2 den metselcursus dupe moet laten worden van dat verschil van meening. Indien het eene zaak betrof van meer uitgebreid lager, middelbaar of hooger onderwijs, m. a, w. onderwijs voor de meer gegoeden, dan ben ik overtuigd, dat men er wel een mouw aan zou weten te passen. Wanneer de band met de kwestie van de Burgeravondschool n:et wordt losgemaakt, dan zal de ambachtschool in 1907 nog verstoken blijven van den zoo noodzakelijken metselcursus. Door den mi nister van b nnenlandsche zaken is een ver hoogd subsidie voor de ambachtschool toe gezegd, ten behoeve van dien cursus. Waar nu de hoogere autoriteit wil helpen om de ambachtsschool beter te maken, meen ik, dat wij ons niet moeten onttrekken. Ik stel daarom voor, dit voorstel geheel los te ma ken van do zaak van de ambachtschool en B on W. uit te noodigen, ten behoeve van den aan die school te verbinden metselcursus een voorstel tot ondersteuning aan den raad t_' doon. Ik doe dit met. het oog op de be grooting van het departement van binnen- landsohe zaken van 1907, die nu bij de Twee de Kamer in behandeling is. Het bestuur van de ambacht •chool herft twee begrootin gen bij den minister ingediend, de eene met de andere zonder metselcursus. De ininisf.e- heeft het verhoogde subsidie op zijne be grooting gebracht Maar daarbij wordt *r rekening mee gehouden, dat ook de gemeen het f "00 h -OT subsidie, dat haar i* gevraagd, zal uitkceren. Nu vrees ik, dat als wij den weg opgaan, dien B. en W. nu voorstellen, en niet althans in beginsel besluiten dat subsidie toe te staan, wij de paarden aohter den wagen zullen epannon en dat er in 1907 geen kwes tie van zal zijn, dat wij de ambachtsschool op eenige wijze ter zake van den metselcursus tegemoet komen. Vandaar dat ik voor-t-I B. en W. uit. te noodigen, een voorstel in te dienon omtrent de ambacht?«clr>ol, ge heel afge^che'don van de vraag of er eene Burger dagschool zal komen ja dan neen. De Voorzitter. Ik moet opmerken, dar het niet in de bedoeling van B. en W. gelegen heeft, bij dit voorstel te prejudi cieeren op de beslissing, die later zal geno me.» worden omtrent- den metselcursus hij de ambacht- l.ool. Ontheffing van de verplich ting tot oprichting van eene Burgerdag school wordt. elke. drie jaar door den raad gevraagd. Wanneer die ontheffing is ver leend, dan zal nader een voorstel gedaan worden over den metselcursus. Het is uiet uitgesloten, dat een voorstel om de am: bachtsschool te steunen in de oprichting van dien cursus, van B. on W. zal uitgaan. Maar dat is eene zaak. die geheel afgeschei den is van het voorstel, dat nu aan de orde is. Do heer Gerritsen. Mijnheer de voor zitter. wij zijn 't misschien geheel cn al eens, maar ik meen toch mijn denkbeeld te moeten handhaven. Wij moeten het ijzer smeden als 1: t heet is. Wanneer wij nu vragen om ont heffing van de verplichting tot oprichting van c-ne Burgerdame hooi, dan krijgen wij misschien in geen maanden de mededeeling, dat die ontheffing is verleend. Daarbij is volstrekt geen haast. Dat zal eene kwestie orden tusschen den minister met den in specteur en de gemeente. Maar de metsel cursus staat daar geheel buiten. Vandaar dat ik voorstel om dien cursus geheel van dit voorstel af te scheiden. Als wij niet er toe overgaan althans in begin-el het plan tot oprichting van dien metselcursus tc steu nen, dan zal de minister van binnenland- sche zaken den post van zijne begroot ing terugnemen omdat de gemeente geen subsidie reeft. Want daarop is zijne begrooting ge baseerd Wij kunnen dan met zekerheid aan nemen, dat