m°. i7i. Donderdag 21 December 1905. BUITENLAND. BINNENLAND. 4" Jaargang. AMERSFOORTSCH DAGBLAD ABONNEMENTSPRIJS Per 8 maasde* voor Amersfoortf 1.29. Idem franco per post1.79. Afzonderlijke nummers0.05. Diize Courant verschijnt Dagelijks, met uitzondering van Zon- en Feestdagen. Advertentiën, mededeelingen enz., gelieve men vóór 10 uur morgens bij de Uitgevers ih te zenden. Uitgevers: VALKHOFF C«. Utrechtschestraat 1. Intercomm. Telephoonnummer 66. PRIJS DER ADVERTENTIES Van 15 regels••••f 0*79* Elke regel meertttlS* Groote letters naar plaatsruïtate. Yoor handel en bedrjjf bestaan voojrdeellge bepalingen tot het herhaald adverteeren in dit Bls^d bjj awMmement: Ean« eireulaire, bevittende de voorwaarden, wordt op aanvraag toegezonden. Aan hen, die met I Januari a. s. op dit blad inteekenen, worden de nummers die ge durende de maand Decem ber nog zullen verschijnen KOSTELOOS toegezonden. Politiek Overzicht De val van het kabinet-Fortie. In Italië heerscht thans eene ministerieele crisis, die is ontstaan tengevolge van een© eenigszins zonderlinge stemming. Aan het einde van een langdurig debat over het door do regêering mot Spanje gesloten voorloo- pige handelsverdrag had de Kamer te stem men over eene motie, die vertrouwen uit drukte in de regeering en het besluit bevatte over te gaan tot de behandeling der artike len van den modus vivendi met Spanje. Er werd voorgesteld over de beide onderdeelen van deze motie afzonderlijk te stemmen. De minister-president Fortis erkende, da£ de Kamer daartoe het recht had, maar ver klaarde, dat de regeering haar ontslag zou vragen, wanneer d© Kamer wel haar vertrou wen uitdrukte in de regeering, maar den mo dus vivendi verwierp. De eerste helft van de motie werd daarop aangenomen met 253 tegen 190 stemmen, de tweede helft verwor pen met 293 tegen 135 stemmen. Het geval was dus aanwezig, waarvoor de minister de Kamer had gewaarschuwd, en trouw aan zijn woord stelde het kabinet zijtne portefeuille ter beschikking van den Koning. Het is eene betrekkelijke kleinigheid, waar op het ministerie gevallen is, maar aan eco nomische vragen wordt in het Italiaansche Ëarlement altijd groot© beteekenis gehecht, •en 29en November jl. verviel het tusschen Italië en Spanje bestaande handelsverdrag, en daar het niet bijtijds was vernieuwd, slo ten de beide regeeringen eene voorloopige regeling, een modus vivendi, waarbij de toe passing van het algemeene tarief op de Ita liaansche goederen werd voorkomen door 't verleenen van eene verlaging van het invoer recht op Spaansche wijnen van 20 tot 12 frs. Deze concessie aan de Spaansche wijn bouwers verwekte echter groote verontwaar diging in Zuid-Italië. Terwijl in het noor den van Italië de nijverheid zich meer en meer ontwikkelt, is het zuiden nagenoeg ge heel op den landbouw aangewezen. Inzonder- derheid de wijnbouw heeft zich in de laatste twintig jaren zeer ontwikkeld. Groote wijn bergen zijn aangelegd in d© jaren, toen de phylloxera de Fransche wijnstokken ver woestte, inzonderheid in Apuli©, maar ook op Sicilië. De wijnbouwers nu waren zeer boos over de gunstige bepaling in den modus vivendi ten behoeve van de Spaan sche wijnen. De Kamers van koophandel protesteerden, de gemeentebesturen dreigden en bloc af te tredenzelfs onlusten kwamen voor op sommige plaatsen. Die bewe ging heeft hare nawerking gehad in de Ka mer en heeft bewerkt, dat de groote meer derheid van de Kamer geweigerd heeft d© voorloopig met Spanje op handelsgebied ge