hem genoeg. En als de regecring dan vraagt of liet aangaat op die eenzijdige inlichtingen xulke ernstige beschuldigingen op te bou wen, dan aarzelt Spr. niet die vraag volmon dig met ja te beantwoorden. De Minister acht afschaffing van die lijsten onmogelijk. Zij kunnen niet wor den gemist. Dit geeft Spr. niet toe. De mi nister zegt do geschiktheid zijner officieren voor bevordering anders niet te kunnen be- oordcelen. Spr. vraagt of het daarvoor noo- dig is dat do geheele lcvonsloop van den officier jaar op jaar naar het departement van Oorlog gaat. Als or quaestie is voor be vordering kunnen de superieuren een rap port uitbrengen. Spr. komt t hans tot de hoofdpunten 1 het zoogenaamde volksleger. In de Memorie van Antwoord wordt de zaak van het volksleger en de bezuiniging min of meer verward. Men stelt het voor of de voorstanders van het volksleger dit wonschcn ter wille van bezuiniging Niets to minder waar. Zelfs al zou het volksleger veel meer kosten dan de tegenwoordige legerorganisatie, dan zouden de voorstanders van het volksleger dit wonschcn ter wille van do volksweerbaarheid. Wij willen waar voor ons geld. Die waar krijgen wij thans niet. In cle Momoric van Antwoord verwart, do minister tusschon volksleger en volksweer baarheid. Een militie met beroepssoldaten is nog geen volkslegerdan ware het Duit- scho leger het ook. Spr. verstaat onder volks leger een militielcger zonder beroepssolda ten, met algemeenen dienstplicht. En nu wil do minister het beroepskader wel in krimpen. Doch tegelijk wil hij het uitbrei den door het te brengen op de papieren sterkte. Wat zal de Minister nu doen in de rich ting van hot volksleger? De Minister wil overleggen niet zijn collega van Binnenland- sche Zaken over dc vooroefeningen. Is lit alles, dan acht Spr. de stappen in de rich ting van een volksleger, in de- Troonrede toegezegd, allee behalve bevredigend. Wat verwacht de Minister van de voor oefeningen op zich zelf? Men moet daarmede gepaard doen gaan algenieene oefenplicht en vorkorting van den eersten oefeningstijd. De loting dient afgeschaft. Algemeene weerplicht dient ingevoerd. Het contingent dient beperkt, door de eischen van den oefeningstijd te verscherpen. De Minister moet dus op dit gebied tege lijk de eersto stappen doen. Van don landstorm, in uitzicht gesteld bij dc wet Eland-Kool, bij handhaving der lo ting, zal niet veel komen. Wat van de beperking, zoo mogelijk af schaffing, van het blijvende gedeelte zal ko men, zal Spr. afwachten. Wat verstaat de Minister nu onder den korten oefeningstijd of verkorten diensttijd, welke hij afwijst? Het komt bij Spr. niet op om dien tijd reeds nu te brengen op de 45 dagen voor dc Zwitsersche infanterie. Wij zijn voorloopig tevreden van Si maand op 6)r maand te komen. De twee maanden kazernetijd na de groote manoeuvres zijn «iet geschikt om do waarde van den mili- cion te verhoogen. Dc vorm, waarin de toezegging van een volksleger geschiedt, is niet geschikt om Spr.'s vertrouwen daarin te verhoogen. Spr. komt thans tot de inperking van ons legcrbudgct, om na te gaan waarom dit een hoofdpunt was op het. gemeenschappelijk strijdprogram van don verkiezingsstrijd. De Minister heeft gezegdsinds 1870 riju we op den goeden weg; nu is het weer om „klachtige tijd" en zijn er veel bedillers, weinig bctcraars. Toen Spr. hier het eerste jaar in de Kamer was, hoorde hij juist het omgekeerdetoen waren we sinds 1870 io het moerasde heer Eland zal zich dit nog wel het best herinneren. Spr. kwam des tijds in dc Kamer ah vreemdeling op slait- kundig gebied. Hij luisterde en zweeg ge lijk destijds de meeste jonge leden