184. Tweede «lad. 5de Jaargang Zaterdag 5 Januari 1907. KOLONIËN. BINNENLAND. OORTSCH ABONNEMENTSPRIJS Per 8 maanden Toor Amersfoortf 1.25. Idem franco per post1.75. Afzonderlijke nummers- o.OS. Deze Courant verschijnt Dagelijks, met uitzondering van Zon- en Feestdagen. Advertentiën, mededeelingen enz., gelieve men vóór 10 uur 's morgens bij de Uitgevers m te zenden. Uitgevers: VALKH OFF C». Uirechtschestraat 1. Intercomm. Telephoonnummer 66. PRIJS DER AD VERTENTIEN Van 15 regels f 0.73. - 0.15. Elke regel meer Grooto letters naar plaatsruimte. Voor handel en bedrijf bestaan voordeelige bepalingen tot bet herhaald adverteeren in dit Blad bij abonnement Eena circulaire, bevattende de voorwaarden, wordt op aanvraag toegezonden. Kennisgevingen. ZEEMILITIE. Burgemeester en Wethouders der gemeente Amersfoort brengen, ter voldoening aan art. lod der Militiewet 1901. bij deze ter kennis van wie het aangaat, dat de lotelingen voor de lichting der nationale militie van 1907, die voor volledige oefening bij de militie te land /.ouden moeten worden ingelijfd, een der na te melden beroepen uitoefenen en verlangen bij de Zeemilitie te die nen, worden uitgenoodigd zich vóór 1 Februari eerstkomende bij hen. Burgemeester en Wethou ders, aan te melden of te doen opgeven ter Ge meente-secretarie te Amersfoort - tot welke aan melding of opgave eiken werkdag, van 10 uur voormiddag tot 3 uur namiddag, en meer bij- zodner op Dinsdag, den 8. Januari 1907, des voormiddags te 10 uren. te dier plaatse gelegen heid zal zijn. De. bovenbedoelde, bij beschikking van den Minister van Marine van 4 December 1903, Bu reau 'S. B., No. 33, aangewezen beroepen zijn de volgende Zeevarenden. A. Stuurlieden, stuurmansleerlingen, matro zen, lichtmatrozen en jongens op koopvaardij schepen van de groote en kleine vaart en op zeesleep booten. Stuurlieden, schippers en verdere opvarenden van loodsvaartuigen en tonnenleggers. Diepzeevisschers en Noordzeeku6tvis6chens Binnenschippers. B. Stuurlieden, schippere en schippersknechts van Rijnschepen, aken, tjalken en kleinere vaar tuigen. Stuurlieden, matrozen, schippers en schippers knechts van passagiers- en sleepbooten op de binnenwateren. Zuiderzeevisschers. Visschers op Zeeuwsche wateren en op groote rivieren. Mossel- en oestervisschers. Schuitenvoerders, vletterlieden en veerlieden. Smeden, stokers, machinisten en bankwerkers. C. Machinisten en machinist-leerlingen op schepen en vaartuigen, bij spoor- of tramwegen en op fabrieken en andere inrichtingen. Stokers als boven. Machinedrijvers. Smeden en smid-bankwerkers. Machine-bankwerkers en. gewone bankwerkers (hieronder ook te verstaan rijwielherstellers). Werktuigmakers. Kolentremmers. Metaalbewerkers (hieronder te verstaan koper slagers, ketelmakere, vijleniappers en voorsla gen»). Electriciens. Overige ambachten. D. Scheep&beschieters. Scheepstimmerlieden (scheepmakers). E. Koek- en banketbakkers of knechts. E. Koks en koksmaats, hetzij aan boord van schepen of vaartuigen, hetzij aan den wal. F. Koffiehuis- en hotelbedienden. Hofmee6ter6 en kellners op schepen of booten. G. Ziekenverplegers. Barbiers. Apothekers-bed ienden. H. Personeel van 's Rijkswerven. N.B. De personen genoemd onder A, B en D, komen allereerst in aanmerking voor inle ving als zeemilicien-matroos. De personen, genoemd onder C, komen aller