QuakerQats Alberts Frères C. JÖRG Jr., Specialiteit in Bal-, Hof- en Avondtoiletten. STADSNIEUWS. Uit den omtrek. Xdvertentiên. Nederlandsche Protestantenbond, Volontair Gemeente-Secretarie, Dat koopt ieder voor f 1. Dat moet ieder lezen Dat is spotgoedkoop fl! WILH. A. HES, Met LISSONE Vraag bepaald om Quaker Oats en zie toe dat gij het ook ontvangt; 22 cents per pondspak. Er be staan vele soorten havermout, geen enkele is echter met Quaker Oats te vergelijken. KONINKLIJKE NEDERLANDSCHE INRICHTING Gekleurde Levende Schilderijen. Groote Gala-Voorstelling. DC Het Fransche Heertje zonder Pantalon uit Zandvoortkomt te Amersfoort AMICITIA Openbare Aanbesteding. Apotheek J. H. NIJLANO's SLIJM- en MAAGPILLEN. Levering van uitsluitend lste kw. bont voor Heeren- en Dames Pelsjassen, Bontmantels Stola's (naar maat), nemen aan een Hamburgsche loterij, waar van voor het gemak vier achtste loten maar dadelijk waren bijgevoegd. Er lag een ge frankeerde enveloppe bij, voor do terugzen ding ingeval men de loten niet wilde koo- pen. Maar intusschen was de brief te laag gefrankeerd geweest, zoodat de ontvanger reeds f 0.25 strafport had betaald. Het Hbl. raadt aan dergelijke brieven naam van den afzender is vermoedelijk met opzet niet op den omslag vermeld uit Hamburg komende te weigeren en de ge vraagde strafport niet te betalen. Manslag. Te Susteren (L.) is eer gisterenavond een manslag gepleegd, waar over men aan de Limb. Koerier het volgen- dé meldt Zekere G. P. komt in 't café van W. H. en verlangt een glas bier, hetwelk hem ge weigerd werd. Een oogenblik later komen de gebr. J. en L. S. het café binnen. Aan deze beiden werd nog een glas bier verstrekt door de kasteleinsdochter Barbara; met welke genoemde P. verkeering had. B;, die na do weigering van drank was weggegaan, komt nu weer de herberg binnen en ziende dat anderen bier hadden, begon hij er krach tig op los te slaan. Als wapen gebruikte hij het deksel der kachel. Spoedig werd hij echter door de overige bezoekers aan de deur gezet. De gebroeders S. vertrokken daarop met zekeren G., doch een der gebroeders 9. bleef nog wat aan de deur met de kasteleinsdoch ter praten. Terwijl zij eenige meters van 't huis verwijderd waren, zegt Johan S. tot G Mijn broeder moet ook meegaan. Toen hij zich omdraaide om terug' te keeren, stond P. op don weg, liep op Johan S. toe en gaf hem twee stoken met een mes of ander snijdepd voorwerp in zijn onderlijf en een steek onder den rechterarm. Eene wonde in het onderlijf was van dien aard, dat de darmen er uit puilden. S. is nog een 25 meter op G. aan- geloopen, koft bij G. viel hij echter op den grond, roepend: Hij heeft mij gestoken, de darmen komen uit mijn buik ga as te blief den pastoor roepen, want ik ga sterven. G. heeft hem toen opgenomen en met behulp zame handen bij J. Jessen binnengedragen. Onmiddellijk zijn dokter Schoenmakers, van Sittard, zoomede de maréchaussées ge waarschuwd. Dr. Schoenmakers is ongeveer 4 uren met den gewonde bezig geweest om de darmen weer terug te brengen, hetgeen zeer lastig ging. Daarbij bleek nog dat een darm was doorgesneden, zoodat de gewonde in levensgevaarlijken toestand verkeert en volgens verklaring des dokters aan de gevol gen zijner wonden zal sterven. De brigadier Lu ij ten met maréchaussée Jongen hebben gisterennacht te Susteren een onderzoek in gesteld en meergenoemden P. van 't bed ge