Uit den omtrek. STADSNIEUWS. Deewaxen togen s ministers maatregelen Do Minister van Oorlog beant woordt nog eenige vragen van den heer Lohman. Hij kan de adviezen van den chef van den generalen staf niet overleggen. De minister is de verantwoordelijke man. Legt hij de adviezen over, dan is niet meer hij, doch zijn ambtenaar ,,de mar." voor de Kamer. De minister doet nog voorlezing van een staat van het aantal voor oefening al dan niet beschikbare manschappen bij de bereden artillerie. De manschappen, die voor kader worden opgeleid, hebben hun opleiding te vinden bij de hoofdoefening Van de 1277 manschappen bij de veld-artil- lene, zijn slecht 373 beschikbaar voor oefe ningen. De overigen worden voor andere diensten gebruikt (rumoer, interrupties). Laat men de zaak toch kalm bekijken en zich met laten influencoeren door dagblad artikelen (Protesten). Daarvoor is de mi nister niet aansprakelijk. (De heer Duvmaer van Twist interrumpeert voortdurend. Do hoer LicftinckMijnheer van Twist de mi nister van oorlog spreektpas op hoor- gelach, geroepo ho-) De minister zet nogmaals uiteen, hoe zijn maatregel zal wer ken. Uitstellen kan hij hem niet. Dat heeft nij al driemaal gezegd (rumoer). Verder bespreekt de minister de wijze waarop do paarden geoefend worden. De verhooging van bet contingent heeft met het blijvend ge deelte niet uit te staan. sloten aI"'enieene tesch°uwingen worden ge- VervoIgB.3 wordt goedgekeurd het wets ontwerp tot wjrhooging en wijziging van Wdstok VIII der Staatsbegroting van I - ,na tb trekking van de amendementen, door don heer Duvmaer van Twist- hierop voorgesteld. 1 Bij artikel 22 der Oorlogsbegrooting (sol- dtjtn au.) licht de heer T e L a a n een amendement toe. door de vociaal-deanocra- tiselie Kamerleden voorgesteld, om in 1907 geen miliciens op te roepen voor de derde t« er h a 11 ngsoofen 1 ng De heer Duvmaer van Twist dient met de heeron Van Asch van Wijck, Arts, Pastoors en Van Vuuren in de volgende n.otie De Kamer, van oordeel, dat de finau- cieele positie van sergeanten-majoors-instruc teurs bij het leger een afzonderlijke bespre, king eischt, gaat over tot do orde van den dag. Deze motie wordt later behandeld De Minister van Oorlog zegt, dat zijn bezoeken aan de landweerkampen hem de overtuiging hebben gegeven, dat de her halingsoefeningen noodig zijn. Zooveel mo se.'jk vrijstellingen worden echter gegeven De derde herhalingsoefening is ook reeds verkort tot 13 dagen en het heeft geen rai- «>n haar nog meer te verkorten. Afschaffing daarvan ware overigens in strijd met de wet. Het- amendement is dus voor den mi nister ouaannemlyk. Na repliek van den heer TerLa an be spreekt. de heer Thomson het amende ment.. Herhalingsoefeningen acht Spr. noo dig voor het volksleger. Thans zijn zij ech ter te lang. Met vreugde heeft hij vernomen, oat de minister ze bij wijziging der Militie- wet wil verkorten. Het zou nu zeer verkeerd zijn principieel tot afschaffing te beslissen, maar zou de minister niet den post voor memorie kunnen uittrekken en reeds thans bij wijze van proef den oefeningstijd voor deze derde lichting zooveel verkorten, als bij voor de toekomst voornemens is'! Trou wens voor de lichting, die in 1903 buiten gewoon is opgeroepen, is bij Kon. besluit bepaald, dat de oefeningstijds zou worden verkort. De hoer Iloodhuyzen vindt het on tactisch, deze quaestie thans in debat te brengen, nu de minister zijn onaanneme lijk" heeft doen