S°. ISO. Tweede Blad. 5" Jaargang. Maandag 31 December 1906. BINNENLAND. AMERSFOORISCH DAGBI AD ABONNEMENTSPRIJS Per S maande» voor Amersfoortf 1.25. Idem franoo por post1.75. Afzonderlijke nummerso.05. Deze Courant verschijnt Dagelijks, met uitzondering ran Zon- en Feestdagen. Jdrertentiën, mededeelingen enz,, gelieve men vóór 10 nor 's morgens b# de Uitgevers in te zenden. Uitgevers: VALKHOFF C». Utrechtschestraat 1. Intercomm. Telephoonnummer 66. PRIJS DER ADVERTENTIES: Van 15 regelsf 0.75. Elke regel meer- 0.15. Groote letters naar plaatsruimte. Voor handel en bedrijf bestaan voordoelige bepalingen tot het herhaald adverteeren in dit Blad bh abonnement Eena circulaire, bevattende de voorwaarden, wordt op aanvraag toegezonden. Kameroverzicht. Eerste Kamer. Vergadering van Zaterdag 29 December. Geopend 11$ uur: Verschillende wetsontwerpen. Achtereenvolgens worden zonder stem ming, na beantwoording van enkele opmer kingen in de Eindverslagen gemaakt, aan genomen de volgende wetsontwerpen 1. Afwijking van den regel omtrent plaatselijke belastingen, gesteld bij art. 254, eerste lid der Gemeentewet, ten behoeve van de gemeenten Alkmaar, Hoorn en Purme- rend. 2. Wijziging van Hoofdstuk V der Staats- begrooting voor 1905 3. Vaststelling der begrooting van de Algemeen© Landsdrukkerij voor 1907. 4. Goedkeuring van de op 18 Mei 1904 te Parijs onderteekende Regeling met bijbe- booren de prooes-verbaal van onderteekenLng, strekkende tot bestrijding van den zooge- naamden handel in vrouwen en meisjes. 5. Goedkeuring der internationale sani taire overeenkomst, den 3en December 1903 te Parijs gesloten. 6. Verhooging en aanvulling van het lilde hoofdstuk der Staatsbegrooting voor 1905. 7. Wijziging van het Vide hoofdstuk der Staatsbegrooting voor 1905. 8. Nadere wijziging van het VTIIste hoofdstuk der Staatsbegrooting voor 1905. 9. Verklaring van hot algemeen nut der onteigening van eigendommen in de ge meente Gramsbergen, noodig voor de ver betering van de afwatering in de grensstreek ten zuiden van de rivier de Vecht. 10. Wijziging van het IXe hoofdstuk der Staatsbegrooting voor 1905. 11. Toekenning van een renteloos voor schot uit 's Rijks schatkist ten behoeve van den aanleg en het in exploitatie brengen van spoorweglijnen in de Overbetuwe. 12. Overbrenging van do verplichting tot uitdieping van een deel der Oude Vaart bij het waterschap Havelte. 13. Wijziging van het Xde hoofdstuk der Staatsbegrooting voor 1905. 14. Wijziging van het Afzonderlijk Hoofdstuk der Staatsbegrooting voor 1905, bedoeld in artikel 6 der wet van 28 April 1906 (Staatsblad no. 100) en verhooging van het Xde hoofdstuk der Staatsbegrooting voor 1906 (2 vetsontwerpen). 15. Verrichten eener exploratie van gou- vernementswege buiten het Lawagebied :n Suriname; wijziging en aanvulling der be grooting van Suriname voor 1907en wij ziging van het Xlde hoofdstuk der Staats begrooting voor 1907 (3 wetsontwerpen). 16. Wijziging der begrooting voor Cura- 9ao voor 1905. 17. Nadere verhooging en wijziging der begrooting van Suriname voor 1905 en ver hooging van hoofdstuk X der Staatsbegroo ting voor 1905 (2 wetsontwerpen). 18. Wijziging van hoofdstuk I en wijzi- g'ng en verhooging van hoofdstuk II der begrooting van Nederl andsch-Indië voor 1905 (2 wetsontwerpen). 19. Goedkeuring eener koloniale veror dening betreffende het aangaan ten laste van de kolonie Suriname van eene geldleening ten behoeve van het Immigratiefonds al daar en wijziging en verhooging der begroo ting van Suriname voor 1907 (2 wetsont werpen). 20. Voorziening in het kas-tekort van den Indischen dienst in 1907. 21. Begrooting Pensioenfonds voor We duwen en Weezen van burgerlijke ambte naren voor 1907. 22. Wijziging van de hoofdstukken II en VnB der Staatsbegrooting voor 1905 en ver hooging van hoofdstuk VIIA dier begroo ting (3 wetsontwerpen). 