Kort na de tot standkoming dor legerwet- ten verkondigde de oud-minister Sevffardt, dat ook nu nog met een vlugge en doeltref fende mobilisatie kon tot stand gebracht worden. Gelet op de verhouding tusschen Duit9ch- land en Engeland acht Spr. het volstrekt niet noodig, dat wij onze neutraliteit met do wapenen handhaven. Zwitserland, België en Nederland zullen hun neutraliteit niet positief moeten handhaven met kracht van wapenen, maar negatief. Evenmin als een der groote mogendheden Transvaal heeft ge holpen om dat moedige volk te beloonen, evenmin zal men ons helpen. Daarom is voor ons de aangewezen weg handhaving on zer neutraliteit binnen de meest nauwe gren zen het overige moet langs diplomatieken weg bereikt worden. Daarna gaat Spr. do verhouding der par tijen na ten aanzien van de militaire uit gaven. De soc.-detn. zijn er tegen; do vrijz.- domocraten koeren zich meer en meer af van het militarisme; de liberale unie is in een passus van bezuiniging gekomen. Aan do liberale unio-manueu vraagt Spr. of zij neg langer zullen meedoen aan een verwaterde politiek. Met 'belangstelling heeft Spr. de rede van den heer Themeon gehoord, maar geen woord van lof heeft hij vernomen. Geen woord van den liberalen unieman was er te hooren. Do redo van den heor Thomson was eeiie critiek binnen de grenzen der tucht, zonder een woord van lof. De katholieken hobbcn nog het beste program, maar houden zij zich er aan? In dat opzicht verkeerde de katholieken in de laatste vier jaren in oezelf- de jx>sdtie als de liberale unie-manuen. Over do anti-rev. partij zwijgt spreker. Die ge bruikt altijd mooie leuzen en drijft de kos ten voor leger en vloot maar op. Met die par tij valt dus niet te spreken. Van 's ministers rede heeft Spr. den in druk gekregen, dat wij hier hebben een ro mantische minister, die hier niet op zijn plaats is. Alsnu stelt Spr. zich de vraag: welke waarborgen geven de denkbeelden des mi nisters voor bezuiniging. Met eene bezuini- gingsoommissie is de minister niet erg in genomen. Nu, Spr. ook niet, wanneer hij de zekerheid had, dat deze minister zelf een plan tot bezuiniging had, maar waar hij dat mist, acht hij een commissie onvermij delijk. Een punt waarop het best bezuinigd zou kunnen worden is vermindering van het blij vend gedeelte, waarnaar de minister een onderzoek heeft toegezegd. Wanneer het den minister ernst is, waar om sluit hij dan de kazernes niet hier cn daar en stuurt demenschen naar huis. Waar om doet de minister dat niet? Ten slotte heb volksloger. Dat het Neder- landsche volk warm zal worden voor oen volksleger, gelooft Spr. nooit. Hij verschilt met. de voorstanders hierin, dat zij de bur gers willen militanseercn en Rij het leger wil verburgeren. Nog altijd ontbreekt oen schema voor het volksleger en een schema van het plan om er toe te komen. Met enkei gymnastiekonderwijs komen wij er niet. De viormaandere kunnen ons een eind brengen, maar dan moet het instituut der viermaan- ders veranderd worden en overal gelegenheid gegeven worden tot opleiding. Men bezo'- dige de instructeurs, die overal gevestigd moeten zijn. Doch de groote uitgaven, daar voor benoodigd, zullen het volksleger reeds bij voorbaat impopulair maken. Spr. con stateert ten slotte, dat van de partijen, dis dit ministerie voortgebracht hebben, de «ene (do vrijz. dom.) dezen bewindsman steun weigert, do andere (unie-liberaal), al thans bij monde van den hoor Thom9oe: geen steun toezegt. Deze minister mist zijn natuurlijken steun. Hij zie zijn misverstand in en zegge: Mijne heoren, ik heb de eer u to