KOLONIËN. BINNENLAND. -L- 1 richt. Dit bedrag zou voldoende zijn. omdat men hier te doen heeft niet met eene indus- trieele ouderneming, maar eeuvoudig niet het makelaarsloon voor eene bedekte leening. In het district Moskou is de voorzitter van de eerste rijlodoeina Moeromzew, in het district Swtnigorod, van het gouverne ment Moskou, de gewezen secretaris van die vergadering Kokoschkin van de kiezers lijst geschrapt, beiden wegens onderteekening van het Wiborgsche manifest. In de door den adjunct-mini-ter Krzyra- nowski opgestelde, door Stolypin bekrachtig- do instructie aan de met het verkieaings- werk belaste organen der overheid wordt al leen aan de gelegaliseerde partijen, d w. z. de reactionaire partijen, den octobristenbond en do pertij der vreedzame vernieuwing, de mogelijkheid gegeven stembiljetten in onbe perkt aantal te verkrijgen van de plaatselijke besturen. Dit is een der vele middelen om de oppositiepartijen in hunne verkiezings propaganda te belemmeren Het kadetten- orgaan Rjctsch verklaart, intusschen, d-at op grond van eene aauschrijving van den senaat alle partijen en bijzondere personen het recht hebben, zelf stembiljetten to laten drukken en ouder de kiezers te verspreiden. Dan staat echter de drukker aan vervolging bloot. De sociaal-revolutionaire partij heeft, met overgroote meerderheid van stem men liet aanvankelijke besluit om zich in de verkie zingsdagen van terroristische daden te ont houden. opgeheven, omdat onder de bestaan de omstandigheden die daden het eenige middel van strijd tegen de regeering zijn. Uit Warschau wordt bericht, dat eene gewapende bende zich meester heeft- gemaakt van het spoorwegstation Miedzyzec. de brandkast met dynamiet heeft open gebro ken en daaruit 2000 roebels heeft geroofd. Het gelukte de daders te ontkomen. Pet stationsbureau en de telegraaf werden door de ontploffing vernield. Niemand is gewond. Balkan-Staten. Athene. JS Der. Telegrammen uit Seres ^richtendat eene Bulgaarse he bende Dins dag het dorp Clepouma is binnengedrongen, de Grieksche bewoners die weigerden toe te treden tot het exarchaat, aanviel, zeven personen vermoordde, de lijken verbrand de. acht huizen van notabelen door dyna miet vernielde en den oogst in brand stak. Eene andere Bulgaarsche bende dwong de bewoners van het dorp Egvidere zich aan te sluiten bij het exarchaat en bedreef ver dere buitensporigheden ten nadeele van de Grieksche bewoners. Marokko. De Sp-aansche minister van buitenlandsclie zaken heeft bekend gemaakt, dat de Fransch- ?paansche commissie, die voor de organi satie van de Marokkaansche politie regelen za' stellen, den 2en April 1907 te Lyon zal bijeenkomen. Er hebben zich reeds vele offi- cicten aangegeven om dienst te nemen in het internationale politiekorps van Marokko. In d» eerete maanden zal men 't intus schen nog zonder die rustbewaarders moeten doen. Gebbas. de minister van oorlog van den sultan, heeft eergisteren do rest van zijne mehalla naar Tanger gebracht en die aangewend tot versterking van den posteu- keten. De tot bescherming van Tanger thans beschikbare troepen bedragen- met het gar nizoen 5000 man, hetgeen voor eene stad van 50,000 zielen volkomen voldoende schijnt. voor de stad Tanger behoeft, men dus niet bezorgd te zijn. IJoe 't in het. verdere land zal gaan, voor zoover daar Europeanen moe- ton beschermd worden, is moeielijk te zeg