4 «De heer Plomp. Dat heb ik reeds ge vraagd. De lieer van Es veld. Dan sluit ik mij daarbii aan De Voorzitter. Mag ik den heer Ha- gedoorn vragen of hij zich veroenigt met het denkbeeld van den heer Plomp? Dan zijn B. en W. we- geneigd dat voorstel over te nemen. De heer Roland us Hagedoorn. Ik vereenig mij daarmee ten volle, mijnheer de Voorzitter Wordt z. h. o. conform het voorstel van den heer Plomp besloten. De Voorzitter. B. en W. zullen na der verslag uit brengen over punt a. In ver band daarmede wordt punt b. aangehouden. 10. Voorstel van den heer Gerritsen be treffende den metselcursus en rapport van B. en W. dienaangaande. Het voorstel luidt aldus ..Dj raad der gemeente Amersfoort spreekt de wensehelijkheid uit de subsidie, aangevraagd door het bestuur van de Am bachtsschool voor den metselcursus, geheel onafhankelijk te behandelen van eene even- tueele, al of niet, voorwaardelijke vrijstel ling van de verplichting tot oprichting eener burgerdagschool en noodigt B. en W. uit zoo spoedig mogelijk voorstellen te doen be treffende hét adres van het bestuur der Am bachtsschool." B. en W. blijven persisteeren bij bun voorste! tot uitstel der behandeling. De heer G e r r i tsen. Mijnheer de Voor zitter, ik vrensch even het rapport van B. en W na te gaan en daaraan enkele op merkingen vast te «knoopen. In de eerste plaats deze conclusie van B. en W.,,Met name mag het feit, dat tilians op de Staatsbegrooting gelden" uitgetrokken zijn voor een metselcursus, geen invloed uitoefe nen. Immers deze gelden zijn noodig voor de exploitatie en zullen dus jaarlijks door het Rijk gegeven moeten worden, indien de cursus zal bi ij ven bestaan. B. en \V. zien daarbij' ove,- het hoofd, dat, voordat het rijkssubsidie gegeven wordt, er gebouwd moet worden. Als dat niet geschiedt, dan kan de bijdrage van het Rijk niet toege staan worden. In do tweede plaats zeggen B. en W. ..Bovendien meenen wij, dat de vraag of de gemeente voor een bepaald doe! gelden zal besteden, uitsluitend beoordeeld dient te worden naar dat doel en den financieelen toestand dei- gemeente, maar dat hierop geen invloed mag uitoefenen de overweging, dat het Rijk voor dat doel gel den beschikbaar wil stellen." Ik ben dat eens met B. en W. Maar een enkelen keer kan het hebben van eene stuwkracht noodig zijn. Is het noodig op die wijze tol het- doel gedreven te worden in het belang van de gemeente, dan moet men doen wat men anders niet zou doen Eindelijk zeggen B. en W. ,,Er bestaat te meer aanleiding, de behandeling uit te stellen, nu de mogelijkheid niet is uitgeslo ten, dat bir.nen korten tijd het Werkhuis ontru'md zal worden, zoodat eventueel het metsel onderwijs in een of meer lokalen daar van gegeven kan worden." Dat is toekomst muziek. Wanneer het Werkhuis 111 1909 vrij zal komen, dan zijn wij nu daarmee niet ge holpen. Wij zullen dan twee jaren met den metselcursus moeten wachten. A:ls men na gaat. dat nog niet eens een beslissing genomen is over het bouwen van eene nieuwe H. B. school, dan hoop ik. dat B en W. zelf zul len inzien, dat dit geen argument is waarop zij zich kunnen beroepen. Ik hoop, dat ik tot verdediging van mijn voorstel niet in herhalingen zal vervallen. Ik zal zoo kort mogelijk zijn. Ik wil releveeren, dat in Juni van dit jaar door den raad is afgestemd een vooi-stel van B. en W. om af wijzend te beschikken op het verzoek van de Ambachtsschool betreffende den metselcur sus. De raad heeft dat voorstel met vrij groote meerderheid verworpen en daarna met. algemeene stemmen