licht en naar Sittard overgebracht. Hij blijft alle schuld ontkennen. Nader meldt men aan de Limb. Koer., dat de ongelukkige gewonde gisterenmorgen te 5 uur is overleden. De moordaanslag te Wage- n i n g e n. Naar de Arnh. Gt. verneemt, wordt de dader van den te Wageningen ge- pleegden moordaanslag op den heer S. niet toerekenbaar geacht. Althans wordt een on derzoek naar zijne geestvermogens ingesteld, daar hij vermoedelijk lijdende is aan krank zinnigheid. In een vlaag van razernij heeft G. v. d. B., te Hummelo, Vrijdag nacht zijn vader vreeselijk met een mes mis handeld en zich daarna in nachtgewaad uit het huis verwijderd. Gisterenvoormiddag heeft men zijn lijk in de nabijheid der wo ning in eene sloot gevonden, alwaar hij door verdrinking een einde aan zijn leven had gemaakt. Zutph. Ct. Gevaarlijk vocht. Gisterenmid- dag opende de zoon van den schilder J. F. J. Bakker, wonende Van Speykstraat te Rotter dam, in een loods achter de werkplaats staan de een flesch naphta, toen, doordat zich in de nabijheid een petroleumlamp bevond, de uit de flesch komende damp vlam vatte en in een oogwenk de geheele loods, welke gevuld was met vetstoffen en sohildersgereedschap. in lichtelaaie zette. Ook den zoon sloeg de vlam in het gezicht, zoodat hij zich onder geneeskundige behande ling moest stellen. Op het alarm rukten 8 hand- en 3 stoom spuiten uit, doch met behulp van 2 spuiten was de brand na een uur gebluscht. De loods is geheel uitgebrand. De eigenaar was verzekerd, doch laag. Te Bergen op Zoom is Maandag het doch tertje van den horolgemaker V., bij het was- sohen van handschoenen met naphta, door dat deze ontvlamde, ernstig aan hoofd en handen verbrand. De vader kon de vlammen dooven door het opwerpen van een deken. Gisterennacht is te Loetindhem de villa Atjeh-Rust, even buiten de stad ge legen, afgebrand. Het huis werd niet be woond, doch de kachel werd gestookt voor het behoud' der meubelen. Alles is verzekerd. gelijk te doen zijn, worden verschillende predikanten uitgenoodigd de oproeping er toe te steunen. Verwacht worden dezulken die de H. Schrift als Gods Woord erkennen er zich daarvoor buigen en die in het al I gemeen met den wensch naar reorganisatie instemmen. Ei* zullen twee korte feraten worden gehouden tot inleiding dei besprekingen. Het eerste zal behandelen de aanleiding voor het samenzijn, de quaestie- Bahler in engeren zin, waarin het droevig verval der Kerk wordt aangewezen. Ilct tweede zal aanwijzen, dat wij bij de quaestie-Bahler niet mogen blijven staan maar de diepere oorzaak onzer kerkelijke ellende aantoonen en alzoo de noodzakelijk beid van een krachtigen aandrang om organisatie, van de Kerk zelf tot de Synode vitgaande, betoogen, terwijl tevens devraig onder de oogen gezien wordt, wat ons ilnu s t/>' doen staat. De Staatscourant No. 292 bevat een Kon. besluit van 13 November, betrekke lijk de lichting der nationale militie van het jaar 1906. Blijkens art. 1 van dat Kon. be sluit bedraagt de lichting der militie van het jaar 1906 17,500 man, waarvan 12,300 man ter volledige oefening en 5200 man tot korte oefening zullen worden ingelijfd. Van de ter volledige oefening in te lijven manschappen worden 400 man bestemd voor den dienst ter zee. De provincie Utrecht zal in het contin gent bijdragen 845 manschappen, waarvan 594 tol volledige oefening en 251 tot korte oefening. Raam. De 73-jarige