eerst in aanmerkmg voor inlijving als zeemilicien- fetoker. De personen, genoemd onder E, komen in aan merking voor inlijving als zeemilicien-kok. De personen, genoemd onder F, komen in aan merking voor inlijving als zeemilicien-hofmees- te*. De personen, genoemd onder G, komen in aan merking voor inlijving als zeemilicien-ziekon- verpleger. De personen, genoemd onder H, komen in aan merking vöor zeemilicien-matroos of stoker, al naarmate van het beroep, dat zij uitoefenen. Uit de lotelingen, die een dezer beroepen uit oefenen, wordt de voorkeur gegeven aan hen. die zich overeenkomstig deze uitnoodiging voor den dienst ter zee hebben aangemeld of hebben doen opgeven de overige voor dien dienst noodige manschappen worden te zijner tijd door loting aangewezen. De aandacht van de lotelingen wordt geves tigd op art. 116 der Militiewet 1901, luidende als volgt: ,.De bij de militie te land ingelijfden worden niet tot bet aangaan van eene verbindtenis voor de buitenlaindsche zeevaart toegelaten, zonder schriftelijke toestemming vanwege Onzen Minis ter van Oorlog. Die toestemming wordt 111 gewone tijden niet geweigerd aan de lotelingen, die reeds vóór hunne inlijving bij de militie hun beroep van de bui- tenlandsche zeevaart maakten en die zich over eenkomstig art. 138 voor de zeemilitie hebben aangeboden, doch daarbii niet hebben kunnen worden aangenomen." Amersfoort, den 4. Januari 1907. Burgemeester en Wethouders voornoemd De Secretaris, I)e Burgemeester. J. G. STKN1FERT KROESE. WUIOTMRS. De Burgemeester van Amersfoort brengt ter kennis van gepensionneerde Oost-Indische Mili tairen. dat door hen bij afhaling hunner attes tatie de vita ter secretarie, hunne gagements- acte moet worden vertoond. Wordt hieraan met voldaan, dan zal geene attestatie de vita worden verstrekt. Amersfoort, 3 Januari 1907. De Burgemeester voornoemd. WUIJTIER.S. OOSTEN DIÉ. Een overval op Nieuw-Guinea. Uit Makassar werd 28 Nov. aan het „Bat Nwbl." geseind; Een detachement onder den 2. luitenant der infanterie J. C. van Nispen, in gar nizoen liggend te Ternate, is op een tocht op Nieuw-Guinea, in den nacht, tusseïien Fak-Fak en Sekar, aan de Mac-Cluer-golf, beschoten geworden. Twee Europeesche en vijf inlandsche min deren sneuvelden. Luitenant Van Nispen werd zwaar gewond. Een Europeesche eai vijf inlandsche min deren worden vermist. Een inlandsoh fuselier kwam met de wa gens bij gedeelten te Fak-Fak terug. Overste Dreiber, die zich toevallig te Gis- ser (Oeram-Laoet) bevond, haalde dertig bajonetten af en begaf zich daarmede naar Fak-Fak. Ook vernam het blad de volgende bijzon derheden De adsistent-resident van West-Nieuw- Guinea seinde van den 24en dezer, welk telegram beden werd ontvangen Geduren de mijn afwezigheid werd te Fak-Fak een patrouille politiedienaren door Alfoeren aangevallen. Een der politiedienaren sneuvelden daar bij, terwijl er een gewond werd Op dit bericht vertrok den 15en dezer van het detachement te Kaukas een offi cier, een ziekenverpleger, een hoornblazer en negen en twintig bajonetten, vergezeld van een gids, zes politiedienaren en dragers over land naar Fak-Fak. Op 16 dezer op ongeveer iO kilometer van Fak-Fak gekomen, werd de troep door een groote overmacht, goed gedekt in stellingen liggende Alfoeren hevig beschoten. Eerst tegen half elf 's nachts kon de marsch worden