binnenland" KOLONIËN. WEST-IN Dl Aankomst «an Gouverneur Idinburg. -- Het G. A. B. meldt dato 18 November: Hedenochtend omstreefca half negen arri veerde alhier met het stoomschip van den K. W. I. M. Prius Willem I Z. Exc. de uieuwbenoemde gouverneur A. W. F. Iden- burg. De ontscheping had een uur daarna plaats op de bij het programma voor de ontvangst voorgeschreven wijze. In de audiëntiezaal van het gouvernements hotel verwelkomde de w.d. gouverneur, de heer D. II. Havelaar, den nieuwbenoemden gouverneur en stelde aan dezen de aanwezige autoriteiten, officieren, ambtenaren, kerk besturen en vertegenwoordigers van openba re inrichtingen voor. De nieuwbenoemde gouverneur dankte voor do hem bore de ontvangst en deed tevens me» dedeeliug aan don heer Havelaar van diens bevordering tot officier in de or^c vaii 'Orftft- je-Nassau. Vervolgons werden de consuls der vreemdo mogendheden te Paramaribo aan den be noemden gouverneur voorgesteld. Na afloop van deze voorstellingen en na eene korte zitting van don Raad van Bestuur te hebben bijgewoond, begaf do nieuwbe noemde gouverneur zich naar de vergader zaal der Koloniale Staten, waar even te vo ren mevrouw Tdenburg met. haro kinderen en de heer Havelaar ook gekomen waren. In eene plechtige zitting van de Koloniale Staten sprak de nieuwbenoemde gouverneur do volgende redo uit Mijne Hecrcn, Door H. M. do Kon ngin geroepen tot het bestuur dezer kolonie heb ik de eer, ter vol doening aau het bepaalde bij artikel 15 van het regleme'nt op hoi beleid der regoering in de kolonie Suriname, in deze plechtige zitting van de Koloniale Staten over te leg gen een afschrift van de akte mijner be noeming en van het procesverbaal van mijn eedsaflegging. Gereed om het mij opgedragen bestuur te aanvaarden gedenk ik met een enkel woord het vele, dat miin voorganger, de gouverneur Lely, in het belan* der kolonie heeft ver richt, en voorbereid. Het is voorwaar geen lichte taak om een man op te volgen, die als de heer Lely, is toegerust met groote be kwaamheid on geestkracht en die zich zelve» niet heeft gespaard. En waar de omstandig- heden er too leidden dat het bestuur niet rechtstreeks uit zijne handen in de mijne kon 0%-ergaan, doch die overdracht door t.us- schenkomst van don heer ondervoorritt v van den Raad van Bestuur moe-f ®e» den. wil ik tevens niet onvermeld laten de vele thans op nieuw door H. M. belo" diensten, die de heer Havelaar der kolonie heeft bewezen, niet slechts gedurende de waarneming van het gouverneurschap, maar ook als chef van het bouwdepartement en reeds daarvoor. En ik doe dit te ge reed er, waar aldus mijne gedachten van zelf worden teruggeleid tot den staatsman, van wiens vor- toogen de komst van den heer Havelaar oen direct gevolg was en op wiens voordracht la ter do heer Lely tot gouverneur werd be noemd den man in wiens hart Suriname leefde en die nog leeft in het hart van Su riname mijn ambtsvoorganger op het Plein en een mijner voorgangers aan deze plaats: mijn betreurden vriend en geestverwant jhr. mr. Titus van Asch van Wijck. Heb ik in mijn vorig ambt steeds naar vermogen den gouverneur gesteund en uit overtuiging medegewerkt aan veel dat door hem voor dc kolonie werd noodig geacht-, het verheugt, mij te kunnen verklaren dat ook thans tusschen het opperbestuur en den gouverneur volkomen overeenstemming be staat ten opzichte van de gedragslijn, die door het b:-stuur der kolonie behoort te worden gevolgd, namelijk eon consequent voortgaan op den