BUITENLAND. BINNENLAND. H\ I»2. 3de Juarfiaiig. aSEIIOORTSCH DAGBLAD ABONlClMEirTSPBIJ 8 Per 3 maande* reor ijaarafeertf 1.35. Han fniN par pott1.75. AfzondarRjke ninaMO.OS. Dmm Concant Tarsakgat Dagalijks, sat aitaondariag ran Zou- aa Faaatdageu. Airartontiaa, sadadaaliagau enz., geliara nes léêr 16 tror '«morgana bjj da Uitgevara ia m zendan. Uitgever»: VALKHOFF Co. Utrechtachestraat 1. Intercomm. Telephoonnummer 66. Van 1—5 regeia Bike ragel meer Groota letters naar plaatsraimte. Voot handel en bedrijf baa taan voordeelige bepalingen tot het herhaald adrerteeren in dit Blad bij abonnement Bane oireulaire, be ratten de da reerrr aarden, wordt op aanrraag toegeaonden. Kennisgeving. j De Bu-genieester der gemeente Amersfoort I brengt, ter voldoening aan de aanschrijving, op- I genomen in het Prorineiaalblad van Utrecht no. I 6 tleze6 jaars, ter kennis van belanghebbenden. «lat in de gemeente Doorn een geval van miltvuur is voorgekomen. I Amersfoort, den 12. Januari 1907. De Burgemeester voornoemd, WUIJTIERS. Politiek Overzicht Da scheiding van Kerk en Staat in Frankrijk. Aa.. den vooravond van de nieuwe samen - I komst, die hot Franschc episcopaat in den I 'oop van deze week zal houden, heeft de Paus in eene nieuwe encycliek zijn stand- jmnt tegenover de scheidingswet nader uiteen ^ezet. Die wet biedt na de wijziging, welke zij heeft óndergaan door de in de laatste I dagen van hei vorige jaar aangenomen no- veile, in de eerste plaats- aan de Kerk de vrijheid van vereemging naar de wet van 1901. De Kerk en de geloovigen kunnen daardoor zonder aangifte vereenigingen vor men en godsdienstige bijeenkomsten houden, wanneer zij hunne werkzaanxheid enkel daar toe bepalen. Indien zij echter die werkzaam- heid willen uitbreiden tot dadeix van bur- gerrechtelijken aard, dan moeten zij daar voor rechtspersoonlijkheid bezitten, en om die te verkrijgen schrijft de wet aangifte bij de overheid en staatstoezicht voor. Verder verleent de nieuwe wet hun ook de vrijheid van vergaderen naar de wet van 1881, waar bij voor de vertegenwoordigers van de Kerk, lietrj geestelijken of leeken, de verplichting tot het doen van aangifte hunner vergade ringen gedurende een geheel jaar beperkt wordt tot eenc enkele algemeen© verklaring 6n aan d vergaderingen daarenboven het godsdienstige karakter met de daaruit voort vloeiend i bijzondere bescherming tegen do inmenging var. derden wordt toegekend. In de tweede plaats echter beschikt do nieuwe wet definitief over het kerkelijke vermogen, dat do Kerk weigerde te aan vaarden, ben behoeve van wereldlijke werken van liefdadigheid en over de kerkelijke ge bouwen, die aan de Kerk voor bewoning en voor onderwijs-doeleinden nog ten gebruik© gegeven waren door de scheidingswet. Slechts door eene nieuwe wet, waarbij deze novelle werd afgeschaft, zouden die gebouwen weder aan hunne vroegere bestemming en aan de Kerk teruggegeven kunnen worden. Zij zijn dus, evenals liet door de Kerk prijsgegeven kerkelijke vermogen, voor goed geseculari seerd Voor zoover deze gebouwen echter eigendom van de departementen of gemeen ten zijn, blijft het aan deszen overgelaten ze aan hunne vroegere houders weder te ver huren, behoudens de goedkeuring van den prefect. De kerken zelve stelt de wet thans voor de geestelijken en geloovigen open tot kosteloos vruchtgebruikart. 