sloten regeling goed te keuren. Aan dit votum is intussscken voorafge gaan een votum van vertrouwen in bet kabi net. De Kamer heeft haar vertrouwen uit gedrukt in bet kabinet in zijn geheel, maar het op een bijjzonder punt van zijn beleid eene nederlaag toegebracht. Daarin is eene vingerwijzing te zoeken, in welke richting de oplossing van de crisis moet worden be proefd. Het wordt mogelijk geacht, dat de Koning het ontslag van het geheele kabinet niet zal aannemen, omdat bij het votum over den modus vivendi met Spanje niet be schouwt als van politieken aard. In dat ge val zou de minister-president Fortis belast worden met de taak om het kabinet te re- construeeren. Het votum van afkeuring treft de ministers, die rechtstreeks betrokken ge weest zijn in de onderhandeling met Spanje. Dat zijn de ministers Tittoni, Majorana en Rava. Maar minister Tittoni is een staats man, dien men ongaarne zou willen missen aan liet hoofd van het departement van bui- tenlandsche zaken. Datzelfde is ook het ge val met Majorana, di© als financier een uit muntenden naam beeft. De eenige, die in aanmerking zou komen om been te gaan, zou dus zijn de minister van landbouw Rava. Maar als de reconstructie van het kabinet er toe beperkt bleef, dat deze ééne zetel nieuw werd bezet, dan zou men met recht de op lossing van deze crisis kunnen vergelijken met den berg, die eene muis baarde. Oostenrijk. "Weetun, SO Dec. Minister Fejervary is door den Keizer in audiëntie ontvangen. Hij bood bet ontslag van het geheele kabinet aan. De Keizer heeft zich de beslissing voor behouden. Hongarije. Bij het protest tegen de nieuwe verdaging van den rijksdag, ditmaal tot 1 Maart 1906, heeft ook de oppositie zich aangesloten bij monde van graaf Tisza. De motie van pro test werd aangenomen met nagenoeg alge meene stemmen. Ook het magnatenhuis heeft geprotesteerd. Het wetsontwerp tot invoering van het algemeen stemrecht, dat niet in de verga dering van den rijksdag ter tafel werd ge bracht, is na de zitting openbhar gemaakt. Onder de telegrammen wordt de ontslag aanvrage van het kabinet vermeld. Rusland. D© Russische regeering schijnt voornemens te zijn een groot, misschien wel het grootste gedeelte van de in Oost-Azië staand© troe- p3n langs den zeeweg terug te brengen. De Hamburg-Amerikalijn heeft met de Russi sch© regeering contracten afgesloten over het vervoer van troepen van Wladiwostok naar Europcesch Rusland. Vier stoomschepen zijn reeds naar Wladiwostok vertrokken, om troepen aan boord te nemen. Petersburg21 Dec. Reuter'© bijzondere correspondent bericht: De burgemeester van Moskou, de heer Gusohkow, die vaoi Moskou naar hier ontboden was om aan een© confe rentie over d© kieswet deel te nemen, ontving gisterenmorgen een telegram uit Zarskoje Selo, waarin hem werd medegedeeld, dat hij door den Keizer niet ini audiëntie «zou wor den ontvangen.. Hij' is gisterenavond naar Moskou teruggekeerd. Petersburg, 20 Dec. (Petersburgsch Tele- graafagentschap.) Het stakingscomité van het personeel van den Nicolaasspoorweg besloot morgen middag de staking te gelasten. Uit Moskou wordt bericht, dat sedert he den middag alle beambten van de spoorwegen zich daar in staking bevinden. Alle stakers zijn gewapend. De gouverneur-generaal heeft den kleinen staat van beleg over de stad afgekondigd. Petersburg, 20 Dec. Het spoorwegpersoneel te Moskou besloot zich bij de algemeen© sta king aan te sl'uiten. Dientengevolge vaardig de, naar verzekerd wordt, de hier