Uit bovenstaand verhaal blijkt, dat er op Java nog op groo.t wild te jagen valt; maar men moet een beetje ver uit de buurt gaan en er wat voor over hebben. Intern, bran d#w e e r. In de Duit- sche gemeente Suderwiek werd een verorde- aing vastgesteld op het brandbluschwezen, waarbij is bepaald, dat bij het uitbreken van brand binnen de gemeente Dinxperlo hulp moet worden verleend. De ramp van Leiden. In het U. v. d. D. wordt er door prof. L. K.(nap- pert), aan 'herinnerd;, dat het heden honderd jaren geleden is, dat een ga.nsche wijk van Leiden door de ontploffing van een schip met. buskruit werd verwoest, ruim honderd-en-vijftig mensohen een jammerlij ken dood vonden, en groote kunstschatten kostbare oudheden, zeldzame boeken en prachtige, oude handschriften tot onherstel bare schade van kunst en wetenschap wer den verwoest. I Hoewel het een plaatselijke ramp was, ;s toch in die gedrukte tijden een som van j bijna 19 tonnen gouds voor de betrekkingen j der slachtoffers bijeengebracht. De staking in de Amster- I damsche naven. Gisteren had in d'Geel- vink de gecombineerde vergade.ing plaats j \an besture- van organisaties, betrokken bij het havenbedrijf ter bespreking van het hangende geschil aan de maatschappij T)e Ocean. Deze bijeenkomst w,as zeer talrijk bezocht en strikt huishoudelijk Na c:-n beraadsla ging van eenige uren ging het bestuur van Recht en Plicht met een door de vergade ring verstrekt mandaat naar de huishoude lijke bijeenkomst der stakers in het lokaal De Jong aan den O.Z. Achterburgwal, ten einde met de organisatie van uurwerkers te confereeren over het in d'Geelvinck geno men besluit. Tot bij halfeen in den nacht werden de besprekingen hier voortgezet met dit resul taat, dat besloten werd heden morgen bij het bestuur der Vereeniging van Werkge vers op Scheepvaartgebied een voorstel in te dienen namens alle organisaties van werk lieden in het havenbedrijf, in welk voorstel nieuwe punten zijn vervat, die hopelijk zul len kunnen leiden tot een spoedige oplossing van het geschil. Men achtte den tekst van dit voorstel niet voor publicatie in de pers vatbaar, alvorens het in 't bezit kan worden gerekend van de Werkgevers vereeniging. De staking te Rijssen. In een Donderdagavond te Assen door den Bestuur- dersbond bijeengeroepen vergadering van besturen van een groot aantal vereenigin- gen is besloten steun te verleenen aan de werkstakers te Rijssen. Er is een comité benoemd, dat een openbare vergadering za.l uitsöhrijiven, waarin twee sprekers zullen optreden. De staking te Rijssen. Do be- middelingscnmnüssie, bestaande uit de hee- ren Van Vliet-, Hovy, Aalberse en Henri Polak, heeft gisteren een onderhoud gehad met de leiders der werklieden en is van daar gegaan naar het kantoor der firma Ter Horst C'o., waar zij te drie uur werd ont vangen. Het resultaat der bespreking was voorloopig niet groot. Vandaar dat de vier heeren gisteren nog naar Almelo zijn ver trokken. om heden een tweede onderhoud met de firma te hebben. Naar aanleiding der oproeping, uitge schreven door den Haagschen Bestuurders- bond, om oen plaatselijk steuncomité ten behoeve der staking t>e Rijssen in het leven te roepen, is op de gisterenavond plaats ge had hebbende vergadering een plaatselijk steuncomité gevormd. Ook te Zutphen is een steuncomité ge- vorm De slaking aan de Deventéi 1 apijtfalriek. Nadat de directie dei- Kon. Devon rer Tapijt fabriek bekend had ge^ anaakt, dat het stakend personeel door haar was ontslagen en de staking als geëindigd werd