196. Tweede Klad. 5" Jaargang. Donderdag 17 Januari 1907. BINNENLAND. STADSNIEUWS. AMERSFOORTSCH DAGBLAD. ABONNEMENTSPRIJS Per 8 maanden voor Amersfoortf 1.25. Idem franco per post- 1.75. Afzonderlijke nummers0.05. Deze Courant verschijnt Dagelijks, met uitzondering van Zon- en Feestdagen. Advertentiën, mededeelingen enz., gelieve men vóór 10 uur 's morgens bij de Uitgevers m te zenden. Uitgevers: VALKHOFF 6 C<>. Utrechtschestraat 1. Intercomm. Telephoonnummer 66. PRIJS DER ADVERTENTIES: V.n 1—6 regelif 0.7S. Elke regel meer0.15. Groote letters naar plaatsruimte. Voor handel en bedrijf bestaan voordeeliee bepalingen tot het herhaald adverreergn in dit Blad bi] abonnement Eena circulaire, bevattende de voorwaarden, wordt op aanvraag toegezonden. Kennisgevingen. De Burgemeester e" Wethouders van Amers foort. Gezien het besluit van 'Heeren Gedeputeerde Staten der provincie Utrecht, van den 21. De cember 1905, No. 24, (Provinciaal-Blad No. 191) en een brief van den IJker, chef van dienst, d d. 1 Januari 1907, No. 2 Brengen ter kennis van de ingezetenen dezer Gemeente, dat de herijk der maten en gewichten voor de herijk-periode van 1 Januari 1906 tot 1 September 1907, in een der benedenlokalen van het „Werkhuis" alhier zal geschieden van Maan dag 21 Januari tot en met Donderdag 7 Febru ari aanstaande, uitgezonderd Zaterdag 26 Janu ari, Zondag 27 Januari, Vrijdag 1 Februari, Za terdag 2 Februari en Zondag 3 Februari lcnjv. Dat de letter q in den "gewonen schrijfvorm, bestemd is tot goedkeunngsmerk, zoowel van den ijk als den herijk, en bij den ijk en herijk van gasmeters de Koninklijke Kroon, en dat volgens Koninklijk besluit van den 9. November 1869 (Staatsblad No. io7) het afkeuringsmerk bestaat uit een gelykzijdigen driehoek, met arceeringen loodrecht oo eene der zijden dat belanghebbenden verplicht zijn hunne maten en gewichten behoorlijk schoon en droog gemaakt, bij den IJker, tijdens zijn verblijf m deze Gemeente, tot het ondergaan van den her ijk, te bezorgen, en dat zij, die zulks verzuimen, of daarin verhinderd worden op de hiervoor aan gewezen dagen, voormelde maten en gewichten, vóór den 1. September 1907 ter herijking aan het IJkkantoor te Utiecht moeten aanbieden, welk kantoor geopend is eiken Zaterdag", tel kens van 9 tot 1 uur, en in de maand Augustus 1907 op alle werkdagen van 912 en 13 uur dat de milligramgewichten uitsluitend aan de IJkkantoren geverifieerd worden en vrachtvrij kunnen worden opgezonden onder het adres „IJkkantoor Utrecht dat de belanghebbenden gehouden zijn, na de terugontvangst hunner ter herijking aangeboden maten en gewichten, zich te overtuigen, dat die voorzien zijn van het vereischte goedkeurings- rnerk, alvorens dezelven weder in gebruik te nemen of voorhanden te stellen in hunne win kels of plaatsen van bedrijf, waarvoor zij steeds verantwoordelijk blijven dat sedert de herijk der maten en gewichten om de twee jaren plaats heeft, het laatst ge plaatste goed keur ingsmerk ook gedurende twee jaren ongeschonden moet blijven dat, na het eindigen van de lierijkperiode, en alzoo op den 1. September 1907, het gebruiken of voorhanden hebben van maten en gewichten, niet voorzien van de vereischte stempelmerken, volgent, art. 29 der wet van 7 April 1869 (Staats blad 57) verbodenen strafbaar is. Teneinde eene meer