BECHTSTEIH I Firma J. M. W. STOKER, Concert, C. JORG Jr., ÖMJO/YGS Sociëteit Amicitia. „voortreffelijk ie ieder opzicht verwierven." Severing van pelsmantels, pontmantels, pelsjassen Uit den omtrek. STADSNIEUWS. ADVERTENTIÊN. Hó TEL. Keukenmeid, Werkmeid, £)pACAQ] Utrechtsch Stedelijk Orkest, Je Heer WOUTER HÖTSCHENROIJTER. Eigenschappenwaardoor de Bechtstein Instrumenten het Predikaat: Groote sobering in onze Magazijnen steeds voorradig, Hotel „Het Kasteel van Antwerpen", BREGITTENSTRAAT 15, UTRECHT, Bontwerker. Voorhanden eene fijne collectie in STOLA's MOFFEN. regelen. Tedere tusschenkomst van de orga nisatie sluit, zij beslist uit. Gevraagd naar het standpunt dat te En schedé te dien aanzien wordt ingenomen, deelde de firma mede, dat daar wel de pa troonsorganisatie met de werkliedenorgani satie onderhandelt, wat te Rijssen niet mo gelijk is, daar hier de firma geheel alleen staat. Een patroonsorganisatie bestaat to Rijssen niet. Het bedrijf, dat de firma Ter Horst uit oefent, is de juteindustrie. Jute is een vlas gewas. dat in Engelsch-Indië groeit en van daar wordt, verscheept, naar verschillende landen, als Holland, België en Duitschland, om te worden verwerkt tot doek, geschikt voor paklinnen, zakken van verschillende soorten, enz. Heden zal vanwege de vakbonden Unit as" en ,,De Eendracht" een manifest worden verspreid, waarin het conflict beknopt wordt toegelicht, de arbeiderstoestanden van Rijs sen worden uiteengezet en om steun voor de stakende» wordt gevraagd. De staking hoeft Maandagavond^ gelijk w'j reeds even aanstipten, ongeregeldheden veroorzaakt. Toen dien avond om zeven uur de niet-stakers uit de fabrieken kwamen en wel onder politiegeleide, werden zij gevolgd en gemolesteerd door eene groote menigte stakers, die met steenen wierpen, terwijl ook bij enkele niet-stakers de ruiten werden ingeworpen. Gisterenmorgen zijn van den stoep van het raadhuis samenschalingen van meer dan 3 personen verboden. De politie was al versterkt met 16 rijksveldwachters en een brigade marechaussee en zou gisteren op nieuw inet 6 rijksveldwachters en een bri gade marechaussees vermeerderd worden. Da zaak La Fèvre de Montifny en De Geer. Het was gisteren de 11de zittingsdag. De eerste getuige die werd gehoord was de heer G. Vas Visser, die terzake van de Ilollandsche Hypotheekbank de heele lijst van pand brieven, die sedert de oprichting dezer vennootschap waren gecreëerd, voor las Getuigen N ie horster, Neher en Hettelingili worden gehoord over eenige lijsten, door hen uit journalen en grootboeken der firma's, bij wie ze in dienst, zijn, getrokken*. Deze ver- hooren toonen ook weer aan, dat bekl. de M. reeds in 1894 onregelmatigheden ge pleegd hoeft; bij verschillende firma's zijn voor eigen rekening sommen gestort, waar toe de gelden uit de kas van de Mij. van Zekerheidsstelling werden gehaald. Deze gel den werden later gedeeltelijk verrekend, maar bij slot van rekening was bijiv. in 1894 tot .een bedrag van f35.000, althans van f26.000, te weinig bij de Mij. van Zekerheidsstelling verantwoord. Bekl. De M. verklaarde, dat over al die posten die hij uit de kas nam, geregeld rente werd l>etaald. De bedragen werden door hem verbruikt, maar behalve het laat ste jaar heeft bekl. zonder mankeeren inte rest betaald. De president noemt echter in 1904 groo te posten op, gezamenlijk