gen. Perez Caballero, do Spaansche minister van buitcnlandsche zaken, meent uit het rustige gedrag va nRaisuli tot. dusver opti mistische conclusion tc kunnen trekken voor de naaste toekomst. Hij houdt daarom eene landing van troepen voor onnoodig. Het corps diplomatique te Tanger heeft nog geen antwoord ontvangen op zijne nota van 19 December aan het maghzen, waarin werd aangedrongen op mededeeling van de aan Gebbas gegeven instructiën en op ver wijdering van Raisuli. Allerlai. vEen bekend Spanjaard, Meto ge naamd, is in het gasthuis te Madrid op 125- jarigen leeftijd aan longontsteking overle den. vEen telegram uit Lissabon aan een Londen«ch blad meldt, dat de 1000 inwo nen den van het armhuis van Bvara samen den hoofdprijs van 500,000 gulden in de Kerst loterij hebben getrokken Zij hadden elk 30 centen bijgedragen. Zij hebben nu het. gesticht verlaten, na eerst een feestmaal aangericht te hebbon, waarbij de champagne in stroomon vlooide. vOp liet oogenblik zijn er in Londen 123,000 armen of 26 op elke duizend inwo ners; d. w. z. de armen, van wie men weet en die van staatswege onderstand genieten. Behalve in 1904 en 1905 is er, sinds 1872, nooit zooveel armoede in Londen geweest. Vooral naar de armhuizen was de toeloop groot Er zijn nu ruim 70.000 menschen in, meer dan er ooit geweest zijn. naar men weet. vDe New-Yorkache veroeuiging voor kinderbescherming heeft de aandacht van den gouverneur van Nebraska gevestigd op liet bericht dat er in dien staat Duitsche kinderen ingevoerd en versjacherd worden. De gouverneur heeft een onderzoek be loofd. vIn Parijs moet. volgens verschillende Parijscho bladen een gruwelijke ontdekking gedaan zijn in een kinderhuis, dat gehoudeu wordt door een vroedvrouw. In een muur van hot huis zou een oven gevonden zijn. waar pasgeboren kinderen werden verbrand. De ..Journal" spreekt*van honderd kinderen die daar al zouden zijn omgebracht, de ..Pe tite République" schat het aantal slachtof fers op tweehonderd. Het gerucht gaat. dat er ook een dokter bij deze kindermoordin- richting betrokken was. vEen zeer trouwlustig man is dr. George A. Witzhoff, oen Amerikaan, die te Buffalo in hechtenis werd genomen wegens bigamie. De justitie gelooft dat deze heer omstreeks honderd vrouwen getrouwd moet hebben in de Verceuigde Staten. Mexico. Canada. Engeland cn Frankrijk. Witzhoff zelf vergenoegt zicli met te bekennen dat hij twee-en-dertig maal getrouwd is ge weest. Telkens heeft hij zijn vrouw laten zitten na zieii meester gemaakt te hebben van haar geld, waarom het hem natuurlijk te doen was. Zoo kreeg hij eens 38.400 gul den, een ander maal een veeJ grootere som rijn inhechtenisneming is uu geschiedt op aanwijzing van een zijner echtgenooten, die lieni sedert drie jaren heeft gezocht en wie hij ongeveer f 30.0Q0 afhandig heeft ge maakt. vIX» Kerstmisviering te Berlijn is ge stoord door liet uitbreken van niet nnnder dan twee-en twintig branden. Gelukkig wa ren niet allen ernstig, doch één van hen veroorzaaklo ongeveer een millioen mark schadeer verbrandde voor ongeveer 30 a 40.000 mark aan gobelins Men vermoedt, dat sommige dezer branden aangestoken zijn om de verzekerde som machtig te worden v Door liet plotseling uitgaan van het electrische licht werden een paar dagen gele den de groote bazaars aan de noordzijde van Oxfordstreet te Londen in Egyptische duis ternis gehuld De