ordelijke uitvoering van den herijk mogelijk te maken en daardoor de belanghebbenden tevens voor tijdverlies te vrij waren, worden de ijkplichtigen uitgenoodigd zich zooveel mogelijk te gedragen naar de volgende regeling Voor de Rijks- en Gemeente-inrichtingen, 6poor- en andere vervoermiddelen en verkoopers van maten n gewichtenMaandag 21 Januari van 1012 en 121,2^ uur. Voor Wijk ADingdag 22 Januari van 912 en 12£21, uur. Voor Wijk B Woensdag 23 Januari van 9 12 en 12£2^ uur. Voor Wijk C, le helftDonderdag 24 Januari van 912 en 12^2^ uur. Voor Leusden: Vrijdag 25 Januari van 912 uur. Voor StoutenburgVrijdag 25 Januari van 12£-2£ uur. Voor Wijk C, 2e helftMaandag 28 Januari van 912 uur. Voor Wijk D, le helftMaandag 28 Januari van 12£20; uur. Voor Wijk D, 2e helftDinsdag 29 Januari van 9—12 en 12^2| uur. Voor Wijk EWoensdag 30 Januari van 9 12 en 122£ uur. Voor Wijk Fvan No. 1200, Donderdag 31 Januari van 912 en 12^2£ uur. Voor Wijk F, van No. 200—400, Maandag 4 Februari van 9—12 en 12£2^ uur. Voor Wijk F: van _,o. 400—einde, Dinsdag 5 Februari van 912 en 1212^ uur. Voor Wijk G, H en IWoensdag 6 Februari van 9—12 en 12£2A uur. Voor 1de Apothekers, Juweliers. Goud- en Zilversmeden, Donderdag 7 Februari van 9 12 uur. De ingezetenen worden uitgenoodigd bij de aan bieding tot den herijk, het wijknummer van hun huis óp te geven, en nadrukkelijk aangemaand zich getrouwelijk van hunne verplichtingen ten deze te kwijten, teneinde bewaard te blijven voor de onaangename Gevolgen en boete, tegen de na- latigén vastgesteld. Amersfoort, 9 Januari 1907. Burgemeester en Wethouders roornoenul De Secretaris, De Burgemeester, J. G. 8TENFERT KROESE. WUIJTIBRS GEMEENTE BELASTINGEN. I)e Gemeente-Ontvanger van Amersfoort her innert bij deze, voor zooveel noodig, aan de spoodme voldoening der nog openstaande posten, plaatselijke inkomsten- en si raatbelasting, aan gezien weldra met de vervolging zal worden voortgegaan. Amersfoort. 17 Januari 1907. I)e Ontvanger voornoemd, K. v. d BURG Het «fficierskorps. Blijkens de naam- en ranglijst voor 1907 telt het leger aan officieren Nederlandsche leger Generale staf. 1 Lu it.-generaal, 2 ge- neraal-majoors, 1 kolonel, 5 luit.-kolonels, 3 majoors en 17 kapiteins. Provinciale staf. 4 Luit.-kolonels en 6 majoors. Plaatselijke staf. 1 Kolonel, 2 luit- kolonels, 6 kapiteins, 7 le luitenants en 3 2e luitenants. Infanterie. 5 Generaal-majoors, 12 ko lonels, 35 luit.-kolonels, 31 majoors, 290 kapiteins, 414 le luitenants en 173 2e lui tenants. Reserve7 kapiteins, 52 le luite nants en 134 2e luitenants; 95 militie 2e luitenants. Cavalerie. 1 Generaal-majoor, 1 kolo nel, 6 luit.-kokmels, 4 majoors, 27 ritmees ters, 60 le luitenants en 19 2e luitenants Reserve2 ritmeesters, 2 le luitenants en 23 2e luitenants. Artillerie. 1 Luit.-generaal, 2 gene raal-majoors, 6 kolonels, 15 luit.-kolonels, 14 majoors, 120 kapiteins, 181 le luitenants en 50 2e luitenants. Reserve; 1 kapitein, 4 le luitenants en 15 2e luitenants; 13 militie 2e luitenants. Magazijnmeesters4 majoors, 9 kapiteins. 4 le luiter-vnts en 2 2o luitenants- Genie. 1 Generaal-majoor, 2 kolonels, 7 luit.-kolonels, 5 majoors, 37 kapiteins, 29 le luitenants en 20 2e luitenants. Reserve 4 kapiteins, 2 le luitenants en 2 2e luite nants. Maréchaussee. 