gedurende de laatsto jaren bowandol den weg. Aan de geestelijk, zedelijke en godsdien stige belangen van de ingezetenen dezer ko lonie, wil ik mijne volle aandacht schenken, en waar het particulier initiatief op dit ge bied nuttig werkzaam is, zal ik het met sympathie gadeslaan en voor zoover dit tot de staatszaak kan worden gerekend steunen en bevorderen. En wat dc stoffelijke belangen der ko!on;e aangaat Het binnenland zal vorder worden geopend door het voltooien van het onderhanden ge deelte van den spoorweg, terwijl, indien de rijkswetgever daaraan zijne sanctie niet ont houdt reeds het volgend jaar de doortrekking van den spoorweg naar de Sarakroek kan worden voorbereid het aangevangen wetenschappelijk en sy stematisch onderzoek naar den m'ucralcu rijkdom van den bodem zal worden veertge- ZCt; met de voorbereiding van een oordeelkun dig en deskundig boschbcheer z«! worden voortgegaan de kleine landbouw zal naar vermogen wor den bevorderd en gesteund, de ontworpen maatregelen die ook tot steun van den groo- ten landbouw zullen strekken, zullen met kracht worden uitgevoerd, zoodr.i de wet de 'i beschikbaarstelling der benoodigde fondsen j toelaat. i Zullen deze aangelegenhedïn nog belang rijke uitgaven vorderen en ral djrlialvo de t krachtige steun, die het moederland nan deze kolonie zoo ruim verleent, nog vooreerst niet l kunnen worden gemist, in unno gevolgen Jj zullen deze maatregelen ongetwijf1 stiek- ken om het economisch weerstandsvermogen tc versterken en don financieren toestand der kolonie te verbeteren. Wanneer alle niet strikt noodigo uitgaven worden vermeden. maar daarnaast niets verzuimd wordt wat tot blijvende verbetering kan strekken mag, bij veel wat het heden drukt, de bl'k in do toekomst toch helder zijn. en kan ik do be stuurstaak met blijmoedigheid aanvaarden Echter onder deze voorwaarde dat mij daarbij uw steun, mijne hecrcn, tc beurt valt. Op dien steun doe ik een krachtig beroep, opdat ons onderling overleg goede vruchten drago En <k weet dat dit beroep niet ver- goefsch zal zijn, waar het geldt het bereiken van een doel, dat u en mij evenzeer ter harte gaathet welzijn van do kolonie. In den tijd. dat ik de oer had om als I ,-nr I "IM minister llare Majesteit de Koningin te die nen, had ik herhaaldelijk gelegenheid om de warme belangstelling te leeren kennen, waar mede onze geëerbiedigde Vorstin de ontwik keling wan Suriname gadeslaat, en de maat regelen ten behoeve der kqlonie overweegt, die aan de beslissing van de Kroon worden onderworpen. In de audiëntie, die de Ko ningin mij kort- vóór mijn vertrek wilde ver- leenen, behaagde het Hare Majesteit mij te vergunnen om tot U van die belangstelling te spreken en mij op te dragen u Hare goede wensehen voor do gelukkige ontwikkeling van de kolonie te vertolken. Van die eervolle opdracht kwijt ik mij thans. Gesteund door die Kon'nklijk" belangstel ling in al wat het welzijn van de kolonie be treft, wil ik mijne beste krachten wijden aan de belangen van land en volk. met de bede, dat de zegen van Hem, bij wiens gratie de Koningin regeert en door wiens wil alle overheid bestaat, ruste op onze gemeenschap- pelijken arbeid en op mijn bestuur. In naam en als vertegenwoordiger van TTare Majesteit de Koningin aanvaard ik het- bestuur van deze kolonie. Kameroverzicht Tweede Kamer. De Tweede Kamer zou Maandag half 2 weer bijeenkomen, dooh het werd kwart over tweeën, wat den leden een standje bezorgde van den voorzitter. De minister van