23. Staatsbegrooting voor 1907. 24. Hoofdstuk I (Huis der Koningin). 25. Hoofdstuk VLiA (Nationale Schu.d). 26. Wet op de Middelen. Bij no. 1 deelt de Minister van Binnen 1. Zaken (do heer Rink) mede, dat zoo het financieel evenwicht in de ge meenten in het wetsontwerp genoemd is her steld, geen afwijking meer zal worden toege laten en dat dan dezelfde maatregel zal genomen worden als ten aanzien van de ge meente Edam is genomen. Bij No. 3 dankt de Min. van B i n- uenl. Zaken voor de hulde aan het per soneel der Landsdrukkerij gebracht. De mi- rister is een warm voorstander van com- mercieele boekhouding, doch het is de vraag of de Landsdrukkerij wel als een Staatsbe drijf is te beschouwen. Een wetsontwerp is in bewerk'ng, waarbij de Staatsbedrijven in hun geheel worden geregeld. Bij no. 4 deelt do Minister van J ustitie (de heer Van Raalte) mede, da/t. de organisatie, waarbij de hoofdcommissaris T-an politie te Amsterdam met het toezicht is belast, goed werkt. Samenwerking met particuliere vereenigingen zal worden bevor derd. De Minister van Koloniën (do heer Fock) zegt, dat hij met. den Gouv.-ge- neraa' in overleg is getreden omtrent de uit voering van het tractaat in Indië. Het par ticulier initiatief heeft zich daar nog niet krachtig ontwikkeld. Do heer Hovy hoopt, dat de persoon, die den hoofdcommissaris van politie te Am sterdam zal ter zijde staan, ook samen zal werken met particuliere vereenigingen. Spr. wijst voorts op den omvang, welke het kwaad in Indië genomen heeft en dringt aan op krachtige bestrijding. De Minister van Kol onën ont kent. dat het kwaad zulk een omvang heeft als de heer Hovy meent. Intusschen zal krachtig worden opgetreden waar dit noo dig blijkt. 'Bij no. 25 deelt de Minister van Financiën (de heer De Moestor) mede, dat hoewel hij de noodzakelijkheid niet in ziet, dat de Bank den post op hare weke- lijksche balans „Binnenlandse he wissels, promessen enz." zoude splitsen, hij dit wel wi1 overwegen. De heer Van Nier op verdedigt, de sphtsing, welke noodig is om een goed over zicht te krijgen van het aantal in omloop zijnde schatkistpromessen. Bij no. 26 zegt de Minister van F i n a n c i n, dat hij de betere naleving der Zegelwet zal bevorderen. De minister aeht verhooging van het telegraaf- en tele foontarief r.iet noodig. Hij vleit zich, dat vooral de telefonie in de toekomst een loo- nend bedrijf zal worden. .L'e Kamer is daarna gescheiden tot 7 Jan. mds half negen. BaricfatMi. Voor de bebouwing van het Dam plein te Amsterdam wenschen B. en W. een prijsvraag uit te schrijven. Zij hebben hier toe de medewerking verkregen van de Mij. ter bev. van Bouwkunst en van AroHïtec- tura et Amdcitia, en stellen den gemeente raad voor beschikbaar te stellen een som van f 3000 voor prijzen en f 500 voor on kosten. Burgemeester en wethouders van Gro ningen heibben thans bij den Raad een voor dracht ingediend om de paardentram te doen vervangen door een electrische. In deze voord rac' t -wordt voorgeseld over te gaan tot uitbreiding van het net, zoodat men .thans ook een lijn oostwest krijgt. Op de hoofdlijn wordt elke 5 minuten gereden, op de an dere elk 10 minuten. ^ïjna overal komt dubbel spoor, ook met het oog op latere uitbreiding. Ingevoerd wordt een uniform tarief van 7\ cent over het géheele net met ïecht van overstappen. Gerekend wordt op een vervoer van 1,500,000 personen, welk getal na 5 jaren tot 2,300.000 zal stijgen. De aanlegkosten worden begroot op 6$ ton, de inkomsten worden gf>raaimd op f 167.500, de uitgaven op f 1'".095. 