2 Luit-kolonels, 2 ma joors, 12 kapiteins en 2 le luitenants. Administratie. Intendanten1 gene raal-majoor. 1 kolonel, 4 luit.-kolonels, 4 majoors, 10 kapiteins. Kwartiermeesters: 3 luit.-kolonels. 4 majoors, 34 kapiteins, 63 le-luitenants en 15 2e-luitenants. Magazijn meesters 1 majoor en 2 kapiteins. Geneeskundigen dienst. Officieren van gezondheid1 generaal-majoor, 3 kolonels, 8 luit.-kolonels, 7 majoors, 48 kapiteins en 44 le-luitenants. Reserve: 7 kapiteins en 38 le-luitenants Apothekers: 1 luit.-kolo nel, 1 majoor, 17 kapiteins en 4 le-luite nants. Reserve2e le-luitenants. Paarden artsen 1 luit.-kolonel, 3 majoors, 13 ka piteins en 23 le-luitenants. Admniistra- fceurs2 kapiteins. Op non-activiteit. Infanterie. 1 generaal-majoor, 1 kolo nel, 5 luit.-kolonels, 2 majoors, 18 kapiteins. 15 le-luitenants en 4 2e-luitenants. Cavalerie. 1 luit.-kolonel, 1 majoor, 3 ritmeesters en 4 le-luitenants. Aitillerie. 1 generaal-majoor, 3 kolo nels, 2 kapiteins, 6 le-luitenants. Administratie. 1 luit.-kolonel, 1 ka pitein en 3 le luitenants. Geneeskundigen dienst. 1 majoor, 1 kapitein en 2 le-luitenants. Landweer. Infanterie. 3 kolonels, 4 luit.-kolonels, 13 majoors, 54 kapiteins, 27 le-luitenants en 93 2e-luitenants. Artillerie. 4 kapiteins, 3 le-luitenants en 17 2e luitenants. Administratie. 3 kapiteins, 2 le-UA-nants en 5 2e-luftenants. Oost-Indisch leger. Infanterie. 2 generaal-majoors, 4 ko lonels, 19 luit.-kolonels, 27 majoors, 252 kapiteins, 365 le-luitenants, 205 2e-luite- nants en 1Ö8 onder-luitenants. Cavalerie. 1 kolonel, 2 majoors, 13 rit me-esters, 17 le-luitenants en 7 2e-luite- nants. Artillerie. 1 Generaal-majoor, 3 kolo nels, 6 luit.-kolonels, 6 majoors, 47 kapi teins, 57 le-luitenants en 28 2e-luitenants. Magazijnmeesters: 5 le-luitenants en 5 2e- luitenants. G.nie. 1 kolonel, 3 luit.-kolonels, 10 n?'joors. 19 kapiteins. 16 le-luitenants en 4 2e-luitenants. Magazijnmeesters: 2 ka piteins en 8 le-luitenants. Administratie. Intendanten: 1 kolo nel, 3 luit.-kolonels. 5 majoors en 14 ka piteins. Kwartiermeesters1 majoor. 26 ka- pitei* 57 le-luitenants en 31 2e-luitenants. Magazijnmeesters: 1 kapitein, 4 le-luite nants en 7 2e-Iuitenants. Geneeskundigen dienst. Officieren van gezondheid1 kolonel. 7 luit.-kolonels, 10 majoors. 117 kapiteins, 66 lè-luitenants en 23 tijdelijke le-luitenants. Apothekers: 1 luit.-kolonel, 1 majoor, 16 kapiteins, 18 le- luitenants en 6 onder-luitenants. Paarden artsen 1 majoor, 4 kapiteins en 6 le-lui- tenants. Landmacht in West-Indië. Kolonie Suriname. Infanterie: 2 kapiteins, 9 le luitenants, 1 2e luitenant. Geneeskundigen dienst 1 kapitein en 5 le-luitenants. Administrateur1 kapitein. Kolonie Curafao. Infanterie: i kapitein en 4 le-luitenants Artillerie: 1 le-luitenant. Geneeskundigen dienst 1 kapitein en 2 le-luitenants. De werking van het pacht- contract. Men schrijft aan de N R. Ct. ,,A!s gedelegeerden, tevens vormende de Nederlandsche commissie om een onderzoek in te stellen naar de plaatselijke toestanden in zake de werking van het pachtcontract door geheel Nederland, zijn benoemdVoor Drenthe: do heer P. Wielinga te Assen, te vens secretaris-penningmeestervoer Gro ningen de heer Toren te Midwolda voor Friesland de heer J. Tiesma te Leeuwar den; voor Overijssel: de heer rar. Sybrandy te Almelovoor Utrechtde heer Dinge- manse te Utrecht; voor