beschouwd, hebben de stakers een ver gadering gehouden. Daarin is besloten aan deu directeur schriftelijk kennis te geven, dat zij de staking niet als opgeheven .be schouwen en ook niet aan dc fabriek zullen komen om zich opnieuw aan te melden. Zij rieelen den directeur verder nog mede, dat zij volkomen bereid zijn om een minnelijke schikking te treffen en voorstellen van den directeur in dien geest' gaarne in overwe ging zullen nemen. Zooals de zaken nu staan zetten zij de staking voort. Dit schrijven verandert intusschen niets in deu toestand, daar de directeur onverzet telijk blijft bij zijn eenmaal ingenomen stand punt Aan dc fabriek worden alle maatre gelen getroffen om Maandag weer aan het werk te gaan met de uitgestotenen en met hen die zich reeds hebben aangemeld en zich heden en morgen mogelijk nog zullen aan melden. Aan de fabriek, bij den directeur en bij den technisch adjunct-directeur wordt geregeld gepost. Gis teren avond had een groote protcstvergadering plaats. Staking aan een gasfabriek 'Dinsdagavond brak aan de gemeente-gasfa briek te Bergen op Zoom een werkstaking uit onder de stokers. Sedert geruimen tijd kon men aan het gaslicht bemerken, dat het fabricaat niet zoo deugdelijk was als men dit gewoon was. On- eenigheid omtrent het uit,betalen van het z.g. staangeld met Nieuwjaar was hiervan blijkbaar oorzaak. De toeleg der stakers was. de stad des avonds in het duister te zetten. Nadat zij den directeur hunne eischen hadden bloot gelegd, die deze niet kon inwilligen, verlie ten zij zingende de fabriek. Onmiddellijk -werd alles gedaan om de verlichting gaand 2 te houden, hetwelk gelukte. De stakers zijn ontslagen en door andere? vervangen. Tel. Nog meer stakingen. Onder <!e werklied© nvau dc Rotterdamsche Ce me ntst een fabriek, voorheen firma Van VVa ir.ing en Co., aan do Nassauhaven O.Z. no 53 te Rotterdam, is een werkstaking uitge broken. Sedert. 4 dezer was voor hen een nieuwe Iconstandaard ingevoerd, die niet in den smaak viel der werklieden, die een vast ta rief van 20. 22 en 23 cents per uur verlang den. Het bestuur van de werk lieden vereeni ging Loon naar arbeid mengde zich in het geschil en toen daarop een der werklieden ontslagen werd en de directie weigerde hem in dienst terug te nemen, staakten 25 man het werk, terwijl 27 man aan den arbeid bleven. Het aantal stakers werd daarna nog vermeerderd met een tiental werklieden, die voor de Rotterdamsche Cenientsteenfabriek aan het werk zijn aan de Petroleumhaven Op dit laatste werk bleven de losse werk lieden aan den arbeid. De Hooge Raad verwierp het cassa tieberoep, ingesteld tegen het arrest van het Hof te Arnhem in de zaak van den ban kier tegen den gep. luit.-kol., wiens vrouw bij dién bankier geld had geleend, tot te rugbetaling waarvan de kolonel door recht bank en Hof te Arnhem was veroordeeld omdat hij bij acte de schuld van zijn vrouw op zich had genomen. De Hooge Raad over woog dat het hof feitelijk had aangeno men dat door die acte de gedaagde kolonel toetrad tot een reeds bestaande enkel zijn vrouw betreffende sihuld, waaruit volgt, dat wat den aard en het bedrag der schuld aan gaat, de eischende bankier tegenover den gedaagde tot geen andere of meerdere be wijzen gehouden kon zijn dan tegenover zijn vrouw zouden gelden. Letsel door schu'd. Voor het gerechtshof te Amsterdam heeft in hooger beroep terechtgestaan de rijwiel- en motor hersteller C. M. F. ter zake dat hij den 16n Mei van het vorige jaar op de Stadhouders kade door roekeloos en grovelijk onvoor zichtig