10 0-jarig bestaan van As sen. De gemeenteraad van Assen besloot een subsidie van f 1500 per jaar te verleenen aan een op te richten vereeniging tot stich ting van een ziekenhuis bij gelegenheid van de viering van het 100-jarig bestaan van Assen als zelfstandige gemeente en om de exploitatie voor rekening der gemeente te nemen, als die vereeniging onverhoopt niet mocht tot stand komen. In de algemeene vergadering- van de kiesvoreeniging ,,de Grondwet", werden ge kozen tot voorzitter de heer L. L. C. M. van Guthoorn, en tot leden van het bestuur do-li'h. mr. J. J. Henny, mr. Tli. G. van Eek, Jhr. mr. H. Smissaert, G. Nypels, J. C. Bournan en D A. J. Kessler. D© Nederlandsche Kamer van Koop handel te New-York v. .r.scht belanghebben den te herinneren, dat op 1 Januari 1907 do wet op de vervalsching van levensmidde len in de Vereenigde Staten in werking treedt. Aangezien de mogelijkheid bestaat dat in den aanvang de toepassing dezer wet moeilijk heden kan opleveren, stelt de Kamer zich gaarne bereid aan den Nederlandse hen han del op verzcek inlichtingen te verstrekken en zoo noodig des'-undig advies in te winnen voor kosten van den aanvrager. Genoemde Kamer van Koophandel is te New-York gevestigd 68 Broad Street. Het. Christelijk Letterkundig Verbond 1 heeft te Amsterdam zijn vergadering gehou den. Daar de voorzitter, de heer A. J. Hoo- genbirk, wegens ongesteldheid afwezig was, en de vice-voorzitberds. J. A. Geselschap Wz. nog niet gearriveerd was, werd de ver gadering geopend door den 2en secretaris, den heer A. van Os. Daarna werd door ds. Brummelkamp in het gebed voorgegaan. Do eerste spreker was de heer J. Th. R. Schreuider, die een referaat, hield over de vraag: „Hoe kan de school, die van zoo groote beteeken is voor het leven is, het best dienstbaar zijn tot het opwekken van liefde voor onze taal- en leberkunde, welke liefde dusver bij zoovelen geheel ontbreekt?" Namens de vergadering zeide de inmid dels verschenen vioe-voorzitter, ds. Gesel schap, den spreker dank. Voor do twee aftredende bestuursleden, mej. A. v. d. Vries, niet herkiesbaar, en dr. A. v. d. Hoeven, herkiesbaar, werden geko zen mej. J. L. F. de Liefde, uit Zeist, en de heer ds. A. Brummelkamp, te 's Graven- li age. Bond van N*rf. Onderwijzers. Men meldt uit 's Gravenhage In den Dierentuin alhier werd Donder dagavond de 31ste algemeene vergadering van den Bond van Nederl. Onderwijzers onder voorzitterschap van den heer Ossen- dorp van Amsterdam geopend. De Voorzitter opende de bijeenkomst met een toespraak, waarin hij een terugblik wierp op hetgeen de Bond in het afgeloo- pen jaar heeft verricht. De Voorzitter deelde mede, dat dr. H. Blink tegenwoordig is namens de 's Grav. Schoolcommissie, en mr. Dolk namens Volksonderwijs. Allereerst voerde het woord de heer J. C. de Bie, namens het Ned. Ind. Onderwijzers- Gen., en de heer Farendonck, namens den Belgischen Onderwijzersbond. Deze laatste deelde mede, dat de toestand van den Bel gischen onderwijzer ©enigszins verbeterd is, al is het dan afgeperst vóór de „kiezing". Spr. noodigde den Ned. Bond uit, het vijf tigjarige bestaan van den Belg. Bond te ko men medevieren. Mr. W. Dolk voerde daarna het woord namens Volksonderwijs, waarna de heer Ke telaar de heeren Pearson van Liverpool en Unterdown van Bristol, vertegenwoordigers van de National Union of Teackers, in hun moedertaal welkom heette. De heer Pearson hield vervolgens eeh Engelsche toespraak tot de vergadering, waarbij de heer Ketelaar als tolk optrad. De algemeene secretaris, de heer Kete laar, deelde mede, dat tegenwoordig zijn 269 afgevaardigden, vertegenwoordigend 181 afdeelingen. De minister van Bin nen 1. zaken en de inspecteur Fabius hadden bericht ge zonden van verhindering. 