gewoon waren. (Gelach). Daar kwamen de Lsgsr- wettou. waarvan Spr. de geschiedenis na ging om tot de conclusie te komen dat die wetten niet deugen. Aan de uitbreiding van militaire uit gaven dient een grens gesteld. Mocht blijken dat bij bescheiden uitgaven onze onafhanke lijkheid niet valt te handhaven, dan dient zulk-, nauwlettend nagegaan. Een blanco- crediet wenschen wij echter niet te geven. In dit verband bespreekt Spr. de bezuiai- gingscommiseios. De minister wil niet mot een. groote commissie werken. Maar hisr heerscht misverstand. Er moet een centrale commissie zijn, die met sub-commissies kan werken. Die centrale commissie behoeft ni.-fc groot te zijn. Maar de hoofdzaak is, dat ni.-t do Minister of de Regeering, maar de com missie heeft te beslissen waarop bezuinigd zal worden. Waar de commissie wordt gt- wenscht uit wantrouwen, gaat het niet aan, den Minister de keus te laten op welke on derwerpen naar bezuiniging zal worden £- tracht. Dat moet de Kamer in de hand heb ben. Do Kamer zal dus dit werk zelf heo- ben te ondernemen, nu de Minister het niet wil Spr. komt. zijn indruk samenvattende, tot een voor de Regcering ongunstige conclusie. J Wij hadden gehoopt, waar deze Regeeriig staat op den grondslag van het program ntn 21 Januari, dezen Minister te kunnen steu- ncn. Wij staan thans voor de treurige taak f dezen minister, in een bevriend kabinet, w. 1 moeten bost rijden. Men trachtte niet de be- f teekenis hiervan te verkleinon. Wij hadden gehoopt te staan tegenover een minister die voelt voor het. Zwitsersche volks- leger, voelt voor bezuiniging, voelt voor dc I Houden van ons volk. En wat. zien wij tot onze verwondering en waarschijnlijk die van l do colloga's van den minister? Dat deze mi nis ter concessies doet die geheel onvoldoende zijn, met plannen komt die hij zelf niet ver- trouwt, en al zal hij misschien A millioen bezuinigen, verklaart, goon goedkoop minis- ter to zullen ziin. Aan die bezuinigingen, d'o hervormingen hebben we niets. De zaak zal op don ouden voet worden voortgezet.. Tot ons leedwezen zullen wij dezen minister niet kunnen steunen. Do heer Duyniaer van Twist con- stateert dat dere liberale minister leert dat t niet mogelijk is, in de practijk te bezui- oigen op do militaire uitgaven. Dit leerde trouwens ook het tijdperk van 18971901, '0 dat on» reusachtige verzwaring van finan cieel© lasten op militair gebied bracht. Spr. ontwikkelt als nu ten aanzein van ons defensiewezen een drietal punten- lo het beginsel. 2o de tactiek. 3o de finan- cieele quaestie. Vooraf enkele punten, de al gemeent© politiek betreffende. In dc verkie zingsdagen werden breed ontwikkeld de grie ven tegen minister Bergansiusop zijne con servative neigingen werd de nadruk gelegd. Men had een grief togen ziju stelsel en tegen het militaristisch karakter van het kabinet, zich uitend in opdrijving der defensie-uit ga ven. Dc heer Marchant noemde in een rede waarin hij het „technische" tegenover het „sociale" stelsel op militair gebied stelde, den minister Bergansius de incarnatie van het technische stelsel en verweet hem met ,te 1 ooien voor het voorbereidend militair onderwijs. Hervorming van ons defensiewe zen in de richting van een volksleger" was een hoofdpunt op het vrijzinnig concentratie- program de leus, daarop gebracht op uut.iar tief van den heer Thomson en door den heer Borgeaius toegelicht in het. vrijzinnig propagandaboek. Zóó luidde het bij de ver kiezingen. Wat bevatte de Troonrede? Een drietal paragrafen op defensiegebiedwaardoor me nigeen werd teleurgesteldi. Spr .kamt nu tot ons defensiewezenlo het beginsel, 2o de techniek, 3o