Geneeskundig Gesticht voor Krankzinnigen, P. HOPPE'© Uit den omtrek. STADSNIEUWS. A D V E RT EN TI EN Mr, A, A. PIT en Mr. M, NAUTA, Voorstraat I5bis> Wissel- en Effectenkantoor Amsterdamse!) Wisselkantoor N. V. Eerste Wintercollecte 1 Rijwielen belachelijk 100 Mark Keukenmeid, OPENBARE AANBESTEDM VAN ZALINGEN, Mejuffrouw A. C, BUSQUET, Fijne Likeuren en Zeer Oude Genever Erven Lucas Bols, openbaar aanbesteden: WEKELIJKSCHE DIENST van LONDEN en SOUTHAMPTON. Gebruikt N. 7. VAN DIJK's Beschuit en Koeksoorten, Borstplaat en Speculaas. vaar voor de belendende perceelen in hetzelfde hofje bevinden zich o.a. nog een lompenpafchuis en een bergplaats voor brand stoffen met een tweeden slaiigenwagen versterkt werd. De brand, die ontstaan was in het be nedenvertrek en vandaar zach aan de boven- verdieping had medegedeeld, had aanvan kelijk eon dreigend aanzien, doch bleef door do spoedige komst der brandweer tot het aangetaste perceel, dat grootendeels uit brandde, beperkt en werd met twee stralen op de waterleiding gebluscht. Onvoorzichtig omgaan met vuur door werklieden die op het uur dat de brand werd bemerkt, reeds naar huis waren, is do ver moedelijke oorzaak. Biran don. Vrijdagavond ontstond een felle brand in een grootendeels houttn gebouw, ,,De Koophandel" aan de Baan gracht te Alkmaar, waarin eenige timmer lieden, een meubelmaker enz. hun werk plaatsen en hun voorraad hout, meubelen enz. geborgen hadden. Het geheele gebouw brandde uit, terwijl de omliggende perceelen aanzienlijke schade leden. Te Eek en Wiel ontstond Donderdag avond brand bij den fruithandelaar J. C. v. B Door den feilen wind, een halven storm, was aan blusschen niet te denken hot groote gevaar van uitbreiding werd met moeite ge keerd. Alles, inboedel, fruit en huis, ver brandde Alles was verzekerd. Vrijdagavond omstreeks 9A uur brak te Kudelstaart, gemeente Aalsmeer, door tot dusver onbekende oorzaak een felle brand uit. De brand schijnt aangekomen te zijn ir een onbewoond gedeelte va.n een oud huis, dateerende nog uit het begin der zevende eeuw, vermoedelijk dus wel het oudste huls dat to Aalsmeer staat, 't welk geheel af brandde. In het voorste gedeelte van het huis woonden arbeideismenschen wier huis raad oniz. geheel verbrandde en waarvan niets was verzekerd. Het er naast staande café ,,De Driesprong" annex slachtplaats met grooto schuur, waarin opgeborgen 35 wa gens hooi plm. 200,000 turven, werden mede een prooi der vlammen. Drie brandspuiten, een van Kudelstaart en twee van Aalsmeer werkten, waardoor werd voorkomen, dat de brand zich verder uitbreidde. De huizen, alsmede huisraad etc. waren tegen brandscha de verzekerd. Sdiool- en Kerkoietiwe. Predikant-Kamerlid. Blijkens een mededeel in g in de Ned. Kerkb. zou de beslissing over de onvereenigbaarlieid van het predikantsambt met het Kamerlidmaat schap bij de stemmingen van de provinciale kerkbesturen gevallen zijn met 48 tegen 29 stemmen. Bij de stemming over het voorloo- pig aangenomen artikel waren er 32 beslist voor 9 tegen en 27 voor aanneming met wijziging waarbij dispensatie mogelijk bleef. De afdeeling Groningen van het Neder- landsche Onderwijzers-genootschap heeft voor de wetswijziging van 1907 verschillende voor stellen bij de herzieningscommissie