S'. 155. 5" ifflargang. Woensdag 5 December 1906. BUITENLAND. FOORTSCH DAGBLAD ABONNEMENTSPRIJS Per 3 maanden voor Amersfoort 1.35. Jdera franco per post1.75. Afzonderlijke nummers0.05. Deze Courant verschijnt Dagelijks, met uitzondering ran Zon- en Feestdagen. Advertentiën, mededeeliugen en*., gelieve men vlór 19 aar 's morgens bij de Uitgevers in te zenden. Uilgever»: VALKHOFF C». Utrechtschestraat I. Intercomm. Telephoonnummer 66. PRIJS DER ADVERTEHTIÜf: Van 15 regels0.75* Elke regel meer- 0.15. Groote letters naar pla&tarnimte. Yoor handel en bedrijf bestaan voordeelige bepalingen tot het herhaald adverteeren in dit Blad bij abonnement. Mèaa cironlaire, bevattende de voorwaarden, wordt op aanvraag toegezonden. Politiek Overzicht De kiesrechthervorming in Oostenrijk, Het huis van afgevaardigden van den Oos- tenrijlkschen rijksraad is Zaterdagavond laat gereed gekomen met de behandeling van de wetsontwerpen, waardoor het kiesrecht voor dezen tak der volksvertegenwoordiging wordt geregeld op den broeden grondslag van het. algemeen stemrecht en tegelijk, de kiesdis tricten in de verschillende kroonlanden wor den vastgesteld. Om half negen des avonds was de tweedo lezing afgedaan. Toen moest echter nog in de derde lezing de eindstemming gefa.ou.den worden. Men had tot het laatst de vrees ge koesterd, dat dit niet zou gelukken. Om bij dit wetsontwerp, dat ook eene grondwets verandering in zich beva/t, de derde lezing terstond op de tweede te kunnen laten vol gen, werd de aanwezigheid van de helft der leden gevorderd, terwijl het besluit zelf, om geldig te zijn, met eene meerderheid van twee derden der stemmen moest, wor den genomen. Vele leden hadden, ondanks 't gewicht van de beslissing, die voor- de deur stond, zich niet laten weerhouden oan te vertrekken, ten einde den Zondag thuis te kunnen doorbrengen. Verder moest men er mee rekenen, dat een aantal leden zich van deelneming aan de stemming zouden onthouden. Maar een 300-tal leden bleven tot hot laatst aanwezig. Tegenover den vasten wil van de groote meerderheid verlamde het verzet van de tegenstanders; met groote meerderheid werd besloten de derde lezing terstond op de tweede te laten volgen, en terstond daarna werd overgegaan tot de eindstemming, waarbij met 194 tegen 63 sbemimen het wetsontwerp werd aangeno men. Met de beide fractdën van de consiti- tutioneele en de conservatieve groote grond bezitters, 'die bleven vasthouden aan hun principieel verzet, stemden slechts een paai* uiterst kleine groepen, zooals de liberale Slo- venen, en eenige individeele leden tegen. ,,Eene historische beslissing" wordt dit votum genoemd, en niet ten onrechte. Voor eene vertegenwoordiging, samengesteld uit. verschillende groepen van belanghebbenden groote grondbezitters, beoefenaars van han del en bedrijf, bewoners van de steden en van het platteland, zal na in de plaats ko men eene volksvertegenwoordiging, welker leden gekozen worden door heb gehoele volk. Dat is de vrucht van eene inspanning van veertien maanden. ,,De kiesrechthervorming schrijft de Neue Freie Presse heeft een lijdensweg doorgemaakt, omdat zij een nationaal verzoeningswerk moest zijn om mo gelijk te zijn. Haar eerste tegenstander, voor zoovei het algemeene, gelijke kiesrecht in aan merking komt, was een staatsman, die later geroepen was haar ijverigste apostel te wor den baron Von Gautseh. Den 26en Sep tember 1905 heeft baron Gautseh in eene rede z;ch enkel voor