dagschool "behoeven op te richten, dan zullen wij meer vrijheid hebben om aan d© am bachtsschool voor deze zaak steun te verlee- nen. Het. komt B. en W. daarom het best voor te wachten, -totdat, wij de beslissing van de regeering hierop zullen kennen, alvo rens over de zaak. van den metselcursus een besluit te nemen. De heer Veis Hey n. Mijnheer de voor zitter, kunnen- B. en W. ook medèdeelen hoe lang de beschikking van de regeering op ons adres betreffende de Burgerdagschool zal uitblijven De Voorzitter. Het rekest, dat in de vorige vergadering is vastgesteld, i9 zoo spoe dig mogtelijik verzonden. In het begin van Januari kan op het- verzoek van den raad de beschikking van II. M. de Koningin ko men). Den heer Heyligers wil ik opmerken, dat B. em W. nog geen 'besluit genomen hebben omtrent het al of niet steunen van den met selcursus. Wij hebben die zaak in t. midden gelateu. Ons standpunt is, dat de voorzich tigheid meebrengt, te wachten met het ter hand nemen van die zaak, totdat de beslis sing van de regeering over de oprichting van eene Burgerdagschool en de hoogere eischen voor de Burgeravondschool bekend zullen zijn. Dat is, naar onze meening. in het belang van de gemeente. De heer Veis H e y n. Als het uitstel niet langer behoeft te duren, dan heb ik voor mij- volstrekt geen bezwaar de beslis sing van de regeering af -te wachten. Dlan zal de raad geheel anders voor deze zaak staan. Ik ben het eens, dat als er een zoo 'bezwarend incident voor dè gemeente komt als de verplichte oprichting van eene Bur gerdagschool. men in de eerste plaats moet rekenen met wat noodig1 moet gebeuren. Wordt de gemeente daarvan ontslagen, dan zullen wij geheel anders staan tegenover den metselcursus. Ik zal dus stemmen voor hel voorstel om met de beslissing nog te wachten. De heer Rol an dus Haged'oorn. Mijnheer die voorzitter, ik zou gaarne den heer Gerritsen willen vragen of, als dit voor stel wordt afgestemd, de steun, die door de regeering is toegezegd, komt te vervallen. Dan zou de beslissing als spoedeischend moe ten worden .beschouwd. Wanneer vóór den len Januari geen steun is verleend door de gemeente, zal daarvan dan het gevolg zij!n, dat de regeering de som, die op de begroo ting is gebracht, niet meer zal uitbel-alen, zoodat, als de beslissing in Februari geno men wordt, men het subsidie van het Rijk zaïl moeten missen? Het. zal mij- aangenaam zijn daarover te worden ingelicht-. De Voorzitter. Ik kan op die vraag geen antwoord1 geven. De heer Ce losse. Mijnheer de voorzit ter, ik geloof, dat- ik op. deze vraag wel eenige inlichting kan geven. Wanneer niet dadelijk wordt beschikt over den post, dan wil dat niet zeggen, dat in den loop van het. jaar er niet over zou mogen 'worden, beschikt. Do minister zal het tijdstip van de beschikking over den post aanwijzen. De heer Gerritsen. Mijnheer de voor zitter, ik wil een enkel woord zeggen tot beantwoording van de bestrijding, die mijn voorstel heeft gevonden. Wanneer wij de stemming nagaan van Juni vau dit jaar, dan zien wij, dat met groot© meerderheid het voorstel van B. en W. om te besluiten, dat er geen metselcursus moest komen, verwor pen is. De groot© meerderheid van den raad heeft dhs toen beslist, dat er wel een metsel cursus moet komen. De heer Plomp. Neen, volst-rekt niet. De heer Gerritsen. Daarna is besloten de beslissing over de vraagt wanneer de met selcursus zal worden opgericht, uit te stellen in verband met de onzekerheid, die bestaat of do gemeente verplicht zal zijn een Burger- dagschooi op te richten. Waarom wil ik nu haast maken met de zaak? De heeren, die weten hoe langzaam de staatsmachine werkt, zullen dat begrijpen. Men zegt., dat het Subsi die toch wel aal worden uitgekeerd, al houdt de raad de beslissing over den steun- van de gemeente ook aan. ik geloof er niets van. Ook al besluit de raad terstond tot het ver- leenen van het gevraagde subsidie, dan zal het nog maanden duren voordat men klaar is. Er moet. gebouwd wordende zaak moet worden voorbereid. De metselcursus zal niet vóór Juli of Augustus kunnen beginnen Maar wanneer zoolang wordt gewacht als het besluit beoo-gt., dat op voorstel van den heer Plomp genomen is, dan kunnen wijl er op rekenen, dat wij in 1907 het rijkssubsidie niet -zulleui krijgen, dat op de begrooting ge bracht is. De Voorzitter. Het is mij nog niet duidelijk, waarom er zoo'n haast is met het oprichten van den metselcursus. In het ge heel© land zijn nog sleohts drie gemeenten, waar metselenrsuseen zijn-. In kan niet in zien, dat er zoo'n groote urgentie bestaat om nu reeds een beslissing te nemen. De heer Ge-r ritsen. Mijnheer de voor zitter, wij mogen gelukkig zijn, dat in Amers foort een metselcursus kan komen. De Amers- foortsche ambachtsschool staat bekend als een van de eersten van het land. Dat is voor den minister eene aanleiding om een nieuwe subsidie van f 1500 beschikbaar te stellen. Dat moeten wij apprecieeren, en dan moeten wij daarop een ander antwoord geven dan „Ik dank u welik zal er eens oVer denken." D'o