BINNENLAND. Allcrlai. v- - Bij zijne aankomst te Hamburg ver teld© de kapitciu. van de Engelschc stoom boot ..Diadème", dat hij op vier mijlen van Ameland overgroote scholen haring heeft ontmoet, zooals hij er nooit gezien heeft. Daar de zee hol stond ving de boot met eiken golfslag talrijke visschen. v— Zekere Birkhold te Leopoldshall (An- halt) kreeg, toen hij een overweg van den spoor overstak, don afsluitboom op het hoofd. De slag kwam zoo hard aan dat hij lang onder doktorshanden is geweest, maar do gevolgen laten zich nog altijd gelden en, volgens de dokters, kan hij do oude niet meer worden Hij eischte een schadeloosstel ling van 75.000 mk. van de staatsspoorwe gen on, na lange onderhandelingen, is hem nu een vergoeding van 64.000 mk. uitbe taald. vUit. Orizaba, in Mexico, komen be richten over zeer ernstige arbeidsonrusten. In de spi nn nor i jein en weverijen van genoem de plaats waren ernstige geschillen gerezen tuascbon werkgevers en werknemers. Beide partijen waren overeengekomen, de scheids rechterlijke uitspraak in te roepen van aen President, Porfirio Diaz. Den Sen dezer werd de uitspraak bekend gemaakt. De arbeiders, die haar onrecht vaardig achtten, namen een dreigende hou ding aan en vernielden eon groot pakhuis Do troepen werden onder de wapenen ge- roepen en er ontbrandde een gevecht, dal' aan 30 werklieden hot leven kostte, terwijl ongeveer 80 anderen gewond werden. V-Te Baltimore heerscht de griep epide misch. Volgens de New-York Times" lijden er 100.000 bewoners van die stad aan de ziekte vTe Londen zijn drie jeugdige inbre kers en brandstichters voor den rechter ge bracht. De oudste was dertien, do tweede elf en do derde t en jaar oud Zij braken '•nachts met voorliefde in scholen in, sta len wat zij mee konden nemen en maakten dan een vuurtje in de hoop dat er brand zou komen ook de gaskronen zetten zij daar voor open Met een school lukte hetdie brandde geheel af. Bij een andere wachtten zij tot de vlam zou uitslaan om dan den daalder te verdienen voor hot eerste brand alarm. Toen de jongens door de politie ge haald werden, bekenden zij alles volinon- <*g Straatsburg (Elzas), 11 Jan. Volgens be richt van de hier verschijnende dagbladen, zijn in het dorp Geispolsheim bij een brand in eene fabriek twintig werklieden omge komen Straatsburg, II Jan. Omtrent den brand te Geispolsheim berichten de bladen nader Des morgens ie 6 uur brandde de kachel- fabriek van Hubert en Co. te Geispolsheim geheel af. Het vuur versperddc de uitgan gen, zoodat s'echts een klein gedeelte van de werklieden zich konden redden. Twintig personen, waaronder jonge lieden en meisjes, verbrandden of kregen levensgevaarlijke brandwonden. De lijken, die gevonden wer den, waren geheel verkoold. v—- Bij de ontploffing in de staalgieterij van James'Lang te Pittsburg, werd een gietfornuis vernield. Door het uitstroomeu de gesmolten metaal worden 3 werklieden gedood, zes-en doodelijk verwond, terwijl 24 anderen verdwenen zijn, vermoedelijk geheel verteerd door den stroom vloe-'baar metaal. De ontploffing ontstond door de opeen- hooping an gassen onder in en der hoog ovens. De ecnig overlevende, die geen letsel be kwam, vertelt de ramp als volgt: Mijne kameraden en ik waren bezig aan de hoogovens, toen eensklaps een geweldige ontploffing weerklonk Het gesmolten metaal ontsnapte langs de spleten, door