M°. 171. Vrijdag 21 December 1906. BUITENLAND. BINNENLAND. 5" J iiarcaiig. FOORTSCH DAGBLAD A BONNE M ENT8PRIJS Per 3 maanden voor Amersfoort 1.25. Hem franc, per poet Afzonderlijke nummer»0.05. Deze Courant verschynt Dagelijks, met uitzondering van Zon- en Feeatdagen. Advertentiën, mededeelingen enz., gelieve men vóór 10 uur 'a morgens bij de Uitgevers in te zenden. Uitgevers: VALKHOFF C». Utrechtschestraat 1. Intercomm. Telephoonnummer 66. PRIJS DER ADVERiEJiTIEX: Van 15 regelsf 0.75. Elke regel meer- 0.15. Groote letters naar plaatsruimte. Voor handel en bedrijf bestaan voordeelige bepalingen tot bet herhaald advorteeren in dit Blad bij abonnement. Eena circulaire, bevattende de voorwaarden, wordt op aanvraag toegezonden. Aan hendie met I Janu ari a. s. op dit blad inteeke- nen, worden de nummers die gedurende de maand Decem ber nog zullen verschijnen KOSTELOOS toegezonden. Politiek Overzicht De schoulatrijtf in Engeland, Het lagerhuis, dat bot ontwerp der onder wijswet naar hot hoogerhuis had terugge zonden met verwerping van alle door de lords aangebrachte wijizagingen, heeft dit ontwerp op nieuw ontvangen met de oood- schap, dat de lords hunne amendementen handhaven en geen titel of jota daarvan willen afwijken. Daarmee is voor verder overleg de pas afgesneden. Deze beslissing is niet gevallen, zonaer dat een© ernstige poging is beproefd om tot overeenstemming te komen. De eerste minister, Sir Henry Campbell 3 i.iner mann, en de aartsbisschop van Canterbury, de primaat van Engeland,, hebben beiden hun invloed daarvoor aangewend. Eene com missie, waartoe door de regeering waren afgevaardigd lord Crewe, die in het hooger huis met de verdediging van het wetsont- weip belast is geweest, de minister van on derwijs Birrell en de kanselier der schatkist Asquith, en door de oppositie hare leider* in de beide huizen, de heer Balfour en lord Lansdowne, met de lords Cawdor en St.- Aldwyn, is eenige dagen bezig geweest met het Voeren van overleggingen. Maar men as 'tniet eens kunnen worden. Dit wordt voornamelijk toegeschreven aan den in vloed van den heer Balfour, die, voorziende dat de 9trijd tusschen de beide huizen van het parlement op den duur toch niet za.'. zijn te ontgaan, er de voorkeur aan zou ge ven om den strijd niet te ontwijken, door op onderwijsgebied zich toegevend te too- nen. maar hem liever aan te binden op iat gebied, dat hem voorkomt voor dien strijd een goed terrein op te leveren. Wanneer deze opvatting juist is, dan zouden bij de beslissing, die eergisteren door het hoogerhuis genomen is, andere overwe gingen dan die, welke op het onderwijs be trekking hebben, den doorslag gegeven heb ben. Hoe dit zij, het onderwijsontwerp is hiermede voor deze zitting van de baan na het door de lords genomen besluit bleef er voor het lagerhuis niet anders over dan op zijn stuk te blijven staan, tenzij de re geering er de voorkeur aan mocht geven het wetsontwerp in te trekken. Men vindt onder de telegrammen vermeld, dat de eer ste weg is gevolgd. Daarmee is de zaak voor deze zitting van de baan. Dat belet echter niet, dat zij in de volgende zitting ter stond weer aan de orde kan en- noogst waarschijnlijk zal gesteld worden. Dc aan drang daartoe zal des te sterker zijn, nu in de Westridingzaak de lawlords van liet hoogerhuis, in hoogste rechterlijke instantie uitspraak doende, hebben uitgemaakt, dat de bestaande wet aan de graafsohapsraaen den plicht oplegt, de kosten van het Angft- kaansclie godsdienstonderwijs in de vroegere kerkelijke scholen uit de openbare kas te be talen. Het nu verworpen wetsontwerp kwam, al hadden overigens de amendemen ten van het hoogerhuis het onaannemelijk gemaakt voor de kringen, die achter .ie meerderheid van 't lagerhuis staan, althans op dit punt aan hunne grieven tegemoetde bepaling, die de kosten van hot confessionee- le godsdienstonderwijs oplegde aan de