ken of van uitgeholde boomstammen ver-

Amersfoortsch Dagblad | 1905 | | pagina 2