winkels stonden stampvol met koopers, die hun Keratmisinkoopen deden, toen even vóór zes uur met één flap alle elect rischè lampen in de magazijnen en op straat het af legden Wel werd zoo gauw mogelijk vopr verlich ting met kaarsen en lampen gezorgd de hoofdingangen werden gesloten en het pu- bliok werd door de zij-ingangen naar buiten geloodst Maar van de 20 minuten durende duisternis hadden handige gauwdieven zoo goed mogelijk gebruik gemaakt en zich rij ken buit verworven. De zaken schatten haar verlies nauwkeu rig is hel nop niet vast te stellen door oneerlijke .klanten" op duizenden ponden sterling, en een even groot bedrag is hun ontgaan, omdat de eerlijke klanten gedu rende de donkerte geen inkoopen konden doen vBij een spoorwegongeluk te Enderlin (Noord-Dakota) zijn 12 menschen omgeko men. o. w. Lord Delaval Beresford, de eige naar van op een na de grootste Mexicaan - sehe ranch en een broer van Charles Beres ford, den admiraal. WEST-INDIE Cura9ao 7 Dec. Aan den heer M J. Selhorst. directeur van het departement van Openbare Werken t* Curayao en lid van de Commissie van Ad ministratie over de gevangenissen en van de Schoolcommissie op Curasao, is op zijn ver zoek eervol ontslag uit s lands dienst ver leend. De heer .1. P. G Ecker is door de regeering van Peru tot consul dier repu- b'ick in deze kolonie benoemd. In een bijeenkomst van het bestuur van de groep Antillen van het Algemeen Nederlandsch Verbond, is de heer My. C. Henriquez tot voorzitter gekozen in de plaats vau wijlen den heer J. P. E. Gaerste. De Staatscourant van Zaterdag 29 Dec. 1906, bevat de volgende Koninklijke besluiten benoemd tot consul te Einden mr. D. A. Kool benoemd tot geaantsohap6-attaché jhr. mr. dr. J. R. Chifford Koeq van Brougel, ad junct-oommies bij het departement van buiten landsche zaken benoemd bij het departement van bin- nenlandsche zaken tot administrateur J. A. Royer, referendaristot hoofdcommies jhr mr. C. Feith, commies-, tot adjunct-com mies H. F Bordewijk Jr., J. Steehouwer, J. R. Lobatlo, L. L. Schreuder, II J. van Santen, allen le klerk benoemd tot. postdirecteur te Didam P J. H Jenniskens, thans klerk 1 ekl. benoemd tot directeur van het post- en telegraafkantoor te Olst L W. Bruins, post directeur te Loppersum bij het departement van landbouw be noemd tot 2e klerk J. Th. Verbaas. A J Kerling, G. van Ingen tot vaste knecht J. L. Zoutendijk, allen te 'sGravenhage bij het kabinet van il. M. do Koningin bevorderd tot le klerk II. M. de Jongh >n J. L. Verbeek Wolt.hu; thans 2e klasse; bevorderd tot luitenant ter zee 2e klasse de adelborsten le klasse van Ewijk en M. A Hooijkaastot adelborst le kl. do buitengewone adelborsten C. B. Braat, L. J. Turfboer, C. do Korver, A W. Fischer, J. F. Jansen, M. F. Morzer Bruijn, E. H. P. Hinlopen tot buitengewoon adelborst .1. Seijffert. J O. Janssen. H L. Eldenhoven. E. ter Kuhle. B. F. A. Sohren eervol ontslagen J. G. de Vries Robe. opzichter le klasse bij het stoomwezen te Arnhem bij de schutterij eervol ontslagen op ver zoek te Utrecht P. C. Eijsvogcl. 2e luite nant aan don heer A. G. A. Eli as Schovel is op zijn verzoek met ingang van 1 Januari 1907 een eervol ontslag verleend zijne betrek king van hoofdcommies bij het departement van financiën, herbenoemd tot kantonrechter-plaatsvorvanger in het kanton Heerenveen nir. J. Woltman in het kanton Huhst K. J. A. G. bacon Oollot •l'Escury in het kanton Maastricht mr. M. J. H. H Pauluwen in het kanton Goor jhr. A. H. 1'. C. van Such- tclen van <le Hacrc in het kanton Hoorn mr. A. A. Huizones op hun verzoek, a-ui na te noemen officieren bij «..