BINNENLAND. Britschcn minister van koloniën op hel pro test, dat zij heeft laten hooron omdat is nagelaten dc toestemming van den Australi- schen bondsstaat te verwerven tot de bepa lingen van het tusschen Engeland on Frankrijk over do nieuwe Hebriden gesloten verdrag. De eerste minister Deakin ver klaart het antwoord van den minister van koloniën voor onbevredigend en handhaaft zijn protest. M\f\éL vDo dochter van president Roosevelt, mevr Longworth, heeft in W ashington in de uitgaande wereld een nieuwe mode in gevoerd. of liever ee.i in onbruik geraakte doen herleven, door oorbellen te dragen. De andere deftige dames te Washington doen het nu ook. v Te Darijs hebben dieven hun slag geslagon 111 een juwelierszaak op den bou levard Bonne-Nouvello drongen zij des nachts binnen en namen voor 100.000 francs aan juweelen moe. Het personeel was Za terdagavond vertrokken en daar een nacht waker niet aanwezig was, konden de dieven door de voordeur in den winkel komen. Den volgenden ochtend bemerkte een politie agent dezen diefstal en waarschuwde zijn collega's. Toen bleek, dat de nachtelijke bezoekers in do magazijnen, rustig uit de vitrines gekozen hadden, wat hun het besto toescheen. Merkwaardig is het, dat de die ven met zulk een groote snelheid, zonder de opmerkzaamheid van voorbijgangers te trekken, de deur hebben kunnen openen, die ook geen spoor van inbraak vertoont. Londen17 Jan. Een telegram van de New-York Herald uit Kingston van heden meldtt De brand is geëindigd. De verliezen worden <>p 2 millioen p. st. geraamd. Er is dringende behoefte aan levensmiddelen en tenten Landen, 17 Jan. Het departement van koloniën, dat het cijfer van 90,0ÖÖ, dat in een telegram uit Sint-Thomas voor do daklooeen is opgegeven, moet zijn 9000. vNaar de Milaansche oorrespondent van de Echo de Paris seint, is op het eiland Caea Mjcciola een aardschok gevoeld, die een paniek onder de inwoners veroorzaakte De t biografische verbinding met het eiland is gestoord. De Staatscourant van Vrijdag 18 Ja nuari 1907 bevat o. in. do volgende Konink lijke besluiten op verzoek eervol ontslagen als belasting ontvanger M. J. Rarbasws te Renkum benoemd tot officier in de Oranje-Nassau- Ordo 1) L. Graad'; van Roggje®, Neder - landsch ingenieur in Perzisehen staatsdienst benoemd tot commies der posterijen le kl6asso, II. J. Messink, thans commies '2e klasse. Hare Majesteit de Koningin heeft op 16 Januari 1907 in plechtig gehoor de ge- oofsbrieven in ontvangst genomen van zijne Excellentie den heer F. G. Hagerup, buiten gewoon gerant en gevolmachtigd minister van Zijne Majesteit den Koning van Noor- vege: en van Zijne Excellentie den heer Aim&ro Sato, buitengewoon gezant en ge- vol machtig! minister van Zijne' Majesteit <lcn Keizer van Japan, die tevens aan Hare Majesteit de Koningin heeft aangeboden de 'erugroepinssbrieven van zijnen ambtsvoor ganger. Zijne Excellentie den heer N. Mit- suhashi. Voor hot thé dansant gisternavond ten Ilovo gegeven, hadden H. M. en Z. K. II. do Prins uitgenoodigd Do leden der Koninklijke Huizen, het corps diplomatique, de Ministers, Ministers van Staat, leden van de Raad van State, oen ige leden van de Eerste en Tweede Ka- mor. den Commi-saris der Koningin- in Zuid- Holland. burgemeester en wethouders, leden van de rechterlijke macht, vlag-, opper- en hoofdofficieren van zee- en landmacht, be nevens tal van particulieren, dames en hoe ren. behooronde tot