de ontplof fing ontstaan en verspreidde zich ever den grond, Slechts met de grootste moeite kon ik ontkomen, daar de gloeiende stroom mij dicht op de hielen zat Een reiziger die op een juist passecïenden trein zat, zegt dat hij tien man heeft zien vluchten met brandende k'eeren. Verschei dene andere schenen ernstig gekwetst, te oordeelen naar hunne langzame vlucht. An dere konden niet meer vooruit en waren spoedig omringd door het gloeiend metaal. Daarop had ».r eene tweede ontploffing plaats en toen zag de reiziger niemand meer. Vrou wen en kinderen zijn voor de afsluiting der hoogovens verzameld. Niemand mag binnen en niemand kan eenige inlichting verkrij gen. vNaar uit Arvika gemeld wordt is er Woensdagnacht, rond I ure 35 minuten al daar een heftige schok van aardbeving ge voeld, welke de inwoners uit den slaap wekte en de huizen deed boven. Ook uit deu om trek worden dergelijke schokken gemeld, ver gezeld van onderaardsch gerommel. Te Göteborg vernam men uit Mellemd dat men daar 's nachts te half twee, twee hevig© schokken heeft gevoeld. Ook te Ström- stad voelde men op- 't zelfde uur eene hevige aardbeving. De Seismograaf van Uppsala wees ook te 1 ure 33 eene aardbeving aan. die 20 secon den duurde, toch waren de bewegingen in het toestel zoo zwak, dat men ze niet een ver grootglas moc«t waarnemen. De Staatscourant, van Zaterdag 12 .la- nunri 1D07 bevat de volgende Koninklijke besluiten op verzoek eervol ontslagen nir. A. A. Pit, als rechter-plaatsvervanger te Utrecht, met dankbetuiging toegevoegd aan het algemeen college van toezicht van het Rijks tucht en opvoedings wezen als secretaris mr. C. Schelt us, advo caat te «Gravenhage; op verzoek eervol ontslagen, met dankbe tuiging, als burgemeester van Middelstum J. Witkop van Roijen benoemd tot soh<*>lopziener in het arron dissement Modern blik D. J. Holshoimer, te Hoorntot idem te Hoogeveen mr. F L. Tonckens. te Hoogeveen op verzoek eervol ontslagen uit den Indi sche» dienstwegens zijno hoogleeraarsbe- nouining te Leiden, dr. C. Sncruck Hur- gronje, adviseur voor Inlandsche en Arabi sche zaken in Indië, en is hij voorts aange steld tot adviseur voor Inlandsche en Ara bische zaken bij het departement van kolo niën, en is hem toestemming verleend de adviseursbetrekking en het hoogleeraars- amu. tegelijktijdig te bekleeden benoemd tot directeur van het postkan toor te Needs H. W. Dethmers, klerk der posterijen le klasse tot idem te^Frederiks- eord K. de Haan. commies-titulair der pos terijen en telegraphic op non-activiteit gesteld de luitenant ter zee le klasse jhr. C. Hooft Graafland, ad judant van den Prins de rNederlandenen is hij gedetacheerd bij het Militaire Huis van H. M dc Koningin H. M. de Koningin heeft gister dbor den grootmeester van Hr. Ms. Huis, baron Sirtenva van Grovesbiiis, een bezoek van jouwbeklag doen afleggen bij den Perzischen gezant. Graaf van Rechtereu Limpurg, minis ter-resident te Bern, is gisternamiddag weer naar zijn post vertrokken. De Russische gezant bij ons Hof, de heer Tcharykow, is gisterenmiddag voor eenigen tijd naar het buitenland vertrok ken. In het hotel des Indes te 's Graven hage heeft intrek genomen de heer P. C. Wyndham, le secretaris van het Engelsche gezantschap te Brussel. Wetten. De ,,Stct." no. 9 bevat de volgende wetten Wet van den 29. Dec. (Stbl. no. 334), houdende vaststelling