Noord-Holland: de heer Soliortinghuis te Zaandamvoor Zuid- Holland de heeren Van Naamen te Zwijn- drecht, Van Leeuwen te Leiderdorp en Hoo- geboom te Honselaarsdijk (do laatste drie als hoofdbestuurders van de Nederlandsche christelijke patroonsvereeniging Boaz)voor Zeelandde heer P. Dieleman te Middel burg; voor Noord-Brabant en Limburg: de heer J. Oerlemans te Drongelen. De Provinciale Comité's bestaan meeren- deels uit landbouwers, mannen van de prac- tïjfc. De eerste vergadering van de commissie heeft reeds plaats gehad te Utrecht, onder leiding van prof. mr. Diepenhorst, hoogleer aar aan de Vrije Universiteit te Amsterdam. Daarin is vastgesteld eene voorloopige lijst van punten, betreffende een onderzoek naar het pachtcontract, er is tevens opgemaakt eene vragenlijst voor de Provinciale Co mité's". Verbetering in het Marktwezen IV. (Slot). Ten slotte stellen wij voor, dat de ver eeniging „Handel en Nijverheid" afschrift, van dik rapport zend© aan. den Raad der gemeente Amersfoort met het volgendé adres Aan den Raad der Gemeente Amersfoort. Gooft eerbdeddglijk te kennen de veneend- ging „Handel en Nijverheid", .gevestigd te Amersfoort., goedgekeurd; bij kon. besluit, cd. 3 Maart 1902 (Staatsblad' no. 35) thans 215 leden tellende, bijna allen behoorendte tot den haudeldirij vendeur en industrieelen. middenstand, dat zij in hare vergadering van 3 Januari 1907 heefo kennis genomen van het rapport der in hare vergadering van. den 15. Juni 1906 uit haar midden benoemd© Marktcom- missie omtrent de vraag „langs welken weg kunnen te Amersfoort, verbeteringten worden aangebracht, in marktplaatsen, en marktwe zen", waarvan de vereeniging de eer heeft aan uw Achtbaar ooilege een afschrift aan te bieden, vergezeld van kaarten, plannen ooi begroetingen dat zij haar volle adhaosio betuigt met het daarin aangevoerde en met de plannen /tot verbetering van de Ameusfoortbch© marktplaatsen en bet marktverkeer; diat zij den Raad beleefdelijk doch drin gend verzoekt, deze plannen niet alleen te overwegen, maar ook t© besluiten, die met bekwamen spoed ten, uitvoer te leggen dat zij. met de wetenschap, dat nog sléchts weinige jaren geleden, uw Achtbaar college zoo belangrijke sommen voteerde, in engeren zin uitsluitend ten behoeve van en kele groothandelaren, en wel wetend, dat reeds lange jaren plannen voor verbetering van liet marktwezen ten behoeve van een breed© schare kleinhandelaren en land- en tuinbouwproducenten hangendé zijn hare plannen met het volste vertrouwen ter afdoening in uwe handen stelt. 't Welk doende, enz. Voorzitter. le Secretaris. Aldus gerapporteerd in de Alge- meone vergadering der vereeniging ..Handel en Nijverheid", gehou den den 3. Januari 1907. De Commissie. J. VAN DER WAL Kzn Voorzitter J M. REUTEN. Secretaris. B SCHIMMEL Hz S. J VAN DUINEN, adviseerend lid. M. R N. OOSTERVEEN, adv. lid. Memorie van Toelichting Behoorende bij het rekest, aan den Raad dezer Gemeente van de Vereeniging „Handel en Nijverheid" ter verbetering van liet marktwezen alhier. Mijne heeren Bij dezo veroorlooven wij ons de vrijheid het volgende te voegen bij ons rekest en bet- Rapport der Commissie, deze laatste in 't leven geroepen door onze Vereeniging ter beant woording van de vraag „Wat kan er gedaan worden tot ver betering van de Marktplaatsen en van het