gevestigde raad van werklieden-gedelegeerden liet bevel uit heden middag de staking te beginnen. Het bericht vordert intusschen bevestiging. Ook in Moskou is gisterenavond het besluit genomen, heden de staking te beginnen; alleen de waterleiding zal in werking blijven. De Nowoje Wrernja bericht uit Moskou, dat gisteren, door vertegenwoordigers van de revolutionaire partijen een manifest is opge steld, dat de werklieden en de soldaten op roept tot stichting van de demooratische re publiek. De toon van het manifest moet zoo uitdagend zijn, dat zelfs radicale bladen be sloten het niet op te nemen. In de gisteren gehouden vergadering van den bond der bonden werd medegedeeld1, dat in Sebaetopol weder onlusten zijn uitgebro ken onder het oproerige volk, dat eene nieu we doema gekozen heeft. Deze heeft voor de stakers 10,000 roebels beschikbaar gestold. Volgens de Slowo is uit Tiflis het officieel© bericht ontvangen, dat. daar weer bloedige gevechten plaats hebben tusschen de Arme niërs en die Tartaren, nadat de stadhouders aan de Armeniërs op hun verzoek 500 geweren toestond tot samenstelling van eene militie. De troepen eischen de ontwapening van de militie en zijn op eigen gezag met de uit voering van dien eisoh begonnen. De Slowo bericht uit Jaroslow, dat 600 gewapende werkliedem zich meester gemaakt hebben van de fabriek van Korsinkin en die hebben aangeduid als eigendom van liet. pro letariaat. Petersburg20 Dcc. De algemeen© staking zal hier morgen met het middaguur begin nen. In Moskou staakt sedert heden morgen de electrische tram. Om de muiterijen onder de troepen mees ter te worden*, heeft dc regeering het ver standige besluit genomen de maag van de soldaten te vriend te houden. De ervaring hoeft haar geleerd, dat zij, niet op de trouw van de troepen kan rekenen, als ziji niet zorgt, ctat de soldaten althans niet van honger om komen. De oproerige geest onder de troepen vond vooral voedsel in de verwaarloozing der soldaten door hunne officieren. Het gebeurde met het regiment Rostow, waar de kolonel do muiters rot- bedaren bracht met de belofte dat de soldijen voortaan geregeld zullen wor den betaald en het voedsel eetbaar .zou zijn, is kenschetsend in dat opzicht. De regeering heeft nu besloten 37 millioen roebels beschik baar te stellen voor do verbetering van het lot der soldaten, en iedere soldaat zal geld krijgen voor de aanschaffing van schoenen. Van eene Duitsehe firma, die in Riga eene fabriek bezit, ontving de Frankf. Ztg. mede- deeling van het volgende telegram, dat haaf vertegenwoordiger Maandagavond 7 uuj- ter verzending heeft opgegeven: ,,Wij maken 't allen goed. Toestand zeer gespannen. Fa briek in volle werking. Verzending per spoor sedert eenige dagen hervat. Post en telegraaf staken nog." Dc Frankf. Ztg. meent hieruit te kunnen afleiden, dat over den toestand in Riga over dreven berichten zijn verspreid. Het schijnt dat die voornamelijk van do revolutionairen zijn uitgegaan, terwijl de Russische regee ring haar best heeft gedaan, een minder on gunstig licht over de zaken te doen sahijnon. Een bericht van de Vossische Ztg meldt, dat in den nacht van den 12. een troep van omstreek 50 vluchtelingen van het land, toen hij in eene lange reeks wagens de stad bin nenreed, in de Alexanderstraat uit verschei dene huizen beschoten werd. Er wend echter niemand gewond. De kozakken, die de war gens vergezelden, schoten op de huizen waar uit gevuurd werd, en doodden een arbeider, terwijl twee anderen