ingediend waarvoor het den steun van de andere genoot- schapsafdoelingen vraagt. Zij stelt voor, het aantal hoofdbestuursleden op vijftien vast te stellen waarvan vijf wonen in de plaats, waar het hoofdbestuur is gevestigdvan de tien ove rige leden woont er in iedere provincie één, be halve in het gewest, waar de zetel van het •hoofdbestuur i6. De leden van het hoofdbestuur worden gekozen voor den tijd van vijf jaren terwijl er ieder jaar drie leden aftreden, n.l. één van hen die in de plaats van het hoofdbe stuur woonachtig zijn en twee der anderen. Ver der meent de afdeeling, dat het wenschelijk en voor de propaganda noodig is, den band tus- schen het N. O. G. en zijne instellingen nau wer te maken, met dien verstande, dat in de directie van de L. V. M.. de Hoofdcommissie van het Ondersteuningsfonds en In de sub-com- missien zooveel mogelijk actieve genootschaps leden worden benoemd uitzondering maken die personen, welke krachtems beroep, ambt of bediening geen lid van het NederlancLsche On derwijzersgenootschap kunnen zijn. Ten slotte wordt gewenscht, ook met het oog op den vin- migen strijd der laatste tiiden, den zetel van het Hoofdbestuur naar het centrum des lands (Utrecht) te '•erplaat-sen en het hoofdbestuur telken jaro aan de algemeene vergadering een concept-begroot in g voor het volgende jaar te doen overleggen, welk concept tijdig aan de af- deelingen wordt verzonden. De heer H. van Voorthuysen, te Amster dam, treedt den 31sten December af als direc teur der Levensverzekering-maatschappij, opge richt door het Nederlandsche Onderwijzers-ge nootschap. Voor de verkiezing van een direc teur zijn uitgebracht 3134 geldige stemmen hiervan heeft de heer H. van Voorthuvsen op zich vereenigd 2916 stemmen en de neer T. Huisman, te Neede, 218 stemmen, zoodat eerst genoemde herkozen is. Examens Middelb. Onderwijs. 's-Gravenhage, 26 November. Staathuishoudkunde K X. Geëx. en afge wezen 1 candidaat. Staatsinrichting K XI. Geëx. 3 cand. Toe gelaten de heer H. Deelstra, Hoorn. Geschiedenis. Geëx. en toegelaten de keer J H. H. Witte, Katwijk a/d. Rijn. Gedurende het. mondelinge examen teruggetrokken 1 can didaat. Schoonschrijven. Geëx. 5 cand. Toegelaten de heeren Kats en W. Koch, beiden Am sterdam. 's-Gravenhage, 30 November. Fransch, akte A. Geëx. 2 vrouw. cand. en 2 maiui. cand. afgewezen 2 mann. cand. Toe gelaten de damesH. Chr. M. E. Wilmer en Eletra Morandmi, beiden van 's-Gravenhage. Schoonschrijven. Geëx. 4 cand. toegela ten de heeren P. Meindersma, van Opeinde H. Pruyser, van Amsterdam, en P. J. Renders, van Val kens waard. Boekhouden K XII. Opgeroepen en opge komen 9 cand. Teruggetrokken 1. Afgewezen 7. Geslaagd de heer N. W. Bianchi, uit Amster dam. Natuurkunde, enz. K III. Opgeroepen 3 cand. opgekomen 1 afgewezen 1. Wiskunde, L. O., art. 65. Opgeroepen en opgekomen 3 cand. Afgewezen 1. Geslaagd de heerenJ. P. 'B. van Lohuizen, uit Delft, en A. Nugteren, uit Nieuw-Beijerland. 