KOLONIËN. BINNENLAND. schatkist, volgens welk plan aan de Natio nale Banken zal worden vergund biljetten uil te geven, in verhouding tot hun kapi taal, welke biljetten zoo hoog zullen worden ■belast, dat zo door do banken zelf 2ullen worden ingetrokken, wanneer ze niet niee- noodig zijn. 11c zeg niet. dat dit het juiste systeem is; ik geef het alleen in overweging en leg er nadruk op. dat ik geloof, dat het noodig is een stelsel aan te nemen, dat van zelf open staat voor gezonde banken en onderscheid in <le Ixdiandeling en gunstbetoon vermijdt. Na do hoop' te hebben uitgedrukt, dat ceno wet zal worden aangenomen, waarbij een lager tarief of absolute vrijhandel zal worden ingevoerd voor producten van de Phi lippijnen en waarbij aan bewoners van Portórioo liet Amerikaansche burgerrecht wordt toegekend, behandelt do president de internationale moraliteit, vooral met het oog op het ogenblikkelijke geschil met Japan. IIij *®gt, dat alle immigranten, onverschillig of zo uit Engeland, Duitschland, Rusland. Japan of Italië komen, mot rechtvaardigheid l»ehandeld moeten worden. IIij is genoopt dit te zeggen door de vijandige houding, die hier en daar in hot land togen Japan neezen wordt aangenomen, welke houding de erns tigste gisvoltgep voor den staat zoude kun nen liefc/ben. Japan, is thans een der groot ste. beschaafde staten, en de Japanners uit te sluiten van de openbare scholen, zou zijn. eon kwaadwillige ongerijmdheid, ,,Wij heb- lien evenveel te loeren van de Japanners als dozo van ons. Wij hopen een steeds belang rijker rol in den Grooten Oceaan te spelen, met groot© uitbreiding van onze handelsbe trekkingen met Azië, hetgeen slechts bereikt kan worden, als wij aan de ander© volkan dezelfde be handeling verschaffen, die wij van hen verwachten. Ik vraag dezelfde behande ling voor Japanners als voor Europeanen en ik beveel de aanneming eener wet aan, waar- bij geregeld wordt de naturalisatie van Ja panners. dio Amerikaansche burgers willen worden. De bestaande bepalingen zijn be slist ontoereikend, omdat ze do regeering niet de noodige macht verleenen om vreem delingen aan hun recht te helpen. Ik sted daarom voor ze zoo Ce wijzigen, dat de pre sident in staat zal zijn aan de vreemdelin gen, burgers van staten, met wie we ver dragen hebben .aangegaan, hunne rechten te verzekeren. Maar zelfs thans kan de bonds regeering iets doen en ik zal voor dit doel binnen de perken der wet gebruik maken van alle militaire en burgerlijke macht. Hc is ondenkbaar, dat wij een politiek zouden bestendigen, die toelaat, dat in de eene of andere plaats een misdaad kan worden gepleegd tegen een bevriende natie. Wat Cuba betreft, wenschen wij niets lie ver dan dat de Cubanen in staat, zullen zijn do orde en de onafhankelijkheid te handha ven Kunnen zij dat niet, dat kan hunne onafhankelijkheid niet blijven bestaan. De president zegt een uitvoerig rappoit toe over het. Panama-kanaal. Hij geeft de hoop te kennen, dat do conventie van Algeci- ras spoedig bekrachtigd zal worden. in zake de tweede Haagse he conferentie drukt de president zijne ingenomenheid uit over het feit, dat alle Amerikaansche repu blieken tot deelneming zijn uitgenoodigd. V order staat de boodschap uitvoerig st.il bij do noodzakelijkheid van een krachtig leger en eene sterke vloot. Hij eindigt met te zeggen, dat Zwitserland oen uitstekend voorbeeld oplevert voor de orga nisatie der strijdkrachten. Zuid-Afrika» landen, Dec. Aan