eene geleidelijke uit breiding van het kiesrecht verklaard en ge zegd, ,,dat het algemeen stemrecht slechts op den vasten en duurzamen grondslag van eene regeling onzer nationale toestanden kan berusten, omdat anders datgene wat als ge lijk recht voor allen is gedacht, kan worden tot eene besnoeiing van gewichtige en recht matige belangen." Deze ernstige bedenkin gen drukte de minister-president ook nog uit in ..ene den 6en October gehouden rede, hoe wel daarin reeds ,,de uitbreiding van het kiesrecht op den breedst en grondslag" in de plaats van de geleidelijke uitbreiding getre den was. Weinige dagen later waren alle bedenkingen uit den weg geruimd, en wat de voorwaarde zou zijn, die moest zijn vervuld om tot de kiesrechthervorming te komen, ,,de regeling van de nationale verhoudingen", werd als haar doel geproclameerd. Er kwam eene verandering in de inzichten voor, ©ene volslagen omkeering, waarvan de geheime ge schiedenis nog niet onthuld is. Deze omkee ring moet zijn uitgegaan van een memoran dum van graaf Bylandt-Rheidt, dat baron Gautseh werd nagezonden naar Karlsbad, toen hij daar eene kuur deed. In dit staats stuk moet de toenmalige minister van bin- ncnlandsche zaken betoogd hebben, dat de invoering van het algemeene, gelijke kies recht was in het belang van de dynastie. Zich aansluitende bij de stemming van 6 October, waarbij de meerderheid zich had verklaard voor de urgontverklaring van een voorstel tot 'kiesrechthervorming in den zin van het alge meene, gelijke kiesrecht, werd in dit memo randum de meening verkondigd, dat de par tijen de verantwoordelijkheid voor het achter wege blijven van eene dergelijke hervorming van zich wilden afschuiven en op de hoogero factoren wilden leggendaarentegen was het in het dynastieke belang, de partijen niet te ontslaan van deze verantwoordelijkheid, waarvoor zij bij die stemming slechts een half antwoord, geen ja en geen neen hadden. Van Karlsbad teruggekeerd, was baron Gautseh een banierdrager van de kiesrecht hervorming tot aan zijn val.' Het kabinet-Gautsch is over deze hervor aning gestruikeld, hot. kabinet-Hohenlohe eveneens. De oorspronkelijke voordracht heeft, ingrijpende wijzigingen moeten onder gaan, totdat eindelijk een derde minister president, baron Max Emanuel von Beek, er in is geslaagd haar over den berg van bezwa ren heen te brengen. Dat zou hem intus- schen niet gelukt zijn zonder den kraohti- gon ruggesteun, dien de Kroon hem bij zijne bemoeiingen heeft, verschaft. Dien steun zal hij nog verder behoeven om ook de goedkeu ring van den tweeden tak van den rijksraad, het hecrenhuis, voor deze hervorming te krij- Duitschland. BerlijnJt Dec. In de vergadering van den rijksdag van heden verklaarde de rijkskanse lier; Ik keur volkomen en nadrukkelijk de houding van den Keer Dernburg goed, in zonderheid zijne verdediging van zonder grond aangevallen ambtenaren en zijn ver weer tegen ongerechtvaardigde pressie. (Bra vo ree hits). Da openhartigheid, waarme Dernburg zijne verdediging voerde, is enkel een ge volg- van de hem door mij gegeven instruc tie om in de uiteenzetting van don toestand niets te verbloemen en geen halt te maken Voor sommige ambtenaren, die op grond van eenzijdig materiaal onschuldige ambtenaren aanklagen en schuldigen beschermen. Ik verzoek het huis het aangevangen werk na eeno grondige reorganisatie van het kolonia le bestuur niet te belemmeren, door aanhou dend onder fouten, die tot het