Uit den omtrek. STADSNIEUWS Do kapitein der infanterie K. G A. Muller, van de koloniale t reserve gedeta- cheerd bij het O.-I. leger, keert binnenkort hier te lande terug. Onder bevel van den kapitein G. M. Schoner en onder niedegeleide van don 2en luitenant A. M. Sonius, beiden van de art O.-I leger, laatstgenoemde a la s. van het koloniaal werfdepot, zal 9 Februari een detachement van 38 onderofficieren en min deren naar O.-I. vertrokken. Koninklijke Onderoff. Schermbond. Gisterenmorgen 9| uur werden de wedstrijden geopend door den voorzitter, den adj -onderoff.-kwartiermeester van het 5e reg nfanteri* Th. van Schouwenburg. Bijna alle hoeren officieren, leden van het? eere-comité, waren tegenwoordig. De kolonei ganrzoens-commandant, wegens par ticuliere omstandigheden verhinderd, werd vertegenwootdigd door den majoor P. P. C. Collette. De voorzitter dankte voor den grooton steu van dn heeren officieren in het gar nizoen ontvangen en las een telegram voor van II. M. do Koningin en van Z. K. H. den Prins der Nederlanden, waarin den Bona dank v ordt gezegd voor de den vori- gen dag aangeboden bewijzen van eerbied en trouw. Met een driewerf ..hoera"! voor ons Vor: enhuis werd de wedstrijd voor geopend verklaard. Met een er kei woord dankte majoor Col lette voor de gesproken woorden en wenschte den Bond groot succes. Gisterenmiddag werd de wedstrijd bezocht door den heei Bouillet (thans schermmees ter te Utrecht) uit Jouville le Pont (oud onderofficie- van het Fransche leger). On der grootc stilte werden door hem met den wachtmeester II. J. Vcrheijen eenige prach tige eere-partijen op de floret gemaakt. Uitslag der scherm wedstrijden van den Kon. Ond offic.-schemvbond op 15 Januari 1907. Personcelc wedstrijden op floret voor kor- poraa's on minderen, 33 deelnemers. le prijs korporaal C. Breijer, le regt. hu zaren 2e prijs korporaal HDamenkorps mariniers3e prijs marinier B. Eernink, korps mariniers. Uitslag korpswedstrijden op Floret. Deelnemers 22 korpsen. Eere-prijs, medail le geschonken door H. M de Koningin-Moe der. 7e regiment infanterie, Amsterdam2o prijs verguld-zilveren medaille, 9e reg. in fanterie. Leeuwarden3e prijs zilveren me daille, 4o reg. huzaren, Deventer; 4e prijs bronzen medaille. 3e reg. huzaren. Den Haag. Korpswedstrijdon op geweer. Deelnemers 21 korpsen. Eoreprijs medaille geschenken door Z. K. II. den Prins der Nederlanden, Hertog van Mecklenburg, 7e regiment infanterie, Am sterdam 2e prijs verguld zilveren medaille, le reg. vesting-artillerie, Utrecht; 3e prijs zilveren medaille, marine te Willemsoord 4e prijs bronzen medaille, 5e reg. infanterie, Amersfoort. De heer A. Merens, rijksontvanger der accijnzen te Haarlem, heeft eervol ont slag uit den dienst aangevraagd. Door B. en W. van Amsterdam is benoemd tot commies ter gemeente-secre tarie aldaar, afdeeling Publieke Werken, mr. J. Goeman Borgesius. - Journalistiek. Met ingang van gisteren is nog aan de redactie van Het Vaderlan 1 toegevoegd de heer M. Moresco, van het Ned. Cor re-sponden t iebu reau voor Dagbladen. Bestemd voor Nederl. IndiS H. G. Havik, scheikundig ingenieur te Weesp, om to worden belast met het onderzoek naar voiclstokken. Do heer P. J. Raavmakers, thans se cretaris-generaal aan de Rijksverzekerings bank, vroeger ambtenaar bij de telegrafie, herdacht gisteren onder vele blijken van be langstelling het feit, dat hij 40 jaar ;n rijksdienst is. Als klerk bij de