de finan- cieele gevolgen. lo. Wat liet volksleger betreft vereendgt Spr. zioh met 's ministers opmerking dat de Zwitser is van militair ras. Dit bevestigt ook het rapport van ritmeester Benteyn, van November 1901. Nu kan men wel beweren: in ons program stond niethervorming in de richting van het Zwitsersche volksleger, maar: in do richting van een volksleger. Dooh wat verstaat men dan daaronder? Mi nister Bergansius heeft ook een definitie van een volksleger gegeven. Hoe dat in alle on- derdeelen in de toekomst er uit. zal zien, is ook den voorstander van een volksleger on bekend, gelijk de heer Thomson getuigt-. Een volksleger is in den vollen zin voor ons land nog een open vraag. Het is meer do quaestie, hoe ons defensiewezen te stu ren in de richting van een volksleger. Maar dit is geen gemakkelijke taak. Omtrent de richting is men het namelijk oneens. Bij ae twee richtingen, vertegenwoordigd door de heeren Marchant cn Verhey, is een derde gekomen, vertegenwoordigd door den heer Thomson. Omtrent het beroepskader zijn de voorstanders van het volksleger het evenzeer oneens. De hoofdrichting, welke dient ingeslagen, blijft een open vraag. De leuze bij de stembus: „hervorming van ons defensiewezen in de richting van een volksleger," blijkt dus een ijdele leus te zijn geweest. Met deu Minister is Spr. het eens, dat wij moeten strijden met God voor Koningin en Vaderland. Hoe staat het echter, als men de vooroefeningen wil invoeren, met die leuze op do openbare school Zoolang daar niet andere begrippen omtrent God, Ko ningin en Vaderland worden gehuldigd, zul len die vooroefeningen ijdel zijn. We moeten, meent Spr., voortbouwen op de grondslagen der militiewetten en land- weerwet-1901. Doch de militiewet dient ge wijzigd. Het instituut der viermaanders dient ten goed© te komen aan de voorge- oefenden. Speker zou geen bezwaar hebben tegen een iets verkorten oefeningstijd. De bloei van het reservekader dient bevorderd te worden. Spr. zou wenschen een 7-jarigen militie- dienst voor het oontingent, een reservekader na dep militiedienst en overigens plaatsing bij de landweer. Zóó alleen kan men tot een volksleger komen. Spr. komt zoo tot zijn tweedo punt. 2o. De techniek. Spr. betoogt het groot belang van voldoende kadervorming. Incom pleet van officieren en onderofficieren is niet te licht tc tellen. Het incompleet is nog schrikbarend hoog, beweegt zich zelfs in «tij gende richting bij de artillerie. Bovendien werken allerlei diensten verlammend op de oefeningen en is tegenwoordig het kader van inferieure qualiteit. Daardoor geeft men te genstanders van den verkorten oefeningstijd een wapen in de hand. Spr. juicht toe *-'e voorgenomen invoering van het capitulanten- stelsel. Doch daarmee alleen verdwijnt het inoomplect nog niet. Oorzaken van het in compleet zijn ook: onvoldoend salaris, ou voldoende regeling van de rechtspositie, hst ontbreken van de pensioneering van weduwen en weezen van militairen beneden den rang van officier. Met belangstelling zal Spr. de daden van den minister tot verheffing van het reserve kader afwachten. Doch zonder weder-instel ling van den hoofd-officier van het reserve- kac lor zal hiervan niets terechtkomen. 