199. Tweede Blad. 5" Jaargang; Zaterdag 19 Januari 1907. KOLONIËN. BINNENLAND. AMERSFOORTSCH DAGBLAD ABONNEMENTSPRIJS Per 5 maanden roor Amersfoortf 1.25. Idem franco per post1.75. Afzonderlijke nummers- 0.05. Deze Courant verschijnt Dagelijks, met uitzondering van Zon- en Feestdagen. Adverientiën, mededeelingen enz., gelieve men vóór 10 uur 's morgens bij de Uitgevers in te zenden. Uitgevers: VALKHOFF Co. Uirechtschestraat 1. Intercomm. Telephoonnummer 66. PRIJ8 DER ADVERTENTIES: Van 1—5 regelsf 0.75. Elke regel meer- 0.15. Groote letters naar plaatsruimte. Voor handel en bedrijf bestaan voordeelige bepalingen tot het herhaald adverreeren in dit Blad bij abonnement Eene circulaire, bevattende de voorwaarden, wordt op aanvraag toegezonden. OOST-INDIE. De civiele en militaire gouverneur van Atjeh en On der h oor igheden seinde 10 Dec. Op patrouille lichte zeifverwonding 2 In- lamdsobe minderenpatrouille in Boven Wojla doodde 7 vijanden, arresteerde 4 vij anden, 15 vrouwen, 19 kinderen; buit een donderbus. Van het gewestelijk bestuur van Atjeh en Onderhoorigheden is op 17 December het volgende telegram ontvangen Door marechaussees onder luitenant Watrin in Boven-Peusamgiau gedood 7 vijanden,, ge arresteerd 5 vrouwen buit een geweer mo del 95. Ter vervanging colonne Scheffer ver trekt heden kapitein De Koek van Leeuwen met 2 sectiën van "het 3de bataljon naar Tapa' Toean. Op patrouille door eigen vuur onbeduidend gewond Europeesche fuselier Van der Heijde. (Java Ct.) Het Advbl. v. Atjeh van 22 December bericht In Tapa' Toean werden neergelegd een klein bendehoofd met een volgeling. Buit een geweer model '95. Maréchaussee-patrouilles legden in Pidië neer een Oei am a met zeveiii volgelingen en bij ongeluk een vrouw; buit een revolver en een voorlader. Verder overvielen zij eenii schuilplaats, buit een karabijn model '95, een beaumont en vier donderbussen. In Peutoë is neergelegd de overgeloopen Oelèëbalang van Pira en bij ongeluk een vrouw. Buit een beaumont. Op patrouille kreeg de sorgeant Spaander man, alg. stamb. no. 52271. eene lichte zelf- verwondrng. Op patrouille werd licht ge-woud de inl. marechaussee Ketadlkramo, alg. stamb no. 51443. Aan het kort verslag der residentie Westerafdeeling van Borneo over de maand October 1906. wordt door de Java-Bode het volgende ontleend; In de Batang Loepar bleven de geruchten Omtrent een op handen zijnden sneltocht van de Serarwak-rebellen tegen Koepang era zijn oendoepa en tegen Djawi op ons gebied, aanhouden. De bocht zou tot dusver niet zijn doorge gaan wegens ongunstige droomen van, de lei ders, waarschijnlijk i)s het dat bovendien de goede bewaking der grenzen tusschen Nanga liadau en Loebqpq An toe hen terug houdt en de sneltocht elders heeni zal plaats hebben. D'ato 21 December wordt uit Weltevre den aan de Sum ata-Post geseind Van Celebes wordt bericht, dat kapitein Van Hulstyn in Sawietto een vijandelijke schuilplaats overviel14 vijanden werden gedbod, buitegeraaakt werden 3 repeteerge weren, 10 Beaumont's, munitie en blanke wapens. Patrouill e-g ©vechten. De .'ava-Bode st brij ft„In de Maeenrempoeloe- anden schijnt de toestand thans weder min der gunstig aan enkele maanden geleden. Er wordt althans bijna dagelijks gevochten, doch tot nu toe is gelukkig het succes steeds aan onze zijde, waartoe niet weinig zal bij dragen het feit, dat de viiand van tactiek schijnt veranderd te zijn en zich niet meer nestelt in versterkingen op bijna ontoegan kelijke rotsen Ook is hét goed merkbaar, aat reeds een groot aantal geweren zijn in genomen. Bij de gevechten in Kaloempine en nabij Kalossi, op den lOen December, werden toch slechts enkele geweren buitge maakt, hoewel