KOLONIËN, BINNENLAND. diteerd zijn, het standpunt van Frankrijk op doe wijze uiteen te zetten Op gelijke wijze is ook door Spanje van regecringswege de verklaring afgelegd, dat het optreden van Spanje en van Frankrijk enkel de veiligheid van personen en eigen dommen in de havensteden wil verzekeren eu daar oen toestand wil in 't leven roepen, die de latere invoering van de in Algeciras voorgeschreven politiemacht zal vergemak kelijken. Japan. Tokio, 2 Dee. Gisteren heeft het Japan- ache gezag het bestuur van Nioetsjwang aan China overgedragen. Oe VeraoRigda-Statan en Japan. Parijft, 1 Der. Een secretaris van het Ja- paneche gezantschap te Parijs heeft in een onderhoud met een medewerken van de Temps verklaard, dat men niet al te veel gewicht moest hechten aan de verontrusten de geruchten over do Japansch-Amerikaan- •che betrekkingen. Er best aai: geen hoog gaande verontwaardiging in Japan, waaruit verwikkelingen, zoo niet oorlogsgevaar zou den kunnen voortvloeien. Het gezantschap heeft geen bericht ontvangen, waaruit zou kunnen blijken, dat er een vlootdemonstra- tie wordt voorbereid. Allerlei. vVolgens de verleden week bekend ge worden uitkomsten van de volkstolling voor 1901 heeft Italië een bevolking van 33.346.514 vVolgens een telegram uit Warschau zou uit asibtelijke opgaven blijken, dat in de maand October zich aldaar in do citadel met minder dan 22,242 politieke gevangenen bevonden of ongeveer 3 pet. der geheele be volking. Maandag zijn weer 299 poli tieke misdadigers, meest Joden, uit do transport gevangen is naar ballingsoorden in het binnenland gezonden. vMen vermoedt, dat bij de ontploffing te Annen een misdadige hand in 't spel ia, naar aanleiding van het vinden van een lont en oen dynamietslaghoedje, beide on beschadigd. Ten bate van de dakloozen en de nagela ten betrekkingen van de slachtoffers zal een beroep op do algemeene liefdadigheid worden gedaan. Men is al bezig een commissie voor hulpverschaffing onder voorzitting van den opj>erprcsidont der provincie op te richten. Zij zai spoedig over ruiine middelen kunnen beschikken. De vereeniging van fabrieken van ontplofbare stoffen heeft 20.000 mark gegevens, de gemeente Witten dezelfde som en het kartel van kruit- en dynamietfabrie- ken 25.000 mark. vEen spoorwegongeluk in Virginia, veroorzaakt door de nalatigheid van een sein- wachter. hoeft aan twee directeuren der sjioorwegmaatM-happij het leven gekost. Een hunner, <1© lieer Spencer, was met een gezel schap op weg naar een jachtpartij. Een er gerlijk feit is het, dat, terwijl de passagiers aan het reddingswerk bezig waren, hun ba gage door anderen naar men zegt. voor het mee rondeel negers werd geplunderd Vele gewonden werden beroofd van hun ju woelen, horloges en geld. Aan den anderen kant werd door sommige passagiers krachtig bij do redding geholpen een hunner redde niet minder dan twaalf mensehen levens door do onglukkigen uit de brandende, vernielde wagens te verlossen. Een der treinen, die door een kleine repa ratie laat wan. reed door een veilig signaal heen en een andere achterop. v Te Winnipeg, in Canada, is Donder dag een losse locomotief, die op hol was ge raak' oen stilstaanden reizigerstrein achter- opgdoopen. Vier mensrhen werden gedood en drie doodelijk gewond. vTe Londen is in een gasthuis voor on geneeslijk© zieken op 81-jarigen leeftijd een vrouw overleden, die er 32 jaar geleden in gebracht werd. op de verklaring van twee