's-GTavenhage, 1 December. Fransch, akte A. Geëx. 2 mann. en 2 vr. cand. Geslaagd mej. B. Vos, van Groningen. Staathuishoudkunde. Geëx. en afgewezen één candidaat. Staatsinrichting. Geëx. 3 cand. Toegelaten voor schoolakte mej. M. van Hasselt, van Am sterdam voor huisakte mej. ii. Ch. Zijlstra. van Arnhem. Wiskunde KI. Opgeroepen en opgekome.i 4 cand.. teruggetrokken 1 cand. Geslaagd de heeren 0. Smit, uit Amsterdam J. F. Stapel, uit Den Haag, en P. L. de Vries, uit Amster dam. Boekhouden K Xll. Opgeroepen en >pge- komen 12 cand. Afgewezen 7. Geslaagd voor huisakte de heeren J. Hamburger, uit Utrecht A. Kogel, H. A. Verhey, beiden uit Amster dam J. W. Verloop, uit Rotterdam, en G. i Wijnen, uit Asten. Wiskunde, L. O., art. 65. Opgeroepen en opgekomen 4 candidates Geslaagd mej. G. Th. A. Nennstiehl, Utrecht en de heeren T. Nijen- huis, Zut- hen T. Pasman, MicUum (Franekera- deel) M. v. d. Zee, Rotterdam. Ba arn. Heden en morgen houdt de pl. afdeeling van de Nederlandsahe maatschap pij voor Tuinbouw en Plantkunde een on- derlingjen wedstrijd voor bloemen een plan ten, in li et hotel „Promenade". Morgen is de tentoonstelling geopend van 10 tot 3 uur. Hilversum. Op de voordrachten voor de benoeming van een onderwijzeres en een onderwijzer aan de openbare lagere school aan de Huygensstraat te HiLversum staan reep. de dames: A. Verhage, Hilversum; B. M. van Leeuwen, Amsterdam en J. d! B. Bosch, Amsterdam en de heeren C. Moer man. Amersfoort, J. Foenstra, 'sGraveland on S. Roosema, Landsmeer. Bussum. In een vergadering van „Ge meenschappelijk Grondbezit" is, naar wij vernemen, tot directeur van „Walden" be noemd de heer J. Methöfor, administrateur van de coöperatieve vereeniging „De .Vol harding", den Haag. De keuze geschiedde uit een voordracht opgemaakt door dr. Fred, van Eeden en „Walden". Hbld. Nuns peet. De timmer winkel van den heer J. L. alhier is totaal door brand ver nield. Al het kout en de gereedschappen gingen verloren. De schade wordt door verzekering gedekt. Woudenberg. Vrouw W., beschuldigd herhaalde malen bij; een bakker brood te hebben gehaald op een, met den naam van een diaken, door haar valsdhelijk ondertee- fcend buiefje, stond voor de Utrechtsohe rechtbank terecht. Zij beweerde uit nood gehandeld te heb ben, daar haar man te lui was am te werken en zij toch haar vijf kinderen moest, voeden. De schade had zij reeds vergoed, waartoe zij een deel van liet huisraad verkocht. Plet openbare ministerie eisohte een maand gevangenisstraf. De officier van gezondheid 2e fcl. dr. P. A. Voerman, overgeplaatst naar 'sGra- venhage, heeft zijn nieuwe bestemming ge volgd. Voor belanghebbenden zij hier mede gedeeld dat, overeenkomstig dè nieuwe be palingen voor het reservekader bij de infan terie en de vesting-artillerie, (het eerstvol gend examen voor kien, die wensdhen te wor den toegelaten tot de verbintenis als vrijwil liger van dat kader, zal plaats hebben op 13 Februari 1907, in de standplaatsen van, de korpsen. Bijzonderheden kan men vinden in de St.-Ct. no. 279 van 29 November j.l. Dioor den heer A. J. ten Hope, be- sohuitfabrikant te Rotterdam, is het onder staand request verzonden Aan Zijne Eixcelentie den Minister van Binnenl. Zaken, Den Haag. Geeft niet versdhildigden eerbied te ken nen, Andries Johannes ten Hope, wonende te Rotterdam, dat het heimelijk gebruik van saccharine door fabrikanten, die daar door de zooveel duurdere suiker trachten uitte sparen, steeds toenemende is, waar door eene deloyale concurrentie ontstaat, schadelijk voor de soliede