voortgezet. Gesneuveld' zijn de Europeesche fuseliers Schmidt en Peters, de inlandsche fuseliers Ka.rlorefdjoTarim, Laban, Kastiman en een vijfde en een dwangarbeider. Zwaar gewond zijm de 2e luitenant J. C van Nispen, de ziekenverpleger Cohen, de mlandsclie hoornblazer Diposimito, de in landsche fuselier Soemadi, een politiedie naar en een dwangarbeider. Licht gewond werden de inlandsche kor poraal Sopo, en de inlandsche fuseliers Kasmo en Mertowirjo. Tot heden is vermist de inlandsche fuse lier Pahim. Naar aanleiding van bovenstaande be richten merkt- het blad op Het is een ernstig bericht, dat onze cor respondent te Makassar ons gisteren sein de. Blijkbaar beschikt zij zelf over niet meer gegevens, waardoor wij in het onzekere blijven, wie de aanvallers geweest zijnof niet meer dan een inlandsoh fuselier van het detachement aan de vijanden is ont komen, dan wel of ook luitenant Van Nis pen te Fak-Fak is aangebracht. In afwachting van nadere berichten stel len wij de vraag: ,,Hoe zijn de aanvallers blijkbaar dan toch inboorlingen, aan vuur wapenen gekomen?" Zoover hadden wij geschreven toen eerst heden namiddag van het- persbureau een be vestiging kwam van de bedroevende tijding met versohillende bijzonderheden. Het schijnt een jammerlijk óohèc te zijn geweest. De troep onder luitenant Van Nispen was, alle koppen geteld, 39 man sterk. Wanneer deze welgewapende troep door 3e Alfoeren hoe komen deze aan zoovele •geweren, vragen wij nogmaals'? werd aangevallen, wordt niet vermeld. Slechts vernemen wij, dat men „eerst- om 11 uur 's nachts den marsch kon voortzetten". Op dat oogenblik waren acht man van den troep gesneuveld, drie vermist, zes zwaar, drie licht gewond, de meesten militairen. Onder deze omstandigheden zal het „voort zetten van den marscth" wel een anderen naam verdienen, waarop dan ook het tele gram van onze particulieren correspondent- wijst. Uit het telegram van het persbureau i verder wel op te maken, dat de overleven den met de gewonden te Fak-Fak 2ijn aan gekomen. Van de komst van overste Drei ber met dertig bajonetten wordt officieel niets gemeld. Wel wordt, aL torloops, melding gemaakt van een roerigen geest onder de Alfoeren. die te voren reeds in gevecht geweest waren met een patrouille politiedienaren. Uit de korte verslagen, die den noodigen tijd ne men alvorens ons te bereiken is wel voortdurend gebleken van meest onge strafte roof-, plunder- en moordtochte-n on der de Alfoeren. maar tot dusver hadden deze wilden zich niet tegen het gezag go keerd. De tijding van den overval bij Fak- Fak komt- dan ook als ,,ein Blitz aus Iioi- terem Ilimmel". Welke zijn ontstaansoorzaak is, valt van hier uit niet te beoordeelen. Zoover be kend, bestond geen aanleiding tot dusda nige verbittering tegen het bestuur dier verre streken Mot dat a.l is het gebeurde een zeer treurig feit. Een verklaring van ilen Minister van Marine. I Daar, staande de behandeling van de Marincbegrooting door de Tweede Kamer, daarin een wijziging is gebracht van zóó in grijpenden aard als het daaruit laten verval len van een pantoerschip type-IIeemskerck voor den dienst in Europa en het daarvoor in de plaats stellen van een pantserschip verbeterd type-Tromp voor den dienst in Indië, bovendien het bedrag aangevraagd lot liet m aanbouw brengen van twee tor pedo-booten type-Opihir met f 300,000 is