hooren. Hij geeft den heer Ter Laan in het belang der zaak in over weging zijn amendement in te trekken. Do heer Sm een ge heeft verleden jaar zijn stem aan dit amendement gegeven, docb acht dit thans niet, noodzakelijk na de ver klaring van den minister. De heer Eland, voorzitter der Commis sie van Rapporteurs, zegt, dat de commissie eenstemmig het amendement ontraadt op de door den minister aauj geven gronden. Na dupliek van den heer Ter Laan verklaart de heer Passtoors, dat hij het zou betreuren als dit amendement thans in stemming werd gebracht. Het amendement wordt verworpen met 75 tegen 12 stemmen (de heeren Rood- huyzen, Janssen (Maastricht). Duyustee, Ko- telaar. Nolting, Van der Zwaag en de so ciaal-democraten) Bij art. 52 (studiën, onderwijs en oefenin gen) licht de heer Vai. Sasse van Ys- selt toe een amendei .it, door hem voor gesteld met den heer Van V 1 ij m e n, strek kend om geen gelden toe te staan voor een cursus tot de rechtskundige opleiding van de officieren der landmacht, zoolang niets is beslist omtrent de reorganisatie der milita*'- re justitie. Het vooruitzie' t bestaat, dat we zullen krijgen een nieuwe rechtspleging bij de landmacht. De Minister zegt, dat hij afgescheiden daarvan bijtijds gereed moet zijn met de vorming van officieren op rochtskundig ge bied, ook voor het geval de nieuwe rechts pleging er komt. Hij ontraadt ten zeerste de aanneming van het a-ïen dement- Na re- en dupliek deelt de heer Eland mede. dat de grootst mogelijke meerderheid der oommiss-"e van rapporteurs is vóór het amendement. Spr alloen is er tegen Het amendement worat aangenomen met 56 tegen 36 stemmen. Bij artikel 75 (vergoedingen ingevolge art. 113bis der mil'tiewct en art. 15bis der Landweerwet) wijst do heer Passtoors op onregelmatige uitkeering der vergoedin gen. Sommigen krijgen zo wei, andere niet, zonder dat daartoe voldoende aanleiding be staat. Spr geeft daarvan een staaltje. Een weduwnaar kreeg geen vergoeding, omdat. het verzoek om vergoeding niet door zijne echtgenoote was geteekond De heer Ter Laan protesteert tegen zuinigheid bij de uitkeering der vergoedin gen. Bij de 12e afdeeling (geneeskundige dienst) deelt de hoer Blocker mede, als l«d de- desbetreffende bezuinigingsccmmissie met. den geneeskundigen dienst der landmacht nader te hebben kennis gemaakt. Spr. heeft bezwaar tegen 's ministers maatregel om de hospitalen 2e klasse te beperken en de hos pitalen 3e klasse op te heffen. Als een mili cien te Leeuwarden ziek wordt, moet hij nu naar Groningen gebracht worden. Spr. eischt den minister niet voort te gaan mer. zijn maatregel om de hospitalen door zieken kamers te veivangen. De minister d'ent te zorgen voor de belangen der miliciens. Het materieel te velde d'ent sterk uitgebreid, met name voor de landweer. De militaire hospitalen acht Spr. goede inrichtingen. Hij verwacht, dat de minister bij de volgende begrooting geld zal udttr.