aandacht van Bihourd op do handelingen van Tattenbach. fcngeiancL Londen10 Dee. Lord Edmund Fitzroau- rice is beuoomd tot vice-staatssecretaris van buitenlandsch© zaken. Tweede telegram. Lord Edmund Fitzmaurice is tot pair benoemdhij zal dus het departement van buiten'andsche zaken in het hoogorhuis vertegenwoordigen. John Redmond, de leider van de Ierschc nationalisten, heeft in ecne te Belfast ge houden rede verklaard, dat de Ieren zich volstrekt niet van de wijs laten brengen door 't geen Engelsche ministers zeggen. Het succes van hunne zaak hangt niet af van do woorden van dezen of genen Engelschen minister. Wanneer de Ieren eene eensgezin de en vastberaden partij naar het parlement zenden, dan kunnen zij met minachting de pogingen gadeslaan, die worden beproefd om de onweerstaanbare vorderingen van de na tionale zaak togen te houden. Veldmaarschalk Roberts heeft in eene rede, die hij hield in eene vergadering van de Londensche Kamer van koophandel, er op aangedrongen, dat, al is het thans on mogelijk den milita ren dienstplicht door de meerderheid van het Engelsche volk te doen aannemen, althans alle jonge lieden, zelfs alle kinderen, zich in het hanteeren van de wapenen oefenen en schietoefeningen hou den. Rusland. De geruchten van eene naderende reactie blijven aanhouden. De Russ verzekert, dat er eene conferentie heeft plaats gehad van verschillende leden der hofpartij, die graaf Alexis Ignatiew aan het roer willen brengen en de dictatuur willen proclaineeren. Daar tegenover bericht de Times uit Petersburg, dat graaf Ignatiew op bevol van den Czaar gevangen genomen is wegens een complot tot invoering van de dictatuur, dat door graaf Witte aan het licht gebracht is. Ln het huis van Ignatiew wordt het gerucht evenmin be vestigd als togengesproken. Deze tegenstrijdige berichten zijn in ieder geval eene aanwijzing, dat men algemeen van meeniiig :s, dat er iets broeit. De correspon dent van de Kölri. Ztg. te Petereburg schrijft: „L'e beslissende strijd tusschen de regeering en de revolutie schijnt onvermijdelijk. De vraag is alleen, welke van de twee partijen het juiste tijdstip om te handelen kiest. Alles wat de regeering kan bereiken, is dat zij hare kansen wat verbetert, maar bare over winning is moeielijk te voorzien. De regee ring van den Oaar". zooals do revolutionai ren haar noemen, heeft te veel misslagen begaan en te reet gediaald, dan dat zij op een beter succes dan in Mandsjoerije zou kunnen rekenen. De beginnende openlijke i- tor in ieder geval beter dan de tegenwoordige toestand, die gelijkt op een wagen die door het eene paard naar rechts, door het andere naar links getrokken wordt en daarbij gevaar loopt te worden vernield. Met het oude stelsel is al te aarzelend gebro ken, en do revolutionairen hebben 't verstaan van deze omstandigheid met kracht, en niet zonder omzichtigheid partij te trekken." Petersburg, 15 Dec., via Eydtkuhnen. De raad van de arbeiders-gedeputeerden, het hoofdcomité van het boerencongres, het cen trale comité van organisatie van de sociaal democratische arbeiderspartij, het centrale comité van de sociaal-revolutionaire partij maken e>en manifest bekend, waarin na eene kritiek van de regccring en van den econo- mischen toestand verklaard wordt, dat geen aflossingen en geene belastingen zullen wor den betaald, dat bij het betalen van loon allocn goud, bij betalingen tienedon vijf roe bel alleen gemunt geld zullen worden aange nomen, dat uit de spaarkassen en do rijks bank de inlcggelden zullen worden terugge trokken, die in goud zullen worden verlangd, en dat ten slotte betalingen van leeningen, die gesloten werden op een tijd, toen de rogeering zich in openlijken strijd tegen het volk bevond, niet zullen worden toegelaten. Over do poststaking bericht een correspon dent van de Frar.kf. Ztg.De post werkt hier (nl. te Petersburg) maar onder de amb tenaren doet zich de spijt gelden, dat zij hunne kameraden in den steek hebben gela ten. De beweging doet eene nieuwe uitbar sting van de poststaking vreezen. Naar aanleiding van de vermoording van generaal Saoharow is bericht, dat hij door de s»;ciaa!