nijiveren en scha delijk voor de volksgezondheid. Zooals Uwe Excellentie weet, zijn er in verschillende landen pbrengte straffen ge steld tegen het aanwenden van saccharine in plaats van suiker in voedings. en genot middelen. Alleen in ons land zijn daarom trent nog geen bepalingen gemaakt, en kan de limonade- of jamfabrikant, de koek- of suikerbakker, saccharine in zijn artikelen verwelken in plaats van suiker, zooveel het hem goeddunkt. Uit het hierbij gevoegd' overzicht (Bijla ge 1) der saccharine-wetgeving in de ver schillende landen, van de hand van dr. G. W. Druinsma, door mij ontleend aan eene brochure, uitgegeven d'oor den anti-suiker- accijnsbond, moge Uwe Excellentie blijken, welke scherpe bepalingen men in andere landen, ten opzichte van de saccharine ge nomen heeft. Afgescheiden nog van het feit, dat tal van binnen- en buitenlandsdhe geleerden de sac charine als schadelijk voor de gezondheid hebben verklaard, komt het adressant voor, dat, om misleiding te voorkomen, de tijd aangebroken is, waarop de regeering den verkoop van saccharine aan bepaalde voor schriften onderwerpt. Adiessant verzoekt daarom eerbiedig Uwe Excellentie genoemd artikel te willen be lasten als de margarine; m.a.w. dat elk artikel of fabrikaat, waarin zich saccharine bevindt, voorzien is van een duidelijk etiket met opschrift: „Vermengd met saccharine Deze maatregel zal Uwe Excellentie blij ken noodig to zijn, omdat het publiek bij den inkoop thans niet weet, dat het arti kel met saccharine is vermengd, terwijl een groot deel zout weigeren te koopen, indiiien het van He samenstelling op de hoogte was. Adressant voegt hieraan toe, dat de con currentie voor fabrikanten, die geen saccha rine in hunne artikelen willen gebruiken, zeer groot is, en dat ook de 9ohatkist een énorme schade heeft, door het veelvuldig gebruik van saooharine-. Redenen, waarom adressant er bij Uwe Excellentie op aandringt oene wettelijke be paling, als bovenbedoeld, in het leyen te roepen, hetgeen ongetwijfeld zal zijn in het belang der gezondheid, in het belang der schatkist en ter bestrijding eener onedele concurrentie. Tot leden van de Kamer van Koop handel en Fabrieken zijn herkozen do periodiek aftredenden, de heeren J. Ger. Kleber, J. Sinnige en H. van Haselen. Van do 193 kiezers waren er slechts 24 opgekomen. Aan do rijiksuniversiteit te Uti-eokt is, met gunstig gevolg, 'het camdidaatsexamen in de rechten afgelegd door den heer W. A. P. Smit. De heer C. Moerman staat als no. 1 op de voordracht voor onderwijzer aan een o. 1. s. te Hilversum. Do Staatscourant bevat een Kon. be sluit, waarbij aan den notaris A. N. J. Vos, als zoodanig, op zijn verzoek ontslag wordt verleend. *-De Bredase he Concours-Hippique-ver eeniging zenot ons thans reeds een voorloo- pig programma voor de meeting op 9 Mei 1907 (Hemelvaartsdag). Behalve de nummers voor rijtuig- en werk paarden komen hierop voor 1. Springconcours voor paarden die in ons land, op een springconcours, nog geen prijs behaalden. Ie prijs f 100 en verg. z. raed.; 2e prijs f 50 en verg. z. med.drie 3e prijzen ad f 25 en br. med. III. Concours voor het beste officiers- dienstpaard (hierbij wordt een heg gespron g'en van 0.90 M.). Ie prijs f 150 en verg. z. med.2e prijs f 100 en verg. z. med.3e prijs f 50 en bronz. med.4e pr. f 25 en bronz. med. V. Groot springconcours (minimum ge wicht 65 K.G.) Ie prijs Beker van Breda en f6002o prijis f 300 en verg. z. med.3e prijs f 100 en verg. z. med.4e pr. f 75 en bronz. med Drie 5e prijzen elk van f 25 en een br. med. Extra prijzen van f 50 voor elk par cours dat zonder fouten wordt afgelegd In de gisteren avond gehouden ver gadering van den D.