de uitgaande kringen der residentie. Dc audiëntie van den minister van waterstaat zal Zaterdag niet plaats hebben. Onze consul-generaal te Hongkong, de heer F. :lHaver Droese, is te 's Graven hage met verlof. Omtrent den gezondheidstoestand van het lid der Tweede Kamer, jhr. V. de Stuers, verneemt- d© N C. nader, dat do heer De Stuers wegens een inderdaad ernstig ooglij den nu sedert 14 dagen onder behandeling is van een oogarts. Voor 't oogenblik is ech ter do ziekte niet van dien aard, dat voor het verlies van het- gezichtsvermogen be hoeft gevreesd te worden. - Amsterdamsche Raad. In cc Woensdag gehouden vergadering van den ge meenteraad van Amsterdam vroeg de heer S:nit verlof te mogen in te rpel loeren over r.et geval met het echtpaar Orlemans, dat op net eind van het vorige jaar, op niet ge hoe' verklaart are wijze, - - men meent ge stikt door gasontsnapping noodlottig om het leven kwam. De wethouder Heemskerk las ter beant woording he' indertijd uitgebrachte offi cieels rappovi- voor. Do interpollant, die nog den wensch uit sprak. om he; publiek te waarschuwen voor ongevailen. di« met de gasleidingen konden gebeuren, kieeg ten antwoord, dat een be tere waarschuwing, dan om bij onraad een van de bureau's er van in kennis te stollen, niet wel mogelijk was. Het ongeval, dat zoo noodlot tri 2 afliep, vond hoogstwaarschijnlijk zijn oorzaak daarin, dat de oude lieden hot defect, dat aanwezig was en ook gevonden werd, niet geroken hebben. Nagenoeg de geheele zitting werd daarna besteed aan de tweede lezing van hot werk- iiedenreglementIn enkclo artikelen werd nog oen kleine wijziging gebracht, waarna het reglement z b. s. in zijn geheel werd goedgekeurd De vergadering werd, nadat nog enkele benoemingen gedaan waren, uitgesteld tot 's avonds. In de avoud-vergadering namen de dis cussies over een request van een gepeusion- neertle werkman der gemeente een geruimen tijd in beslag Bedoelde man was afgekeurd wegens een liartgebrek, dus niet wegens iichaamagebieken in en door den dienstver- kregen. Hij heeft echter indertijd een riool- deksel op z;jn hand gekregen eu sedert is een armstijfheid. waaraan hij reeds sinds zijn jeugd lijdende was, verergerd. Verschillende raadsleden meenden, dat er aanleiding wa. om dezen man, die f 5 pen sioen per week heeft, een hoogcr pensioen toe te Kenmn, doch van de zijde van B. en W. werd aaugevoerd, dat de pensioensvcror- dening geen andere toepassing toeliet. Intusschen was de meerderheid van den raad de ma i zóó welgezind, dat het afwij zend prae-advies van B. en W. werd ver worpen en een voorstol van de heeren Van den Bergh c. s., om den man oen wekelijk- sche toelage van f 3 bij zijn pensioen te geven, wer-1 aangenomen en wel met 22 te gen 15 stemmen Het voorste, lot het bouwen van een lift m het gemeenteraadsgebouw werd door eeni- ge loden bestreden en na verdediging van den wethouder Serrurier, met groote meer derheid verworpen. Aangenomer werd zonder stemming een voordracht vai. B. en W.om hen te mach tigen op het westelijk deei der IJ-kade een electrische traverse, vijf 2-tons electriscke kranen naar behoefte en eenige meerpalen te plaatsen, waarvan de gezamenlijke kosten op f 96.000 worden geraamd. Eveneens de voordracht om een bedrag van f 3500 be schikbaar te stellen ten behoeve van een door de besturen der Maatsahappij tot be vordering de- Bouwkunst en van het Ge nootschap Architectura et Amiicitia" uit