dokters dat zij 't nog maar kort maken zou. OOST-INDIÉ. Bali, Blijkens een uit Nedorlandsch-Indië ontvangen telegram had op 28 November jl. te Toeakilan eone ontmoeting jxlaats van de l>eze<ting van Tabeuian (Bali) met kwaad willigen ten getale van ongeveer tweehon derd De bende is gevlucht inet achterlating van 21 dooden. Onzerzijds geen verliezen. Kameroverzicht. Tweede Kamer. In de Zaterdag gehouden vergadering dor Tweede Kamer werden de replieken voort- geaet. De heer J>© Visser zal op de quaestio der kweekscholen terugkomen bij hoofdst. V. Verder constateerde Spr. dat zijn zakelijk betoog omtrent dc antithese mei geen enkel zakelijk argument is weerlegd en hij verdui delijkte» nader zijne bedoeling ten aanzien van de antithese en ondagsrust. Ten aanzien van het inroepen van Gods ze gen op deu arbeid in do Troonrede van 1869 had Spr. zich in den vorm vergist. Bij do beraadslaging van bet concept-antwoord is van liberale zijde het voornemon uitgespro ken het verpleógdo verzuim om te zetten in bewuste daden. In den vorm moge Spr. zich dus vergist hebbon hot zakelijke element blijft bestaan. Ten slotte constateerde Spr. dat de heer Borgesyis de uitdrukking, dat hij de geloovigen niet wil bannen uit de rijen der vTijJnnigen thans blijkbaar niet meer voor zijn rekening wil nemen. De he© r Troelstra zeidc dat de heer De Visser met zijn rede een wanho pig' poging heeft gedaan om althana buiten de Kamer don indruk te vestigen dat er althans nog too iets van de antithese be staat. Anti elericaal is het socialisme; an ti-elericaal zijn de liberalen en anti- clcricaal zijn out do anti revolutionairen. Dat er tussohen anti-elericaal en anti-gods dienstig een groot, verschil bestaat behoefde Spr. zeker niet nader in het licht te stellen. Thans overgaande tot het kiesrecht zei spreker dat de hceren er zich hebben trach ten uit te redden, de een op aardige wijze de andere minder aardig Intusschen. dit valt te coiistateeren, dat er vooruitgang is te constateeron. Wat ..Oorlog" betreft, de soc.-dem. zien in dezen Min. v^p Oorlog niet. den man, die ern stig bezuiniging wil De soc.-democraten kunnen niet op één punt blijven 'staan, zij nemen de zaak in haar geheel. Spr. zegt. dus tot den minister van Financiën wij kun nen uw raad om voor de oorlogsbegrooting te stemmen, niet ol volgen. Met genoe gen hoeft spreker gehoord, dat een ont werp wordt voorbereid tot regeling dor rechtspositie van do ambtenaro:: liet po:.: der invaliditeit zal in de roc.-tlcr.i. pr.rii) opnieuw aan de orde worden gesteld en wer den onderzocht. In geen geval meent Spr., dat het stand punt kan gehandhaafd worden, dat de Staat voor de invalid'tensverzekering niets zal hebben te betalen dan de administratiekos ten. De heer Tvdeman 'had goede nota ge nomen van 's ministers toeoegging in zake den export, van kaas. Minder bevredigend vond hij 's ministe-s antwoord in zake be lasting der goederen in de dcode hand. Vol gens gegevens van anderen du die belasting wel 3 millioen kun oei. opbrengen. De op merkingen van den heer De Visser aan he* adres van den hee>- Do Beaufort, kwamen Spr. van weinig beteeicenis voor. Ten aan zien van hef weglaten der zegenbede uit de Troonrede, wees Spr. er op, dat van liberale zijde niet is voorgesteld om die woorden weg to laten, maar de heer Van Houten heelt gezegd: ik acht die voorden niet noodig. iMag men de liberale partij uit die dagen nu aansprakelijk stellen voor de woorden door een hunner gesproken of gedaan De heer De Visser maakte onjuiste gevolgtrekkingen. In het liberale manifest wordt alleen opgeko men tegen vermenging van godsdienst en politiek. Scheiding vr.:i Kerk en Staat is geheel iets anders. Welk recht heeft de heer Do Visser om het voor te stellen of de vrij.