van bij de twee ton, waaitegenover slechts een rente ge boekt werd van een kleine f 150, om aan te toonen dat de bewering van beklaagde niet geheel opgaat. Beklaagde bleef bij zijn bewering en vermoedt, dat get.. De Graaf, die de afschriften uit het kasboek voor den rechter-com.mis3aris heeft opgemaakt zich vergist heeft. Bekl. zoekt uit het kasboek de lqopende ronteposten op en is van mee ning, dat de post in 1905 rente aan de ont vang- en betaalkas, een verzamelpost van renten over 1904 beteekent, waaronder ook vielen de renten van de sommen door deu president bedoeld. Tot eon duidelijke slotsom komt meu na dit incident niet. De president vroeg waarom de rentesal do's in 1903 zoo precies op tijd geboekt, dus waarschijnlijk dan ook zoo tijdig be taald zijn, n.l. op den 31. December 1903; hoe daarentegen de renten over 1904 eerst laat. in 1905 werden geboekt. Bekl. Do M. verklaart dit daardoor, dat hij inderdaad die renten veel te laat had betaald en doen boeken, omdat hij toen reeds midden in de malversaties aan de Holl. Hypotheekbank door bekl. de G gepleegd, vastgezeten had. Dg bedoeling van bekl. De M. is klaar blijkelijk door te bewijzen, dat hij geregeld rente betaalde van de gelden, die hij uit de kas der Mij. van Zekerheödsstelling tot zich nam, wil hij aan die feiten het karakter van verduistering ontnemen dootr het te doen voorkomen, alsof bij hem steeds de bedoeling is aanwezig geweest om die gelden te gele- genertijd te restitueeren en ze steeds te beschouwen als aan de Mij. toebehoorendo gelden. Getuige De Graaf, die nog eens voorkomt, verklaart van verscheidene dooi- bekl. De M. van de Betaalkas ontvangen gelden, dat het posten zijn, waarvan hem niets bekend was. Ze komen ook niet in het kasboek van De Graaf voor. Deze posten op cheques vóór komende, door bekl. De M. in betaling ont vangen, werden door bekl. speciaal gepara feerd Deze getuige verklaart evenals de vo rige malen, dat hij van de malversatiën nooit te voren iets geweten had. Hoe onge looflijk hot ook moge klinken, volgens dezen getuige zouden do onregelmatigheden alleen hebben kunnen plaats hebben omdat zoowel bekl. De M. als hij zelf er een kas op na.- hield. Zelfs in zijn qualitedt van secretaris der Zekerhoidss telling, kwam hem, getuige Do Graaf, ongeveer niets van het finan- cieele beheer onder de oogen. Bekl. De M. kwam zeer weinig op het kantoor en elke aanvrage, die getuige De Graaf deed om inzage van coupon verkoop, rentesaldo's en andere geldelijke aangelegenheden van do kas der Zekorhoidsstolling, die bekl. Do M. onder zich had, werden herhaaldelijk op do lange baan geschoven. Do getuigen Spaargaren en Van Verre worden nog gehoord over de verificatie en het bijhouden der kasboeken, speciaal in ver band met de boekingsmanipulaties van be klaagde De Montigny. Opnieuw bleek, hoe oppervlakkig de controle geschiedde. Tut schentijds werden in den loop van het jaar de kasboeken door den heer Van Verre nooit nagezien. Na de pauze werd getuige De Graaf ge hoord over punt negen van de dagvaarding van beklaagde De Montigny, luidende da: hij als directeur der Zekerheidsstelling den ondergeschikten secretaris De Graaf in de loopende kasboeken heeft doen boeken ver schillende posten, tezamen tot een bedrag van f 330,000 in depot, met het oogmerk deze boekingen als echt te doen gebruiken. Getuige