3o. do kosten aan het defensiewezen vee bonden. Spr. zal ook t© dien aanzien een af wachtende houding aannemen, al heeft hem teleurgesteld het niet instelleu van een bu zuinigingscommissie, een staatscommissie. Spr. hoopt dat dc Minister krachtig naar bezuiniging zal sturen. Ten slotte bespreekt spr. de godsdienstig? en zedelijke belangen van het personeel. Waarom wordt het poetsen van paarden op Zondag te Amersfoort zoo lang gerekt? De overheid heeft don Zondag te eeren. Op Maan dag wordt niet steeds voldoende gelegenheid aan do militairen gegeven om naar het gar nizoen terug to koeren. Spr. wonscht gele genheid voor do militairen om voor en jh het eten te bidden. Wat de bckendo circulaire van den Mia. betreft., inzake de verhoudingen tusschcti meerderen en minderen, heeft de Minister zijn aandacht niet gewijd aan het grievende van het vloekeu. De Minister vaardige hijr- omtrent een tweede circulaire uit. Berichten. De Staatscourant van Woensdag 20 December 1906 bevat de volgende Konink lijke besluiten: benoemd tot rechter-plaatsvervanger te Assen mr. G. baron van der Feltz, lid der Eerste Kamer aldaar, cn mr. G. Doornbos, advocaat aldaar; op verzoek eervol ontslagen G. Vroom al* notaris tc Zwolle; idem A. Boxman als leeraar aan dc Rijks- Hoogere Burgerschool te Zwolle benoemd tot hoogloeraar in delfstoffen en aardkunde aan de Technische Hoogeschool te Delft dr. G. Molengraaff, gewezen bui tengewoon hoogleeraar aan de universiteit te Amsterdam; benoemd tot reserve-kapitein bij het 48e landweerdistrict de kapitein H. De Bourbon, van het 3e reg. infanterie, die op verzoek eervol is ontslagen bij het 9e regiment de kapitein J. Struyc- ken, thans non-actief, die tevens op ver zoek eervol is ontslagen; bevorderd tot luitenant ter zee 2e kl. de adelborst le kl. G. Holtzappel; op zijn verzoek eervol ontslag uit 's Rijks dienst verleend aan don aide-essaieur bij den waarborg en de belasting der gouden en zilveren werken J. C. M. Snel, te Schoon hoven, met ingang van 20 December 1905 H. M. de Koningin en Z K. H. de Prins hebben Maandag t middagmaal ge bruikt bij H. M. de Koningin-Moedor. Naar men verneemt zal de na terug keer van Hare Majesteit en Z. K. H. in de residentie de gebruikelijke audiëntie crtmaal plaats liobben op Dinsdag 2 Januari Met zekerheid kan worden medege deeld, dat het gala-bal ten Hove ter ge legenheid van het nieuwe jaar zal gegeven worden Woensdagavond 3 Januari a s Deze weck zullen in den omtrek van Hoek van Holland jachtpartijen van wege het Hof gegeven worden. Van het gebouw der legatie van den Czaar te 's Gravenhage was gister de Rus sische vlag uitgehangen. De gewone audiënties van de minis ters van waterstaat, landbouw, nijverheid en handel, financiën, oorlog en koloniën zullen deze week niet plaats hebben. Haagsche gemeenteraad. Tot de mededeelingen, die in den aanvang van de raadsvergadering van Maandag wer den gedaan, behoorde ook 'n voorstel van B. en YV. tot verhooging met f1500 van do toegestane som van f 2000 voor 't onderzoek naar de oorzaak van de waargenomen beving in huizen in deze gemeente, daar het bedrag grootendeels reeds is verbiuikt, alsook om een put te kunnen maken nabij het gebouw der electrische centrale van de Schevemng- sche Exploitatiemaatschappij, ter diepte van pl. m. 7 meter, welke noodig is ter ver krijging van eenige zekerheid omtrent de dikte der grondlaag, doo»r welke zich de trillende beweging voortplant. Nadat de heer v. d. Toorn nad aangedron gen op het betrachten van spoed in deze zaak, daar het beven van de huizen te Sche- veningen in de laatste dagen weer zeer is toegenomen, zoodat de toestand schier on houdbaar wordt, werd het voorstel aange nomen. Daarna werd voortgezet het voorstel tot vaststelling van eeue verordening tot rege ling van de samenstelling, de titulatuur en de bezoldiging van het personeel, werkzaam ter gemeente-secretarie en ten kantore van den gemeente-ontvanger. Na de afdoening van een aantal amend menten werd ten slotte de verordening aan genomen met algemeene stemmen op één na, die