rijden op een motorrijwiel, een wiel- rijdende juffrouw heeft aangereden, waar door zij op den grond viel, bloedend werd verwond en een hersenschudding bekwam. In eerste instantie had het O. M. 3 maanden hechtenis gevorderdde rechtbank had hem tot 14 dagen veroordeeld. Bij het verhoor in hooger beroep beweerde beklaagde, dat automobilisten en bestuur ders van autocars door het vele rijden ten slotte zelf niet meer merken, dat hun vaart zoo groot is. De advocaat-generaal, erkennende dat de maatschappij automobielen en autocars op de openbare wegen toeliet, vorderde voor het individu het recht lijf, leden en goed tegen die razende Rolands te beveiligen. De opgelegde straf achtte adv.-gen. te gering, waarom- bevestiging van het vonnis in eer ste instantie werd gerequireerd, behalve wat de opgelegde straf betreft, en veroordee- l»ing van beklaagde tot 3 maanden hechte nis. Ook thans trad voor beklaagde als ver dediger op rar. Ed. Philips, die tot vrij spraak concludeerde, subsidiair de clemen tie van het ho* voor bekl. inriep. 'sDe zaak van- de ,,Ev ertsen" voorde I kmaarsehc reclitbank. Gisteren dienden voor de Alkmaarsche rechtbank opnieuw de vorderingen van de firma's Zur Mühlen Co. en Van Eyk te IJmuiden contra den Staat der Nederlan den wegens het afbrengen van Hr. Ms. pant serschip Evertsen, dat ter gelegenheid van bet bezoek van het Engelscbe eskader in een stormnacht 111 Augustus 1905 bij IJmuiden op het strand was geloopen. De eischer Zur Mühlen vraagt f 120.000. eischer Van Eyk f 20.000. Dc Staat biedt respectievelijk f 25.000 en f 4000. Mr. Philip, voor de firma Zur Mühlen optredende, ging uitvoerig na welk aandeel de sleepbooten van de firm? Zur Mühlen bij het vlotmaken van de Evertsen hebben ge had en lichtte ten slotte toe hoe men on geveer tot het cijfer van f 120.000 gekomen is. Hij ging buitenlandsche soortgelijke ge vallen na, er op wijzende, dat het wezen der scheepvaart internationaal is. Bij de stran dingen der Hollandsche cliepen Beta bij Callantsoog en Prinses Sophie is toegekend ieder f 50.000. Hier is dus f 120.000 niet te hoog. Mr. Thiel, voor Van Eyk optredende,'be lichtte de diensten door de sleepboot Willem 11a stranding bewezen. Mr. Mouthaan. als Rijksadvocaat voor den Staat der Nederlanden optredende, bestreed uitvoerig de vorderingen van de eischers. Hij noemde lie geval van zoo ©envou-digeu aard, dat de geeischte belooningen belache lijk groot logen worden genoemd. Vafschheid in geschrifte Voor het gerechtshof te "sGravenhage stond heden terecht C: P., 45 jaar, particulier te "sGravenhage. door de rechtbank aldaar veroordeeld tot 3 jaren gevangenisstraf, we gens valschheid in geschrifte en gebruik making van het valsche geschrift als ec'it en onvervalscht. Beklaagde had .gelijk bij de behande ling der zaak i- eerste instantie reeds breed voerig werd vermeld door een huwelijks advertentie kennis gemaakt met eene dame met wie hij zich verloofd had en van hare handteekening op een blanco „zegeltje" misbruik gemaakt, door daarboven een valsche schuldbekentenis met borgstelling voor f 8400 te schrijven, welke hij aan een zijner schuldeischers had ter hand gesteld, tegen teruggave door dezen van de schuld bekentenissen, welke hij van bekl. onde. zióh had tot hetzelfde totaal-bedrag. Ook thans gelijk voor de rechtbank hield 'beklaagde vol, dat de bewuste dame beloofd had hem te zullen helpen en dat zij wist waartoe zij zich verbond. Advocaat-generaal mr. Reitsma achtte da schuld van bekl. bewezen. Het O. M. vorderde