van de begrooting van Nederl. Indië voor het dienstjaar 1907. (Hoofdstuk I. Uitgaven in Nederland.) Wet van den 31. December, (Stbl. no. 353), houdende verhooging van het tiende hoofdstuk der Staatsbegrooting voor het dienstjaar 1905. Wet van den 29. December (Staatsblad no. 340,) houdende wijziging en verhooging der begrooting van uitgaven van Nederl. Indië voor het dienstjaar 1907, ton behoeve van den aanleg van een spoorweg uitgaan de van den Sumatra-staatsspoorweg naar Pariaiman. Wet van den 29. December (Staatsblad no. 339), ho-udende verhooging der begroo ting van uitgaven van Nederl.-Indië, voor het dienstjaar 1907. voor de teruggaaf van kosten aan het consortium voor de drink watervoorziening van Soerabaja. Wet van den 29. December (Staatsblad no. 338), houdende wijziging en verhooging der begrooting van uitgaven van Nederl.- Indië voor liet- dienstjaar 1907, ten behoeve van de hoogere vorming van Nederlandsoh- Indischc ambtenaren. Eerste Kamerverkiezingen. Naar de ,,Ass. Ct." verneemt, is het zeker, dat de heer «J. E. Scholten zich dit jaar niet beschikbaar zal stellen voor een benoeming tot lid der Eerste Kanier. D.. besluit staat in verband met eene traditie, die mede- bi engt, dat de burgemeester van de stad Groningen lid der Eerste Kamer is. De heer Van Royen en ook vroeger de heer De Sitter waren het beiden. De Staten van Groningen kiezen 3 leden voor de Eerste Kamer. In verband met ,,Stad en Lande" worden 2 leden de heeren R. P. Dojes en D. K. Welt geacht te zijn gekozen dloor de leden, in de provincie woon achtig, terwijl dezen nu aan de Statenleden uit de Stad Groningen overlaten de keaize van een lid voor dc vervulling van den der den zetel. De hoen- Scholten acht het dus, volgens onze information, wenschelijk, dat dooi- de leden uit de stad de burgemeester wordt aan gewezen Hij maakt, aldus i- de conclusie van het bovengemelde, plaats voor deaan, ook omdat hij hot een groot voordcel acht voor eeu stad. dat de burgemeester lid der Eers' Kanier is. De heer J. Ooeterhoff Wz„ te Leeuw arden, heeft de benoeming tot wethouder aangenomen. Binnen elf maanden is er nu een geheel nieuw drietal wethouders geko men, één wegens overlijden, twee wegens bedanken. Naar men meldt is Donderdag door B. en W. van Amsterdam aan den heer J. van Hasselt op zijn verzoek eervol ontslag ver leend uit zijne betrekking van directeur der Publieke Werken aldaar, ingaande met 1 Februari e. k. Het schijnt dus dat men een opvolger heeft gevonden, wiens naam weldra in het Gemeenteblad zal verschijnen. Vad. Naar de Res.-bode uit goede bron ver neemt, stelt de heer W. J van Sandick, lid van den gemeenteraad voor het Ilde dis trict van 's Gravenhage, die dezen zomer periodiek moet aftreden, zich niet voor een herkiezing beschikbaar. De heer Van Sandick is tot dit besluit ge komen wegens gezondheidsredenen. Men schrijft van bevoegde zijde In dc vergadering van de Tweede Kamer van i7 December jl. werd door het lid Hu- genholtz gezegd, dat het bij het Departe ment van Marine voorkomt, dat. men offi cieren, die ongeschikt zijn voor den dienst, op non-activiteit stelt, ten einde hen in do gelegenheid te stellen twee jaar in hun rang te dienen, er daardoor het aan dien rang verbonden pensioen te verwerven. Spreker achtte dit onwettig, omdat art. 16 der Pen sioenwet voor de zeemacht 1902 hier twee jaren