-K. Volksbond, werd besloten een Kerstfeest voor de kinderen te houden Namens het plaatselijk bestuur der soci ale actie werd de medewerking van de Pro- pagandaclub ingeroepen, tot bestrijding van den handel in zedenkwetsende literatuur en prentbriefkaarten Medegedeeld werd dat die mogelijkheid bestaat, dat de hypotheek op het gebouw het volgende jaar zal moeten worden afgelost, wat weer veel zorg zal baren. De adviseur, kapelaan Akkermans, ver klaarde bedoelde jmoeilijlldheden reeds te hebben voorzien. Hij gevoelde zich dus ge lukkig te kunnen kenbaar maken, dat hij een vriend van den werkman had gevonden, die den R.-K. Volksbond zal helpen. Deze mededeeling werd! met dalverend applaus be groet. Ten slotte deelde de voorzitter mede, dat een groot aantal leerlingen den schildercur sus volgen, doch dat de teekencursus minder belangstelling heeft. Uitkomsten exploitatie Amersfeorteclie tram. Betalende passagiers. Opbrengst passage. Totaal opbrengst. Per dagkilometer. Nov. 1905. Nov. 1906. 6208 f 441.12» 476.87» 8.83 6403 f 459.57» n 486.64» 9.01 HET KAXTOOK VAN UTRECHT. ADVOCATEN ex PROCUREURS is VERPLAATST naar AMERSFOORTSCH voorheen W. CROOCKEWIT W.A.zn. Korte Gracht 7, koopt en verkoopt Effecten, Coupons, vreemd geld. Neemt gelden ii deposito. Incasseert wissels. Sluit prolongatiën. Snelle uitvoering van speculatieorders. Korte Nieuwstreat 4, Utrecht. MA4TSCBAPPELIJK KAPITAAL f 1.000 000. Opent lcopinde Rekeningen. Verstrekt Bandelscredieten. Oeeft Voorschotten op Fondsentngen Borgtocht. Crodiothypothook on andero zekerheid Opent Credieten en belast zich mot Telegrafische Uitbetalingenin allo voorname plaatsen dor wereld Incasseertkoopt en vorkoopt Wissels op Binnan- on Buitenland Diakenen der Ned. Herr. Ge meente te Amersfoort zijn voor nemens op Sfaitisdttg. den 10. December a. s. de te houden aan de huizon der Gemeenteleden. Deze collecte wordt den leden ter z«erMte aanbevolen. Amersfoort, 1 December 1906. De Admd Diaken J. E. VAN NIE. goedk. ter overname, kogelfr. 2 remmen, prima Dunlopb.. Ie kl. Eng. merk, geh. nieuw, van ƒ115.— voor <15.Deze Rij wielen zijn Monstermodellen 1907. fcpoed. Br. lett. Z 4, a/h. Alg. Adv.-Bureau ROUMA Co.Amsterdam. Kennisgeving. Dijkgraaf en Hoogheemraden vun het Wa terschap „lleycoj>", gen. „de Lange Vliei", brengen ter kennisse van belang hebbenden dat van de Obligatieleening ten laste van genoemd Waterschap is UITGE LOOT de obligatie No. 25, groot f 1000.-, en dat gemelde obligatie betaal baar is gesteld na 1 Januari 1907, ten kantore van de Utrecbtsche Bank, Servetstraat, te Utrecht, tegen overgave der obligatie, talon en nog niet verschonen coupons. Dijkgraaf en Hooghrdn. voornoemd, E. VAN BENTUM, Dijkgraaf. F. A. R. A. VAN ITTERSUM, Secret.