bevestiging. Advocaat Wirrex pleitte vrijspraak, ont slag van rechtsvervolging of, daar men hier te doen heeft met een geschilpunt van bur gerlijk recht, schorsing der vervolging met onmiddellijke invrijheidstelling van bekl. Uitspraak 24 Januari. Eene valsche cheque. Voor dc Haagseho rechtbank stonden gasteren te recht twee Duitschers, jongelieden van 17 en 21 jaren, beklaagd, de eerste dat- hij in October jl te 's Gravenhage een valse hel ijk door hem opgemaakte en ondertcekende cheque (groot 900 mark) had verzilverdde tweede bekl. dat- hij van den eerste bekl. zijn broer van het ontvangen geld ten geschenke heeft aangenomen een bedrag van f 210, wetende dat. dit geld door nrsdrijf waB verkregen. Beide beklaagden bekenden het hun ten laste gelegde. Daags na dé cheque verzilverd te hebben waren zij beiden naai- Amster dam gegaan, waar zij gearresteerd werden. De eerste bekl. had toen nog in zijn bezit- f 212.07i, de tweede f 197.381 De eerste bekl. erkende bovendien, dat hij een brief van ©en Hamburgsche firma, die het ver trouwen had gewekt van den mede-on der - 'teekenaar (B.) van do cheque, va.lschelijk had opgemaakt en dat werkelijk die brief alleen gediend had om vertrouwen te wek ken. (Jet. liad de cheque overigens mede- onderteekend om eersten bekl. tegenover de firma Gebr W. te legrbimeeren bij wijze van welwillendheid jegens die bekl. Bekl. had de handteekening onder den wissel nage maakt door die te knippen uit een copie- boek van de firma te Hamburg, welke hij daarna onder de cheque had gelegd en ge- valqueerd. Get. L. verklaarde' o. a*. dat hij alleen op het endossement van B bereid was bevonden tot uitbetaling. Subst.-olf icier van Justitie mr. Vaai Geuns wees op de afgelegde bekentenissen, aangevuld door de feiten. Was hier nu valschheid in geschrifte of oplichting? Uit. het valsche geschrift op zich zelf kon geen nadeel ontstaan. Bloot op aanbieding van dit papier door den eersten bekl. kon uit betaling zijn gevolgd. Dat wist bekl. en daarom koos hij als instrument get. B. Door listig© kui.stgrepen wist hij dezen te bewe gen den wissel mede te ondertoeken enwaar door hij get. L. bracht tot uitbetaling. Get. B. is dooi' praatjes bewogen in doirso te teo- kenen en dit vormt do listige kunstgreep bij art. 326 B W. geëischt. Ook de schuld van den tweeden bekï. staat vast door bekentenis er. de omstandigheden. Geëischt- werd tegen J M S wegens oplichting cm tegen M. H. A S. wegens heling ieder 2 jaar. Mr. Var S'looten trad als verdediger op. Hij vroeg om bij eventueel© schuldigverkla ring oem lichte straf op te leggen, daar bekl. nog een zware straf in Duitschland hebben te ondergaan, resp. wegens fraude en de sertie. Valsche munters. Voor de Rotterdamsche rechtbank stonden Donder dag terecht J. W van Dijk, kleermaker, beklaagd va.i het maken van valsche kwart- tjes; J. do Bruin, bakkersknecht, E. de Bruin, werkman, allen in hechtenis; J. de Bruin, vrouw van P. van Dijk. beklaagd van het uitgeven, wetende dat het valsch geld was. Allen bekenden. De eerste zeide ongeveer 60 kwartjes te hebben gemaakt door in oen vorm tinnen lepels te smelten, wat hem door zijn oom, derde beklaagde, ge leerd was. De tweede bekl. verkocht- een brood voor 14 centen kreeg een kwartje en gaf elf cent terug, zeide toen tot- de koopster dat kwartje is valsch, maar had het vooraf verwisseld. Koopster nam het terug cn gaf ander geld. De derde bekl. erkende zijn neef geld maken geleerd te hebben. De vierde beklaagde, zijnde de moeder van de eerste, zag geen kwaad