het, Londensche kan toor van Do Beers Company is niets bekend van een bericht betreffende de voorgenomen vestiging van eene diamantslijpersindustrie in Zuid-Afrika. Allerlei. vMen is nog niet geheel zeker, dat hot gevaar voor een nieuwe ontploffing in do puinhoopen dor re bur iet fabriek te Witten geweken is; waarschijnlijk is er geen gevaar meer, daar do n de kisten aanwezige robu- riet, zooveel mogelijk is weggebracht, maar het terrein wordt toch nog streng bewaakt en do bevolking is nog niet. volkomen gerust. Do stad Annan ziet er uit als half ver woest; er is geen ruit heel gebleven, en in de nabijheid der fafbriek zijn vele muren ingestort, liet politietoezicht is zeer streug, want men vreest voor dieven, zoodat de poli tie ieder naar zijne woning moet geleiden om zich to overtuigen of het niet zijn be doeling is in eens andera huis binnen te dringen. De gemeentelijke overheid gaf tot leniging van den nood '20.000 mark. terwijl van part iculiere zijde reeds 7500 mark kwam. OOST-INDIÊ. Bali, De correspondent van do N. R. Ct. te Batavia seint: ..Uit het, onderzoek in de Bergdessa Hon- gaja is gebleken, dat het doel van den aan val in Ta ban an was de omverwerping van het gezag met het oogmerk om de halfzuster van den vorigen radja tot vorstin uit te roe pen. Deze halfzuster en de hoofdaanlegger zijn gevankelijk meegevoerd. Voorname hoof den zijn niet bij de zaak betrokken. Het. verlies van tien vijand op 28 Nov. bedroeg 30 dooden en evenveel gewonden.". Kameroverzicht. Tweede Kamer. In de Dinsdag voortgezette vergadering der Tweede Kamer doelde do Minister van Landbouw, Handel en Nijverheid (de heer Veegens) mede. dat. hij Zaterdag j.l. een telegram heeft ontvangen van den waar nemend districts-veearts te Roermond waar in deze mededeelt dat in twee aan elkander grenzende stallen mond- en klauwzeer is uit gebroken. De ziedde is vermoedelijk overge bracht door zakken zaad uit Antwerpen. Al le mogelijke maatregelen zijn genomen om de ziekte tot staan te brengen en te locali- seeren. Daarna kwain er een naspel van de quaestie der vervalsching der Han delingen. (Beschuldiging van den heer Vielioff door den hoer De Stuers) aan de orde. De Minister van Koloniën (de heer Fock) nam het voor zijn ambtenaar op. Do heer Do Stuers kon weten dat de mi nister Zaterdag niet aanwezig kon zijn en a us de beschuldiging tegen dien hoofd-amb- tenaar niet dadelijk kon weerleggen. Daar om beschouwde de minister dit als een per soonlijk feit. Hij kon niet aannemen dat, de heer De Stuers dit heeft gedaan om eene on- middelijko verdediging te ontgaan. In elk geval constateerde de minister dat de be schuldiging ten eenen male on gegrond is en dat de lieer Vie lioff niet tegen boter weten in het stenogram van den minis ter heeft vervalscht. Aan den zin waarop het aankwam is niets veranderd. Allerminst had de heer Do Stuers dus het recht hier te spre ken van opzettelijke vervalsching. Er is oen verandering aangebracht zooals door alle Kamerleden wol eens geschiedt en die vol komen toelaatbaar is. De minister heeft, daar hij daarvoor geen tijd heeft, de cor rectie van zijm stenogrammen opgedragen aan een vertrouwd ambtenaar (den heer Viehoff) gelijk zijm ambtigenooten dat. oo-lc doen. Ondanks deze verdediging van den minis ter handhaafde de heer De Stuers zijn be schuldiging. Na dit incident werd de discussie over de uitgave van het analytisch verslag der Ka merzittingen