Marktwezen te dezer stede"? Roods meermalen zijn alhier pqgjingen aangewend, om verbetering te verkrijgen in. de marktplaatsen voor tuin- en land'bouw- produkten 1 Vooral is verbetering van of juister ge zegd het aanbrengn van eene geschikte plaats voor eene eiermarkt, op den, voor grond geplaatst-. E eieren handelaren hebben o. a. in den nazomer van het jaar 1903 aan den Raad een rekest ingediend', om eene pas sende markt voor dit pixxhikt to verkrijgen. Naar aanleiding daarvan is, door het. college van B. en W. advies gevraagd aan de Ka mer va.n Koophandel en Fabrieken, maar tot heden is 't gebleven bij het indienen van dat advies, zonder dat daaraan oenig verder fevolg L gegeven, ten minste in het open aar. De Vereeniging ,,H. en N." acht dit han gende vraagstuk te belangrijk, en van haar standpunt zelfs onverantwoordelijk, het op de lange baan te zien schuiven, met. het oog op de vele belangen, die parallel loopen met het inrichten van goede marktplaatsen. Zij acht het- harer onwaardig, indien zij in deze materie geone pogingen zoude aan wenden tot- verbetering, waar hare Statuten voorschrijven te trachten handel en nijver heid in den geheelen omvang te bevorde ren. En dat- hier inderdaad groote belangen voor de toekomst op het spel staan, daarvan geeft het uitvoerige rapport van de com missie duidelijke bewijzen Te meer acht do Vereeniging het hare taak een plan ter afdoende verbetering in te dionen, nu geono voorstellen werden ge daan in de gewenschte richting. Want liet- het advies, uitgebracht door de K. v. K. en F.acht onze Vereeniging te éénzijdig. 't ls verre van ons het advies der Ka mer door dit- oordeel te willen verkleinen. Die éénzijdigheid zal waarschijnlijk veroor zaakt zijn, wijl zij slechts had te antwoor den op een© haar gestelde vraag. Het plan, neergelegd in ons rapport-, regelt heu geheel© marktwezen, ook in zijne onderdooien Het geeft niet- alleen eene gewenschte op lossing voor het heden maar het gaat ver der en geeft Amersfoort een stoot in de goede rich A rt om haar te helpen bij het tewerkste-^k» pogingen, die kunnen lei den tot versterking van de bronnen van in komsten De gen.-commiade stelt zich voor, voor zoover dit in hare macht is, aan Amersfoort te geven datgene, wat zij. in de eerste plaats noodig heeft, wil zij' haar markt verkeer, met al de voordéelen daaraan ver- bondenzien bloeien, en groeien. Gedachtig aan het„.gelegenheid baart genegenheid", hebben zij liet marktwezen op een leest geschoeid, die reeds in de naaste toekomst vruchten kan af wei-penmaar ook bij uitbreiding van den aanvoer van tuin en landbouwprodukten, aan redelijk te stel len eischen zal beantwoorden. Bij goede voorlichting en daardoor meer wetenschappelijke cultuur kan zich hier een tak van nijverheid ontwikkelen, die thans slaapt, maar waartoe slechts weinig kracht zal blijken noodig te zijn om hem te doen ontwaken, nil. het tuinbouwbedrijf in uitge breider zin Maar zal ontwikkeling der Tuinbouw- en Groententeelt, 't zij met of zonder stichting van vereenigingen of maatschappijen, kans van slagen hebben, dan is vóór alles noodig, dat het marktwezen alhier eene grondige ver betering ondergaaft.. Het onontbeerlijke, nl. geschikte gronden voor den 'bloei van liet tuinbouwbedrijf, is aanwezig Aan de Noord, Oost. en Zuid-Oost. zijde der stad