-V'.cen ter verbete ring van den dienst. De Minister zal z -h beijveren ont deze wenken ernstig te overwegen. Bij art. 113 (artillerie-inrichtingen) be pleit de heer Passtoors, nu de minister voornemens is de militaire bakkerijen op te heffen, maatregelen in het belang der mili taire bakkers, welk personeel door de slui ting dier bakkerijen broodeloos dreigt te worden. In September zijn die bakkers in kennis gesteld, dat zij worden ontslagen. Dit acht Spr. een zeer onbillijken maatregel en hij geeft daarom den minister zeer sterk in overweging deze lieden niet zoo aan den dijk te zetten. De heer Ter Laan ondersteunt dit ver zoek. Spr. wenscht ook, dat de minister zich het lot zal aantrekken der militaire kleeder makers, die diep ongelukkig worden door het verliezen van hun werk. _.aat men dien men schen pensioen geven of wachtgeld. De Minister zegt, dat hij als werkge ver het contract aan deze lieden kan opzeg gen, zoo goed als zij het hem kunnen doen Komen er betrekkingen voor ben vacant, dan zal do minister zorgen, dat zij een plaats krijgen. Meer kan de minister niet voor hen doen. De heer Ter Laan repliceert. Bij art. 12 (aanschaffing van draagbare wapenen) handhaaft de heer Thomson zijn bezwaren tegen het parabellum-pistool Z. i. is dat wapen onbruikbaar. Bij art135b (kosten voor de topograph! «cl o inrichting) dringt de heer Tlomso" aan op een betere regeling der rechtspositie voor de burgerlijke ambtenaren bij de topo graphische inrichting. De Minister zal dit gaarne overwegen Bij art. 175 (marechaussee) betuigt de heer Van Sasse van Ysselt zijn leedwezen dat de minister niet heeft willen voldoen aan het verlangen om den manschappen en bet- kader van de marechaussee een betere be zoldiging te gewen. Thans verloopt het wa pen, omdat burger, betrekkingen beter bezoldigd zijn. Spr. meent ook dat het niet aangaat de gemeentebesturen aan te schrij ven, dat de marechaussees niet langer zul len worden gekazerneerd in die gemeenten, die niet zorg dragen voor behoorlijke huis vesting. Be heer S m e e n g e dringt eveneens aan op lotsverbetering der marechaussee. De Minister zegt, dat zijn aandacht op deze zaak gevestigd blijft. Spr. erkent de belangen der gemeenten, doch de belan gen van den Staat moeten ook wegen. Bij de 24ste afdeeling (voltooiing van het vestingstelsel) wordt do vestingbegrooting goedgekeurd Bij de behandeling der considerans van de oorlogsbegrooting zegt de heer De Savor- nin Lohman, dat het hoofdbezwaar van om vóór deze begrooting te stemmen is, dat hij niet genoeg is ingelicht over de maatregelen, welke de minister wenscht te nemen Zoolang dit niet is geschied, moeten Spr. en zijn partijgenooten tegenstemmen, tenzij de minister de Kamer in de gelegen heid stelt a tête reposée van zijn maatre gelen kennis te nemen. D-ï heer Tydeman, zich hierbij aan sluitend, vraagt den minister- 1. Is do minister bereid de maatregelen tot wegzending van bet blijvend gedeelte bij de bereden wapens met 1 April alleen dan tot uitvoering te brengen, indien gebleken is, dat zijne voorzieningen in allen deele kunnen worden uitgevoerd! 2. Is de minister bereid voor 1 April tij dig inededeeling aan de Kamer te doen van de genomen maatregelen, die hij geschetst heeft en van de voornemens van de regee ring met het oog daarop Een bevestigende beantwoording van deze twee vragen zou de bezwaren van vele leden verminderen, zoo niet wegnemen. rMinister van Oorlog zegthet eerste gedeelte der vraag houdt niet andere in dan ik verklaard heb. Wat de tweede vra: betreft: moet ik daaruit verstaan, dart. die vraag wantrouwen inhoudt? De V oorzitter: wensoht. de minister, dat de vergadering een kwartier geschorst wordt ten einde zich te beraden? De Minister antwoordt bevestigend. Do vergadering wordt een kwartier uurs geschorst Na heropening zegt de Min. v Oor log Wat de tweede vraag betreft, ten volle bereid te zijn, vóór 1 April mededce- ling te doen van de door hem genomen