er in totaal een kleine hon derd gesneuvelden op het terrein van den strijd achterbleven. Zoolang de bevolking nog in het bezit is van vuurwapens, man keert het ook do verschillende benden niet aan schiettuig; dat geldt zoowel voot Atjeh als voor Celebes, Bali en elders en vandaar dat overal als nummer een op het program ma staat: de bevolking ontwapenen. Ook op Halmaheira schijnt dat niet over bodig. Tot nu toe was het er pais en vrede, doch plotseling schijnen ook ^aar, evenals op Ndeuw-Guiinea, de Alfoeren in kan selarijstijl thans Halifoeroes geheeten wild te zijn geworden. Een aanval op een onzer bivaks kostte ons drie gesneuvelden en vier gewonden, den vijand echter 23 dooden en meer dan 20 gewonden. Dit Fchijnt hem overigens niet te hebben afge schrikt, daa- men vreest, dat hij met groo- ter macht opnieuw een aanval zal doen. Bedriegen wij ons niet, dan zijn op Hal maheira slechts kleine detachementjes gele gerd, getrokken uit het garnizoen van Ter- nate. dat thans wel niet sterker zal zijn dan 75 man onder één officier, daar het een officier met 4C man heeft moeten afstaan voor Fak Fak, zijnde het detachement, dat aldaar zoo slecht te pas is gekomen. We mogen dus van geluk spreken, dat over een oorlogsschip, do Koetei, beschikt kon wor den. Zelfs als de landingsdivisie van do Koetei tijdelijk gebruikt kan worden om het bivak vast te houden, zal het nog een heele toer zijn een voldoend sterke colonne bijeen te biengen, om aanvallend te kun nen optreden. Versterking van de op Hal maheira gelegerde detachementjes zal dan ook wel niet kunnen uitbliyven. Wellicht kan de compagnie van het 13e bataljon, die op Cera.ru gemist kan worden en naar huis toe zou gaan, nog bestemd worden voor tijdelijke bezetting van de onrustige land streken op IialmalheiraEr kan dan in eens goed werk worden gedaan, waaronder wij in de eerste plaats verstaan ontwapening van de bevolking Nu wij eenmaal begonnen zijn ons gezag op dit zoo lang verwaarloosde eiland te Haten gelden, dienen wij ook door te zetten. Gelukkig ziet men daarvan tegenwoordig de noodzakelijkheid in en durft men do ver antwoording er van op zich te nemen. Vroe ger was dat heel anders, waardoor wij thans voor driedubbel werk staan." Bali, Men schrijft- aan het Indische Nieuws v d. Dag uit Tabanan Reeds geruimen tijd broeide het in het gebergte, op ongeveer 6 uur afstand van Tabanan, in kampong Wangaja. Aldaar moest een heilige poera zijn, en van verschil lende zijden kw-men berichten binnen, dat- het bivak door de bevolking zou worden overvallen. De noodige maatregelen werden toen ge durende eenigon tijd genomen, die echter spoedig weer verflauwden. De wachten wor den verdubbeld en gecommandeerd door een officiervroeger hingen er 4 lampen bu-ten het bivak, toen werden er 10 buiten ge hangen. Daarbij bleef het echter. Waren andere maatregelen genomen, wanneer met een flinke patrouille naar de onrustige kampongs ware gegaan, en daar een bivak betrokken, wellicht had het bloedig drama van den 28sten November achterwege kun nen blijven. Den 26sten November de controleur van Tabanan was reeds eenigen tijd op tournée kwam er weder bericht, ditmaal behelzende dat eenige kampongs van plan waren dien ambtenaar te dooden. B'aliërs werden toen uitgezonden om den contro leur op te zoëken en hem van het gevaar te verwittigen. Den volgenden dag rukte een peleton uit om hem te escorteerendit was echter betrekkelijk overbodig, daar de patrouille den controleur reeds op ongeveer 3 uur buiten het bivak ontmoette, op den terugtocht naar Tabanan. Niemand dacht meer aan iets bijzonders, toen den 28sten jl., omstreeks 4 uur nm., een bediende van den controleur in