-revolutionaircn ter dood veroordeeld was omdat hi*. wreedheden gepleegd had bij do maatregelen tot demping van de bóeren- onlusten. Deze beschuhdigincr schijnt echter niet waar geweest te zijn. In een brief, dien hij uit Pcnsa schreef aan zijne vrouw en dien do Nowoje Wromja nu afdrukt, schreef Sa»- oharow over zijn© wipe van handelen.: ,,Ik .schrijf je uit Pensa, waar ik ben aangeko men, nadat ik eenige districten van het gou vernement Saratov.- heb bereisd. De verwoes tingen op dc landgocdeien zijn zeer groot; hier en daar is letterlijk geen steen op den andere gelaten. Ik heb met de boeren geep ro ken, heb getracht hen te overreden, en in sommige dorpen, waar de hoeren bijzonder raw waren opgetreden, heb ik kras tegen hen uitgevaren. De boeren vallen op de knieën zij toonen rouw en beloven het ge roofde terug te geven. In hoever oat echter zal gebeuren, weet ik niet-, want de bewe ging heeft zeer vaste wortelen geslagen. In bladen uit Moskou wordt reeefcs geschreven, dat ik het gouvernement Saratov in bloed gedrenkt heb Dat is natuurlijk onzin, want <>p mijn bevel is geen schot afgevuurd, en als Ood het wil. zal dat ook niet gebeuren, want do ergste nesten heb ik reeds achter mij." Petersburg (via Eydtkuhnen), l.'f Dec- (P< -v-t'ii i c.v lia-gen' hap! Het go- rucht d»t de matrozen aer gezamenlijke vloot wegens het ontbreken van do meeste schepen twee jaron voor den afloop van. hun dienst tijd vn zonden worden, is ongegrond gebleken. Ook het gerucht van het vertrek van den mini-Ier van marine Birilew naar het buitenland is valsch. De staatsraad be?loot het marine-budget voor 1906 mot 38 millioco roebel te vpman doren. Do gemaakte besparingen zullen hoofd, zakelijk worden verkregen op den aanbouw van nieuwe schepen. In de gouverm meuten Woronceoh en Poel- tawa is de verscherpte staat van beleg afge kondigd. Over den loop van de muiterij te Charbin bericht de Daily Telegraph uit TokioDe Russische muiterij hield met schitterende toewijding stand. Met het invallen van de morgenschemering namen dc matters de vlucht, cn toen het dag werd, lagen 400 Rus sen dood en gewond in de straten. De Chi- noesche wijk ligt in puin. Deze gebeurtenis sen geschiedde in den nacht van 29 Novem ber. Vluchtelingen berichten, dat sedert dien avond iederen nacht zich dergelijke tooneeleu van moord en plundering herhalen. Het ge drag van de manschappen tegenover hunne officieren is z-~o dreigend, dit de officieren ten nauwernnod hunne woningen durven ver laten. Kenige dag.n geleden v»vrden muiten de soldaten op een munit'"-transport, dat daardoor gedeeltelijk in do lucht vloog. Konstantinopel, 14 Dec. Een telegram uit. Tiflis bericht, dat in de laatste dagen crii6li- go onlusten hebben plaats gehad tusschen Armeniërs en Tartaren. Men beweert-, dat de Russische autoriteiten wapenen hebben uitgedeeld aan de Armeniëre, die de buizen van -de mohammedanen, "binnendrongen en de bewoners ombrachten. De Turksche gezant te Petersburg heeft bevel ontvanger, dc aan dacht van de Russische regeering te vestigen op den toestand in Tiflis. Griekenland en Rumenië. Volgens de Neue Freie Presse heeft de aanwezigheid onlangs van den Koning der Hellenen te Weenen