i°. ie». 5"° Jaargang. Woensdag 19 December 1906. BUITENLAND. BINNENLAND. MHERSFOORTSCH DAGBLAD ABONNEMENTSPRIJS Per 3 maanden reor Amsrsfesrtf 1.25. Idem frano» per pos*- 1.75. Afsonderlyke nammen0.05. Deze Courant Tersahgnt Dagelfks, naat «taondering van Zon- en Feestdagen. Advertentiën, mededeeliugen enz., gelieve ven védr 10 nor 'a morgens bij de Uitgevers in te zenden. Uitgevers: VALKHOFF C». Utrechtschestraat 1. Intercomm. Telephoonnummer 66. PRIJS DER ADYERTENTIEN: Van 16 regels0.75. Elke regel meer- 0.15. Groote letters naar plaatsruimte. Voor handel en bedrijf bestaan voordeelige bepalingen tot het herhaald advorteeren in dit Blad bij abonnement. Eene circulaire, bevattende de voorwaarden, wordt op aanvraag toegezonden. Aan hendie met I Janu ari a. s. op dit blad inteeke- nen, worden de nummers die gedurende de maand Decem ber nog zullen verschijnen KOSTELOOS toegezonden. Politiek Overzicht. De scheiding van Kerk en Staat in Frankrijk. In de Fransche parlementaire kringen ver luidt, dat do conservatieve partijen voorne mens zijn aan de beraadslagingen over liet wetsontwerp tot wijziging van de scheidings- wet, dat de regeering heeft ingediend, geen deel te nemen. Zij zouden zich er mee te vreden stellen door hunne woordvoerders te laten verklaren, dat zij 't met hun katho liek geweten onvereenigbaar achten een der gelijk wetsontwerp te behandelen. Dit kan intusschen niet worden opgevat als eene veroordeeling van den inhoud van dit wetsontwerp. De rechterzijde heeft tot dusver weinig dank ingeoogst voor bare be moeiingen om do scheidingswet zoodanig te maken, dat de katholieken, al kunnen zij zich niet er mee vereenigen, dan toc]i zich er bij kunnen neerleggen. Zoo is de bepa ling betreffende de boedelbeschrijving, die zooveel last en moeite heeft veroorzaakt, op verlangen van de rechterzijde in de wet ge bracht. Wanneer nu de rechterzijde zich wil onthouden van medewerking bij de ver dere behandeling der scheidingswet en de daaruit voortvloeiende wetgevende maat regelen, dan heeft dit meer deze beteekenis, dat zij niet wil vooruitloopen op wat het vaticaan verder zal doen. Daar wordt on voorwaardelijke gehoorzaamheid verlangd aan de bevelen, die worden gegevenRome verlangt, de leiding en kan dus ook de ver antwoordelijkheid met niemand deelen. Tot beoordeeling van den geest, die bij de samenstelling van dit wetsontwerp heerschte, kan dienen wat een gematigd ka tholiek blad als het Journal des Débats, daarvan zegt. Het '.lad brengt aan de ro- geering den lof, dat zij eene ernstig© po ging heeft gedaan om de uitoefening van den eeredienst te verzekeren door wettige be palingen. Zij schijnt daarmee te voldoen aan wat door de katholieken en door den Paus wordt verlangd. De aanwijzingen, ver vat hetzij in de encyclieken, hetzij in de mandementen der bisschoppen, zijn samen te vatten in dezer drie puntenDe Paus verlangde wettelijke waarborgen, het gernee- ne recht en eene duidelijk omschreven po sitie voor den priester, die den eeredienst be dient onder de voorwaarden van de wet van 1881. Op deze drie punten geeft het wets ontwerp solutiën, waarvan het Journal des Débats zegt, „dat men onpartijdig moet er kennen, dat do regeering na de onbesuisde daden,- die meer geest van 'beroering dan van handeling openbaarden, en die de ergste afdwalingen dezen vreezen, zich schijnt te hebben geïnspireerd door meer bezadigde en meer politieke gedachten." Wanneer de wet zal zijn afgekondigd, dan zullen de katholieken kunnen kiezen tusschen' do vier stelsels, die de wetten tot hunne be schikking stellen. De eeredienst zal kunnen worden uitgeoefend zooals dat geschiedt se dert 11 December 1906, in een wel is waar ©enigszins ongeregelden toestand, die een minimum van formaliteiten onderstelt; 2. de kerk en de voorwerpen, die zij bevat, kunnen kosteloos ter beschikking van den bedienaar van den eeredienst gesteld wor den, mits zijn naam wordt genoemd in de bij