kerk- genooitschappen en voorschreef, dat dit on derwijs buiten de schooluren moest worden :gegc'1, was door het hoogerhuis niet ver anderd Maar naast de vraag, hoe de onderwijs strijd nu verder zal loopen, komt eene an dere vraag te berde Lord Crewe heeft eergisteren, als woordvoerder van de regee ring, do lords verantwoordelijk gesteld voor de gervolgen, die hij; nog niet. voorspellen kon, welke uit de verwerping van het on- derwijsontwerp zouden voortvloeien. Daar mee heeft hij den strijd aangekondigd, die in de volgende zitting te verwachten is tus schen de regeering, die hierbij verzekerd 's van den steun der overgroot© .meerde ;i id van het lagerhuis, en het hoogerhuis. Wan neer de leider van de conservatieven \an geen toenadering in den schoolstrijd heeft willenweten, om zijne partij niet te be- rooven van een wapen in den strijd, dien hij aanstaande acht, het ontbreekt ook niet aan aanwijzingen, dat men aan liberale zijde er op bedacht is den strijd met het hoogerhuis aan te binden. Een bewijs daar voor levert de gisteren in het lagèr- huis door het hoofd der regeering af gelegde verklaring en ook een brief, dien een lid van de regeering, de lord advocate voor Schotland Shaw, onlangs aan zijne kiezers heeft gerioht. Hij geeft daarin eene opsom ming van de wetsontwerpen, die, «n de nu ten einde spoedende zitting, na aoor het lagerhuis te zijn aangenomen, door de lords, hetzij verworpen of verminkt zijn. Deze brief is gesahreven vóór de eergisteren door de lords over de onderwijswet geno men beslissingde schrijver liet dus de mogelijkheid voor een compromis open. Maar hij voegdo er bij, dat zelfs met de aanneming van het wetsontwerp in hoofd- zaak in den door het lagerhuis vast gestel- i den vorm de crisis volstrekt niet afgewend j zou zijn. Hij schreef woordelijk: ..Wan neer na het einde van de crisis het onder zoek, dat zich daaraan zal vastkneopen, uic- 1 maakt, dal de regeering door het volk .n- bestaanbaar is met het voortbestaan van de rechten en voorrechten van het hooger huis, dan is het met die rechten en oor rechten gedaan. De lords god ragen h j precies alsof er geene algemeene verkiezin gen hebben plaats gehad... Wij moeten zijn toqgeru&t voor den dag, waarop met de lords zal worden afgerekend. En deze dag der afrekening is diahterbij, dan men meent." j Hier vindt men de in parlementaire taai gekleede waarschuwing van lord Crewe in duidelijke woorden omgezet. Frankrijk. De commissie van de Kamer heeft met 16 tegen 4 stemmen het rapport goedgekeurd, dat door den afgevaardigde Meunier is op gesteld over de novelle van de scheidings- wet, die door de regeering is ingediend. De commissie adviseert tot aanneming van het wetsontwerp met bepaling, dat de kerkelijke goederen reeds van den lien December af zijn te beschouwen als aan staat, departement of gemeente beihoorende. Waarschijnlijk komt 1 het wetsontwerp heden in de Kamer aan de orde. In zijn© laatste samenkomst met de commissie verklaarde minister Briand, tot weerlegging van de bedenkingen van som mige leden tegen de redactie van de beide eerste artikelen van het wetsontwerp, dat het verzet van den paus tegen de scheidings- wet eene verwarring van do wettelijke be palingen had in 't leven geroepen, waarin de nieuwe voordracht weer orde moest bren gen De Kamergroep van de „liberale actie", die de leiding heeft van de clerical© oppo- i sitie, heeft besloten alleen aan de algemeene 'beraadslagingen over het wetsontwerp deel te nemen. Wanneer de Kamer besluit over I te gaan tot behandeling dor artikelen, zal j deze groep eene door al hare leden onder- j teekende verklaring ter tafel brengen, dat zij zich onthoudt van verdere deelneming aan een wetgevenden arbeid, die de Kerk berooft van haar vermogen en haar aan scheuring blootstelt. De aartsbisschop van Parijs heeft gelast, dat in alle Parijsche kerken de middernach telijke