f. 194. Woensdag 16 Januari 1907. BUITENLAND. BINNENLAND. 5" Jnurgang. :OORTSCH DAGBLAD ABODTNIMB JTT8PRIJS Per 3 mmdM reor Aiaarsfeertf 1.25. Idem fiue* per Afzonderlijke nemmera0.05. Deoe Ooarant reraehget DegeLjka, met ütoonderiag ran Zon- e. Feestdagen. Advertentie», mededeelingeii enz., gelieve men tKn 19 unr '•morgen# bij de Uitgevers 'm ae zenden. U i tgsvers: VALKHOFF Co. UtrechtschMtraat 1. Intercomm. Telephoonnummer 66. PRIJ8 DHR ADVERTEHTIÊN Van 15 regeia0.7J. Elke regel meer- 0.15. Qroote lettere naar plaat# rui na te. Voor handel en bedrijf beataan voordeelige bepalingen tot het herhaald adrerteeren in dit Blad bij abonnement. Sene cirealaire, bevattende de voorwaarden, wordt op aanvraag toegezonden. Kennisgeving. BurgemeofiU'r en Wethouder» van Amersfoort, Gezien het Koninklijk besluit van den 11. De cember 1906. no. 43 Brengen ter openbare kennis, dat eene bui tengewone verkiezing van 2 leden-patroons van de Kamer van Arbeid voor de bouwbedrijven te Amersfoort (vacaturen G. Prins en J. van Kars- bergen) zal plaats hebben op Dinsdag 22 Januari 1907. en de herstemming zoo noodig op Dinsdag 5 Februari 1907. Hfet stembureau zal zitting houden in het 'Raadhuis van des voormiddag 8 uur tot dee namiddags 3 uur. Amersfoort, 15 Januari 1907 Burgemeester en Wethouders voornoemd De Secretaris, De Burgemeester, J. G. STENFERT KROESE. WUIJTIEE.S Politiek Overzicht. Oe kiesrechthervorniing in Oostenrijk. Het huis van afgevaardigden van den Oostenrijksclien rijksraad heeft het wetsont werp om het ïeclit van ae Kroon tot benoe ming van leden liet heerenhuis te binden aan een bepaald cijfer, aangenomen Daar mede is de voorwaarde vervuld, die liet hoe renhuis gesteld had voor 't verleenen van zijine medewerking tot het tot stand komen van den grcoten hervormingsmaatregel, die de samenstelling en de wijze van verkiezing der leden van het huis va., afgevaardigden op nieuwe grondslagen regelt. Eerstdaags zal nu het heeren huis de met de kiesrech t her vorming in verband staande grondwetswijzi gingen aannemen. Dan zal de regeeriug in staat zijn heb geheele complex van wetten, die op deze hervorming betrekking hebben, aan de bekrachtiging van den Keizer te onderwerpen. De tegenwoordige rijksraad zal daarmee zijn© baak volbracht hebben. Het tegenwoor dige huis van afgevaa-digdcn is bestemd om spoedig te verdwijnen. _ijn mandaat loopt met het einde van deze maand af. Binnen een paar weken zal dit huis tot zijne vade ren verzameld worden. De rijksraad, die daarna zal komen, heeft met zijn voorganger wel den naam gemeen, maar zal op geheel anderen grondslag zijn opgebouwd. Naast eeni door het algemeen stemrecht gekozen huis van afgevaardigden zal een heerenliuis komen, waaraan oen grcatere waarborg van zelfstandigheid is gegeven dan liet vroeger bezat. De categorie der voor hun leven be noemde leden zal voortaan door de Kroon niet meer naar willekeur mogen worden uit gebreid; de Kroon aal gebonden zijn aan een cijfer, "tt niet hooger mag klimmen dan 170 en niet beneden 150 mag dalen. Met de in krimping van heb aantal voor hun leven benoemde leden zal gepaard gaan eene ver sterking van den invloed der erfelijke leden. Het uit het algemeen stemrecht voortkomen de huis van afgevaardigden zal dus voortaan in vereeniging met een heerenliuis, waaraan een grooter weerstandsvermogen is gegeven, de wetgevende macht. uitoefenen. Naast het op democratische® grondslag opgetrokken huis va® afgevaardigden is een aristocratisch bolwerk opgericht in - et gereorganiseerde heerenhuis. Niet tot de vertegenwoordiging van Oos tenrijk alleen zal het hervormingswerk zich bepalen. Men mag aannemen, dat als de samenstelling van den Oostcnrijkschen rijks raad deze radicale wijziging