- liberalen sedert 1906 een secte van gevaar lijke ongodisten zijn geworden? De Minister van Financiën (de heer De Meester) antwoordde in zijn du plieken o. a. dat het. vakonderwijs wordt door den minister van Binnenlandsehe Za ken niet uit het oog verloren. Het denkbeeld van den heer Troelstra om den jurist., die dc rechtspositie der ambtenaren zal voorbe reiden overleg te doen plegen met de vak- vereen igingen, lachte den minister wel toe. De minister erkende, dat het blancoartikel geen regeling is. doch hot zal de staketsels tegen kieerechtuitbreiding wegnemen. Het. vorig ontwerp invaliditeitsverzekering is niet ingetrokken op grond van onjuiste cijfers, maar omdat het onvolledig was. De minister verschilde met den heer Van Karnebeek van gevoelen, dat de militaire lasten niet zwaarder drukken dan vroeger. Do diensttijd militie en landweer duurt nu 15 jaar en de dienstplicht kan n<et meer afgekocht worden. Het blijvend gedeelte geniet eigenlijk geen militaire op leiding, maar dient voor corveeën, wachten, enz., en daarom meent de minister van oor log, dat. hot blijvend gedeelte kan vermin derd worden zonder 's lands belang te scha den. waaromtrent de minister van oorlog de Kamer nader zal inlichten. Mocht de mi nister van oorlog het pleit verliezen, dan zullen zijn ambtgenooten zorgvuldig over wogen, welke bet,eekenis dan het votum der Kamer is te hechten en zorgvuldig overwo gen wat hun te doen staat, daarbij alleen rekening houdende op 's lands belang. D© algemeene beschouwingen werden daar na gesloten. Hoofdst uk I (Huis der Koningin) wordt aangenomen z. h. s. Aan do orde is Hoofdstuk II (Hooge Col- legiën). Over het voorstel tot het. uitgeven van een Analytisch Verslag der Kamerzittingen (kosten f 40.000) werd een uitvoerig debat ingezet door den heer Roodhuizen, die de uitgaven er van als volkomen nutteloos bestreed, omdat door de pers voldoende in de behoefte wordt voorzien. Hetzelfde betoogde do lieer Van Vuu- ren die zelf als journalist 13 a 14 jaar op de perstribune heeft, gezeten. Veel beter zou het zijn die tribune te verbeteren opdat de verslaggevers de sprekers zouden kunnen zien en verstaan. De heer Brummelkamp achtte uit drieërlei oogpunt een analytisch verslag noodzakelijk Primo om te krijgen een ob jectief, zakelijk, kort verslag. De Hande- linget^ zijn te duur en verschijnen te laat. Ook uit het oogpunt van de sprekers acht Spr een analytisch verslag noodig. Zij moe ten niet voor de natie gebracht worden ge heel anders dan zij hier gestaan hebben. De Handelingen zijn te groot en zoo kan iemand niet met een oogopslag vinden wat hij noo dig heeft. De couranten voorzien daarin, zegt nien. Spr. heeft eerbied voor den ar beid der journalisten, maar zij maken geen objectief verslag. De heer De Stuers verdedigde eveneens de uitgave van een beknopt verslag. De Kamerleden hebben cr belang bij dat- de denkbeelden en debatten het volk zoo goed mogelijk lezer, en de Handelingen worden niet gelezen Zij zijn te volumineus. De tegenwoordige t irranten-verslagen zijn gebrekkig, onvolledig en dikwijls valsch. Mannen van groote bekwaamheid