werkel ijken dienst eisclit. Nadat de heer Hugenholtz van den minister van ma rine een hem onbevredigend antwoord had gekregen, zeide hij te verwachten, dat de Rekenkamer de verleende pensioenen niet zou aannemen In de slotalinea van art. 2 der Pensioen wet. staat echter geregeld, wat die wet onder werkelijken dienst verstaat. Werkelijke d:enst is niet synoniem met actieve dienst-", integendeelBlijkens de verwijzing naar art. 12 telt tijd, op non-aoti- viteit doorgebracht, óók voor werkelijken dienst. Indische jaren echter, en daarin schuilt liet verschil, telleu dubbel voor be rekening van den diensttijd, die voor pen sioen in aanmerking komt. Zij rekenen ge woon, waar de wet werkelijken dienst eischt. Onwettig kan het bedoeld pensioen dus in geenen deele genoemd worden, zoodat eene afwijzing door de Rekenkamer niet te verwachten is Trouwens al bestonden er gegronde be zwaren tegen de toekenning, dan zou de Rekenkamer hier toch niet kunnen optre den. sedert de wet tot instelling van een militairen Pensioenraad (Staatsblad 50 van 1896) in arc. 6 de Rekenkamer uiet meer vergunt de verevening dezer soort pensioe nen te weigeren. Al is een maatregel, gelijk in deze. niet onwettig '3 noemen, of hij minder wensche lijk is, is eeie andere quaestie. Blijkens bij het departement van Ma rine ontvangen bericht is Hr. Ms. pantser schip Koningin Regentes, onder bevel var den kapitein t r zee R Reinders. 11 dezer te Aden aangekomen. De commandant had het voornemen de reis naar ïederland de i volgenden dag voort U zetten. De buitengewone adelborst bij de Kon. Ma rine-reserve W. Rauwerda wordt met 16 dezer geplaatst aan boord van Hr. Ms. in3truotieschip Atjeh De adelborsten der lste klasse bij genoemde reserve C. H. J van Ben them Jutting, dienende aan boord Hr. Ms. pantserdekschip Friesland, en W. E. Slijboom, dienende aan boord van Hr. Ms. monitor Reinior Claeszen, worden resp. met 21 dezer en 1 Maart a.s. van hunne plaatsing ontheven Luitenant Chriatoffal. Het Hbld. verneemt uit Indië, dat luite nant Ohristoffel met het oog op zijn vele verdiensten is bevorderd tot kapitein. Naar men verneemt heeft Z. M. de Keizer van China het ordeteeken 3e klasse (commandeur) van den Dubbelen Draak van China, verleend aan den kapitein der mari niers J. W. Wijuandfe, commandant der Ne- derlandsche gezantschapswacht te Peking. Amsterdam^eh gerechtshof Gisterenmiddag had de plechtige installatie plaats van den nieuwbenoemde» raadsheer in het hof te Amsterdam, mr. A. Fentener van Vlissingen, vroeger rechter in de arrondisse ment®-rechtbank te Amsterdam Door de ministers van Landbouw, Nij verheid en Handel, van Financiën, van Ko loniën en van Buitenlandsche zaken is lo. aan den lieer J. F. Mutsaerts. te Til burg, op zijn verzoek, eervol ontslag ver leend als lid van de commissie voor de han delspolitiek, ingesteld bij Koninklijk besluit van 27 April 1891 no. 21, onder dankbetui ging voor de als zoodanig bewezen diensten 2o. benoemd tot lid dier commissie, de heer B. T. C. St-rater, fabrikant, van wol len stoffen en lid van de Kamer van Koop handel en Fabrieken te Tilburg. In ds redactie van het tijdschrift ,,De Zee" is naasi de heeren Roosenberg en v. d. Mieden van Opmeer opgenomen de heer P. W Saclise, gep. luitenant ter zee le kl. Men meldt uit- 's Gravenhage De heer kapitein van Blommestein Bam, lid van het