mis in den aanstaanden Kerstnacht achterwege moet blijven. De krijgsraad in Rijsel heeft de zaak be handeld tegen kapitein Magniez, die moest terechtstaan wegens weigering om hulp te verleenen bij de boedelbeschrijving van de kerken, en hun veroordeeld tot ontslag uit den dienst. Aan het einde van de behande ling kwam het tot rumoerige tooneelen in <ic gerechtszaal. Een deel van het publiek riep Leve Magniez! een andor deel liet den minister van oorlog Picquart en Dreyfus leven. Op straat, geraakten verscheidenen van de betoogers handgemeen. Engeland. Londen20 Dec. Teen de brief van het Hoogerhuis, niededeelende, dat het. -zijne amendementen op de onderwijswet handhaaf de, in het Lagerhuis aan de orde kwam, stelde de eerste minister Sir Henry Canip- bell-Bannermann, onder langdurige toejui chingen van de ministerieele partij, vcor de zen brief niet in behandeling te nemen. Hij zeide dat het eenvoudig onduldbaar was, dat, als eene partij de eene Kamer overlieerscbt de andere Kamer haar gehoorzame dienares zou moeten zijn, terwijl die partij onom wonden door het land veroordeeld is. Op die wijze zou het Hoogerhuis in staat zijn de staatkunde, waarvoor de kiezers zich heb ben verklaard, te dwarsboomen en te niet te doen. De hulpmiddelen van de Britsche grondwet en van het Lagerhuis zijn echter nog niet uitgeput. Er moet. en er zal een middel gevonden worden om den wil van het volk, uitgesproken door zijne gekozen ver- 1 tegenwoordigers, te doen zegevieren. (Luide toejuichingen). Na eenige discussie werd het voorstel zon der stemming aangenomen. Daarmede is het wetsontwerp derhalve van de baan. Tweede telegram. Het parlement zal morgen namiddag worden verdaagd. i Londen, 20 Dec. De heer Arthur Balfour, 1 moet wegens een aanval van influenza het bed houden. Het geneeskundig bulletin zegt, dat op het oogenblik onmogelijk te voorspellen valt welken loop do ziekte zal nemen, maar dat, te oordeclen naar vorige aanvallen, de zieke waarschijnlijk geduren de 10 dagen aan zijne woning gebonden zal zijn. De leider van de oppositie in het lager huis, Arthur Balfour, is, blijkens het on der de telegrammen opgenomen bericht, ziek aan influenza. Hij is niet de eenige onder de leden van het parlement De voorzitter van het lagerhuis Lowther, de onder-voor zitter Caldwell en vele leden zïjn ook ziek. Oostenrijk. Do kans vermeerdert, dat het gelukken zal het- verzet van het heerenhuis tegen de kiesrechthervorming te overwinnen. Uit do vertrouwelijke gedachtenwisselingen in de verschillende partijgroepen is gebleken, dat de stemming veranderd is; in alle drie par tijen is nu de meerderheid gunstig voor de hervorming gestemd. Dientengevolge hebben de leden, die de constitutioneele partij en de middenpartij in dc commissie vertegen woordigen, allen ontslag genomen als lid van do commissie. Ook de rapporteur, prof Lammasch, heeft zijne functie nedergelegd. Intusschen bestaat de wenscli, dat in het door de regeering ingediende wetsontwerp op den numerus clausus, het getal der door de Kroon benoemde leden van het hoerenhuis zal worden bepaald op 170 als maximum en 150 als minimum. Men gelooft, dat de re geering aan dezen wensoh zal tegemoet ko men. Het heerenhuis bestaat, behalve uit de door de Kroon voor hun leven benoemde le den, wier aantal men nu in de grondwet, van het rijk wil vaststellen binnen zekere grenzen, uit de meerderjarige aartshertogen, t.hans 15 in getal, verder 64 hoofden van adellijke geslachten, in wier huis het lid maatschap van het heerenhuis erfelijk is, en 18 kerkvorsten. Servië. De debatten over de kwestie van de kanon nen leverantie zijn geëindigd door een be sluit, waarbij de beslissing van de regeering in deze zaak wordt goedgekeurd. De regee ring had 89 stemmen voor zich, terwijl de vereenigde oppositie het tot 62 stemmen bracht. Tot rechtvaardiging van dit besluit, heeft de regeering de