niet de verwachte poli tieke vruchten gedragen. Oostenrijk-Hori- garije heeft de rol van bemiddelaar tusschen Griekenland en Rumenic, die men het wilde opdragen, geweigerd. Volgens de inlichtingen, die de corres pondent van de Köln. Ztg te Weenen ont ving, gaf graaf Goluchowski Koning George den raad zich met de Rumenen te verstaan en te erkennen wat de Koetzowalachen heb ben verworven. Vooral met. het oog op den voordeeligen toestand van de Rumenen en omdat klaarblijkelijk de .jrieksche benden in Macedonië door Grieken uit het konink rijk worden begunstigd, hetgeen door de Grieksche regeering oogluikend wordt toe gelaten, legde men te Weenen weinig lust aan den dag om de Grieken bij te springen tegenover de Rumeensche aering, die zicb vee! correcter gedraagt. TurklJ» Konstantinopel, 15 Dec. De Oosterrijksche gezant baron Calicc ontving een nota van do Porte, waarin deze het financieele regle ment zonder belangrijke wijzigingen aan vaardt, doch terugkomt op de verhooging der douane-tarieven. Konstantinopel, 15 Dcc. Eene nota van de Porte aan baron Calice houdt de mededee- ling in, dat de einicfredactie van het finan cieele reglement voor Macedonië, door de gezanten aangeboden, is aangenomen. De terugroeping van de internationale vloot wordt ieder* (ogenblik verwacht. Tweede telegram. In antwoord op de laatste nota van de Porte betreffende de regeling van dc financieele controle, die als definitief was aangemerkt, hebben oe gezan ten eene nieuwe nota ingediend betreffende sommige gezanten, die nog in discussie zijn Hierop heeft de Porte nog niet geantwoord. China. De Daily Telegraph bericht uit Toki-y Dc Chineesche regeering is voornemens n Mandsjoerije een staand Ie??"1 ter sterkte van 100.000 man te onderhouden. Japansche of ficieren zullen daarvoor aangeworven worden. Daarover worden nu in Peking onderhande lingen gevoerd. China en Japan. Een Reuter-tclegram uit Tokio gewaagt er van, dat men zich ongerust maakt over de vertraging van den afloop der in Peking tusschen baron Komoera en de Chineesche regeering gevoerd wordende onderhandelin gen. Men vreest, dat Komoera geen succes heeft. Uit Tientsin wordt daarentegen aan de Frankf. Ztg. bericht, dat de Japansch-Chi- neesche conferentie 't in hoofdzaak eens ge worden is. Japan krijgt de vroegere Russi sche concessiën op het schiereiland Liaotong en eenige spoorwegconcessiën in Mandsjoerije. Zuld-Amerika. Het Staatsdepartement- te Washington heeft- bericht uit Caracas ontvangen, dat eene overeenkomst- onderteekend is, waardoor de diplomatieke betrekkingen tusschen Columbia en Venezuela hersteld zijn. Buenos-Ay res, 15 Du. De Kamer heeft het wetsontwerp tot heffing van een recht van 10 pet. op het tarief van de passage gelden naar Europa, bij de eindstemming verworpen. Het parlement heeft zijne zit tingen verdaagd tot 1 Mei 1906. Allerlei vDe toekenning van de Nobelprijzen heeft hier en daar opmerkingen uitgelokt. Politieken van Kopenhagen vindt, dat het bestuur meer en meer afwijkt van Nobel's bedoeling. Nobel wilde de uitnemendste mannon van wetenschap en letteren uit het afgeloopen jaar eeren en beloonen. Zijn be doeling was, jonge, vooruitstrevende talen ten te steunen in een tijd van hun leven, dat het geld en de onderscheiding iets voor hun roeping kunnen uitwerken. Maar de prijzen worden nu uitgereikt aan den reeds met, een gekroonden ouderdom. Bij den letterkundi gen prijs schijnt bij het bestuur bovendien het beginsel voor te zitten, om niet alleen mannen, maar volken te eeren. Die prijs doet onder de landen de rondte. In de weten schap lijkt 't of de Nobelbestuurders wat al te veel hun aandacht bepalen bij de pro fessorale