""BINNENLAND." leid tot straatgevechten, die echter geen ernstig karakter hebben aangenomen. De arrestatie van do leden van het bestuur der vereeniging van post- en telegraafamb tenaren te Moskou is eerder geschikt de beweging te voeden dan haar tegen te hou den. Uit Moskou wordt aan de Nowoje Wrem ja geseindDe beurs is zeer verontrust door berichten uit Wischni Wolotschek, waar de werklieden do fabrieksbestuurders met den dood bedreigen en een doodgestoken heb ben. In eene fabriek te Twcr besloten de werklieden, zelf het bestuur van de fabriek te voeren. l'elertburg11 Dec., via Eydtkuhnen. (Peiersburgsoh tolegraaf-agentschap). De com mandant. van de vesting Kuschka heeft na der bericht gezonden over de pc^jingemi van do zijdo van revolutionairen, die daar sedert 25 November zijn waargenomen om het gar nizoen naar hunne zijde over te halen. De spoorweg- en telegraafambtenaren zijn iu. sta king gegaan. In ecne den len December gehouden, ook door 200 mindere militairen bezochte vergadering werd besloten de mili taire overheid van de vesting af te zetten en door een revolutionair bestuur te vervan gen. Hierop volgde de afkondiging van den staat van beleg en de arrestatie van drie rad draaiers, waaronder de ingenieur Sokolow. Togon de gearresteerden is cene instructie ge opend. Den dag daarna werd de voornaamste raddraaier, do ook in Petersburg door zijne revolutionaire werkzaamheid bekende mon teur Simonew, iti hechtenis fonomen. De Daily Mail verneemt uit Petersburg Do toestand van het leger wordt met den dag ertrcr. Zestien duizend man te Charkow hebben het voorbeeld van <ie troepen te Kiëf, Jekaterinodar on Eupatoria gevolgd, en zijn aan het muiten. r*. eerste colonnes van het Mantsjoerij9che leger ziyn zoooven te Moskou aangekomen, eveneens in een muitzieken toestand, en ont wapend. TurkiJ* Do correspondent van de Frankf. Ztg. te Konstantinopel drukt de verwachting uit. dat de Porte nu zonder discussie het antwoord van de gezanten, dat aan nagenoeg al hare wensdhen tegemoet komt, zal aannemen.. Daarna wordt de bezetting van de eilanden Lomnos en Mytilenc opgeheven. De corres pondent voegt hieraan hoeMen gaat niet te ver, wanneer men beweert, dat de sultan het prestige van do Europeesche groote mo gendheden heeft gered, want deze zouden in de grootste verlegenheid geweest zijn, als de Sultan niet door do nota van de Porto van verleden Woensdag hun een eervollen uitweg had geopend. Griekenland Athene, 12 Dee. De uitslag van dc stem ming der Kamer vaat gisteren zal onderwor pen worden aan do Kroon. Ralli zal voorloopig nog geen ontslag-aan vrage indienen. Verten Igde Staten. Volgens het jaar-rapport van het landver huizingsdepartement bedraagt de immigratie in het laatste jaar 1.026.(XX) personen. Allerlei vUit. een thans openbaar gemaakt fi nancieel verslag van den Simplon-tunnel blijkt, dat het groote werk in het geheel 75.187,858 francs heeft gekost. Dat is on geveer 4 millioen per kilometer. vEvenals onlangs in Zwitserland eene vereeniging is gevormd tot bescherming van dc gemzen, welke dreigen uitgeroeid te wor den, zoo heeft men thans te New-York een „Amerikaansche Bisonvcreeniging" gesticht, welke zich ten doel stelt do nog in Amerika levende bisons daar zijn er hoogstens nog 600 voor uitsterven to bewaren en hen te beschermen tegen het moordend lood der jagers. President. Roosevelt een „geweldig jager" gelijk men weet is cere-voorzitter