zul len er wel te vinden zijn. Bovendien moe ten wij iemand hebben, die loyaal is. Wij moeten hier niet ierrand hebben als de heer Viehoff, ambtenaar aan het departement- van Koloniën, die zich niet ontziet versla gen van den minister van Koloniën te ver- va lachen. Voor deze woorden werd Spr. tot de orde geroepen doch hij hield zijn beschuldiging aan het adres van dien ambtenaar vol. Dinsdag te 11 uur zal het debat worden voortgezet. Berichten. De ^taaiaco.uant van Zondag 2 en Maandag 3 December, bevat de volgende Kon besluiten op verzoek eervol mislagen mr. J. A. Wert- müller von Elgg, als adjunct-commies bij bet departement, van f. anoiën op verzoek outs ,»gen A. 1 J. Vos, als notaris te Amersfoort bevorderd tot officier in de Oranje-Nas- sau-orde B Brons, e vol ontslagen Neder - landsch consul te L'mden en benoemd tot ridder dier orde A. F. Brons, eervol ont slagen vice-consul aldaar. benoemd tot gewoon boogieeraar in do ge neeskunde aan de K ij ks- Universiteit te Utrecht voor hot enderwijs in de heelkun de dr. H. J. Lamens, istent aldaar; benoemd tot lid r'er bij binnenlandsehe zaken bestaande adviseerende commissie over zaken betreffende lichtingen en beurzen van onderwijs mr. W J. Carsten, raads heer in den Hoogen Raad benoemd tot lid van den raad van bestuur der kolonie Curasao C Statius Muller, ad ministrateur van f'** uciën aldaar thans tijdelijk lid; benoemd van 1 Dccembe- 1906 tot 30 September 1907 tot leeraar in de Hoo^duit- sche handelscorrespondentie en de vaklitte ratuur aan de Rijkszuiverschool te Bols- ward L. van Rossum te Snoek benoemd tot ridde*- iu de Oranj-i-Nassa i- orde J. J. Lab ree, oudste directeur der Gel- dorsche Crediet-Vereeniging te Arnhem pZaterdagmiddag maakte H. M. de Koningin een wandelrit door de bosschen in de omgeving van het Loo. aHet Kon. Echtpaar met gevolg woon de gisteren voormiddag de godsdienstoefene ning bij in de herv. kerk tc Apeldoorn. De voorganger. Hattink, had tot tekst gekozen Roni. 13 12. H. K. H. de Vorstin van Bentheim, zuster van H. M. de Koningin-Moeder, is heden voor eenige dagen in de residentie aangekomen en zal ten Paleize in het Voor hout aldaar logeeren. De chef van het Militaire Huis en de grootmeester van het Huis van Hare Majes teit de Koningin noodigen uit de te 's Gra venhage en omstreken wonende dames en hceren, die na terugkomst van Hare Majes teit in de Residentie hunne opwachting wen- schen te maken of aan Hare Majesteit wen- schen te worden voorgesteld, de aanvragen drartoe vóór 18 December a. s. in te zen den. de dames aan mevrouw de grootmeeste res, de heeren aan den adjudant van dienst, paleis Noordeinde te 's Gravenhage. De heeren, die na terugkomst van Zijne Koninklijke Hoogheid den Prins der Neder lander. in de Residentie hunne opwachting werschen te maken of aan Zijne Koninklijke Hoogheid wenschen te worden voorgesteld, worden uitgenoodigd daartoe hunne aanvra gen in te zenden vóór 18 December a. s., aan den adjudant van dienst van Zijne Ko ninklijke Hoogheid Paleis Noordeinde te 's Gravenhage. Audiënties. De gewone audiënties van de ministers van justitie en oorlog zul len deze week niet plaats hebben. Tot leden van het Permanente Hof van Arbitrage zijn herbenoemd Voor Frankrijkde heeren Léon Bour geois. oud-mi nister van buitenl. zaken; A. de Cr ais, oud-minister van koloniënbaron d'Estournelles de Constant, gevolmachtigd minister, lid van den Senaat» Louis Re nault, gevolmachtigd