telegrafie in dienst getreden, doorliep hij bij dat dienst vak, later bij den vereenigden dienst alle rangen. Het laatst was hij adjunct-inspec teur te Zwolle. Uit die functie werd hij be- nootnd tot zijn tegenwoordig ambt. Eon commissie van 10 leden uit het personeel, met mr. Delbaere aan het hoofd, had zich gevormd om dezen dag voor den jubilaris tot een feestdag te maken. Namens het geheele personeel700 hoeren en dames, werd hij in zijn met bloemen getooid bureau door mr D»elbaere toegesproken, onder aanbioding van drie etsen van Mauve en Israels, met een album bevattende de namen der schen kers. Namens directeuren en afdeclingschef wenschte de president dr Bank. mr. Macales- tor Loup. don jubilaris geluk, hem mede- doelende, dat het H. M. de Koningin had be haagd. hem te benoemen tot ridder in de ordo van den Nod. Leeuw. Den ganschen dag werden er bloemen aan gedragen de receptie was druk. beaocht. Gisteren herdacht de heor J. H. II. Gunther Mohr, inspecteur der posterijen en telegraphic te Middelburg, zijn 40-jarige ambtsvervulling bij dien tak van dienst. Hij ontving van den directeur van het poetkantoor en hot ambtenaarsporsoncel, dat hem meer van nabij kent, een bewijs van belangstelling. Ook van de zijde van ambtenaren, die vroeger met den jubilaris samenwerkten, ontbraken die bewijzen niet. Marcellus Emants' ..Fantazie" heeft drie bedrijven Van zijn novelle Ontwaakt" heeft hij (op verzoek) een tooneolspel in één acte gemaakt (Vad.) Te Teteringen is in den ouderdom van 57 iar i overleden de heen* W. C. Hoog- kanK oud-resident, ridder in de orde van den Neder! Leeuw. Te Brussel overleed onze voormalige landgenoot. Maurits van Lee. oud-afdoelings- chef aan het Bolgische ministerie van bin- nenlandschc zaken en van onderwijs. Voor dien was de heer Van Lee verbonden aan de ..Independance Beige", terwijl hij van uit Brussel ook brieven schreef voor Ne- derlandsoho bladen. Hij was ridder van de Leopoldsorde. Te 's Gravenhagc is overleden dr. M. G. van Pelt, oud-dirigeerend officier van gezondheid le klasse. De begrafenis zal plaats hebben Vrijdag a. s op de begraafplaats Oud-Eik en Donnen. 1 De stoet verlaat om half twaalf het sterf huis in de Van Galenstraat. Donderdag vergadert te Amsterdam on der leiding von prof. H. Bavinck het Cen- trale Comité der Anti-Revolutionaire Staats partij. I)e Kieswet regeling komt dan ook ter tafel. I* Schakels. Het Hollandsche Too- nee(gezelschap van gebr. Van Lier zal Heyer- man's Schakels" opvoeren. De Z u i d-A frikaansche ten- I toonstelling. De Nieuwe Courant ver- j neemt uit Amsterdam Een tweede telegram van het Londen9ohe comité in zake de Zuid-Afrikaansche ten toonstelling dringt aan op een nieuwe bij eenkomst te Londen. De regeering heeft be sloten den heer Everwijn, hoofdambtenaar aan het departement van Landbouw, af te vaardigen. Wie van het Nederlandsche co mité zal gaan, is nog niet beslist. Gisterennacht is men' gereed ge komen met de aansluiting van de bestaande lijnen van de Hollandsche spoor bij het station DeD Haag met- do lijnen op het nieuw aangelegde baanvak, dat gemaakt is in verband mot den aanleg van de Z. H. E. S. Mij. De staking in de Amster dam s c h e haven. Maandagavond, arri- eerdon uit Gorinchem 48 personen, die dooi de werkgevers in liet scheepvaartbedrijf wa ren aangenomen om in do Amsterdamsche haven bij het lossen der twee „Ocean"-boo ten, de „Jason" en de „Rhipeus", behulp zaam