der nieuwe vereeniging. vDe Petit Bleu maakt melding van een gerucht, dat er twee patiënten aan her- stnvlies-ruggemergaontsteking zouden liggen iu de kazerne van St. Joris te Antwerpen. Dc berichtgever van de Petit Bleu staat vol strekt niet voor de juistheid van het ge rucht iu. KOLONIËN. OOSTEN DÏfr" Do N. R. Ct. ontving gisteren hot volgende verminkte telegram van den cor respondent te Batavia „Te Loejoe meldden zich twee zoons vorst Boni ddri zood poenggawa vijf aanzienlijke hoofden opgezonden Makassacr." Ilot blad teekent hierbij aan „Door sterke verminking is het schier on mogelijk het telegram te verklaren. Wij ver moeden, dat Loejoe moet. zijn Lyoe, gelegen ir. het Noorden van Wadjo nabij Kera. Wij herinneren cr aan, dat do vorst van Boni drie zoons had. Dc oudste, tevens poengga wa, sneuvelde bij zijns vaders arrestatie. Thans hebben de beide overige zoons zich ook onderworpen. Wellicht is do rest van het telegram to lezen als volgt: „Die zoons, Poenggawa en vijf aanzienlijke hoofden opgezonden Ma kassar". Dian zou echter sedert 23 Novem ber een nieuwe Poenggawa aangesteld zijn. Het is ook mogelijk, dat het tweede ge deelte van het bericht op Gowa betrekking heeft. Kameroverzicht. Tweede Kamer. In de vergadering van gisteren verklaar de de heer De Ridder een herziening van het burgerlijk procesrecht niet zoo urgent. Dringend noodig achtte hij echter oen her ziening van hot W'etb. van Strafrecht en hij, kon zich niet begrijpen, dat do minister het ontwerp van zijn voorganger had ingetrok ken. Ten aauzien van hot strafstelsel vond hij het oelstelsel nog altijd het beste. Do heer Aalberse drong aan op strafbepalingen tegen oneerlijke concurren tie. De heer V e r h e v vroeg spoedige herzie ning van de militaire strafrechtspleging, wees er op, dat er voor hoofd-officieren en commandanten van schepen, die voor het Hoog Militair Gerechtshof terecht staan, geen hooger beroep is, en drong aan op in voering der revisie in het militaire straf recht. De heer Van Idsinga zag gaarne de artikelen 254 an 455 van het Wetb. v. Straf recht (betreffende de dierenbescherming) herzien. De heer Troelstra besprak de naam loos vennootschappen en diende de volgen de motie in „De Kamer van oordeel, dat de erger'ijk e knoeierijen door middel van Naaml. Venn, syndicaten en dergelijken gepleegd ingrij pende wijziging dringend noodig maken van het Wetb. van Koophandel en Wetb. van Strafr., gaat over tot ae orde van den dag. De motie zal later worden behandeld. De heer Van der Zwaag vroeg scha deloosstelling aan preventief gevangenen, die zonder straf vrijgelaten worden en strenge bepalingen tot beteugeling der speelwoede en tegen de oneerlijke concurrentie. De heer Van den Bergh (Helder) drong aan op snel en goedkoop recht en noemde de voorwaardelijke veroordeel ing een der urgentste punten. De minister van justitie (de heer Van Raait e) beantwoordde de verschil lende sprekers en uitte zijn voldoening dat zijn werkplan in 't algemeen bijval vond. Veel vond hij, dat hij kon overnemen van zijn voorganger, aan wien hij hulde bracht. Wat overigens zijn werkplan betrof, dat en kelen te beperkt vonden, wees hij op de grenzen van de werkkracht van den minis ter en van de Kamer. De minister is bereid zoo noodig noodzakelijke partieele wijzigin gen ter hand te nemen. De verschillende wenken ten aanzien van de herziening van ons proces-recht, zal de minister