wetenschap. vTo Kopenhagen is een telegram uit Cadel (Aljaska) van den Noordpoolvaarder Amundsen ontvangen, datcerende van den lOen December. Daaruit blijkt o. a. dat de Deensche luitenant Gottfried Hansen in het voorjaar van 1905 op een sneeuwsclioenen- tocht een grootc eilauden-groop in kaart ge bracht heeft, die uit meer dan honderd eilanden bestaat en gelegen zijn tusschen King Williainland en Victorialand. Luite nant Hansen mat verder in datzelfde voor jaar de oostkust van Victorialand op tot 72° 10.1/ N.B. De expeditie verliet haar over winteringsplaats den 13en Augustus 1905 en bereikte den 2en September kaap Saine, werd echter bij Kings Point door het ijs op gehouden en is daar nu ingevroren. Zij overwintert nu voor de derde maal. Alles wel. vMen herinnert zich kolonel Henry, den falsaris uit de Dreyfus-geschiedenis, de man die in de gevangenis zich met een scheermes om hals bracht, toen zijn bedrog was uitgekomen Een blad te Miililhausen beweert, dat Ilenry springlevend is en te Buenos Aires woontDe regeering heeft hem indertijd daarheen laten ontsnappen, en voor den schijn hem een plechtige begrafe nis gegeven. Berichten. De Staatscourant van Zaterdag 16 December 1905, bevat de volgende Konink lijke besluiten bevorderd tot officier in de orde van Oranje-Nassau, de heer C. D. Tielenius Kruijtboff, rentmeester van het Kroondo mein in het rentambt Cuilemborg'. benoemd tot lid van het college van cu ratoren der Technische Hoogeschool te Delft mr. L. Regout, lid der Eerste Kamer benoemd tot burgemeester van Zaltbom- mel J. van Hasselt, burgemeester van Mont- foort en Willeskop, met toekenning van eer vol ontslag uit laatstgenoemde betrekking; op verzoek eervol ontslagen mr. J. Baart, lid van college van curatoren der Rijksuni versiteit te Utrechtt, met dankbetuiging voor de bewezen diensten op verzoek eervol ontslagen dr. F. Beye- rinck, als mijningenieur bij deu Waterstaat, onder ontheffing van de leiding der opspo ring van delfstoffen van staatswege en daar mede tijdelijk belast M. W. van Waterschoot van der Gracht, mijn-ingenieur en secre taris van den Mijnraad, met den titel van ingenieur-directeur in den Nederlandschen adel verheven, met al zijne wettige zoo mannelijke als vrouwelijke af stammelingen, met de praedicaten van jonk- hoer en jonkvrouw, Henri Louis Boogaert, te Velp, gemeente Rheden vergunning verleend tot het geven van hoo- ger onderwijs aan eene bijzondere school van hooger onderwijs te Steyl, gemeente Tegelen, aan C. Riotte, geboren te Metz in Duitschland, L. Dornebeck, geboren te Werden i.i Duitsch land, J. J. Kreiten, geboren te St. Tönis, in Duitschland, en A. Dümpelmann, geboren te Walsum, in Duitschland bepaald is, dat de mijn, bij Kon. besluit van 8 Jan. 1903 voor ontginning an Staatswege aangewezen, n naam zal dragen van „mijn Wilhelmina." Onderscheidingen, Toegekend is: a, hel eeretceken voor belangrijke krijgs bedrijven met den gesp ..Djambi 1901 1904": aan de eerste luitenants N. van Wingen van het 2e, P. G. Gruijs, van het 6e, J. van Dijk van het 7e, en J. E. Stok van het lie regiment infanterie aan den eersten luitenant der infanterie van het Ocist-Indische leger E. R. Bijleveld, gedetacheerd bij het 3e regiment aan den eerste luitenant der artillerie van het Oost-Indische Leger J. Barrau, gedeta cheerd bij de Koninklijke Militaire Acade mie aan den bij de hoogere krijgsschool gede tacheerde eerte-luitenant-kwartiermeester R. van deu Ende van het leger in Nederlandcsh- Indië aan de sergeanten A. N. M. de Bruyne van het 2e en B. W. van Osch van het 8e regiment infanterie, en aan den. milicien-korporaal M. P. Verbeek van het 6e regiment