te zijn. Deze mannen werden onderge bracht in het volkslogememit „Do Hoop", aan de De Ruyterkade en, nadat zij van mond- voorraadwaren voorzien, gisterochtend naar de loodsen van het Oranje-Nassauveem met een sleepboot getransporteerd. Veertien hun ner werden aan boord van de „Rhipeus" ge plaatst, en de overigen aa» den wal en in de loods aan liet werk gezet. Van de stakende arbeiders, die zich in grooten getale op de IJkado bevonden, had1 zich niemand aangeboden, waarna de politie, die uitgebreide voorzorgsmaatregelen had genomen, de stakers het terrein doed ontrui men, zocdat niemand over de verbindings- brug, tusschen Handels- en IJkade, kon ko men zonde* daartoe gerechtigd te zijn. De 48 man zijn voor minstens 12 dagen aangenomen tegen f 5 per dag. Bovendien ontvangen zij gratis kost en logies en wordt bovendien voor hen de heen- en terugreis be taald. Maadagavondl heeft in de Ozaar Peter straat een geval van mishandeling plaats ge had. Ee.: der werklieden, die door het Oranje-Nassauveem als vast is aangenomen en waarom de staking is begonnen, werd daar door een aantal stakers lastig gevallen. Er ontstond een vechtpartij. Een zekere R. Smit wierp Stokvis op den grond on mishan delde hem. Nadat de politie tusschenbeiden was gekomen, bleek het, dat Stokvis een rib gekneusd en een snede met een mes over het hoofd had. De man werd naar het gast huis getransporteerd en de dader aangehou den Ook andoren van het vaste personeel wer den bemoeilijkt en door de stakers met stee- nen en andere voorwerpen geworpen Maatregelen tot bescherming der arbei ders zullen worden genomen. Tot dusver wa len deze maatregelen niet genomen om de tegenpartij niet noodeloos te prikkelen. De Amsterdamsche havënbelangei^ komen infusschen in gevaar. Naar vernomen wordt is een der booten der Ocean Co.. oorspron kelijk voor Amsterdam bestemd, naar Lon den gestoomu en heeft daar de lading voor Amsterdam gelost. Gisterenmiddag had de burgemeester ten stad huize een onderhoud met twee bestuurs leden van den Ned. Scheeps- en Bootwer- kersbond en van Handel en Nijverheid, de heeren Posthuma en Van Oogeu. Zij kwa men hem vragen, of hij zijne bemiddeling wilde verleenen tot oplossing van het ge schil. Wat he' resultaat van dit onderhoud is geweest., is niet bekend. De burgemeester zelf wil er zich niet over uitlaten. Men be weert algemeen, dat het hoofd der gemeente zich voorloopig niet in den strijd wil men- gen De staking te Deventer. Ge lijk wij gemeld hebben, is Maandagmorgen het. werk aan de Deventer tapijtfabriek weer begonnen met 60 werklieden. Tot deze werk lieden behoorden de uitgeslotenen en en kele die gestaakt hebben. Naar aanleiding van het feit dat de arbei der Savelkoel op een groote protest vergade ring die Zaterdagavond gehouden is, te ken nen heeft gegeven dat hij niet gezegd heeft dat aan de fabriek slechte grondstoffen wer den verwerkt, wel, dat van der Leur slechte grondstoffen had te verwerken, dat, naar men verneemt., in verband staat met eeu door de fabriek genomen proef met een nieuwe grondstof, moet de directeur, toen hem dit te oore kwam. gezegd hebben dat hij dit een eelrijke bekentenis vond. Die woorden, opgevangen door een niet-staker, die meermalen beproefd heeft bemiddelend op te treden, zijn door hem, om opnieuw te trachten een bemiddeling tot stand te brengen, overgebracht bij het ontslagen per soneel, dat daarin aanleiding heeft gevon den om een