liggen ettelijke hectaren grond, in de eerste plaats aangewezen voor ©ene zoo danige cultuur. En wanneer die tot ontwik keling komt, door het verbeterde marktver keer, dan zal zij een© rijk© bron van inkom sten zijn voor Amersfoort- Wij, zijn dan ook in 't vaste vertrouwen, dat dien weg uit, eene toekomst voor onzb stad is gelegen. Wij zeiden .reeds, dat in den beginne leiding noodig zal zijiri. Daartoe vestigen wij inzonderheid uwe aandacht op de markt- ooromissie. door den heer rapporteur aan 't einde van zijn betoog gesproken. Wanneer in die markt-commissie mannentoegerust niet kennis van zaken, eene plaats oriangen, voeling houdende en overleg plegende met verschillende vereenigingen op het betrokken gebiedals bemiddelaar optredende in moei lijke zaken tusechcn producent en consu ment, dan kan zulk eene commissie een zegen worden voor een geheel e landstreek. Onze Memorie van Toelichting zouden wij niet volledig achten, indien wij de finan- cieele zijde van het vraagstuk buiten be spreking lieften. Wij zijn vol vertrouwen, dat zij., wien de A mersf oortors het behartigen, van hunne be langen hébben toevertrouwd', niet zullen schromen hunne goedkeuring te bochten aan plannen, die van algemeen belang voor onze stad zijn. Zuinigheid 'betrachten is eene deugd, die alleszins is aan te bevelen Maai- wa.t is zuinigheid? Eene, die de wijsheid bedriegt, toch zeker niet van de goede soort? Is liet eene te verdedigen zuinigheid, als de handen op de zakken worden gehouden, wanneer wijs beleid voorschrijft- de handen er in te steken Van misplaatste zuinigheid van. particu liere zijde op industrieel gebied, heeft Amersfoort treurige ervaring. Wij achten de oorzaak, waardoor in een 50-tal jaren dé plaats is achteruitgegaan, zoo niet geheel, dantoch voor het grootste deeil gelegen in kortzichtigheid en onwijze zuinigheid' van particulieren, die in vroegere dagen de ba kens niét hebben verzet toen het. diep ver liep' Amersfoort- heeft den tijd gekend, dat hare artikelen uit de katoenweverijen, eene vermaardheid1 bezaten, die andere plaatsen haar benijdden. Nog klinken de namen van Amersfoortsch linnen en Amersfoortech ke per, maar nu door fabrieken van andere plaatsen in den handel gebrachtToen, door eene omwenteling in 'de techniek, tengevolge van de invoering van stoomwerktuigendie handenarbeid! niet meer kon wedijveren te gen de machinale hadden hier de fabri kanten en handelaren de handen van de zakken moeten laten glijden en de concur rentie het. hoofd moeten bieden door omzet ting van het hand- en atoombedrijf. Maar verkeerde zuinigheid zetelde ten troon en deed langzamerhand weefgetouw na weefge touw stilstaanhet. levendige tikken en klikklakken der getouwen verstomde meer en meer en armoede trad in: de plaats van de eens zoo bloeiende industrie. Haddien zij., die toenmaals deze industrie beheerschten, ge daan als hunne collega's te Einscliedé, Hen gelo, Tilburg en meerdere plaatsen, dian zouden we hier thans, naar alle waarschijn lijkheid. in dezelfde mate welvaart hebben, als daar heeiscbt en telken jare aangroeit. Een oud spreekwoord zegt: „een bakker, die zijn oven besteelt, besteelt zijn eigen geldla." De waarheid hiervan is door het verloopen der weverijen bewezen. De le» van particuliere zijde der gemeente gegeven, moet, dunkt ons, dé tegenwoordige