voortgezet. Als voorstanders daarvan deden zich thans nog kennen de heeren Tak, Van Was sen a e r van C a t w ij c k ©u Do Beau fort, terwijl het voorstel bestreden werd door de heeren v. d. Zwaag, Drucker, Goeman Borgesius en Lieftinck, welke laatste mededeelde een voorstel te zul len doen tot verlaging van den prijs der „Handelingen". De Min. van Financiën verklaarde, dat de regeering in deze zaak onzijdig bleef. Na replieken van de heeren Van Vuu- ren, Brum mei kamp en Tak, werd het voorstel in stemming gebracht en aan genomen met 37 tegen. 35 stemmen. Aan de orde was daarna Hoofdstuk III (Buitenlandsche zaken.) De Voorzitter maande nog eenmaal aan tot kortheid, daar het anders, zelfs met groote inspanning, niet mogelijk zal zijn voor Kerstmis gereed te komen. De heer van A s c h van W ij c k, de verhouding van het departement van buiten- landsche zaken tot het Duitsohe tarief be sprekende, betoogde dat zijns inziens de be langen der boomkweekerij niet voldoende worden behartigd. De kleine man in Bos koop zal door het Duitsohe tarief het loodje leggen. Wordt er door Buitenlandsche Zaken wel voldoende gezorgd voor de belangen van onze kweekers en zou er niet iets alsnog voor hen kunnen worden gedaan? Waar hier weldra de tweede Vredes conferentie zal gehouden worden, vraagt Spieker of de tijd niet gekomen is om aan te dringen om verschillende punten op het program dier conferentie te brengen. Spr. herinnert er aan hoe de vereeniging Vrede door Recht er op hooft aangedrongen de ge- leidelijke ontwapening op het programma te brengen. Een ander punt is de neutraalver klaring van Nederland, waartegen geen be zwaar zal bestaan, waar wij jaar op jaar in de Troonrede kunnen lezen, dat onze betrek king met buitenlandsche mogendheden van den meest vriondsckappolijken aard zijn. De neutraalverklaring zal aan ons internationaal bestaan een hechten grondslag geven. Zwit serland, België en Luxemburg gaven ons in. deze een goed voorbeeld. De plek, waardoor onpartijdige se' eidslieden geschillen moeten worden beslecht, moet ziju heilige grond. Nederland moet zijn het gebied van den Vrede. Mocht de minister de neutraliteisverkla- ring niet. wenschen, dan lieeft. hij nu de ge legenheid zich daaromtrent te verklaren. Do heeren Van den Bercli van Heemstede, Van Vuuren en Pas- stoor s bepleiten de belangen der boom- k weekers. De heer Tak drong aan op meer dere inlichtingen door het departement van buitenlandsche zaken aan de Kamer, speciaal had dit kunnen geschieden bij de wetsontwerpen tot goedkeuring van het trak taat van Algeciras en de instelling van een nieuw gezantschap te Marokko. Beter ware het geweest, dat Nederland het voorbeeld had gevolgd van Denemarken en Rumenië, die niet aan de conferentie hebben deelge nomen Vervolgens bepleitte Spr. de belan gen van het personeel dor Zuid-Afrikaan- sche spoor wogen. Do heer Plate had eenig bezwaar te gen het geneesmiddel, dat do pleiters voor de kweekerijen hier aangaven, nl. wijziging van 't tarief. Ook Spr. betreurde de sober heid der mededeelingen van het departement van buitenl. zaken, o. a. ten aanzien van de wijziging in de uitgavo der consulaire ver slagen. Nadat nog enkele andere opmerkingen gemaakt waren, zei de do lieer Tal ma de bezwaren te doelen, welke waren ingebracht tegen bekendmakingen in de Staatscourant. omtrent liet verkrijgen van werk in Duitschland door tusschenkomat van do consuls. Het departement van buiten