zal hebben on dergaan, ook het instituut van de delegation, waar de gemeenschappelijke belangen van de monarchie Oostenrijk-Hongarije behandeld worden, op den duur niet onveranderd zal blijven. Hongarije hc-ett hiertoe reeds den weg aangewezen. Men is daar niet meer er mee .tevreden, dat ec. s in het jaar de ge meenschappelijke minister van buitenland- sche zaken over vragen van buitenlandsche politiek in eene commissie van de delegaties verklaringen aflegt Men dient bij den rijks dag interpellatiën in en verlangt daarop ant woord men zendt naar de delegatiën eene meerderheid, die itot mandaat heeft haren invloed aan te wenden, opdat aan dit tus- schenparlement geen hooger gezag worde toegekend dan het toekomt. Men beschouwt daar de delegatiën als niet meer dan com- missiën van de beide parlementen. In de Oostenrij ksche delegatie is ditmaal eene stem opgegaan om te pleiten voor de algeheele afschaffing van dit instituut De meerderheid was niet gezind dien wensch te steunen, maar maakte toch op andere wijze den wensch kenbaar naar verandering van den bestaanden toestand, door te besluiten, dat aan de Oosten rij ksche ministers voortaan toegang moet worden verleend tot de ver gaderingen van de delegatiën Aan de Ivöln. Ztg. wordt uit Weenon over dit besluit ge schreven ,,De vrienden van den ouden tijd vatten deze nieuwigheid melancholisch op, want zij zien daarin weer een stap verder op den weg, die leidt tot het verval van de instel lingen van 1867. Maar de meerderheid be schouwt haar als een stap vooruit, omdat zij aan het feit der aanwezigheid van dc Hongaarsche ministers, al is die staatsrech telijk bedoeld als eene uitdrukking van de opvatting, dat de delegatie enkel is eene commissie, het grootere aanzien toeschrijft dat de Hongaarsche delegatie geniet, en nu eene dergelijke uitwerking verwacht voor de Oostenr ij ksche delegatie. Het karakter van de delegatie zal overigens van zelf eene grondige verandering ondergaan, wanneer eerst het volkshuis van hot gelijke, alge- meene kiesrecht, zijne gedelegeerden zenden zal. Daar ook in Hongarije de uitbreiding van het kiesrecht voor de deur staat, is het te verwachten, dat do Hongaarsche delega tie verder zal orden geradicaliseerd. Het schijnt daarom voorbarig over de delega tiën, zooals djtmaal onder den indruk van d<- heerschende ontstemming in de Oosten- rij ksche delegatie is geschied, den staf te bre ken als automatisch werkends stemmachines zonder invloed. Ook de delegatiën zullen uit de uitbreiding van de volksvertegenwoor- diging nieuw bloed trekken en frissche kracht verwerven." DaaiMfclaad. Als candidaat. voor den rijksdag treedt te Gotiha op de erfprins von Hohenlohe-Lan- genburg, die regent van liet hertogdom ge weest is en de voorganger van Dornburg was als directeur van koloniën. In eene rede, die hij als candidaat hield, schetste hij zijne ervaringen als directeur van koloniën en wenschte de pogingen van Dernburg van harte succes toe. Hij verklaarde een onvoor- waardelijken aanhaliger tq zijn van het kies- i'echt voor den rijksdag. Als hij gekozen werd, dan zou hij voorloopig zich niet aan sluiten' bij eene bepaalde partij. Er moesr worden gestreefd naar eene billijke verzoe ning tusschen de belangen van de nijver heid en van den landbouwmen moest aan het volk goedkoop voedsel te verschaffen, zonder de belangen van de gezondheidspo- litie te benadeelen. Bij de verkiezing van dc 17 leden van dc- alge 111 eene klasse der leden van den landdag van Wurtemburg naar het evenredigheids- stelsel zijn 3,200,000 stemmen uitgebracht docr omstreeks 381,000 kiezers. Daarvan bohooren tot het centrum 105,000, de volks partij 89,000, de sociaal-democratie 85,000, den boerenbond en de conservatieven 