gewond werden. Volgens een bericht van de Nowoje Wremja uit Mitau merkt men in Koerland niets meer van het regeeringsgezag. Het platteland is in handen van de opstandelingen. De politie is geheel verdrongen. De over het land ver deelde kleine troepenafdeelingen zijn of dooi de opstandelingen afgemaakt öf hebben zich in de steden teruggetrokken, omdat zij zich tegen de goed gewapende benden niet kon den staande houden. Alle troepen zijn in Mitau en Libau samengetrokken, waar zij voorloopig in eene verdedigende stelling blij ven. In Zuid-Lijfland zijn, naar men meldt, om streeks dertig hofsteden en kasteelen in asch gelegd. Op verscheidene plaatsen dwongen de brandstichters, die in benden van eenige honderden, ja duizenden en geheele wagen treinen het land doortrekken, het personeel der goederen vaten petroleum uit te leveren den inhoud goten zij dan in de gangen en ver trekken uit en staken daarna den boel in brand. Vooraf was alles leeggeplunderd. De boeren vertellen, dat eene revolutionaire volksvergadering in Mitau openlijk het be sluit genomen beeft, den landheeren alles te ontnemen en den grond te verdeelen, en wel de door erfenis verkregen goederen zonder eenige schadevergoeding, terwijl aan de bezit ters van gekoAte goederen eene kleine ver goeding" zal worden uitgekeerd. Volgens de Vossische Ztg. wordt het steeds duidelijker, dat de Russische regeer"ng slechts door een geregelden veldtocht tegen de brand stichtende en moordende boeren den opstand, die reeds millioenen vernield heeft, zal kun nen meester worden. To! een duurzamen vrede) zou men echter slechts kunnen komen, wan neer tege'^k met de verkondigde hervormin gen liet ambtenaarspersoneel geheel wordt vernieuwd. De Nowoje Wremja betwijfelt of de nieu we gouverneur-generaal, generaal Sollogoeb, berekend is voor zijne taakzij beschuldigt de Russische regeering Roosje maar te heb ben laten zorgen, en haalt de volgende woor den aan van den vorigen gouverneur van Lijfland, Paschkow"Ik sta alleen in Riga tegenover drie revolutionaire partijen, de Russen niet meegerekend, die ook revolutio nairen zijn. Ik heb 300 kozakken gevraagd, maar de minister van oorlog heeft ze mij ge weigerd, om niet ons mobilisatieplan in dé war te brengen voor het geval van een oorlog met Duitschland-" Turkl]*. De Belgische gezant heeft op het laatste oogenblik geweigerd verder zijne medewer king te verleenen aan het proces, wegens samenzwering tegen Let leven van den sul tan, waarin de Belgische onderdaan Joris betrokken is. Met een beroep op artikel 8 van. het verdrag met -urkije van 1839, heeft hij de uitlevering van Joris verlangd, op dat deze voor een Belgische rechtbank kunne terecht staan. Dit heeft echter, zoo als reeds werd bericht, Turkije ni~t weer houden het doodvonnis over Joris te laten uitspreken. De Marokko-conferentie. De Frankf Ztg. bericht uit Berlijn, dat eerst schijnt te zijn gebleken, diat de ruimte ini Algeciras onvoldoende is tot huisvesting van de gedelegeerden en hunne medewerkers, nadat cJe gedelegeerden aan die Spaansche re geering hadden bericht wat zij meenen noo- dij, te hebben. De opgaven wisselden af tus schen 5 en 8 kamers voor iederem staat en sommige gedelegeerden schijnen hunne vrou wen te willen meenemen, omdat de conferen tie wel eenigen tijd zal duren. Misschien is het nog mogelijk AJgeciras te behouden als plaats voor de conferentie, als de gedelegeer den hunne aanspraken op comfort, wat "ver minderen. Uit Berlijn wordt bericht, dat