landsche zaken moet niet optreden als in ternationale arbeidsbeurs. De aanschrijvin gen hebben ergernis en verontwaardiging bij de arbeiders gewekt en daarom verzoekt spr die kennisgevingen na te laten. Do heer Van Kof drong aan op het opruimen van drijvende wrakken op zee, waarop hij reeds 3 jaren heeft aangedrongen. Men zou internationaal kunnen bepalen, dat hij, die een drijvend wrak tegenkomt, dit moot laten zinken. Om half zee werd de vergadering ver daagd tot. heden tien uur. Staats begrootiug. Buitenlandsche Zaken. Door de heeren an Karnebeek, Van Gijn, Ketelaar, Van Nispen tot Sevenaer, Van Asch van Wijck, Van Wassenaer van Catwijck en Hubrecht is op Hoofdstuk III een amendement voorgesteld, om art. 7 (Jaarwedden en toelagen van Consulaten) te verminderen met f 24,000. De bedoeling van het amendement is, dat de- organisatie van onze bezoldigde consulaten in Zuid-Afrika voorloopig nog blijve zooals zij op do begrooting van 1906 geregeld is. Hoe men ook denke, zeggen de voorstellers in hunne toe lichting, over tie vraag of etui consulaat te Pre toria dan wel te Johannesburg gevestigd be- hoort te worden, een zeer gewichtige factor voor do te nomen beslissing zal ongetwijfeld zijn de plaats waar de zetel zal gevestigd worden van de weldra te verwachten reorganisatie van het bestuur van Transvaal. üp de begroot ing voor 1907 is uitgetrokken voor een consulaat-generaal te Johannesburg 50,000 voor een consulaat te Pretoria f 12.000 voor een idem 1e Kaapstad 12,000 terwijl op de begroot,ing voor 1906 was uitge trokken voor een consulaat-generaal te Pre- toria f 15,000 en voor een idem te Kaapstad f 15,000. R ij k s-P ensioe n fonds van mili tairen beneden den rang van offi cier. Door den Minister van Koloniën is met verwijzing naar zijne Mem. van Antw. on het Voorl. Verslag betreffende de Ind. begrooting mede namens zijne ambtgenooten van Marine en van Oorlog uitsluitend ter kennisneming van de leden der Kamer overgelegd twee exemplaren van het ..Verslag van de commissie, belast met het ontwerpen van grondslagen voor een Rijks- pensioenfonds van militairen beneden den rang van officier." Berichten. De Staatscourant van Woensdag 5 De cember 190Ï3 bevat de volgende Konink lijke besluiten op verzoek eervol ontslagen met dankbe tuiging Harer Majesteits adjudant in b. d. J. W. Boellaardt, als kol o nel - coram aindant der d.d. schutterij te Amsterdam; de rang verleend van gene raai-majoor aan kolonel Boellaardt voornoemd, gepensioneerd kolonel der infanterie eervol ontslagen met tijdelijk pensioen de 2e luit. op non-activiteit W. F. de Jongh, van de infanterie; alsnog bevorderd tot ridder 4e klasse Militaire Willemsorde, met intrekking van zijne een'olie vermelding, de sedert tot se- geant bevorderde Amboinoesche korporaal K. Wanej (47390), wegens zijn gedrag bij den tocht in de Gajo- en Alaslanden in 1904; alsnog eervol vermeld ter zake van de krijgsverrichtingen in Korintji in 1903 de ge- gageerde kanonnier 2e klasse K. Homma, ge diend. hebbende onder stam boek nummer 48629 ingetrokken de gedane benoeming van. C. G. Lagerwey tot plaatsvervangend lid van den militieraad in het 2de militiedistrict van Gel derland. voor de lichting der nationale militie van 1907, wegens zijne afwezigheid in de eerst komende maanden benoemd voor de lichting der nationale mili tie van 1907 tot plaatsvervangend lid van den militieraad in het 2de militie-district van Gel derland. P. G. Gallée, lid van den gemeenteraad van Vorden op zijn verzoek, verlengd met den tijd van één jaar, het aan den ingenieur van den Rijks waterstaat der 2de klasse H. L. van Hooff ver leende verlof vergunning verleend tot liet aannemen van do onderscheiding van commandeur in de orde van Cambodia, hem door Zijne Excellentie den President van do Fransche Republiek verleend, aan den kapitein der infanterie van het leger in Ned.