maatregelen. De heer Lohman zegt, na dit antwoord ten volle bereid te zijn vóór de begrooting te stemmen De hoer Kolkman zegtAanvanke lijk was het ons voornemen te stemmen tegen het 8ste hoofdstuk. Wij meeuden dat het voorgestelde door den Minister niet voorbereid was en niet kon worden uitge voerd. Thans echter zijn sommigen onzer bereid ons oordeel op te schorten. Wij ver trouwen dat ons door den [Minister do meest volledige inlichtingen en gegevens zullen worden verstrekt De heer Troelstra zegt dat nu de stemming voor het blijvende gedeelte niet meer uitmaakt een onderdeel van die stem ming voor do begroeting van oorlog, zijn verklaring van straks als niet gedaan moet worden beschouwd. Do Oorlogsbegrooting komt in stemming en wordt goedgekeurd met 6(5 tegen 38 stemmen. Vóór stemden de heeren: Loeff, Jan- nink. Kooien. Lohman, Thomson. Van Pty- rum. Smeenge, Eland, Nolting, Van Bv- landt. De Beaufort. Mees. Plate, Van De venter, Treub, De Boer, Drucker, Jansen (Den Haag), IJzerman, Roessi nghDe Ram, Van Nispen tot Sevenaer, Borgesius, Okma, Van den Bergh (Helder), Pierson Tydeman, Blooker, Roodhuijzen, Limburg, Van Dooru, Dolk, Patijn, Hubrecht, De Visser, Lieftinck, Ketelaar, De Klerk, Ferf. Van den Bergh (Rotterdam) Verhey, Jans sen (Maastricht), Van Waesenaer van Cat- wijck, Van Wichen, Passtoors, Marchant, Fruytier, Van Gijn, Van Vuuren, Van De- dein, Zijlma, Revue. Lelv, Bos, Van Fo- reest, Smidt, Schokking, Talma, Kolk- man en de Voorzitter Tegen stemden de heeren: Bolsius, Van Sasse van Yssolt, Van Kol, de Waal Male- fijt, Lucasse, Van Heemstra. Van der Borch van Verwolde, Van Asch van Wijck. Van Idsiuga, Van Karnebeek, Van der Zwaag, Nolens, Van den Berch van Heem- j stede. Van veen. Van Alphen, Troelstra. Brants, Van de Velde, Heemskerk. Brum- 1 melkamp, De Ridder, Arts, Van Vliet. Re- gout, De Stuers, Bogaardt, Van den Heu vel. Schaper, Ruys de Beerenbrouck, Hu- genholtz, Tak, Ter Laan, Van Wijnbergen. Duynstee, Van Vlijmen. Dtiymaer van Twist, Aalberee en Beckers. (Afwezig waren de heeren Van Limburg Sbirum en Hcnnoquin.) Bij het uitbrengen dor stern van den he?r Talma ging een gemompel van verwonde ring in de Kamer op. De Min. v Oorlog wordt, na deze stem ming, van alle kanten gelukgewenscht. ter wijl uit de Kamer, de tribunes en do lore's luide ovaties weerklinken. Ook de andere Ministers worden door verschillende Kamer leden de hand gedrukt. Ongeveer kwart over 1 uur viel do beslissing. Heden verschillende wetsontwerpen Berichten. De Staatscourant van Zaterdag 22 December 1906, bevat de volgende Konink lijke besluiten-. de persoonlijke titel van consul verleend aan A. H. Hacke, en II. L. Weibry Holdt, NederlanJccke vice-consuls, respectievelijk te Trondhjem en Stavanger benoemd tot ridder in de Oranje-Nassau- orde rar. H. C. van Kleffens, substituut officier van justitie te Groningen en G. H. Doornbos, subst.-griffier bij de rechtbank aldaar benoemd tot tijdelijk technisch ambte naar bij den Centralen Gezondheidsraad C. J. H. van Eek. Utrecht; en tot tijdelijk ambtenaar bij den Centralen Gezondheids raad mr. F. A, van Engen - op verzoek eervol ontslagen mr. A. E. Schouten, burgemeester van Haastrecht en Vlist; benoemd K. Visser, Zaandam, tot opzich ter bij den Rijkswaterstaat. 