verleden be- hooren, ter sprake te brengen. De regeering heeft don vasten wil, de verkeerde toestan den zonder verschooning uit den weg te rui men. Moge het huis ook helpen, de koloniën tot eene betere toekomst te brengen. (Bijval). Berlijn, Jf Dcc. Müller-Meiningen (van de vrijzinnige volkspartij) betoogt, dat de rijks kanselier de meeste schuld hoeft aan het wanbeheer*in het departement van koloniën. Hij heeft daarvan langen tijd kennis gedra gen, zonder dat hij er tegen optrad. Spr. wenscht benoeming van een parlementaire commissie tot onderzoek van de misstanden in het koloniale beheer. Hij zeide den heer Dernburg zijn steun toe bij zijn ernstige taak. Bebel (socialist) beschuldigt den rijkskan selier vele koloniale misstanden oogluikend te hebben toegelaten. Hij weidt uit over de wreedheden, gepleegd door den eersten lui tenant Dominik en dr. Poters, en zegt., dat de heer Arendt, die dr. Peters heeft ver dedigd, daarvoor tienduizend jaar in de hel zal moeten zitten. (Onbedaarlijk gelach.) Luitenant-kolonel Quade wederlegt de be schuldigingen tegen Dbminik ingebracht.. Erzberger (centrum) zegt. dat Heil wig hem heeft verteld, dat. de rijkskanselier aan Arendt- en v. Kardorff een genoegen heeft willen doen en hem gedwongen heeft zich te laten pensionneeren. Directeur Dernburg betoogt, dat de mees te beschuldigingenr die tegen ambtenaren zijn ingebracht, gebleken zijn onhoudbaar te zijn. De heer Kardoff verdedigt dr. Peters tegenover Bebel en verklaart, dat Peters het slachtoffer is geweest van een gerechtelijken moord. De Rijksdag besloot daarop de aanvul- lingsbegrooting voor Zuid-West-Afrika in handen der begrootingscommissie te stellen. Morgen zullen de interpellation behandeld worden over de Poolsche quaestie. Het Posener Tageblatt bericht, dat het ministerie aan de tot kapittel-vicarissen ge kozen tijdelijke bestuurders, wijbisschop Likowski in Posen en domheer Dorozewsk". in Gnesen, de uitoefening van de bisschop pelijke rechten en verrichtingen in hunne diocesen heeft toegestaan. Het. proces van den kapitein van Köpe- nick" schijnt den stoot te zullen geven tot eene wijziging van de bestaande bepalingen, waardoor de politie de bevoegdheid bezit per sonen, die een vonnis hebben ondergaan en daarom onder haar toezicht staan, naar wille keur het verblijf in eene bepaalde plaats te verbieden. Door dit bijzonder sterk spreken de geval is de aandacht gevestigd op het feit, dat in vele gevallen de politie door de wijze, waarop zij van hare macht gebruik maakt, 't aan ontslagen gevangenen onmo gelijk heeft gemaakt een nieuw, beter leven in de maatschappij te beginnen. De natio- naal-liberale fractie in den rijksdag bereidt eene interpellatie voor, die op deze zaak be trekking heeft. België. Brussel, Jf Dec. De Kamer hervatte het debat over de Con go-zakenDe president deelde mede, dat hij een motie had ontvan gen van 6 Kamerleden, waarin gezegd wordt dat liet belang van ïtelgië cdscht dc quaes tie van de overneming van den Congo-staat van denregeerenden vorst op te lossen en dat hot waarschijnlijk is, dat de wenschen van den Koning in overeenstemming ge bracht kunnen orden met. de eischen van het recht en met den wil des lands, om een besluit te nemen m volledige onafhankelijk heid en waarin verder de we'isch wordt uit gesproken dat de centrale sec-tie, die belast is met. het onderzoek van het ontwerp op het koloniale oelieer zoo i.poeuig mogelijk het. resultaat van haar