-huttorijcn eervol ontslag verleend a bji de rustende schuttery te Doesburg aan 1' A. C. Stam. als 1<- luitenant bij de rustende schutterij te Delft aan C. A. van Greuningen. als kapitein bij de rustende schuttery te Gouda aan J. J. A. Montijn en H. Knuttel, beiden als kapitein bij de dienstdoende schutterij te Amsterdam aan 1. Vita Israel, als luit.-kolonel, en aan H. 8. Bloemen jr., als le luit.-kwartiermeester, beiden met vergunning om de uniform der schutterij, met de ondenscheidingeteekenen aan hun rang verhonden, te blijven dragen, alsmede aan J. Lob als kapitein bij de rustende o.hutterij te Haarlem aan E. L. 1'. M. Hrantjes. als 2e luitenant. bij de dienstdoende schutterij te Utrecht aun mr. 0. R. A. Eysvogel, als 2e luitenant bij de rustende schutterij te Maastricht aan I,. C. R. H. Fouquet. als kapitein, met vergun ning om de uniform der schutterij, met de on- dersoheidingsteekeneii aan zijn rang verbonden, fe blijven dragen, alsmede aan H. O. AI. H. Rutten, al6 le luitenant b onder gehoudenheid dat zij de op hen uit kracht der wet nog rustende verplichtingen als gewoon lid der schutterij volbrengen bij de rustende schutterij te Gouda aan J II. Schouten, als le luitenant, en aan H. X Valcke nier de Greeve als 1" luitenant: benoemd bij na te melden schutterijen bij de rustende si-iuttery te Doesburg tot le luitenant J H van Lexau Frieswijk bij de rustende schutterij te Gouda, tot kapi tein-commandant A van Reedt Dortland. thans kapitein, en tot kapitein jhr. H. A.« A. Meijer, thans le luit.-kwartiermeester met den perso- neelen lang van kapitein bij de dienstdoende schutterij te Amsterdam, tot le luit.-adjudant a la suite ,7. H. Boerlyst, thans le luit.-adjudant, en tot kapitein a la suite C Maarschalk, thans kapitein verlof vjrleend tot het aannemen der onder scheid ingsteekenen achter hunne namen vermeld, aan na te noemen personen F. W. C. II. baron van Tuyll van Se roodker ken. te Yelsen. kamerheer in buitengewonen dienst van Han- Majesteit de Koningin, de ver sierselen van officier der orde van het Legioen van F/er, hem door den president der Fransche Republiek geschonken A. H. Tierie, te Amsterdam, directeur der Koninklijke Oratoriumvereeniging. de versier selen van officier de l'Instruction publique, hem door den Minister van Openbaar Onderwijs, Sehoone Kunsten en Eeredienst der Fransche Republiek geschonken •T. C. Moors, te 's-Gravenhage, kamerdienaar in dienst van Hare Majesteit de Koningin, het zilveren kruis van verdienste dor Grootherto gelijke Huisorde, hem door Zijne Koninklijke Hoogheid den Groothertog van Saksen-Weimar- Eisenach geschonken op zijn verzoek, eervol ontslag verleend uit zijne betrekking van hoofdcommies bij het De partement van Financien, aan den heer A. G. A. Elias Schovel H. M. de Koningin ontvangt lieden na middag den Servische ia gezant dr. Militsche- vitch. ter aanbieding zijner geloofsbrieven. H M de Koningin-Moeder ontving Donderdag In audiëntie jhr. mr. Ruys de Berenbrouck. commissari der Koningin in Limburg, die na afloop der audiëntie bij H. M. de Koningin dineerde. Gistbren verleende H M.