De Graaf legt uit dat deze posten j in depot, door beklaagde De M. werden op gegeven als depots van de Hollandsche Hy potheekbank dat beklaagde hem voor de j ontvangst van de op deze wijze te beleggen sommen, bons afgaf; dat beklaagde hem I daarbij op de voordoelen voor beide vennoot- j schappen wees en hij, getuige, daardoor ju do meening verkeerde, dat de transactie® in orde waren. Deze bij de Zekerheidsstelling als in depot geboekte sommen werden, volgens bekl. De Montigny, aan bekl. De Geer afgegeven om hem daarmede een dienst te bewijzen bij het dekken van de manco's die in de kas va i de Hypotheekbank ontstaan waren. Bekl. 13e Geer komt op tegen deze voor stelling van een vriendendienst en ver klaart dat de grootste manco'9 in de kas der Hypotheekbank waren ontstaan door De Montigny. De president wilde echter uitsluitend uit gemaakt te hebben dat de transacties van de pot bij de Holl. Hypotheekbank fictief wa ren. Beklaagde De Geer hield deze fictie vol en zegt pertinent geen re^us en zeker niet met het stempel van de Hypot heekbauk er op te hebbeen afgegeven. Beide beklaagden legden dus onderling te genstrijdige verklaringen af. De president vatte toen de zaak in het kort zoo samen dat van de gelden door De Montigny aan De Geer successievelijk gegeven geen boek werd gehouden zoolang De Mou - tigny voldoende in zijn kas der Zekerheids- stelling had om het daaruit te fourneereu Had De Montigny daarentegen niet voldoen de en was hij tot dekking der tekorten in de kas der Hypotheekbank genoopt de kas die De Graaf van de Zekerheidsslelling on der zich had aan te spreken, dan gaf hij aan De Graaf op deze sommen te boeken als depots bij de Hypotheekbank. Bekl. De Montigny verklaarde, dat de zaak inderdaad hierop neerkwam. Hij hield echter vol, recus van De (Jeer gekregen te hebben. Getuige Boom, 'boekhouder bij de Hypo theekbank, komt bevestigen dat van de be wuste depots in de boekhouding van deze Mpij. niets bekend was. Een dergelijk depot zou hem ook zeer zonderling voorgekomen zijn, aangezien ze alleen voorkwamen op naam van hypothecaire scbuldeischers. Aan het slot der zitting werd aan getuige De Graaf de vraag gedaan, waarom de be wuste deposito's bij de Hypotheekbank in het kasboek der Zeker heides telling geboekt waren, zonder vermelding va.n den debiteur, terwijl de bet aal kas-boeking steeds vermeld werd: depot bij de Ontvang- en Betaalkas", ofschoon deze bank als gewone -depothoudster van de Zekerheidsstelling bekend stond- Daardoor misleid, kwam ook de president commissaris Van, Verre er toe bij de verfi- caties deze depots aan te zien voor depots bij de Betaalkas. Een voldoende opheldering kan hiervoor door getuige Do Graaf niet gegeven worden. De zitting werd hierna verdaagd tot Don derdag. Een incasso-directeur in de kast. De justitie te Haarlem heeft last ge geven tot opsluiting van H. W. B., den in casso-directeur aan het Spaarne, die verduis tering had gepleegd. B. is een lid van de z.g. zwarte recherche te Zaandam en heeft al reeds een vonnis achter don rug van een jaar voor eenzelfde feit. Men begrijpt niet hoe er nog personen waren, die hem hun geld toevertrouwden. Tel. Een brutaal stukje is Maan- dagavond te 's Graverhage uitgehaald. Omstreeks half «if ure ziin in een winkel aaD den Zuid-Buitensingel binnengekomen twee mannen, van welke één