te. schrijven prijsvraag, omtrent de indee- ling en bebouwing van het Damplein en zij no omgeving. Daarna ging de raad over in comité gene raal. De gemeenteraad van Haarlem hield zich Woensdagmiddag geruimen tijd bezig met de quaestie over ai of niet evenredige schoolgeldheffing voor de dit jaar te openen school met uitgebreid lager onderwijs, waar aan behoefte bestaat. Ten slotte werd met 16 tegen 14 stem men verworpen het desbetreffend voorstel van den heer Vinoent- Loosjes en aangeno men het voorstel van B. en W. om het schoolgeld te bepalen op f 60 per leerling per jaar. Door do uitvoerige besprekingen en de voorafgaande geheime zitting moesten ver schillende punten worden aangehouden o.a. het voorstel van B. en W. tot het instellen eener commissie van 10 leder, (waarvan 5 raadsleden) welke tot taak zal hebben het doen van een onderzoek naar het al of niet bestaan van gedwongen werkloosheid in de verschillende bedrijven binnen deze gemeen te, het beramen van middelen tegen ge dwongen werkloosheid, indien zij blijkt te bestaan, alsmede tegen do uit die werkloos heid voortvloeiende geldelijke nadeelen en voorts deswege aan den raad voorstellen te doen. Aan de Holl. IJzeren Spoorweg-Maat schappij werd op haar verzoek oen jaar uit stel verleend van regeling cener definitieve concessie voor den aanleg eener electrischo tramlijn in de gemeente. -f De burgemeester der gemeente Dok- kum, de heer D. de Vries, heeft heden on der zeer vele blijken van hoogachting en waardeeruig zijn veertigjarig ambtsjubileum gevierd. De luitenant ter zee der 2de klasse O. Bender dienende aan boord van Hr. Ms. monitor Reinier Claeszen, wordt met 16 Fe bruari a.s. op non-activiteit gesteld, en met dien datum vervangen door den uit Oost- lndië ii» Nederland teruggekeerden luite nant ter zco der 2de klasse C. C. Kayser L e g e r z a k e n In het afgeloopen jaar hebben 102 officieren van het leger hier te lande den militairen dienst verla ten, t. w.gepensioneerd 42, eervol uit den dienst ontslagen 39, overleden 14, overge plaatst bij het leger in Ned.-Indië 5, ontsla gen 1 en vervallen verklaard 1. Men schrijft aan de N. Ct. Volgens de vredesorganisatie van het le ger Is liet aantal ontbrekende officieren van do landweerinfanterie 4 hoofdofficieren en 42 kapiteins; vesting-artillerie 14 kapi teins, genie 2 kapiteins en 2 luitenants; administratie 14 luitenant-kwartiermees ters. Wanneer 15 Juni a.s. het aantal bataljons infanterie van 24 op 48, het aantal com pagnieën vesting-artillerie van 17 op 44, dat der pontonniers van 1 op 2 en dat der ge nietroepen van 2 op 4 gebracht wordt, zal dit incompleet nog aanmerkelijk grooter zijn. De tot kolonel benoemde luitenant kolonel L. do Bruijn komt te Amsterdam in garnizoen .'.o tot directeur van de artillerie schietschool benoemde kapitein E. J. de Bock van het 3e regiment veld-artillorio te Breda to Zwolle; de tot luitenant-kolonel benoem de majoor O. P. Wessels van het 3e regi ment vesting-artillerie blijft te Gorinchem de tot voorzitter der commissie van proef neming benoemde majoor dor artillerie D. H Pelitier te Zwolle komt te 's Gravenhage; de tot kapitein bij het 3e regiment vesting artillerie benoemde le luitenant J. E. Krie- ger van den staf van het wapen bij de ma gazijnen aan de Hem'brug te Gorinchem, ter wijl de nieuw benoemde le luitenant jhr D. R. Gevers Deijnoot van het le, J. M. P. A. Quadekker van het. 3e regiment veld-ar- tillerie, J. Harberts van het ?o en J. van Santen van het 3e regiment vesting-artille rie in garnizoen blijven, resp. to Utrecht, Bergon op Zoom. Amsterdam «n te Gorin chem. Kon. Ond.