è audiëntie aan Ridder de Stuers, gezant te Parijs, die bij H. AI het déjeuner -cl gebruiken Z. K H Prins Hendrik heeft gisteren middag bijgewoond een vergadering van de Nederlandsche Ileide-AIaatschappij, waarvan Z K. H eere-voorzitter is en welku gehou den werd in het gebouw der directie van den landbouw, onder leiding van den direc teur-generaal, den heer Lovink, voorzitter der maatschappij. Bij de Belgische regeering is in onder zoek de verlaging der Nederlandsch-Be^i- sche telefoontarieven De nieuwe gezant van Servië, de heer Militschevitch, is in Hotel den Ouden Doe len te Gravenhage aangekomen. Begin Januari wordt in dat hotel ver wacht de heer Hageriip, nieuwbenoemd ge zant van Noorwegen bij ons Hof. De kolonel Kouznune Korovajew, mi litair gezantschapslid van Rusland te s Gra venhage, is bevorderd tot generaal-majoor. De minister van financiën maakt be kend, dat gedurende de maanden Januari, Februari en Maart aanstaande, dagelijks, Zon- en feestdagen uitgezonderd, ten kan tore van de betaalmeesters in de arrondis sementen de voldoening zal plaats hebben der in de verschillende Grootboeken inge schreven pensioenen ten laste van de Neder landsche Staatsbegrootiug, loopende over de vierde drie maanden van het jaar 1906. Voorts worden belanghebbenden er met nadruk aan herinnerd, dat op alle pensioe nen ten laste van den Nederlandschen Staat, op die toegekend aan weduwen en weezen van ambtenaren, behoord hebbende tot de deel gerechtigden in het, fonds van de geëm ployeerden tot het, algemeen bestuur behoo- rende, in het weduwen fonds van het korps ingenieurs bij den waterstaat en in dat van de opzichters van den waterstaat, alsmede op die ten laste van het weduwen- en wee- zenfonds voor burgerlijke ambtenaren, van toepassing is de o.a. in de Burgerlijke Pen sioenwet- onder art 31 opgenomen bepaling, dadt zij onvervreemdbaar zijn en dat de go- pension neerde er op geenerlei wijze over kan beschikken, ook niet door verpanding of be leening voorts, dat, door overtreding van deze verbodsbepaling èn hij die verpandt of beleent- èn hij die in pand of beleening neemt zich aan schade blootstelt. St. Ct. De toestand van het Tweede Kamer lid. mr. P. C. J. Hennequin, is voortdurend langzaam vooruitgaand. Blijkens bij het departement van mari ne ontvangen "bericht is Hr. Ms pantse-.schip „Tromp", onder bevel van den kapitein ter zee F. C. E. L. Koster, 24 dezer in Oost Indië aangekomen, en is Hr. Ms. pantser schip „Koningin Regentes", onder bevel van den kapitein ter zee R. Reinders, 26 d. a. v. uit Oost-Indië vertrokken ter aanvaarding van de reis naar Nederland. Het pantserechip ..Koningin-Regen tes onder bevel van den kapitein ter zoo R. Randers. is uit Oo&t-Indiè naar Nederland vertrokken Het Koloniale Werfdepot te Harder wijk, thans bestaande uit twe? compagnieën, wordt 1 Januari a. s. teruggebracht tot één compagnie De dienst bij dr' korps zal op 1 Mei 1907 overgaan op de Koloniale Re serve en in verband daarmede moet het personeel van hot leger h t. 1 thans bij het- werfdepot ingedeeld, geleidelijk worden ingekrompen cu voor zooveel noodig vervan gen door uit Nijmegen naar Harderwijk te detacheeren personeel v..n de Koloniale Re serve. dat hiertoe zal zijn aan te wijzen door den" commandant van dat korpe. Alleen zal voorshands te Harderwijk de dienst van het magazijn van kleeding, van het Nachtleger magazijn, de Wapenkamer en cie in