het licht in den winkel uitdraaide en de knippen op de deur schoof. De tweede trad de woonbin- nen binnen, waarin zich een vrouw van on geveer 65-jarigen leeftijd bevond. Hij greep haar bij de keel, en wierp de vrouw toen tegen den grond, blijkbaar om haar onscha delijk te maken, ten einde diefstal te kun nen plegen. Op het geschreeuw van de vrouw, dat bui ten gehoord werd, verzamelde zich een groote menigte voor de deur. Toen schijnen de kerels het binnen toch angstig gekregen te hebben, althans plotseling werd de winkel deur weder geopend en vluchtten de man nen, zonder dat iemand uit hot publiek er aan dacht of mensohen gelegenheid had hen tegen te houden, de Paulus Potterstraat in en verder werd geen spoor meer van hen ontdekt. In het dorp Beusichem, nabij Culem- borg, heeft gireren nacht omstreeks 4 uur een felle brand gewoed in een rij arbeiderswo ningen aan den Ringdijk, waarbij een wedu we met een zoon en twee kleinkinderen in de vlammen zijn omgekomen. De weduwe Van Zanten, een 74-jarige vrouw, lag ziek te bed Haar zoon Gijs had •|ot 3 uur gewaakt en zich vervolgens naar bed begeven. Hij is de eenige geweest die zichzelf, doch helaas niet de huisgenooten kon redden. De 35 jarige zoon Jan, en de kieinkinderen Johanna Nout, 22 jaar, en Lena van Zanten, 10 jar.r, zijn eveneens het slachtoffer van den ramp geworden. Het vee is nog gered. Bloedvergiftiging. Maandag middag heeft een jongeling te Zwijndnecht het ongeluk gehad zich met een stuk ijzer in -t dijbeen te steken. Toen men hem naar het Ziekenhuis te Dordrecht zou vervoeren, bleek hij onderweg reeds gestorven te zijn, waarschijnlijk door bloedvergiftiging. Een krankzinnige. Zondagmor gen is met het ss. ,,Noordam" tc Rotter dam aangebracht een Zwitsersche dame, die aan boord van het ss. Nieuw Amsterdam" op reis van Rotterdam naar New-York plot seling krankzinnig was geworden en een dochtertje van een Russische dame in den Atlantischen Oceaan oveT boord had gewor pen. De Amerikaansche politie had de ontsche ping geweigerd, en thans werd zij door haar familie te Rotterdam in ontvangst, genomen. Brand te Leiden. Maandagavond ruim half tien ontstond te Leiden een felle uitslaande brand in een timmerloods achter eenige in aanbouw zijnde huizen in een der nieuwe wijken achter den Haarlemmerweg. De loods was geheel gevuld met bewerkt hout dat de vlammen ruim voedsel gaf. Gelukkig was, ondanks den grooten afstand van her, centrum der stad, de brandweer spoedig tor plaatse en woei de wind van de halfvoltooide huizen af, waardoor men den brand tot de loo 'i wist te beperken. H<hout er in aanwezig, alsmede veel ge reedschap der timmerlieden, werd een .prooi der vlammen. Hei was, naar medegedeeld wordt, niet verzekerd. Tegen 11 uur was de bran gebluscht. Scheepsbrand. Het Engelsche stoomschip ,,Hero", geladen met lucifers, suiker, lompen etc. is gisternochtend half elf, komende van Antwerpen op weg naar Bristol, wegens brand in de lading den Wa terweg binnengeloopen. De drijvende stoom spuiten uit Rotterdam zijn het schip te gc- mce' gestoomd en onmiddellijk in werking gesteld, toen het schip aan boei 31 tegen over Delftshaven lag. D- brand duurt voort; de lading wordt Schooi- sn Kerknieuws. Examens Middel b. Onderwijs. 