heer Plomp. Mijnheer de voorzitter, de heer Gerritsen zeide, dat in Juni de groote meerderheid van den raad het voorstel om den metselcursus niet te steunen zou hebben verworpen. Ik kan alleen spreken over mijd eigen stem. Maar voor mij zelf kan ik be slist verzekeren, dat als er toen eene princi pieels beslissing had kunnen genomen wor den, ik tegen het verleenen va-n steun aan den metselcursus zou hebben gestemd om financieele redenen, zooals ik straks ook heb aangegeven. Ik heb toen gevraagd of mijn voorstel niet eerder in stemming kon wor den gebracht dan dat van B. en W. Toen daartegen bezwaar werd gemaakt, heb. ik, ofschoon ik in beginsel op hetzelfde stand punt stond als R en W., mede gewerkt om hun' voorstel -te verwerpen om daardoor do aanneming van mijn voorstel mogelijk te maken. De heer van Duinen. Mijnheer de voorzitter, ik wil gaarne nog een enkel woord over het voorstel zeggen. Ik ben in Juni mee gegaan met het voorstel van den heer Plomp. Ik had echter gedacht, dat de beslissing over de Burgerdagschcol eerder zoude zijn geval len. Ik heb de desbetreffend© stukken allen lilog eens nagelezen, maar ik heb geen ver band kunnen ontdekken t-usschen- de beslis sing omtrent de Burgerd'agschool en- den metselcursus, behalve het financieele motief, waarop door den heer Plomp gewezen is. Dtedb motief acht ik echter niet van dien aard dat men daarom de oprichting, vani den metselcursus langer zou mogen uitstellen. Ik wil volgaarne mijne stem geven aan het voorstel om de beslissing daarover niet uit te stellen. Wanneer de heeren de vergadering hadden bijgewoond, die in November 1905 hier gehouden is, dan hadden zij- kunnen hooren hoe nuttig een metselcursus door vaklieden wordt geacht. Zij waren 't er al len over eens. Daar is nu een groot jaar over heengegaan, en het zal wel anderhalf jaar worden voordat wij zoo ver zijn, dat de cur sus er is. Het is daarom, raadzaam de beslis sing niet langer te verschuiven en niet te wachten totdat er antwoord zal zijn gekomen over de Burger dagschool. De heer C e 1 o s s o. Mijnheer de voor zatter, een enkel woord nog naar aanlei ding van het gezegde door den heer Plomp. Ik wil niet gaarne den indruk geven, dat ik tegen de oprichting van een metselcursus ben. Integendeel, ik zou het zeer aange naam vinden als die cursus kon worden opgericht. Miaar in de omstandigheden, waarin wij ons nu bewinden, terwijl de in specteur van het middelbaar onderwijs ons dreigt met de oprichting van eene Burger- dagschool, acht ik het voorbarig om thans een besluit te nemen tob het verHeenen van steun aan den metselcursus. De heer P 1 o an p. Mijnheer de Voorzit ter, wat ik zou willen zeggen, durf ik eigenlijk niet uit te spreken in eene open bare vergadering. Do heer van Esveld. Mijjnheer do voorzitter, ik zou op één punt nog gaarne eene opheldering ontvangenEr wordt ge sproken van een bedrag van f 4000, dab aan de ambachtsschool moet worden ge leend. Koant de betaling in rente en aflos sing van die leening ten laste van de ge meente of van de ambachtsschool De heer Gerritsen. Ten laste van de ambachtsschool De heer van Esveld. Dlan komt de heele kwestie dus neer op een bedrag van f 500, dat van de gemeente jaarlijks als subsidie wordt gevraagd. De Voorzitter. Neen, de zaak loopt ook over de f 4000, die de amibaokiisschool ter leen vraagt tegen eene annuïteit van f 250. De gemeente moet dus beginnen met die f 4000 voor te schieten. Daarom zijn B. en W. op het denkbeeld gekomen, als de plannen, die bestaan betreffende de H. B. school en de Industrieschool tot uitvoering komen, in het Werkhuis lokalen be schikbaar te stellen voor den metsel cursus. Diat zal in het belang zijn zoowel van de gemeente als van de ambachtsschool. De heer van Esveld. Die f4000 ko men niet ten laste van de gemeente-, want de ambachtsschool loet zo af. Dat gaat buiten de gemeente om. Do gemeente leent het geld en draagt het af aan de Ambachts school die zorgt voor de betaling van aflos sing en rente. Feitelijk loopt de kwestie alleen over de f 500 subsidie. De Voorzitter. Dat is minder juist, want de gemeente moet do leening sluiten en zelf de rente en aflossing betalen. De heer van Esveld. Het geld daar voor krijgt zij terug. De heer Ploanp. Men moet zich voor stellen hoe de zaak in de begrooting zal zijn geregeld. Aan do creditzijde koant f 250 als annuïteit van dè aflossing der ambachts school. Aan de debetzijde komt het subsi die van f 500 benevens het bedrag, dat de gemeente voor rente en aflossing van de door haar gesloten leening moet betalen. Wanneer men de posten aan de debet- en creditzijde van elkaar aftrekt, dan zal er meer dan 500 overblijven. De heer van Esveld. Dat kan niet. Dè heer Gerritsen. Het kan mis schien eene kleinigheid schelen, maar do bedoeling is, dat de gemeente alles terug krijgt wat voor rent© en aflossing noodig is. De heer van Esve-ld. Als do am bachtsschool zorgt voor rente en aflossing, dan kost dat- aan de gemeente geen halve cent

Amersfoortsch Dagblad | 1907 | | pagina 9