overwegen. Een inotie of een interpellatie van den heer Troelstra is voor den minister niet noodig. Voorwaardelijke veroordeeling is een punt van de reeks veranderingen, die hij in ons strafstelsel wenscht aan te brengen. Aan pornografie, hazardspel en malthusianisme zal de minister zijn aandaoht wijden. Een voorstel uit de Kamer met betrekking tot betere dierenbescherming zal de minister niet onvriendelijk ontvangen. De rechtstoestand der ourgerlijke ambte naren gaat den minister zeer ter harte en de regeling der administratieve rechtspraak zal hij zooveel doenlijk bevorderen. Aan de zaak der oneerlijke concurrentie zal hij zijn aandacht schenken. Op de vraag of bij de uitvoering der Kinderwetten alle kinderen eerst naar Alkmaar gezonden zullen wor den, kon Spr. op dit oogenblik niet ant woorden. Het strafstelsel wenschte hij ook thans niet te besprekeneerst wil hij per soonlijk eenige gevangenissen bezoeken. Over het Élmira-stelsel bestaat geen gevestigde opinie. Omtrent de bescherming der beel dende kunsten zal Spr. advies inwinnen. Nadat vervolgens nog eenige sprekers ge repliceerd hadden, werden de algemeene be raadslagingen gesloten. Heden te 10 uur voortzetting. Berichten. De Staatscourant van Woensdag 13 December 1905 bevat de volgende Konink lijke besluiten benoemd tot burgemeester van Havelte P. A. Loos, burgemeester van Nieuwenaam, met- eervol ontelag als zoodamig; benoemd tot ridder in de Oranje-Nassau- orde B Rijlkee, scheepsbouwmeester te Rot terdam dè directeuren van het post- en telegraaf kantoor te Hulst, F. Smitte Geertruiden- berg G. de Jong, en te Bruinisse J. van Hen gelaar, zijin eervol van het beheer over dre kantoren ontheven en respectievelijk er- plaatet naar Utrecht?,' Leiden en R/.Uorc! <rn H. M. de Koningin heeft Hoogstder- zelver ordonnans-onder-officier B. Peppink begiftigd met het gouden kruis van verdien ste in de Huisorde van Oranje. H. M. de Koningin-Moeder ontving gisterenavond te 5£ uur de gezanten bij ons hof van Rumenië, Perzië en de Vereenigde Staten van Noord-Amerika, ten einde aan H. M. te worden voorgesteld. Gister dineerden ten paleize Het Loo luitenant-kolonel Doorman, commandant der koloniale reserve; kapitein Scheepens, le luitenant van Gesscler cn le luitenant Ghristoffel, allen van het O.-I. leger. De aankomst van den Kon. trein ;n dc residentie, den 18. December a.s. is be paald op 10 u. 49 m. des morgens (spoortijd De minister van marine, kolonel Stuart, begaf zich gister naar Het Loo. ter audiëntie bij H. M. de Koningin. Dc audiëntie van den minister van koloniën op a.s. Vrijdag, 15 dezer, zal dit maal om halfdrie (in plaats van om één uur) des namiddags aanvangen. De gewone audiëntie van den minister van binnenlandsche zaken zal Zaterdag niet plaats hebben. De af deelingen dor Tweede Kamer hebben benoemd tot rapporteurs over de wetsontwerpen tot afwijking van den regel, gesteld bij artikel 241 der Gemeentewet, omtrent plaatselijke belastingen voor Hel- levoetsluis enz., tot goedkeuring van de in ternationale overeenkomst, betreffende aan hospitaalschepcn te verleenen vrijstelling van rechten en heffingenvoorziening in het kas-tekort van den Indischen dienst in 1906; tot wijziging en vorhooging der be- grooting van Suriname voor 1904, ou ver hooging van hoofdstuk X der Staatsbegroo- ting voor 1904 en dat tot verhooging en aanvulling van hoofdstuk III der Staatsbe- grootang voor 1904 de hoeren Bos, IJzerman, do Beaufort, Van Veen, en Ruijs de Bee- renbrouck. Gebruik van motorr ij tui gen en rijwielen. Dc St.