J. v. K., die bij liet boomensnoeien uit een boom viel, is aan do gevolgen van. dien val overleden. Hilversum. De gemeenteraad keurde het voorstel goed tot gelijkstelling van de loonen der vaste gemeentewerklieden, bene den de 30 jaar. Op een adi'es om loonsverkooging van dezen werd afwijzend besohikt. Zonder stemming werd goedgekeurd een voorstel van B1. en Wtot onteigening van gronden in wijk J, tot uitvoering van een gedeelte van het uitbreidingsplan. Tot onderwijzeres aan de openbare lagere school aaai de Huijgensfcraat,werd benoemd mej. A. Neef te Aukeveen, en tot onderwij zeres aan de openbare lagere school aan de Violenstraat mej. F. A. B'astiaans te Utrecht. Hilversum. De heer J. Bronkhorst, rijtuigfabrikant alhier, heeft -van H. M. de Koningin vergunning gekregen om het Ko ninklijk Wapen te voeren. A pje '1 doorn. Hqt Kinderziekenhuis Mar}'" heeft, als tegemoetkoming in de 'dekking van het tekort, van H M. de Ko ningin f 100- en van H. M. de Koningin- Moeder f 40 ontvangen. School- en Kerknieuws. T0t leeraar in do natuurlijke historie aan het gymnasium te Zwolle is benoemd de heer H. H. Sanders, te Kampen. De oudste predikant bij de Geref. Kerken ds. B. J. Bennink, rredikant bij dé 'Gé-ef. ge meente te Westerbork, heeft wegens hoogen leeftijd en na 50-;,arige evangeliedienst eervol emeritaat aangevraagd. De oudste dienstdoende predikant bij de Doopsgezinde Kerk ds. J. van Gilse, predikant bij de Doopsgezinde gemeente te Groningen, hoopt 27 Januari a. s. den dag te herdenken dat hij voor 45 jaren te Zaandam (Westzijde) de evangeliebediening aanvaardde. Van de 45 jaren is hij ruim 35 jaren te Groningen werk zaam. aIn aansluiting van plannen tot reor ganisatie der Ned. kerv. kerk- ia besloten tot het houden eener vergadering van ker- keraadsleden en leden der Ned. licrv. kerk dteiq 4en of 5ein Jan, te Utrecht. Zij) uitgaan van het hoofdbestuur der Conf, Veroen iging. Om echter de vergadering zoo breed mo Behalve de le luitenant J. Kooiman zal ook de le luitenant E. A. v. d. Akker, van het 6e reg. inf., leerling aan de Hoogere i Krijgs>chool, van 1 Mei tot 1 October bij het le regiment veld-artillerie alhier gede tacheerd worden. Voor een cursus in de verzorging van kraamvrouw en kind, welke van wege de vereeniging „Het Groene Kruis" zou wor den gegeven, hebben zich geen deelnemers aangemeld. Dr. J. A. Deijierman, predikant te Amsterdaim, zal morgen avond te 8 uur, in het Lege-gebouw1 aan de Van Persijnstraat, eene openbare lezing houden. De bijeenkomst heeft tevens ten doel j het stiohten van een plaatselijke afdeeling van dien „Nederlandsdhen Prcitestanten- bond." Jammer, dat op denzelfden tijd ook de vereeniging „Handel en Nijverheid verga- I dort en dat in de sociëteit Aimicitia een mphonie-conderb wordt gegeven voor de léden en hun huisgenooten. 60ste Uitvoering van de Afd. Amersloort der Maatschappij tot Bevordering der Toonkunst. Dat de plaatselijke afdeeling van Toon kunst een stout stuk heeft bestaan, door voor haar eerste uitvoering in dit seizoen Schumann's Faustsoenen te kiezen, zal zeker door niemand worden ontkend. Of zij echter daarmede niet tevens een weinig de mate van het door haar bereikbare heeft overschre den, of het genoemde werk, dab zulke zware eisohén stelt, zoowel aan solisten, als aan het koor en de begeleiding, niet werkelijk bo ven hare krachten gaat, ziedaar een vraag, welke