conferentie bij den directeur aan te vragen. Deze verklaarde zich bereid gisterenmid dag het comité te ontvangen. Zeven leden van het stakingscomitc wer den door de directie en twee commissarissen der fabriek ontvangen, om over de oplossing van het conflict te onderhandelen. Omtrent het resultaat deelde men van arbeiderszijde mee, dat, wanneer de stakers den eisch betreffende Van de Leur laten vallen, door de directie overwogen zou wor den of ten aanzien van Jurgens een veran dering zou kunnen worden toegestaan. W... Savelkoel betreft, werd de diretcie bereid gevonden dezen terug te nemen. Naar aanleiding van dit resultaat zullen de stakers vergaderen om hun standpunt, vast te stellen. De staking te Helmond. Ce correspondent van ..De Maasbode" te Hel mond schrijft Maandag is aan de nog werkende arbeiders bij de G-ors. van Th iel, aanzegging gedaan dat om 12 uur do werklieden voor onbepaal de» tijd met werken moesten ophouden. De fabriek is dlaarna gesloten. Het schip met draad in begin van de vorige week, bestemd voor do Gebrs. Van Thiol, hier aangekomen, is vertrokken naar Beek en Donk en zal daar bij een broeder van den heer Van Thiel, die eveneens een Cabriok in draadnagels heeft gelost worden. De Heer Henri van Thiel-Sneidsrs, een der firmanten, heeft met zijne huisgenooten eene reis aanvaard. Voor den Hoogen Riaad twerd gisteren conclusie ger-omen in zake van A. V., sla ger te Vinkeveen, eerst, door de rechtbank Le Utrecht ei daarna door het gerechtshof 'e Amsterdam wegens meineed veroordeeld. In deze zaak was betoogd, dat de requirent coor ongeoorloofde middelen, strikvragen, tot bekentenic. was gebracht; dat hij feite lijk twee maten voor het zelfde feit was ge straft; dat het opzet, tot het plegen, van meineed ontbrak; dat de «echter niet op wettige bewijsmiddelen zijn overtuiging heeft, gegrond. Tot verwerping van het beroep werd geconcludeerd, i Uitspraak II Februari. De zaak LeFèvredeMon- t i g m yj hr. D e G e e r. Tijd en Standaard vernemen, dat namens jhr. De Geer hooger beroep zal worden aangeteckend tegen diens vonnis van de Amsterdamsche rechtbank waarbij hij tot vier jaar gevangenisstraf vei - cordeeld is. Het hooger beroep wordt grond op de door de rechtbank beweze.i ver klaarde valsche boeking, waarvan De Mon- tigny is vrijgesproken. De wettige termijn, binnen welken ;ij-i men in hooger beroep kan gaan. is a. s Za terdag verstreken. Moord. In de schuur van zijn wo ning in Nuuen (nabij Eindhoven) is ver moord gevonden de 60-jarige wever A. Crooinian. Het hoofd was vreeselijk opge zwollen. De man moet Zondag omstreeks 5 uur gestorven zijn. Gisterenmorgen kwam de justitie uit Den Bcsch. Door een 17-jarigen knaap is Zaterdag in de Van dor Hel ststraat te Amsterdam een kiein jongetje met flobertkogel zoodanig ge troffen, dat het in levensgevaarlijken toe- stand naar het Wïlhelminagasthuis werd ge bracht. Smokkelen. Door do Pruisische douanen i> aangehouden 230 K.G. sacharine, die een inwoner uit Aken van Vaals trachtte in te smokkelen. De smokkelaar, die de vlucht heeft genomen, is bekend. Bloedvergiftiging. Zekore H. H., een 56-jarige slager en vilder, te Dieren, had bij een boer 't vel van een aan ziekte gestorven koe gedaan en daarbij geen acht geslagen op een wondje aan zijn hand. Hij kreeg bloedvergiftiging en reeds eenigj uren daarna zwollen hand en arm onrust- barend op en stierf de man weldra on Ier vreeselijk lijden. I De geneesheer