4e klasse; de arts Ph. K. Maier benoemd tot offi cier van gezondheid 2e klasse bij den ge neeskundigen dienst bij het- Indische leger; •erleend de titulaire rang van 2e luite nant aan den gepensionneerden onderluite nant- der- infanterie van het Indische leger J. A. Mitthijsen op verzoek eervol ontslagen uit den mili tairen dienst wegens lichaamsgebreken de infauteriekapitein bij het Indische leger H. Quispel. de persoonlijke titel van consul verleend, aan de heeren A. H. Bachke en H. C. Weiby Holdt, vice-consuls der Nederlanden, respectievelijk te Trondhjem en te Stavanser, in welke laatste hoe danigheid zij door de Noorsche Regeering zijn erkend (herplaatsing wegens misstelling) pensioen verleend aan den heer M. J. H. van Lier, eervoi ontslagen directeur der kanselarij an Hr. Ms. gezantschap te Parijs, 1600; benoemd bij het reserve-personeel der land macht, met bestemming voor den dienst bij de landweer tot reserve-eerete-luitenant, in het XILste land weerdistrict, de gewezen eerste-luitenant bij de dienstdoende schutterij te Middelburg, jhr. R. H. G. Naliuys tot riiierve-tweede-luitenant, onderscheiden lijk in het XXII Is te, het XXXIIIste en het 3£IVde landweerdistrict, de reserve-sergeant- majoor H. de Boer, van het 7do regiment in fanterie, de reserve-sergeant J. ten Brink, van de infanterie der landweer in het XXXIste land weerdistrict, en de gepasporteerde sergeant der infanterie J. M. Berger II. bij de artillerie der landweer tot reserve-tweede-tuitenant, in het XXXste landweerdisirict, de reserve-sergeant-majoors B. J. Plaating en b. H G. van Nunen, beiden van het 3de regiment vesting-artillerie III. bij net personeel der militaire adminis tratie tot reserve-eerste-luitenant-kwartiermeester, in het XLIVste landweerdistrict, de eerste-luite- nant-kwartiermeester bij het 15de bataljon rus tende scKutterij in Gelderland, H. F. van Haaren. H. M. do Koningin-Soodcr heeft hot voornemen, hedenavond in Diligentia het concert bij to wonen van do heeren Ed. Kreösler (viool) ©n Joh. Wijsman (piano). Gisteren bracht Z. K. II. Prins Hen drik der Nedorlanden een afscheidsbezoek aan de weduwe van wijlen Z. E. Ridder Tugini. Mevr. Tugini werd ook door II. M. de Koningin en H. M. de Koningin-Moeder ontvangen. Mevrouw Tugini en hare dochters denken den 29 Dec. te vertrekken per stoomschio „Koningin Regentes" naar Genua eii ver der naar Foggia, waar wijlen Z.E. Tugini op buitengewoon plechtige wijze ter aarde zal worden besteld in het familiegraf. Grondwetsherziening. Don derdag is het rapport der Staatscommissie voor de herziening der Grondwet- geteekend en gisteren is het aan H. M. de Koningin toegezonden. Prof. II J. Hamburger te Groningen is benoemd tot lid der Koninklijke Acade mie van Geneeskunde te Rome. De Standaard schrijft Prof. dr. M. A. Gooszon te Leiden zal dit jaar wegens het- bereiken van den 70-jarigen leeftijd moeten aftroden. De synode der Ned. Herv kerk is tegen 8 April in buitengewone vergadering bijeen geroepen om oen nieuwen kerkelijken hoog- keraar in zijn plaats te benoemen. De com missie van voordracht die een drietal 'n- dient bestaat- uit 7 orthodoxe en 4 mo derne leden, zoodat prof. Goosoen waar schijnlijk een orehodoxon opvolger zal krij- gen. aWegens het Kerstfeest en den Nieuw jaarsdag zullen de Dinsdagse he weekmark ten te Groningen en te Rotterdam van 25 Dec. reep. 1 Januari a. s. op Maandag 24 Dec. resp. op Maandag 31 Dec. 1906 en de Dinsdagsche weekmarkt te Goes van 25 Dec. resp. 1 Jan a. s. op Maandag 24 Doe. 1906 reep op Woensdag 2 Jan. 1907 gehouden worden. In verband hiermede zullen de