bestuur- deren tot nadenken, stemmen. Want er zijn toestanden, waarbij de gemeente t/uaschen- beide moet. tredentoestandendie van par ticuliere zijde niet geregeld kunnen worden. Wij zijn overtuigd, dat een zoodanige toe stand hier aanwezig is. En wjaar van gemeenteweg© zooveel zaken financieel worden gesteund, minder het groote, algemeen© belang rakende, durven wij met vertrouwen de hoop uitspreken, dat de raad de benoodigdo gelden voor eene al geheel© herziening van het marktwezen, vol gens onze plannen zal toestaan. Met- te meer vrijmoedigheid durven: wij daartoe bij den raad' aandringen, wijil bij eene nieuwe rege ling van de verordening op het marktwezen, door de voorgestelde heffing van marktgel- den, daarmee rente en af lessing van het., voor de verbetering van het marktwezen, te Iconen kapitaal, zullen kunnen worden vol daan. Onomstootelijk blijkt uit de gegevens, van zoovele gemeentebesturen ontvangen, dat overal waar in dé laatete jaren koeten voor verbeteringen van het. Marktwezen zijai gemaakt, deze word'en gevolgd; door groote ren aanvoer en meerderen omzet. En bier te Amersfoort, waar, dooi- alle betrokken personen en vereenigingen luide om verbetering wordt, geroepen, daar kon het niet anders dan als een eisch des tijds wordén aangemerkt., naar die stemmen te luisteren. Wordt door gebrek aan goedé markt-inrichtingen dé aanvoer van tuin- en landbouwproducten naar andere markten ge leid, (en daarvoor bestaat gegronde vrees,) dan kan Amersfoort achter t net visachen Amersfoort mag zich gelukkig prijzen vooruit te gaanvoor haar doen, met rassahe schredenEen grooten stoot daaraan gaf do door Amersfoort- altijd hoog te waardeeren burgemeester jhr. mr. T. A. J. van Asch van Wijck. Hij ruimde bezwaren op, die te voren kwamen, toen er sprake was om hier een groot garnizoen te vestigen:. Ook hiji be greep, dat de eerste voorwaarde, om de stad, die aan zijne hoede was toevertrouwd, to doen bloeien ishare inkomsten te vermeer deren Hij hoeft daaraan gearbeid op het Binnenhol in Den Haag, zoowel als op den Westsingel hier, met kracht van redenen en klemmende argumentenwaardoor hij zich een eerzuil heeft gesticht, in de harten van allen, die het welzijn van Amersfoort, be oogen en betrachten. "Van zijne energie en werk krach' genieten wij reeds de heerlijke vruchten Hoe dankbaar Amersfoort hiervoor ook moge zijn. en hoezeer wij waardeeren de lof felijke pogingen van onzen tegenwoordigen 'burgervader, om die bron van inkomsten, op te voeren tot gTootero capaciteit, toch acht onze vereeniging het niet- voldoend© te blij ven drijven op de r©odls verkregen voordée len. Do geest, van voortgaan. vooruit gaan vaart door hare leden, een trek aan goede kooplieden eigenZij wil trachten nieuwe bronnen van welvaart te openen, re kening houdend© met bestaande toestanden. Daarom doet zij een beroep op dé welwil lendheid van het- Dogelij.ksch Bestuur en op de hulp en don steun van de afgevaardigden der ingezetenen, zoowel in Raad als in Ka mer van Koophandel, om een grond te be reiden, waarop kan worden voortgebouwd. Moge ons pogen met- ©em gunstigen uitslag worden bekroond Het -bestuur der Vereeniging „Handel en Nijverheid" S. J. VAN DUINEN, Voorzitter. J. VAN DHR WAL Kzn.. 1© Sccr. Amersfoort. 3 Januari 1907.

Amersfoortsch Dagblad | 1907 | | pagina 1