arbeid zal indienen, en d< hoop te kennen gegeven wordt, dat on middellijk daarna de regeering de onderhan deling voor de overcoming zal openen Brussel, j Der. De heer Huysmaus (libe raal) hekelt de in Engeland op touw gezette campagne tegen den Congo, ge'eid door Mo rel. Hij onderwerpt de rechten van den Con- gostaat aan een beschouwing uit een rechts kundig oogpunt, vooral wat betreft de ex ploitatie van den grond. Hij voegt daaraan toe, dat ondanks alle daartegen genomen maatregelen, de stelselmatige veldtocht in Engeland wordt voortgezet Hij eindigt met het uitspreken der overtuiging, dat men ein delijk tot overeenstemming zal geraken en eischt, dat de quaestie iii beginsel zal wor den uitgemaakt. Buyl spreekt de hoop uit, dat de regee ring eerbiedig zal luisteren naar do wen schen en raadgevingen van den Koning en tegelijkertijd krachtig do rechten van het land zal handhaven. Engeland. Londen, J, Dec. De wet op de arbeidsge schillen is in de tweedo lezing met alge meene stemmen aangenomen. Lord Lans down© kritiseerde de wet, maar erkende, dat- heb op den weg der regeering lag deze zaak tot oplossing te brengen. Het hoogerhuis kon niet anders doen dan de wet aannemen De oppositie wees echter elke verantwoorde lijkheid voor deze wet af. Spanje. De nieuwe ministerieele crisis in Spanje li- ontstaan, doordat eergisteren de voorzitter an den Senaat. Montero Rios weigerde als voorzitter te fungeeren in de vergadering, waar het kabinet-Moret plan had zijn oj treden te rechtvaardigen. Moret is daarna met al zijne ambt gen ooten afgetreden. De Koning, die do liberale partij aan h l roer wilde houden, droeg eerst- aan Montero Rios op het nieuwe kabinet samen te stel len en nadat deze '*aa geweigerd, droeg hij die taak op aan markies de la Vega de Ar rnijo. Blijkens het in het vorige avondblad opgenomen telegram is deze daarin geslaagd. Madrid, Jf Dec. Het nieuwe ministerie is a-1 volgt, samengesteld: minister-president Vega Armyo; buitenlandsche zaken Perez Caballerobinnenlandsclie zaken Romano- nes; financiën Reverter; openbare werken Defeduice oorlog Weylermarine Cobran onderwijs Gianeno en justitie Bausso. Madrid, J, Dec. Om 11 uur heden voor middag werd admiraal Toucfaard aan den Koning voorgesteld door den Franschen ge zant. Hot onderhoud duurde anderhalf uur. De zaken, die behandeld zijn, blijven vol strekt geheim. Oostenrijk. De ondervoorzitter van de middenpartij van het heerenhuis, graaf Meran, heeft eene verklaring laten bekend maken, inhoudende dat hij voornemens is voor de kiesrechther vorming te stemmen onder voorwaarde, dat gelijktijdig voor het heerenhuis de „nume rus clausus" zal worden ingevoerd, d. w. z. dat. voor de leden van het. heerenhuis, die door de Kroon worden benoemd, een vast cijfer wordt bepaald. De Kroon zou dus, om de medewerking van het. heerenhuis tot deze hervorming te krijgen, afstand moeten doen van het recht, dat zij nu bezit, om de meer derheid van het heerenhuis naar haar be lieven om te zetten. Oostenrijk-Hongarïje. In de legercommissie van de Hongaarsche delegatie heeft de gemeenschappelijke minis ter van oorlog. Foldzeugmeister Schönaigh. eene korte rede gehouden om zich aan de delegatie voor te stellen. Hij verklaarde daarin, dat hij thans geen verhooging vam hot aantal manschappen verlangde. Budapest, Jt Der. De gemeenschappelijke minister van buiten ïa-idsolie zaken, baron Aehrenthal, gaf heden in de begrootings commissie van de