Kaapsche parlement en presi dent der commissie voor de te Londen in Februari en Maart te houden tentoonstelling van Zuicf-Afrikaansche producten, is gisteren in de residentie door de minister, van Bui tenlandsche zaken en van Landbouw, Nij verheid en Handel in gehoor ontvangen. Vervolgens heeft de heer Bam zich naar Amsterdam begeven, ten einde aldaar met belangstellenden uit den handel in overleg te treden over het houden van die tentoon stelling ook hier te lande, hetgeen eventueel voor risico dier belangstellenden en met moreelen steun der regeering zou kunnen plaats hebben. De teraardebestelling van het stoffe lijk overschot van den gepens. luit.-generaal M. G. Matthes, gisteren in Den Haag, werd bijgewoond door verscheidene oud-officieren, den inspecteur der cavalerie generaal Braams, den kolonel-commandant van liet 3e regiment huzaren, hoofd- en verdere officieren der ca valerie uit verschillende garnizoenen. Naar het uitdrukkelijk verlangen van den mi ont slapenen werd aan 't graf niet gesproken en waren er ook geen bloemen. De kapel van het derde regiment huzaren voerde treur muziek uit, toen de baar grafwaarts werd gedragen en nedergelaten Bureau voar Hanrialsinltefctingea. Door het Koloniaal Museum zijn in het Bureau vcor Handelsinlichtingen te Am sterdam gedurende het eerste kwartaal van het jaar 1907 ter bezichtiging gesteld de na volgende 12 artikelen, zijnde het 15e twaalf tal sedert het begin dezer kwartaal-tentoon stellingen. 1. Eenige Nederlandsch-Indische vette oliën. Met den nieuw verschenen beschrijf venden catalogus der vetten, oliën en was sen, door dr. J. J. A. Wijs. 2. Verschillende monsters Indische Mica. 3. Jute, als grondstof en in weefsels. Met een jute-statistiek. 4. Tembesoe-hout (Fagraea) uit Sumatra en Borneo. 5. Praeparaten van hei zetmeel-onder- zoek, verricht in het Laboratorium van het Koloniaal Museum. Met het verslag door drs. W. H. Bloemendal. 6. Weefsels cn matwerk uit dc Gajoe- landen, N. Sumatra. 7. Voorwerpen van Hard-gummi (ebo niet) Geschenk der fabriek ,,Dr. Heinrich Traun und oöhne" te Hamburg. 8.. Manila-elemi (Bréa-hars), van Cana- rium luzonicum. Geschenk van het departe ment van mdbouw der Filippijnen. 9. Bombav-pittenDe oliehoudende za den van Prunus bokhariensis, in Nederland aangevoerd ten gebruike van suikerbakkers; blauwzuurhoudend (evenals bittere amande len). 10. Surinaamsche houtsoorten, ontvangen van dr. C. J. J. van Hall, inspecteur van don landbouw te Paramaribo. 11. Surinaamsche Para-rubber. Met pho to's van den Pararubber-boom (Hevea bra- silieusis) uit den cultuurtuin te Paramaribo, en wild roeiend in de boss"hen. 12. „Bitterroot," zaden en wortels. Eene geneeskrachtige Cassia-soort der Ned. W. eilanden. Geschenk van drs. J. Boldingh. Het Bureau heeft door tusschenkomst van de Nederlandsche regeering ontvangen een fraaie verzameling monsters timmerhout, herkomstig uit de verschillende staten van Australië en Nieuw-Zeeland. Deze inzending it samengesteld door de zorgen van den con sul-genraal der Nederlauden. den heer W. L Bosschart te Melbourne. Elk monster is met de noodige bijzonderheden duidelijk ge- etiketteerd. terwijl verder eene lijst van de voornaamste exporteurs bij de zending is overgelegd. Met spreekuur va-u den directeur van het Koloniaal Museum in het Bureiu voor Han delsinlichtingen (Damrak, hoek Oudebrug