-Off. Schormbond Uitslag der scherm wedstrijden op 16 Ja nuari 1907 Personeel© wedstrijd op de sabel voor kor poraals en manschappen, 52 deelnemers. lo prijs, verguld zilveren medaille, kor poraal Breijev, le reg. huzaren 2e prijs, zilveren medaille, huzaar v. d. Graaf, 3e reg. huzaren 3e prijs, bronzen medaille, kwartier-mcee- ter Goemans, marine. Ten 8 uur kwamen de deelnemers bij el kaar om zoogenaamd „vrij" te schermen, d. w. z. ieder die lust gevoelde kon een partij op het wapen naar keuze maken. Hiervan werd zeer druk gebruik gemaakt. Hierdoor konden personen die in de 2e af- deeling niet prijswinners schermen, ook werken, met prijswinners van vorige wedstrijden, en daardoor veel leeren. Het was de eerste maal dat dit bij den Kon. Ond.-Off. Schermbond werd toegepast, het viel echter zóó in den geest, zoowel van de schermers, als van de velo officieren toeschouwers, da.t dit systeem het volgende jaar te Utrecht op meer avonden zal wor den toegepast. De avond werd opgeluisterd door een con cert van het strijkorohest van het 11e re giment infanterie, welwillend aangeboden door den kolonel-commandant van dat korps. Onder commando van den sergeant-ma joor Bootsma werd door personeel van de koloniale reserve een zeer vordienstelijike colonne-geweer uitgevoerd, waarmee zeer veel succes werd behaald. Kon. onderofficiersscherm- bond. Uitslag der sohermwedstrijden op 17 Januari 1907. Personeel© wedstrijd op Floret. Afd. II. 97 deelnemers, le prijs, verg. zilv. med. H. Louis, van het escadron ordonnansen 2. pr. kunstvoorwerp, Reijne, van de instr. compagnie; 3. pr. zilv. med., v. Welij, van het reg. gren. en jagers; 4. pr. bronzen med., Simons, van het 2e reg. inf.; 5. pr. bronzen med., Niepoort, van het 3e reg. huzaren. Personeelen wedstrijd op Dueldegen. Afd. II. 56 deelnoiners. 1. pr. kunstvoorwerp, J. Smorenburg, le reg. vest.-art '2. pr. verg. zilv. med., A. Botest, lie reg. inf.; 3. pr. zilv. med. J. Ilazeweijer, le reg. inf. 4. pr. id. B. J Cornelius, marine; 5. pr. kunstvoorwerp, A. G. Kappaburg, 10e reg. inf.; 6. pr. bronzen med., C. v. Beek, Kol - reserve. Pers. wedstrijden op geweer, afd. I, 10 deelnemersle prijs, kunst voorwerp, Sjerp, 7e regt. infanterie2e prijs, verguld zilv. med., Schreudera, Kon. Mil. Academie; 3e prijs, kunstvoorwerp, Smorenburg, le regt. vest.-art Sabel, afd. I, 10 deelnemers: le prijs, kunstvoGiwerp, Cornelius, Marine 2e prijs, kunstvoorwerp. Schonberger, 7e regt. inf. 3e prijs, kunstvoorwerp, Sjerp, 7e regt. inf. Wedstrijd op floret, afd I, 9 deelnemers- le prijs Sjerp, 7e regt. infanterie, kunst voorwerp 2e prijs Cornelius, Marine, kunstvoorwerp3e prijs Schonberger, 7e regt-. infanterie, kunstvoorwerp. Dueldegen, afd. IEenigste prijs, kunst voorwerp. Vijverberg, 3e regt. vesting-artil lerie. Oj) eeii rondreis per automobiel is in de residentie aangekomen de oud-minister president i'i China Kang-Yu-Woi, thans te Londen woonachtig. Benoemd tot lid van den Raad van Toe zicht op notarissen en cand id aat-notarissen N. Kooimans. inspecto r der registratie en domeinen im de 14e divisie te Rotterdam. Benoemd toit collectrice der Staatsloterij te Roermond T. S. H. Hilgers, wed. A. II. H. Smits, aldaar. De heer J. J. van Rennes, tijdelijk leeraar in do Engelscho taal en letterkunde aan de Nederlandscho 9chool voor nijverheid en handel te Enschedé, is thans door den Raad als zoodanig definitief .aangesteld, nu door hem de verplichte acte B werd behaald. Met plechtigen eenvoud, overeenkom- st'g het. karakter van den ontslapene, ge schiedde gisteienmiddag op het kerkhof Nie' 'w Eik en Duinen de ter aarde bestelling van hot stoffelijke overschot van den gep. kapitein van het N.