groeten! Blijft de minister, dan moet hij steunen op do partijen, wier oorlogspor tiek bij do verkiezingen werd bestroden door de groepen, die dezen minister op het kui sen riep. Ware Spr. lid der liberale partij, dan zou hij niet berusten in dezen valschcu toestand en alles doen om dezen bowinds man van do regeeringstafel to doen verdwij nen. De heer Van Idsinga brengt hulde aan het leger en stelt vertrouwen in dozen minis tor. Spr. heeft gelegenheid achter de schennen van de leger organise tie te zien en is daardoor met verbazing en teleurstelling vervuld. Kr bestaat malaise. De grondslagen van ons leger zijn ontwricht. Er bestaat con currentie om carrière te maken. Tal van ge vallen van intrigeeren zijn bekend. Spr. citeert eenige gevallen waarin tegen de reglementen en de rechtvaardigheid oifi- cieren ontevredenheidsbetuigingen hebben ontvangen, zonder dat hun regimentscom mandant er iets van wist, en in zoo alge- mccne bewoordingen vervat, dat de betrok ken luitenant niet eema wist waarom het ging, en do reden daarvan was een belachelijke fu tiliteit, meer dan een jaar geleden geschied. Spreker noemt voorts het geval van do luitenant-kolonel Kok. De minister be roept zich op een ambtelijk schrijven. Wil do minister dit der Kamer overleggen? Zoo niet, wil hij dan verklaren dat de mededee- ling in dc M. v. A. omtrent het optreden van den lieer Rrantsen door den inspecteur is verstrekt. Om welke reden is luit.-kol. Kok verplaatst Zijn alle stukken in het dossier- Braiiteen aanwezig, of zijn er en zoo ja waarom? stukken achterwege gehouden en welke dan? Over de conduitelijsten is Spr. geheel de zelfde meening als do lieer Marchant toe gedaan. Spr. is overtuigd dat deze lijsten bronnen van ongerechtigdheid zijn en neemt allo afkeurende uitdrukkingen daarover m het Voorl. Verslag voorkomende, voor zijne rekening. Hij komt er tegen op, dat aan of ficieren belet wordt afschrift te nemen van do beoordeelingalijst, wolk© hem wordt voor gelegd. Niemand raag hem dat beletten, zelfs een minister van Oorlog niet. Ook komt Spr er tegen op, dat aan officieren beschuldi gingen worden toegedicht, waarop hij zich eenvoudig niet verdedigen kan, daar de me mories soms allererbarmelijkst ingericht en gestold zijn. Er moet een geheel ander systeem van beoordeelingslijsten worden in gevoerd. Elke beoordeeling moet den offi cicron schriftelijk worden medegedeeld vóór dc conduitestaat wordt, opgemaakt. Avondvergadering van Woensdag 20 Dec. Geopend te 8 uren. Staatsbegroting 1906. Dc algemeene beraadslaging wordt voort gezet over hoofdstuk VIII (oorlog.) Bij den aanvang der vorgadering zijn 4 le den aanwezig. De heer Ter Laan vangt aan met te constatecren dat heden reeds veel is gezegd over de positie van de officieren. Hij keurt dat volstrekt niet af, want het is wel een bewijs dat het noodig was. Maai- hoeveel valt er dan niet te zeggen over dc positie van de minderen in het leger. Over d:e min deren. die zoo weinig draagkracht hebben, wie alle lust en ijver ontbreekt wil spreker een lans breken. De zwaarste lasten worden opgelegd aan de kinderen uit de arbeidende klasse die met minachting en verontachtza- ming worden behandeld. Spreker kliaagt over de zware nut- telooze wachtdiensten. Waarom trekt de mi nister die wachten niet in? Wat beteekent die hoofdwacht hier in den Haag? Waarom trekt de minister die niet in Wat doen wij met die wachten hier aan de paleizen, aan de Kamersbij de stallen van de Koningin- Moeder? Waarvoor dienen die militaire mar<- schen, waarbij soms 19 K.M. en meer, vol komen doe Hoos wordt