62,000 en de nationaal-hberalen 41,000 kiezers. Fr«nkrgk. Parijs, 15 Jan. Lasies interpelleerde de regeering o-ver de toeëigening door den Staat van de diocesane kassen. Bij stemming door handenopsteken nam de Ka:, er een door de regeering aanvaard voorstel aan om te dezer zake over te gaan tot de orde van den dag. Spanje. Madrid, 15 Jan. In de politiek© kringen wordt de toestand van het kabinet als wei nig vast beschouwd. Den geheelen dag wor den groote voorzorgen genomen in den om trek van het paleis van het departement van justitie Oostenrijk-Hongarije. Uit Budapest wordt bericht De honved- ministe'- generaal Jekelfalussy verklaarde in een interview, dat eene verhooging van de legersterkt© in vredestijd niet zou plaats hebben, wanneer niet in militaire kwestiën aan Hongarije nationale concessiën geboden werder. Oostenrijk en Servië. De Temps bericht uit Belgrado, dat de Servische ministerraad het antwoord heeft oyerwogen, dat moet worden gegeven op de laatste Oostenrijksche nota. Het besluit, waartoe men is gekomen, is dat men zich niet meer als gebonden beschduwt door de belofte om aan de nijverheid van Oosten rijk-Hongarije voor 26 millioen bestellingen te doen en dat men slechts in onderhande ling wil treden over een nieuw handelsver drag op zuiver handclspolitieken grondslag Intusschen is do Serviscne regeering, om het komen tot. overeenstemming te vergemakke lijken, van plan binnenkort aan de Oosten - rijksche industrie bestellingen van geweren, patronen en spoor wcgmaterieel te doen Zoo zou de Oosten rij ksche regeering tevreden ge steld worden, terwijl het aangaan van ver bintenissen tot het doen van bestellingen vermeden zou worden. Rutland. De brief van den Czaar aan minister-pre sident Stolypin herinnert aan het tijdstip van de benoeming van den minister-presi dent, wien de taak op de schouders werd gelegd in het land de revolutionaire woe lingen de verstoorde rust te herstellen. Bin nen 5J maand is 't ministerie-Stolypin door krachtdadig optreden erin geslaagd een merkbare verbetering in den toestand te brengen, niettegenstaande het moorddadig optreden der revolutionairen en de talrijke misdaden, ten doel hebbende het den re geerenden kringen lastig te maken. De Kei zer somt daarna de wetsontwerpen op, die het ministerie voor do aanstaande Doema- xitting voorbereidt en de dringend noodige maatregelen, die ten uitvoer gelegd moesten worden, voordat genoemde vergadering bij eenkomt. Daarvoor betuigt de Czaar den heer Stolypin én het geheele ministerie zijn dank en hij spreekt het vertrouwen uit, dat na de ophanden zijnde opening van de Doema en den Rijksraad het ministerie- Stol j'pin dezelfde diensten moge blijven be wijzen ter verwezenlijking van de plannen van den Czaar, want slecht6 in de samen werking van de nieuwe wetgevende licha men met do door den Czaar benoemde re geering ziet hij een waarborg voor de wet telijke orde en de toeneming der krachten van den Staat overeenkomstig de behoeften van het tot nieuw leven geroepen Russi sche rijk. De brief aan den minister van financiën Kokowzow brengt hulde aan de verdien sten van den minister ten opzichte van de financiën van het land en de uitvoering van de voorloopige begrooting van het jaar 1906. Met de beide ministers Stolypin en Sjtsje- glowitsch zijn tot leden van den rijksraad benoemd de senator Koni en de professoren Sergejewitsch en Guerrier, respectievelijk te Petersburg ci te Moskou. Koni is in libe rale kringen populair en een beroemd rede naar. Sergejewisch is de gewezen rector van de Petcraburgsche universiteit en zeer thuis in het oude Russische recht, Guerrier is lid van de partij der Octobristen en heeft als schrijver den arbeid van de eerste doema streng veroordeeld. De