het Mili tair Hospitaal nog op den bestaanden voet gehandhaafd blijven, met, dien verstande, dat de officier van gezondheid van het leger h t. 1.. thans te Harderwijk fungeerende, op 1 Mei e. k. gelijktijdig met den com mandant van het Koloniaal Werfdepot. zijn functiën zal neder leggen. In verhand met het bovenstaande zal .'o commandant van de Koloniale Rerserve in overleg treden met den commandant va.i het Koloniaal Werfdépot om de aangeduide regeling te treffen en geleidelijk tot uivoering te bren- gen. Van andere zijde wordt aan het Hbl. nog medegedeeld, dat de werving voor het kolo niale leger in den vervolge zal plaats heb ben te Nijmegen, doch de nieuw aangewor- veuen. in afwachting v~n hun vertrek, blij ven gehuisvest te Harderwijk, tot welk doel een dépot van geringen omvang aldaar zal blijven bestaan. Te Zutplien zullen blijven de onder voort durende geneeskundige behandeling zijnde reconvalescenten van de Kolonialo Rerserve. Het overige gedeelte dier reserve wordt een geheel en krijgt ijmegen of Utrecht tot garnizoen, omtrent v*elke keuze nog geen definitieve beslissing is genomen Geen liefhebbers. De directeur van Publieke Werken te Amsterdam, de heer Van Hasselt, die reeds maanden gele den het voornemen heeft te kennen gegeven om af te treden, heeft thans naar het li bid. mededeelt aan B. en W. bericht, dat hij uiterlijk nog tot 1 Februari a.s. zijn ambt wenscht te vervullen. Een opvolger is nog niet, vonden. Bij beschikking van den minister van landbouw, nijverheid en handel van 28 De cember 1906 zijn, met ingang van 1 Januari 1907, bij zijn departement benoemd tot tweede-klerk J T Verbaas. A. Kerling en G. J. van Ingen, en tot vaste-knecht J. E Zoptendijk, allen te 's Gravenhage. Tot adjunct-directrice van het Sana torium voor weinig vermogende Nederland sche longlijders te Davos-Plaiz is met in gang van 1 Februari 1907 benoemd zuster Van Oppen te Amsterdam. Men zal zich herinneren dat de Ne derlandsche Maatschappij voor Tuinbouw en Plantkunde niet erg gelukkig was in hot vinden van een nieuwen voorzitter :n de plaat® van den aftredenden titularis, den hoer G. baron Senarclens de Grancy. Het IIbid. kan thans mededeelen dat de ho-er J. *H. Wentholt, aftredend voorzitter van de algemene vereniging voor Bloem bollencultuur, een candidatuur voor deze betrekking, van de afdeeling Amsterdam heeft aangenomen. Ook de heer B Ruys. handelskweeker te Dedemsvaart, heeft de candidatuur voor het lidmaatschap van het hoofdbestuur aan vaard. In grooten eenvoud werd gisteren na middag te 's Gravenhage het stoffelijk over schot van wijlen ridder Tugini van de r. k. begraafplaats naar het station aldaar ver voerd. Hierbij waren alleen tegenwoordig de grootmeester van 't. Huis van H. M. de Koningin, baron Sirtema van Grovestins en de heer Schwartz, directeur der r. k. be graafplaats. Zooals reeds gemeld werd, vertrekt het stoomschep „Koningin Regentes" met het stoffelijk overschot a.s. Zaterdag van Am sterdam naar Genua, waar dit bij aankomst aldaar naar Foggia vervoerd wordt, om in den familiegrafkelder te worden bijgezet. (Re®. Bode) Op ruim 59-jarigen leeftijid is te 's Gravenhage overleden de heer J. A. van Dorsser, oud-diirecteur van financiën in Ned. Indië. De overledene was ridder in de orde van den Ned. Leeuw. Men schrijft ons uit 's Gravenhage „Een eenvoudig, maar hier ter stede zeer bekend