buitenland se he zaken vulde zijn rede van Zaterdag nog eenigszins aan, verklaarde dat hij vrij heid gevonden had den heer Palm te Rio Janeiro voor te dragen voor minister-resi dent en protesteerde tegen de voorstelling van den heer Tak, gegeven van het gebeur- do met den heer Dome la Nieuwenhuis. Die had niet den wensoh te kennen gegeven den consul te spreken, anders was dit eerder ge schiedt. Het vlagvertoon van onze schepen voor Marokko was volstrekt geen poging om zich te scharen aan de zijde van Duitsch- land. Hierop volgden de replieken. De heer Van Nis pen tot Seven aer vond na de ver klaring vai^ dea rtyil&ster het mooie van het Cent raai-bureau voor handelsinlichtin gen er af en bctrtiöfÖe de benoeming van den heer Palm, zijnde deze geen Nederlander. Bij dit laatste sloot de heer Van Ids in ga zich aan. De hoer Van Ascli van Wijck be sprak de artikelen van den heer Baie in de Petit Bleu over het verbond met België en vond, dat de minister van financiën onvoor zichtig is geweest in zijn uitlatingen tegen over dien journalist, die nu beschuldigd wordt van onbescheidenheid. De heer Hubrecht wees nog eens op de wenschelijkheid van een goed georgani seerd consulaatwezende heer Roessingh besprak den invoer van honig, die hij belast wilde zien op het suikergehalte. De heer De Beaufort billijkte de be noeming van den heer Palm, die veel voor ons land gedaan heeft en waarschuwde tegen aansluiting bij de Berner Conventie. De heer Tak besprak nog eens de uit zetting van de heeren Catz van Aalten en Domela Nieuwenhuis. Voorts verklaarde hij zeer goed te weten, dat het zoo maar niet in eens tot ontwapening der kleine staten kon komen en dat hij niets van een tweede viedes-conferentie verwachtte. Voor de wijze waarop hij zich daarbij' over Rusland uit liet, werd hij: door den voorzitter tot de orde geroepen. De heer Van Karnebeek wees er op, dat tegen het tractaat met Denemarken, tegen welk overhaaste behandeling hij in dertijd gewaarschuwd had, in Denemarken bezwaar schijnt te ibest-aan en drong op wij ziging aan. Den heer Tak antwoordde hij, dat de vredesconferentie wel degelijk effect hoeft gehad. - Nadat de AL i ui 81 o r do bij repliek ge maakte opmerkingen had beantwoord en na dat bij de behandeling der onderdeelen nog enkele opmerkingen waren gemaakt, werd hoofdstuk III goedgekeurd. In de middag-vergadering werd ten slotte nog goedgekeurd het arbitrage-verdrag met Portugal Des avonds te 8 uur werd de vergadering voortgezet. In de eerste plaats werd behan- dold de begrooting voor de Landsdrukkerij, die werd goedgekeurd, nadat do heeren Mees en Tydeman aangedrongen had den op de invoering der commercieele boek houding voor den tak van dienst, en eerst genoemde tevens op verzekering tegen onge vallen bij de Rijksverzekeringsbank, welke opmerkingen de minister van bin- nenlandsche zaken zou overwegen. Vervolgens was aan de orde Hoofdstuk II der 9faatsbegrooting (Hooge Collegiën van Staat en Kabinet der Koningin). De hoer Van Wichen bepleitte hierbij dc wenschelijkheid van vrij vervoer op de spoorwegen voor de Kamerleden. De mi nister van financiën antwoordde, dat dit z. i. volgens de grondwet niet kan, doch dat hij wel wilde medeworken als de spoorwegmaatschappijen zelf vrij vervoer willen verleenen, waartegen de heer Van Karnebeek zich verzette. Het hoofdstuk werd daarna goedgekeurd en aan de orde kwam toen Hoofdstuk IV (Justitie). De heer D r u c k c r gaf zijn ingenomen heid te kennen, dat de minister de