BIJVOEGSEL Amersfoortsch Dagblad. Gemeenteraad AMERSFOORT. BIJ HKT VAX Openbare vergadering van den Raad der gemeente Amersfoort op Donderdag 27 De cember 1906, des namiddags te half twee war. Voorzitter de heer (burgemeester jhr. J. W. A. Barohman Wuytiers. Tegenwoordig dertien leden de heer wet houder M L. Oeloese. de heeren J. Ro- landu<s Hagedoorn, mr. P. J. F. van Voorst Vader, A. A. Hamers, A. M. Tromp van Holst, D. Gerritsenmr. J. Heyligers, C. J. D. van Eek, A. H. van Kalken, N. Veis IBeyn, C. J. Plomp en 'S J. van Duinen, en de secretaris mr. dr. J. G. Stenfert Kroese. Afwezig de heer wethouder E. L. Visser en de heeren G. T. van Beek en J. W. Jorissen met kennisgeving, en verder de heer M R. N. Oosterveen. Ingekomen zijn de volgende stukken a. Missive van den minister van Binnen - landsche Zaken van 8 December 1906, no. 16329, afdeeling Onderwijs, houdende mede- deeling, dat in de benoeming van H. Mooijen tol tijdelijk leeraar aan de Burgeravond school voor den cursus 1906/1907 wordt be rust. Voor kennisgeving. b. Besluit van Gedeputeerde Staten van Utrecht, dd. 10 December 1906, 3de afdee ling, no. 1393/1003, houdende goedkeuring van het raadsbesluit, dd. 27 November 1906, no. 463, strekkende tot onclerhandschc ver huring van het scheepstimmerwerf je. Alsvoren c. Besluit van Gedeputeerde Staten van Utrecht, dd. 10 December 1906, 3de afdee ling, no. 1400/1012, houdende goedkeuring van het raadsbesluit, dd. 27 November 1906, no. 466, houdende vaststelling van de jaar- wedde voor de onderwijzers J. W. Krom en A. W. Boerman, en de onderwijzeressen J. TV. E. Daamen en M. C. van Hilten. Alsvoren d. Besluit van Gedeputeerde Staten van Utrecht, van 17 December 1906, 3de afdee ling, no. 121/1068, houdende goedkeuring van de gemeenterekening, dienstjaar 1905. Alsvoren. e. Eene mededeeling van Burgemeester en Wethouders, dat geen gebruik" gemaakt zal wordeiu van de subsidie, toegestaan aam do vereeniging „Het Nederlandsch landhuis- houdk u n d ig congres' De Voorzitter. Zooals de heeren zich zullen herinneren, wat die subsidie verleend voor een bedrag van f 500. Wordt aangenomen voor kennisgeving. f. Eene mededleeling van mejuffrouw C. W. Westenberg, dat ziji hare benoeming tot ondei'wijzeres aan de Meisjesschool aan neemt. Alsvoren. g. Eene dankbetuiging van den amanuen sis van het Gymnasium voor de verhooging zijner jaarwedde. Alsvoren. h. Een adres van J. v. d. Wal en an deren, met verzoek den Lage weg te willen verbeteren. In handen van B. en W. om advies. Aan de orde is 1. Voorstel van B. en W. tot het geven van eervol ontslag aan den onderwijzer G- J. A. Drechsler (school Koningstraat). Wordt z. h. o. besloten dit ontslag te verleen en met ingang van 1 Januari 1907 en B. én W. te machtigen tijdelijk te voor zien >in de vacature. 2. Benoeming van ©ene onderwijzeres aan de school in de Koningstraat (vacature mej. Oerlemans). Op de voordracht zijn geplaatst: mej. J. F B'uytenhuis, te Amersfoort; mej. J. J. Aarts, te Velsen, en mej. J. M. Meijer, te Amersfoort. De Voorzitter verzoekt de heeren Celosse en van Esveïd als stemopnemers voor deze en de volgende benoemingen te fungee- ren Benoemd wordt mej. Buytenhuis met 12 stemmen op mej. Aarts was 1 stem uitge bracht In verband met deze benoeming wordt, z h. o. besloten aan mej. Buytenhuys eervol ontslag te verleenen als onderwijzeres aan •do school irn de Hellestraat. 3. Benoeming van eene onderwijzeres aan de school in de Hellestraat (vacature mej. Buytenhuis). De Voorzitter. Ik heb mede te dee- len, dat deze zaak wordt teruggenomen, om dat B. en W. nog niet gereed gekomen zijn met die voordracht. 4. Voorstel van B. en W. tot verlenging van het verlof, verleend aan den onderwijzer H van Gelder, tot 1 April a. <s. en tot machtiging om in de vervanging te voorzien op kosten van de gemeente. Wordt z. h. o. conform besloten. 5. Voorstel van B. en W. tot vaststelling van jaarwedden van onderwijzend personeel bij bet lager onderwijs. Het voorstel strekt tot bepaling van de jaarweddei' van mej. J. F. Buytenhuis op f 850, van mej. E. J. de Waard op f 700 en van den heer N. Hazendonk op f 725. 6. Voorstel van B. en W. tot benoeming van een vast leeraar in de natuurkunde aan de Hoogeare Burgerschool. Het voorstel strekt om den heer H. Oor ver, thans tijdelijk leeraar, te benoemen tot vast leeraar, ten einde hem te behouden voor de school. De heer Oorver wordt met algemeen© stem men benoemd. De Voorzitter. In de volgende ver gadering zal een voorstel worden gedaan tot. benoeming van -een vast leeraar aan het gymnasium, welke functie .thans door deii heer Oorver lijdelijk wordil bekleed. De ver- eréchte rapporten daarover zijn nog niet in gekomen. 