in do uitgifte, wat de pre sident een praatje noemde. Gehoord - verden negen getuigen, onder •vie twee deskundigen, die verklaren dat de eerste beklaagde niet toerekenbaar is. Hij is idioot en zou in de gevangenis krankzin nig worden. De officier van justitie wilde eerst niet met dat rapport medegaan en heeft hem daarom ook vervolgd. De rechtbank kan zich zelf nu overtuigen, dat de knaap wer kelijk idioot is. Met de moeder heeft de of ficier medelijden. Dc anderen zijn meerma len veroordeeld. Spr eisebte voor den eer sten beklaagde ontslag van rechtsvervolging, tegen den tweede en derde ieder twee jaar, tegen de vierde negen maanden gevangenis straf Nadat de verdedigers aan liet woord waren geweest, werd de uitspraak bepaald op 19 Januari a.s. Verduistering van diaman ten, De Amsterdamsche rechtbank veroor deelde den diamantbewerker M. Dé V., te gen wien een jaar gevangenisstraf geëischt was wegens verduistering van een aantal hem toevertrouwde diamanten, onder aanneming van verzachtende omstandigheden tot 4 maanden gevangenisstraf. Wederrechtelijke vrijheids- herooving. Voor de rechtbank te Leeu warden heeft terechtgestaan S. v. d. W., deurwaarder bij het kantongerecht aldaar, beschuldigd van wederrechtelijke vrijheids- bcroovng. Beklaagde heeft in den nacht- van 28 op 29 October j.l. na een Zondagavond-voor- stelling in de Harmonie, den heer J. T.. koopman te Leeuwarden, in gijzeling gesteld krachtens een vonnis van den kantonrechter aldaar. Toen de vrouw van T. in dien zelf- dennacht eenigen tijd later zich bij beklaag de aanmeldde met f 250 aan bankpapier, ten einde haar man onmiddellijk uit de gij zeling ontslagen te krijgen, heeft hij, zonder daartoe gerechtigd te zijn, geweigerd heb aangeboden geld aan te nemen, tengevolge van welke weigering T. niet uit de gijzeling is ontslagen en mitsdien wederrechtelijk van de vrijheid beroofd is gebleven. Als getuigen werden gehoord de heer T dio tot Donderdag d. a. v. in arrest- is ge bleven, diens vrouw en zwager en de direc teur van het Huis van Bewaring. Het O. M. eischte tegen bekl. f 100 boete, "ubsidiair 20 dagen hechtenis. Uitspraak 16 Januari a.s. Toerekenbaar. In den nacht van 2 November 1905 werd te Valt her mond do scheepsjagor Herman An tooBolk ernstig mishandeld. Hij ontving een -steek met een mes in de hersens en verschillende andere verwondingen. Op 11 November overleed hij aan hersenvliesontsteking. Als verdacht de dader te zijnwerd in hechtenis genomen de scheepsjagor Herman J., uit Musselkanaal. Et had een langdu rige instructie in doze zaak plaats. Den loen October stond deze beklaagde voor de rechtbank te Assen terecht. Wegens zijn zonderling gedrag 111 de gevangenis cricht© het Op. Min. toen aanvulling van instructie met benoeming van twee deskun digen om een onderzoek in te stellen naar den geestestoestand va.11 beklaagde. De rechtbank gaf daartoe last en benoemde als zoodanig prol. dr. Wiersma, te Groningen, en dr Van Mesdag, te Haren. De beklaagde werd te Groningen in observatie genomen. De conclusie van het rapport- dezer des kundigen wias, dat J. volkomen toereken baar is. Deze week stond J. opnieuw voor de recht bank te Assen terecht Hij hield hardnekkig zijn onschuld vol, ofschoon drie ge&uigen zeer bezwarende verklaringen aflegden. Het Op Min. eischte 8 jaar gevangenis straf. De verdediger, mr. G. A. Servatius, be toogde, dat de beklaagde alleen wegenis een voudige mishandeling kon worden veroor deeld' Uitspraak 14 Januari. Het conducteurt je wel! Door de rechtbank