rapporten van de artil- lerie-commiss'e bekend gemaakt, die heeft geadviseerd tot aanschaffing van het Schnei- der-kanon als het beste. "Vcor de u'tvoering van de leverantie zal intusschen beslissend zijn het votum over de leening, waarover de debatten nog pas begonnen zijn en waarbij de oppositie eene duidelijke neiging tot het voeren van obstructie aan den dag legt. Griekenland. Athene, 21 Dec. In een debat in de Kamer over de buitenlandsche politiek verklaarde de minister-president Theotokis, dat op het initiatief van een machtigen souverein van eene groote mogendheid de Kreta-kwestie een grooben stap naar de vereeniging van 'het eiland met Griekenland heeft gedaan. Wij zullen weldra de vertegenwoordigers van Kreta in deze zaal zien. Wat Rumeniö betreft, zal Griekenland nooit den eersten stap tot de verzoening doen, omdat het den strijd niet heeft uitgelokt. Aan de mogendheden is verklaard, dat de Grieksche regeering geen geweld kon ge bruiken om op te treden tegen de oppositie, welke wordt gevoerd tegen de handelingen van de Grieken in Macedonië, waar zij de meerderheid uitmaken, want Turkije heeft ■met eene 25 maal sterkere macht zijne gren zen niet kunnen bewaken. Wij hebben aan de mogendheden rapporten getoond, die het bewijs leverden, dat als het werk van de Grieksche bendon verminderde, dit werd gevolgd door eene verhoogde werkzaamheid van de vijandelijke benden. Wij hebben krachtige maatregelen tegenover een ondra- gelijkeu toestand verlangd. Griekenland moet zijne militaire toebereidselen verhaasten. Zon der leger kunnen wij niet als een factor in liet oosten worden aangemerkt. Wij verge ten intusschen niet, dat de kleine volken de sympathie van de groote.. moeten trachten te verwelven Marokko. De Sultan heeft het eenparig protest van het corps diplomatique te Tanger tegen de daden van willekeur, v.r.araan Raisoeli zich schuldig maakt, beantwoord met de mede- deeling, dat hij besloten heeft zijn minister van oorlog Gebbas met eene aanzienlijke legermacht naar Tanger te zenden, om de rust te herstellen en de opruiers en oproer lingen to straffen. Die „aanzienlijke legermacht" is intus schen op haren tocht naar Tanger aanhou dend ingekrompen. Volgens den correspon dent van de Matin is een trcep van 8000 man onder bevel van Ben Gebbas uitgetrok ken. Daarvan kwamen slechts 3000 to El Ksar aan en op het oogenblik telt het leger tje nog ter nauwernood 1200 man, want er zijn 1800 gedeserteerd, deels omdat ze niet wenschen te vechten tegen Raisoelie, deel» uit vrees voor de Europeesche landingstroe pen. China. Volgens een bericht uit Peking aan de Times is officieel bekend gemaakt, dat vol gens de overeenkomst met Rusland China vrijwillig de volgende steden openstelt voor den internationalen handel en voor vestiging van vreemdelingenTsjangtsjoen, Kirin, Charbin en het grensstation van Mandsjoe- rije. De openstelling gaat in op den Russi- schen nieuwjaarsdag. Allerlei. vIn den dierentuin te Berlijn is dezer dagen een jong olifantje geboren. Daar de moeder het kwaad wilde doen. heeft het een koe als voedster gekregen Het jonge dier weegt al bijna 250 ^nd en is, van de hoog ste plaatg van den rug tot den grond geme ten, 95 c.M. hoog. vHet begin der openbare behandeling van de New-Yorksche moordzaak Thaw Is nu vastgesteld op 21 Januari a. s. Thaw is de man. die een paar maanden geleden den bt roemden architect White doodschoot in liet Madison Pquare Gardengebouw te New-York. vBij Kolberg- in Pommeren is bij ten velddienstoefening een granaat uit een kanon in een afdeeling soldaten neergekomen. Drie manschappen werden zwaar gewond. vTe middernacht heeft in een geheime distilleerderij een ontploffing plaat9 gehad in de wijk Saint-Just, een voorstad van Mar seille. Een peisoon is gedoodtwaalf zijn gewond, die van onder de. puinhoopen van het ingestorte huis moesten worden wegge haald. De schade