we niet dadelijk ontkennend zouden durven beantwoorden. Dit neemt e<jhter niet weg, dat wij niet anders dan waardee ring kunnen hebben voor haar streven, om ook hier ter stede voor de eerste maal het heerlijke meesterwerk van Schumann ten ge- hoore te brengen, en wij kunnen er slechts den wensch aan toevoegen, dat de afdeeling ipocdig zoodanig in bloei moge toenemen.' dat zij eene tweede uitvoering van de Faust- scenen zal kunnen geven met een veel talrij ker koor en de zoo onmisbare orkestbegelei ding. Van de solisten dient in de eerste plaats genoemd te worden de heer Zalsmandeze uitnemende zanger, wiens talent nog steeds meer tot rijpheid schijnt te komen, heeft ohs zelden zoo goed voldaan als gisteren avond in de vertolking van een der hoofd partijen uit Schumann's werk. We hebben niets dan den hoogsten lof voor zijn prach tig geluid en zijne nobele en gedistingeerde wijze van zingen, 't Spijt ons te moeten con- stateeren, dat de andere hoofdpartij, die van Gretchen, bij Fraulein Loeber, in minder goede handen was. Daargelaten dat het tim bre dezer zangeres ons wil voorkomen meer voor mezzo-sopraan-partijen geschikt te zijn en beslist onvoldoende voor eene partij als deze, gelooven we toch ook dat hare zang kunst nog niet genoeg ontwikkeld en haar talent niet genoeg gerijpt is om in een werk als dit met succes op t-e treden. De heeren van Schaik en van Hilten, als dragers van de kleinere partijen, verdienen waardeering voor de wijze waarop ze zich van hunne taak heb ben gekweten, tJe heer van Schaik, dien we reeds meer hier hoorden, heeft een echt to- norgeluid, on zingt, zuiver en intelligent De heer van Hilten was, naar wij vernemen, do<>r zware verkoudheid, niet in staat te geve wat hij kon. Een woord van lof komt zeker toe. aan de dames, dia hare medewerking verleenden in vrij moeilijke ensembles, welke met zorg war ren voorbereid en frisch en aangenaam kjon ken. En nu- de begeleiding. Ja, het orkest heb ben we wel erg gemistHoe schitterend is niet die ouverture, wanneer zo door een goed orkest wordt ten gekoorc gebracht; lui, quatre-mains op liet klavier uitgevoerd, doei ze weinig, lioe goed do executanten zich ookj van hunne taak kweten. Aan mej. Wolter een extra pluimpje voor de echt muzikale wijze, waarop ze het werk begeleidde, een waarlijk niet gemakkelijke taak Aan het eind van ons overzicht gekomen kunnen wij dit niet besluiten zonder een woord van warme en dankbare hulde aan den directeur, den lieer Petri die met zooveel zorg de uitvoering heeft voorbereid, voor namelijk wat betreft de koren. Bezieling gaat er uit van zijn leiding, en hij verstaat do kunst zijne intention aan liet koor mee te deelen en door de zangers ten uitvoer to doen brengen. Sommige koren klonken voor treffelijk, inzonderheid trof ons het heer lijke koor der Anachoreten aan hot begin der 3de afdeeling: „Waldung, sic sohwaiikt heran." Ook de inzet van het zoo moeilijk; slotkoor was uitstekendverderop bleek het echter, dat dit wel eenisgzins te krachten te boven gaat van een klein koor als het onzo, en dat voor een dergelijk dubbelkoor veel sterkere bezetting noodig is. Versterking i» dus zeer noodig. Moge men dat eindelijk eens inzien, opdat al degenen, die iets voor kunst gevoelen en in staat zijn om te zingen, ongeacht tot welken rang of stand zij behooren, zich bij „Toonkunst" aansluiten, om te trachten hare