-Indië A. J. Gooszen. H. M. de Koningin-Moeder maakte gisterenmiddag met Haar zuster, de Vorstin van Bëntheim, een rijtoer naar Schevenin- gen. Langs den boulevard werd stapvoets ge reden. Z. K. H. de Prins der Nederlanden, vergezeld van zijn adjudant van dienst, baron van Heemstra, alsmede van den heer von Biilow Stolk, beheerder van de bezittingen van den Prins te Dobbin, vertrok gisteren morgen te half negen per automobiel naar het kasteel Middachten, eigendom van graaf Btentinck, teneinde aldaar een tweetal jacli (ten mede te maken. Z. K. H. bleef lieden nacht op het kasteel Middachten logeeren. Naar men verneemt lig de voormalige gezant rar. Von Weckhcrldn in Duitschland gevaarlijk ziek en verkeert hij in zorgwek- kenden toestand. Do minister van financiën maakt be kend a. dat op 1 December jl. bij de betaal meesters in kas was f 2.923.646,88£ b. dat op denzelfden dag door de Neder- landsehe Bank, ingevolge art. llbis van haar octrooi, aan 's lands kas een voorschot was verstrekt ten bedrage van f 10.482.4-90.97^ c. dat op den genoemden datum geen schatkistpromessen in omloop waren. Oude muntjes. De minister van financiën maakt bekend, ter voldoening aan het voorschrift van art. 4 der wet van 31 December 1903 (Staatsblad no. 336), dat in de maand November jl. bij de Algemeene Rekenkamer zijn overgebracht honderddui zend ingetrokken muntbiljetten van f 10, model 1894. In afzonderlijke bijvoegsels tot num mer 284 der St. Ct. wordt medegedeeld het Kon. besluit van 9 November 1906, no. 52, en de beschikking tot uitvoering daarvan, houdende gewijzigde bepalingen nopens het Reservekader bij de bereden korpsen. De kapitein der infanterie van het Ned.-Ind. leger E. A. A. van Heekeren, met verlof in Europa, is door de geneeskundige commissie afgtejeeurd voor den militairen dienst in de tropen en zal derhalve op pen sioen worden gesteld. Staatsspoorwegen in Ned- I n d i Do St.-Ct. no. 283 bevat een Kon. besluit tot vaststelling van bijzondere voor- waardon voor benoembaarheid: tot adjunct- incenieur en de hoogere rangen bij den dienst der Staatsspoorwegen in Nodorlandscli-Indië en regelen betreffende de uitzending van degelijk personeel uit Nederland. Op ruim 50-jarigen leeftijd is over leden de heer P. Kolff, oud-lnofdrulm'nistra- teur der Deli-Maatschappij Te Amsterdam is overleden in den ouderdom van 77 jaar de heer A. A. H. Key- ser, een in de financieel© wereld zeer geziene persoonlijkheid. De heer Keyser was oudste lid der firma A. H. Keyser Zonen en be zocht ruim 50 jaar de beurs Staatsexploitatie der spoorwegen- „In de ledenvergadering van liet departe ment 's Gravenhage der Mij. van Nijverheid, te houden op Dinsdag 11 December a. s., 's avonds te 8 uur in het Zuidhollandsche Koffiehuis, waarin de heer J. Th. Gorlings zal inleiden het onderwerp „Staatsexploitatie der Nederiandsohe Spoorwegen'zullen door dezen spreker d© volgende stellingen worden verdedigd T. Het algemeen belang eisch t do exploi tatie der Nederlandschje hoofdspoorwegen als