infanterie, en aan den huzaar H. J. Wchnes van het 3e r. m^nt b. de gesp „Djambi 19011904" aan voor meld eereteeken, aan den kapitein-intendant van hot. Oost- Indische leger M C. Boon, leeraax bij de Hoogere Krijgsschool aan de eerste-luitenants P. E. Hajenius van het 4e. aan wien tevens de ge?p „Korintji 1903" is toegekenden H. II. Bila, van het 10e regiment infanterie; en aan den eorste-luitenant-kwarticrmeester A J. Lieth, van het Oost-Indische leger, ge detacheerd bij de Hoogere Krijgsschool. De zaak-Toering ln de Memorie van Antwoord van den m nister van oorlog, op het V.V. van het afdeelingsonderzoek van de begrooting, hoofd stuk VIII wordt omtrent de z a a k-T o e- r n g het volgende medegedeeld De Minister heeft er geen bezwaar tegen de gevraagde inlichtingen met betrekking tot de zaak-Toering zoo omstandig en volledig mogelijk te geven. Bij het onderzoek is gebleken dat de mili cien Toering, in garnizoen te Utrecht, Z-»u- dag 25 Juni 1905 wegens ongesteldheid van verlof (permissie) bij zijn familie te Utrecht achterbleef. Een briefje van den burgerarts Van Zadelhoff, geschreven op een z.g. re ceptenbriefje, w.rd zonder eenige aanduiding dien avond afgegeven aan den sergeant der week. Dit brief ie dat volgens den arts van Zadelhoff zelf niet. anders ten doel had, dan te dienen als bewijs, waarom de betrokkene niet op den bepaalden tijd tem- was van verlof en derhalve niet als een „attest" in den gewonen zin is te beschouwen bevatte de mededeeling dat Toering ziek thuis lag en het bed moest houden. De sergeant der week heeft den sergeant der kazerncwachl hiervan kennis gegeven en in het voor bijzondere meldingen bestemde cahier aangeteekend ..Toering ziek thuis en moet op last van dr. Zadellmff het bed hou den, Witte Vrouwensingel 89." Den volgen den morgen heeft de sergeant der week, naar hij beweert aan den officier van gezondheid 2e kl. van de week gemeld, dat T. ziek thuis lag en op last van dr. Zadelhoff het bed moest houden, doch dit niet op het zieken rapport gezet. Deze officier van gezondheid heeft hot. meerbedoelde briefje niet gezien en kan niot herinneren meer te hebben vernomen, dan dat T. wegens ziekte van verlof was achter gebleven. Zooals bij een nader onderzoek is gebleken is het briefje van den heer Van Za delhoff door niemand anders dan door den sergeant van de week gelezen ©n deze laatste schijnt liet bij het eindigen van den woek- dienst, met andere z. i. overtollige papieren te hebben vernietigd De meerbedoelde officier van gezondheid bezocht dien dag T. in zijn woning en kou zich niet met de meening van den art-, van Zadelhoff dat T. influenza had, vereemgen. Op verzoek der moeder beloofde hij, die ten deze zijn toestemming niet eigendunke lijk meende tc moeten geven, omdat z. i. de toestand niet van dien aard was, dat vervqer in een gesloten brancard op een warmen dag eenig gevaar zou opleveren, den chef van het militair hospitaal om advies te vragen over haar verzoek, om thuis tc mogen ver plegen, doch voegde er dadelijk bij geen uit zicht op een gunstige beslissing te kunnen geven. Voorts zette hij haar de voordeden van hospitaal verpleging uiteen. Over de af gifte van een attest door den arts Van Zadel hoff werd door Toering's familieleden tegen den officier van gezondheid bij zijn bezoek niet gesproken. Het mondeling rapport van dezen officier van gezondheid hoeft den chef van het hospitaal geen oogenblik doen aar zelen de overbrenging van T. te gelasten, wel ke dienzolfden dag per overdekte brancard ,,De Movy" door een ziekenoppasser en een hospitaalsoldaat is geschied. Toezicht daarb:; van een officier van gezondheid werd niet noodig geacht, omdat van een „ernstigen ziektetoestand geacht werd geen sprake te zi'n. De ziekenoppasser heeft, met behulp van een hospitaalsoldaat den zieken milicien op het. bed aangekleed, hem toen naar bene den gedragen, binnenshuis in do brancard ge legd, zorgvuldig in een laken en een deken gewikkeld en daarop vervoerd. Het *v2'ier was warm. De inrichting der woning maakte het onmogelijk den zieke, die op de eerste verdieping lag, per brancard naar beneden to brengen. De vader van den patiënt, di de vervoerders met den brancard onder.