markttrei- nen 604 UtrechtRotterdam M., 605 Rot terdam M.Utrecht, 608 Nieuwe Schans Groningen, 609 GroningenNieuweschans, 611 LeeuwardenGroningen, 614 Gronin genLeeuwarden, 637 .AssenGroningen, 873 DelfzijlGroningen, 874 Groningen Delfzijl en 894 GroningenRodeschool loo- pen op Maandag 24 Dec. en 31 Dec. in plaats van op Dinsdag 25 Dec. reep. 1 Ja nuari 1907, en de treinen 633 Rosen daal Vlissingen en 634 GoesRosendaal op Maan dag 24 Dec. en op Woensdag 2 Januari 1907, in plaatB van op Dinsdag 25 Dec. resp. 1 Januari 1907. In verband met het op Maandag 24 resp. 31 Doc loopen van de treinen 873 en 874 DelfzijlGroningen en terug zal trein 863 worden uitgesloten voor het vervoer van reizigers van af Loppersum naar Groningen (halte) Kostverloren on Groningen .(loco) en trein 868 voor het vervoer van reizigers van Groningen (looo) Kostverloren en Gronin gen (halte) naar Loppersum, zoo als voor des Dinsdags is bepaald. Trein 865 zal op Maandag 24 December, op Dinsdag 25 December, op Maandag31 December 1906 cn op Dinsdag 1 Januari 1907 te Woldwijk (wachtpost 15) stoppen. - De traimdirectie te Amsterdaim heeft, naar De Tijd nader verneemt, naar aanlei ding van het ongeluk aan de Wetering schans geene proeven genomen. Er was voor haar naar aanleiding van dat ongeluk niecs te- „beproeven," om-dat dit met geene ïj- zondere constructiën in eenig verband staat Het electrisch remmen van eenigo bijwagen van de grootste soort, zoo meldt De Tijd verder, geschiedt volgens een in Februari genomen besluit. - Het. oude gesukkel. D© stoom- pont „Velsen" is weer defect. Nu moet de „Ken nemer land" het- weer doen. - Tentoonstelling van Z.-Afri- kaansche producten. Men schrijft aan de N. R. Ct., dat de tentoonstelling van Zuid-Afrikaamsehe producten, die in Fe bruari a. s. door den Koning van Engeland te Londen zal worden geopend, ook naar ons land zal komen, en wel naar Amsterdam. Het waarborgfonds is Zaterdag door een aantal Amsterdamsche kooplieden voltee- kend. Wanneer deze tentoonstelling zal worden gehouden is nog niet bepaald. Waarschijn lijk echter in April. Gas in Leeuwarden. Van alle zijden vernemen we klachten en uitingen an ongerustheid over het- gas in onze stad, schrijft de Leeuwarder Ct. De reuik bij het verbranden is zóó naar, dat men herhaar- delijk in de vertrekken maatregelen moet nemen om dien daaruit te verwijderen. In sommige huizen brandt het gas met onvol doende lichtsterkte, maar bijna algemeen is de klacht over den onaangenamen reuk. Personen, die branders met dagvlammon oorbrandere) hebben, zijn verplicht gewor den die niet meer te gebruiken, daar de on aangename lucht niet langer uit te houden as. Gedecoreerde kwakzalvers. In een der laatste nummers van de St.-Ct. wordt aan den heer P. J. M. Colson, ge neesheer te Ginneken, verlof verleend tot het aannemen van de versierselen van rid der der iton. Mil. Orde v-an de Heilige Maagd of der Ontvangenis van Villa Vi9osa Had de regeering, zoo vraagt de Bred. Crt., na den heer Colson als kwakzalver te hebben gequalifioeerd, zich eerst niet eeas behooren te overtuigen of de request rant werkelijk geneesheer is, dan wel of hij zich tooit- met pluimen, die hem niet toebchoo- ren? Nu heeft zij deze onbehoorlijke aan matiging bij Kon. besluit gesanctioneerd. Geboycot. Naar aanleiding van een dezer dagen door het Leesmuseum t© Am sterdam verspreide circulaire, waarbij den handel wordt aangekondigd, dat deze in stelling