één bedrijf. II. Het is, onder de bestaande omstandig heden, onvermijdelijk de uitoefening van dit bedrijf op te dragen aam den Staat, om de volgende redenen a. Het Ncderlandsche spoorwegnet eischt een stelselmatige uitbreiding en verbetering op ruime schaal. Ajleen de Staat kan dezen arbeid .naar den eisch volbrengen b. eene gezonde regeling der spoorweg fin a-nciën is niet- bereikbaar bij exploitatie der Staatsspoorwegen door eene of meer maatschappijen c. de noodzakelijk gebleken inmenging van dem Staat in de personeel© aangelegenheden der spoorwegmaatschappijen heeft een ou- natu'urlijken toestand in het leven geroepen, die alleen door Staatsexploitatie is te ver beteren III. De exploitatie der hoofdspoorwegen als één bedrijf hetzij door den Staat of door een Maatschappij - zal tot gevolgen hebben lo. voor het vervoer van personen: a. eene algemeene tariefsverlaging op een- vormigen grondslag, met beperking der be st, aando uitaonderingsvraclitprijzenb. op heffing van alle invloeden der concurrentie op verdeeling der treinen, doorgaande rij tuigen, aansluitingen enz., on inrichting van de personen-dienst naar de behoeften van het verkeer 2o. voor het vervoer van goederen a. behoud der bestaande lage tarieven, be nevens verdere tariefsverlaging, naarmate de ontwikkeling van het verkeer het vordert en de te verwachten besparing op de uitga ven het veroorlooft; b. bestendiging van het stelsel van ver laagde vrachtprijzen voor het vervoer van groote hoeveelhedem goederen, indien dit noodig is ter bevordering vam het verkeer c. staking van het verleenen van vrachtsver lagingen of bijzondere tegemoetkomingen aan groote vervoerders, alleen ter wille der concurrentie. IV. De overgang van het bestuur der spoorwegen aan den Staat zal niet van be teekenenden invloed zijn op de dagelijksche dienstuitvoering en derhalve geene gevolgen hebben voor de algemeene veiligheid en de zekerheid van verkeer." Vrouwenkiesrecht. Tot leden van het hoofdbestuur van de Vereeniging voor Vrouwenkiesrecht zijn gekozen mevr. S. Tilma Schaaff, te Wapserveenmevr. dr. Aletta- H. Jacobs, te Amsterdam en mej. Mart. G. Kramers te Rotterdam. Herstemming moet plaats hebben tusschen mej. Marie van Dijk en mej. J. Egel ing. Tegen de accijusverhooging op sterken drank. Het bestuur der afd. Den Haag II der Ned. Vereeniging tot afschaffing van Alcoholhoudende Dranken heeft besloten de agitatie tegen de voorge stelde verhooging van den accijns op heb ge distilleerd krachtig tea* hand te nemen en te trachten een plaatselijk comité op te rich ten. De ontvangsten van de Nederlandsöhe Zendingsvereeniging liebben volgens het Or- g)aa nno. 12 van 16 October tot 15 Novem ber 1906 bedragen de som vam f 3253.00£, waaronder begrepen is f803.36 van de op brengst dei* studverscolleote, vam de afd. Bolsward aan collecten en contributie f 104.04; van de kinderzemding voor Indra- majoe f i00, en gecollecteerd 'in de Zen dingskapel te Rotterdam f 100. Het Neder 1. Operette En semble van Amsterdam. Door bovengenoemd Ensemble is gedu rende de maand November j.l. eemo succes volle tournee door ons land gemaakt met 'Je operette„Rooie Anne," waarin mevrouw M. BudermanVan Dijk de titelrol ver vulde. Aangemoedigd door den grooten bijval, zal nu ook in December en Januari a.s. eene tweede tournee ondernomen worden Voor het aanstaand seizoen ziju nu in studie genomen de volgende operettemEr- minie, Clairette, Manuel Nitoucke, de