1 Januari 1906 bedroeg het aantal af deelingen 198 met 7354 leden, 1 December 1906 200 afdeelingen met 7654 leden. Geen enkele afdeeling is opgeheven. Nieuw opge richt zijn: Hoogkarspel en Giessendam- Hardinxveld. Aan de orde kwam alsnu de quaestie of de Bond zich zal aansluiten bij het Ned. Verbond van Vakvereenigingen. De heer Henri Polak, voorzitter van dat Verbond, zette in een uitvoerige rede de voor- en nadeelen tegenover elkaar en be pleitte de aansluiting warm. Spr. wees er op, dat de sterke bonden tot plicht hebben, de vakorganisatie te steunen en niet mogen vragen heb ik zelf daarvan voordeel Voor Bonden als die van de onderwijzers en de diamantbewerkers geldt het noblesse oblige. De diamantbewerkers hebben zelfs nog min der voordeel van die aansluiting, want ze beoefenen een op zichzelf staand bedrijf, dat niet met andere samenwerkt. De diamant bewerkers behoeven niet op steun van an dere organisaties te rekenen, die toch ver moedelijk onvoldoende zijn zou. Ook be schikt de Diamantbewerkersbond over vol doende krachten, om zichzelf te besturen. Desondanks heeft de Diamantbewerkersbond zich aangesloten bij den Amst. Bestuurders- bond en heeft die organisatie het. initiatief genomen tot het stichten van het Ned. Ver bond van Vakvereenigingen. Van zijn over vloed aan middelen en intellectueele krach ten wil de Diamantbewerkersbond iet-s af slaan aan de nog zoo zwakke arbeidersorga nisatie in Nederland. De meeste afdeelin gen van dezen Onderwijzersbond zijn reeds gezamenlijk met de arbeidersbeweging opge trokken. Op het. strijdplan wordt als een der middelen aangegeven „Samenwèrking met andere vereenigingen." Doch met wel ke? Met christelijke ouderwijzersvereenigin- gen, met het Ned. Ond. Gen., met de orga nisatie van hoofden? (Gelach). Slechts Volksonderwijs en de arbeidersbeweging blijven over om mode samen te werken. De idealen van den Bond zullen het eerst wor den bereikt door toetreding tot het Ned. 'vrbond van Vakvereenigingen, waardoor men de massa voor die idealen mobiel kan maken. Eerst wanneer de georganiseerde ar beiders zullen hebben bereiktgelijk loon voor gelijk werk of het door mannelijke of vrouwelijke arbeiders verricht wordt, zal ook inzake onderwijs dit resultaat worden bereikt. Door de afd. Amsterdam was voorgesteld „Het hoofdbestuur stelle in 1907 in de af deelingen aan de orde de vraag, of aanslui ting gewenscht is." De heer C. Thtfmassen van Amsterdam lichtte uitvoerig dit voor stal tee en hoopte dat de vereeniging zou toetreden De heer A. Hart van Amsterdam bestreed aansluiting. Spr. had liever gezien dat de beer Polak eenvoudig voor- en nadeelen te genover elkaar gesteld had, want z. i. was juist daar het betoog zwak, waar aanslui ting bepleit werd. De bijdrage is zeker voor, den Bond het. minste bezwaarwel vreest Spr., dat do Bond soms in een richting zal worden getrokken, die niet de zijne is. Do heer Ketelaar was nog besluiteloos in- zako aansluiting en juicht daarom behan deling in de afdeelingen toe. Spr. is niet bang voor samenwerking met de arbeiders beweging, doch hij wijst er op, dat o.a. het Arbeidscontract voor de onderwijzers geheel anders is geregeld dan voor de arbeiders. Andere vakvereenigingen vragen alleen ver betering van arbeidsvoorwaardende on derwijzers vragen daarnaast, met ©en blik op de kinderen, een wordende maatschappij, verheffing van het vak. Door het Ned. On der wijs-comité hoopt de Bond zijn idealen te bereiken. Terwijl de heer Polak sprak was bij Spr. meer en meer neiging gekomen, om de zelf standige positie van den Bond te handha ven, Wellicht komt er nog eens een verbond van ambtenaarsveneenigingen(Applaus). De heer Van der Voss, Amsterdam vraagt of de positie der onderwijzers geen eigen aardig bezwaar oplevert. In 1903 zijn eeni- g© onderwijzers ontslagen, die ©en zeer on dergeschikte rol bij de spoorwegstaking ge speeld hadden. De heer Polak repliceerde uitvoerig. Het voorstel-Amsterdam, om de wensche- lijkheid van aansluiting