ver hoogd, met het doel vier va.11 deze booten in aanbouw te kunnen brengen, meent de minister van marine, aan de Eerste Kamer eene nadere toelichting te moeten verstrek ken omtrent de beweeg reden en. welke de regeering bij het aanbrengen van die wijzi- 1 gingen hebben geleid. Dat- bij de oegrooting een pantserschip yoor den dienst in Europa werd aangevraagd, moet uitsluitend, worden toegeschreven aan de omstandigheid, dat .tegen het aan 's Rijks werf te Amsterdam in aanbouw brengen van I een pantserschip van hcgrootere type voor den dienst in de koloniën, aan welk schip 1 do minister gaarne den voorrang had ge geven, vooralsnog het bezwaar bestaat, dat j de afmetingen der doorvaart tusschen het Oosterdok en het IJ, het naar buiten bren gen van een dergelijk schip niet toelaat j Het standpunt door den minister bij de samenstelling der marinebegrooting aanvan- j kelijk ingenomen, komt dus hierop neder, dat hij, hoewel van meening, dat aan de verbetering van onze weermiddelen ter zee in Indië liefst zoo spoedig mogelijk de hand j moet werden geslagen, cue verbetering naar zijn oordeel niet kan verkregen worden door liet in aanbouw brengen van een pantser- schip type-Tromp waartegen bedoelde doorvaart geen beletsel oplevert, maar wel door het in aanbouw brengen van een pant serschip van grootere afmetingen, een ver beterd type-Tromp, een schip, waarvan hij, bewapend als het zal zijn met 4 kanonnen van 24 c.M., de oorlogswaarde zóó veel lioo- ger stelt dan van het oorspronkelijke type, dat hij, met het oog daarop, eene vertraging in de aanschaffing van een pantserschip voor Indië onder de bestaande omstandigheden 1 volkomen gerechtvaardigd acht. j Bij liet schrijven zijner Mem. v. Antw. over de ingediende Marinebegrooting, waren j don minister geene 'omstandigheden bekend j welke hem zouden hebben kunnen nopen het hiervoren aangegeven standpunt te verlaten en achte hij zich slechts gerechtigd daarin de verwachting uit te spreken, dat door sa- menwerking van de verschillende bij de ver- 1 breeding der doorvaart betrokken lichamen de daarin gewenschte verbetering zóó tijdig i zou tot stand komen, dat in den jare 1909 met den bouw van het grootere schip op s rijks wert te Amsterdam zou kunnen wor- clen aangevangen. j Iutusschen leidde bedoelde samenwerking, 1 vóór nog do Marinebegrooting bij de Tweede Kaïmer in behandeling kwam, tot hot resul taat, dat door B. en W. van Amsterdam aan den raad een voordracht werd inge diend. Zooals daaruit dijkt heeft de regeering zich verbonden. 0111, nadat de voordracht door den raad zal zijn aangenomen, onver wijld aan H. M. de Koningin een wetsont werp in te dienen om de in de voordracht onder 1". en 2°. gemelde werken voor reke ning van het rijk te nemen en daarvoor aan de gemeente een bijdrage te verkenen ad f 282,000. I Do minister zag hierin eene belangrijke schrede in de door hem voorgestane richting, zien toch nog met verantwoord, zijn eenmaal ingenomen standpunt en daar mede ook het aangevraagde pantser-chip prijs te geven. Immers open vragen waren het of onder de gegeven omstandigheden ook de Ka mer zijn meening over de aanschaffing van een pantserschip van greotere afmetingen j verbeterd type-Tromp voor den dienst in Indië zou deelen, of zij gunstig gestemd zou I zijn ten opzichte van dc voornemens der re geering met. de