's-Gravenhage, 4 December. Franseh, akte A. (Jeéx. 4 vrouw. cand. Geslaagd de damesA. A. A. Jamier, Maas tricht J. Cari, Vught. Afgewezen 2. Nederl. Taal on Letterkunde. Geëx. 2 cand. Toegelaten de heer 2T. C. Meyer Dree6, Utrecht. Schoonschrijven. Geëx. en. toegelaten 5 cand., n.l. de damesC. M. Breukel, Yught H. S. F. Masselink. Nijmegen D. A. M. Mid- delhoffUdten M. Mieseen, Utrecht, en L. Nicolaï, Exmorrd. Wiskunde KI. Opgeroepen en opgekomen 4 cand. Teruggetrokken 1 on afgewezen 1 cand. Geslaagd de damesJ. C. Bleeker, Middel burg W. C. van Goor, Amsterdam. Wiskunde, L. O., art. 65. Opgeroepen en opgekomen 2 cand. Afgewezen 1 cand. Geslaagd de heer J. J. Jonker, Gorredijk. iOp Zaterdag den 22en December e. k., des morgens t^ elf ure, zal in het gebouw voor Kunsten en Wetenschappen te Utrecht een verga'4pring worden gehouden van de hoof'd-afdeeling Zoetwatervischerij der Ne- deilandsche Heidemaatschappij. Op deze vergadering zullen de voorstellen behandeld worden, welke op de algemeen© vergadering te Haarlem zijn aangehouden. Dooi- eene commissie van voorbereiding zijn op deze voorstellen preadviezen uitge bracht, welke in pummer 16 van „Onze Zoet water visscher ij zijn opgenomen. aiZondag is ite Utrecht, opgericht een vcreoniging van Cartonuagefabrikanten in Nederland, welke zich ten doel zal stellen de verheffing van het cartonnagevak in het al gemeen en de behartiging der vakbelangen i'i het bijzonder. Tot voorzitter werd geko zen de heer J E. J. Zeegers Veeckens, lid der firma Faddegon <fe Co. te Amsterdam t-ot secretaris de heer T. Kuypers, lid dei- firma Kuyper Ruilhuis te Hilversumtot penningmeester de heer A. H. Hofmans te Rotterdam. Veertien fabrikanten zijn tot de vereenigiug toegetreden. aGisternmidag is in het, Gebouw voor Kunsten1 en Wetenschappen te Utrecht een vergadering gehouden van de Nederlandsche Vereeniging tegen de Protistutie, onder voorzitterschap vau ds. H. Pierson te Zet ten. Ter tafel gebracht werd een voor de politie bestemd geschrift, waarvan de bedoeling is het systeem der vereeniging te verduidelij ken en een uiteenzetting tc geven van het nut, van de strafwet tegen de bordeelen en van de afschaffing' van het verplichte sani taire toezicht op publieke vrouwen. Na eenige gedachtenwisselingen werd be sloten dit gc hrift, dat samengesteld is door den beer J. N. van Munster van Arnhem, ter perse te brengen en, na voorafgaande besprekingen met de superieuren onder de politieagenten te laten verspreiden. Er zullen in 't geheel 5000 exemplaren gedrukt worden. Te Zutfen laat de toestand zeer veel te wenschen over en daarom werd noodig ge oordeeld de aldaar gevoerde actie krachtig voort te zetten. Den 16en December a,. s. zal te Breda een groote openbare vergadering worden gehou den met verschillende sprekers. Te Maastricht is de toestan l eveneens voor erbetering vatbaar. Evenwel heeft de heer jhr. mr. Ruys van Beerenbrouck het plan opgevat om in den gemeenteraad tegen de bordeelen op te treden. In een der eerstvol gende vergaderingen zal hieraan uitvoering gegeven wo rde n Verder werd besloten een onderzoek in te stellen naar de voor- en .nadeelen van de in voering van hot verbod vam bordeelen *n verschillende plaatsen. Ten slotte werden nog enkele mêdedoelin- gen gedaan, omtrent het congres tegen den vrouwenhandel en do Conferentie der Fede ratie te Parijs. Daarmede was de vergadering afgeloopen. Naar wij, vernemen zal het Utroclitsoh Toon,eel