Vrouw van Papa, en zijn door den heer Heinrich Keiler, directeur van de Wiener operette, welwillend afgestaan, met 't uitsluitend recht van opvoering door het Neder lan deche O po ret-te-Ensemble, de operettenMadame Sherry, Het vroolijke Weeuwtje (Die lustige Wittwe), Jung Heidelberg (Original), Die Geisha-, Hij en zijn. Zuster (Er umd seine Sch wester). In deze opereltm zai mevrouw M. Buder manVan Dijk de hoofdrollen vervullen en voor de zomer kermis-tournée zijn eenige der in het buitenland vertoevende eerste ope rette krachten geëngageerd. Als kajx>lmeestor is thans geëngageerd -le heer II G. J. v. d. Naaten, voorheen kapel meester in den Frascati schouwburg te Am sterdam. Museum van K u n s t n ij v e r- li e i d te Haarlem. Gedurende de maand November werd net Museum van Kunstnij verheid te Haarlem bezocht door 344 belang stellendenterwijl uit de aan het Museum verbonden boekerij 17? boek- en plaatwer ken naar verschillo'ide plaatsen van ons land verzonden werden. Feest t e B r i e 11 e. Men schrijft uit Priel le d.d. 1 December aan de N. Ct. „Van den Brielschen herimieringsdag, 1 December, waarophel feit herdacht wordt, dat de Eerstelinge der Vrijheid zie li in het jaar 1813 zonder eenige hulp van buiten van de Fransche overheersching verloste, heeft nu sinds enkele jaren de luit.-kol. A. N. J- Fabius, commandant van het. korps torpedisten, voor he+- garnizoen een feestdag gemaakt. Dan wappert uationale vlag van alle eigendommen der „Torpedo," terwijl door een tractatie als anderszins do torpe disten ook langs andere .organen dan liet oog en het oor alleen ie veten komen, wat den len December tot een inwoner van Den BlnM te vertellen heeft Ook werd op dezen dag, in tegenwoordigneid van de feestcom missie, die in het voorjaar het huldeblijk aan het corps ton geschenke heeft aangebo den, welke huldeblijk in een uitgezochte col lectie boeken bestond, een door de-n com mandant ten geschenke gegeven en op de Brielsehe Ambachtsschool vervaardigde boe kenkast ter berging van het huldeblijk, op plechtige wijze in de kazerne Den Dooie aan het korps in eigendom afgestaan. De dag was ingeluid door het vroolijke spel der klokjes van het carillon der St. Catharina." Legaat. Door wijlen den heer J. G. Moorrees, overleden 3 October jl. te 's Gra venhage, is aan de Maatschappijl van Welda digheid te Frederiksoord onder den last van vruchtgebruik gelegateerd eene som groot f 12,000, vrij van successierecht. De minister van buitenlandsche zaken brengt ter kennis van belanghebbenden, dat, blijkens mededeel ing van den consul-gene ra al der Nederlanden te Antwerpenhet college van burgemeester en schepenen dier stad, op Vrijdag 21 December a.s., te 12 L uren, ten stadhuize aldaar, bij gezegelde in schrijvingen, zal overgaan tot de openbare aanbesteding van het bouwen van metalen loodsen op no. 11 en 12 aan de Ledeganck- kade, en van het verlengen in Zuidelijke richting van loods 13 A aan de Stationskade. De begrooting bedraagt frs. 207,500, de waarborgsom frs. 20.000. Het bestek en plan, hetwelk genoemde consul-generaal op aanvrage gaarne aan be langhebbenden zal toezenden, ligt ter inzage aan het 4de bureau teu stadhuize en ter se cretarie van Antwerpen. De minister van Landbouw, Nijverheid en Handel, heeft goedgevonden: a. met ingang van 4 December 1906, het vei-voeren of doen vervoeren van herkauwen de dieren en varkens te verbieden uit, naar of binnen een kring, omvattende