van den heer van der Toorn. Burgemeester en wethouders hebben bij den raad aanhangig gemaakt een voorstel tot concessieverlenging aan de IJsselstoomtram- weg-Mij. tot 1944. Aanvankelijk was ook voorgesteld toestemming te verleenen om de lijn van den Schenk weg door te trekken tot aan het Bezuidenhout tegenover de Rijn straat, maar dit deel van het voorstel werd door B. en W. teruggenomen. Wethouder Bevers deelde nu heden in den Raad mede, dat de voflige minister van W., H. en N. tegen dde doortrekking geen be zwaar had, maar de tegenwoordige minister van landbouw wel. Vandaar de gedeeltelijke terugneming van het voorstel, dat ook in zijn tegenwoordigen vorm nietteminu ver werpelijk werd geacht door den heer Eders- heim. Diens voornaamste bezwaar was wel de lange duur der concessie voor een lijn, die voor een groot doel reeds over gemeente- g^ied loopt en dit in de toekomst nog in meerdere mate zal doen. En dat terwijl in het voorstel een naastingsclausule ontbreekt. Daarbij komt dat de concessie zal worden overgedragen aan de Mij. tot Expl. van Ne derlandsche tramwegen, die in groote finan- cFéele moeilijkheden verkeert. De behandeling van het voorstel werd na eenige discussie verdaagd 6ot een volgende vergadering. Verschillende voorstellen van plaatselijken aard werden nog aangenomen en daarna de vergadering gesloten. Door den gemeenteraad van Arnhem is beschikbaar gesteld voor den aanleg van wegen enz. in liet zoogenaamde Ettypark f 20,500, terwijl later uit de beantwoording van eene interpellatie van het lid Zoestber gen, betrekkelijk bestrijding der werkeloos heid, bleek, dat het. de bedoeling is met deze werken reeds spoedig te beginnen, om althans een deel der werkeloozen te kunnen helpen. Keuring der lotelingen. De Minister van Oorlog heeft aan de Tweede Kamer medegedeeld een uittreksel van het rapport van den inspecteur van den genees kundigen dienst der landmacht, in zake de keuring van lotelingen. Die inspecteur rap porteert te dier zake „Het is bekend en bewezen, dat in de provincie Groningen en in het noordelijk ge deelte der provincie Drente personen (meestal vroeger rcmplajanten, tevens ran- ciers) hun werk er van maken om miliciens voor te lichten op welke wijze zij gebreken kunnen voorwonden of bestaande kleine ge breken kunnen verergeren, en dat. door die remplajanten-levorancicrs een geldelijke be looning wordt bedongen bij eventueele af keuring. De bekendheid met het bovenstaande geeft den officieren van gezondheid, in bovenge noemd gedeelte des lands werkzaam, aan leiding om in vele verdachte gevallen niet terstond een beslissing te nomen, maar eerst na eene later volgende, meer langdurige observatie in een der militaire hospitalen zulks te doen Uit dc statistiek blijkt, dat gedurende de laatste vijf jaren het aantal ongeschikt ver klaarde lotelingen, dat in alle provinciën toenemende is, in de provincie Groningen niet bijzonder groot is, en procontsgewijs be neden dat der provinciën Noord- en Zuid- Holland blijft, zoodat het streven van be doelde personen van weinig of geen invloed moet worden geacht op de ongeschiktverkla- ring der lotelingen." Op verzoek ingetrokken de bestem ming van den onderwijzer F. Bu;6 tot on derwijzer in Ned.