-O. leger, W. Stoop-, Ondor het groot aantal vrienden: in den lijk stoet en op don doodenakker waren velen officieren, wapenbroeders van kapitein Stoop, die met hem in Altjeh en elders in Indië gediend hadden. Als blijk van stille hulde werden bloemen op de kist gestrooid e.. tal van bloemtakken op do groeve gelegd. Daarna dankte een der familieleden na mens de weduwe en dochters en ook uit naam van den in Atjeh vertoevende® zoon, den kapitein W. Stoop Jr.. voor de eer aan de nagedachtenis van den doode bewezen. Mevrouw Leyds. Na een korte, doch hervige ongesteldheid is in den vroegen ochtend van jl. Maandag te haren huize, te 's Gravenhage, overleden mevrouw L. W. S. Leyds geb. Roeff, de echtgenoote van dr. W. J. Leyds, den oud gezant van rie Zuid-Afrikaansche Republiek. In de laats e dagen van het vorige jaar was mevrouw Leyds, volkomen wel, nog in gezel schap op nieuwjaarsdag verkeerde zij reeds in hoogst zorgelijken toestand, stonden de doctoren bijna radeloos voor een dier ge heimzinnige gevallen van inwendige infec tie. De meeste toewijding van meest be kwame medic: heeft geen uitredding mogen brengen. Wel had men in de laatste dagen eenige hoop gekregen, doch verzwakking sloeg deze ten slotte den bodem in. Mevrouw Leyds heeft een belangrijk deel va-i haar leven in Zudd-Afrika gesleten. Als echtgenoot 2 van den toen jeugdigen staats- procr.~our, later staatssecretaris der repu bliek, kwari mevrouw Leyds in 1884 te Pré- tori en slechts onderbroken door korte bezoeken aai. Europa is mevrouw daar gebleven to: aan het einde der negentiger jaren, toen dr. Leyds, als gezant naar Euro pa. vertrok. Mevrouw Leyds was al die jaren, die dikwijls zwareti ingespannen arbeid vor derden van haar echtgenoot, voor dezen een grooten steun, haar deel dragend van den social'u taas die een hoog ambt. onvermij delijk opleg*Niet slechts als voorbeeldige moeder, o< als trouwe medestrijdster van haar man. heeft mevrouw Leyds .zich een liooge reputatie verworven en allen die haar gekend hebben zullen betreuren, dat aan deze goede vrouw en moeder niet is gegund geweest, om op rijperen leeftijd te genieten van de rus' en van de vruchten van haar werkzaam leven(Z.-Afr. P.) De minister van Landbouw maakt be kend, dat H M. de Koningin heeft bepaald, dat de eerste mij®, bij K. B:. van 8 Januari 1903 voor ontginning van Staatswege aan gewezen, den naam zal dragen van ..Staats mijn Wilhelmina" en dat de tweede mijn. bij K B. van 24 October 1906 voor ontginning van Staatswege aangewezen, den naam zal dragen van. ..Staatsmijn Emma". St.