Oosterdoksluis 1 Toen over een en ander een gunstige stem ming in de Kamer viel te const at eeren, heeft de minister, na gep-leegd overleg met zijn ambtgeiiooten, zich gerechtigd geacht, staan- de de behandeling der bcgrooting. zijn aan- vrage, ook wat betreft torpedobooten, naar do daarbij op den voorgrond getreden j denkbeelden te wijzigen. Dat er nog, ongeacht het l do Tweede j Kamer uitgebrachte votum, onzekerheid be- j staat of van de voor den aanbouw bestemde gelden gebruik zal kunnen worden gemaakt. I zooala dat in de bedoeling ligt, wordt door den minister erkend de vraag of die gelden in hun geheel of slechts gedeeltelijk of zelfs 1111 het geheel niet zullen kunnen worden verwerkt, is onder de bestaande omstandig- j heden niet te beantworoden. Maar waar er ook voor den gemeenteraad alle aanleiding bestaat ni de voordracht spoe dig te behandelen, om de groote belangen die voor de gemeente daarbij betrokken zijn. daar heeft de minister goeden moed, dat binnen betrekkelijk ze., korten tijd de re geering in staat zal worden gesteld 0111 het wetsontwerp in to dienen, waarover hiervo ren sprake is, en dan vertrouwt hij op de onmisbare medewerking van do Staten-Gcne- laai, opdat dit ontwerp spoedig tot wet kun ne worden verheven. Het tot stand brengen der werken voor de wegneming van de Oosterdoksluis en dc ver breeding der doorvaalt op hoogstens twee jaren gesteld zijnde, zou dan met den bouw van het pantserschip onverwijld kunnen wor den aangevangen. Werkloosheidsverzekering. De minister van Landbouw, Handel en Nij verheid heeft de Commissarissen der Ko ningin in de onderscheidene provinciën ver zocht hem. zoo mogelijk, spoedig in te lichten omtrent de maatregelen, welke door het 20- meentebestuur van hun gewest mochten zijn genomen in het belang van de verzekering tegen de geldelijke gevolgen van werkeloos heid en daarbij een exemplaar te ontvan gen van alle desbetreffende plaatselijke ver ordeningen, welke van kracht zijn, daar onder de tusschen ooileges van B. en W. en de gemeenteraden gewisselde stukken en de handelingen van de gemeenteraden dien aangaande. Uit Arnhem meldt men aan de N. R Ct dat dezer dagen kan tegemoet gezien worden het rapport der raadscommissie in zake de plannen tot het nemen der tram in eigen beheer, in verband ook met de electrische centrale. Maatschappij der Ned. Let terkunde. De ge»wone amandel i jksche vergadering van de Mij. der Ned. Letter kunde te Leiden is uitgesteld tot Vrijdag 11 Januari, des avonds te half acht. De agenda vermeldt- Mededeelingen van het bestuur. Mededeeling van den heer dr. S. G. de Vries: „Het Biidinger fragment van Lo- dewijk van Vel them's Spiegel Historiaal." Voordracht van den lieer dr. F. Buiten rust Hettema„Oude Glossen en hun be- teekenis". Volgens het Orgaan der Nederl. Zendings-vereen iging no. 1, hebben de ont vangsten van 16 November tot 15 Decem ber 1906, bedragen de som van f 3308.27, waaronder begrepen is van N.N. te Rot terdam f 1000, van de opbrengst der stud- verscolleete f 398.70, uit de afdeelingsbus te Rotterdam f 161.50, namens het class, bestuur van Rotterdam uit het Lucia-Hof man-fonds f 150, van den heer Jac. van t Lindenhout te Nijmegen een aandeel van de collecte gehouden bij gelegenheid van het Christ. Nat. Zen diugsfeest te Soest- dijk f 137.50 en van mej. N.N. te Rot terdam f 100. Protesten