\x? tegenkwam, hoeft zijn zoon toegesproken en van dien antwoord gekregen„Het gaat wel." De brancard werd echter niet geopenJ. De behandelende officier van gezondheid in het hospitaal heeft gedurende Toering's verpleging aldaar den arts Van Zadelhoff dagelijks in de gelegenheid gesteld den pati ent te zien. Den 2. Juli 1905 is de milicien Toering overleden aan „pleuro pneumonie." De inspecteur van den geneeskundigen dienst her ft nagegaan in hoeverre door den chef van het militair hospitaal tc Utrecht ten dezen juist is gehandeld en daarbij is hem go- bleken, dat de chef zich beroept, op een aan- sclirijving van het dep. van oorlog, omtrent welker toepasselijkheid in het onderhavige geval volgens den inspecteur twijfel kan blij ven bestaat, daar hierin niot van eenig ver voer naar een hospitaal sprake is, doch alleen vnn een niet daarheen begeven. En dit toont naar zijn meening duidelijk aan, dat bij formuleering van die beschikking liet „voor wendsel van ziekten", welke veelal te betwij felen zijn, den omslag heeft gegeven Daarom kon de minister zich wel voreenigen met het voornemen van den inspecteur om, ten einde voor liet vervolg duidelijker regelen ie stel len, allen twijfel weg to nemen en do chefs van den geneeskundigen dienst in de garni zoenen aan te schrijven, in omstandigheden als liiier bedoeld, met groote tact te work te gaan en alleen in gevallen, waarin op goede gronden kan worden aangenomen dat een ver blijf in een militair hospitaal voor den pati ent noodig is, de overbrenging van lijder te bevorderen, ook tegen den wensch van heia of zijne nabestaanden. Inmiddels werd nog oen poging beproefd om de onopgehelderde verdwijning van het briefje van deu heer Zadelhoff tot klaarheid te brengen en werd den inspecteur opgedia- gen den bedoelden sergeant omtrent het zoek raken der verklaring alsnog te doen hooren. Dit onderzoek heeft niet gieleid tot een be vredigend resultaat. Indien de inhoud van hel bewuste briefje voor den behandelcncJtn officier van gezondheid maar eenigszins had kunnen bedoelen te zijn een kennisgeving van den burger-medicus aan den officier van gezondheid omtrent den' toestand van v lijder, dan zou deze laatste volgens zijn eigen verklaring daarmede ongetwijfeld fekening hebben gehouden en getracht met den medi cus het geval te bespreken en van een cn an der kennis hebben gegeven aan zijn chef. De bedoelde opdracht heeft den inspec teur van den geneeskundien dienst der land macht er toe geleid tot de chefs van den militairen geneeskundigen dienst in de gar- nizoens een circulaire, d.d. 1 September 1905 te richten. De Minister wijst er nog op, dat het ver liezen van een vergunning om in de woning van ouders of familieleden te worden ver pleegd, er toe zou kunnen leiden, dat het Rijk werd aansprakelijk gesteld voor de kosten der verpleging, waarvan de geldelijke gevolgen niet zouden zijn te overzien, te moer daar ze buiten controle vallëïï. Maar in de tweede plaats is het voor de militaire geneeskundige autoriteiten ondoenlijk om ten aanzien van militairen, die door burger geneeskundigen worden behandeld, zich een© met