persoon is te dezer stede overledeu De heer J. J. Schmidt, die, meer dan 25 jaren, als voorzitter aan het hoofd stond van de Kon. Nat. Zangschool voor Hand werkslieden. werd gekend door arm en rijk. Waar Orajije gehuldigd moest worden, of als nationale rampen hulp vroegen, daar (dan) stond hij vooraan, en bracht de Kon Nat. zangschool onder zijn invloed, met me dewerking van wijlen Marinus, veel goeds en schoons tot stand. Ieder, die hem gekend heeft-, zal beamen, dat met hem is heengegaan een goed bur ger en trouw aanhanger van het huis van Oranje. Koning Willem III schonk don heer Schmidt, toenmaals voorzitter dor Zang- sohool, persoon li j'k het ridderkruis der orde van de Eikekroon De Zuidafrk'kaansche ten toonstel ling te Londen. De Lon- densche correspondent van de N R. Ct. schreef Zondag Kapitein P. C. van Blommestein Bam. voorzitter der commissie voor de tentoon- stlling van Zuid-Afrikaansche bodemvoort brengselen te Londen, heeft, door bemid deling van den Nederlandschen consul-ge neraal alhier, aanvraag uit 's Gravenhage ontvangen om opgave vn de ruimte, d'e de commissie voor de tentoonstelling in -Ne derland noodig denkt te hebben. De heer Bam antwoordde, ten minste 20.000 vierk E. voet; liever wat meer, met het oog op de verwachte aanvulling uit Zuid-Afrika Kapitein Bam was zeer ingenomen met dwe telegraphische aanvraag, waaruit hem blijkt, dat de Nederlandsche regeering zich ijverig bezighoudt met de vaststelling van de voornaamste onderdeelen der tentoon stelling in Nederland, zeker in overleg met belanghebbenden. Ook van den heer F. S. Malan heeft ka pitein Bam uit Amsterdam bericht ontvan gen, welke gunstig luiden voor het tot stand komen der tentoonstelling in Nederland. De heer Alalan schrijft, dat het plan or toe met onverdeelde belangstelling en instem ming is begroet in alle kringen in Neder land, waarin hij dezer dagen verkeerd heeft De heer Fr. Rompel bespreekt in „Do Zuid-Afrikaansche Post*7 deze tentoonstel ling. Thans rijst de vraag, schrijft hij, waar zij zal worden gehouden. Tegen Amsterdam of Rotterdam zijn mijns inziens ernstige be denkingen. Komt zij in do hoofdstad, dan bestaat er vrees dat de Rot-terdamsche koop lui er minder aandacht aan zullen en kun nen wijden. Wordt zij daarentegen te Rot terdam gehouden, dan heeft de handelswe reld der hoofdstad een minder mooie kans om te zien welk een groote toekomst het jonge Zuid-A frika met zijn schatrijken bo dem heeft. Wordt daarentegen den Haag gekozen, dan is men op volkomen onzijdig terrein, waar de handelslui onzer beide groote hoofdsteden elkander gemakkelijk kunnen ontmoeten, centraal gelegen als on ze residentie is. Bovendien heeft Den Haag dit voordeel, dat er de Regeering en de Kamers zetelen, die zullen te beslissen heb ben over het al of niet verleenen van een subsidie aan de HollandJavaZuid-Afri- ka stoomvaartlijn. De drie partijen, voor wie deze tentoonstelling een aanschouwe lijke les moet zijn, zouden dus in de hoofd stad samenkomenOverleg en samenwer- kin? zouden dienten<?