afgelegd Waarvoor zijn die oefeningen bij slecht, weer, ja bij hondenweer? En waarvoor dienen die ma- noeuvres waarbij de officieren logeeren in mooie tenten, inaar de minderen onder den blooten hemel moeten slapen Als men den oorlogstoestand nabij wil komen, moeten of ficieren en minderen gelijk.lot doelen. Laat de minister asjeblieft de maand October niet meer nemen voor herhalingsoefeningen en de ransels thuis laten. In oorlogstijd doet, men niets met dien zwaren kist op zijn nek. Dit zijn nu maar matericele eischen, maar er zijn nog anderen o a. het reoht van petitie, waarvan in de werkelijkheid niets overblijft. Met de led uur is het onder dit liberale mi nisterie precies gebleven als onder het mi nisterie Bergansius. Lotsverbetering van de onderofficieren, spe ciaal van do gehuwde onderofficieren en van hunne weduwen en weezen, is al zoo lang beloofd. Waar blijft die nu? Met het hier ?oo dikwijls verdedigde capitulantenstelsel schendt men de rechten van anderen, en maakt voor hen deu strijd om het bestaan nog moeielijkor. Komende tot de kadervor ming, betoogt Spr. dat in cms leger heerscht een klassekader dat. het leger niet kont, en wil men tot een volksleger komen, dan moet men kader nomen dat het volk kent. Do minister ze«t dat ieder die aan de eischen voldoet militie-officier kan worden, maar daar zit het hem juist. Jongens die de H. B. S. niet hebben gevolgd kunnen niet aan die eischen voldoen. Hierna geeft spreker een schets van de behandeling der miliciens die ingedeeld worden bij de cavalerie en vervol- ns wijst hij op het loopende gerucht over taaide afkeuringen van dienstplichtigen te Groningen. Ook in Amsterdam schijnt dit te zijn voorgekomen, liefst bij notarieele akte geregeld. Het toegezegde onderzoek doet Spr. genoegen on hij vraagt of de minister aan dat schandaal geen einde kan maken. Ten slotte de Landweer. Zij bestaat nu 5 jaar, en het volgende jaiar zullen voor het eerst de oefeningen beginnen gedurende 6 dagen, waar feitelijk, maar 3 da gen i voor oefening van overblijven. Zijn die "drie da gen oefening nu wel noodig? Spr. betwijfelt het. Zijn dc herhalingsoefeningen nu nog niet. geiix.cg, Spr. en zijn partiigenooten den ken er ernstig over om een amendement voor te stellen, om den post voor eerste landweer oefening tc schrappen. Ook tegen de derde herhalingsoefening oppert Spreker ernstige bezwaren. Spreker meent dat de minister hier een welkome gelegenheid heeft om het Neder- landsehe volk ter wille te zijn, en te bezui- migen. De heer Eland heeft dadelijk bij de benoeming in de Staatscourant, den f or mar ten r van het kabinet geluk gewenscht met de keuze van dezen minister van oorlog, die eene eervolle militaire loopbaan achter zich heeft, en beschouwd kan worden aLs den eerste onder de besten. Na 's ministers rede en de Mem. van Aiitw. heeft Spr. den in druk gekregen dat deze minister nader aa.n de linkerzijde staat dan men wel denkt. Had men sprekers levensdraad als mi nister niet ontiidiv a fee meden, dan zou men höbhrm een oefeningstixl van 12 maanden in do wet. maar in werkelijkheid een oefe- ningstijd van 8 maanden. Het slot van de redevoering van den heer Marchant betreurt spreker en vindt hij ge vaarlijk. Waarom wordt aan dezen minis ter fair trial geweigerd? Spreker komt nu tot het program van actie en in de eerste plaats tot de bezuiniging waarin hij niet ziet beperking van het bud get van oorlog. Hij betoogt dat bezuinigd kan worden, ook zonder dat dit geschiedt, en licht dit met eenige voorbeelden toe. Ver schillende wegen tot bezuiniging werden