te Roermond is de conducteur 'i do S.f'-. U., die zich in den trein Glad- bach-Antwerpen, waarop hij. dienst deed, onder voorgeven belast te zijn met genees kundige visitatie, had schuldig gemaakt aan oneerbare handelingen tegenover Russische landverhuissters, deswege veroordeeld tot een jaar gevangenisstraf. Vijf getuigen hadden hare reis naar Amerika onderbroken, om i<n de zaak do justitie voor te lichten. D? veroordeelde zal tevens nog terecht staan wegens geweldpleging jegens een 16- jarig meisje, waaraan hij zich bij diezelfde gelegenheid schuldig heeft gemaakt. De Speelclub te Vaals. De rechtbank tc Maastricht veroordeelde den 7en November j.l. Jacob Kahe, Heinrich Heider, Bernard Brockhoff en Gustav Loe wen allen Duitschers, eerstgenoemde pre sident, 110-. 2 penningmeester, no. 3 secre taris en 110. 4 particulier secretaris vau laatstgenoemde, gelijk hij zich noemt-, van de club „High Life," te Vaals ieder tot- een week gevangenisstraf, wegens het op richten van en deelnemen aan een verboden vereeniging. Van dat vonnis kwamen de veroordeelden in hooger beroep en Woensdag j.l. diende deze zaak voor het gerechtshof te 's Her- togenbosch. Met de beklaagden Heider en Loewen waren verschenen de getuigen Emile Da- manet, uit Namen, en Gustav Debry, thais te Parijs wonende, die beiden, de eerste als chef, als employe's bij de club hadden ge diend. Tegen de beide andere beklaagden, die niet t< zitting waren, werd verstek verleend. Het verhoor van getuigen en beklaagden betrof de lokaliteiten bij de club in gebruik, de bemeubeling dier lokalen, de wijze en den tijd van spelen, het lidmaatschap dei- club, de introductie van niet-leden, mini mum en maximum inzet bij het spel, 2 tot 2000 Marken, zoomede omtrent de wijze waarop „de bank" werd verkocht en gehou den en de verdiensten door de bedienden ge maakt. Het O. M., waargenomen door den advo caat-generaal mr. A. Tak, behandelde al leen de juridische cn niet de moreele en sociale zijde dezer zaak, daarbij twee vragen stellende lo. of van beklaagden bewezen is te ach ten, dat zij zijn oprichters van en deelnemers aan de club „High L:fe" en 2o. of een speel vereeniging als die club is verboden bij de wet. Op verschillende gronden werden beide vragen toestemmend beantwoord. Reeds in den tijd der Romeinen zeide spreker werden weddenschappen alleen toegelaten als zij verband hielden met lichaamsoefeningen en de roulette is erger dan weddenzij schudt de l.artstochten wakker en brengt verderf over hen, die haar hanteeren. De krachtige maatregelen inder tijd door liet gerechtshof te 's Hertogenbosch genomen, hebben het mogelijk gemaakt te Vaals krachtig op te treden, het is thans zaak krachtig voort te gaan. De eisch luidde: bevestiging van het von nis der rechtbank te Maastricht, doch met veroordeeling van de beklaagden ieder tot- eene gevangenisstraf van zes maanden. Mr. A. Wij nans, te Maastricht, kwam in zijn zeer uitvoerig pleidooi tot do volgende conclusie lo. Niet-ontvankelijk verklaring van het O. M.; 2o Onbevoegdverklaring on verwijzing naar het kantongerecht te Gulpen 3o. Ontslag van rechtsvervolging 4o. vrijspraak. Na re- en dupliek bepaalde liet Hof de uitspraak op Woensdag 23 Januari Speelbanken te Vaals. In be richten uit Aken wordt den laatstcn tijd weer herhaaldelijk geklaagd over speelban ken te Vaals. Het blijkt- nu, dat de onder nemers in 't- bijzonder aan officieren van Westduitsche garnizoenen uitnoodi,gingen zenden. Er zou daaromtrent een onderzoek worden ingesteld, en er zou gedacht