het burgerlijk bestuur in te leveren verkla ring 3. de kerk en de voorwerpen die zij bevat, komen ter beschikking van eene ver- eeniging krachtens de wet van 1901 4. de eeredienst zal kunnen worden uitgeoefend overeenkomstig de wet van 1905, wanneer de Paus daartoe machtiging mocht verlec- nen. Naast den weg, in de wet van 1905 opge nomen, die door den Paus geweigerd is, laait de nieuwe wet dus nog drie andere wegen toe voor de uitoefening van den eeredienst. Slechts ééne voorwaarde wordt gesteldde kennisgeving. Daarin ziet het Journal des Débats eene formaliteit van zóó geringe be teekenis, dat zij redelijkerwijs niet tot moei lijkheden aanleiding kan geven. Het blad gaat daarna voort „Er is geen sprake van de goederen, en dat is zonder eenigen twijfel een groot na deel voor onze geestelijkheid. Maar de Kerk heeft daarvan afgeziende Paus heeft do goederen vau do Fransche geestelijkheid op geofferd oim eene vrijheid te verkrijgen, die hij kostbaarder achtte, en deze abnegatie, die .treurige gevolgen zal hebben voor de geestelijkheid, is niet zonder grootheid ge weest. Thans zou de Kerk hare goederen slechts kunnen terugkrijgen, wanneer do Paus de eeredienstvereenigingen toestond vóór de afkondiging van deze wet. Zoo niet, dan zullen zij, naar den wensch van de op do stoffelijke dingen aandachtige radicalen, aan de gemeenten komen. Wat de pastorieën betreft, die kunnen door de gemeentebestu ren verhuurd worden, maar de prefect zal er voor zorgen, dat de verhuring niet geschiedt voor een spotprijs. Eindelijk zullen de per- sioenen gehandhaafd worden, en men denkt er niet aan zich met cüen maatregel geluk te wenschen, want die is niet meer dan na tuurlijk, het zou onredelijk zijn geweest ze in te trekken. De toekenning zal worden ge handhaafd, mits in de parochiën de forma liteiten van de kennisgeving zijn vervuld.'' Op de vraag of de wet, aldus omgewerk£, zal worden aanvaard door de Kerk, geeft het Journal des Débats dit antwoord ,,D© toekomst zal het ons zeggen. Want om in werking te kunnen treden, omtbreekit aan het. nieuwe wetsontwerp nog de toestemming van den Paus. Men kan die hopen, zelfs wen schen. Maar wie kan zich daarvan verzekerd achten? Do uitwerking van de scheiding is, dat de geheele geestelijkheid, voorheen ook aan den Staat gebonden, enkel aan het ge zag van het Vaticaan is overgeleverd, dat men de openbare rust in Frankrijk laat af hangen van een uit Rome gekomen woord. Al wait men weet van don Heiligen Stoel, geeft reden om te denken, dat hij voo*- de Kerk heeft willen verkrijgen het geinccue recht, door het parlement gewaarborgd, uat zal verkregen worden, de beginselen zij a veilig, en de regeering blijkt te hebben be grepen wat de toestand vorderde. De bis schoppen zullen misschien geroepen worden hun gevoelen te doen kennen Het woord 's in ieder geval aan Rome. Men is geneigd te hopen, dat na zoovele moeielijkkeden, on gerustheid, gewetensbezwaren en dikwijls smarten, de godsdienstvrede eindelijk in ons land zal kunnen terugkeeren." Zal de hoop van het Journal des Débats op de toestemming van den Paus verwezen lijkt worden? Dat is moeiolijk te zeggen, wat eene gewichtige voorwaarde daarvoor ont breekt de Fransche regeering heeft 's Pau sen principieelen eisch, dat de nieuwe re geling der zaken in onderhandeling met hem zal worden vastgesteld, ter zijde gelegd D ui tactilanA. De Nordd. Allg. Zeitung spreekt het be staan tegen van een telegram van den Kei zer aan den rijkskanselier over de ontbinding van den rijksdag, dat in de pers rondgaat ©n tot kenschetsing van welks inhoud deze zin snede wordt aangehaald„Ik jaag de heele bende naar den drommel". Het officio use blad zegt. daarvan: „Natuurlijk heeft men hier te doen met een driest verzinsel. De rijkskanselier heeft een telegram van den Keizer, dait de aangehaalde of eene derge lijke zinsnede inhield, niet ontvangen. Tij dens de laatste zittingen van den rijksdag is er bij den