nu defini tief besloten is tot'het uitgeven van een Wit boek over Marokko. China. Peking, 20 Dec. Een keizerlijk besluit is uitgevaardigd, waarbij een onderzoek wordt gelast naar de onlusten te Sjanghai en ver volg"'ng en bestraffing der schuldigen. De burgerlijke en militaire overheden worden verantwoordelijk gesteld voor do handha ving van de orde. De aanleiding tot de ongeregeldheden te Sjanghai, die tui voorloopig bedwongen zijn, is een strijd geweest, die tusschen de öliinee- sche overheid en de gemengde rechtbank ont staan is tea gevolge van de overbrenging van twee vrouwen, die voor de gemengde recht bank terecht .moesten staan, naar de Buropee- sche en niet naar de Ohinee&c-he gevangenis Bij de overbrenging kwam de Chineescho politie tusechen bc-iden en er ontstond een gevocht, maar het gelukte ten slotte het be vel tot overbrenging naar de Buropeesehe gevangenis, gegeven door den Britschen ver tegenwoordige!' in de rechtbank, uit te voeren. Na onderhandolingaui tusschen de Cliinee- sche regoering en den Britschen gezant, wer den op last van den gezant de beide gevan génen vrijgelaten Door dat succes aangemoe digd, liet de Taotai de gemengde rechtbank eenvoudig sluiten. Die protesten van de Europeanen daarte gen schijnen nu den haat tegen de vreemde lingen onder de Chineezen te hebben aange wakkerd en na eene vergadering der Chinee- sohe gilden, kwam het tot de reeds vermelde ongeregeldheden. De Buropeeeohe bevolking te Sjanghai telt ongeveer 10,000 zielen (3822 Engelschen, 1021 Amerikanen, 832 Duitsohers). Het aantal te Sjanghai gevestigde Japanners bedraagt ruim 2200. Allerlei Het noodlot schijnt Koning Eduard van Engeland tegenwoordig op de jaéht te vervolgen. Sinds hij, eenigen tij|d! geledén, in een konijnenhol heeft getrapt, en daarbij den voet heeft verstuikt, rijdt hij in een ponywagentje over het jachtterrein. Toen hij nu Woensdag laatst een fazanten (jacht bij Wellbock bijwoonde, schoot lord Grey een fazant en deze viel zoo hard neer op de wang van den Koning dat deze eenige oogenblik- ken het bewustzijn verloor. Het schijnt dat. hij overigens géén letsel bekwam, want de jacht duurde voort tot Zaterdag. vOp den Boulevard Dolez te Bergen, :n het huis, bewoond door de 60-jarige weduwe Jacqmotte, die een grooten kruidenierswin kel houdt, en haren zoon, is Maandagavond, in zonderlinge omstandigheden, een moord gepleegd. De weduwe Jacqmotte had een 18-jarig dienstmeisje, dat des avonds, rond 8 ure, toen er aan de straatdeur gebeld werd, deze ging openen. Hare meesteres had gezegd: dat zal de besteller zijn met stalen. Het meisje, Marie Wauthier, had nau welijks de deur geopend, of de meesteres hoorde haar een langen kreet slaken, die onmiddellijk gevolgde werd door drie of vier revolverschoten en het gerucht van een zwaren val op den vloer van den gang. De dame verliet de eetkamer en snelde naar het tweede portaal, dat van af de straat door het huis naar den hof leidt en daar de vrouw de straatdeur van dit portaal niet kon openen, kwamen er, op haar hulpge roep, goburen langs de hofdeur binnen. Déze vonden op den grond, in een groo ten bloedpas, het lijk van Marie, getroffen door vier steekwonden onder het hart en drie kogels in den rug. Een vierde kogel was door de achterdeur in den hof gevlo gen. Onmiddellijk werden de politie en het parket ter plaatse geroepen en uit hun eer ste onderzoek bleek, dat de zaak zich volgen - derwijze moet hebben voorgedaan Op het oogenblbik dat het