Rjetsch bericht, dat de uiterste nati onale partijen graaf Witte ter dood ver oordeeld hebben en aan twee personen de uitvoering van dit vonnis hebben opgedra gen. De graaf is door vrienden van de por tretten dezer lieden voorzienmen meent hen reeds in de nabijheid van zijn huis te hebben gezien. Simbirsk, 15 Jan. Petersburgsch Tele- graafagentschap.) De vroegere afgevaardig de naar de Doema Aladjin is van de kie zerslijst geschrapt. Turkije. Dc Porie heeft aan het Russische gezant- fchap kennis gegeven, dat de jaarlijkscho termijn van de oorlogsschade vergoeding, groot- 350,000 Turksche ponden, die den 15en Januari op vorderbaar werd, bij de Obto- inaansche bank gereed ligt. Marokko. De minister van buitenlandsche zakem van Spanje heeft zich in een interview voldaan verklaard over de uit- Marokko ontvangen berichten, volgens welke het niet juist is, dait Raisuli beschikt over de strijdkrachten, waarvan sommige berichten spreken. De minister voegde hieraan toe, dat de Fransch- Spaansche missie zich stipt er toe zal bepa len de kusten to bewaken en de havens te beschermen, zonder zich ©enigszins in de binnenlandsche geschillen te mengen. Het pantserschip Charlemagne is van Ta.nger naar Toulon teruggekeerd, waar het zal dekker. 0111 herstellingen te ondergaan. De berichten, die het schip uit Tanger heeft meegebracht, luiden, dat de toestand daar gunstig is. Terwijl zij vertoefden in de Ma- rokkaansche wateren gingen officieren en manschappen aan wal, zonder ooit aan eene vijandige bejegening te zijn blootgesteld. Verscheidene officieren woonden de voor lezing bij van de proclamatie va® den sultan, waardoor Raisuli werd afgezet. Men gelooft-, dat Raisuli nog altijd verblijf houdt 111 het bosch in de nabijheid van Zinat. Terwijl deze s tad beschoten werd, onthielden de Fransche schepen zich van elke inmenging en bleven op 7 KM. afstand van de kust Admiraal Touchard kondigde zijno terug komst aan met de pan tr-ersc hepen Suffren en Saint-Louis in het begin van Februari De Fransche gezant hoeft aan de vreemd© diplomaten en eskaderebefs een tuinfeest- aangeboden in de v'lla Perdioans, welker vroegere eigenaar twee jaren geleden door Raisuli was weggevoerd. Perzlë* De Sjah van Perzië heeft Zondag de ver tegenwoordigers der vreemde staten ontvan gen, die^iein met zijne troonsbestijging kwa men gelukwenschen. De vertegenwoordiger van Spanje hield een korte toespraak. De tweede zoon van den vorigen sjah is ernstig ziek. Volgens een gerucht heeft hij getracht zich van 't leven te berooven. De derde zoon Abdul Fath Mirza brengt, vol gens berichten, die door karavanen uit hot- zuiden te Teheran zijn aangebracht, troepen bijeen 0111 zijn oudsten broeder den troon te betwisten Vnrnnnigde Staten. De voorzitter van de commissie voor de doorgraving van de landengte van Panama heeft tot dusver slechts vier aanbiedingen ontvangen van gegadigden voor de uitvoe ring van de werken aan het Panamakanaal De laagste aanbieding is van de firma's J. W. Oliver te Nashville (Tennessee) en Anson M.^angs te New-York; zij is 63^ pet. hoo ger dan de raming. Zuid-Amerika. De minister van buitenlandsche zaken van Bolivia en de minister van financiën van Paraguay, dae naar Buenoe-Ayres gekomen waren om met elkaar overleg te plegen, zijn 1 overeengekomen het grensgeschil tusschen Bolivia en Paraguay aan den president van i Argeutinic als scheidsrechter te onderwer pen. Allerlti. vUit Turijn aan de „Liberté"'De I schouwburg van Bra is afgebrand. Ver- I scheidene spuitgasten zijn gekwetst. Neto-York, 15 Jan. De Western Union Telegraph Company" heeft bericht ontvan gen, dat de stad Kingston op Jamaica door een aardbeving is verwoest. Het aantal slacht- j offers is zeer groot. J Londen, 