hun verantwoordelijkheid overeenko mend oordeel te vormen nopens de pensioen- aansprake, welke voor de betrokken mili tairen eventueel uit een mogelijke afkeuring voor den dienst zouden voortvloeien. Overlegging van de rapporten acht de Minister niet noodig, terwijl om overlegging van hot z.g. attest van den heer Van Zadel hoff geen sprake kan zijn, waar een her haald nauwkeurig onderzoek niet tot het terugvindon van het briefje heeft geleid. Hr. Ms. pantserdekschip Friesland is gister te 12.15 uur op de reedc te Nie'uwe- diep aangekomen. Op de algemeene begraafplaats te 's Gravenhage is gister ter aarde besteld het stoffelijk overschot van wijlen den heer II. J. Meertens, oud-notaris te Batavia, oud directeur der Javasche Bank aldaar. Onder de talrijke aanwezigen, bij de plech tigheid werden opgemerkt de minister van Koloniën mr. Fock, cn de oud-minister van Koloniën mr. Bergsma. Verschillende sprekers voerden het woord, o. m. de om.-predikant in Nederl.-Indië, ds. Carpentier Alting en de voorzitter van het hoofdcomité van het Roodc Kruis, baron van Hardenbrock, die beiden hulde brachten aan de nagedachtenis van den ontslapene, die gewerkt heeft, zoolang het dag was. Nadat de voorzitter van het bestuur der N of L. Sociëteit, baron Snouckaert van Schouburg had geschetst het verlies, dat deze instelling leed door den dood van haar ijverigen commissaris, bedankte een zoon van den overledene voor de troostrijke belang stelling. T o on eelverbonden Tooneel school. Te Amsterdam werd Zaterdag on der leiding van den heer Marcellis Emanti eene buitengewone algemeene vergadering gehouden van het Nederiandsche Tooneelveri boud, tot verdere behandeling van het doqi eene daarvoor benoemde Commissie opge maakte plan tot reorganisatie van de Too* ncelschool. In eene vergadering op 27 Me 1 1. met betzelfde doel gehouden, werdeii reeds enkele punten van dit plan beEandelij en afgedaan. In die, welke nog op afdoe ning wachten, had die commissie enkele wij zigingen gebracht, welke door de commissi! van beheer en toezicht op de Tooneelséhoo! waren aanvaard. Gelijk reeds op de afdeolingsvergaderine Amsterdam in date 4 dezer gehouden geble ken is, is de hoofdzaak der wijzigingen ver vat in een 3e en 4e alinea, toe te voegcri aan art. 15, n.l. deze: Met het onderwijs in vakgroep 2 (in voordracht en spel), waarmede thans lx.-l.ast zijn de heer Jan C. de Vos en mevr. Van Holtrop, zullen zoo mogelijk wort 'den'belast minstens een leeraar en een leera- res, van wie er een niet aan eenig tooneel gezelschap is verbonden en in het algemeen geen betrekking buiten de school mag bel kleeden, tenzij met toestemming der commis sie van beheer en toezicht. Dit laatste goldl ook van den directeur. Afwijking van den regel (en den toestand te laten zcoals difl thans ia) en dan alleen geoorloofd wanneet gebleken is dat niemand aan (te gesteld<j eischen voldoet. In de toelichting ter verga- doring van 4 dezer deelde de heer Rinse, lid der reorganisatie-commissie, mede, dat het in de bedoeling lag een docent aan tc stellen op een honorarium van f 2500, cd dat daarvoor wel een geschikt persoon zou zijn te verkrijgen; en dat de gelden wel zou den gevonden worden. Een tweede wijziging strekt om aan art. 16 (thans 17) als 2de alinea toe te voegen: Zoolang aan de wijziging in het vorig arti kel niet is voldaan, geschiedt de benoeming van leeraren in vakgroep a (voordracht en spel) telkens voor 3 jaren; eene nieuwe be noeming in strijd met den daar gestelden re gel zal niet mogen geschieden, alvorens (1^ commissie door oproeping is gebleken, dat dc leeraar aan de gestelde eischen niet voldoet; Ten slotte zegt de commissie