~volge worden bevor derd cn vergemakkelijkt. Miins bedunkens pleit alles dus voor Den Haag en dient deze stad in het belang der zaak Fe wor den gekozen, met voorbijzien van alle bij zondere overwegingen In café „De Karseboom" te Amster dam werd op den 2. Kerstdag een zéér inte ressante massakamp gespeeld tusschen „Con stant" uit Rotterdam en het „Vereenigd Amsterdamsch Damgenootschap." Van bei de zijden waren 23 spelers opgekomen. De belangstelling was zéér groot, er waren zelfs damliefhebbers uit Utrecht en Alkmaar aanwezig. Na een spannenden strijd werd Rotterdam geslagen met 29 tegen 17. Daar naast werd tevens een begin gemaakt met de namens den Nation alen Dambond uit geschreven competitie-wedstrijden. Hier kampte de Beermster damclub „Aris de Heer" tegen de damclub „Haarlem". Ver mits er twee Beemster spelers niet waren opgekomen is de uitslag nog niet te bepa len, voorloopig is die Haarlem 9, Beem ster 7. Arresport. Men meldt ons uit 's Gravenhage Van de in de laatste jaren zeldzame ge legenheid tot „arren" werd in deze dagen een dankbaar gebruik gemaakt daar, waar de steeds krachtiger optredende stads-rei- niging het witte kleed niet wijken deed voor de eischen van het verkeer. In het 'Ilaagsohe Bosch waren de lief hebbers natuurlijk veilig voor de vreugde bedervers en zoo verheugden de statige la nen zich weer in de zoo lang ontbeerde aar dige stoffeering van de fraaie en vroolijk klinkelende voertuigen. Aan het vermaak werd deelgenomen door H. M. de Koningin en Z. K. H. den Prins der Nederlanden. Ook H. AI. de Koningin-Moeder maakte een sledetocht door het Bosch. Sneeuwopruiming in Am sterdam. Door de stadsreiniging te Am sterdam werden Donderdagmorgen 1200 losse werklieden in dienst genomen voor de weg ruiming der sneeuw. De watersnood van 12 Maart in Friesland. Door het comité voor schadevergoeding ten behoeve van do ha- ringvissohers langs de kuststreek Zurich St. Jaoobi-Parochie werd op 20 December jl te Harlingen de rekening definitief vast gesteld. Uit deze rekening blijkt-, dat de ontvang sten hebben bedragen aan giften en ge kweekte rente f 10.257.75 en do uitgaven aan schadevergoedingen enz. f 9787.75. Hiervan is een bedrag van ruim f 6500 uit gekeerd aau materialen voor de visschers, terwijl 174 personen grootere of kleinere uitkeeringen ontvingen. Het. saldo van f 470 is door het comité gesteld ter beschikking van liet college vaa toezicht van de vereeniging „Friesche Coöp. Vischhandel" te Harlingen, om te worden gereserveerd voor een eventueel volgende ramp. met machtiging om, zoo het wen- schelijk mocht worden geacht, eene onder linge verzekermgsvereeniging tegen derge lijke rampen in het leven te roepen. Leeuw. Ct. Door den commissaris der Koningin in Gelderland zijn dit jaar 4800 bewijzen van Nederlanderschap afgegeven aan naar het buitenland vertrokkenen. Bijna alle be wijzen werden verstrekt aan personen, die ii Duitscliland werken. Gevolgen eenerstakin? r>" sigarenfabrieken José Tinchant y Gonzales, te Eindhoven, waar een staking was uitge broken, zijn, volgens de N. Tilb. Ct. geslo ten en overgebracht naar Antwerpen. Oosters* Over het algemeen zoo schrijft de Ier- seksche en Tholensche Courant lijdt de handel nog onder de gevolgen der sensatie- berichten, welke vóór korten tijd de ronde deden. Het best bemerkt men dat in dezen tijd van het jaar. Andere jaren waren juist de dagen vóór Kerstmis de drukste van alle, doch een groot verschil levert dit jaar. Ook de verhoogde invoerrechten in Duitscli land drukken nu des te meer Als men na gaat, dat iedere oester een niet onaanzien lijke waarde vertegenwoordigt, terwijl een oester toch altijd is en blijft een natuurpro-

Amersfoortsch Dagblad | 1906 | | pagina 2