-Penning meester. Utrecht 1 Dec. 1906. wöchentl. und mehr könneu Reisendeauch Damen verdienen. Prospekte grat. FRIEDRICH MAACKChemische Fabrik, Bremen 20 g. tegen Februari, Wordt icevraugd te Hilversum 'i, OTno bekwame P. G. Loon naar bekwaamheid. Brieven fr. No. 97, Boekh. J. HEEK, Hilversum. Op Zaterdag den Ssten December löOtt, des namiddags ten life ure, zal aan het provinciaal Gouvernements-gebouw te Utrecht, in het openbaar worden aanbesteed „Het driejarig onderhoud „van het Zaïld- en Jaagpad „van Utrecht naar Kreukelen, ..gedurende de jaren 1907, „1008 en 1909." Raming f 3810.— per jaar. Het bestek, waarnaar deze aanbesteding zal plaats hebben, ligt ter lezing tor Provinciale Griffie van Utrecht en verder in de gemeente- huizen te Zuilen, Maarssen, l'reukelen, Loe- nerslootLoenenVreeland, Abcoude en Vreeswijk. Nadere inlichtingen zijn te bekomen aan het bureau van den Hoofd-Ingenieur van den j Provincialen Waterstaat te Utrecht (Poort- straat 40) en bij den Opzichter C. DE VRIES te Breukelen, op Woensdag den 28sten No- j vember, alsmede op Zaterdag en Woensdag den laten en 5den December 1906, van dos voorat. 9 tot 12 ure en van des nam. life tot 4 nre. Utrecht, den 22sten November 1906 De Gedeputeerde Staten van Utrecht, F. D. SCHIMMELPENNINCK Voorzitter. L. J. RIETBERG Griffier. Langestr. 1, h. Varkensmarkt Dagelijks versch GEVULDE SI NICOLAAS 12 ot. per ons. Letterbanket en Banketletters, 14 ct. per ons. 4 Borstplaat in diverse smaken, i NIJMEGEN. De XUineegNche Wonlnggtd* der Bfaaischappll „EMMA", Kantoor van vasto goederen, hyp. en ass., Smellusatr. 12, wordt op aanvr. gratlH toegez. met platten grond. Arnh.weg 27. Amersfoort. Diploma Nederl. Toonkunat-Vereeniging beveelt zich aan tot het reven van PIA^O- LEASEN. Onze Afnemers worden beleefd verzocht er op te willen letten, dat zij ontvangen de van ouds bekende en NIET f luidende of ongeveer gelijk-J ™dV!«erkel, AMSTERDAM. TE UTRECHT. Regenten van genoemd gextleht zullen op Woensdag 12 De cember 1906, des voormiddags te 10 uren, in een der lokalen van het gesticht, bij inschrijving in het de levering gedurende een jaar in te gaan 1 Januari 1007. van levensmiddelen en andere benoodigdheden, waarvan de hoe- veelheid bij raming nevens ieder artikel is uitgedrukt. 20 Hektoliter Gort. 900 Kilogram Leidsche Kaas. 500 zoete melksche Kaas. 7000 stuks Hoendereieren. 400 Kilogram gebrande Siroop. 400 Krenten. 5000 grof- en fijn Zout. 200 Liter Patentolie. 600 Kilogram Tabak. Kruidenierswaren volgens eene bij de voorwaarden voorhanden lijst. o S 1200 Kilogram Rijst, le soort. 1800 Rijst, 2e 25 Hektoliter Groene Erwten. 10 Capucijnders. 40 Bruine Boonen'. w 2 Witte Boonen (kromhekken)}*. 2200 Kilogram Witte Suiker. 1300 Bruine Suiker. 700 Zwarte Thee. 800 Suikerbakkers Siroop. 80 Liter Genua-olie. 3000 Kilogram Groene Zeep. 1500 Soda. 300 Tarwo stijfsel. 15 Blauwsel. 5000 Ligstroo. De voorwaarden van inschrijving, levering en betaling, zijn le verkrijgen bij den Ad mi- ni8trateur in tiet Geslicht. Regt nten voornoemd WALAARDT SACRERegent-eerste huismeester. E. J. VAN DE HAGT, Secretaris-penningmeester. „UNION CASTLE LIJN" naar ZUID-AFRIKA, Nadere Inlichtingen bü den agent: B. DE JONG, Amersfoort. OVCRAL VERKRIJGBAAR. Overal verkrijgbaar. Prima grondstoffen. Haarlem.

Amersfoortsch Dagblad | 1906 | | pagina 3