niet geacht te wallen worden vast te houden aan het van de voorloopige raming der kosten van het onderwijs door haar genoemd cijfer vooij de bezoldiging van een tweeden leeraar(es) in voordracht en spel, doch dat zij een salarii van f 500 a f 600 voor deze (leeraar(es) wen, schelijk acht. Na kort debat keurde de vergadering una niem de voorstellen der commissie tot reor ganisatie der tooneelschool goed. L. k V Internationaal Concours van Kunstwerk door Vrouwen. aOvertuigd van het groote be lang, dat de tentoonstelling van kunst werk door vrouwen vervaardigd, in 1906 te Parijs te houden, ook voor Neder land kan hebbengeven wij gaarne plaats aan de geheele oproeping, zooals di< van het comité van voorbereiding in Neder land is rondgezonden, ten einde hierdoor ook eenige misstelling in ons voorloopig bericht van gisteren te verbeteren. Door de er onder genoemde commissie ia de volgende circulaire rondgezonden Ark 1. Door de courant „Lo Gaulois" is een internationale wedstrijid uitgeschreven van kunstvoorwerpen, uitsluitend door vrou wen vervaardigd. Art. 2. De daarvoor ingekomen voorwer pen zullen door de comité's in de verschil lende landen worden verzameld en naar Pa rijs gezonden, alwaar zij, op een nader tc bepaleu plaats, gedurende veertien dagen zullen worden tentoongesteld. Art. 3. Dc inzendingen moeten geschieden volgens de indeeling van bijgaand program ma. Ieder mededingster mag in iedere groep slechts één voorwerp inzenden. Evenwel zul len de comité's het recht hebben twee voor werpen aan te nemen, wanneer zij door voor treffelijkheid uitmunten. Art. 4. De mededingsters moeten voor 8 Januari het Nederlandsche comité met hare voornemens bekend maken, en tevens kennis geven van den aard der voorwerpen, die zij wenschen in te zenden, de ruimte of de op pervlakte, die zij innemen en de waarde waarvoor ze wenschen voornoemde voorwer pen te doen verzekeren. Deze moeten tus schen 25 Januari en 1 Februari vrachtvrij worden bezorgd aan het adres van barones Michiels van Yerduynen, Lange Vijverberg 15, Den Haag, alwaar zij, alvorens naar Pa rijs te worden verzonden, zullen worden on derworpen aan het oordeel van een bevoegde jury, gepresideerd door den heer Von Saber, directeur van de Kunstnijverheidsschool te Haarlem. Art. 5. Het Fransche comité belast zich met de verpakking, assurantie en bezorging der voorwerpen en betaalt eveneens de in komende rechten, tenzij de voorwerpen in Frankrijk worden verkocht. In dit geval wordt het bedrag der inkomende rechten van den koopprijs afgehouden. Onmiddellijik na sluiting van het con cours" zal aan de mededingsters door het Fransche hoofdcomité kennis worden gege ven van de haar eventueel toegekende be looningen. De ingezonden voorwerpen zul len door het uitvoerend Nederl. comité kos teloos worden geassureerd, verpakt en terug gezonden naar Den Haag, Lange Vijverberg 15, en van daar op kosten der exposanten aan haar domicilie worden bezorgd. Art. 6. De belooningen en prijzen zullen worden toegekend door een Fransche jury, samengesteld uit bij uitstek bevoegde perso nen, in deze volgorde: Eero-prij8, le prijs, 2e prijs, eervolle ver melding. De belooningen zullen, wat prijzen be treft, voornamelijk bestaan uit voorwerpen van waarde, van decoratieve kunst en van in tieme kunst. Art. 7. De leden van de buitenlandsche comité's, die op het tijdstip van het con cours te Parijs vertoeven, zullen deel uitma ken van de jury. Programma: Eerste groep, le sectieSchilderwerk op metaal, op aardewerk, op porcelein, enz. Aquarellen, pastels, gouaches miniaturen, émail. Alle soorten teekeningen, met stift bran-

Amersfoortsch Dagblad | 1905 | | pagina 2