1G Jan. Het departement van 1 koloniën ontving een telegram van Hama-r Greenwood, lid van het lagerhuis, uit Hol land baai op Jamaica. Het bericht, dat Kingston Maandag namiddag om half vier door een aardbeving en een daarop volgenden brand vernield is. Het militaire hospitaal j is afgebrand. Men bericht, dat 40 soldaten gedood zijn, evenals verscheidene aanzien- lijke burgers en vele ingezetenen. De gewe zen Engelsche minister Sir James Fergusson ri op slag gedood; andere Engelsche, Ame- rikaansche of Canadoesche bezoekers worden niet als vermist gemeld. De stad is rustig; de gouverneur leidt het bestuur. New-York, 15 Jan. Uit de nadere berich ten, die via Sint-Thomas (Deensoh West- Indië) heden ontvangen zijn over de aard beving op Jamaica, blijkt, dat het eerste bericht, dat Kingston zou zijn vernield, overdreven is. Tweede telegram. Een telegram van het kabelstation Hollandbaai op Sint- Thomas meldt, dat de gemeenschap hed«n namiddag om twee uur met de land lijnen op Jamaica hersteld is tot op vijf mijlen afstand van Kingston. Daar houden de aard schokken aan. De geheele bevolking kam peert buiten de puinhoopen de stad st-aat in brand. Derde telegram. Volgens de laatste berichten is de brand te Kingston beperkt •tot de dokken. Wanneer dat zoo is, dan is slechts een klein deel van de st-ad verwoest Men deukt, dat men het vuur heden avi.nl in bedwang zal hebben. Het voornaamste liotel en eenige andere voorname gebouwen zijn vernield; vele huizen zijn belangrijk beschadigd. Het aantal dooden wordt ge schat op beneden honderd. Verscheidene honderden personen zijn gekwetst De Staatscourant van Woensdag lb Januari» .1907 bevat de volgende Koninklijke hesluiten tot kantonrechter te Neuzen M. M. P. feipkes, griffier bij het kantongerecht te Vianen tot- burgemeester van Losser G. J. M. Een huis benoemd to» ridder in de orde van deu Nederiandscbec Leeuw P. J Raaijmakérs, j-ecretaris-gereraal der Rijksverzekeringsbank te Amsterdam be orderd tot commies aan het departe ment van koloniën mr. G. J. Fabius, adj.- commies, tijdelijk gouvernements-secretaris van Surinaire. verlof verleend tot het aannemen «n dragen der versierselen, respectievelijk van officier en van ridder der orde uii het Legioen van Eer. li an geschonken door Z. Exc. den President van de Fransche Republiek, aan den kapitein ter zee J B. Snethlage »n aan den kapitein-luite nant ter zee J. A. M. Bio". H. M. de Koningin zal heden middag in gehoor ontvangen de heeren Hagerup en Sato, resp. nieuwbenoemde gezanten van Noorwegen en van Japan, ter aanbieding hunner geloofsbrieven. H. M. de Koningin-Moeder zal deze hoof den van zending heden avond audiëntie ver leenen. 7. K H Prins Hendrik heeft het beschermheerschap aanvaard van de welda digheidsvoorstelling, te geven op 5 Februari e. k. in het Gebouw voor Kunsten en Weten schappen te 's'Gravenhage, ton bate van de vereendging ,,Het Nationaal Fonds tot on dersteuning van nagelaten betrekkingen van in Nederlandsch-Indië gevallen militairen. Naar men weet zal worden opgevoerd het tooneelspel met zang ,.De Meikoningin", gecomponeerd door den hoor Otto Ludwig Wernicke aldaar, tekst van den heer P. A Bruinsma te Bolsward. Het stuk is een historisch zangspel uit oud-F riesl an d's volksleven, spelende te Bols- waTd in de jaren 1396 en 1397. Z. K. H. dc Prins heeft gistern den openbare vergadering bijgewoond van den Raad van State en daarin voor het eerst als stemgerechtigd lid zitting genomen. Vredesconferentie. Volgens de Times is het voorstel, het Vaticaan tot de couferentie uit, te noodigen, wel door d© Nederlandsche regeering gedaan, maar door andere landen verworpen. De minister van Waterstaat, die zoo als wij meldden, een bezoek aan Maastricht