voornemens is met 1 Januari 1907 hot boekhandelaarsbedrijf uiifc te oefenen, deelt het best-uur van de Vereen iging ter be vordering van de belangen des boekliandols in het Nbl v. d. Boekh. aan de leden der vereen iging mede. dat het- Leesmuseum in geen geval als boekhandel kan aangemerkt worden, en verzoekt het daarom allo leden uitdrukkelijk, in geenerlei handelsrelatie met- dit Leesmuseum te treden. Mochten er leden zijn, die aan dit zeer uitdrukkelijk verzoek niet voldoen, dan zoude oene zoo danige handeling door het bestuur in strijd geacht worden met art-. 13 van het alge meen reglement en de strafbepalingen daar in vermeld in uitvoering moeten gebracht worden. Tevens geeft het- bestuur den leden ken nis, dat de aanvraag van het Leesmuseum tot aansluiting aan het- Bestelhuis door com missarissen is geweigerd. Schurft bij trekhonden. ,An- droclee" vestigt er de aandacht op, dat on der do trekhonden, en wel voornamelijk de honden van visohkooplui, schurft zoo al gemeen is. dat- men in plaatsen waar de dieren dagelijks passeeren of verblijven, deze ziekte als ecu zeer gewoon verschijnsel aan merkt. Zoo zelfs, dat deoe verschrikkelijke ziekte niet een» als zoodanig wordt be schouwd. Dit blijkt ook hieruit, dat de hou ders dier honden ze nog steeds ongestraft kunnen gebruiken, niettegenstaande artikel 32d van het reglement op do wegen in Noord-Holland o. a. bepaalt, dat houden, die kennelijk ziek, kreupel, gewond zijn, niet als okhond mogen gebezigd worden. Een streng politietoezicht op de behande ling en den toestand dier honden zou, zegt de schrijver, de houders en eigenaren nood zaken meer zorg aan he? welzijn van hun die re nte besteden. Terwijl tevens do gezond heid van vischetendo menschen, die hunne waar koopen bij lieden, die met honden rijden, welke door ernstige huidziekte zijn aangetast, gebiat zou wezen. Want het is inderdaad niets ongewoons het tuig en de muilkorven van de schurftige honden in den wagen tusschen de visschen geborgen te zien Moge het bovenstaande leiden tot het neraoi van maatregelen, die het verdwijnen van deze schrikkelijke ziekte ten gevolge hebben, zoodat de schurft niet langer een gewoon, maar wel een zeer exceptioneel verschijnsel bij dcee honden zij. De staking te Deventer. Geen der stakers heeft zich Vrijdag de door do directie vastgestelde dag voor het hervatten van den arbeid, aangemeld. Aan de uitgesloten en is tot nog toe u t- gekeerd een bedrag van f 679.25. B en W. van Deventer hebben vergaderd met de directie en de commissarissen der fabriek, naar aanleiding van het raadsbesluit om van gemeentewege bemiddelend op te treden. Een diep betreurenswaar dige misdaad, welke een ieders veront waardiging heeft gaande gemaakt, zoo meldt men aan de Limb. Koer. kreeg Dinsdagmorgen haar nog treuriger beslag door het overlijden van den landbouwer J S., onder Beringen (L.) Zondagavond 11 November 1.1. kregen eenige jongelieden uit Meijel, het in het hoofd aldaar eens geaueiit den belhamel te komen spelen, en menig rustig gezin te verstoren. Geschikter avond hadden de lafaards zeker niet kunnen uit kiezen, want een daar spelend circus trok velen tot zich, zoodat in de meeste wonin gen niemand of slechts weinigen thuis wa ren. Omstreeks tien uur ontmoetten zo nabij Beringen genoemden J. S., dien ze zonder vorm van proces hebben geslagen en gestompt, in één woord zoodanig hebben mis- nandeld, dat S. zwaar bebloed en met groo- te