minister, hoogleeraar der rechtsgeleerde faculteit te Parijs Voor Italiëgraaf Nigra, oud-ambassa deur te WeenenJ. B. E. Guarnaschelli, president van het Hof van Cassatie te Do mo en graaf Tornielli, ambassadeur te Pa rijs In Hotel des Indes te 's Gravenhage is aangekomen de hoer De la Barra, gezant van Mexico bij ons Hof. In de vergadering der Tweede Kamer van Zaterdag waren ingekomen vier ontwer pen van wet betreffende: 1. de begrooting van inkomsten en uit gaven van het fonds voor de spoedige af werking van de Stelling van Amsterdam, dienst 1907 2. eene wijziging van de begrooting van uitgaven ten behoove van de voltooiing van het vestingstelsel, dienst 1907; 3. ©ene wijziging en verhooging van hot VlIIste hoofdstuk der- St-aatsbegrooting voor het dienstjaar 1907, en 4. eene wijziging en verhooging van het VTIde hoofdstuk B. der Staatsbegrooting voor het dienstjaar 1907. Buitenland'sche Zaken. De heeren Van Nispen tot Sevenaer, Bos, Van Idstnga, Plate en Hubrecht hebben op de begrooting van Buitenlandsche Zaken voor 1307 een amendement voorgesteld om den jiost „Verblijfsvergoedingen aan consulaire ambtenarenic verminderen met f 36.600 en dus liet cijfer van dit artikel te stellen op f 351,500, omdat de begrooting ten behoe/e van het consulaat wegen, door ongewijzigde goedkeuring van hot cijfer van het betrek kelijk artikel voor het aanstaande jaar reeds eeno vorhooging van f 36,600 medebrengt. De generaal-majoor der artillerie Van Löben Seis, die bij zijne bevordering tot zijn tegenwoordige» rang, ter beschikking werd gesteld van den minister van oorlog, zal, na zijn herkiezing tot lid van de Eerste Kamer der Staten-Generaal, eerstdaags weder op non-activiteit- wordon geplaatst. Ter vervanging van den 2. luitenant der infanterie C. J. la Rivière zullen, met het detachement dat 22 dezer naar Ooet- Indië vertrekt, als medgeleiders worden in gedeeld de 2e luitenants der artillerie J. Boodt en O. W. VeJdhuijzen, beiden her komstig van de Kon. Mil. Academie te Breda. Ter vereenvoudiging in de kleeding is de minister van Oorlog voornemens aan do goedkeuring van Ha-re Majesteit de Koningin ook te onderwerpen de afschaffing van de verstrekking van kleeding van onderofficiers- laRcn (z.g. fijn lakem) aan de militie-onder officieren. Gelet, on de aanzienlijke bespa ring. welke door bedoelden maatregel zal worden verkregen, kan, wegens dc inkriin- ping van het blijvend gedeelte en de daar mede verband houdende vervroeging van het tijdstip, tot- nu toe aangegeven als dat- waar op d<* opleiding moet zijn afgeloopen, Zijne Excellentie geen vrriheid vinden de thans voor de militie-onderofficieren geldende be palingen ten aanzien van de verst rek kingen van kleeding van onderoffiaierslaken te handhaven. In afwachting van de ter zake genomen beslissing mogen de maatstaten met- worden opgemaakt Het ligt wijders in de bedoeling aan de mi litie-onderofficieren toe te staan, zich bui ten dienst te kleeden in kleeding van onder officiers-laken, mits de kleeding voor eigen rekening wordt aangeschaft en van het voor geschreven model is (N. Arnh Ct.) Inlichtingen omtrent Zuid- Af r i k a. Aan het consul laat-genera al der Nederlanden te Pretoria worden door Ne- derlandsche belanghebenden aeor dikwerf brieven gericht houdende verzoek om inlich tingen, wat Zuid-Afrika betreft, aangaande een zeker artikel, terwijl later blijkt, dat brieven van dezelfde srekking door diezelf de belanghebbenden te gelijker tijd zijn ge zonden aan andere Nederlandsche consulaire posten in Zuid-Afrika. Naardien deze ,,-ijze van inlichting vra gen aanleiding geeft tot veelvuldige nutte- looze briefwisseling, is door opgemeld con sulaat-generaal thans als regel aangenomen i'i dergelijke gevallen inlichtingen te ver strekken alléén ten aanzien van de Trans vaal, tenzij de aanvragers in hun desbetref fend sehrijiven uitdrukkelijk vermelden dat kun verzoek alle koloniën in Z.