belang rijke wetsontwerpen, door zijn voorganger nagelaten, wil afdoen cn kon zich met het werkplan van den minister zeer goed verceni- gon Op twee onderwerpen vostigdo hij nog* de bijzondere aandachtOns burgerlijk pro ces eischt dringend herziening, do Burger lijke Rechtsvordering is geheel verouderd cn ton twoedo: ons Burgerlijk Wetboek, spe ciaal het gedeelte dat de algemeene loer der verbintenissen cn ovcreonkomsten betreft, bevat vele stoenen des aanstoots. Voorts achtte Spr. herziening van art. 1401 urgent. Dc heer Rcgout vereenigde zich met het denkbeeld om het. burgerlijk procesrecht aan speciale commissies op to dragen en maakte vorder eenige opmerkingen omtrent hot Wetboek van Strafvordering en het Wetboek van Strafrecht, waaromtrent hij eenige wensehen uitsprak speciaal op het gebied van bestraffing van misdrijven tegen de zeden. De heer Limburg wees ook op de nood zakelijkheid van de herziening van onze wet boeken, opdat zij beantwoorden aan den geest, die in ons volk leeft. Spr. hoopte, dab de minister zooveel mogelijk partieelè wijzi gingen zal voorstellen, onder de voorwaar den, dat die wijzigingen urgent zijn en dat zij het systeem van het Wetboek niet deren. Voorts wees Spr. op de positie van den be klaagde bij het vóór-onderzoek, waarbij deze vrijwel weerloos staat. Herziening van het strafproces achtte hij een stuk sociale wetge ving. Schadeloosstelling aan onschuldig pre ventief in hechtenis genomen personen acht te hij noodig en verder herziening van arï. 1400 B. W. (onrechtmatige daad). Ten slotte wenschte hij regeling van de rechtspositie van de gehuwde vrouw en van den rechtstoestand der ambtenaren. De heer Van Wijnbergen betreurde het, dat de ministerieele loopbaan van mi nister Loeff zoo ontijdig afgebroken was. Hij bracht hulde aan dien bewindsman en verheugde er zich over, dat minister Van Raalte veel van diens voorbereidende arbeid heeft overgenomen. Hij hoopte, dat deze voor zijn opvolger een even welvoorziene tafel zou overlaten. Enkele punten van s ministers program nader besprekende, drong hij aan op een strafbepaling om den handel in vrouwen tegen te gaan. Verder wenschte hij bestrijding van de propaganda voor het Neo-Malthusianisme, terwijl hij een rijksverbod voor de bordeelen noodzakelijk achtte. De heer J a n s e n (Maastricht) sloot zich aan bij hetgeen de vorige sprekers gezegd hadden en vroeg nog strenge strafbepalingen tegen het hazardspel, terwijl hij ten slotte wees op de toepassing der Faillissementswet. De heer Van Wichen, zich eveneens aansluitende bij hetgeen door de andere sprekers was in het midden gebracht, vroeg tevens nog een betere regeling van den rechtstoestand der gehuwde vrouw tegenover haar echtgenoot en voorziening ten opzichte van oneerlijke concurrentie, meer bepaalde lijk bij: het aanprijzen van geneesmiddelen. Heden 11 uur voortzetting. Berichten. De Staatscourant van Dinsdag 12 De cember 1905 bevat o. m. het volgende Kon. besluit vorlengd met 1 jaar de 5-jarige detachee ring bij de Hoogere Krijgsschool van den kapitein bij den generalen staf van het In dische leger P. Spruyt. Zondag morgen woonde het Hof de godsdienstoefening bij in de Herv. kerk te Apeldoorn, onder het gehoor van den predi kant ds. Hatlink, die tot tekst gekozen had Jesaja 62 10 en 11a. In den namiddag maakte het Kon. Echt paar een wandelrit door dorp en omgeving, vergezeld van barones en baron van Harden- broek, waai bij H. M. zelf het tweespan men de. H. M. de Koningin-Moeder