constateerde dat hij over leed aan miltvuur, pustula en maligna. Door de electrise he tram overreden. Gisterenmorgen wilde een 5-jarig meisje te Rotterdam, op haar weg van school iu de Van Oldenbarneveldtstraat de rails oversteken, juist toen een motor wagen van het Beursplein naar Delfshaven aan kwam rijden. Het kind viel cn kwam onder den wagen, niettegenstaande de be stuurder onmiddellijk van de electrische rem gebruik maakte. Het hoofdje werd gedeelte lijk verbrijzeld en in het ziekenhuis kon de dienstdoende geneesheer slechts den dood const at eeren School- en Kerknieuw*. Met het uitspreken n do Duitsche taal) van eene openbare rede, aanvaardde Maandag middag prof. dr. H. Linsenmann het ambt van hoogleeraar in de toegepaste wiskunde en me chanica. aan de Technische Hoogeschool te Delft. De ter vervanging van prof. dr. M. J. de Goeje benoemde hoogleeraar voor de Arabische taal- en letterkunde aan de Rijks-universiteit te Leiden, dr. C. Snouck Hurgronje, zal zijn ambt aanvaarden op Woensdag 23 Januari a. s., met het uitspreken eener inaugureele oratie in het groot-auditorium van het academie-gebouw. J De 332ste dies natalis van de Leidsche universiteit op 8 Februari a. s. zal op dien dag op de gebruikelijke wijze worden herdacht, o. a. door fiet uitspreken eener feestrede door den rector-magnifieus. prof. dr. W. Nolcn, in het groot-auditorium van het. academiegebouw, 's na middags te 2 uur. Examen consulaire dienst. Dij Kon. besluit zijn benoemd tot lid, tevens voor zitter, der commissie belast met hot afnemen van het examen voorden consulairen dienst, mr. K W. 1'. F. baron Gcricke van Herwijnen, Hr. Ms. buitengewoon gezant en gevolmachtigd minis ter te Londen, en tot leden dier commissie de heeren dr. II. R. F. Hubrecht, lid van de Tweede Kamer der Staton-ueneraal, te Amster dam. dr. H. P. N. Muller, te 's-Gravenhage. H. 8. J Maas, consul-generaal van Nederland te Londen, en mr. Th. Reepmaker, secretaris der Kamer van Koophandel en Fabrieken te Rot terdam. Ingevolge beschikking van den Min. van Bui- tenlandsche Zaken is aan de commissie als secre tarie toegevoegd jhr. mr. T. R. J. E. Stoop, commies, met den persoonlijken titel van hoofd commies aan het Departement van Buitenland- sch Zaken. (St.-Ct.) Stuurlieden-examens. De Min van Landbouw heeft bepaald, dat door de com missie van examen gedurende het jaar 1907 te 's-Gravenhage itting zal worden gehouden. (St.-Ct.) - Examencommissie Stoomwezen. De Min. van landbouw heeft besloten eene com missie in te stellen, ten overstaan van welke zn, die voor eeue benoeming tot opzichter der 2c klasse voor het stoomwezen m aanmerking wen- schen te komen, blijken hebben te geven van eene voldoende practische kennis van stoom toestellen te benoemen tot leden dier com missie de heerenW. A. M. Piepers, hoofd ingenieur voor het stoomwezen te 's-Gravenhage, tevens voorzitter J. H. Verhoeff, ingenieur der le klasse voor het stoomwezen te Arnhem T. H. C. M. Hoek. ingenieur der 2e klasse voor het stoomwezen te Dordrecht J. Bijl, werktuig kundig en scheepsbouwkundig expert, lid der Rijkscommissie tot examineereu van koopvaardij- machinisten te Amsterdam aan die commissie als secretaris toe te voegen jhr. mr. G. W. H. van Swinderen, adj.-commies bij het departe ment van landbouw, te 's-Gravenhage de com missie uit te noodigen verslag van hare werk zaamheden uit. te brengen, en te bepalen, dat de commissie te 's-Gravenhage zal zitting houden. (St.