7. Rapport en voorstel van B. en W. be treffende het verleenen van steun aan of overname van de Amersfoortsche Tramweg maatschappij. B. en W. stel'len voor: I. de maatschappij van gemeentewege te blijven steunen met een jaarlijksch subsidie van f 800. II. bii evcntueele likwidatie der maat schappij' en opheffing van heb verkeersmid del eene raadscommissie in te stellen, ten einde den raad voor te lichten of, en zoo ja, op welke wijze heizij van gemeentewege, hetzij met steun der gemeente, een verkeers middel in de gemeente kan worden geëxploi teerd. De heer Gerritsen. Mijnheer de voor zitter, ik heb zeer zeker met groot© belang stelling het. .rapport van B. en W. gelezen. Maar m i. is de conclusie van het rapport niet juist. Wanneer wij zeggen, dat wij zul len vooitgaan de tram te steunen met een subsidie van f 800 per jaar, dan weten wij met zekerheid, want dat is eene uitgemaakte eaak, dat de tram-maatschappij met- den meesten speed zal moeten likwideeren. Er is nu 70 pet. op het kapitaal verloren en tegenover de aandeelhouders gaat het niet aan te zeggen, dat zij met een suibsidie van f 800 moeten doorwerken totdat ook de res teer en de 30 pet. op zijn. Dat is dus uitge sloten. Met punt 2 van de conclusie echter kan ik mij uitstekend vereenigen. Ik zou alleen meenen. dat wij dadelijk de raadscommissie moeten benoemen. Doen wij dat niet, dan vrees ik, dat de commissie niets meer te on derzoeken zal hebben. B. en W. willen zich niet graag uitspreken wat er moet- worden gedaan de tram zoodanig steunen, dat zij zelve het bedrijf kaai voortzetten, of de tram overnemen Dat kan ik wel begrijpen. Het is eene moeielijke zaak om er conclusie in te nemen. Maar dan ré het de wijste partij, te beginnen met het advies te vragen van eene raadscommissie. Wanneer de zaak door eene commissie uit den raad is onderzocht en die een advies heeft uitgebracht, hetzij ten gunste van de tram of ten ongunste, dan kan de raad oordeelen. Als het advies van B en W. wordt gevolgd, dan zouden wij over twee of drie maanden de tram mis schien kwijt zijn, en als wij. dan eene raads commissie benoemden, dan zou die niets meer te doen hebben. Ik stel daarom voor punt E van het rapport, van B. en W. aan to nemen en eene commissie van vijf leden te ibenoemen, die rapport zal uitbrengen aan den raad wat naar hare meening moet wor den gedaan om de tram in stand te houden, betzij door de tram-maatschappij in staat te stellen het bedrijf voort te zetten met krachtiger steun, van die gemeente, hetzij door de tram voor de gemeente over te ne men. Dat komt mij voor de weg te zijn, die hier moet worden gevolgd'. Het voorstel van den heer Gerritsen wordt ondersteund. De heer Hamers. Mijnheer de voorzit ter, ik kan het voorstel van den heer Gerrit sen niet geheel ondersteunen. Als wij nagaan dat- overneming van liet bedrijf, bet geval dat in punt 2 van de conclusie wordt voor zien, aan de gemeente zal kosten f 4632.97 per jaar, dan komt het mii voor, dat wij moeten aansturen op wat on9 in punt 1 wordt voorgesteld. Ik geloof, dat als wij ge steld worden voor eene beslissing over de zaak in beginsel, wij allen :t er over eens zijn, d;at wij de tram zoo mogelijk moeten behouden in het belang van de nering doenden Die zeggen algemeen, dat zij de tram niet kunnen missenIk ben. van oordeel dat er eene commissie moet worden benoemd om de zaak nog eens grondig te oudOu-zoekenIk vestig hoofd zakelijk de aandacht op punt 1 van de con clusie van B. en W. Er wordt door B. en W. berekend, dat als de tram-maatschappij het bedrijf voortzet, er een tekort zal zijn van f 2572.97. Nu geloof ik, dat het in "het belang van de aandeelhouders zal zijn, als de gemeente wil steunen, ook hunnerzijds nog een offer te brengen. B. en W. zeggen, dat er in de tram nog voor 30 pet. waarde zit Ik betwijfel dat ik geloof niet, dat die 30 pet. er zijn Als de aandeelhouders nu genegen zouden zijn hunne aandeeilen. voor 10 pet. af ie staan, dan zou men volgens de "be rekening in het rapport van B. en Wmet een subsidie van f 1900 klaar kunnen zijn. Daar zou dan nog bijkomen het bedrag van de losse schulden, die aangezuiverd moeten wor den. Dat bedrag is, naar ik meen, f 3000. Misschien zou dat ook in twintig jaren zijn af te lossen. Ik vestig daarom speciaal de aandacht op punt 1 van de conclusie. De heer Plomp. Mijnheer de voorzitter, het komt mij voor, dat de heer Gerritsen zich wel wat te gemakkelijk van de zaak

Amersfoortsch Dagblad | 1907 | | pagina 5