-Ct. no. 291 bevat een kon. besl. van 16 Nov. 1905, tot vaststelling vah vborschriften ter bevorde ring van de vrijheid en veiligheid van hot verkeer op de wegen in verband met het gebruik van motorrijtuigen en rijwielen, alsmede ter regeling van het verkeer op rij wielpaden. Tevens bevat St.-Ct. no. 291 een toelich ting tot het motor- en rijwielreglement 1906 De Nationale Bond voor Vreemdelin genverkeer in Nederland heeft zich tot den minister van financiën gewend met het ver zoek vereenvoudiging te brengen in het douane-onderzoek der bagage van reizigers, die ouae grenzen passeeren. Ook de 's Gravenhaagsche Winkeliers- vereonigimig heeft, dfe Tweede Kamer in een adrera verzocht het ontwerp tot heffing van 10opeen*?» op tl - l-edri;tsbelasting te verwer pen. Haagsche raad. De Raad van 's Gravenhage ving zijn vergadering van gis teren aan met ecu reeks benoemingen bij het lager onderwijs, waarna werd voortgezet de behandeling van het voorstel tot vaststelling eener verordening, regelende de subsidiee- ring van bijzondere bewaarscholen en het toezicht op die scholen. Deze verordeningen werden goedgekeurd Vervolgens kwam in behandeling het voor stel tot vaststelling van eene verordening tot regeling van de samenstelling, de titulatuur en de bezoldiging van het personeel, werk zaam ter gemeente-secretarie en ten kantore van den gemeente-ontvanger. De algemeene beschouwingen bepaalden zich tot enkele opmerkingen en vragen van de heeren Lisman en Ter Laan, die zeker heid wenscliten te erlangen of willekeur bij de bevordering tot lioogeren rang is uitge sloten. En ook de heer Vas Dias, die wel in de toelichting had gevonden dat bij de be vordering als beginsel is aangenomen be kwaamheid en geschiktheid en eerst bij ge lijke bekwaamheid anciënniteit zal gelden, maar die dit beginsel niet in de verordening zag vastgelegd. De Voorzitter, er op wijzende dat bij deze verordening aanstelling en ontslag niet is geregeld, zette uiteen hoe hij zich de uitwer king der verordening denkt. Als jongelui zullen de schrijvers in dienst'komen. Som migen hunner, die niet meer dan gewone verdiensten en bekwaamheden hebben, zul len klerk worden en blijven. In dit verband heeft men gezorgd dat de klerken het tot f 1300 salaris kunnen brengen, opdat zij be hoorlijk kunnen leven. Maar daartegenover staan anderen, met meer verdiensten, hoogvliegers" die het tot hoogere rangen zullen kunnen brengen. In het feit, dat 't door deze rege ling zal kunnen gebeuren, dat de ééne amb tenaar verschillende andere collega's over springt, zag de voorzitter geen wille keur. Bovendien zal dit alleen voorkomen wanneer op bijzondere verdiensten van amb tenaren valt te wijzen. Vraagt nu de heer Vas Dias of 't dan toch zal voorkomen dat in de hoogere rangen „buitenstaanders" zul len worden „ingeschoven", dan beantwoordt de voorzitter dat dit zal kunnen gebeuren als 't voor den dienst noodig en noodzake lijk is. De voorzitter meende door een en ander te hebben uiteengezet, dat willekeur zou zijn uitgesloten, wat z. i. nog in meerdere mate het geval zou zijn wanneer als noodzakelijk complement dezer verordening een „forma tie" van het personeel zal tot stand zijn ge bracht. Is het gebouw dier formatie flink opge trokken is 't. geen revolutiegebouw dan zal, meende de