in de afdeelingen te doen behandelen, werd met groot© meerder heid van stemmen aangenomen. Aangenomen werd bij acclamatie het vol gende voorstel van de afd. xtotterdam „De algemeene vergadering spreekt als baar oordeel uit dat 't ernstig streven van de Nederland sche onderwijzers is, lichamelijke straffen zoo weinig mogelijk toe te passen dat evenwel het verbod tot het toedienen van lichamelijke straffen, zooals dit door sommige gemeentebesturen wordt uitgevaar digd, uit paedagogisch oogpunt beslist moet worden afgekeurd Daarna kwam aan de orde Van de afd. Amsterdam. 't Hoofdbe stuur verzoeke de regeering in deze wetge vende periode nog verbetering van de Leer plichtwet, met zoo noodig wijziging van de Arbeidswet, aan de orde te stellen. 1. De leerplichtige leeftijd moet uitgebreid worden tot tenminste 14 jaar. 2. Daarbij aansluitend moeten we ver plicht herhalingsonderwijs hebben tot ten minste 16 jaar. 3. Artikel 35 (over voeding en kleeding) dient gewijzigd. 4. Aan ouders, die de verdiensten van de kinderen niet kunnen missen, moet vergoe- ding gegeven worden. 5. Voor werkgevers, die leerplichtige kin deren in dienst nemen, moeten strafbepa lingen gemaakt worden. 6. Alle loonarbeid voor leerplichtige kin deren moet verboden worden. 7. De vrijstelling voor veldarbeid (arti kel 12, alinea 4) vervalle. 8. De administratieve rompslomp worde verminderd en 9. De overtredingen dienen sneller be recht. We hebben nog geen reden van onze te genwoordig© regeering veel te verwachten. Laten we naast verbetering van de ea- larisregeling wijziging van de Leerplich- wet vragen dan kan ze toonen, of z© wat voor ons doen wil. Praeadvies van het hoofdbestuurGaar ne aanvaarden we bovenstaande opdracht, al hooren feitelijk de verschillende punten, door Amsterdam genoemd, ook bij de Com- rr issie voor wetsherziening thuis D^ar de Leerplichtwet echter een afzonderlijk ge heel vormt, kan dit gedeelte gevoeglijk af zonderlijk behandeld worden. In zijn toelichting wees de heer Zander van Amsterdam erop, dat aldaar 25000 schoolgaande kinderen loonarbeid verrich ten en veel daarvan afgebeuld op school ko men Het voorstel wordt aangenomen. De quaestie van de hoofden werd aange houden tot Zaterdag Daarna werd behandeld b. Van de afdeeling Rotterdam. De alge meene vergadering, kennis genomen heb bende van de uitspraak van den minister van Binnenlandsche zaken, de heer Rink, dat een herziening van artikel 21 van de wet op 't Lager Onderwijs niet urgent is en dat. dus van hem geen stappen in deze zijn te verwachten spreekt als haar oordeel uit, dat geen grondige verbetering, waaraan ons lager on derwijs behoefte heeft, tot stand kan ko men, zonder dat een wijziging van artikel 2i voorafgegaan is; deze wijziging dus zeer urgent achtende; spreekt de wenschelijkheid uit, dat de Tweede Kamer 't initiatief neemt tot wij ziging van artikel 21 Praeadvies van 't hoofdbestuur, 't Hoofd bestuur kan zich mei dit voorstel wel ver eenigen, al is 't er niet enthousiast voor, overtuigd als 't is, hoe in zulk een ingrij penden maatregel 't parlementair initiatief steeds te kort moet schieten bij dat van den minister, die alle gegevens steeds ten dien ste staan. Overgenomen wordt, een amendement van het hoofdbestuur, achter „artikel 21" in de laatste alinea toe te voegen: „on de daarmee samenhagendo artikelen." Tgen middernacht sloot de Voorzitter de vergadering, die Zaterdag te half tien wcr< voortgezet. Een feestelijke bijeenkomst volgde nog. aIn de Vrijdag te 's Gravenhago ge houden-vergadering van den Raad van Com missarissen der Nedenandsche Heidemaat schappij, welke vergadering werd bijgewoond door baren eere-voorzitter Z. K. H. den Prins der Nederlanden, werd o. m. vastgesteld de begrooting voor het jaar 1907, tot. een be drag van