rijkskanselier in 't geheel geen telegrafische mededeeling van den Keizer in gekomen." Verschillend© partijen hebben reeds hunne manifesten aan de kiezers vastgesteld. Dat van de sociaal-democratische partij slaat in zonderheid kapitaal uit den vleeschnood en zegt: „Kiezers! Wilt gij de hongerzweep van de groote agrariërs niet nog verder over uwe hoofden en de hoofden van uwe gezin nen gezwaaid zien, kiest dan vertegenwoor digers, die aan deze uithongeringspolitiek een einde maken. Kiest sociaal-democraten. Weg met de levensraid del woekeraars De oproeping van don Bund der Land- wirte gaat er van uit, dat wereldpolitiek slechts kan gedijen op den grondslag van eene gezonde binnenlandsche politiek, en leidt daaruit af: „De Bund deir Land'wirte zal in den verkiezingsstrijd moeten treden met de leus: Geeft het rijk wat het rijk noodig heeft, aan macht en middelen om Duitsche eer en Duitsch bezit te handhaven en te ver dedigen. Kiest echter slechts zulke afge vaardigden, die onwrikbaar voornemens zijn, middenstand en landbouw en daarmee de bron van Duitsche kracht voor het vader land te behouden!" Het manifest van het centrum ziet in de ontbinding van den rijksdag een aanval op zijne positie als gelijkgerechtigde factor van do wetgeving. „Niet de comman dom acht van den Keizer, maar hot budgetrecht van den rijksdag vormt het voorwerp van den strijd." Frankrijk. Parijs, IS Dec. In eene uitvoerige redi drong de minister van marine aan op volle dige uitvoering van de onlangs aangenomen wet op de uitbreiding en versterking der zeemacht. De kardinaal-aartsbisschop van Parijs, mgr. Richard, heeft t jrgisteren namiddag het aartsbisschoppelijke paleis verlaten om zijn intrek te nemen in de woning van den afgevaardigde Denys Cochin. Toen hij in het rijtuig had plaats genomen, spanden een aantal jonge mannen de paarden los en trok ken zijn wagen langzaam door de straten. De volksmenigte, die den stoet vergezelde, groeide onderweg tot eenige duizenden aan. Engeland* Londen, 18 Dec. De postmeester-generaal Buxton deelde mede, dat de regeering had besloten do besluiten van de Berlijnsche con ferenti© over de draadlooze telegraphic in handen van eene commissie te stellen, die de regeeiring van raad zal dienen bij het nemen van een besluit over heb geheele vraagstuk, voordat de conventie wordt be krachtigd. Hij sprak zijn vertrouwen uit, dat het onderzoek zou aantoonen, dat do Britsehe maritieme en handelsbelangen ten volle waren behartigd. Italië. Rome, 18 Dec. In de Kamer constateerde de minister van bui ten landsche zaken Tit toni, dat zijne voorgangers do polit ek heb ben gehandhaafd, die hi„ altijd had gevolgd. Men kan dus verzekerd zijn van continui teit in de buiten landsche politiek van Ita lië. Over den driebond sprekende, sloot de minister zich geheel aan bij den lof, dien vorst Rülow en baron Aehrenthal daaraan hebben gebraoht. „De driebond zaJ de grondslag van onze staatkunde blijvenwij moeten er aan trouw blijven. Deze verkla ring is voldoende om te bewijzen, dat zij dwalen, die zijne verzwakking meeneu te kunnen oonstateeren en die zijn spoedig ein de voorspellen. Men zegt, dat de driebond gewijzigd en vervormd is en dat zijn karak ter thans zuiver vredelievend geworden is. Ik geloof, dat hij altijd .dit karakter heeft gehad. Minister Titboni verklaarde verder, dat de huidige driebond den hoogsten lof ver dient, omdat hij aan Europa lange jaren van vrede zal verzekeren. Hij voegde daar aan toe, dat dank zij den driebond Italië een onafhankelijke staatkunde heeft kun nen volgen. De legende van de inmenging van Duitschland ten koste van de waardig heid van Italië, is niets anders dan een praatje. Ook ontkent de minister, dat er door Duitschland p—ssie is uitgeoefend bij de sluiting van het verdrag over Abessynië met Frankrijk en Engeland. Vorst Bülow heeft het correcte ptreden van Italië op de conferentie van Algeciras erkend. De betrek kingen van Italië met