voorzitter, alle willekeur zijn uitgesloten „vooral als de secretaris der gemeente is een man niet slechts van groote bekwaamheden, maar ook een man krachtig van karakter" Het algemeene debat gesloten zijnde, stond de Raad voor de beslissing over een tal van amendementen Stelden B. en W. voor één klerksrang in het leven te roepen, de heer De Wilde daar entegen wilde den bestaanden toestand (eerste- en tweede klerken) bestendigen, en tevens de schrijvers laten vervallen. Een door hem in dien zin gedaan voorstel werd met groote meerderheid verworpen. Mede werd verworpen een voorstol-Ter Laan om ter gemeente-secretarie den referen darisrang te doen vervallen. Een voorstel-De Wilde om de regeling der aanstelling van het personeel gelij|k B. en W. die in de toelichting hebben uiteenge zet in de verordening vast te leggen, lokte een zeer breedvoerige gedachtenwisseling uit, waarbij het voornamelijk door den voorzit ter werd bestreden, op grond dat, in strijd met de Gemeentewet, daardoor de macht aan B. en W. zou worden ontwrongen door den Raad. Het voorstel-Do Wilde werd verworpqp. Daarna werd de verdere behandeling der verordening verdaagd. Do Raad ging daarna over tot behande ling van het voorstel om het deurwaarders- korps te reorganiseeren. Het voorstel be doelt het aantal van 4 op 7 te brengen en de deurwaarders voortaan een vast trakte ment te geven, cn de emolumenten (welke vroeger den deurwaarders ten deel vielen) in de gemeentekas te doen vloeien. Het voorstel werd na eenige discussie aan genomen en daarna de vergadering gesloten. De Raad der gemeente Stad-Almelo besloot gisterenavond over te gaan tot den bouw eener nieuwe gasfabriek, waarvan de kosten zonder aankoop van grond worden geraamd op 350.000 gulden. Heden zijn in tegenwoordigheid der daartoe aangewezem commissie, te Nieuwediep de eerste proeven aangevangen mot de on- derzeesche booten der marine. De stranding der Evertsen. Naar men verneemt bestaat het voornemen liet rapport in zake het onderzoek, betreffen de het van anker slaan vam het pantserschip Evertaen bij stormweder, tijdens liet' Britse he vlootbezock aan IJmuiden, openbaar te ma ken in het Jaarboek der Kon. Ned. Zee macht, dat in het begin van 1906 zal ver schijnen. Door den minister van Oorlog is in gesteld een commissie om te onderzoeken welke wijzigingen en aanvullingen noodig zijn in dc „Bepalingen betreffende de ver atrekking, de bewaring, het onderhoud en dc inlevering van klecding- en uitrustings stukken van miliciens" en in de daarmede verband houdende voorschriften, alsmede in die betreffende het reinigen en herstellen van lijf- en werkgoederen, om de uitgaven voor kleeding en uitrustdg voor de militie zooveel mogelijk te oeperken. Tot loden der commissie zijn benoemd Tot burgerlijke ledende met den rang van geueraal-majoor gepensionneerde kolo nel der infanterie L. de Vlaming te 's Gra venhage, tevens voorzitter; dc gepension neerde kolonel der infanterie jhr. C. K. van der Wijck te 's Gravenhagede heer A. P. Mol, oud-kapitein-intendant, inspecteur van den arbeid in de gevangenissen, rijkswerk inrichtingen en gestichten te 's Gravenhage; do heer A. E. Dudok van Heel, koopman te Amsterdam. Tot militaire ledende kapitein van het 2e regiment vcld-artillerie M .C. van der Hoog; de kapitein-adjudant van het regi ment grenadiers en jagers J. H. van der Hegge Zijnende ritmeester van het 2e regiment huzaren, J. M. Benteyn