f 422768.83$. Voorts werden benoemd tot administra teur, de boekhouder D. van Maaswinkel, alhiertot houtvester, de adjunct-houtves ters W. A. Salm te Geraert, eu C. J. G Sissingh te Hilvarenbeektot, adjunct-hout vester, de ambtenaar B. J. Winkelman, al hier; tot hoofdopzichter,, te opzichter G. J. Born te Valkenswaard, en tot oprichter, de leerling-opzichters T. van Maanen, alhier; D. Veenhuizen te Vierliugsbeck. en II. Holt- kamp te Vaassen. Kaascon trol e-atat ion. Omtrent de op 30 October jl. door de IIoil. Maatsch. van Landbouw in 't le ven geroepen instelling ,,het Kaascon- trolestation Zuid-Holland kan bericht worden, dat ingevolge besluit van het bestuur der terzake gevormde vereeni ging van kaasproducenten, de contiole op het bedrijf der leden 1 Januari a.s. zal aanv. a*eii. Inmiddels worden proeven genomen met te zijnertijd op alle gecontroleerde kazen aan te brengen contrölemerk, 't wolk, na goedkeuring door het bestuur, zal wordon gedeponeerd, en mitsdien tegen namaak beschermd. De controle heeft aanvankelijk dus slechts ten doel, bij die landbouwers on fabrieken, ifcelke zich contractueel verbonden hebben uitsluitend kaas te bereiden met tenminste 40 vet in de droge stof, gegevens te ver zamelen omtrent het workelijko vetgehalte der door hen af te leveren kaas. Wanneer in 't oog gehouden wordt, dat b.v. de vol le stalmel'k van ons molkrijik Nede Handsel vee, vooral indien veel kooien ©enigen tijd geleden afkalfden, en ook de Juli-mclk soms een zéér laag vetprocent kan aanwijzen en voorts onder invloed van bepaalde eigen schappen der melk en van minder zorgvul dige verwerking, liet bijproduct der kaas bereiding de wei soms véél vet bevat, schijnt het wen schel ijk, aanvankelijk geen hooger garantiecijfer te verleenen dan 40 Immers het. gedeponeerd waarborgmork moet absoluut onaantastbaar zijn en de mogelijkheid buitengesloten, dat de Kin nen- of buitenlandsche chemist een lager vetcijfer vindt dan het gegarandeerde Blijkt later, dat zonder gevaar een van beteekenis, eén hooger cijfer kan worden gegarandeerd, dan kan de algemeene ver gadering van leden over de wenschelijk heid daarvan beraadslagen. Het bestuur hoopt met 't merk in 't gereede te zijn op 1 Maart a.s. "het tijd stip, waarop een aanzienlijk getal aange sloten landbouwers de kaasbereiding weer begint. Tot omstreeks dien datum zal de controle zich slechts uitstrekken over de navolgen de landbouwers en zuivelfabrieken, alpha- betisoh gerangschiktP. den Hartog Cz., Oudshoorn, Joh. Miohiolen, Zwammordam. D. Pr'-is, Nieuwerbrug a.d. Rijn, J. Rij laarsdam Jr., Aarlandorveen, P. Rij laarsdam, Aarlandervoen, Stoomzuivol- fabriek „Samenwerking", Gioson-INic-u w- kerk, S. Schouten, Bodegraven (Mcye), D Vis, Nieuwerkerk a.d. IJssel. Belanghebbenden en belangstellenden zij nog m-'©gedeeld, dat hot kaas controlesta tion voorloopig zal zijn gevestigd Nieuwe Havenstraat 60, 's Gravenhage (Bureau voor don Provincialen Zuiveloonsulent) Het bestuur verwacht, dat het belang van de instelling niet slechts zal worden ingezien door handelaars en consumc-nton maar ook door zeer vele producenten van votte kaas die terug dienen te denken aan den tijd die nog kort achter ons ligt ge durende welken, op uitzonderingen na. hun product niet naar waarde word betaald. Als die tijd wéér komt, moet het waar- borgmerk inmiddels gezorgd hebben, dat hot gegarandeerd vet-product sterk gevraagd wordt. Dan zal tevens voorkomen zijn, dat het bereiden van kaas met minder dan 40 vet in de droge stof steeds algemeen er wordt, om uit de molk de hoogste gelds waarde te maken en dan zal ook het. Ne derlandsche kaasproduct in ©ere blijven, zelfs in concurrentie met. de in 't buiten land gemaakte vette Goudsche en Edammer kaas.

Amersfoortsch Dagblad | 1906 | | pagina 1