moeite is thuisgekomen. Geneeskundige hulp was onmiddellijk noodzakelijk, en hoe wel zich in den beginne liet aanzien, dat de mishandelde het er weer goed zou afbren gen, verergerde in de laatste dagen zijn toestand, en is hij Dinsdagmorgen overle den. De verslagene is gehuwd en vader van minderjarige kinderen. Een langdur? ge tuigenverhoor heeft reeds plaats Overreden door de electri se he tram. De man, die Woensdag op het Rokin te Amsterdam door de tram werd overeden, is gisteren in het ziekenhuis al daar overleden. Brand. Petroleum is weer de oor zaak geweest van een vrij ernstigen brand, die Donderdagmorgen in den Jorda&n te Amsterdam heel wat ontsteltenis» heeft ver oorzaakt. Bij den sigarenhandelaar W. C. Kooper, onende 'ste Goudsbloemdwarsstraat bij de Willemstraat, geraakte om ongeveer half acht oen petroleum toestel in brand. Do bo wonere trachtte ernstige onheilen te voor komen door het brandende toestel uit zijn woning weg te dragen, maar ongelukkiger wijze liet hij het juist boven de trapopening naar beneden in de bergplaats vallen, waar ck noodige brandbare waar als sigarenkistjes en tabak opgeslagen waren. De vlammen, die h'e rveel voedsel vonden, sloegen fel uit. De heer Kooper had echter de tegenwoor digheid van geeet dadelijk het luik te slui ten. waardoor een overslaan der vlammen naar de bovenverdieping belet werd. Zijn twee slapende kinderen wist hij te redden, doch de benedenverdieping stond ondertus- schen reeds in vollen vlam. Door oen kool- zuurspuit en een slang op de Vecht waterlei ding was het vuur spoedig gebluscht. De heer K. was verzekerd. hTe Utrecht is overleden ds. J. P. Kerkhof, die kort geleden zijn honderdsten geboortedag heeft mogen beleven. Ds. J. P. Kerkhof werd in 1829 candidaat bij de Ned. Herv. kerk en aanvaardde zijne evangeliebediening te Altforst 9 Augustus 1829, daarna van 18401883 te Werken dam. 1 October 1883 legde hij zijn ambt. neder en vestigde zich nier Ier stede Zijn lOOen geboortedag ligt bij velen nog in het geheugen, hoe deze dag hem tot een ware feestdag is gemaakt, eene waro bloe menhulde werd hem aien dag aangeboden en werd hij geluk gewenscht. door de kerke raden van zijn vroegere standplaatsen. B a a r n. Aan den heer J. van 't Klooster te Bussum, is, bij publieke aanbesteding, het afbreken van de villa „Mes Délioes" ge gund voor f 2630. Op de plaats van deze villa zal bet nieu we gemeentehuis worden gebouwd. Soest erberg. Bij do door de Gcni» te Utrecht gehouden aanbesteding van be stek no. 192, het maken van een klinker- bestrating voor den aanleg van een smalle spoorbaan naar de Icgerplaaits bij Zeist, voor vervoer van geniematerieel, was laag ste insdhrijver J. W. van Vuuren aldaar en f 6640de raming bedroeg f 8070. Naar wij vernemen, wordt dit lijntje aan gelegd van af het Huis Ter Heide. Wij vestigen de aandacht van be langhebbenden op de kennisgeving van B. en W. in zake de openstelling van hot bureau van den Burgerlijken Stand gedu rende de beide Kerstdagen. In de gehouden zitting van dp K. v. Koophandel en Fabrieken, werden na lezing der notulen, een aantal ingekomen stuk ken voorgelezen. Voorts werden tot voor zitter en vice-voorzitter verkozen resp. 3e heeren: J. Ger. Kleber en H. C. van Dam. Het hoofdbestuur van den Bond van Nodcrlandsohe Gemeentewerklieden beeft zich gewend tot de besturen van gemeenten waarin een afdoe'in? i"» gevestigd, om ten

Amersfoortsch Dagblad | 1906 | | pagina 3