steeg, Amsterdam) i9 iederen Woensdag van m u. v.m.' tot 1 uur n.m. Alle inlichtingen voor zoo-er zij geen analyses in het labora torium "hoeven, worden kosteloos ver strekt. Wettelijke 10 uren dag. Op de jongste bestuursvergadering van de S D. A P. was van bet bestuur van het Vakverbond de mededeeling ingekomen, dat liet besloten had in combinatie met bet Partijbestuur een algemeen propaganda- congres tot invoering van den wettelijken tienurmdag te organiseer en, onder voorbe houd dat dit niet zal leiden tot het oprich ten van een comité. Door het P. B. was aan het Dag. bestuur van het vakverbond verzocht op deze ver gadering van het P. B. nadere besprekingen omtrent inrichting, voorbereiding enz te houden. Deze nadere besprekingen werden nu ?o houden met vier leden van het Dag. be stuur van het Vakverbond. Het resultaat van deze besprekingen zal worden ervat in een oproep die namens beide besturen zal worden geteekend en een aantal organisa ties zal worden toegezonden. Het Dag. bestuur van de partij en van het Vakverbond kregen de opdracht de genomen besluiten uit te voeren. Bovenbedoelde oproep zal zoo spoedig mogelijk worden gepubliceerdhier wor b volstaan met de mededeeling, dat hef Con gres gehouden zal worden op Zaterdag 2 Maart, zoo mogelijk te Amsterdam Nieuw M a 11 h. Bond. Men be richt uit Den Haag dat het 25-jarig bestaan van den Nfcuw Malthusiaanschen Bond fees telijk herdacht zal w rden op 28 Januari a. s in het Fecrt'oka*!. Willemsstraat aldaar. Al? sprekers zullen optreden mr. S. van Houten, .r. Alotta H. Jacobs, en de heer F. Moll, terwijl het openingswoord met his torische herdenking z -.1 worden uitgesproken door de presidente, mevrouw Rutgers-Hoitse- ma en de muzieknummer door mevrouw Jeanwt-te Cijfer v?n Rotterdam en door den lieer Willem Durieuot van Den Haag zullen worden uitgevoerd. De Ruyter-hulde. Ook te Lei den heeft zioh een commissie gevormd voor de herdenking van den 300sten geboortedag van De Ruyter. Deze commissie bestaat uit de heeren mr. N. de Ridder, eere-voorzat ter; N. J. van den Worm, voorzitter; mr. J. C. Overvoorde, secretaris; J. C. Stam, penningmeester, prof. dr. P. J. Blok, dr. O. Engelken, prof. dr. M. J. de Goeje, prof. mr. ,TE. Heeres, kolonel D. F. llelbaoh, A. Th. L. A. Heyligers, prof. dr. G. Kalff, prof. dr. W. Nolen. De commissie wenscht een beroep te doen op hare sfcadgenooten voor bijdragen tot de stichting van" een zeevaartschool te Vlissingen. Stavoren, de voormalige residen tie van de Friesohe koningen, doch nu be- hoorende tot de doode steden aan de Zui derzee, had 1 Januari j.l. een bevolking van 969 zielen, waarvan 498 mannel. en 471 vrouwelijken. Geen Staatsexploitatie. Zoo- als onzen lezers bekend is, bestaan er plan nen om eene spoorlijn te leggen van Starvo- len over SchuTega naar Grouingen en over Assen naar Weenen. Comité's zijn daarvoor benoemd. De exploitatie zoude men willen gedreven zien door de Holl. IJzeren Spoor wegmaatschappij. De zaak is thans uitge steld, omdat men wenscht na te gaan, of ook de regeering plannen, heeft tot staatsexploi tatie# van spoorwegen. Naar wij uit goede 'bron vernemen, be staan bij de regeering nog geene plannen om een wetsontwerp in zake staatsexploitatie der spoorwegen ia te dienen. (Ass. Ct.) Holla n dsche Elect rise lie Spoorweg-maatschappij. Naar de Opr. Hrl. Ot. verneemt, wordt