Duitschland en Oos tenrijk zijn op den voet van volstrekte ge lijkheid. Van het. standpunt van den driebond sprekende over de eventualiteit van een Engelsch-Duit&oh conflict, constateert mi nister Tibtoni, dat dit weinig waarschijn lijk is, want de betrekkingen tussclien En geland en Duitschland zijn belangrijk ver beterd. Wat de betrekkingen tusschen Oostenrijk en Italië betreft, danks den pennestrijd van eene op een dwaalspoor gebrachte pers, hebben de beide regeeringen blijk gegeven van eene groote wijsheid. De arbeid van de beide regeeringen moet. oprecht alles wat de beide volken tot elkaar kan brengen begun stigen. Sedert 1904 is er eet. langzame maar aanhoudende verbetering in de gevoelens van de openbare meening jegens Oostenrijk- Hongarij© gekomen. Rusland. Aan de Pol. Korr. wordt medegedeeld, dat officieel is geconstateerd, dat graaf Witte bij den Czaar precies zeven minuten heeft vertoefd. Dit feit doet alle vermoeden^ te niet, dat deze audiëntie eene bijzondere beteekenis zou hebben gehad. De beide bij den aanslag op admiraal Doebassow gepakte personen zijn door den veldkrijtgsraad tot den dood door ophanging veroordeeld en eergisteren reeds terechtge steld. Het schrikbewind houdt steeds aan. In de week van 9 tot 16 December zijn 32 personen terecht gesteld. 54 zijn vermoord. 200.000 roebels zijn gestolen en tallooze in beslagnemingen van bommen, vuurwapenen cn geschriften hebben plaats gehad, en geschriften hebben plaats gehad. Gevan gennemingen geschieden bij massain War schau bijv. zijn de 63 leden van het Poolsohe socialistische comité allen tegelijk gevangen genomen. Turkije. Het Turksche legerbestuur heeft, om de Macedonische gendarmerie van nieuwe wa penen te voorzien, contracten gesloten met de wapenfabriek Mauser (Oberndorf) voor de levering van 00 geweren en met. de Duitsche wapen- en munitiefabriek te Ber lijn voor de levering van 7 millioen patro nen. De levering moet in het begin van 1907 geschieden. Marokko. Met do komst an de door admiraal Tatta aangevoerde Spaans^ho vlootdivisie is de vereeniging van de demonstratiev 1 oot op de reed© van Tanger een voldongen feit. Daar ge'ijktijdig bericht v*ordt, dat de uit Fez gezonden troepen van den sultan El Ksar el Kebir, dat halverwege Tanger ligt, bereikt hebben, zou het optreden tegen Raisul! spoedig kunnen beginnen, als men ten min ste in Fee werkelijk plan heeft tegen dezen bandiet op te treden. Dat is echter nog zoo zeker niet. Bij geruchte verluidt, dat de houding van Raisuli Mohammed el Torres er. Gebbas eerbied inboezemt, zoodat zij m t den kaid van Fao overeengekomen zijn, aan Raisuli de jurisdictie in de omstreken van Tanger over te laten ender de voorwaarden dat hij niet in tegenspraak kamt met do bepalingen van de conferentie van Algeciras over de politie. Daaruit zou dus volgen, dat Torree van zijne macht tegenover Raisuli geen gebruik zou maken. Aan het corps diplomatique heeft. Moham med el Torres oen officieel schrijven gezon den', waarin hij de spoedige komst van den minister van oorlog Gebbas van zijne troe pen aankondigt en schrijft, dat de sultan den minister %an c~rlog heeft opgedragen de veiligheid van stad te herstellen en de uitvoering van de .palingen der conferen tie van Algeciras betreffende do hervormin gen in de andere havens mogelijk te maken. Ridder Malmusi, de vroegere Italiaansoh© gezant in Tanger, :iie als deken van het corps diplomatique i'.o akte van Algeciras heeft overgebracht i.u in Rome vertoeft heeft zich daar uitgelaten op eene wijze, Jie kan bijdragen om de ongerustheid over de gebeurten;sseu in Marokko, waar die mocht lieerschen, te verminderen. Volgens zijne waarnemingen is de toestand in het. rijk van den sultan volstrekt niet zoo dreigend als hij in de meeste voorstellingen, die in den laatsten tijd zijn verspreid, geschilderd wordt. De toestand is wel 's waar verward en vordert voorziening, maar hij is niet a's kritiek te