-Ct.) - Wijlen de hoor B. van de Werk heeft aan do Hervormde Kerk te Zalt-Bommel vermaakt f 30C0, vrij van kosten. Doorn. Do zuivere opbrengst van de verloting ten behoeve van minjvermogende longlijders is, vermeerderd met de vrijwillige ■bijldragen, ruim f5000. M. U. L. O. te Baarn. Te Baarn werd Maandag-avond in hotel ,,de la Promenade" op uitnoodiging van een vijftal heeren, waaron der de Raadsleden W. Heijbroek Jr. en A. A. Stoker, eene openbare vergadering gehouden, ter bespreking van het onderwerp „Meer Uitgebreid Lager Onderwijs in onze Gemeente." Deze verga dering was bezocht door ruim een honderdtal belangstellenden, waaronder Burgemeester en Wethouders en bijna alle Gemeenteraadsleden. Nadat de heer Heijbroek, die de vergadering presideerde, in het kort het rapport over M. U. L O., dat door den Wethouder van Onderwijs, den heer Dr. A. J. A. Thomas, in de jongste raadszitting was uitgebracht, had medegedeeld, stelde hij aan do vergadering de navolgende vraagpunten le. Is in Baarn behoefte aan M. U. L. 0.? 2e. Is het voorstel van B. en W. het meest gewenechte? 3e. Voldoet het voorstel ten volle aan de be hoefte 4e. Wordt het schoolgeld voldoende geacht? De beide eerste punten werden door de verJ gaderinr met luid applaus beantwoord. Bij de bespreking van punt 3 gaf de heer J. D. D. de Smit in overweging om aan de vakken ap toe te voegen gymnastiek (s) en fraaie hand werken (t). Door de heeren J. Schinkel en Z. Regelink werd het wenschelijk geacht aan de achtklassige school 1 k 2 klassen toe te voegen, opdat aan sluiting aan de 3e klasse der H. B. S. moge lijk zij. De schoolgeldheffing gaf tot meerdere discus sie aanleiding. De heer Heijbroek deelde de ver gadering mede. dat enkele ingezetenen hem had den te kennen gegeven, dat zij tegen eene pro gressieve heffing waren. De heer De Smit ver klaarde zich ten sterkste vóór progressie en legde er den nadruk op. dat, het minimum school geld, zijnde f 20 per leerling, behouden moest blijven, ten einde het binnen het bereik van de burgerij te brengen. Aanbevolen werd om het schoolgeld voor de hoogere klassen gelijk te stellen met dat der lagere klassen, terwijl ten slotte nog gewezen wem op het groote belang voor de kleine bur- gerii. om enkele plaatsen o- de nieuwe school gratis beschikbaar te stellen voor leerlingen, die zich op de lagere school door meerderen aanleg hebben onderscheiden. Na rondvraag werd de vergadering daarop ge sloten. De Hilversum se he burge- meesters-quaestie opgelost. I» de gisteren gehouden zitting van den ge meenteraad deelde de voorzitter o. m. mede, dat hij in een toestand van ontstemming, gevolg van de beschuldigingen omtrent be weerde wantoestanden in de gemeentelijke huishouding in een plaatselijk blad geuit, enz., zijn ontslag al9 burgemeester dezer ge meente gevraagd had, doch dat hij na rijp beraad alsnu die ontslagaanvrage had inge trokken. (Applaus). Het raadslid Bruist sprak daarover zijn vreugde uit (applaus), ook op de pufblieke tribune. Een verzoek van den bestuurdersbond om werklootzen ookes te leveren voor een mini mumprijs van 10 ct. den H.L. werd afgewe zen. De Raad verklaarde zich wel bereid op andere wijze werkloozen te steunen. Naar aanleiding van een rapport vati den gemeente-architect omtrent de leveringquaes- tie der keien sprak het raadslid v. Smiit zijne tevredenheid daarover uit. Er blijkt uit dat don ambtenaren