en de kapitein-intendant van de 2© divisie infan terie W. J. van der Hurk, tevens secretaris. Tevens is bepaald dat de 'hier bedoelde com missie bevoegd is, bij allen, die krachtens hun ambt of betrekking onder het departe ment van oorlog ressorteeren, de tot uit voering van hare taak vereischte inlichtin gen in te winnen. Te rekenen van 1 Januari 1906 is het vertoonen van eene mareoh- of reisorder of van een legimitatiehewijs, rechlgevende op toepassing van het militair tarief bi' reizen per spoor, voor de officieren van de landmacht ook verplichtend gesteld bij rei zen in uniform, en zulks omdat niet alle officieren in uniform recht hebben op toe passing van dat tarief. Te Wehe is gevestigd een brigade der 4. divisie Kon. marechaussee. Te 's Gravenhage is in den ouderdom van 81 jaar overleden de emeritus-predikant bij de Ned. Herv. Kerk ds. J. W. van der Leeuw. Dö. van der Leeuw deed in 1847 zijn \r- didaatsexamen. Zijn eerste standplaats wis de gemeente Eemncs-Buiten, en daarna Alk maar. 1 November 1868 leidde hij zijn ambt neder. Kon. Oudheidkundig Ge nootschap. In een Maandagavond ge houden vergadering van het Kon. Oudli. Genootschap werd meegedeeld, dat aan de heeren G. van Arkel en A. W. Weissman het eerelidmaatschap is aangeboden, wegens hun jarenlange groote verdiensteen bij het verzorgen van uitgaven van het Genoot schap. Met de door den Raad van Commissarissen van het Koniinkl. Zoöl. Bot. Genootschap te 's Gravenhage aan de aandeelhoudeis aangeboden voordracht voo!' de directeurs-betrekking, welke 1 Mei open komt door het aftreden van den heer Dietz, werd in de Maandagavond ge houden ledenvergadering van de Vereeni ging „Dierentuin", tot candidaat dier vre- eeniging gekozen de heer A. L. van Beuse- ko m aEen gea'enkteeken voor Richard Hol. Ongeveer een honderdtal toonkunstenaars on vrienden de muziek in ons land hebben zich vereenigd tot een Natio naal Comité om een gedenkteeken voor R. IIol op te richten. Het daaruit gevormd uit voerend comité is aldus samengesteldmr J. G Patijn, eere-voorzitterjhr. mr. J. F. Humalda van Eysinga., voorzitter; jhr. J. W. C.. Quarles van Üfford en M. II. van. 't Kruys, secretarissen; J C. Gijpborti 'Hodenpijl en M. J. H. Kcssels, penningmeester. Het telephoonverkeer tus- schen Duitschland en Neder land, zoo meldt de „Kölnische Zeitung," is vooral na de in Januari 1.1. ingevoerde tariefverlaging zoozeer toegenomen, dat de lijnen Keulen-Amsterdam en Duisburg-Rot- terdam, sterk belast zijn en nog voor het loopende boekjaar tusschen het Duitsche en he* Nederlandsche telegraafbestuur een over eenkomst is gesloten betreffende het aan leggen van een nieuwe telephoonlijn Dussel- dorp-Rot-terdam. Voorloopig tracht men in het drukke ver keer te voorzien door de korte Duitsch-Ne- derlandsche lijnen, welke tot dusverre voor het grensverkeer waren bestemd, nu mede te gebruiken voor het verkeer met de voornaam ste Nederlandsche steden. Decursus voor de opleiding van chaf f curs aan de ambachtschool te 's Gravenhage, zal in deu loop der maand Januari aanvangen. Door den Minister van Oorlog is vergunning verleend dezen cursus te doen houden in eene lokaliteit der voor malige geschutgieterij. Zooals bekend is staat deze cursus onder toezicht van 't bestuur der Ambachtsschool, de „Nederlandsche Automobielenclub" en de Ned. vereeniging „de Rijwiel- en Automo bielindustrie." Een reddingmiddel. De heer