gezelschap, onder lei duig van me vrouw Aleida Roelofszon, op Vrijdag 14 de zer alhier opvoeren „Haar Thuis", tooneel- spel in 4 bedrijven, van Suderman. Mej. Gabriele Wijbouw van liet The atre de la Monnaie, te Brussel, zangeres, en Mathieu Crickboom, de bekende Rrus- selsche violist-, zullen in don loop dezer maand eenige concerten in ons land geven. Den 20. December zullen zij zach in Amici- fcia doem booren. De t weede der abon nementsvoorstel- Imgen, ondernomen door de sociëteit Ami- citia, zal niet een komedie, maar een con cert zijn, dat Dinsdag; a.s. zal plaats hébben. Voor zoover ons bekend, trad het Utr. Sted. Orchest, onder directie van den heer Wouter H utsöhonruijiter, hier ter stedo nog niet op. Naar 'hetgeen we omtrent concerten, door dit orkest elders gegeven, lezen, staat den muziekliefhebbers veel genot te wachten. De directeur-generaal dor posterijen on telegraphic maakt bekend, diat de mail van Nederland voor Ned.-Ind'ië, welke, met j de Fransche paketboot, dld'. 25 November j van Marseille vertrokken, naar hare bestem- ming had behooren te worden doorgezonden, i wegens gemiste aansluiting, via Genua, met het. dd. 29 November van daar vertrokken j stoomschip van de Maatschappij „Neder- i land" is verzonden. J. L. F dio zich eenige koperen voorwerpen van do H. IJ. S. M. toeeigende. werd door de rechtbank te Utrecht, veroor- j doeld tot een geldboete van f 10, subs. 12 dagen hechtenis. DE IlESTE-f ASS4 Heerenicrhcbt 17» (geb. Associutie-CassaAuisterdam. Kapitaal f l.OOO.OOO.— Reservefonds - l.o:D.S32 48. Rentevergoeding voor Gelden ft deposito. Met 1 dag opzegging (bedragen tot 5000. direct te ontvangen)3i/a pCt. Met 10 dagen opzegging j Voor 1 maand fixei 2 en 3 maanden fixe4 1 jaar fixe 81/9 Prolongatie Conditie (tot beperkte bedragon) i/s pet. onder den prolongatiekoers. Bij inschrijving te HUUR het gunstig bekende Hótel ..E I E V E N D A E E" te Amerongen, bevattende 17 rnline Kamern, met fraai aangelegde» grooten Tuinbene vens Koetshuis met Stalling, gelegen nabij de halte van de Ooster-Stoomtain en in do on middellijke nabijheid van eene Boschrijke om geving, waardoor het zeer gezocht is als Familiepension. Biljetten in te leveren uiterlijk 22 De cember 190», ten kantore van den Rent meester van Amerongen en Zuylestein te Amerongenwaar de voorwaarden van ver haring ter lezing liggen en nadere inlichtin gen zijn te bekomen. Wordt gevraagd tc Hilversum, tegen Februari, eene bekwame P. G. Loon naar bekwaamheid. Brieven fr. No. 97, Boekh. J. HEEK, Hilversum. Tegen 1 Febr. wordt gevraagd eene flinke, bekwame, verstandige P# Gm. 1.. van de beste get. voorzien. Br. fr. onder No. 351bij do Bookh. H. B. BR KI J ER ZOON, te Arnhem. WORMERVEER' Hovwi Dinsdag II December, 8 uur. door bet Directeur De groene kaarten voor do abonnements voorstellingen zijn hiervoor geldig. Prijzen: f 2.— en f 0.75. Loting plaatsbespr. Dinsdag half een. Volle edele svmpntieke toon. voortreffelijke Speel mud. uiterst solide bouw. Agent voor UTRECHT en Omstreken II1 l.V KKSI.ÏI. I TIIKI'IIT. Choorstriuit 9. Oudegracht, Bakkerbrug. Utrecht. Gelegenheid voor Diners en Soupers, apart en bij abonnement. Gedurende de Wintermaanden pension voor zeer billijk tarief. Aanbcvelood, J. G. JANSEN. Frijseoiirniit wordt op millvragt' toegezonden.

Amersfoortsch Dagblad | 1906 | | pagina 3