uitvoeringen tot een steeds hooger peil op te> voeren. Wegens heb overlijden vaai den majoor der cavalerie jhr. M. W. Bbreel, zal de jachtrit van de Kon. Vel. Jachtvereenigmg j/i de omstreken van Amersfoort niet door gaan. Wij vestigen gaarne de aandacht op de advertentie van Gebr. Alberts, aankondi gend de bioscoopvoorstellingen in Amioitia. Wie zich de prachtige voorstellingen her innert, welke door genoemde hoeren in Jan. alhier werden gegeven, en wie zou dit niet doen? zullen ongetwijfeld niet nalaten ook thans weer eens te gaan genieten. We hoor den reeds iemand zeggen „Als er twee voor stellingen op één avond worden gegeven, dan blijf ik den heelen avond." Dit zegt 'n heele boel Verleden jaar trok onder de komische num mers vooral de aandacht „Aha die Oscar" Dit jaar zal men hartelijk kunnen lachen om het nummer „Mésaventure van een Fransch heertje zonder pantalon, aan het strand te Zantvoort." Men make zljch niet ongerust dat het! shocking is. Gebr. Alberts beijveren zich al tijd de voorstellingen zoodanig in te richten, dat niemand zich behoeft te geneeren er heen te gaan. Burgerlijke stand. Geboren: Barbara Gerarda Maria, d. J. H. Huurdeman en J. A. van de Ven. ff-Iendrika Josephina, d. v. A. Vial en J. Klok. Gehuwd: H. G. Bovée en L. G. HL van Horsen. Overleden: Antonia van de Kamp, oud 15 jaar. Johan Gerard Busch Keizer, oud 71 jaar, weduwnaar van E. C. Tijl. Heden overleedin den ouder- I dom van ruim 71 jaren onze hartelijk geliefde Vader, Behuwd- en Grootvader JOHAN GERARD BDSCH REISER, Emer. Pred. "Weduwnaar van Vrouwe E. C. TIJL. Amersfoort, 11 Dec. 1905. M. L E. TJASSENS REISERI Buscu Keiser. \ga'™r- G. J. F. TJASSENS KEISER. I tcolde. |H. M. BUSCH KEISER, Amersfoort IJ. BUSCH KEISER. J. 0. L. BUSCH KEISER— Boei ma. G. C. VAN DER MEER— Buscn Keiser. [J. C. VAN DER MEER en Kleinkinderen. j Bedum. Amers- j foort. v Notaris VAN N1EUWENHUIZEN to Maarssenzal op Vrijdag 22 Dec- 1005, 'svoorm. ten 10 nrein het Loge ment „den Hommel" -bij Utrecht, publick verkoopen Ongeveer 50 perc. Popuiiere- beomen, 46 Wilgeboomen eenige perc. Appel-, Pere- en Ker boomen. benevens eenige nerc. E! hout, Brandhout en Takkebc m onder Utrecht. Oudenrijn en Vleuten. Breeder bij biljetten. Openbare lezing van Dr. J. A. BEIJERMANPredikant te Amsterdam op Donderdag 14 Decem ber e. k., des avonds te 8 nnr precies in het Gebouw der Loge „Jacob van Campen", Van Persijnstraat 1. Het voorloopig Comité der Afdeeling, De Secretaris F. W. A. I. MOREL. Wegens benoeming van een volontair tot ambtonaar, bestaat te Maarssen, fraai gelegen, 10 min. per spoor van Utrecht, voor een goed ontwikkeld jocgmonsch, gelegenheid tot plaatsing als Volontair ter 8ecret«r|e en opleiding tu de geuieeute-aiiini- nlstratieook voor het examen. Voor waarden nader overeen te komen. Brieven aan den Secretaris D. KOOIMAN, te Maarssen, door wien tot heden met succes werd opge leid. Gevraagd op een Fabrivks» kantoor te de«er mede IIUSIAA D P. G., eene netto hand schrijvende en goed kunnende rekeneD. Gepensioneerden gonioten de voorkeur. Salaris aanvankelijk f 300.'sjaars. Brieven franco onder letter K. K., Bureau van dit blad. 1 Negerhut. De bo^to onverkorte uit- jave, do beste bewerking van dit wereld- joroemde work van BEECHER STOWE, rjjk joïlluslreerd met circa 100 blaten van JOH. 3RAAKENSIEK en andere kunstenaars. Mooie druk, boeiende verhaaltrant. De Negerhut