tegen d« weldadigheids- postzegels. De 's Gravenhaagsche Vereen iging tot bestrijding vam de tuberculose heeft tot haar Amsterdamsche zuistervereeniging een schrij ven gericht, waarin geprotesteerd wordt 1 tegen den verkoop van de bekende welda- digheidspost zegels (die alleen den Amster damschei'. longlijders ten goede komen) ook in Den Haag, waardoor de Haagse he ver- eeniging, die thans juist veel geld noodig hoeft voor de inrichting der lighallen en dus de grootste moeite doet om giften dn te za melen, zich benadeeld acht. Zij verzoekt clie Amsterdamsche vereen i- ging tot' bestrijding vam tuberculose dan ook dezen verkoop te doen staken en zond een afschrift van den protest-brief aan den president van het centrale comité, waaraan naar men thans wee*. oorspronkelijk het recht van uitgifte over het heele land was geschonken, doch dat er in toestemde, dat. de Amsterdamsche vereeniging dit recht- tijdelijk voor den verkoop alleen te Amster dam werd gegeven. We vernomen, dat ook van uit Rotterdam, f, alwaar eveneens de postzegels ten bate der' Amsterdamsche vereeniging worden ver kocht, een dergelijk proltest is verzonden. Boekbeoordeeling. Het oude Testament, naar do Leidsche vertaling, uitgave van E. J. Brill, te Leiden Van de zoogenaamde Verkorte Uitgave, door I. Hooijkaas, onder toezicht van prof. Oort. bewerkt, verscheen do afl. 1115. Daarmee is men gekomen aam bekenden, mooic-.11 91sten Psalm: „Wie in de schuta des A lier koogsten is gezeten". Zooals reeds eerder gezegd, vindt men in deze verkorte editie de aanteekeningen en -ophelderingen, die voor den leek van nut kunnen zijn tot recht verstaan van den tekst. Een en ander zal bijdragen tot de populariteit van d o- zen bijbel, die het trouwens alleen reeds wat de vertaling betreft, zoo ver wint op de oudere overzettingen! Godsdiensten van alle volken der aarde, door Clavel, aangewerkt cm uitge breid door J. Kuiper en uitgegeven bij D. Bolle, te Rotterdam. Afl. 2630 kwam van dc pers, hande lende over het Mahomodanismo, het Scha man ismo, de godsdienst der Zuidzee-eilan ders, enz enz. terwijl in afl. 20 de gods dienst der Amorikaanscbe volken beha.11- deld worden. Inderdaad voor theoloog zoo wel als leek is dit werk belangrijk oen verdienste is, dat ieder hot lezen en begrij pen kan En, welk oen schat van lezens waardige dingen heeft men hier bescha- vings ea godsdienstgeschiedenis, dat is ont wikkelingsgeschiedenis der monschheid. De Bello Gallico, het bekende werk van Julius Caesar, waar de eerste de beste gymnasiast, kennis meê maakt, voor Neder- lamdsche gymnasia, bewerkt door dir. Vam Oppen, uitgegeven bij P. Noordhoff, te Gro ningen (prijs f 1.90). Uc bewerker heeft, dunkt mij, oor van zijn werk, de lezing wordt gemakkelijker en aangenamer gemaakt door opl iel der ingen en inleiding, ook door het weglaten van de vele parenthesen, die Meusel heeft-, alsook door papier en druk, dat doet vergeten, dat „Dc Bello Gallico" zachtjes aan een „school boek" is geworden V a 11 Oude T ij d e n tot Heden, va%vrl. gosch., door Jac. Vos, uitgave van P. Noordhoff (prijs f 1.90). In 1905 kwam de 7de, en nog in 1906 reeds de achtste druk zich aanmelden. Dat pleit voor het boek, trouwens zijn inhoud, d. w. z. dc wijze van behamdeling pleit het meest voor de deugdelijkheid en bruikbaar heid er van. Zeevaartkundige Opgaven voor