met de voor bereiding tot den aanleg der ontworpen spoorwegen der Hollandsche Electrische Spoorweg-maatschappij in Haar lean menneer en omgeving door de betrokken spoorweg maatschappij thans de meest mogelijke spoed gemaakt. Reeds zijn de onteigeningsbescheiden aan den minister van Waterstaat toegezonden, en kr dus, indien deze worden goedgekeurd, een spoedige ter visie-legging in de verschil lende gemeenten tegemoet gezien worden. Het schijnt echter dat de onderhandelin gen over de subsidievoorwaarden met ver schillende plaatselijke besturen niet zoo vlot gaan als ge wc nacht is, terwijl ook de overeen komsten met de polders nog niet allen ge reed zijn. De scheurende Beurs. Naar wij vernemen, schrijft de Tel., is nadat er eenigen tijd stilstand in de „zetting" was gekomen andermaal werking in de Beurs geconstateerd De afwijking van den linkerhoektoren aan dc voorzijde van den gevel, is nu van dien aard, dat beslist van een gapende scheur kan worden gesproken. Naar boven steeds wijder wordende, is do breedte der scheur daar ongeveer 3 vingers. De aan den onderkant onlangs ingemet selde nieuwe steen en, zijn weer dwars door gespleten en tevens is daarmee het graniet aan den ingang der safe gescheurd. Ook op andere plaatsen in de beurs zijn steeneu, en z.g. cement-pleisters weer ge barsten. Imtusschen is „Publieke Werken" begon nen met de uitvoering der voorzieningen vol gens het Beursrapport Bloembollencultuur. Hot hoofdbestuur van de Algemeene Vereeniging voor Bloembollencultuur heeft in zijne jongste vergadering tot mede-redacteur van het. orgaan der vereeniging benoemd den heer J. Dix, te Haarlem Koningstijgers op Java. Do heer E. Munaut, wapenhandelaar en bekend jager te Soerabaja, doet aan het „Scerab. Handelstad." mededeelingen om- treml een gelukkige jacht aan Java's Zuid kust, waarvan liij pas was teruggekeerd. Wij ontlcenen daaraan het volgende Het was namiddags, toen alles aan wal was te Bandi Alit, een kleine baai aan Java's Zuidkust, 35 a 40 kilometer ten oos ten van Poegar (Bezoeki). Ik wandelde bet strand eens langs en zag overal de sporen van schildpadden, die er hun eieren ko men leggen. Maar daarnaast ontwaarde ik tijgersporen, gaande naar en van het strand 1 naar het bosch. Vóórdat de nacht inviel, liet ik een hokje maken voor een geit; voor een ope ning in den wand plaatste ik een klem. Ik rekende er vast op, dat een der wilde dieren, die hier blijkbaar in grooten ge tale liun jachtterrein hadden, liet. aas zou ruiken en onder schot komen. Maar ik hoorde en zag niets; den vol genden morgeu bleek do geit ongedeerd. Het had dieii nacht geregend en de oude sporen waren alle uitgewisóht. Dan maar nieuwe gezocht, dacht ik, en jawel, een heel eind verder vond ik 't spoor van een grooten schildpad, dat zich op het zand af- teekende en lijnrecht op den hpschrand toe liep dus van een dier, dati waarschijnlijk eieren had gelegd. Maar, een spoor dat den terugweg van het dier naar zee aanduidde, was nergens te vinden, ergo was het zeer waarschijnlijk de prooi van een wild dier geworden. Inderdaad bleek dit zoo te zijn. De on gelukkige amphibie had haar taak als eier- legster blijkbaar niet kunnen volbrengen (gewoonlijk deponeert zij 100 a 130 eieren in een kuil). Onder het werk was de schild pad door een tijger overvallen, die het dier met een slag van zijn machtigen klauw