in dezen geen blaam treft. Hij trekt dan ook de woorden in de vorige zitting gesproken in. Ede. In de gisterenavond te Voenen- daal gehouden vergadering der Ohristelijk- historische kiesvereeniging, ter bespreking van een candidaat voor de Tweede Kamer, is uit de twee daartoe voorgedragenen met 30 stemmen "gekozen jhr. S. van Citters, -e 's Gravenhage, (de candidaat der anti-revo lutionairen) Morgenavond zal de centrale vergadering der Christel ij k-historische kiesvereenigingen to Ede zich nader hierover uitspreken. De tweede te Ye enen daal voorgedragen e was baron Van Wassenaar, te Bennekom, die 21 stemmen kreeg. Ermelo. De stichting Groot Emaus, be stemd voor achterlijke kinderen, wordt de zer dagen geopendHet eerste paviljoen is gereed. In dit paviljoen worden opgenomen achterlijke jongens beneden den leeftijd van 14 jaar. Het aantal van dit soort kinderen schijnt bijzonder groot te zijn. Vooral ook onder de verwaarloosde jeugd, is het percentage, dat tot de achterlijken gerekend moet. worden, zeer aanzienlijk. Het blijkt met den dag meer, dat aan eens inrichting als „Groot-Emaus" groote be hoefte bestaat. Hiermede wordt inderdaad voorzien in eeiie leemte op philantihropisc'h gebied. Tevergeefs zal men toch in ons va derland een dergelijke inrichting zoeken. .Groot-Emaus" is niet bestemd voor de gegoeden, maar meer voor de minvermogen den en de armen. Het bestuur ontvangt van vele zijden steun en betuigingen van in stemming. Het is ecliter te begrijpen, dat vooral voor het bouwfonds bijdragen zeer welkom zijn. Wie nadere inlichtingen begeert, kan zich vervoegen bij den directeur van „Grci Emaus." H%| Tot bestuursleden van de anti-rer- lutionaire kiesvereeniging „Nederland Oranje" zijn herkozen de heeren ds. A. Donncr en ds. H. Teerink en gekozen heeren D. Ruijs en G. Kuyper. Op uitnoodiging van de pl. afd, S. D. A. P„ trad gisterenavond in Amicit de gewezen R. K. priester dr. Jan van d« Brink in een openbare vergadering als sp op. Reeds vóór 8 uur was de zaal stampij en moesten de deuren worden gesloten, ter wijl buiten nog velen, stonden te wachten waaronder personen die in liet bezit ware van een toegangskaart. De voorzitter, de heer Ham min ga, opent de vergadering en deelde mede, dat in pauze een collecte zou .worden gehouden voo de stakende arbeiders te Rijssen en voo de slachtoffers van de staking te Leiden Hierna .werd het woord verleend aan dr v. d. Brink, die zijn rede betitelde ..Socii lisme en Christendom." Spr. begon met de verklaring dat de vol le zaal hem zeer meeviel. Hij had gemeenc hier te komen in een streek van behoud van conservatisme en het deed hem genoe gen de vooruitstrevende mensehen Amersfoort te mogen ontmoeten. Wie voor de arbeiders niets gevoelt, komt hier niet, vervolgde Spr., ik veronderstel dus te spre ken voor een gezelschap van democraten. Spr. schetst de opkomst en den vooruit gang der democratie en betoogt, in geest driftige woorden, dat van een zuiver chris telijk gevoel een krachtige imipulsie kan uit gaan tot verheffing van het proletariaat, tot verschaffing van een menschwaardig bestaan aan het werkende volk. Hiji treedt in een beschouwing over del tegenwoordige inrichting van de maatschap pij, daarbij wijzende op de in zijn oog be staande vele ongerechtigheden, stelt tegen over elkaar den eerbied, dien men behoort te hebben tegenover het werkende volk en dien, welke bestaat voor de patroons en de