meisje de deur opende, had een tot nog toe onbekend per soon haar de steken toegebracht. Marie moet zich daarop hebben omge keerd om naar binnen te vluchten, en toen heeft de moordenaar de schoten gelost. Bij onderzoek, wat wel de oorzaak van het drama kan zijn geweest, ontdekte men in de brieven in baren koffer gevonden, dat zij een vrijer bad, een deftige jongen van Wasmes, welke dien avond zijjne woning niet had verlaten en dus niet kou verdacht worden. Marie zelf is een fatsoenlijk meisje van Hornu, waar hare ouders wonen, welke de politie met de grootste voorzorg het feit heeft moeten bekend maken. Hbl. van Antwp. vEen 22-jarige Italiaansche metselaar heeft Zondagavond te Bazel een amokpiartiji op touw gezet en vijf vrouwen met een mes gestoken.. Twee vrouwen zijn levensgevaarlijk in den buik gewond, een derde kreeg een stéék in den rug, die doordong in een der longen. Deze drie vrouwen zijn in het zieken huis opgenomen. Een andere vrouw werd in de borst gestoken, en een meisje, dat voor de deur van haar woning stoinid, kreeg een steek in het achterhoofd. De dader vluchtte eerst over de Duiitsche grens, maar keerde 's nachts naar zijn woning te Bazel terug' en werd toen in hechtenis genomen. Een liefdesgeschiedenis, waarin de®o vrou wensteker de verstooten minnaar speelde was oorzaak voor diens razende handelingen. Kameroverzicht. Tweede Kamer. Vergadering van Woensdag 20 December. Geopend 10£ ure. Staatsbegrooting 1906. Hoofdstuk VIII. (Oorlog.) De algemeene beschouwingen worden voort gezet. De heer Thomson heeft met genoegen het optreden van dezen Minister gezien, om dat hij van hom verwachtte het sturen in de richting van een volksleger. Sedert hij de Memorie van Antwoord heeft gelezen en de Minister hier aan het woord heeft gehoord, is zijn vreugde aanmerkelijlc bekoeld cn heeft hij den indruk gekregen dat 't weer biji het oude zal blijven. Ook Spr. houdt op zijn beurt een beschouwing over het Zwitseraclie leger en betoogt dat er een tijd is geweest dat men de stramheid en paradepas het es6cntiëele van het soldaat-zijin acht te. De tijden zijn echter veranderd. Vroeger was spr. ook voor die gelijkmatigheid en stramheid, maar sedert hij den strijd op het mod'erne oorlogsterrein heeft aanschouwd, heeft hij een anderen kijk op den toestand gekregen en is tot" de overtuiging gekomen, dat het uit moet zijn met dat „soldaatje spelen", dat mede oorzaak is dat wij geen vrijwilligers meer krijgen. Wanneer de minister de inspecteurs der cavalerie en artillerie wil aanschrijven en er op aanhouden, zal hij zien dat ook bij die wapens en ook bij den treindienst de diensttijd zeer verkort kan worden. De her halingsoefeningen kunnen mede ingekrompen worden tot driemaal tien dagen. Met ©en en ander kan belangrijke bezuinigingen verkre gen worden. Met een diensttijd van 6 maan den voor de onbereden en 12 maanden voor de bereden korpsen wordt een besparing ver kregen van 42.855 maanden. Het stelsel van den minister acht Spreker in strijd met de militiewetten van, 1901. Nog altiid ontbreekt de landstorm door gebrek aan tijd en geld, waardoor de Grond wet geschonden wordt. En die toestand zal nog een halve eeuw voortduren, wanneer niet met het tegenwoordige stelsel gebroken wordt. Zoolang de loting nog bestaat, zal er geen belangstelling voor het leger bestaan. In Zwitserland beeft ieder belang bij het leger en daarin ligt. het geheim van het Zwitsersche leger. Met genoegen heeft Spr. gezien dat deze minister slechts