-Indië. Gisterenmiddag is te Amsterdam over leden de heer S. P. Fentener van Vlissingen, die meer dan 60 jaar chef van de steenkolen- firma Van Vlissingen en Stuart was en door zijn groote ervaring in den steenkolenhandel in handelskringen een groote reputatie ge noot. Nederlandse h-Du i t s c h e te legraafkabelmaatschappij. In het ochtendblad van Zondag maakte het Handelsblad melding van oen feestmaal van directie en commissarissen van de Neder- landsch-Duitsche telegraafkabelmaatschap pij, gehouden naar aanleiding van de in ge bruikneming van het kabelnet lusschen Me- nado, Jap, Guam en Sjanghai. Aanwezig waren daarbij de Duitsche staatssecretaris Kratke, de Nederlandsche minister van ko loniën Fock en tal van autoriteiten. Staatssecretaris Kratke hield, blijkens een verslag in de Köln. Ztg. do eerste rede en gaf een overzicht van de totstandkoming der maatschappij en van de met Nederland gevoerde onderhandelingen. Hij verhaalde van de belangstelling van de Koningin en den Keizer in het werk en bracht ten slotte een dronk uit op de beide staatshoofden. Geheimraad Muller, voorzitter van den raad van commissarissen der maatschappij, herdacht den steun van de Nederlandsche en Duitsche regeeringen ondervonden en dronk op de beide aanwezige ministers, de heeren Kratke en Fock. Deze laatste be dankte, zegt de Köln. Ztg., in vloeiend Duitsch. Hij wees er op, dat. hij reeds als Kamerlid en toen hij nog in Indië was, het belang van den kabel had ingezien. Een goede ontwikkeling van het koloniale bezit was zonder telegraphisclie verbinding met het moederland niet denkbaar. Daarom moesten de regeeringen die wilden weten wat in de koloniën omgaat, dankbaar zijn voor het leggen van kabels en de bekwaam heid erkennen van de mannen die aan de spits van de onderneming staan. De konin gin van Nederland had spr. daarom opge dragen den heer Muller het commandeurs kruis van de orde van Oranje-Nassau te overhandigen. De heer Schroder, van de Schaaffhausen- sche Bankverein, herdacht de Nederlandsche financiers, wier medewerking het tot stand komen van het. werk mogelijk maakte. Hij werd beantwoord door mr. F. S. van Nierop, vioe-president van de maatschappij, die wees op het nationale karakter der onderneming. Hij dronk op den directeur der maatschap pij, den heer Pfitzner en het Nederl. direc tielid Le Roy. De eerste herdacht zijnerzijds met waardeering den arbeid van de ingeni eurs en werklieden van de Nordd. Seekabel- werke, namens welke onderneming de heer v. Guillaume het woord voerde. Nadat nog de ondei'staatssecretaris Sydow had gespro ken, las de heer Pfitzner een gelukwensch voor uit Jap, afgezonden door den heer Le Roy. Ten slotte voerde nog de Keulsche opper burgemeester Becker het woord, Hij herin nerde aan het Duitsch-Ncderlandsclïe Von- delfees van 1886, waarbij hij tal van Ne derlanders" had leeren kennen en waardeeren en hij eindigde met den wensch dat nog vele malen Duitschers on Nederlanders zouden mogen samenwerken in het belang der be schaving. Het verslag in de Köln. Ztg. eindigt, na vermeliding dat den deelnemers aan de fees telijkheid een album met kijjkjes van het eiland Jap werd geschonken, aldus: „in een aangename conversatie konden wij de Welt- gewandheit van de Nederlandsche gasten be wonderen, burgers van een ontwikkelde na tie, die hunne door hun geographische lig ging in Europa en Azië voorgeschreven taak van beschavingsbemiddelaars tusschen de volkeren, in zoo hooge mate volbrengen' Den heer Van Nierop is de Kroonorde verleend. Deze orde ontving de heer Muller ook. De verdere proeftochten met de on- derzeesche torpedoboot Luctor et Emergo zijn tot het voorjaar gestaakt. Het vaartuig zal van Nieuwediep naar Vlissingen worden te ruggesleept, om daar eenige noodzakelijk ge bleken verbeteringen aan de lanceerinrich- ting te ondergaan. Het machtige Kamerlid. De correspondent te Haarlem van de N. R. Ct. meldts Naar aanleiding van het communiqué van het Haagsche correspondentiebureau, over trein 4.14 uit den Haag, heb ik nogmaals