5 bepaalt „Bij gebreke van eeredienstvereenigingen worden de voor den eeredienst bestemde ge bouwen en hun meubilair beschikbaar gela ten voor de geloovigen en de bedienaren van den eeredienst voor de uitoefening van hun godsdienst gelijk tot dusver, behoudens de bestemming tot andere doeleinden in de door de wet van 9 December 1905 voorziene gevallen." De nieuwe encycliek preciseert het stand punt van den Heiligen Stoel tegenover de gewijzigde wet Gelijk verwacht werd, wordt eene onvoorwaardelijke veroordeeling uitge sproken. Die veroordeeling betreft in de eerste plaats de krachtens de wet van 1881 gevorderde aangifte. De Kerk zou op zich zelf die aangifte hebben kunnen toelaten, wanneer niet de wet bepaalde, dat de gees telijke in het kerkgebouw niet meer zal zijn dan een gebruiker zonder rechtstitel, dat hij niet het recht heeft eenige bestuurs daad daarin te verrichten. Daarmee is den geestelijken voor de uitoefening* van hun ambt- eene zoo vernederende en onduidelijke positie gegeven, dat het voorschrift der aan gifte niet aannemelijk is. De wet wordt in haar gewijzigden vorm ('oor de encycliek gekenschetst als eene wet van berooving en verbeurdverklaring, die de plundering van de Kerk heeft voltooid. De poederen, die in hare handen waren, waren haar onbetwistbaar eigendom en niemand had het recht ze haar te ontnemen. "Voor den godsdienst organiseert de nieuwe wet de anarchie. Zij is een nieuw bewijs voor het einddoel van de vijanden der Kerk, haar te vernietigen en te ontkerstenen. Zij ver zwaart de scheidingswet. De Paus verklaart daarom, dat- hij niet anders kan dan haar afwijzen. Daarmee heeft hij zijn plicht ver vuid, zooals iedere andere paus van Rome zou hebben gedaan. ,,Wij zouden niet an ders hebben kunnen handelen, zonder ons geweten met voeten te treden, zonder den eed te schenden, dien wij hebben afgelegd toen wij den stoel van Petrus bestegen, en zonder de katholieke hiërarchie geweld aan te doen, den door onzen heer Jezus Christus aan de Kerk gegeven grondslag. Wij wach ten dus zonder vrees de uitspraak der ge schiedenis af." Derhalve staan onverzoenlijk tegenover el kander eenerzijds de Paus van Rome, ander zijds het Fransche staatsgezag. De Kamer Leeft met overwegende meerderheid de door minister Briand ingediende novelle van de scheidingswet. aangenomende Senaat heeft met 180 tegen 90 stemmen die wet bekrach tigd. zonder iets te veranderen aan den door de Kamer vastgestelden tekst En de ge dachte, dat die twee ooit tot elkaar zouden kunnen komen, werd door minister Briand afgewezen in het debat, dat in den Senaat aan het genomen besluit is voorafgegaan. Hij zei de daar: ,,Mon wil ons tot eene over eenkomst met den Pauselijken Stoel dwin gen. Maar dat kurtnen wij niet. Hoè en over wat zouden de republiek en de Pauselijke Stoel kunnen onderhandelen? Dat zijn tww machten, die in hunne beginselen vijandig staan tegenover elkaar en die zich nooit zou den kunnen verstaan over datgene, wat de scheidin" heeft tot'stand gebracht. Eene on derhandeling heeft niettemin plaats gehad. Zn bestond voor ons republikeinen daarin, dat wij in de wet van 1905 bepalingen op namen, dn gelijkelijk de gewetensvrijheid, het geestelijke gezag van het hoofd der Kerk eu de rechten der burgers eerbiedigden. Ik heb in de wet alles opgenomen wat Rome kon verlangen en wat niet onvereenigbaar was met de waardigheid van bet land. Wan