heeft Zondag het Paleis weder kunnen verlaten en maakte in een half gesloten rijituig een rijtoer. De minister van koloniën, mr. Fock, begaf zioh gisteren ter conferentie naar het Loo. In het Hotel des Indes te 's Grave n- hage is aangekomen de heer Carlin, gezant va/n Zwitser land bij ons Hof. Ter vervanging van baron Van Hay- werle, secretaris der Oostenrijksch-Hongaar- sche legatie te 's Gravenhage, die naar Washington is verplaatst, is benoemd baron De Vaux, thans gezantschapssecretaris te Berlijn. Mr. J. Burger, benoemd tot consul der Nederlanden te Algiers is als zoodanig door de Fransche regeering erkend. Tweede Kamer. De minister van Marine heeft in een nadere Nota aan de Tweede Kamer medegedeeld, dat, aangezien het overleg met zijne ambtgenoot van Oorlog nopens het ter inzage verstrekken van het rapport van de commissie in zake samenwer king van land- en zeemacht aan de leden der Kamer nog niet was afgeloopen bij de aanbieding van de Memorie van Antwoord op het Voorloopige Verslag, hij, evenals de minister van Oorlog, van oordeel is, dat tot de overlegging ter inzage niet kan worden overgegaan, met het oog op de groote hoe veelheid bijzonderheden aangaande den ac- tueelen toestand onzer verdedigingsmiddelen aan de zeezijde, die in het rapport worden aangetroffen. De minister van Financiën maakt be kend, dat op 9 December 1905 bij de betaal meesters in kas was f 2,545,166.71 en dat op denzelfden dag door de Nederlandsche Bank, ingevolge art. 11 bis van haar octrooi, aan 's lands kas een voorschot was verstrekt ten bedrage van f 6,979,165.63. De uitvoering der Kinder wetten. Het Weekblad van het Recht schrijft Opnieuw werd het gerucht verbreid, dat de rogeering de bedoeling zou hebben allo kinderen, die door den rechter te harer be schikking worden gesteld, eerst in het rijks- opvoedinsggesticht te Alkmaar te doen op nemen en eerst daarna over de opdracht aan particulieren te beslissen. In het K. B. van 15 Juni is die bedoeling niet uitgesproken. Integendeel, de mogelijkheid van onmiddel lijke opdracht aan particuliere verzorging wordt uitdrukkelijk ondersteld. Het tegen deel ware dan ook in beslisten strijd met art. 39bis, zooais het mede op voorstel van den lateren min ster van justitie Loeff werd vast gesteld. Wij nemen daarom vooralsnog niet aan, dat het gerucht waarheid zegt. Wij hopen, dat bij de aanstaande behandeling van de begroot'ng van justitie den minister daar omtrent inlichtingen zullen worden gevraagd. Voor het onverhoopt" geyal. dat de bedoe ling inderdaad zou zijn iooals het gerucht vertelt, kennen wij d-» a-teren niet ernstig genoog protestecren. Het, is onze opreehto overtuiging. dat indien dc niopwè wetgeving op deze wijze zal worden nitgevoerd, nare mogelijkereede wefk-'n? t>ii yporb 'at wordt verlamd, ^oor-shawls bepalen wii ons tot deze paar woorden. Mogen onz-1 afgevaardigden niet verzuimen aan de ongAtwijfdd ernstige quacstie hunne volle opmerkzaamheid tc schenken. In het Tijdschrift voor armenzorg en kinderbescherming wordt gemeld, dat de be sturen van gestichten, die zich bij de regee ring hebben aangemeld voor de verzorging van ter beschikking der re gee ring gestelde minderjarigen, zijn uitgenoodigd tot ©ent* conferentie met daartoe aan te wijzen amb tenaren in de maand December to houden, waarin evcntueele bezwaren tegen de gege ven voorschriften zullen worden besproken. Het Amsterdainsche raadslid mr. Z v. d. Bergh heeft een voorstel bij den ge meenteraad