-Afrika geldt waaruit dan de gevolgtrekking zal worden gemaakt, dat hun stappen om de gewensch- inlichting te verkrijgen, zich bepalen tot dat ééne, aan het consulaat-generaal voornoemd gericht, schrijven. (St.-Ct.) Jl Zaterdag mocht dr. A. Bredius den dag herdenken, waarop hij vóór vijf-en-twm- tig jaar zijn ambtenaarsloopbaan begon. Se dert bracht hij al zijn gaven, zijn arbeid, zijn tijd en een deel van zijn vermogen ten offer voor de herleving van de oud-Holland- sche schilderschool der zeventiende eeuw in 't algemeen en van Rembrandt Harmzoon van R-ijn in het bijzonder. Dankbare waar deering is hem daarvoor geworden in zijn vaderland en uit don vreemde. N. R. Ct. Heyer man's „Allerzielen" verboden. De burgemeester van Ambt- A.lmelo heeft de opvoering van „Allerzielen" door de Socialistische Tooneelvereeniging" van Er schede op Zaterdag 8 December e. k. verboden. ,.Het dag het". De uitgaaf van het Indische tijdschrift ,,Het daghet" is (voor- loopig althans) gestaakt geworden, wegens te geringe deelneming. N. v. d. B. De watersnood in Zeeland. Te Oud-Vossemeer zijn zoo schrijft men aan do M. Ct. de uitkeeringen vanwege het provinciaal watersnood-comité thans bijna geschied en, voor zoover dat werd ver nomen, schijnt er groote tevredenheid te zijn, want velen hebben zelfs meer gekregen dan zij declareerden, wat bewijst dat hun opga ven niet. overdreven waren en de deskundi gen dus aanleiding vonden om de bedragen te verboogen. Trouwens na den watersnood, toen de schatters alles nagingen, kwam nog moer aan den dag, dan bij indiening der lijsten was opgemerkt. Oud-Vossemeer's ingezetenen zullen nim mer de weldadiglieid van het Nederlandsche volk vergeten Legaten. Door wijtfen mej. 8. J. A. Armstrong, te Dordrecht overleden, heeft verschillende legaten vermaakt tot een be drag van ruim f 20,000, o. a. Kin derziekenhuis en Kinderbewaarplaats te Dordrecht f 1500, Blindeninrichting te Rotterdam on Prins Alexanderstichting te Amsterdam elk 1500; Herv. Besto- delingenhuis en het Weeshuis te Dor drecht elk f 2000; Doofst.-Inr. te Rotter dam. Maatsch. van Weldadigheid te Frede- riksoord, Maatsch. tot opvoeding van wee zen in het huisgezin te Amersfoort, Ned. herv. Diaconie, Weduwen en Weezen huis van Predikanten en Armenzorg, allen te Dordrecht, elk f 1000. Voorts nog eenige kleinere legaten van f 300 en f 500 aan ver schillende instellingen te Dordrecht e® elders Visschen in het Vondelpark. Men meldt uit Amsterdam Er zijn de vorige week eenige honderden ponden visch uit de vijvers van het Vondel- |>ark gehaald. Om de vijf jaren worden de vijvers door beroeps visschers met een zegen doortrokken en hiermede heeft tmen in het begin der week een aanvang gemaakt. Vrijdagmiddag waren wij er toevallig ge tuige van, dat in één trek ongeveer 300 pond karpers werd buit gemaakt. Er waren dieren bij van 7 en 8 pond, die natuurlijk kreten van bewondering ontlokten aan de vele be langstellenden, die