grootmachtige», en betoogt de noodzakelijk heid van een verbetering der loonen, welke' niet alleen een eisch is van het sociale leven, maar ook van het Christendom. Spr. tracht te bewijzen, dat de arbeiders beweging niet in strijd, is met den gods dienst. doch in tegendeel is een consequente doorvoering van zuiver christelijke beginse len. De arbeiders hadden mogen verwach ten, dat juist do aanvoerders van de chr. leer zich bij hun beweging zouden aanslui ten. Maar helaas is het tegenovergestelde geschied, want dezen schaarden zich aan de zijde van het kapitaal. Vandaar de ver bittering der arbeiders, vandaar ook dat zij zich hierover meermalen in bittere bewoor dingen hebben geuit. In verband daarmede wijst spr. er op, hoe de kerkgenootschappen m de vroegste eeuwen voor de verdrukten opkwamen en o.m. streden tegen de slaver nij. Hij schetst het ontstaan en de op komst der bourgeoisie en van de groot-indus trie, met haar machines enz. Jammer dat toen het socialisme nog theo-rie en geen prac- tijik was, dan zouden en dit had ook be lmoren te geschieden de fabrieken eigen dom van de arbeiders zijn geworden. TIiji bepleit de wenschelij.kheid va» ge meenschappelijk bezit en staaft met voor beelden het misbruik, dat bijv. in Enge land, in de fabrieken wordt gemaakt van kinderarbeid. Dé kerkelijk en hebben ver zuimd zich hiertegen met kracht te verzet ten. Voortgaande zegt Spr. dat in de sociale en politieke beginselverklaringen van de Nederl. Arbeiderspartij geen enkel punt voorkomt, dat in strijd is met het Christen dom, en hij tracht aan te toonen hoe chris tendom en socialisten kunnen samenwerken om den toestand van de maatschappij te verbeteren. In het tweede deel van zijn rede behandelt Dr. v. d. B. de politieke eisch en van de arbeiders, waarbij hij in breedvoerige be schouwing treedt over de rechtvaardigheid van algemeen kiesrecht, het onderwijs en de wetenschappelijke ontwikkeling ook van het arbeiderskind. Do vakvereenigingen moeten krachtig aaa- sturen op betere loonen, opdat de kinde ren langer de school zullen kunnen bezoe ken. Voeding en kleeding op de scholen is een billijke eisch. Het is ook do plicht van den Staat mede te werken het volk te ont wikkelen. De deuren der Hoogere Burger scholen en van de Universiteiten moeten niet langer alléén openstaan voor de zonen en dochters van de bevoorrechte klassen. Ook de werkmanskinderen, die den drang tot wetenschappelijke ontwikkeling in zich gevoelen, moeten in de gelegenheid zijn zich geestelijk te bekwamen en aan de hoogere onderwijsinrichtingen hun kennis te ver meerderen. Hierdoor alleen zullen de beste» uit het volk naar voren komen en zal niet langer het bestuur van de gemeenschap in handen zijn van de zonen der kapitalisten. Spr. treedt in een beschouwing over de in zijn oog bewonderenswaardige rede van den socialistischen Franschen minister Yi- viani. Van clericale zijde is in onze Tweede Kamer één enkel zinnetje uit die rede vree selijk uitgesponnen, namelijk dat waarin hij zeide dat „de lichten des geloofs zijn uitgedoofd". Van al het andere, flinke, kra nige wat. hij zeide, heeft men gezwegen, met opzet, en dit is oneerlijkMaar die enkele woorden zijn geëxploiteerd om do eenvou dige n in don lande bang te maken. In de kleinste blaadjes kon men ze lezen, ja zelfs in het blaadje van de Heilige Familie. Het staat den afgevaardigden HeemSkerck, Tal- 4

Amersfoortsch Dagblad | 1907 | | pagina 2