Oostenrijksche delegatie het volgende overzicht, van den toestand Oostenrijk-Hongx- je onderhoudt vriend schappelijke en vertrouwelijke betrekkingen met alle factoren van de Europeesche po •- tiek. Het beleid van de monarchie is een politiek van continuïteit. Ik beschouw het inzonderheid als ni.jn voornaamsten plicht die betrekkingen met Duitschland te bewa ren, waarmee wij verbonden zijn door eens nauwe vriendschap, gebaseerd op de gemeen schap van groote beiavgen. De nauwe vriend schap is niet alleen sedert meer dan 25 jaren een waarborg voor den oprechten vrede, maar zij verschaft ook voordeel aan de Euro- peesche staten en oei ent daarvan ben ik vast overtuigd on de toekomst een gun- stigen invloed uit ten behoeve van eene be houdende politiek. Mijn laatste verblijf in Berlijn en mijo® gesprekken met vorst Bülow hebben mij 'n staat gesteld te constateeren, dat onze in zichten volkomen overeenstemmen. Ook met Italië, den anderen factor van den driebond, is dat het gevalwij onderhouden iaarmco hartelijke en oprechte betrekkingen. Toen ik mijn ambt aanvaardde, heeft er tusschen mij en den Italiaa ischen minister van ba tenlandsche zaken Tit toni eeno vriendschap pelijke gedachten wisseling plaats gehad, die aantoonde de hartelijkheid van de be trekkingen zonder eenige dubbelzinnig heid, welke tusschen de bedde regeeringon bestaat-. Ik ben van meening, dat wij. ge lijk in het verleden, in volkomen harmonie met Italië kunnen leven in alle groote vra- gen. Eene oprechte vriendschap bestaat sedort meer dan 10 jaren tusschen Oostenrijk en Rusland. Ik ben vast overtuigd, dat in alle groote vragen de belangen van Oostonrijk- Hongarije en Rusiand identiek zijn. In het vervolg van zijne rede verklaarde baron AehrenthalIk zal tot voornaamste taak hebben de bestaande vriendschapsban den in stand te houden. Toen ik afscheid nam van de regeeri *g te Petersburg, heb ik geconstateerd, dat ;:ij alle inzichten en nei gingen, die ik aieibeven heb uiteengezet, deelt. Blijkens mijne \riendschappelijke ge sprekken met mijn ambtgenoot Lswolski kunnen wij met verltouwen de verdero sa menwerking van de beide staten tegemoet zien, die is in het be ang van den vrede en strekt tot verbetering van het lot. dei* vol leen van Turkije. Wij onderhouden ook met de westersche mogendheden de beste betrekkingen. Dat- geldt van Engeland en van Frankrijk. Mijne taak zal zijn die gezindheid ongeschonden te bewaren en baar zelfs hartelijker te maken. De betrekkingen met Turkije hebben steeds eene groote aandacht gevorderd van den minister van buitenlandsche zaken. Niette min miskent Oostenrijk-Hongarïje niet de moeielijkheid van de positie van de Turksche regeering. De monaichio liet dan ook hare vriendschappelijke stem hooren, wannoer het gold gevaar te bezweren. Het is onmogelijk geen rekening te houden met den ongunsti- gen toestand in sommige vilajets van Euro- peesoh-Turkije, am voor zooveel mogelijk dien betreurenswaardigen toestand te doen verdwijnen. Oostenrijk-Hongarije en Rusland hebben verschillende maatregelen voorge steld. die geformuleerd zijn in do conferen- tiën van Weenon en Mürzsteg. De hervor mingen zijn gedeeltelijk op weg van uitvoe ring. Het komt er nu op aan het punt van het. programma van Mürzsteg, dat betrekking heeft, op de hervorming der justitie, te ver wezenlijken. maar dergelijke hervormingen kunnen slechts achtereenvolgens tem uit voer gelegd worden. De toestand van dit deel van