beschouwen. Vereenigde Staten. De commissie voor den aanleg van het Panamakanaal heeft bekend gemaakt, dat buitenlandsche ondernemers van de leve- rantiën voor de daarvoor benoodigde wer ken zijn uitgesloten. De commissie behoudt zich ook het recht voor, alle verzoeken van vreemdelingen om te worden toegelaten tot mededinging, te weigeren. Indien er geene aannemelijke aanbiedingen mochten inko men, is de commissie voornemens den aan leg van het kanaal in eigen beheer uit te voeren. AllerlM. vNadat de uit staal vervaardigde per sonenrijtuigen eerst, op den Chicagoschen ondergrondschen spoorweg waren gebruikt, vinden tengevolge van de me tde nieuwe wa gens gedane gunstige ervaringende stalen wagens, zoowel op do spoorwegen in als bui ten de stad, meer en meer ingang. Zoo leverde de Pressed Steel Car Company te Pittsburg, die dergelijke wagens het eerst vervaardigde, voor de vereenigde spoorwegen van San Francisco eerst een spoorwegrij tuig met 40 zitplaatsen van 12,35 meter lengte waarvan slechts de deuren en venster ramen, het plaveisel van den vloer en de kap van hout waren, terwijl de vloer zelf, evenals alle balken, stutten, dwarsverbin dingen enz. van staal waren. Nadat deze waggon uitstekend had voldaan, volgden grootore leveranties, tot van 40 waggons, ook aan andere maatschappijen. Het. gebruik van stalen waggons, waarvan de houitdeelen door impregneeren brandvrij zijn gemaakt, is hoofdzakelijk geschied om de veiligheid te gen brandgevaar, maar ook om het mindere gewicht en het betere voorkomen. vOnlangs hebben we medegedeeld dat 'n bedelaar te Boedapest in een ziekenhuis verpleegd, zich kort vóór zijn dood als 'n bekend geestelijke, dr. Gerlaoh, deed ken nen en zijn geheele vermogen, dat 230.000 kronen bedroeg, voor liefdadige doeleinden bestemde. Thans blijkt het muisje nog 'n staartje te hobbon. Men is er nl. achter gekomen, dat de overledene zijn geld op bedriegelijke wij ze verworven had. Voor meer dan dertig jaar was Gerlaoh huis-geestelijke bij den rijken Hongaarschen landeigenaar baron Baldaczv. Toen deze stierf, bleek, bij de in ventarisatie, dat verscheiden sieraden be nevens contanten, ter waarde van 120.000 gulden, verdwenen waren. Verscheiden per sonen werden van deze diefstal beschul digd. Aan den huisgeestelijke dacht niemand vooral ook niet omdat hij kort na den dood van den baron als bedelmonnik het land doortrok. Toen dr. Gerlaoh overleden was, deelde echter 'n geestelijke de politie mede, dat de pseudo-bodelaar kort voor zijn dood bekend had, indertijd het vermiste bij baron Bal daczv verduisterd te hebben. Kameroverzicht* Tweede Kamer. Gisterenmorgen werd een aanvang ge maakt met de behandeling der Oorlogs- begrooting. Algemeene beschouwingen. De beer Duymaer van Twist con stateert dat de Oor logsbegrooting dit jaar een buitengewone belangstelling wekt. Dat is echter eerder te betreuren dan te loven. Hier geldt het geen quaestie van politiek maar eene van technisch lielang, het geldt hier het belang des volks Spr. betreurt het dat van deze zaak een politieke zaak is ges maakt door hen die met dezen minister niet syn ïpathiseere n In welk een andere positie verkeerde de minister verleden jaar! Toen gevoelde men behoefte om hean te steunen. Toen werd do minister ei- aau herinnerd dat hij niet had te steunen op rechts maar op links. Do weg van het volksleger moest bewandeld wor den of hij wilde of niet. Spr. kan in 's mi nisters veranderde houding niet anders zien dan politiek en daarom staat Spr. niet moer naast den minister maar tegenover kern. Tot de memorie van antwoord komende, zegt Spr. dat deze hem niot bevredigd heeft. Mooie woorden werden er in gjebru ^o maar licht verspreiden zij niet. Alles blijft in het duister gehuld. Zelfs op het hoofdpunton- zo kustverdediging, blijft de minister zwij- gen evenals op tal van andero punten. Weet men wel hoe do desorganisatie reeds ons le ger is binnengedrongen? 