wor den aan het zenden van een bezwaarschrift aan de Nedcrlandsche regeering. Aan de Frankf. Zt-g. werd uit Aken be richt, dat de Hongaarscho graaf Star)-, die de ziel van de Vaalsche speelclub genoemd wordt, Dinsdagnamiddag, toen hij weer uit Aken te Vaals was gekomen om te spelen, door de Nederlandsche politie is aangehou den en per rijtuig naar Simpelveld gebracht is, waar hij over de grenzen word gezet en hem beduid werd, dat men hem niet op Neder la ndsch grondgebied wenscht terug te zien Invallen in speelhuizen. Naar aanleiding van hetgeen hot Weekblad van heb Recht hieromtrent had aan te mel ken, meent het N. v. d. D. dc ophelderingen door den schrijver gevraagd (die naar dén inhoud 011 zinsbouw te oordocleu wel geen ander zal zijn dan de redacteur prof. Simons zelf), in staat, te zijn te verstrekken. Het is toch zeer mogelijk zegt het blad dat in deze de politie niet de bedoeling had, zoo als schrijver schijnt aan te nemen, do over- tieding te constateer en van het voorschrift uit. ons Strafwetboek, dat liet houden van ten publiek huis van hazards]-el verbiedt, doch dat- zij een drankwet-overtreding op het spoor wilde komen. In dat geval immers ging do macht der politie wat liet binnendringen betreft veel verder dan liet Wetboek van Strafvordering toelaat, <uar toch de Dtrank- wet (in art. 54) uitdrukkelijk bepaalt, dat de opsporingsambtenaren in draiikwetwjken (waaronder art. 54 dc ambtenaren der ge meente-poli tie noemt) „vrijen toegang heb ben tot allo lokaliteiten en aonlioorighe- den van lokaliteiten, waar redelijkerwijze kan vermoed worden, dat overtreding van eenigo bepaling dézer wet (de Drankwet) plaats vindt." Een bepaling waaraan toege voegd wordt-, dat zij lij weigering van den toegang gerechtigd zijn zich dien „desnoods niet- inroeping vain den sterken arm" te ver schaffen. Was hier dus inderdaad het vermoeden gewettigd dat in ©en lokaal waarvoor ver gunning was verleend, hazard werd gespeeld, dan was dé politie tot een gewelddadig bin nentreden zeker gewettigd en vervalt in alle geval des schrijvers beschuldiging cener over treding van art. 370 fewb. (huisvredebreuk door een ambtenaar); terwijl ook o. i. oen overtreding van art 350 (zaakbeschadiging) gepleegd, daar ook tot decze daad het artikel der Drankwet bevoegdheid geeft. Het schijnt ons zeer betreurenswaardig aldus het N. v. d. D. dat een blad van het gezag als het „Weekblad v. h. Recht" op zóó scherpe wijze zijn wantrouwen tegen de politie uit, wanneer het niet zeker is, dat dio inderdaad haar bevoegdheid te buiten ging, vvan't al was in de courantenberichten niet vermeld dat het hér de opsporing ecu er drankwet©vertreding gold, de mogelijkheid daarvan bestaat toch altijd. En hetgeen waarvan de politie door hem verdacht wordt, is werkelijk niet gering; ook ons komt een onbevoegd ingrijpen van overheidswege in de vrijheid van persoon of van woning (dé voornaaamte grondwettelijke rechtenveel ernstiger voor dan hot kwaad door het ha zardspel veroorzaakt. Hij kondez'n Pappenheimers. Het volgends is, volgens de N. Arnh. Cl., te Millingen gebeurd bij de intrede van het nieuwe jaar Uit een kar, staande voor het huis van den heer B., werd 's avonds oen paarden deken ontvreemd. Bij de politie werd aan gifte gedaan. Doch van den dief geen spoor... De veldwachter, die z'n volkje hier zoo'n beetje kent, vond echter een probaat mid del Hij gaf den bestolene den volgenden raad „Laat Zondag aan de kerk aflezen, dat U den dief heel goed kent, maar dat U er geen politiezaak van zult maken, als het gestolen© binnen drie dagen wordt terugbezorgd." En zoo geschiedde. Den volgenden morgen, al heel vroeg, lag de deken bij den heer B. op de stoep. Denkt om de kwartjesvin ders. Men. 