neer morgen eene overeenkomst gesloten werd, zou dan de regeering haar oud recht van benoeming der bisschoppen weder wil len uitoefenen/ Wat zouden wij van den Paus verlangen? En wat zou hij van ons verlangen? Hij zou van ons den wereldlij ken arm verlangen, die voor het bestaan van de katholieke Kerk in dit land noodig schijnt te zijn. Dat kunnen wij hem niet geven. Eene overeenkomst is daarom onmo gelijk en onnoodig." DuitMklaud. In het Hannoversche district. Osnabrück- Bersenbrück-Iburg wordt de nationaale liberale candidaat aanbevolen tegenover dien van het centrum, door baron Von Korff, die vroeger zelf jaren lang als lid van den rijksdag tot het centrum heeft, behoord. Hij heefteen br:ef geschreven, waarin hij zegt Vroeger heette 't, om een goed katholiek te zijn, moet men tot het centrum behoo- renheden echter zeg ik en ik zou dit inzonderheid op het land rondgebracht wil len zien Men kan een zeer goede katho liek zijn, zonder tot het centrum te behoo- ren Dit verschijnsel staat niet op zich zelf in verschillende districten treden nationale katholieken" op. In Iüllishau-Schavibus hebben zelfs twee priesters het manifest onderteek end, dat de vereen igde conservatie ven en liberalen hebben verspreid. Een veertigtal mannen van naam uit het Rijnland hebben gezamenlijk eene oproeping gericht tot de „nationale katholieken", om hen te wijzen op de 'beteekenis van de ver kiezingen voor den nieuwen rijksdag. Zij verklaren, dat zij "t als katholieken diep moeten beklagen, dat het bestuur van het centrum zoowel bij dé laatste stemming in den rijksdag alls in den tegen woo rdigen ver kiezingsstrijd eene houding heeft aangeno men, die het vaderlandslievende en monar chale gevoel van breede kringen zwaar krenkt en geheel in strijd is met de beginselen, die bij de oprichting van het centrum en hl den strijd voor de rechten en vrijheden van de Kei'k den toon hebben aangegeven. Zij eischen voor de leden der partij het recht op om vrij te beslissen en te stemmen in alle natio nale en economische kwestiën. Zij wekken hunne geestverwanten in stad en laud op, den 25en Januari slechts aan zulke candida- ten 'hunne stem te geven, wier gezindheid en politiek verleden den waarboTg geeft, dat zij, zender zich vaar de wijs te laten brengen door kleingeestige partijbelangen, voor het aanzien en de macht van het rijk en voor het behoud en de beveiliging van zijne koloniale bezittingen evenzeer zullen opkomen als voor de handhaving van den confessioneelen vrede Frankrik. Een onder voorzitterschap van den presi dent der republiek gehouden ministerraad heeft, den minister van justitie opgedragen, in de Kamer een wetsontwerp in te dienen tot afschaffing van de artikelen 414 en 415 van het strafwetboek. Art. 414 bedreigt met gevangenisstraf tot drie jaar en meb boeten tot. 3000 fis. ieder, die door geweld, feitelijkheden, bedreiging of voorspiegeling de gemeenschappelijke staking van den ar beid met het doel de verkrijging van eene verhooging of verlaging va.n loonen veroor zaakt of in het algemeen de vrije verrichting van werk verhinderd. Art 415 schrijft po litietoezicht voor, voor het. geval dat do staking van het werk door een onderlinge afspraak veroorzaakt is. Parijs12 Jan De ministerraad is tot overeenstemming gekomen over de quaestie der afschaffing der permanente krijgsraden in tijd van vrede. De ministerraad