-Ot, Tariff Holland Amerika- ij nDe Holland Aimerika-lijn heeft den passagiersprijs naar New-York voor de derde klasse met f 6 verlaagd en gebracht op f 84. Voorts is op alle schepen een onderzeesch kloksignaaltoestel ingevoerd. Ho u t. v e i 1 i n g e n. De groote hout veilingen zijn in de omstreken thans in vol len gang. Over het algemeen worden hoo- gere prijzen besteed dan verleden jaar. Naar berekening wordt het eikenhout op stam ge kocht tegen f 38 a f 40 per voer schors (816 K.G.), terwijl voor ander hakhout f 3 a f 4 per vim (104 bossen) besteed» wordt. Hot nog van het- vorig? jaar overgebleven talhout geldt thans f 5 a f 5.25 per vim. Psychiatrische bijstand. Te 's C raven liage hebben: zicli de heeren mr. J. Limburg, dr. P. Wellenbergh, mr. J. Wolterboek Muller en mr. J. R. B de Roos gevormd tot een voorloopig comiité, dat wil trachten eene vereemging op te richten, in het arrondissement, 's Gravenhage, welke'zich ten doel stelt, aan beklaagden, ten aanzien van wie diit wensckelijk schijnt, peychiaifcri- schen bijstand te verschaffen. Eenige besprekingen van dit comité mot de leden van het Openbaar Ministerie en met psychiaters hebben reeds tot een gunsti- gen uitslag geleid. Versteende menschen. Eten der berichtgevers van het N. v. N. schrijft: Dezer dagen deelde de Frank f. Zeitung mede, dat in het stedelijk ziekenhuis te Wiesbaden was overleden een 37-jarig bouw kundige, die sedert 17 jaren aan een ver steen ingsziekio een hoogst zeldzaam ge val -, was overleden. Langzaam wais zijn lichaam verateend tot dat de dood intrad. Ook in ons land hebben wij| twee dergelijke zieken. In liet Academisch Ziekenhuis te Lei don worden nl. sedert jaren twee patiënten verpleegd, die langzaam maar zeker tot ver steening overgaan. Een hunner, een Dordte- naar van geboorte, wordt sedert 12 jaar in dat ziekenhuis verpleegd. Van af de voeten tot halverwege zijn bovenlijf is hij reedis ver steend, evenals zijn armen tot aan de polsen. Voor zijne opvroolijking bespeelt hij, op kunstige wijze, een mond-harmonica, die hij aan een van boven gespleten stok bevestigd heeft en zoo met zijn nog beweegbare vin gers naai- zijn mond brengt Het grootste gedeelte van het jaar brengt hij, steeds liggende op een met. een rustbed voorziene baar in den tuin door, ten minste wanneer het niet regent, sneeuwt of hagelt. Hij is zeer opgeruimd en heeft steeds bezoek van belangstellende mede-patiënten of vreemdelingen, die van dit zeldzaam ziekte geval hooren en een kijkje bij liem komen nemen. Sigaren, tabak en lekkernijen neemt hij bij die gelegenheid gaarne in ontvangst. De andero jiatiënt wordt reedis een negen tal jaren in hetzelfde ziekenhuis verpleegd, doch is, in tegenstelling van zij® lijdensge- noot, geheel krom. Zijn knieën raken bijna zijn hoofd, hij kan geen andere houding aan nemen c-n slechts met moeite uit hij enkele klanken, die alleen door de verpleegsters ver staan worden. Niets nieuws ondor de zon. Naar aauleiding van berichten in de bladen, dat te Parijs dezer dagen de vrouwelijke fiacrekoetisier haar entree zou maken, schrijft een lezer aan het N. v. d. D dat wat nieuws is voor die wereldstad, oud is voor een uitverkoren plekje van ons eigen vader land. Wie een retourtje neemt per Holl. Spoor naar Oudebildtzijl (Friesl.) kan er zich va® overtuigen. Daar bestuurt sinds jaren eer. vrouw wel geen fiacre, maar een omnibus. Niet zoo nu en dan, ale oen gril er haar toe brengt, ook met om in vrouwe lijken overmoed de teugels uit de hand te nemen van een of ander manspersoon, neen 't is haar beroep, haar broodwinning. Vier maal in de week spant zij haar paarden voor den wagen en in galop gaat het naar Leeu warden. Z©3 passagiers kan zij bergen en wat aa i peraonen ontbreektwordt ge woorilijk door vrachtgoederen aangevuld. Bij buitengewone gelegenheden, op markt dagen, als "t kermis is te Leeuwarden, of als de stad bezoek ontvangt van de Ko ningin, da® spant ze haar rossen voor een omnibus waarin veertien personen plaats vinden, als 't moet twintig, en onverstoord zit ze op den l>ok, neemt met vaste hand de bochten, zet- bij de hellingen met een aan moedigend woord haar dravers aan tot groo- teren spoed, in 't kort, zij verricht haar werk op zoodanige wijze, dat haar Parijsche navolgsters bij haar gerust een lesje mogen nemen Geen mensch steekt geruster zijn wel*'© kend pijpje op, geen mensch tracht zoo on bekommerd zich aan een slaapje te vergasten, dan wanneer hij zich in haar wagen veilig weet 't Mag stormen, en dat zegt wat op die hoogc en kale dijken't mag zoo donker wezen, dat gij geen hand voor oogen kunt zien, en dat zegt. ook wat; 't mag glad we zen va® sneeuw en ijzol, on dat zegt nog méér voor wio die wegen kent zij staat gereed en niemand is er of hij vertrouwt zich aan haar toe. De staking in de Amster damsche haven. Aan de Maatschappij Ooean werd, evenals Woensdag met. ongeveer 170 man gewerkt. Heden is een derde stoom schip, de ,,Idomeneus", met taljak uit Sin gapore aangekomen en zal op dezelfde wijze als ..Ripheus" en „Jason" gelost worden. Op de Handelskade heorschte ietwat meer belangstelling van de zijde der stakers dan Woensdag, doch de orde werd niet verstoord. Het bestuur der Werkgevera-vereeniging oinitvin g itot gisteren voormiddag 11 uur nog geen uitnoodiging van den burgemeester voor een colloquium. Van do vergadering van besturen van or ganisaties. Woensdagavond in 't gebouw van ..Recht en Plicht" gehouden, lekte nog maar weinig uit. Toch wordt vernomen, dat onderscheidene organisaties te verstaan heb ben gegeven, dat zij niet geneigd zijn mode te werken tot uitbreiding der staking, en drongen zij er met klem op aan, dat het conflict op minnelijke wijze uit den weg zou worden geruimd. De voormannen der sta kers, Posthuma en v. Oogen, confereerden gisteren voor de derde maal met den burge meester ten stadhuize. Intusschen meldt de Telegraaf over de houding der werkgevers. Er schijnen voor de Amsterdamsche haven ingrijpende veranderingen op til te zijn. De werkgevers op scheepvaartgebied zijn, in ver band met het hangende conflict, voornemens voorgoed een einde te maken aan de telkens tcrugkeerende werkstakingen. Naar de heer Rekker, voorzitter der werk- geversvareen iging, ons mededeelde, zijn de plannen hiertoe gereed, en zullen ze worden i openbaar gemaakt, zoodra de arbeiders een 1 besliste houding hebben aangenomen, hetzij door opheffing, hetzij door uitbreiding van j den strijd. Zooals men weet, kwam onlangs met de bootwerkeraorganisatie „Recht en Plicht'" een collectief arbeidscontract tot stand, na dat tal van conflicten onrust en beroering hadden gebracht in het havenbedrijf. Toen scheidden do minder parlementaire elemen ten, die van geen contract wilden weten, zich van „Recht en Plicht" af, en organi seerden zich in de nieuwe bootwerkersver- een iging „Door Eendracht Verbetering." De eerste daad dezer vereen iging de staking aan de „Ooean"-lijn heeft de werkgevers deen zien en deen vreezen, dat de stakingsmethode nu eenvoudig door de nieuwe organisatie is overgenomen, dat deze de strijdbijl heeft opgenomen, die door „R. en PI." onder het collectief contract was weggeborgen. Het onwrikbare standpunt der werkgevers in dit conflict moet, naar wij voorts ver namen, gevolg zijn van