ingediend, tot tegemoetkoming van de onderwijzers en onderwijzeressen bij hun overgang uit het gemeentelijk naar het rijkspensioenfonds, dat hun voor weduwea en weezen eenige voordeelen aanbiedt. HH b. ve- kent dat van dien overgang een jaarfijksche verhooging van last het gevolg zal zijn, ad. f 18 plus 1 pet. van het salaris en is van mee ning, dat hier moet worden gezocht naar een redelijken overgangstoestand. Hij acht dien gevonden als den onderwijzers (essen) als te gemoetkoming in hun pensioenbijdrage wordt uitgekeerd over de jaren 1906 en 1907 per jaar f18, en over 1908 f 6. B en W. van Haarlem hebben vol daan aan den wensch van den raad en de rapporten omtrent het opnemen van bepa lingen van een maximum-arbeidsdag en een minimum-loon in druk doen verschijnen. Het rapport van het Bureau, voor sociale adviezen zegt, dat de gunstige invloed van verkorting van den arbeidsdag zoowel wat betreft den persoon van den arbeider, als den invloed op de productie algemeen bekend en erkend is. Het geeft de gemeente evenwel in overweging, dat bij het toepas sen van den maximum-arbeidsdag gewaakt wordt, dat deze niet zijdelings ontdoken wordt, doordat de werklieden overwerken of in de vrije uren elders werk doen. Do directeur van gemeentewerken, de heer L. C. Dumont, geeft in overweging den 10-urigen arbeidsdag ook in de bestekken voor gemeentewerken op te nemen, vooral waar deze ook in het werkliedenreglement i9 vastgesteld. Voorts de volgende minimum - loonen te bepalensteenhouwers en fitters 27 cent per uur, timmerlieden, metselaars, straatmakers, stucadoors, loodgieters en zinkwerkers 25 cent, smeden, ververs en be hangers 23 cent en opperlieden en grond werkers 20 cent per uur. In de gisteren gehouden vergadering van den gemeenteraad van Zwolle werd het verzoek van het departement Zwolle der Mij. van Nijverheid om eene subsidie van f 50c voor een te houden vakwedstrijd voor hand werkslieden met daaraan verbonden tentoon stelling, toegestaan. De beide wethouders van Sliedrecht de heeren IJ. J. van Wijngaarden Pz. en J. L. A. van Haaften, die hun ontslag ge nomen hadden, daartoe genoopt door de min der tegemoetkomende houding in den laat- sten tijd van den raad jegens het dag. be stuur, zijn in de gisteren gehouden vergade ring van den gemeenteraad met algemeene stemmen herkozen. De gemeenteraad van Terneuzen ver loor binnen een paar dagen twee zijner leden door deD dood. Zaterdag overleed, ten huize zijnar ouders te Apeldoorn, de heer mr. F. C. van Deinse, sedert 1903 zitting hebbenden gisteren overleed te Ter Neuzen de heer A. C. N. Gre- nu, die sedert 1875 bijna onafgebroken het. lidmaatschap bekleedde. Hbld. Hr. Ms. paiotserdekschip „Koningin Wilhelmina der Nederlanden", is gisteren middag om een uur van Nieuwediep naar Oost-Indië vertrokken. De adelborst der le klasse bij de Ko ninklijke Marine-reserve R. W. Braun wordt met 16 deser geplaatst aan boord van Hr. Ms. instructieschip „Gier" en met 30 d. a. c. aan boord van Hr. Ms. pantserschip „Piet Hein", terwijl de buitengewone adelborst dier reserve E. Vernes, dienende aan boord vani Hr. Ms. iirstructieschip „Gier" met 12 dezer van deze plaatsing wordt ontheven. Zaterdagmorgen arriveerde te Rotter dam aan het Maasstation te Rotterdam een detachement der koloniale reserve uit Nij megen, met bestemming om per s.s. „Wilis" der Rotterdamsche Lloyd naar Indië te ver trekken. Het transport werd aan het station ver welkomd door de officieren van het garnizoen, die van het korps scherpschutters, den kapi tein plaatselijk adjudant en andere autoritei ten, terwijl «le muziekkapel van het korpa Kon. scherpschutters de volkslieden speelde. Het detachement, dat onder commando stond van den 1. luitenant der infanterie W. Ras en den 2 luitenant van het koloniaal werfdepot J. F. L Mollinger, vertrok met twee stoombootjes naar de Wilhelminakade, alwaar dc Java-stoomer tot vertrek gere^ lag- De oud-minister van koloniën, de heer Cremer, is met zijn familie op reis naar Ned.