aspirant, tweede en eerste stuurlieden ter koopvaardij, door Bossen, uitgave Noord hof (prij|s f 1.40). Van zoo'n boek valt al leem te zeggen, dat het er is; dam weten belanghebbenden ge noeg. Leercursus voor het Deense li, met spreekoefeningen in geluidsckrdft, door Marg. Meijboom en Ingeborg Tvede, uit gave Noordhoff (prijs f 0.75). Aan de grammatica met, oefeningen gaat vooraf het onderricht in de uitspraak der taal aan de hand der phonetiek, ïiiet behulp der teekens van de Association phonétiquo intern,aitionale. Voorts kan van dit boekje gezegd worden, dat het alle omslachtigheid1 mist en voor zelfonderricht goedio diensten bewijzen kan. Schoon- en Kunstrijden, door dr. Schutter, uitgave van Noordhoff. Een boekje voor liefhebbers van ijssport, onder het motto „non VI sod saepe cadendo", pret tig geschreven en vedruidelijkt. door tal van figuren. Men kan er zelfs uit loeren „wal sen op de schaats", niet voor hardrijders, maar voor kunstrijders is hot geschreven. Als er nu maar eerst weer ijs is! Op de Hoogte. De eerste afl. van den vierden jaargang en die wedijvert- met haar voorgangsters in onberispelijkheid vam uit voering en verscheidenheid van inhoud. Als bijlage een mooie vierkleuren reproductie naar Nic. Macs' „Oude Vrouw in Gebed". Over dien vierkleurendruk zelf een belang rijk artikel met illustraties. Voor muziek- liefhebbei-» een Maleisch lied en oen hoofd- stuk over Javaanse he muziekinstrumenten met afbeeldingen. Marie Metz Koning schreef een groote-menschensprookje voor Keretmis en Is. Querido geeft con lezens waard opstel over het Biljartspel. Maar, wij zullen niet alles opnoemen wat in deze afl. staat, men neme haar zelf ter hand! Het Leven, uitgave van Schwartz en Co., te Amsterdam. De afl. van 28 Dec. geeft als kunstbijlage „Moskoe bij Kairo", voorts als illustraties eon portret, to voeten uit van den overwinnaar generaal Staal, het nieuwe station van Hamburg, kijkjes in het slat Herrenchiemseo, enz, enz. Aardig is de „Nieuwjaarsrevue" 111 't genre Thomasvaer en Pieternel. Een gezellig weekblad! Het Groene en Witte Kruis, driemaandel. tijdschrift, ouder red. van F. C. Fleischer, geeft- tal van bijzonderheden, waarin ieder belang zal stellen, die hart. hooft voor het streven der beide kruizen om velen het kruis van lichaamslijden to ver zachten. In deze afl. treedt op den voor grond de draaibare ligtent voor de open lucht-kuur Zoo'n tijdschrift verdient veler steun, en veler kennismaking Natuur en 'School, uitgave van Noorduiju en Zn., te Gorimchem. Do Jan.- afl. handelt over uitzetting door warmte ©11 haar toepassing, het school-aquarium, de steenkool,' enz. enz. Eer» populair tijdschrift, waarvan de redact ie in goede handen is, en waarin men allerlei zaken vindt op gebied van plant- en dierkunde en natuur kennis, be langrijk voor den onderwijzer 011 voorts voor ieder goede lectuur, die leerzaam ds. B u I ten lovom, weekblad voor huis en hof, uitgave van M. M. Olivier, te Amster dam. De naam zegt duidelijk genoeg voor wie het- blad bestemd is. Dc laatste afl. heeft een artikel over een hoehderbroodmacliino (met afbeelding) over de manier om e<m Kerstboom te besneeuwen, over oen aardige kamerversiering, enz. enz. Die van planten en dieren houdt vindt hier altijd wel iots, dat zijn aandacht boeit F. W. Dr.

Amersfoortsch Dagblad | 1907 | | pagina 1