den beslisten wensch hunnerzijds, cm dadelijk en voorgoed een einde te maken aan de kans oai telkens voor elke kwestie aan storing in het bedrijf te worden blootgesteld, om te voorkomen, dat niet andermaal de kiem wordt gelegd voor een periode van onrust en onzekerheid in heb transportbedrijf, met alle na-deelige ge volgen daarvan voor de zich ontwikkelende Amsterdamsche haven. Daartegen is de houding en zijn de plan nen der werkgeveravereeniging gericht, waarbij de adhaesie. die de andere havenar- boidersorganisaties (w. o. de door het collec tief contract verbonden vereeniging „R. en PI.") aanstonds aan het. optreden van ,,D. E, V." hebben geschonken, van niet ge ringe beteekenis is geweest. Voorts vernam het blad. meer in direct verband met de hangende kwestie, nog hot volgende van bevoegde zijde Nu de bootwerkers bij hun staking heb ben volhard, en dientengevolge do werk boekjes zijn ingetrokken, zal de eventueele opheffing der staking voor hen geen direct effect sorteeren. D. w. z. aanmelding zal hun niet baten, want ze zullen zelf tot aan melding op het terrein hunner vroegere werkzaamheid niet worden toegelaten, om dat de werkgeveraveroem iging voorloopig de werkzaamheden bij de Ocean-Company" met vreemde werkkrachten uitvoert. Maar de opheffing der staking door de werklieden zal de bekendmaking tengevolge hebben van de bijzondere plannen der werk gevers, waarover hierboven is gesproken. Het wachten der werkgevers is, of op een opheffing zonder meer. of op een uitbreiding van liet conflict-. Waar deze wetenschap ook aan het lioofd der gemeente niet zal zijn onthouden, is het uitblijven tot nu t-oe der aangekondigde con ferentie met het werkgeversbest uur verklaar baar. De achterstand bij onze rech terlijke colleges. Gister werd in oen civiole zaak voor het gerechtshof te Amster dam als datum voor het houden der plei dooien bepaald 3 Januari 1908. Kbl. De zaak le Fèvre de Montig- ny en de Geer. Thans kan de Amst. corresp. van de N. R. C. met zekerheid niededeelen. dat de veroordeelde le Fèvre de Montigny geen hooger beroep zal aambeeke- nen tegen het vonnis der rechtbank. Wat de veroordeelde de Geer aangaat, dit kan eerst Zaterdag worden medegedeeld, daar op dien dag zijn verdediger, mr. Mul ler Massis itot een definitief besluit zal ko men na. mr. Besier, n ambtenaar van het O. M. in deze zaak te hébben gesproken. Dood door schuld. De recht bank te Haarlem veroordeelde gister J. Kap- te-yn, te IJmuiden, die daar bij ongeluk een vletter man had doodgeschoten, overeenkom stig den eiscb van het O. M. tot 4 maanden ge van genisstraf He t doen ontstaan van ge vaar. De gewezen chef van dienst van de stoomtram Eindhoven's Hertogenbosch, die door het gerechtshof te 's Hertogen bosch wegens het doen ontstaan van govaar voor het verkeer met st oom vermogentot 14 da gen hechtenis was veroordeeld, doch wiens zaak door den Hoogen Raad naar het Ara- hemsche Hof werd verwezen, is door dit Hof veroordeeld tot f 60 boete, subsidiair 14 dagen hechtenis. Beklaagde was ten laste gelegd, dat hij bevel had gegeven aan don machinist van locomotief no. 9 met een losse machine van Eindhoven naar 's Hertogen bosch te rijden, ofschoon hij wist, dat een tram uit de andere richting in aantocht was, waarmede gemelde locomotief dan ook in botsing is gekomen. Giftmongster. Ze was negentien jaren oud. Ze mocht dus gerekend worden

Amersfoortsch Dagblad | 1907 | | pagina 2