bracht, bezichtigde gisteren de rivier De Maas in verband met een eventueele bevaar- baarmaking dezer rivier Het middagmaal werd gisteren gebruikt ten huize van den heer mr. L. Regout, lid der Eerste Kamer. Heden morgen te 9 uur zijn Z.Exc. met tzijoi hoofdambtenaren van het- hotel Du Lévrier uit, waar zij logeerden, in gezelschap van het Kamerlid voor Gulpen, jhr. mr. Ch Ruijs de Reercnbrouck. een automo- bieltocht gaan maken door het district Gul pen, met het oog op oen verbinding van Gulpen en Vaals met het overige deel va» Zuid-Limburg. Limb. Koerier. De audiëntie van den minister van Waterstaat zal Zaterdag niet plaats hebben. Consul-generaal te Rio de J a n e i r o. Men deelt ons mede, dat de Nederlandsche kolonie te Rio de Janeiro besloten heeft aan onzen minister van Bui- tenlandsche zaken het verzoek te richten, dat in de vacature, ontstaan door het over lijden van den heer Palm, de heer Robert Leyba tot consul-generaal van Nederland aldaar benoemd worde. De heer Leyba is af komstig uit Cura9ao. In het schrijven, waaraan wij bovenstaan de mededeeling ontleenen, wordt o.a. ook vermeld, dat in Zuid-Brazilië (Bspdritu San to) een Nederlandsche kolonie zich bevindt afkomstig uit Zeeland, bestaande uit onge veer 800 familiën, heelemaal verlaten. De wenschelijkheid wordt daarbij uitgesproken, dat deze kolonie door den Nederlandschen consul-generaal bezocht wordt, evenals Frankrijk, Italië, Duitschland, Rusland en Oostenrijk met hunne onderdanen in Bra zilië doendo vertegenwoordigers dier na tiën gaan jaarlijks op reis om hunne kolo nies in oogenschouw te nemen. Onzerzijds geschiedde dit tot nog toe niet. N R.Ct. Benoemd tot waanemend vice-consul Ite Gent G. E. V. van Acker, ter vervanging van den overleden consul. Benoemd tot vice-consuls, respectieve lijk te Kingslynn, Leeds, Carlisle, Storno- way, Belfast en Vigo, de heeren H- Ward, A. Gilliae. F. Dixson, A. Mackenzie, J. Lijtla en H. Campbell Perry. Kaar men meldt zullen de leden van de Eerste Kamer aan hunnen voorzit ter eenen maaltijd aanbieden in het restau rant van het hotel de Twee Steden te 's Gra- venhage op Donderdag 31 Januari. De St.-Ct. no. 13 bevat 0. m. de wet van 31 December, houdende toekenning aan de Staatscommissie van Enquête omtrent het tramwegpersoneel van bevoegdheden, als be doeld in de wet van 5 Augustus 1850 (Stbl. no. 45). De officier-machinist der le klasse J. Houtsmuller, uit Oost-Indië in Nederland teruggekeerd, wordit op non-activiteit gesteld. De St.-Ct. no. 13 bevat het Reisrapport van Hr. Ms. schoener Zeehond," belast met het politietoezicht op de visscherij op de Noordzee, gedurende de maand Decem ber 1906. Bij liet 4e reg. veld-art. wordt I Sept. a.s een depót opgericht, dat te Leiden in garnizoen komt. Door den minister van oorlog zijn eervol ontheven uit de functie van plaats vervangend vorderingscommissaris van de commissie voor vordering van paarden bij mobilisatie, in het 33. district le luit. G. Vogelaar van het le, in het 37e district le luit W. N. Bakker, van het 2e en in het 48e district le iuit. A E. Kist, van het 3e reg. veld-art., zijn benoemd tot vorderings- comnissaris in het 48e district le luitenant W. E. van Dam van Is6elt van het 3e en tot plaatsvervangend vorderingscommissaris in het 37e district le luit. J. A. Kaub van het 2e reg. veld-art. Bij beschikking van den minister van oorlog zijn de miliciens-verlofgangers der lichting 1903 met uitzondering van het malitiekader van het wapen der cavalerie, met ingang van 15 Januari 1907, overge plaatst bij de treinafdeelingen der regimen ten veld-artillerie, en wel die van het le, 2". 3e en 4e regiment huzaren, resp. bij het le, 3e, 2e en le reg. veld-art.

Amersfoortsch Dagblad | 1907 | | pagina 1