vliegen de vaart het bivak binnenreed, waarop een oogenblik later reeds de schrille tonen van het signaal-alarm door 't bivak klonken. Alles vloog te wapen, niet wetende wat er te doen was. De alarmstelling werd in genomen, maar spoedig stelden wij ons ge rust, toen wij zagen dat er niets in do na bijheid was. Een 50 man sterk troep rukte daarop naar buiten in de richting van kam pong teekilan, waar de vijand gesignaleerd was. En ze was daar ook; tandakkend kwam daar een pl. m. 250 man sterke bende aan, bewapend met stokken en lansen'. Op on geveer 300 M. afstand werden daarop twoo salvo's afgegeven. Verschrikt door de uit werking van het vuur, vlood de bende uit elkander, maar verzamelde zich weder op eenigen afstand. Steeds achtervolgd door ons geweervuur, vluchtte ze voor goed, na 21 dooden achtergelaten te hebben, terwijl vele bloedsporen toonden, dat er ook ge wonden onder de vluchtenden waren. Na een achtervolging van ruim uur. keerde de troep naar het bivak terug, treu- rig gestemd door 't gezicht van de gevallen Baliërs. Waarschijnlijk door de aanslagen van de projectielen, za-gen de lijken er vree- selijk uit en vol huivering wendde ieder 't- hoofd van dc bloederige massa af. Den 29sten jl. rukte een patrouille van 80 bajonetten met voor vier dagen vivres uit naar kampong Wangaja, aangezien men veronderstelde dat de oproerige beweging daarvan uitging; de controleur en assistent resident vergezelden de patrouille. De weg naar bovengenoemde kampong is zeer zwaar en wordt nog bemoeilijkt door tallooze ravijnen. Steeds stijgende, dikwijls tot de knieën door de modder wadende, kwam de troep slechts langzaam vooruit, hetgeen nog werd vermeerderd, doordat do ass.-resident in iedere kampong besprekin gen hield. Er was op tegenstand gerekendreserve munitie was medegenomen en een bijna vol ledige ambulance was bij de patrouille in gedeeld. Ik geloof wel, dat uit ieders hart een zucht van verlichting opsteeg, toen wij in de nabijheid van kampong Penata-han kwa men en daar overal witte vlaggen zagen, terwijl de bevolking, door het geven van klappers en vruchten, blijk gaf van hare goede gezindheid. Verheugd waren wij hier over, omdat wij nu niet behoeven te vech ten tegen eenvoudige landbouwers, die met stokken en lansen bewapend, tegen het ver nielend repeteervuur inloopen en zich als slachtvee laten dooden. Onder een hevige regenbui betrokken wij te ongeveer 3 uur het bivak te Wangaja. Aan alle hoofden werd eene oproeping ge zonden om zich te komen meldenna eeni gen tijid kwamen die dan ook opdagen. Den volgenden dag begon de ass.-res. het onderzoek, hetgeen een geruimen tijd. duur de; daaruit bleek, dat de hoofdbeweging uitging van kampong Sangketan. De bevolking van deze kampong, waarbij zich eenige andere kampongs hadden aan gesloten, waren niet minder van plan dan om de troepen van Tabanan te verdrijven en de zuster van den onlangs overleden vorst van Tabanan tot vorstin van Tabanan te maken Dat opium en pressie van de hoofden op de bevolking oen groote rol spelen in deze zaak. spreekt van zelf. Er komt nog bij, dat de troepen hier nog nimmer geweest waren, en de meeste kam pong-bewoners ter nauwernood wisten ho9 de oompagni© be wapend was. Een en ander sterkte hen in hun geloof, dat stokken en lansen voldoen de waren om de compagnie te verdrijven. Opmerkelijk was het weer om op te mer ken, hoe vlug het vertrouwen van de be volking gevestigd was. Reeds den volgenden dag kwamen een tiental gewonden om zich door dokter Ton Bosch te laten verbinden, wat door dien geneesheer met. veel mensoh- lievendheid en hulpbetoon gedaan werd. De meeste gewonden zagen er betrekkelijk goed uit; slechts één had een buikschot ge kregen, en de dokter achtte verpleging te Tabana n noodzakelijk We voerden hem den volgenden dag ook mede, evenals de schuldige hoofden. Laten we nu hopen dat dit laatste ver set te Tabanan is en de bevolking, ook in de bovenstreken, een tijdperk van rust en welvaart tegemoet gaat. Do St.