is een werk, dat zijn weerga nooit had on nooit krijgen zal. Het hoeft een omwenteling ten goede over do geheele wereld gebracht, en alle lezers doen trillen van verontwaardiging bij het hooren van do afschuwelijke taforeeleu dio er in Amerika onder het slavenleven wer den afgespeeld. De N«gerhut is een work dat in allo talen over den gehoelen aardbodem verspreid is en eon boek dat nooit veroudert. Dit is bovendien de bosto, volledige editie vol platen. rt'iifoRO 2. GERARD KELLER. Hotboeionde werk .De Predikant van Wakefield." met tal van fraaie platen. Dat mooie, beroemde book van GOLDSMITH, wiéheeft dat nooit gelezen. Die twee meest boeiende Boekon, meest ver spreide Boeken der geheele wereld. Geheel complete, onverkorte Uitgaven, 2 groote Wer ken vol platen, duidelijke, mooie druk, voor den spotprijs van 1.WF~één gulden sa men. Deze 2 werken zijn vijf maal meer waard. Franco door geheel Nederland, tegen lostwissel, waarop staat: „Negerhut pakket." Jij O. br. K. e» M. COHEN, ;o Amsterdam, Keizersgracht 333. Adviseerend Ingenieur, RIJSWIJK, Heerenstraat Hi. 'lelast zich met het ontwerpen, Inrichten en verbeteren van fabrieken, polder gemalen en industrieele inrichtingen. Plannen. Begrootingen. Onderzoek. Adviezen. Taxatie. Experties. 23 Januari naar EGYPTE en het eil. I8CHIA. Eind Haart naar CORFU, GRIEKENLAND, SMYRNA, CONSTANTINOPEL. BUDAPEST, WEENEN. Programma's s\ 10 ets. per stuk verkrijgbaar. Alleenreizenden naar Egyptewendt U tot ons voor tochten op den Nijl. Reizigers naar hot Zuiden, gebruikt onzo uitstekendo ïlotel- coitpouH, tal van bowijzon van tevredenhoid tor inzage. Voor Luxe- of Wagons-Litsplaatson wende men zich eveneens tot ons, Hoofdagenten v/d Ci# dos Wagons-Lits E18NONE «fc ZOON, Singel 155, Amsterdam. --asWaMKSi VOORLOOPIG BERICHT. komen met hunne tot Exploitatie van SUCCESVOLLE OPENING ZATERDAG 16 DËCERBER 1905. lederen avond slechts ééne Aanvang 8 uur. Einde IO'/< uur. ALBERTS frères maakten sinds hun laatste bezoek aan het gebouw AMICITIA, Dec. 1904, eene Reuzen-Tournee door het Binnen- en Buitenland. Hunne exploitatie behaalde overal énorm succes en werd in Ned. en Belg. bladen erkend als te zijn de Grootste en Beste op Bioscopisch gebied. Men herinnere zich de Mésaventure van een Fransch Heertje, zonder Pantalon, uit Zandvoort, 15 Juni 1905. (Telegr.N. v. d. Dag en Nw. Rott. Crt BURGEMEESTER bh WETHOUDERS dor Gemeento Utrecht zijn voornemens op Za terdag 23 December 1905, dos namid dags te 2 uur, in het openbaar ten Stad- buize aan te besteden Het aanleggen van riolee- ring, bestrating enz. in geprojecteerde straten tusschen den 2<" Daal- schen Dijk en den Amster- damschen Straatweg. Het bestek ligt ter inzage aan het Bureau der Gemeentewerken Achter Klarónburg en is aldaarzoomede ten Stadhuize (afdeeling Financiën) on bij de Boekhandelaren VAN TERVEEN ZOON, te verkrijgen tegen bo- taling van f 0.25. De Secretaris ,der Gemeente Utrecht J. BOOL. Utrecht, 12 December 1905. GRATIS LET WEL FRANCO. Tot 17 Docember a. s» zal in een beperkt aantal aan tfaag- lyders on hen die vöolvuldig last hebben van VrrHtopp'iig gratis on franco worden toegezonden eon doosje Apotheek J. H. NIJLAND's SLIJM- en MAAGPILLEN op franco aanvraag aan do Apotheek J. H. NIJLAND te EIJKERK. Op alle plaatsen soliede Depothouders gevraagd. Bi-cgittcnstrnai 15. Utrecht.

Amersfoortsch Dagblad | 1905 | | pagina 3