Turkije is intusschen minder on gunstig dan te voren. De vroeger talrijke klachten over de misbruiken van het plaat selijke bestuur wo**d©n zeldzamer. In het slot van zijn exposé gewaagt, baron Aehrenthal met- voldoening van d-> verklaringen ~ni den Bulgaarschen minister van buitenlandsche zaken be treffende de poging©., van de groote mogendheden tot verbetering van den toe stand in Macedonië Maar ongelukkig heeft de vorming van benden nog niet opgehou den. Ik reken op het gezond verstand van de bevolking om oen ei nee te maken aan don rassenstrijd. De christenen in Macedonië be ginnen zich te wijden aan den hervormdngs- arbeid, maar ongelukkig gaan de bevolkin gen van Servië en Bulgarije voort zich op den achtergrond te houden. Do minister constateert, dat er goede be trekkingen bestaan met alle Balkanstaten, behalve wat betreft -:e economische betrek kingen met. Servië Sprekende over het roodboek betreffende de akte van Algociras, zegt- de minister, dat het niet geraden was daar in te lasschen de diplomatieke onderhandelingen, die tijdens de conferentie gevoerd zijn vusschen de sta ten, omdat, de zaak nog niet gesloten is. De spanning, die zij opwekte, ligt. nog niet ver genoeg achter ons om die onderhandel mgen openbaar te kunne.i maken. Eindelijk zet de minister uiteen, dat hij groot gewicht hecht aan de wenschen, die gekoesterd worden V-treffende den uitvoer van Oostenrijk-Hoagarije. Servië. Uit. Belgrado wordt 1 richt, dat daar een paar dagen geleden twee soldaten, die voor het pales op wacht stenden, ernstig gewond werden door twee schoten, die uit het paleis op hen gericht, waren. Men verteld© eerst, dat een soldaat in hot paleis 't gedaan had, maar nu wordt gezegd, dat dit een stukje is, dat de kroonprins van Servië lieeft uit gehaald. Rusland. Te Twer is de man. die den gouverneur SloptEow heeft vermoord, door den krijgs raad tot den dood deer ophanging veroor deeld. Zijn naam is onbekend gebleven. Do moordenaar van den politie-commissa ris Ohopoto te Kazan heeft verklaard, dat- hij door hot. lot was aangewezen een besluit va.il do revolutionaire terroristen uit te voo- To Kroonstad is in een reuzen proces tegen van muiterij aangeklaagde matrozen door den zeekrijgsraad een vonnis geveld, waarbij 683 beklaagden tot. dwangarbeid in gevan genissen en strafbataillons werden veroor deeld. De overige 117 werden vrijgesproken. Odessa, Jt Dec. Van hedenmorgen af is de haven hier als uitgestorven. De bemanning van alle Russische stoomschepen heeft neb werk gestaakt.. Geen enkel stoomschip is in zee gegaan. Griekenland. In de Atheensche bladen wordt aangekon digd, dat Koning Victor Emanuel van Italië in het aanstaand© voorjaar liet bezoek van Koning George zal beantwoorden Marokko. Parijs, Jf Dec. In den ministerraad deelde de minister van buitenlandsche zaken Pi- clion mede, dat Frankrijk ten aanzien vaai Marokko op alle punten tot volkomen over eenstemming ie gekomen met Spanje. De overeenkomst zal ter kennis gebracht wor den van de mogendheden, die op de oonfe- rentie van Algeciras vertegenwoordigd zijn geweest. De vlootdivisie van admiraal Touchard houdt, terwijl haar bevelhebber zijn reisje Daar Madrid onderneemt, zich bezig met liet aanvullen van haren voorraad levens middelen in Cadix, waar zij voor anker ligt. De correspondent van do Matin bericht uit Tanger, dat een aanzienlijke Marok kaan tot verscheidene Franschen heeft ge- zegt Geef u niet te zeer aan