een voorstel aange nomen van den heer Plomp om, wat dien cursus betreft, eene afwachtende houding aan te nemen en eerst, te zien wat de beslis sing van de regeering zou zijn betreffende de oprichting van eene BurgerdagschoolIk kon toen niet vermoeden, dat eerst in November zou worden besloten een adres te zenden aan den minister om vrijstelling te vragen van de verplichting tot oprichting van eene Burger dagschool. Bovendien is op de be grooting van het departement- van binnen landse he zaken, die in September is inge diend, een bedrag uitgetrokken als subsidie voor de oprichting van een metselcursus. Er is dus gereede aanleiding voor ons om op de beslissing van Juni terug te komen. Wan neer nu geen besluit genomen1 wordt tot on dersteuning van den metselcursus, dan is voor ons vakonderwijs de mooie gelegenheid, die nu daarvoor bestaat, voor het jaar. dat wij weidra zullen ingaan, verkeken. Men zal toch reeds haast moeten maken. Er moet gebouwd worden, voordat de metselcursus kan beginnen. Als er nu een besluit geno men wordt, dan zal men uiet vóór 1 Juli kunnen beginnen. Het is eene ongerijmde onderstelling, dat de regeering de beslissing zou nemen, dat de gemeente eene Burger dagschool moet op richten. Maar al moest zulk eene school worden opgericht, dan zou ik toch nog mijne stem geven om voor de oprichting van dezen metselcursus f 500 toe te staan. Wij zijn royaal voor alle onderwijs, dat moet dienen voor meer bevoorrechtenzoowel voor mid'delbaar -atè voor hoogor en lager onderwijs. Eaat ons dus niet knibbelen op deze poging om het vakonderwijs, dat- moet dienen voor de min bevoorrechten, op een hooger peil te brengen, door deze betrekke lijk geringe som niet toe te staan. De beer Plomp. Mijnheer de voorzitter, er is voor mij geen enkele reden om terug te komen op het besluit, dat in Juni op mijn. voorstel genomen is. Ik heb in de vorige vergadering te kennen gegeven, dat ik niet- had gedacht, dat het verzoek om vrijstelling te verkrijgen van de verplichting tot op richting van eene Burger dagschool, zoo laat aanhangig is gemaakt. Dót is echter eene fout, waar aan wij allen schuld hebben, want als B. en W. het niet deden, dan hadden wij die zaak te berde kunnen brengen. Maar nu is het voor ons plicht te wachten, .totdat do beslissing op dat verzoek is verkregen. Wanneer wij eene Burgerda gschcol moeten oprichten, dan zullen wij geen geld hebben om dat onderwijs te steunen, waarvoor wij niet verplicht zijn te zorgen. De heer Ger ritsen maakt geen onderscheid t-usschen liet verplichte en heb uiet verplichte onderwijs. Het vakonderwijs behoort. tot het onderwijs, waarvoor de gemeente niet verp-licht is te zorgen, en dim moeten wij letten op den toe stand van onze financiën, die niet rooskleu rig is. In de laatste jaren zijn de inkomsten uit de gasfabriek gestegen. Op de begreoting voor 1906 kwam als bate uit de gasfabriek een post- voor van f 31,957,32. Op do begroo ting voor 19Ö7 bedraagt die post f 36,904,löi. Niettegenstaande dit f 5000 hoogere bedrag, heeft echter de gemeente niets bijzonders kunnen dóen. Bij de behandeling van de begrooting is de klacht steeds; ,,Er is geen geld". Onder die omstandigheden is het onze plicht, bepaald zuinig te zijn. Verhooging van de belastingen kunnen wij niet ontgaan, maar liet is voor ons eene levenskwestie te zorgen, dat de lasten zoo weinig mogelijk hooger worden opgedreven. Van de gasfabriek ia 't niet te verwachten, da.t zij in de latere jaren vooieersb zooveel zal opbrengen als zij tot dusver heeft