inlichtingen gevraagd daar, waar die te krij gen waren. Op grond daarvafl kan ik dit meldenIs door een der Kamerleden, na mens de hier wonende om Haarlem wonen er geen het verzoek tot stoppen van trein 38 tot den minister gericht, dan deed hij' het zonder daartoe van die anderen een op dracht te hebben ontvangen. De N. Ct. schrijft: In liet communiqué, dat het Departement van Waterstaat publiceerde, staat te lezen, dat het verzoek van don heer Hugenholtz aan den minister om den express-trein van 4.14 uit Den Haag te Haarlem te doen stop pen, geschiedde mede uit naam van de ove rige in of bij Haarlem woonachtige Kamer leden. Tegelijkertijd meldde evenwel de Haarlemsche correspondent van de N. R. Ct.., dat de heer Hugenholtz geen opdracht van andere Kamerleden had, daar deze van oordeel waren geen gebruik te mogen maken van bun Kamerlidmaatschap om particuliere wenschen te bevredigen. Intusschen doet deze tegenstrijdigheid tot het wezen der zaak niets af. Hot feit blijft, dat een of meer Kamerleden den Minister hebben verzocht te hunnen behoeve een tus- schentijdsche verandering te brengen in de vastgestelde en goedgekeurde dienstregeling en dat de minister, na gunstig advies van den Raad van Toezicht, „niettegenstaande de door de H. IJ. S. M. opgegeven bezwa ren", dit verzoek heeft ingewilligd. Het zou niet onaardig zijn, als de heeren Drucker, Van der Vlugt, De Ridder en Aalberse nu ook eens probeerden den ex- preae-trein te Leiden te doen stoppen. Dit ware voor hen zeer gemakkelijk en al9 er een minuut te Haarlem af kan, waarom dan niet ook te Leiden? Wij doen voorts opmerken, dat de in het communiqué vermelde trein van 4.4 uit Den Haag, waarvan „tot voor korten tijd" de Haarlemsche Kamerleden gebruik konden maken, niet tusschentijds is vervroegd, maar met het in werking treden der vorige zomer dienstregeling. Bij de vaststeling der met 1 Mei a.s. in werking tredende zomerdienst regeling had, des nöodig, met die vervroe ging rekening gehouden kunnen worden. De typografenstaking te Amsterdam. Gisterenavond liad" te Am sterdam eene gecombineerde bestuursverga dering plaats van de volgende vereenigin- genAlg. Ned. Typografenbond, Typografi sch© Jongelingsvereeniging Eendracht maakt Macht, De Nederlandsche Drukpers, Draagt elkanders lasten, De Katholieke Pers, Voor zorg en Genoegen, De Amsterdamsche Druk- kersvereeniging, den Machinezetterbond, afd. Amsterdam, waar de volgende motie werd aangenomen „De vergadering, gelet op de werkstaking bij de firma Ijienbuur en Van Steldamge let op de solidariteit der patroons, blijkende uit het verbanuingsbesluit door hen tegen over de stakende gezellen genomenoverwe gende dat getracht wordt het werk, vroeger bij bovengenoemde gedrukt, thans bij an deren gereed te maken, besluit deu bij haar aangesloten leden op te dragen dergelijk werk te weigeren." Een oneerlijk burgemees ter. Het O. M. bij don Hoogen Raad con cludeerde Maandag tot verwerping van liet cassatieberoep van F. S'. W. Gautier, ge wezen burgemeester en secretaris van Ber- kenwoude en Gouderak, door het gerechtshof veroordeeld tot 6 weken gevangenisstraf, we gens valschheid in authentieke acten en ge bruikmaking daarvan als echt en onver- valscht, door aan Ged. Staten toe te zenden twee door hem als secretaris geteekende af schriften van gefingeerde processen-verbaal van kasopneming bij den gemeente-ontvan ger, terwijl in werkelijkheid geen kasopne ming had plaats gehad. Uitspraak 15 Januari. Valschheid in geschrifte. Het gerechtshof te Amsterdam heeft vernie tigd het vrijsprekend vonnis der Utrechtsche rechtbank ten aanzien van den winkelier