reeds aangegeven en daaraan voegt spreker nog too vereenvoudiging van het militair onderwijs, door opheffing van do kadetten- school, door dc studie aan de K M. A. tot 2 jaren terug te brengen en de opvoeding meer Spartaansoh te maken. Ten aanzien van den verkorten oefeningstijd, geeft Spr. den minister in overweging te beproeven of de diensttijd van 8 maanden niet iets is terug te brengen, zij het dan ook niet tot 6 maanden. Spreker juicht het. toe, dat deze minister onze jongelieden wat wil verzwitse- ren. Gymnastiek en schietoefeningen kunnen daartoe bijdragen en als belooning om daar- a .n deel te nomen, kan men eenige voor rechten geven. In die richting hoopt hij, dat dc minister zal werken. I)e lieer Brants verdedigde het goed recht der militaire tehuizen, waarvoor hij rijks-subsidie vroeg. De heer Van der Zwaag, voor wien liet een vraag blijft, hoe een werkelijk chris ten vrede in zijn hart kan hebben met al de militaire toerustingen, betuigde zijn instem ming met do rode van den heer Van Id singa. Hij sloot zich voorts aan bij de afkeu ring in zake Toering door don heer Thom son. De heer Passtoors, betreurende, dat dc minister niets wil weten van een groote bezuinigingscom missie, pleitte voer afschaf fing der derde herhalingsoefening. De heer Van Karnebeok, liet volks leger met behoud van het boroepsleger ver dedigende, betoogde, dat door de invoering van den persoonlijken dienstplicht en door de legerwetten door liberale ministers in onze defensie verbetering is gebracht.. En nu con stateerde Spr., dat deze minister op deze grondslagen wil voortbouwen in de richting van 'n volksleger. Daarom begreep Spr. de mismoedigheid niet. Tegen opheffing of be perking van het blijvend gedeelte heeft Spr. bezwaar Zeer bedenkelijk en gevaarlijk achtte Spr. het. om aan alle land wee rplichtigen een ge weer mee naar huis te geven. Hoe zou 't, ware dit toen het geval geweest met de spoorwegstaking, zijn afgeloopen? De lieer T roe Is tra. Dan was het pre cies hetzelfde gegaan. De heer Van Karnebeek. Dat is niet te bewijzen, maar er is aanleiding voor een andere veronderstelling. Do heer B)1 o o k e r meende als genees kundige te mogen zeggen, dat de afloop van de ziekte van den milicien Toering geen ver band hield met het vervoer Daarom zou Spr. gaarne hooren dat de overplaatsing van dr. Zeehuizen, een sieraad van het leger, geen verband houdt met de zaak Toering. De heer T y d e in a n herinnerde er aan, dat zijn partij niet speciaal op bezuiniging op oorlogsgebied, maar over den geheelen staatsdienst liad aangedrongen, en bestreed de rede van den heer Marchant, betoogen- de, dat ons volk nog niet rijp is voor een volksleger, omdat geest en ziel daarvoor nog ontbreken. Op de exploitatie-kosten wil Spr. bezuinigen, geen gToote bezuinigingscommis sie, maar openbaarmaking der rapporten der kleine commissies. Do heer Tul ma zette uiteen, wat de re sultaten eener bezuinigingscommissie kunnen zijn en drong er op aan, een einde te maken aan de al of niet gegronde bewering, dat ons leger te duur is. Daarom wensclite hiji een parlementaire instelling, een staatscom missie, om vast te stellen of de gelden nuttig besteed worden. De heer Van Vlijmen steunde dien wensch. Heden te 10 uur is de minister van Oor log aan het woord. Berichten. De Staatscourant van Donderdag 21 December 1905 bevat de volgende Konink lijke besluiteu benoemd tot plaatsvervangend-voorzatter van de Ongevallenwet-commissie te Alkmaar mr. A. Priii3, advocaat aldaar te Wagenin- gen <i'r P. Sohuringa, oud-directeur der IIoo- gere Burgerschool