-Indië, alwaar hij tot liet voor jaar denkt te blijven. De heer Lely zal vermoedelijk eerst na het Kerst-reces, dus in Februari, de zit tingen der Tweede Kamer gaan bijwonen. De afgevaardigde van Amsterdam vertoeft llians in Zwitserland. In de gisteren gehouden vergadering van de Tweede Kamer waren ingekomen adressen van de volgende personen, houden de verzoek hen te benoemen tot commies griffier mr. W. H. Moquette, te 's Graven hage en mr. J. A. Werdmüller von Elgg, adjunct-commies bij het departement van financiën, te 's Gravenhage. Bestemd tot onderwijzer derde klasse bij het openbaar lager onderwijs in Ned. Indië de onderwijzers H. Vcrburgh en II. van Assendorp. De hoofdcommissaris van politie te 's Gravenhage, de heer H. J. Versteeg, hoopt tien len Januari a. s. zijm. 25-jarig ainbta- fccst bij de politie te herdenken. Hij ving zijm 'loopbaan aan op 1 Januari 1881 als onder inspecteur te Rotterdamwas daarna gedurende 11 jaar inspecteur te Leeu warden, waarna hij benoemd werd tot com missaris van politie te Nieuwer-Anistel. Dit bleef hij slechts anderhalf jaar ongeveer, want toen werd de heer Versteeg commis saris te Amsterdam, aan het bureau St. Pie- terslial. Na dit ambt 4£ jaar bekleed te hebben, kwam de heer Versteeg in het jaar 1900 naar 'e Gravenhage als hoofdcommissaris. Uit de S D. A. P. Op de jongste vergadering van het partijbestuur werd naar „Het Volk" bericht o. m. medegedeeld dat was ingekomen, een-scljrijven van een. partij- gc-noote uit Den Haag, waarin deze mede deelde, dat zij het lidmaatschap der Partij opzegde. De naaste aanleiding hiertoe was het gesprokene bij het bezoek van de twee afgevaardigden van de Vereeniging van Vrouwenkiesrecht bij de S. D. Kamerfractie. Op deze bijeenkomst had Troelstra verklaard, dat hij, als nu onmiddellijk algemeen vrou wenkiesrecht kon verkregen worden, er tegen zou stemmen. Naar aanlèiddng' hiervan merkt het P. B. op, dat, zooals' ook door de sahrijfster wordt erkend, deze uiting een persoonlijke is van Troelstra, waarvoor de Partij niet verant woordelijk is. Het P. B. verklaart, dat het deze meendng van Troelstra niet deelt en dat ook de Partij niet op dit standpunt staat, zcoals blijkt, uit de aansluiting van de Partij bij het Ned. Comité voor Algemeen Kies recht, dat strijdt voor de verovering van algemeen kiesrecht voor mannen en vrouwen. Bovenstaande verklaring werd met één stem blanco aangenomen. De „Bond van roomsch-ka tholieke ziekenverpleegsters," is thans tot stand gekomen en zal onder goedkeuring van den bisschop van Haarlem 1 Januari 1906 in werking treden. Tot gees telijk adviseur van den bond is benoemd le heer W. P. Wittman, kapelaan te Overveen Binnen eenige dagen zal aan alle bekende katholieke verpleegsters een circulaire wor den verzonden, waarin zij worden uitgenoo digd als lid tot den bond toe te treden ter wijl zij, die geen circulaire ontvangen heb ben zich kunnen wenden tot genoemden ad viseur. Het voorloopige bestuur is aldus sameu- gosteld de heer H. v. d. Berg, arts te Haar lem, voorzitter; de heer W. P. Witt nan, pr.