de ge meente Helden; b. te bepalen, dat, wanneer bijzondere redenen afwijking van liet sub a bedoelde verbod noodzakelijk maken, zoodanige afwij king kaai worden toegestaan -door den burge meester va.n Helden onder de door den dis trictsveearts te Roermond aan te geven voor waarden *-Met 1 stem gekozen. Als een bijzonderheid wordt gemeld, dat bij de de zer dagen te Zaandijk plaats gehad hebbende verkiezing voor een lid van de Kanier van Koophandel het aftredend lid met 1 stem ge kozen is. De werkstaking te Rijssen. Uit Rijssen wordt nog aan het Hbld. ge meld, dat van de 200 werklieden, die giste renmorgen de fabriek van de firma Ter Horst waren binnengegaan, na het schaft uur slechts 20 terugkwamen, waarop de firma besloot de geheel© fabriek te sluiten, de machines stop te zetten en de zaak voor loopig te doen stilstaan. Vam gisterenmid dag af staan, te Rijssen dus 1022 arbeiders en arbeidstere op straat. De staking is nu algemeen Te half drie trokken de werklieden, vrou wen en kinderen in optocht naar het fabrieks gebouw om hun loon uitbetaald te krijgen. Wanordelijkheden hadden niet plaats. Ook 's avonds was het rustig. De rijksveldwachters en maréohaussée's patrouill-eenem twee aan twee in de straten. Uit de mededeelingen, die de correspon dent van het Hbld. hoeft ontvangen van den voorzitter van den Ned. Chr. Textiel-Arbei dersbond Unitas, den heer H. Verveld, blijkt, dat de actie voor loonsverliooging wordt geleid door de besturen der beide ver- ©enigingen „Unitas" en „De Eendracht". Aanvankelijk werd een loonsverhooging ge vraagd van 20 pet. voor alle categorieën, doch later liet men dien eisch vallen en werd alleen voor de laagste loonen een verhooging van 20 pet. gevraagd. Daar hierop van. de di rectie geen antwoord is ontvangen, werd de arbeid neergelegd. Van do 1022 werklieden zijn er 640 geor ganiseerd, of bij „Unitas" of bij „De Een- drecht", Er zijn dus een kleine 400 man on georganiseerd-. Het personeel der fabriek is als volgt in. i te deeilen588 mannen, 278 vrouwen, 156 kinderen beneden de 16 jaar. Door de firma werd nog aan den carrés- pondent medegedeeld, dat het bedi*ijf niet toelaat dc loonen te verhoogen, zonder dat meer arbeid wordt geleverd. Bovendien kan niet worden aanvaard de loonsverhooging, zooals die van werkliedenzijde is voorgesteld, 1 omdat er categorieën zijn in de fabriek wier arbeidspraestatie meer dan voldoende wordt beloond. De wevers bijv. verdienen oen loon van f 9 k f 11 hun hulpen, knechten van 16 tot 18 jaar, van f 5 tot f 6. Op die grootere ar beidspraestatie is meermalen aangedrongen, maar de werklieden bleken er niet toe ge neigd, al bewees het bedrijf in Engeland de mogelijkheid daarvan Waar loonen aan de fabriek te Rijssen wor den betaald, dio nergens andara eenzelfde hoogte bereikt hebben, daar meende de firma de voorgestelde regeling niet te kunnen in voeren. Het bedrijf heeft roods aanmerkelijk schade ondervonden door het telkens aan kondigen van stakingen, waarvan het tijd stip van aanvang steeds aan de bondsleden werd overgelaten, door welke herhaalde aan kondigingen de orders voor leveringen uit bleven Verklaart de firma zich dus niet in staat de van werklieden zijd© gewenschte loonen in te voeren, zij moent tevens te moeten blijven volharden bij baar standpunt, niet met de Ixmdsbesturen te onderhandelen. Alleen met haar eigen personeel wil de firma de zaak

Amersfoortsch Dagblad | 1906 | | pagina 2