to Veemdam, te Oosterbeek. H. M. de Koningin, vergezeld van de hofdame freule Juckema van Burmania ba ronesse Rengers, bracht gisterenmiddag ten 12 uur een bezoek aan acn Grooten Ko ninklijken Bazar der firma D. Boer en Zo nen, in de Zeestraat te 's Gravenhage. Ontvangen en rondgeleid door de directie vertoefde Hare Majesteit ongeveer een uur in de verschillende zalen. H. M. de Koningin-Moeder, die rouw draagt wegens het overlijden van den groot hertog van Luxemburg en welker rouw 3l de zer eindigt, was uit dien hoofde verhinderd het weldadigheidsfeest, door mevr. Tugini in het Hotel des Indes te 's Gravenhage ge organiseerd, bij te wonen, maar heeft, naar wij nader vernemen, van Hare belangstelling met de slachtoffers der ramp in Italië doen blijjken door het schenken van een gelde lijke bijdrage voor het doel. De viering van het Kerstfeest ten Hove zal Zaterdagavond a. s. op de gebrui kelijke wijze plaats hebben voor de leden der hofhouding en hunno kinderen. In een der zalen zal een Kerstboom prlj ken met kostbare geschenken en speelgoed, welke kerstgaven H. M. de Koningin in per soon zal u'treiken. Onze gezant te Berlijn, baron Gevers, is gisteren in de residentie in het Hotel des Indes aangekomen. In dat Hotel wordt verwacht de heer Van Royen, gezantschapsraad van Neder land te Londen. Wetsafkondiging. In de St.-Ct. no. 299 worden de volgende wetten gepubli ceerd Wet van den 12den December 1905, tot wijziging en verhooging van het vierde hoofd stuk der Staatsbogrooting voor het dienst jaar 1904. Wet van den 12den December 1905, tot wijziging van de wet van den 17den Juni 1905 (Staatsblad no. 211), houdende wijzi ging, aanvulling en verhooging van het vier de hoofdstuk der Staatsbegrooting voor het dienstjaar 1905. Wetten van den 12den December 1905, houdende naturalisatie vanHermann August Lückmann Mary Emily Milbanke, douairière van jonkheer William Walter Astor BoreelJohannes Bernhard Freuden- stein Johann Anton Jonkhans Hermann Cornelius Grünning en Albert Berns. Notariswet. De St.-Ct. no. 299 bevat een kon. besluit van den 18den De cember, houdende bepaling van het tijdstip, waarop de wet van 12 December 1905 in wer king treedt. Deze wet, tot wijziging der wet van 30 Dec. 1904, tot nadere wijziging van de wet op het notarisambt, treedt volgens dit be sluit in werking op 30 December 1905. Bij Kon. besluit is het bedrag van do rijksbijdrage die aan gemeentelijke en aan bijzondere normaallessen en aan hoof den van scholen zullen worden verleend voor elk van de door lien in den loop van 1906 ter opleiding tot onderwijzer aangeno men personen, nadat dezen in den loop van 1908 of later de akte, bedoeld in artikel 56 onder a, der wet tot regeling van het lager onderwijs zullen hebben verkregen, vastge steld als volgt a. gedurende ten minste twee jaren, drie honderd gulden b. gedurende ten minste drie jaren, vier honderd gulden c. gedurende ten minste vier jaren, vijf honderd gulden 2. voor hen die door hoofden van scholen zijn opgeleid a. gedurende ten minste twee jaren, twee honderd gulden b. gedurende ten minste drie jaren, twee honderd vijftig gulden c. gedurende ten minste vier jaren, drie honderd gulden. Plaatselijke accijns. Bij hst afdeelingsonderzoek van de vier wetsontwer pen nopens afwijking van den regel, gesteld bij art. 241 der gemeentewet, omtrent plaat selijke belastingen, ten behoeve van de ge meenten Hellevoetsluis, Helder, Vlieland en Vlissingen, werd algemeen geklaagd over do late indiening. Verscheidene leden betwijfelden, of de fi- nancieele toestand der genoemde