-secretaris, mevrouw baronesse van Oi- denneel, penningmeesteres, zuster M. Debrus, 'hoofdverpleegster te Amsterdam, zuster Mo lenaar, verpleegster te Amsterdam, zuster Bahlman, verpleegster te Bussum, zuster Yeltman, verpleegster te Asten. aNeder 1. Heide maatschap- p ij. Vrijdag 8 December werden te Groote broek en te Rustenburg (N.-H.), respectie velijk opgericht de afdeelingen „Grootslag" en „Rustenburg" van de hoofdaf deeling „Zoetwatervisscherij" der Nederl. Heide maatschappij De eerste telt 37, de tweede 25 leden. Tot leden van het bestuur van de afdee- ling „Grootslag" werden gekozen do heeren Jb. Broer te Andijk, voorzitter; P. v. Blei- sem te Enkhuizen, secretaris; P. van Mewes te Grootebroek, D. Steltenpool tc Wervers- hoof en K. Broer te Hoogkarspel en van de afdeeling „Rustenburg" de heeren H. Kuin te Avenhorn, voorzitter; J. Evers te Ur- sum, secretaris; C. Mak te Hensbroek, P. Brink te Wagmeer en J. IJkel te Ooterleek. De heeren N. A. Bouwman, te *'s Gra venhage, G. Veerman, Utreoht en G. Zals- n.an, Haarlem, zijn de deskundige leden, bij de gisteren gehouden eind-examens van het Kon. Conservatorium voor muziek te 's Gra venhage tot voorlichting der Commissie van Toezicht. De breede allee voor het kasteel Ruurlo, te Ruurlo, naar de Witte brug, een der sieraden van de om geving, zal veel van haar mooi moeten ver liezen niet minder dan 145 van hare statige eiken moeten worden gerooid. Zij zijn voor ruim f 4000 het eigendom geworden van den houthandelaar Navis, te Groenlo. Zutph. Ct. Electrische tram Amster damUtrecht. Door den heer J. F. Colinet te 's Gravenhage is bij de regeering concessie aangevraagd voor den aanleg van een electrische tram tusschen Amsterdam en Utrecht via Abcoude, Baambrugge, Loon er- sloot, Loenen, Nieuwersluis, Breukelen en Maarssen. Tevens is door de aanvrager bij de bij deze concessie betrokken gemeenten een adres om vergunning tot aanleg inge diend. In de gisteren gehouden algemeene vergadering van aandeelhouders der N. V. „Het Vaderland" te 's Gravenhage, werd bet bestuur gemachtigd tot het aangaan eener nieuwe obligatieleening ad f 150,000. Suiker. De St.-Ct. no. 291 bevat een opgave der productie van ruwe en wit ge maakte ruwe suiker in de beetwortelsuiker- fjfbrieken, tevens van den inslag van in- laudsche ruwe suiker in de raffinaderijen (rechtstreeks uit de fabrieken of over entre- pot). Mede bevat voormelde „St.-Ct." een op gaaf der hoeveelheid suiker," waarvoor we gens uitvoer van suikerhoudende goederen terugaaf van accijns is verleend, terwijl ten slotte ook worden vermeld üe hoeveelheden ruwe en geraffineerde suiker, in consumtie gebracht in de maand November en in de eerste elf maanden van 1905. Werkloozen. Men meldt uit Am sterdam Hier is in den namiddag in een lokaaltje op den Achterburgwal een bijeenkomst ge houden van werkloozen, arbeiders meerendeels uit de bouwbedrijven of aanverwante vakken. Er waren daar velen, die bitter klaagden over het gebrek dat in hun gezinnen werd ge leden en sommigen spraken het uit, dat ze honger hadden. In den voorzitter, klein ma ger schildertje met hoekige kaakbeenderen, in kaal groen jasje gekleed, typeerde zich heel de vergadering. Een paar uur lang is er gesproken, heftig 90ms, maar ook berus tend, over het „what to do?" Bedelen willen ze niet; een openbare collecte mag trouwens

Amersfoortsch Dagblad | 1905 | | pagina 2