is groot vUit het Zuiden van Frankrijk komen in de laatste dtgen onrustbarende berichten van overstroomingen ten gevolge van hevige, aanhoudende regens. In d© Pyreneeën heeft bij het dorp Ouzous een bergstorting plaats gehad, waardoor een heele wijk van het dorp is bedolven onder rotsblokken en modder. Daar zijn 9 menschen bij omgekomen. Het gevaar dat er nog meer stukken berg zullen worden losgespceld schijnt niet uitgesloten. Kameroverzicht. Tweede Kamer. Geopend 10£ ure. Het geheel© kabinet is aanwezig. De Minister van Oorlog (dc heer Staal) deelt in de eerste plaat® mede, dat hij in overleg met zijn ambtgenoot van bin- nenlandsche zaken een commissie heeft be noemd om het vooronderricht op do scholen i.c regelen. Dan zal worden opgericht een oentraïo gvmnastiekschool en dan zal de mi nister, als hij do leiding nog heeft, het land met gymnastiekonderwijzers bezaaien. Voor het oa-pitulantenstelsel moet een schema worden opgemaakt om teleurstellingen te voorkomen, gelijk in Frankrijk en Italië. Ook ter voorbereiding van het capitulan- tenstelsel is een commissie werkzaam. De minister zet uiteen, dat in het capitulan- tenstelsel is een commissie werkzaam. D1© minister betreurt het zelf dat de in uitzicht gestelde maatregelen zoo lang zaam gaan. Van een Aug asstal reinigen is geen sprake. Het leger is geen Augiasstal daartegen protesteert de minister. Wat het Instructiebata^cn aangaat, de minister heeft als troepenofficier zelf de moeielijk- heden van to jeugdig kader ondervonden, maar Kampen kan hij nog niet missen. Er i» op aangedrongen om geen jongelingen, d;e geen gezag kunnen uitoefenen naar de regimenten te zenden. De minister ls een voorstander van do opheffing der cadettenschool. In de instructie op de werving wordt één jaar proeftijd gegeven. De minister is een voor stander van korte verbintenissen. Hij wil alleen vrijwilligers hebben waar kader van te maken is. Anders heeft hij geen behoeft© aan vrijwilliger. De Min. wil geen kwaad zeggen van de vrijwilligers bij de cavalerie, maar hij wil ze niet hebben tot. eiken prijs. Wat de. lotsverbetering van t kader aan gaat, dat is een moeielijk vraagstuk. De sergeant-majoor-administrateurs zijn er door de nieuwe regeling wel op vooruitgegegaan ook de instructeurs. De laatsten kan de minister niet oud laten worden in het leger. Hij heeft jonge beenen noodig en die hoopt hij ook al weer te krijgen door het capitu- lantenstelsel. De minister staat ten aanzien van het re servekader nog op hetzelfde standpunt van verleden jaar Voor de meeste jongelieden zal de diensttijd niet vernietigend werken on hun studietijd. Daar wordt zooveel mo gelijk rekening mede gehouden. Zijn aan staande niilitieofficieren moet de minister uit het reservekader trekken. De minister moet vertrouwen op den goeden geest van de zonen van het Neder- landscihe volk. Zij moeten er een eer in stellen om officier te worden. Jongen® van goeden huize moeten bet een schande a<71- ten het niet verder te brengen dan tot kor poraal of onder-officier. Het lot der wedu wen en weezen van mindere militairen gaat do minister zeer ter harte, maar tot dusver 9tuitte hij op technische moeielijkheden. De minister komt nu tot de would be aardigheid van den heer Van Dedem (het met een parapluie inspecteeren van een landweerkamp) en hij protesteert er tegen dat de heer Van Dedem met zoo iets een minister van oorlog in een openbaar debat belachelijk trachtte te maken (bravo's). Treurig heeft, het den minister aangedaan dat hij daar zelfbewuste vaders van huis gezinnen dronken zag aankomen. O, men kan zoo gemakkelijk critiseeren, maar men moet er voor staan. Het gezag moet gehand haafd blijven en de landweer-officieren zijn daartoe aangeschrevenOver het algemeen kan de minister mededoolen dat de goeae gang er gauw weer in zat en velen weer te vreden waren. Wat de geweren aangaat, - en lichte