L. Inpijjn, die dezen zomer den koenen zwem tocht vam Zutphen naar Deventer ondernam, heeft een „reddingpantser en water-wandel apparaat" uitgevonden, waarmede hij in de badinrichting aan den Heiligenweg te Am sterdam, voor enkele belangstellenden, proef nemingen gedaan heeft. De uitvinder begraf zich te water, voorzien van het „pantser", dat een soort van vest zonder mouwen is, en om elk der schenen een lederbedekking. Het pantser dient om hem drijvende te houden, en wat onder de leder bedekking rat, was het „wandel-apparaat", waarmede hij zich, zon de- zwemmen, voortbewoog. Hoe dat apparaat werkt is een geheim, vandaar dte stukken leder, welke hij eerst onder water verwijderde. Het water van het bassin op den Heiligenweg is echter door schijnend genoeg, zoodat de omstanders ze mochtemi dan hot fijne van de werking niet kunnen onderscheiden toch duidelijk za gen, dat de vortooner werkelijk niet zwom, maar in 't water als het ware liep, door trappend© bewegingen iret de knieën te ma ken en de handen boven water over de borst te kruisemi. Zoo bewoog de heer Inpijn zich een poos door het Ki°s<id. nan te tocechouwets de overtuiging schenkende, dat er in zijn uit vinding wellicht, genoeg steekt om belanghet> benden b.v directies van scheepvaart- ondernemiugen op te wokken er nader ken nis van te nemen. (N. v. d. D.) De Ned. Bond van Schilderspatroons, overtuigd van de wenschelijkheid' om al het mogelijke te doen ter voorkoming van be drijfsongevallen, heeft een circulaire gericht, tot ingénieurs en architecten met liet verzoek in bestekken van groote werken bepalingen op te nemen, dat, bij gebruik van steigers, valnetten ter beveiliging van de werklieden zullen moeten worden aangebracht. Het hoofdibesturor vami dien Bond heeft on langs welgeslaagde proeven met valnetten ge nomen. Beslag op een schip. Een deur waarder legde Maandagmorgen beslag op 't aan de Oude Houthaven te Amsterdam lig gende Engelsche stoomschip „Glenaen" en op de lading. De deurwaarder handelde in opdracht van dc firma gebr. Zurmülilen, door wier sleep- booten het schip in den nacht van 4 op 5 December, toen het door den dikken mist bij Katwijk op het strand was geloopen, werd af gebracht. Het aan dc firma Zurmülilen verschuld"*- do bedrag is 10.000 poncl sterling. De colporteur Klooster man. Den colporteur E. Kloosterman, uit Den Haag, die door de Haarlemsche recht bank werd veroordeeld tot 10 dagen gevan genisstraf wegens wederspannigheid en een voudige beleediging, werd door het gerechts hof te .Amsterdam in hooger beroep 45 da ge» gevangenisstraf opgelegd. Dit geschied de bij verstek. Van dit arrest kwam Kloos terman in verzet, doch gisteren bekrachtig de het Hof zijn bij verstek gewezen arrest. De rechtbank te 's Herto genbosch heeft den gewezen onbezoldig- den rijksveldwachter Van den Bogaard, te Orthen, op grond van artikel 41, van het Wetboek van Strafrecht (zelfverdediging), ontslagen van rechtsvervoling, terzake van ernstige mishandeling van de Gebr. Dietz, tc Den Bosch. Eene vitrioleuse. Eene 40- jarige gehuwde vrouw en moeder, die een glazenwasscher met wien zij wild© gaan leven, doch die haar in den steek had ge laten, in wanhoop met vitriool wierp en ver wondde, is door de rechtbank te Am sterdam overeenkomstig den eiseh van het O M., wegens mishandeling veroordeeld tot 2 maanden gevangenisstraf. P o s t-d i e f s t a 1. Uit een mand der posterijen, verzonden van