gemeenten metterdaad van dien aard is, dat het niet mo gelijk zou zijn, den hoofdelijken omslag of de opcenten op de personeele belasting tot zoo danige hoogte op te voeren, dat de plaatse lijke accijns op liet. gedistilleerd zou kunnen worden gemist. De door de regeering over gelegde adviezen en bescheiden hadden dien twijfel niet kunnen opheffen. Nu de gelegenheid ontbreekt, aan de wets ontwerpen die aandacht te wijden, welke zij verdienen, werd door vele leden met aan drang verzocht, de voorstellen in dien zin te wijzigen, dat de afwijking van den regel, gesteld bij art. 241 der Gemeentewet, thans slechts voor den tijd van één jaar wordt toe gestaan. Poster ij en en Telegraphie. De commissie van rapporteurs naar de Wa- terstaatsbegrooting, heeft bij amendement voorgesteld, het aangevraagde krediet van f 1000 ter voldoening der toelage aan den directeur-generaal der posterijen en telegrafie niet toe te staan. De minister van financiën brengt ter algemeen© kennis, dat, ingevolge art. 21 van het Koninklijk besluit van 19 December 1901 (Staatsblad no. 271) de prijzen der edele me talen, benoodigd gedurende het jaar 1906 voor de medailles in den loop van dat jaar aan 's Rijks Munt te vervaardigen, zijn be paald voor het goud) van 0,983 fijn op. f 1720 pei kilogram, en voor het zilver van 0,9S5 fijn op f 65 per kilogram. Voor nadere bij zonderheden betreffende de kosten van het maken van medailles tempels en afgeslagen daarvan wordt verwezen naar bovengenoemd Koninklijk besluit, opgenomen in de Neder- landscfhe Staatscourant van 29 en 30 Decem ber 1901, no. 304. Aangezien er in den laatsten tijd al daar verschillende arbeiderswoningen te huur zijn gekomen, is door het raadslid A. H. \„n Lonkhuijzen te Wageningen het voorstel in gediend, om de uitvoering van het raadsbe sluit tot het bouwen van 5 arbeiderswonin gen met Rijkssubsidie, uit te stellen toti daarover nader is beslist. Blijkens bij het departement van* mari ne ontvangen bericht is Hr. Ms. pantserdek- sohip Koningin Wilhelraina der Nederlan den", onder bevel van den kapitein ter zee II. Backer, 19 dezer te Algiers aangekomen. Rijkskrankzinnigengesticht fc o M e di e m b 1 i k. De minister van binnen- Isj dsche zaken brengt ter kennis van belang hebbenden, dat. aan genoemd gesticht te ver vullen is, op nader overeen, te komen salaris eu voorwaarden, eene betrekking van hoofd verpleger. Personen, in het bezit van een diploma als krankzinnigenverpleger, die voor deze be trekking in aaumerkimig wenschen te komen, behooren zich daartoe vóór 27 December 1905 te wenden tot den geneesheer-directeur dier ia richting. Gisteren vertrok de heer H. A. van IJsselsteyn, adjunct-directeur van gemeente werken te Rotterdam, met verlof van 3 maan den naar Valparaiso, teneinde aldaar voor een Nederlandscho combinatie, welke wenscht mede te dingen naar de uitvoering van de havenwerken aldaar, een plaatselj_onder zoek in te stellen. Hij vertrok met den Parijschen troin, uit geleide gedaan door vele vrienden. Begrafenis m r. J. W. Mulder. Te Bathmen had Dinsdagmiddag plaats de teraardebestelling van het stof lelijke over schot van wijlen den heer mr. J. W. Mulder, in leven president dor arr.