naar het visschen ston den te kijken. Naar een der viaschers ons mededeelde, krijgen zij de helft van de vangst, terwijl de andere helft aan iemand in Breukelen ver kocht wordt voor 30 ct. per pond (kleine) en 21 oen' per pond (groote). Doch ook het personeel van het Vondel park wordt niet vergeten, hot mocht gisteren onder elkaar 150 pond verdoelen. Een trek van 300 pond is in de®e visohrijk© vijvers niet veelde visscher had het eens in den winte»- medegemaakt, dat hij 1392 pond te gelijk buit maakte. Maar dat was ook een groote zeldzaamheid. Er worden bijna uitsluitend karpers ge vangen een enkel wit vischje komt er wel bij, doch dit beteekent niet veel. Merkwaardigheidshalve voegen wij hieraan toe, dat van de week gevangen zijn een goudvisch van 1 pond en een baars van 4 pond. Do visscher veronderstelde, dat iemand deze visschen, toen zij nog klein waren, voor de aardigheid in den vijver had gegooid. (N. R. C.) Van den Bergh ltd. en de Be st uurdersbond. In het gebouw „Cale donia' to Rotterdam had Vrijdagavond een drukbezochte vergadering plaats, uitgeschre ven door de vooruitstrevende liberale kies- vereeniging „Rotterdam", ter bespreking van het geschil tuaschen de directie Van den Bergh limited en den Rottcrdamschen Be st uurdersbond, wegens het geven van 5 loonsverhooging aan die werklieden, die geen lid waren der vereeniging „Door Eendracht Sterk' aangesloten bij den Bond en als ge volg waarvan bijna alle leden, circa 250, be dankten als lid. Het Kamerlid, S. van den Bergh, ontvouwde de redenen van dit be sluit, dat per paar f 40.000 kostte en be schouwde het als een maatregel van verweer en in het belang der orde onder de 1200 werklieden op de fabriek, die gevaar liep wegens bedreigingen en intimidatie. Spr. be twistte de beschuldigingen, dat de maatregel inbreuk maken zou op de grondwettelijke be palingen in zake het veroouigingsrecht. Ook wenschte de directie geen staking uit te lok ken Aan H. Spiekman was toegang verleend tot dj vergadering, ter verdediging zijner ar tikelen in het „Volk" en de „Bondsbahier" en zijn optreden als voorzitter van den Re- stuurdersbond. Spiekman protesteerde, dat voor deze openbare zaak niet aan ieder toe gang werd verleend. Spiekman hield een langdurig betoog, waarbij hij volhield, dat de daad der heeren Van den Bergh een aanslag was op het recht van vereeniging. Spr. kreeg veel toejuiching. De heer Van den Bergh repliceerde. Voor ruziemaketnde echt- pareu. Gepleit is voor den Hoogen Raad over de vraag of het zoo nu en dan toedienen door den man aan zijn vrouw van een klap, reden is tot scheiding van tafel en bed in dien zin dat het is een mishandeling als bedoeld in art. 288 B. W. De rechtbank te Almelo achtte het wel zoodanige mishandeling, dat daarop de schei ding van tafel en bed kon worden uitge sproken, maar het Hof te Amsterdam ver nietigde dit vonnis, overwegende dat het een enkele maal opzettelijk geven van een klap, die verder geen nadeelig© gevolgen heeft, niet is mishanddeling in den zin van art. 288, zulks o.a. op grond dat aan het begrip mishandeling in dit art. ©en beperkter be teeken is moet worden toegekend dan aan het begrip mishandeling in het strafwetboek Mr. J. Limburg, voor de vrouw, en mr. H. do Ranitz voor den man optredend, be twistte en verdedigde onderscheidenlijk de juistheid van 's Hofs zienswijze. Conclusie openbaar ministerie over 14 da gen. Moord. Vrijdagnacht is te Wijk- Oerle