Eimmerik naar Amsterdam, zijn ontvreemd 3 pakketten, nl. een pakket inhoudende 42 linnen zakdoe ken, bestemd voor mevrouw de weduwe J. Oloeck, Rembrandtsplein 56 te Amsterdam een pakket inhoudende 10 effecten Schwei- zer Bunderbahn 3£ pet. ieder groot 1000 fres., bestemd voor de firma Mendes Gans en Co., Doelenstraat 20 te Amsterdam, en een pakket bestemd voor de Amsterdamsche Bank, inhoudende goud geld tot een ge wicht van 6.1 KG. De diefstal uit het Rijksmu- soum. Het schilderijtje van de verzame ling van prof. Lan«, dat verleden week Dins dag uit het rijksmuseum te Amsterdam ont vreemd werd, hangt weder op dezelfde plaats als waar het vóór den diefstal hing, n.l. in 't zaaltje van het Oudheidkundig Genoot schap naast de Nachtwachtzaal. De wijze van bevestiging is echter verbeterdvóór 5 December hing het aan een koordje, thans is het met twee ijzeren banden aan de schil derij, die er boven prijkt, vastgemaakt en deze schilderij hangt aa^ staaldraad. De man, die het voorwerp Donderdagavond to Amsterdam te koop aanbood, moet zich nog steeds in hechtenis bevinden. Het schil derijtje zal dus vermoedelijk als stuk van overtuiging moeten dienen en de plaats waar het nu zoo stevig hangt, weer moeten verlaten. Voor den betrokken suppoost, iemand die al jarenlang in dienst is, is deze diefstal al heel onaangenaam. Hij is disciplinair ge straft, omdat hij Dinsdag om drie uur ge rapporteerd had, dat alles in zijn afdeeling in orde was, terwijl het schilderijtje toen was verdwenen. In verband hiermede doet zich een eigen aardige quaestie voor. Zooals gezegd, behoort het stukje tot de verzameling Lanz, die zich in een zaaltje van het Koninklijke Oud heidkundige Genootschap in het Rijksmu seum bevindt. De suppoost nu beweert, dat hean vooraf geen opdracht is gegeven ook over de collectie te waken. Dit nu sohijnt vast te staan. Is dit zoo, dan kan den be trokken suppoost ook geen straf treffen, om dat hij zijn plicht verzaakt zou hebben. N. v. N. Diefstallen te Maastricht. Te Maastricht zijn in den nacht van Zater dag op Zondag op 4 plaatsen diefstallen van sigaren, kippen en konijnen gepleegd. De dieven wisten zich door het uitsnijden van ruiten toegang te verschaffen. Het mocht den waarnemenden commissaris van politie gelukken de daders op te sporen en tot be kentenis te brengen. Geen diefstal. Naar de „N. R. Ct." verneemt, is de klacht-, bij de justitie be treffende de vermissing der geldswaarde uit een brief met aangegeven waarde van f 500. afkomstig uit Vaals, eu bestemd voor Gebr. C. te Rotterdam, weer ingetrokken. Bij nador onderzoek is gebleken, dat de afzender verge ten had de waarde in den brief te sluiten. Van onregelmatigheid bij de posterijen ia derhalve geen sprake. OvertredingderLoterij wet. Wegens overtreding der loterij wet is door de politie te Zutphen proces-verbaal opgemaakt tegen een boekhandelaar (en ook tegen den uitgever) wegens verkoop van soheurkaleu' ders van N. J. Boon te Amsterdam. Deze kalenders hebben een nummer, dat recht geeft op een prijs, indien op hetzelfde nummer in de Staatsloterij een prijs valt. Men zij gewaarschuwd Een der lezers van het Hbl. schrijft dat hij, blijk baar tengevolge van een in dat blad ge plaatste aankondiging van de geboorte van ecu kind, uit Hamburg een brief ontving, die behalve een gelukwcnsch, de uitnoodi- ging bevatte bij deze gelegenheid deel te

Amersfoortsch Dagblad | 1905 | | pagina 2