keurde eveneens het wetsontwerp goed tot opheffing der ..com pagnieën voor discipline" voor die militai ren. zien schuldig gemaakt hebben aan c/vertrediyg van de krijgstucht. Rutland. Dé correspondent van de Vossisclie Zrg. te Petersburg bericht, dat hem van eene zijde, die alle vertrouwen verdient, verzekerd wordt, dat op den dag der vermoording van generaal Pawlow eene conferentie in Zarskoje Selo heeft plaats gehad. Grootvorst Wladimir moet bij deze gelegenheid aan Stolypin het verwijt gedaan hebben.,,Gij heb alleen ge tracht ons gerust te stallen, maar niet- Rus land tot rust te brengen", waarop Stolypin antwoordde. da,t hij van meeni'ng was, dat het land werkelijk tot rust gekomen was; terroristische aanslagen waren geen tegenbe wijs, omdat zij juist eera bewijs waren, dat do revolutionairen liet volk niet aan hunne zijde hebbenindien dat het geval was, dan zouden zij gtene daden van terrorisme noo dig hebben. Deze redeneering maakte slechts weinig indruk Niettemin kwam de conferen tie tcch tot de slotsom, dat het raadzamer was den koei's van Stolypin te blijven: volgen dan rich in nieuwe, gewaagde proefnemingen te begeven. De correspondent van de Tribune te Pe tersburg bericht, dat graaf Witte in een gesprek, dat hij eenige dagen geleden had inet den directeur van een liberaal blad, het volgende heeft verklaardWanneer de volgende doema eetne sterke oppositie voert, wanneer zij zich onverzoenlijk ioont, dan zal zij ontbonden worden, en de uitwerking van het manifest van 30 October zal geheel ver nietigd zijn. Het is mogelijk, dat men eene dorde doema zal bijeenroepen, maar als ook die poging mocht mislukkendian zal het oude stelsel hersteld worden. Ik kan niet met zekerheid zeggen wat dan .gebeuren zal, zou graaf Witte hierop hebben laiten volgen, maar naar mijne meening kan liet oude stel sel nog vijl" li zes jaren duren. Petersburg, 13 Jan. Eene mededeeling van 'het ministerie van financiën, houd't het volgende in Tengevolge van de ontbinding van de doema. en de verdaging van den rijks raad kon het. ontwerp vain de staatsbegroo ting niet tijdig behandeld worden. De afkon diging van de begrooting kon diaiaritoor niet, zcoals vroeger, den len Januari geschied en. Art. 166 va.n de grondwet bepaalt, dat als dé sta.atsbogroot.ing niet in het begin van liet begroot,ingsdebat bekrachtigd is, de be- grooting van het afgeloopen jaar van kracht blijft. Dienovereenkomstig besloot de minis terraad, met de bcgrooting voor 1906 als pa- sas en met bijvoeging van eene verliöoging met 641 millioen roebels, die gevorderd wor den voor rentebetaling van de leoningen van 1906, voor de agrarische organisatie van de plattelandsbevolking enz., de begrooting voor 1907 op 2£ milliard in ronde cijfers vast te stellen. Aan de verschillende ressorten zul len voor den tijd van 1 Januari tiot 1 April credieten tot eeui gezamenlijk bedrag van 643 toegestaan worden. Het ontwerp der begroeting voor 1907 wijst aan voor gewone inkomsten 2175 mil lioen (147 meer dan in 1906), gefwone uit gaven 2173 millioen (141 meer). De buiten gewone uitgaven bedragen 298,6 millioen., waaronder tot. dekking der kosten van den laatst en oorlog 124 millioen (266 millioen mander). Het beschikbare saldo van die sbaat9- rentekas, waarmee een gedeelte van de bui tengewone uitgaven moet worden gedekt, wordt op 55 millioen als minimum