wij in 1907 den metselcursus r.ie' krijgen. Om dat te voorkomen, stel ik voor in beginsel te besluiten tot het verlee- nc-:i van steun aan de ambachtsschool voor het oprichten van dien cursus eu dan een nader voorstel daarover vau B. en W. in te wachten De heer Celosse. Mijnheer de voorzit ter, de heer Gerritsen heeft gezegd, dat het voor ons zoo gunstig staat op de begrooting van het departement van binnenlandsche zaken. Ik moet opmerken, dat wij volgens die bcgrooting f 1000 minder zullen krijgen voor onze II. B. school dan het. vorige jaar. Ten aanzien van de ambachtsschool staat het. misschien wel goed. Maar de bedoeling, waarmee in de vergadering van den raad van 28 Juni het voorstel werd gedaan door den heer Plomp om de beslissing over het ver zoek van dc ambachtsschool ten behoeve van den metselcursus aan te houden, was deze dat als aan de gemeente de verplichting tot oprichting van eene Burgerdagsoliool werd opgelegd, de kosten van het middelbaar on derwijs, waarin de gemeente heeft te voor zien, te zwaar zouden kunnen worden om ook nog aan de ambachtsschool grooteren steun tc vcrleenen. Dat voorstel is toen aangenomen de raad was het met die bedoe ling dus ecus. Ik zie geen reden, om daarop nu reeds terug te komen. Er is uitzicht, dat di ambachtsschool zal kunnen geholpen wor den. Als de plannen, die bestaan ten op zichte van de H. B. school, door den raad worden aangenomen, dan zal er in het Werk huis oenc zeer geschikte plaats vrij komen om er den metselcursus in te richten. Het is daarom beter de kwestie van de ambachts school voorshands nog uit te stellen. Wij moeten ons thans 1 epalen tot het voorstel, dat aan de orde is. Do Voorzitter. Hot is juist het geen de vorige Spr. opmerkte, dat de raad besloten heeft de behandeling van liet verzoek van het bestuur der ambachtsschool betreffende den metselcursus uit te stellen totdat eene l>eslissing zal zijn genomen om trent de oprichting van eene Burgerdag school Het is daarom wenschelijk, dat wij nu verzoeken ontheven te worden van de stichting van eene Burgerdagschool. Als op dat verzoek is beschikt, dan komt de andere zaak van zelf weer aan de orde. De heer Gerritsen. Mijnheer de voor zitter, ik heb niets tegen liet voorstel zooals het daar ligt. Maar ik wensch dit voorstel los te maken van het verzoek betreffende den metselcursus De Voorzitter. Dit voorstel is daar van orafhankelijk. De beer Gerritsen. Dat. ben ik niet met u eens. Er bestaat wel degelijk verband tusschen de beide zaken. De Voorzitter. Als men van verband wil spreken, dan is er verband tusschen het programma van de Burgeravondschool en den metselcursus. De heer Gerritsen Mijnheer de voor zitter, ik geef toe, dat ik in de vergadering van 28 Juni de portee van de zaak n-et goed begrepen heb Het is mij nu duidelijk, dat toen in beginsel besloten is, dat wij geen metselcursus zullen krijgen, voordat er over de Burgerdagschool eene beslissing genomen is. Ik kan mij geen andere voorstelling van de zaak denken Dat ligt. opgesloten in de geheele correspondentie, die door B. en W. is overgelegd. De he-- Plomp. Mijnheer do voorzitter, de heer Celosse heeft met juistheid weerge geven wat de bedoeling was van het voor stel, dat ik in de vergadering van 28 Juni heb gedaan. Als wij moeten oprichten eene Burgerdagschool, dan hebben wij geen geld om mee te werken tot de uitbreiding van do ambachtsschool met een metselcursus. Dat is uitgesproken door dc aanneming van mijn voorstel in de vergadering van 28 Juni. Nu had ik niet -dacht, dat B. en W. zoo