H. v. d. V., inwonende bij zijn schoon ouders, door zijn zwager B. in een twist ge dood Uit het onderzoek is gebleken, dat een woordentwist tusschen v. d. V. en zijn 18- jarige vrouw, met wie hij pas 8 maanden gehuwd is, aanleiding heeft gegeven tot de misdaad, v. d. V., die onder invloed van sterken drank was, ontving toen van zijn schoonvader een slag met de pook op het hoofd, waarop de zoon des huizes, Joh. L. B., een mes van de tafel greep en zijn zwa ger een steek in den hals toebracht. Hevig bloedende werd deze door de onverlaten naar buiten gesleept, ook daar nog mishandeld ©n verder aan zijn lot overgelaten. Zaterdagmiddag arriveerde de justitie uit Breda, tot het instellen van het gerechtelijk onderzoek. Hierbij is gebleken dat v. d. V. een 6 cM diep© steek ter zijde van den hals is toegebracht, welke in de longen is doorge drongen. Beiden, vader en zoon, legden bij de con frontatie met het lijk de grootste onverschil ligheid aan den dag. Ofschoon zij ten stelligste weigerden iets te bekennen, is de ii-jarige zoon in arrest gehouden. De beide families v. d. V. en B. staan hoogst ongunstig bekend. (N. R. Ct.) Ladelichter gevat. Woensdag avond wei-den te Arnhem bij twee slagers, respectievelijk wonende aan de Walstraat en den Hommelschen weg, de toonbankladen met f 12 en f 10 gelicht, zonder dat de dader werd opgemerkt. Vrijdagavond nu zagen eenige burgers in de Ni j hof f straat aldaar een persoon op ver dachte wijze den slagerswinkel binnengaan van den heer B. Zij lieten den man gaan en zagen dat hij met zijn arm over de toonbank ging, met het kennelijk doel de lade daarvan te lichten. Terwijl een hunner den agent van politie van den naast bijzijn den politiepost waar schuwde gingen de anderen den slagerswin kel van B. binnen en grepen den persoon vast, waarna hij door hen, met behulp van den inmiddels verschenen politie-agent, naar het politiebureau werd overgebracht on in verzekerde bewaring gesteld. Hij bleek genaamd te zijn A. H., oud 19 jaar, bankwerker, wonende te Utrecht. Vermoedelijk staan nog twee personen, eveneens Utrechtenaren, met hem in con nectie. die evenals hij Woensdagmorgen uit Utiecht naar Arnhem gekomen zijn, zoodat 't niet uitgesloten is diat deze ook de dief stallen bij de eerstgenoemde slagers gepleegd hebben. Tel. Inbraak. Vrijdagavond is bij de wed. Schook, aan de Pottobakkorsteeg te Rotterdam, ingebr>ken en ontvreemd een spaarbankboekje ten bedrage van 1200 gul den. aan contanten 270 gulden en gouden en zilveren voorwerpen Brandstichting. Uit Haarlem mermeer is gevankelijk naar Haarlem over gebracht de arbeider Vaandoring, wonende Ringdijk bij de Liede, die getracht heeft Vrijdagmorgen zijn woning in de vlammen te doen opgaan. Door de krachtige hulp van buren bleef het bij een binnenbrand. V. zoo wel al3 zijn vrouw hebben na een langdurig verhoor bekend den brand to hebbon ge sticht. Brand. Men meldt uit 's Graven hage. In het „zilversmidshofje" aan den Zuid- oootbuitensingel alhier staan een aantal wo ningen, die indertijd onbewoonbaar zijn ver klaard en thans in gebruik zijn genomen als werkplaats of pakhuis. Toen omstreeks kwartier voor zessen Vrijdagavond zware rookwolken in een dier werkplaatsen, waar in een loodgieter zijn bedrijf uitoefend, naar buiten sloegen, werd de brandweer gealar meerd, die weldra ter plaatse was, met een slangenwagen en, met liet oog op bran dg©-

Amersfoortsch Dagblad | 1906 | | pagina 2