schieten en gymnastiek aan de jeugd wil doen onderwij zen en weineg waarde hecht aan het voorbe reidend militair onderricht. Deor dr. Kuyper werd het Rumeensche leger geschetst als zoo goedkoop, maar dat komt omdat de soldaten daar rondloopen zonder soldij en zonder onderbroek (Gelach). De minister speelt de paradecultuur uit tegen de voorstanders van verkorten dienst tijd. Zoolang de minister vasthoudt aan sleurtraditie, zullen wij nooit komen tot een volksleger. Thans komt Spr. tot het kader en zot uit een, dat bij het verspreide gevecht geheel andere eischen worden gesteld dan bij de vroegere gesloten gevechtsformatie. In be ginsel is het beroepskader, voor zoover het niet uit de militie voorkomt, te veroordee- len en moet dit vervangen worden door de beste krachten uit de militie. Als men weet, dat jongens van 16 a 17 jaar als korporaal gezag uitoefenen over veel oudere miliciens, over huisvaders, dan vraagt men zich af, hoe kunnen zij het gezag hoog hóuden. Er worden vaak ongeschikte ele menten aangesteld om dat gezag hoog te houden, onder belofte dat zij zullen leeren schermen. (Gelach). Zelfs de onderofficieren staan niet boven, niet naast den tegenwoor- digen soldaat, maar er beneden. Er is kader- nood. Zeker, maar waarom? Omdat er te veel beroepskader is. Nogmaals betoogt Spr., dat de kracht moet gezocht worden in militiekader, dat 12 maanden in dienst gehouden kan worden. Waarom zou men dien meerderen last niet leggen op de schouders der meer ontwikkelden? Het gecompliceerde systeem van het reservekader moet z. i. ver dwijnen en plaats maken voor het militie kader. Verder betoogt Spr., dat ons leger in meer democratischen zin moet ontwikkeld worden en komt alsdan tot de bekende zaak- Toering. Spreker betreurt heb, dat de mi nister zijn diep leedwezen en medelijden niet heeft uitgedrukt in zijn ambtelijk ant woord. De leugen moet uit het leger ver dwijnen. Spr. heeft niet onderzocht of de milicien Toering het offer is, gevallen van regel. Door het voorgevallene heeft het leger zich weer een stap teruggezet in de sym pathie van ons volk. Spr. weet dat deze minister het leger meer de sympathie van ons leger wil doen deelen, maar dan moet hij een anderen weg in slaan. Ten slotte komt spreker tot de bezuini gingen waarop hij krachtig aandringt. Zoolan g het beroepskader wordt ge handhaafd en nog uitgebreid, zal van be- zuininging geen sprake kunnen zijn maar wel tot Tiooger opvoering van lasten. Mocht) deze Minister Spr.'s wenschen kunnen be vredigen, bij eene volgende begrooting dan zal Spr. hem gaarne steunen. De heer Troelstra heeft uit 'sminis ters beginselverklaringen gehoord, dat deze ons volk tot een militair volk wil maken. Tegenover 'sMin. verklaring zet Spr. uiteen zijn beginselverklaring aan de hand van re devoeringen van Jaurès en Bébel, die wij zen op den geest van internationale toenade ring van het proletariaat. Terwijl legers en vloten werden uitgebreid, voelt het inter nationale proletariaat zich meer en meer vereend om ten slotte te komen tot een po litiek, waarin geen plaats meer zal zijn voor oorlog. Denkt deze Minister dat de so- c'iaal-democraEIsolfe arbeiders in Duitschland zich ooit zullen laten gebruiken als Duitsch land dc hand zou uitsteken naar Nederland. Na deze uiteenzetting van beginselen komt Spr. tot ons leger on betoogt, dat het zoo niet langer gaat met millioenen ver spillen. zonder dat wij waar krijgen voor ons geld.

Amersfoortsch Dagblad | 1905 | | pagina 1