lang zouden wachten om het voorstel, dat. nu is gedaan, aan de orde te stellen. Ik heb destijds n-szegd, dat als eene Burger dagschool den len September 1907 meet wor den geopend, het hoog tijd wordt die zaak in behandeling te nemen. Het. is mij daarom tegengevallen, dat B. en W. zoo laat eerst dit voorstel om een adres te zenden aan II M-, aan de orde hebben gesteld. Maar er is m. i. geen reden om te doen zooals de heer Gerritsen wil, en nu de zaak van den metsel cursus weer op het tapijt te brengen. Het vorige besluit is genomen in eene vrij vol tallige vergadering. Het gaat niet aan in eene zoo onvoltallige vergadering als deze is, dat besluit te herzien Wij zijn daarop in rt- geheel niet voorbereid. Maar ik weet ook niet, of dat noodig is. Ik geloof niet, dat het lan za.' duren, voordat wij de beschikking van de regeering krijgen op dit adres. Wan neer men in den Haag dien weg uit wil, dan kan er vrij gauw eene beslissing genomen worden De Voorzitter. Wanneer de heer Ger ritsen zij doei wil bereiken, dan zou hij moeten voorstellen de behandeling van het adres te verdagen, totdat eerst de zaak van den metselcursus is behandeld. De heer Gei ritsen. Mijnheer de voor zitter, ik wil de kwestie van den metselcur sus geheel losmaken van die van de Burger avondschool. Dan komt de zaak opnieuw aan de orde en kunnen B. en W. uitgenoo- digd worden een voorstel te doen. Op het oogen-blik maakt de metselcursus een geheel uit met de BurgerdagschoolHet is mijne bedoeling, dat de f 500, die van de ge meente gevraagd zijn, zullen worden tcege- staan. Wanneer de gemeente dat geld niet •toestaat, dan loopen wij gevaar, dat wij in 1907 den metselcursus niet zullen krijgen en dat. het op de begrooting van den minister van binnenlandsche zaken uitgetrokken sub sidie zal worden ingetrokken. Dat zou zeer te bejammeren zijn f 500 is voor ons eene heelc som. Maar die som is toch te klein om daarvoor eene ..oo groote, mooie zaak voor do minder bedeelden te laten loopen. De heer Plomp. Mijnheer de voorzitter, de heer Gerritsen vergist zich. Eet bestuur van de ambachtsschool heeft nog iets anders gevraagd dan die f 500. Het vraagt ook f 4000 te leenen voor het maken van een gebouw voor dien metselcursus. Maar hoe dit zij. ik geloof niet, dat het aangaat in deze onvoltallige vergadering terug te ko men op het besluit, dat genomen is. Men had dat vooraf moeten aankondigen. Het voorstel van den heer Gerritsen kan in deze vergadering niet in behandeling gebracht worde.. De Voorzitter. Ik vind het bepaald niet gewenscht een besluit omtrent het steu nen van den metselcursus te nemen, voordat d<? gemeente ontheven is van de verplichting tot oprichting - - n eene Burgerdagschool. Maai het is aar. den raad daarover een be sluit te nemen. Ik zal het voorstel van B. en W. in omvraag brengen. De lieer Gerritsen. Mijnheer dc voor zitter, ik heb niets tegen dat voorstel. Ik zal er zelf voor moeten stemmen. Maar dat neemt niet weg. dat ik daarna het voorstel zal doen om de kwestie van het subsidieeren van de ambachtsschool ten behoeve van den metselcursus geheel los te maken van do vraag of er al of niet eene Burgerdagschool zal komen. Ik heb niets tegen het voorstel vai. B. en W. zelf, maar in de correspon dentie, die ons is overgelev wordt een nau.- verband gelegd tusschen dat voorstel en den metselcursus. De Voorzitter. Stel, dat ons adres wordt gewezen van de hand en op de ge meente de verplichting gelegd wordt tot op richting van eene Burgerdagschool, zou de

Amersfoortsch Dagblad | 1906 | | pagina 6