-rechtbank te Alkmaar. Op verlangen van den overledene droeg deze begrafenis een zeer eenvoudig karakter, slechts twee bloemstukken der huisgeuooten van den overledene werden mee grafwaarts gevoerd. Aan het graf werd door verschillende per sonen het woord gevoerd. Eerst 6prak do heer mr. A. C. Lagerwey, oudste rechter bij dc Alkmaarsohe rechtbank, en wel namens het parket en de griffie dezer rechtbank. Daarop sprak de heer mr. O. W. Bosman, namens de balie» en vervolgens een bestuurs lid der tandheelkundige vereeniging te Rot terdam, waarvan de doode, tijdens zijn rech terlijke functie aldaar, een der oprichters was. Ook ds. Pegerman uit Bathmen spraJc nog enikele woorden. Allen getuigden van den doodo als degelijk, humaan en kuudig rech ter, als een der beste burgers der maatschap pij en als goed vader en zoon voor zijn bloed verwanten. Betreurd werd het vroege ver scheiden van iemand, die, nog in. de kracht des levers, zooveel beloofde en dis getoond heeft, zoozeer op zijn plaats te zijn op de hem toevertrouwde post. Een broeder dankte voor de bewezen eer. Hot bestuur van de Ver. voor den Ef fectenhandel te Amsterdam bericht, dat, in gevolge besluit van de buitengewone ver gadering van 19 December j.l., als Beurs- vacantiedag is vastgesteld Zaterdag 23 Deoember as., zoodat op dien dag de no- tecring der fondsen niet opgemaakt en de prijscourant niet uitgegeven zal worden, op de kantoren niet zal worden ontvangen noch geleverd, en de loka'on der vereeniging ge sloten zullen blijven, alles behoudens on voorziene omstandigheden, ter beoordeeling aan het bestuur. Het machtige Kamerlid. De Amsterdarasche correspondent van de N. O. schrijft aan zijn blad: Met de meeste stelligheid kan ik mede- deelen, dat de voorstelling van het com- munioué in dit opzicht o; juist is en dat het inderdaad uitsluitend de hoor Hugenholtz is geweest, wiens invloed heeft weten te bewerken, dat trein 38 sinds 11 dezer t Haarlem stopt. De heer H. en hij alleen richtte, in aan sluiting aan een voorafgegaan mondeiinj verzoek, het schriftelijk verzoek daartoe to den minister van W,, H. en N. Wel wee de heer H. in dit schrijven op het gemak dat hij ,,en eenige andere Kamerleden" vai dien maatregel zouden hebben en deze toe voeging heeft blijkbaar aanleiding gegevei tot de verkeerde voorstelling, als zoude he verzoek van meer Kamerleden zijn uitge gaan. Ik verneem nog, dat door de directie dei H. IJ. S. M. ernstig bezwaar ia gemaakt on: trein 38 te Haarlem te doen stoppen, voor al omdat deze een der internationale trei nen is (Parijs, Brussel, Antwerpen, Am sterdam), welke zoo min mogelijk, en zoker niet voor locaal verkeer stoppen moeten. Ir. dit laatste aldus voegde de directie nog aan haar afwijzend advies aan den Raad van Toezicht op de Spoorwegdiensten toe wordt voldoende voorzien door voorafgaande en volgende treinen. Het eenige antwoord, dat de II. IJ. S. M. or> haar advies ontving, was een telegrafische last van den minister, om met ingang van II dezer trein 38 te Haarlem te doen stop pen. De brand te Vriezenveen. Dezer diagen is gemeld, dat voor de slacht offers van den. grooten braai-d tc Vriezenveen ..r) besteed worden. Nader verneemt de Tw. Ct., dat dit bedrag bijna geheel be stemd werd' voor het wcderoobouiwen van de mi -nde v.'i. C-igrn slechts f 3000 werd uitgegeven voor het, koopen van. inboedels en f 4000 voor het bt-uwc-n van ncoiilii ulphui&jesJ Een mooi vooruitzicht! De werkstaking bij de firma Ipenbuur en Van Sc 1 dam te Amsterdam duurt nog voort. Zco- als men weet, bestaat het pian onder de typografen om de uitvoering vau alle werk, da.t op deze drukkerij gewoonlijk werd ge reed' gemaakt, te weigeren Duurt dit lang; genoeg, dan komen we in een heel genoege-l lijken toestand, zegt de Tijd-. De firma lever-, de nl. ook de aanslagbiljetten voor een der belastingen. En het ligt voor de hand, dat, als er geen aanslagbiljetten gedrukt worden,I er ook geeni belasting