't Is Spr. een raad sel hoe de minister, wetende hoe het cr bij hethoofdwapen uit ziet, geen maat regelen neemt. Spr wijst op het kader-vraagstuk en constateert dat er onder liet officierscorps een ontevreden geest heerseiht, getuigen de adressen ter griffie, waarin terecht geklaagd wordt over rechtsverkort.ing. Generaal De Meester heeft zelf gezegder wordt niet ten onrechte geklaagd. Inspecteurs van ver schillende wapens komen op voor de rechten hunner minderen zonder dat zij gehoor vin- don. Rondweg wordt door opjieroffieieren erkend dat de rechten hunner minderen ge krenkt worden. Alsnu enkele speciale punten. In de eerste plaats wijst Spr. op den ka- dernoód. Kinderen van 16 jaar uit. Kampen komende worden met gezag bekleed en ve len gaan persoonlijk verloren en doen af breuk aan do krijgstucht, waar die jonge lingen den tact missen om met. hunne min deren om te gaan. Men tracht het- incompleet aan te vullen met opoffering van de qualitoit en het ge volg daarvan is straffen. Het incompleet is enorm en het kader dat er is, is voor oen goed deel ongeschikt. Bij de infanterie man- keeren 631 onderofficieren en korporaals; bij de vest ing-artillerie 237 en oen vrijwil lige tamboer of hoornblazer is een witten raaf. Oefeningen naar buiten kunnen door de vesting-artillerie niet gehouden worden wegens gebrek aan kader. Weet do minister dan niets van dat alles? Wel zeker, want verleden jaar hoeft de minister gezegd( dat hij aan bet kadervraagstuk zijn bijzondere zorg zou wijden. En wat heeft hij gedaan? Niets. Het Reservekader is aan het verloopon. Dc duizenden zijn fcot honderden gekrom pen. Alsnu komt Spr. tot de zaak van hot blij vend gedeelte. In de eerste plaats herinnert hij aan de rode van den minister van finan ciën op 13 November 1906, waarin deze zeido, dat men niet meer m an non in dienst moet houden dan noodig is voor de oefen in gen der militie. Goed, Spr. wil daarmede meegaan, mits men hem aantoont dat de slagvaardigheid der troepen en 's lands defen sie daar niet onder lijden. Dc minister van financiën deelde mede dat in den Minister- 1 raad de zaak van het blijvende gedeelte was besproken en dat- men tot do conclusie was gekomen dat de voorgenomen plannen van den minister van oorlog zonder gevaar voor 's lands defensie kondon worden ingevoerd. Maar zijn do inspecteurs gehoord? Waarom legt, de minister hunne adviezen niet over? Spr. heeft gehoord dat de inspecteurs niet gehoord zijn. Als dat waar is, kan hij na tuurt ijk geen adviezen overleggen. De minis ter stuurt de Kamerleden inèt een kluitje in bet riet en stelt de quaestie van het blijvend gedeelte onjuist voor. De lichting die op 1 April onder de wapenen komt is op 1 Octo ber geoefend zegt de minister. Maar hij weet- toch beter. E?rst na 6 maanden gaan de miliciens in bataljonsverband. Dat is den minister toch zeer zeker bekend. Do minis ter gebruikt als argumenten de wachten en oorveën en denkt die zullen inslaan. Maar bij Spr. slaan zulke argumenten allerminst in, evenmin als de cijfers door den minister gegeven om aan te toonen dat. do gevolgen van zijn maatregel schromelijk overdreven worden. De minister goochelt met cijfers. Uitvoerig zette Spr. daarna uiteen dat zoowel bij de bereden korpGon als bij de onbereden korpsen de afschaffing van het blijvend gedeelte ten nadoel© dor oefenin gen zal zijn. Hoe zal het nu' gaan met de dek king der mobilisatie? Hoe zullen de mannen die mot verlof zijn a la minute te rugkeeren? Hoe zullen dadelijk af dodingen zioh naar bedreigde punten kunnen bege ven? De minister wil dit aan do landweer opdragen. Maar Spr. moet dit eerst zien. Waar de minister weigerde om inlichtingen te geven omtrent de organisatie der land weer, zal Spr. dit doen. En dan zot hij uit een dat in bijna alle landweerdistricten of ficieren ontbreken. In aommige districton zijn 2 van de 28 officieren aanwezig. Hoe kan de minister nu zeggen, dat wat hij van

Amersfoortsch Dagblad | 1906 | | pagina 1