Johs. Kramer, vroeger te Oudewater, thans te 's Gravenhage woonachtig. Het Hof achtte bewezen dat de beklaagde op een quitantie voor ontvangen huishuur valschelijk heeft aangeïïracht de woorden: „15 Mei tot en met 5 Juni 1905" en dat uit die handeling eenig nadeel kon ontstaan. Het veroordeelde bekl. tot- een gevangenisstraf voor den tijd van één jaar. Manslag. Mem schrijft aan de 's Hert. Ct. uit Asten, d.d. 18 dozer Gisterenavond of nacht is er aan Sluis no. 13 der Zuid-Willemsvaart wederom een man slag gepleegd, en moet een zekere Verheijen, wonende aldaar onder de gemeente Som eren op gruwelijke wijize zijn vermoord'. Het iKao-bl. v. Noordbraib. meldt uog heb volgende Zondagavond 17 dezer waven de verslagiene V. en zekere W. en v. G. in gezelschap!" De twee laatstgenoemden, pas uit Duibsohlandi teruggekeerd, begonnen te praten over eom reeds eenigen tijd geleden gepleegde mishan deling op' het meisje van W. Van deze mis handeling werd verdacht de zwager van den verslagene, en waarvoor de verslagen© partij scheen te trekken. Men ging gezamenlijk van uit het bierhuis van den verslagene, gelegen op Soanerseh gebied, naar die herberg van Koks, gelegen op Nederweertscb gebied, on geveer een paar minuten van elkander gele gen. Binnengekomen ging de verslagene met een der verdachten naar buiten, waarop de tweedo verdachte direct volgde. Buiten geko men moet men direct met messen aan li"'- vechter» zijn geraakt, zoodat dit bloedig dra ma in een oogenhlik moet zijn afgespeeld. Een der verdachten moet direct weder bin nengekomen zijn, geheel en al bebloed. Dit moet v. G. zijn geweest, welke naar men be weert-, ook verwond- moet zijn. De verslagene, gehuwd en vader van twee kinderen, moet niet lang meer geleefd heb ben. Hem was o. a. de strot doorgesneden, benevens een snode over de geheele lengte va.n het aangezicht en een steek boven het oog, waarin een punt van het mes zoodanig was vast gestoken, dat men het er niet uit kon trekken. Bovendien was hem nog een steek in de borst, toegebracht. De wonden ziju verschrik kelijk. De verslagene staat niet gunvfcig lekend. Stoomtramongeluk. Door het losschieten van een afsluitketting viel de tuinder C. v. d. V. dicht bij Loosduinen zoo onzacht van het balkon der stoomtram, dat de gebroken beenderen van arm en been door het velesch naar buiten drongen. De man leeft nog. De brand aan de Rapenbur- gerstraab. De toestand van de slachtof fers van dezen brand is wel ernstig, doch niet levensgevaarlijk. Het blijkt dat het beklagenswaardige gezin er zonder letsel had af kunnen komen, wan neer het maar do koelbloedigheid had gehad op het dak te vluchten, in welk geval zij< door de brandweer naar beneden zouden zijn gebracht. Het is echter wel begrijpelijk dat de arme menschen niet direct op die gedachte zijn gekomen. Het gezin was verzekerd tegen brandschade; dat van den bewoner der twee de verdieping, Zwalb, niet. Ook de wed. Thijn was verzekerd. Tijdens den brand had de politie heel wat moeite om voor de brandweer ruimte te mar ken. Den geheelen dag stond het vol in de straat, daar het geval heel wat ontsteltenis had verwekt. Veel leven om niets. ,,Eea ijzingwekkend drama" zoo meldt de N. C. ironisch heeft zich Zondagnacht ten huize van een familie aan den Stationsweg in Den Haag afgespeeld. Tegen den morgen omstreeks vijf uur werd de geheele omgeving gealarmeerd door het hulpgeschreeuw van een dienstbode, die uit het da>kraam van genoemd perceel, in nachtgewaad, op het dak was gevlucht, en onder veel misbaar en gehuil de sterren ver- klaardo dat de zoon des huazc6 (die alleen

Amersfoortsch Dagblad | 1905 | | pagina 2