op den rug had gewenteld om daarna den kop aan te grijpen en den hals door te bijten, tot het weerloozen dier geen teeken van leven meer gaf. Toen had het wouddier de schaal van den schildpad tusschen zijn tan den gevat en zijn prooi eenige passen ver der de rimboe ingetrokken, waar zij van buiten niet zichtbaar was. De strijd had blijfkhaar nog niet- lang geleden plaats ge had en het vleesch was nog onbedorven. Ik sneed er een flink stuk uit] en de soep, die ik ervan kookte, smaakte voortreffelijk. Bij eenig nader onderzoek van het ter rein bleek mij, dat niet één, maar twee tijgers aanwezig waren geweest; zij had den niet veel van het beest gegeten, maar zouden, daarvan hield ik mij overtuigd, de rest niet vergelen. Op de plaats waar het aas lag, boog zioh een vrij diepe rivier naar zee af, zoodat het mij gemakkelijk viel den schildpad door een haag van in den grond gestoken boom takken af te sluiten. Ik liet in die haag twee openingen, voor beide legde ik een klem, zonder anker; met een stevige rot- tan had ik er echter vrij zware takken aan vastgemaakt om het spoor van de eventueel vluchtende dieren gemakkelijk te kunnen volgen. Dir t in de buurt maakte ik voor mij een schietstand, van waar ik de klemmen beide onder schot liad. De maan was 10 da gen oud, dus de omstandigheden waren zoo gunstig mogelijk. Alleen was 't zaak goed uit te kijken, omdat de golfslag op het strand en de branding iets verder in zee ©Ik ge luid verdoofden. Toen de zon onderging, nam ik mijn plaats in en het zal zoo on geveer half zeven zijn geweest, teen ik plotseling meende twee beesten langs den boschrand te zien galoppeeren. In 'n oogen- blik waren zij vlak in de buurt; het was 'het tijgerpaar, dat zijn achtergelaten prooi kwam verslinden. Een twintigtal meter van het, aas hielden de wilde dieren plotseling hun vaart in, aarzelden en gromdenzij hadden de ver andering opgemerkt hun prooi was ge- baricadeerd Maar lang duurde de aarzeling niet, plot seling schoten beiden weer vooruit en Het was of zij wedijverden, wie er Het eerst zou zijn. Daar daverde een gebrul boven de bran ding uit: do eerste tijger zat in de klem. Het dier deed een kolossalen sprong, kwam in het volle maanlicht te staan. Het stond recht overeind, met de klem aan z'n rechter voorpoot, woedend in de ijzeren veeren bij tende en op mij toeloopende. Voor ik schie- teu kon, volgde een tweede gebrulook de andere tijger was gevangen. Ik loste daarop mijn eerste schot en trof den meest nabijzijnden tijger in de el leboog van den linker-voorpootde kogel bleek later den kop te hebben geschramd. Het. tweede schot velde het dier neer; het. projectiel had de hersenpan verbrijzeld. Op het tweede schot maakte de tweede tijger, die te voren zich met niets had be zig gehouden dan in de klemijzers tie bij ten, een sprong in de richting der rivier. Het dier dacht die blijkbaar te kunnen overzwemmen, maar de tak aan de klem gebonden, ging mee te water, ankerde daar in den bodem vast en toen ik den oever bereikte, had bet wateroppervlak zich al weder boven dier, tak en klem gesloten. Dien nacht liet ik het dier waar heti was; <len volgenden morgen haalden mijn hel pers het met veel moeite uit de diepte op hot noodlot had den woudkoning den dood door verdrinking bereid. V uiaa scbe ninf waa van hul] I N. pert

Amersfoortsch Dagblad | 1907 | | pagina 2