roestaanslag is voor het geweer nog niet. zoo slecht als veel poeteen. Voor dat do landweer er was, was bepaald dat som mige punten door cavalerie zouden wcroon vastgehouden. Een nadeel was dat men die detachementen wel weg kon zenden maar men wist nooit wat er van terecht zou ko men. De minister staat er borg voor dat do landweer, daartoe geroepen, haar plioht. zal doen. Waar het blijvend gedeelte maar met. tijdelijk verlof gaat heeft de minister het dadelijk weer bij de band. Bij mobi lisatie zullen die enkele opgelegde gewe ren gauw genoeg zijn uitgereikt. Dat is geen bezwaar. Maatregelen zijn ook genomen om de landweer zou gauw mogelijk van muni tie te voorzien. De minister stapt hiermede van de land weer af en komt tot de Militiewet. Dc eer ste-oef eningstijd voor onberedenen hand haaft de minister op 84 maand, voor ge- oefenden op maand en voor zeer geoefen den op 4 maandende laatsten tot een getal van 5200 man hoogstens. De minis ter brengt de militie half Januari onder de wapenen en laat hen onderwijnen in gymnastiek. Twee maanden later komen de voorgeoefenden (6$ maanders) en twee maanden later komen de zeer geoefenden (de vier maanders). Bij de bereden wapens brengt de minister de eerst© oefeningstijd terug op 12 maanden. Het contingent brengt hij van 17500 op 21500. De minis ter doet hier een schrede naar algemeeneti dienstplicht. Zij die zich willen oefenen en toonen iets voor hun land over te hebben, genieten daarvan de voordooien en de schat kist profiteert er bij. Het blijvend gedeelte bij de bereden troepen doet dion9t als trcin-afdceling. Maatregelen zijn genomen om zoo spoedig mogelijk de jongste lichting te oefenen De herhalings-oefenin.gen wor den beperkt. De minister zal. zorgen dat dc man voor niets gebruikt wordt wat n et tot oefening behoort. Vervolgende, zegt dc minister, 'dat hij noodig heeft verplichting om zich te laten opleiden tot. militie-officier. Militie en landweer-depot's zouden kunnen worden gecombineerd. In buitengewone om standigheden kan districtsgewijiz© worden op geroepen. Opheffing der schutterij zou do minister met ééu jaar willen verlengen. Er bestaat geen aanleiding om het aantal divi sies uit te breiden of in het algemeen in de legerorganisatie verandering te brengen Op he4, oogenblik is de minister bezig de laat ste hand aan zijn organisatie te leggen. Zijn voornemen is zijn adviseurs aan het Dept. van Oorlog te plaatsen, om spoediger to kunnen werken. De minister zal een veldle ger crcëeren, dat uit 3 wapens bestaat, on der leiding van één generaal commandant van het veldleger. Promotie van luitenant tot kapitein na 15 jaar kan de minister niet toegeven, al j wil hij het. denkbeeld overwegen. De maat- regel zou offers van de schatkist vragen. Alsnu de herhalingsoefeningen in het al- gemeen. Zoo veel mogelijk wil de minister vrijstelling verleenen, maar hij moet dit aan de korpscommandanten overlaten. De mu ziekkorpsen wil de minister beperken en ver vangen door fanfarekorpsen De uniformen voor de bereden wapens zullen ook vereen voudigd worden. De vereenvoudiging bij de onbereden wapens voldoet goed. Onderzocht wordt of de landwecrgéwcren met hagel gebruikt kunnen worden. Met groot© strengheid zal op liet onderhoud van do geweren worden toegezien. Voor opleg ging in magazijnen bestaat vooralsnog geen aanleiding. Als men onze mannen geen geweer meer kan toevertrouwen is het u t met. elk ide© van een volksleger. Al» mon bij onlusten ge weren hebben wil zal me* ze toch wel krij gen. De minister wil den maatregel niet in trekken. Inspectiën zijn noodig om te voorko men dat de man bij mobilisatie in een toilet komt waarin hij niet bruikbaar is. Bij dienstweigering kan de minister niet handelend optreden. Dat moet hij aan den krijgsraad overlaten. Do minister zal streng waken tegen plagerij van zulke menschen.

Amersfoortsch Dagblad | 1906 | | pagina 1