kan betaald worden De typograf enstak.ng te Amsterdam. Bij de firma De Bussy in de Rustenburgerstraat te Amsterdam waren bestekken in behandeling voor het hoog heemraadschap „Amstel en Nieuwer-Am- stel," welk drukwerk der firma Ipenbuur Van Seldam werd opgedragen, doch we gens de staking aan deze drukkerij daar niot kon worden uitgevoerd. Naar aanleiding nu van de Dinsdagavond gehouden vergadering van typografen werd gisteren door dc firma De Bussy de kopy van bovenbedoelde bestekken van hare zet terij teruggenomen en het reeds klaar zijnde zetsel geheel gedistribueerd, zoodat dit werk van de firma Ipenbuur Van Seldam niet op de drukkerij van de firma De Bussy wordt uitgevoerd. De firma Ipenbuur en Van Seldam heeft gevolg geven aan het besluit van den Ne der! Drukkersbond en verstrekt aan alle Amsterdamsche drukkerspatroons een lijst, vermeldende de namen van haar vroeger personeel. Zij, die op deze z.g. „zwarte lijst" voorkomen, zullen binnen een jaar niet meer door de aangesloten patroons worden aan genomen. De Mindrineti. Naar wij verne men hebben een zeer groot aantal aandeel houders in de Mindrineti, die zich niet wen schen neer te leggen bij den afloop van het laatste proces, zich tot commissarissen dier Maatschappij gewend met het verzoek voor hunne belangen te willen opkomen. D e N. A r n h. C t. deelt mede, dat den heer Pyttersen, hoofdredacteur van dat blad, niets bekend is van een vervolging, door den officier van justitie te Arnhem tegen hem ingesteld naar aanleiding van ten artikel over den heer Hantsch, kapelmeester van het 8e regiment, daar hij niet door den rechter-commissaris is gehoord en evenmin een dagvaarding heeft ontvangen, wat toohi aan de openbare behandeling der zaak dient vooraf te gaan. Brandbrieven, Voor de recht bank te Middelburg stond Dinsdag terecht zekere E. E. V. D., wegens het sohrij-ven van brandbrieven aan de burgemeesters van Mid delburg en van Vlissingen. Het O. -M. achtte het feit wettig bewe zen. De beklaagde was echter op het tijdstip zijner daad niet normaal, en spreker vond hem niet geschikt om ittt de maatschappij terug te koeren. Hij vroeg zijne plaatsing voor een proeftijd van een jaar in een krank zinnigengesticht. De verdediger achtte het feit niet bewezen en vroeg ontslag van rechtsvervolging. Uitspraak 29 dezer Koffiestroop. Tegen de heeren H. en P., koffiestroopfabrikanten, onder de firma P. en Co., is door den ambtenaar van het O. M. bij het kantongerecht te Leiden geeischt ieder 3 dagen hechtenis, daar na scheikundig onderzoek gebleken was, dat de door hen in den handel gebrachte koffiestroop wordt samengesteld uit Brusselsche tras, cacaoboonen, bergkrijt en gemalen steenkolen. Als verontschuldiging werd door beklaag den aangevoerd dat bedoelde siroop sedert onheugelijke tijden op de aangegeven wijze werd vervaardigd. De moordaanslaig te Leeu warden. De toestand van het dienstmeisje tc Leeuwarden, Akke Kobus, op wie Donder dagavond een aanslag is gepleegd', is gunsti ger; het spreken blijft haar echter nog ver boden. Dc dader, Jan Appeldoorn, heeit bekend de daad niet uit wraak maar met lage be doelingen em niet dan na hevig verzet te heb ben gepleegd. Ernstige mishandeling. Mon schrijft uit Doorn, d.d. 19 December: Gisterenavond begaven eenige jongelie den zich naar het naburige Maarn, om, naar ik verneem, te gaan „vetprijzen." Hiervan zeer laat terugkeerende, kregen P. en N. onderweg ongenoegen, met het ge volg, dat N. naar het mes greep cn P. bij den schouder verwondde. Dc getroffeïtc liep

Amersfoortsch Dagblad | 1905 | | pagina 2