geraamd. Tot dekking van de overige buitengewone uitgaven zullen crediet-operatiën verricht Avorden. Volgens eene voorloopige opgave van het ministerie van financiën over de uitvoering va.ii do staatsbegrootmg van 1903 bedragen do gewone en buitengewone inkomsten te za- men 3352 millioen. de uitgaven 3139 mil lioen. Petersburg, 1£ Jan. De minister-president Stolypin en de minister van justitie Sjtsje- glowitow zijn benoemd tot leden van den rijksraad, met handhaving in hunne tegen woordige functiën. Morgen za" een brief van den Keizer aan Stolypin bekend gemaakt worden, waarin de hoop wordi uitgedrukt, dat het door den Keizer benoemde ministerie van Stolypin als 'ïoofd van de regeering na het bijeenkomen van de nieuwe doema zich op hun post zullen bevirden. Te Warschau hebben in do Jeruzalemsehe laan onbekenden twee geheime politie agenten doodgeschoten. Eone patrouille, die kwam toesnellen, loste verscheidene schoten op de daders, waardoor een sergeant zwaar gewond werd Het publick is aan deze gevallen zoo ge woon geraakt, dat de berichten daarover, die eene vaste rubriek in de dagbladen vor men, niet eens meer de aandacht trekken. Marokko. De pacha van Tanger is vaaidaar vertrok ken, (Mn de krijgsverrichtingen togen Raisuli te leiden Hij is een persoonlijke vijand van Raisuli en vormoedelijk de eenige man, die er werkelijk verlangend naar is. hem te vangen. De Mehalla toont, volgens den cor- respondent van dc Daily Mail, geen bijzon deren ijver, omdat zij, zoolang de krijgsver richtingen duren, goed wordt betaald. Japan. De Times bericht uit. Tokio, dat de staats- begrooting. die den 2 len Januari bij het parament zal worden ingediend, 611 mil lioen yen bedraagt in ontvangsten en uit gaven. In de toelichting wordt gezegd, dat de uitgaven voor Mandsjoerije en voor Sa- chalin, waarvoor eene afzonderlijke begroo ting is ingediend, waarschijnlijk in eene niet ver afgelegen toekomst door de inkomsten, die daaruit komen, zullen worden gedekt, omdat de Mandsjoerijsche spoorweg en de lioutkappingen aan de Jaloe en het vissche- rijbedrijf zich in eene gunstige ontwikkeling verheugen. Ook de subsidiën voor Korea, die tot dusver noodig waren, zullen weldra belangrijk verminderd kunnen worden. De inkomsten van de spoorwegen zijn door het bloeien van de binnenlandschen en buiten- landschen handel stijgende; de opbrengst overtrof de raming aanzienlijk. Alïërüi. vDe nieuwe bestuurbare luchtballon van graaf de la Vaulx, een der koenste uchtschippei - van Frankrijk, heeft een goed geslaagden tceht volbracht. Bij Sartrouville steeg hij met zijn nieuwen ballon op. De sigaarvormigr- ballon beschreef op een hoogte van 100 tot 150 M., bij tamelijk sterken wind verscheidene kringen, daarna verloor men haar door den dichten mist uit het ge zicht. Doch na tien minuten keerde de bal lon naar her punt van opstijging terug. Graaf de la Vaulx is over zijn proefneming zeer tevreden vWeer een onderzeesehe boot gezon ken, te Cherbourg, deze maal zonder mon- schen mee naar de diepte te nemen. De on derzeesehe boot Algérien lag in het arse- liaal, er was niemand aan boord en zij is plot seling verdwenen, niemand weet. hoe. Dui kers hebben de drenkelinge op den bodem van het water zien liggen, overzij gevallen. vVan de 21 slachtoffers van den Ver- sehrikkelijken brand in de haken-en-oogen- fabriek te Geispolsheim waren er 15 meisjes