gedaan. D'ut is gedeeltelijk een gevolg van de aflossing, die moet geschie den van de leeningen, die iten behoeve van de gasfabriek zijn aangegaan. Op de -begroot-ing voor 1905 kwam voor aflossing een bedrag van f 23,790, op de begrooting voor 1906 is dat bedrag f 28,440. Dat- maakt een ver schil van f 4650. In 1906 hebben- wij boven dien meerdere uitgaven gehad voor herstel lingen, aanschaffing van muntgasmeters en dergelijken. Wij kunnen dus met zekerheid aannemen, dat op de begroot-ing voor 1908 een belangrijk minder groot- cijfer zal Voor kómen als bate van d© gasfabriek dan op do begrooting voor 1907. D'it alles maakt, dat de raad zeer voorzichtig moet zijn in het scheppen van nieuwe uitgaven. De heer H e y 1 i g e r s. Mijnheer de voor zitter, liet komt mij voor, dat B. en W. niet zeer gelukkig geweest- zijn in« hunne argumenten tot motiveering van hun afwij zend advies op het voorstel van den heer Gerritsen. Er wordt, in de eerste plaats ge zegd, dat. de gemeente mogelijk verplicht zal zijn eene Burgerdagschool op te richten. Ja. alles is mogelijk, maar zoolang het- mid delbaar onderwijs bestaat, is er altijd gun stig beschikt op verzoeken van den raad óm vrijstelling van die verplichting. Een ander argument is de ontruiming van het Werk huis door de afdeeling van de H. Bi school, dio er nu gevestigd is. Dat ligt echter in eene verre toekomst; het hangt af van an dere plannen, die ook nog in de lucht han gen. Dit is dus ook geen argument-, dat- ons kan deen besluiten om met het advies van B. en W. mee te gaan. Ik zie geen reden, behalve dó financieele reden, om niet het voorstel van den heer Gerritsen aan te ne men. De onzekerheid, die bestaat omtrent het antwoord, dat de regeering zal geven op ons verzoek betreffende de burgerdagschool, mag in. i. geen motief zijn om de beslissing op het verzoek tot ondersteuning van den metselcursus van ons af te schuiven. De heer Ce losse. Mijnheer de voorzit ter, ik wensch met een enkel woord het standpunt van B. en W. tegenover het voor stel van den heer Gerritsen aan te geven. Het voorstel van den neer Plomp, dat in Juni met' algemeene stemmen is aangeno men, was natuurlijk voor het- dagelijksch 'bestuur eene vingerwijzing hoe moest wor den gehandeld. Men moest van dat besluit, niet afwijken, zonder dat daarvoor goede redenen bestaan. Het blijkt, dat de toestand sedert dat- besluit niet veranderd' is. Wan neer men zegt-, dat er geen gevaar is, dat aan de gemeente de oprichting van een Bur- gerdagscHcol zal worden, opgelegd, dan kan ik die meening niet deelen. Wanneer de inspec teur ons dreigt: ,,Ik zal adviseeren tot de oprichting van eene Burgerdagachool, wan neer aan deae en die voorwaarde ook rege- ling-onderwijs-B. A. S. zooals hij verlangt niet wordt voldaan", dan komt mij da.t vrij duidelijk voor en schijnit het mij toe, dat er groot gevaar i&, dat- die school er zal moeten komen Ik zou ook willen vragenWaarom be staat er zulk een drang om tot een metsel cursus te komen Er zijn nog slechts drie plaatsen in ons land Arnhem. Zwolle en Nijmegen waar een metselcursus bestaat. Dat zijn allen plaatsen, die 't veel beter kunnen doen dan Amersfoort, Ik vraag daar om Is er zoo'n haast bij de oprichting van dien metselcursus en. is er voor de ambachts school groot nadeel aan verbonden, wanneer heb later gebeurt? Dó toestand van onze financiën is niet rooskleurig; de heer Plomp heeft dat zoo even nog aangetoond. Wan neer wij verzekerd zijn. <Ut wij geen Burger-

Amersfoortsch Dagblad | 1907 | | pagina 8