'meldt uit 's Gravenhage Op het perron van het Hollandsche Spoorwegstation gisterenmiddag half vier, een groot aantal jiersonen wachtende op den trein naar Amsterdam. Onder het wachtende publiek* een clubje van de meest beruchte Amsterdamsche kwartjesvinders. Hoewel ze niet bij elkaar stonden hadden do surveilleerende rechercheurs van politie hen spoedig in het oog. Kort vóór het bin nenrijden van den trein had een der kwart jesvinders reeds een gesprek aangeknoopt met iemand, blijkbaar een eenvoudig bui tenmannetje. Als de trein is voorgekomen stappen eerst twee van het voor onnooaelen gevaarlijk clubje in een ooupé derde klasse; daarna weder één, en <(en slotte een vierde met den buitenman. De rechercheurs hadden alles afgeloerd, waarschuwden den dienstdoenden trednop- zichter, door wiens bemiddeling op het- al lerlaatste oogenblik een spoorwegbeambte bij het nobele reisgezelschap werd geplaatst blijikbaar niet tot genoegen van do kwart jesvinders, van wie een voor het portier raam was gaan staan, om 't zoodoendo aan den spoorwegbeambte te doen voorkomen, dat er voor hem geen plaats meer was. Toen de trein zich in beweging stelde riep een der politiemannen flink hard, zoo dat de in de coupé zittenden 't duidolijllc konden liooren„denkt om de kwartjes vinders." Van een moeder. De Dev. Ct. schrijft Zij was weduwe en had 7 kinderen, waar van het jongste 8 maanden oud. Haar ma-n was ruim een jaar geleden gestorven. Zij was een goede naaister en verdiende daar- medo haar broodbovendien hield zij oen commensaal. Zoo'if commensaal blijft ©ven wel niet eeuwigdurend in een zelfde kos: huis. ook niet, al is de verhouding tueschen hospita en commensaal nog zoo vriendschap pelijk. Althans „men" beweert, dat- de commensaal heenging, volgens den een naai Rotterdam, volgens den ander naar Emme rik, om, hij was sigarenmaker, werk te zoe ken. Dat, hinderde liaar geweldig, vooral omdat hij verklaarde, dat hij wel bij haar had willen blijven, maar niet met, die 7 „blagen." Goede raad was duur. Eindelijk ja, dat zou gaan. Zij ging de buurt en ook andere buurten rond, om aan menschen, die dab zouden willen, de kinderen voor goed af te staan. In een volksbuurt worden dik wijls zeer veel medelijdend© menschen ge vonden, cn zoo waren daar ook thans men schen bereid om de kinderen aan te nemen Na eenigen tijd zoeken had zij de kindoren „onder dak." Een kind van acht jaren werd geplaatst in een kinderloos gezin. Het was juist dien dag jarig, en 's avonds „moeder" nog wachtende, want zij zou haar nog een ver jaringsgeschenk brongen. Het- kind van 8 maanden kwam bij een gezin, behoor inde tot liet Leger des Heils. Een ander kind. een jongetje van 3 jaren, weer bij een and*r. eveneens kinderloos gezin. Door dit laagte werd verzocht, een „stuk op zegel," ont te voorkomen, dat do „moeder" lator haar rechten op het kind zou doen gelden, maar „moeder" verklaarde, dat dit eigenlijk niet noodig was, omdat zij beloofde nooit weer naar het kind te komen omzien Zij wilde juist weer „vrij man" zijn. Ook voor de andere kinderen worden blijk baar menschen gevonden, met meer liefde voor de kinderen, dan er in het moederhart woonde, althans 's middags omstreeks 4 uur wandelde zij heel netjes gekleed naar het station, aar haar meubels reeds gepakt

Amersfoortsch Dagblad | 1907 | | pagina 3