en. 6 jongens. De brand brak uit in den voorraad celluloid©, s ochtends om 6 uur, kort. nadat de werklieden in de fabriek wa ren aangekomen. Van de geredden zijn ea- ook door de ramen gevlucht. vBij een brand, die te Londen in een huis uitbrak redde een jong© matroos van den Engelschen kruiser ..Andromeda" zeven kinderm van een zekeren dood. De brand was.'i een winkel beneden uitgebroken en (ie vlammen lekten reeds aan de bovenste verdiepingen, toen twee politie-agenten al arm maakten. De uit hun 3laap opgeschrikte bewoners leenden zich niet langs de trap redden, daar de gang vol rook stond. Oji dat cogenblik kwam een jonge zeeman op bet srrein van den 'brand. Zonder zich te bezinnen, klauterde hij langs de afvoerpij pen naar boven en wist zeven kinderen, na elkaar, uit het brandende gebouw te red den. Intussclien was de brandweer versche lt"", die de overige bedreigden redde. vDen llen dezer is te New-York uit Honoloek* bericht ontvangen, dat do vul kaan Maunalao op Makoeaweoweo in wer king is gekomen. De vlammen, die uit. den krater tc- voorschijn komen, zijn honderden mijlen in don omtrek zichtbaar. Tal va.n scheuren zijn ontstaan in de zijwanden van den berg De lava, welke daaruit stroomt, bedekt de sneeuw op do bovonhellingen. In den omtrek van den berg zijn tot 30 aardschokken gevoeld. KOLONIËN. OOST-INDIÊ. Vloedgolf in Indië. Het regeeringstelegram betreffende den vloedgolf in At joh wordt door den corres pondent van de N. R- Ct. te Batavia aan gevuld met do mededeeling. dat de Regec- ring rijst heeft doen vervoeren naar de ge troffen streek. Volgens den-zelfden correspondent hoeft ook te Sa-roerig Baocng, ten oosten van Nias, een vloedgolf veel materieel© schade veroor zaakt. en is ook daar de Regeering helpend opgetreden. De Staatscourant van Zondag 13 en Maandag 14 Jnuari 1907, bevat de volgende Kon. besluiten: benoemd tot luitenant-generaal de gene- raals-majoor R. P. Versnyck, lid van het Hoot Milita'r Gerechtshof, en J. M. Camp- bell, "nspecteur der infanterie; ben >omd tot. 2e luitenant-commandant van het weerbaarheidscorps Oranje-Nassau te Hii.ersum II. van Krieken; op verzoek eervol ontslagen C. W. de Sauvage Nolting, arrondh-soments-schoolop- ziener te Amsterdam; Mr. J. van Mierlo, als lid van den Voogdijraad te Breda, I'. Gerritson als idem te Rotterdam, A. Efbbens Sissingh, ah idem te Leeuwarden; de com mies der te'.egraphie le klasse P. G. van Kuijk Jr.H A. van Andel te Zuidland, als voorzitter van de plaatselijke commissie voor de ongeval len-verzekering te Spijkenis- 6e, met benoeming ter zijner vervanging van M. van Baaien Pz., hoofd der christelijke school te Spiikenisse. goedgekeurd, dat P. Olij, burgemeester der ge meente Buiksloot, met ingang van 1 Jan 1907 ie benoemd tot secretaris dier gemeente toestemming verleend aan T. Venhuizen, bur gemeester der gemeente Uithuizermeeden, om tot 1 Mei 1907 te Zijldijk, gemeente 't Zandt, te wonen bevorderd tot luitenant ter zee dor le klasse, de luitenant ter zee der 2e klasse jhr. C. A. L. van der Wijek H M de Koningin heeft Zaterrdag mr. Dijckmeester, commasaris van H. M in Zeeland, in gehoor ontvangen. H. M de Koningin vereenigde Zater dag aan tafel de volgende gastenBaron Schimelpenninck v. <1. Ove van Hoevelaken, president van de Eerste Kamer dor Staten- GeneraaJ en mevrouwgraaf van Rand- wiij'ck, ceremoniemeester aan