vertrouwei over, want dit is slechts eene schijnrust, Neemt u in acht, want van lieden tot mor gen kunnen er ernstige handel'ngeu tegen do Europeanen ondernomen worden. Ver langt geen© verdere bijzonderheden, maar weest waakzaam. Vereen Igd« Staten. Washington, Jt Dr- Do boodschap van pre sident Roosevelt aan het congres begint met dc volgende verklaringDe Vereenigde Sta ten verheugen zicli in ©en letterlijk onge kende» voorspoedhet is waarschijnlijk, dat roekelooze speculatie en het verlaten van den eerlijken weg m de handelswereld alleen dien voorspoed afbreuk zouden kunnen doen. De president dringt ernstig aan op eene wet, die aan de regeering het recht van be roep in cassatie verleent, in strafzaken, be paaldelijk waar het rijke personen en cor poraties betreft. Nog andere hervormingen m het rechtswezen worden aanbevolen. De pre sident veroordeelt het lynchen, als een daad die in hooge mate het rasgevoel uittart. De eenige juiste gedragslijn in deze is de kleur lingen op gelijken voet te behandelen met de blanken; hij veriangt goed onderwijs voor de negers en spreekt zijne afkeu ring uit over redevoeringen en geschriften die het gepeupel ophitsen. Wat betreft de verhouding tussclien kapi taal en arbeid, veroordeelt do president zoo wel hen, die den klassenhaat tegen de rijken prediken als hen, die hunne landgenooten trachten te exploiteereu en daarbij hun geestelijk en lichamelijk welzijn buiten aan merking laten. Het denkend gedeelte van het volk dient indachtig te zijn, dat de zwaarste slag aan eene volksregeering v ordt toegebracht door de verkiezing van onwaardig© en onheilbraj gonde agitatoren, op een door heftigheid ©r huichelachtigheid ingegeven program. De aandacht van bet congres werd geves tigd op inkrimping van den werktijd van spoorwegbeambten order wordt aangedron gen op eon onderzoek naar den arbeid van vrouwen en kinderen en eene meer afdoende wet op de verantwoordelijkheid van werk gevers. In zake de trusts verklaart de president, dat zijn streven is aan alle personen, die van bescheiden, harder, arbeid moeten leven, ge lijke kansen bij gelijken last te verschaffen. Do samenwerking *an het kapitaal is, even als die van den arbeid, een onmisbaar ele ment in het tegen .v-.ordige industrieel© stei sel, maar er moet gezorgd worden voor eene strenge en afdoende controle en toezicht, om te voorkomen dat 1 publiek schade lijdt. Er worden dikwijls kortingen op de vrach ten toegekend onder pressie van groote ver schepers ©n op initiatief van groote spoor wegmaatschappijen aan spoorwegen móest- slechts dan vergund zijn dergelijke overeen komsten aan te gaar. wanneer zij door do Interstate Commerce commission goedge keurd en openlijk bekend gemaakt zijn. De president stelt de invoering voor van eene successiebelasting on 1 epleit de wen- schelijkheid van eene rijks-inkomstenbelas ting. Een uitvoerige paragraaf is gewijd aan den landbouw en aan de ondersteuning van landbouwers door prtictasch onderwijs en door organisatie. De boodschap bedeelt wetgevende maatre gelen aan tot ontwikkeling der scheepvaart. Inzonderheid moet voor een betere gemeen schapdoor mailstooroers met de Zuiti-Amen- kaansehe havens gezorgd worden. Betreffende de hervorming van het munt wezen wijst de president op de ernstige go- breken. die het tegenwoordige stelsel aan kleven. Onder de wellicht uitvoerbare denk beelden behoort dat van den secretaris der

Amersfoortsch Dagblad | 1906 | | pagina 1