het hof en mevrouwbaron R. van Zuylen van Nye- velt, jager meester der Konningin en me- vi"uw; luit. ter zee jhr. von Mühlen, ad judant en movrouwbaron C. van Heeclie- ren van Keil, gezant te Stockholm en te Cliristiania, thans te 's Grairenhage. Volgons de Reichsbcrte bestaat het voornemen dat H. M. de Koningin Wilhel- mina en Z. K. II. Prins Hendrik einde Januari een bezoek aan Sohwerin zullen brengen. Het K o n i n k I ij k Echtpaar naar Zeeland? Naar aanleiding van. de audiëntie doo-r H. M. do Koningin verleemd aan mr. Dijckmeester. meldt dc ,,Midd. Crt." dat een en ander hoogstwaarschijnlijk in ver band staat met het, meer en meer vasten vorm aamtnemend, plain win de Koningin en Prins Hendrik om dezen zomer Zeeland een officieel bezoek te brengen. II. M. de Koningin-Moeder brach t. 'Za terdag voormiddag, met gevolg, oen bezoek aan de Groepstentoonstelling in „Pulcri Studio". H. M weixl ontvangen en rongeleid door don heer Willy Marions, den nieuw opgetre den voorzitter van hot Schilderkundig Ge nootschap. Bij H. M. de Koningin-Moeder di neerden Donderdaggraaf de Selir, gezant van Portigal; Sir Howard, Britsch gezant, met lady Howard en miss Howard; do Rus sische gezantde Rumeensohe gezant en me vrouw Mavrooordatojhr. mr. J. Röell, pre sident van de Tweede Kaaner der Staten- Goneraaljhr. van der Wyak, lid van deu Raad van State en mevrouwbenevens eenige dames en hoeren van het civiele en militaire Huis der Koningin. Aan het vorige diner, onder welks gasten Oclc vermeld stond de burgemeester van 's Gravenliage, heeft ook deelgenomen diens ©chtgenoote baronesse Sweerts de Landas. Hofrouw. De opper-ceremoniemees ter maakt bekond, dat het Hof. ingevolge de bevelen van Hare Majesteit de Koningin, den lichten rouw zal aannemen voor den tijd van vier dagen, ingaande op Zondag 13 Ja nuari 1907, wegens het overlijden van Hare Majesteit dc Koningin-weduwe Marie van Haunover. (Staatsct.) Na terugkeer van de vorstelijke familie in de residentie in de maand December bood' de verecniging ,,Arti et Industriae" aan hare Be»eherm\rrouwe, H M. de Koningin, aan H. M. de Koningin-Moeder en Z. K. II. Prins Hendrik der Nederlanden een exem plaar van liet jaarverslag over 190305 en het verslag van de tentoonstelling in 1904 aan in wit perkamenten portefeuille mot gouden «tempels, waarvoor hot bestuur don dank van Hare Majesteiten en Zijne Ko ninklijke Hoogheid inocbt ontvangen. •-Öe gewone audiëntie van den minister vam oorlog zal op Donderdag 17 Januari niet plaats hebben. Graaf Brandis, de Oostcnrijksch-Hon- gaarscho gezant, sedert begin November j.l. met verlof buitenslands verblijvende, wordt 20 dezer op zijn post terug verwacht. Binnenscheepvaart. De staats commissie voor de binnenscheepvaart verga- derdo gisteren te Almelo, alwaar verschil lende groot© en kleine schippers, schepenja gers enz. werden gehoord. Vernam men herhaaldelijk klachten over de ondiepte en te weinig breedte van liet Almelosche kanaal, het schijnt, dat de ge- hoorden daaromtrent vele mededeolingen hebben gedaan, die bovengenoemde klachten bevestigen. Zijn wij goed ingelicht, d.in heeft men zich ook beklaagd over de hooge tollen, die op dat kanaal worden geheven, en uitga ven vorderen, die concurrentie tegen de spoorwegmaatschappijen moeilijker maken. Medegedeeld werd o. m. dat voor een reis

Amersfoortsch Dagblad | 1907 | | pagina 1