-Ot. no. 15 bevat een staat van nalatenschappenberustende bij de weeska mers to Batavia, Seraarang en Makasser, die door de daarop rechthebbenden kunnen wor den opgevraagd en ontvangen bij liet. depar tement van Koloniën. Antirevolutionairen in Overijael. Te Zwolle werd Woensdag die partijdag van a.n't i re vol utionaire kiesvereenigingen in Overijsel gehouden. In de miiddagbij eenkomst (de och tendver gadering was niet openbaar) hield ds. Tal- ma, lid van de Tweed© Kamer, een rede over den huidigen politieken toestand. Spreker klaagde, dat die toestand zoo vaag en onzeker was en dat dit 't gevolg was van de wijze waarop in 1905 de verkiezingen wa ren gestreden en uitgevallen. Het- toenmalige minis ter ie-Kuyper,* dat op een goede meer derheid steunde, werd verdreven en in zijn plaats kwam een Kabinet, dat zich als een politiek ministerie heeft laten aandienen, maar dat feitelijk geen meerderheid in de Kamer achter zich heeft. Er is eigenlijk geen enkele positieve poli tieke maatregel, dien dit Kabinet zal kun nen doorvoeren met zulk een heterogene meerderheid. Zal er dan ook iets tot stand komen, dan moet rechts komen helpen, zooals reeds ge schiedde bij Oorlog en Marine, waar de Mi nister steun noodig had van rechts tegen zijn vrienden link* En zoo zal het nog dikwijls gaan Dat spieker voor de begrooting van minis ter Staa1 stemde, wil hij niet verzwijgen, doch hij voegt er slechts aan toe, dat dit geschiedde om persoonlijke redenen, die spreker hier niet nader aanduidde. Minister Rink werd dloor <spr. scherp ge- critiseerd vooral wat betreft de Schoolwet en 's ministers houding inzake het vakonder wijs. Van ministers Veegens had *pr. steeds goede verwachtingen, maar het kwam hem voor dat hij met de Verzekeringswetten op een verkeerden weg geraakt. Ook de plannen van minister De Meester werden nog besproken, waarna spreker enkele woorden wijdde aan de ooahtie van rechts. Zij kan nog zooveel goeds doen Voor kerkelijke politiek zij men links niet bevreesd, want als de coalitie zich daarmee ging inlaten, zou dit haar eigen dood ten .gevolge hebben. Met oen krachtige opwekking om op den ouden beproefden grondslag dien strijd op nieuw aan te binden, besloot, spr. zijn rede. Na de rede van den heer Talma, waaraan prof. Noordtzij nog een warm woord toe voegde, verklaarde mr. Vos de Wael, dat hem a!s katholiek de rede van ds. Talma zeer had bevredigd. Hij hoopte oveneens dat de oiide beproefde gedragslijn bij de recht- sche partijen niet zou worden losgelaten. Hij meende intusschen diat het niet aanging aan de anti rev. de eer te geven van bij uit sték te zijir. een partij, die warm voelt voor de landsverdediging. Met. oen beroep o. a. op dr. Schaepman, betoogde de debater, dart. ook de katholieken in deze niet willlen ach terstaan De Hol 1 an dsch-Belgische commissie. Naar de N. Ct. verneemt, zullen nog in deze maand de Nederlandsclie Kamerleder, (de heeren Van Asoh van Wijck, Bos, Heemskerk, Van Ni-spen tot Sevonaer, Nolens, Treub en Tydeman) met de heeren door hen uitgenoodigd om de Noderlandsche afdeeling der ..Commission hollando beige pour l'étudc des questions éoonomiques con- cernant les intéréts des deux pays" te vor men, een bijeenkomst liouiden. In dio bijeenkomst zullen o. m. ter sprake worden gebracht de grieven, in de Belgische pers van Vlaamsche zijde geopperd tegen de verwaai loozing van het Vlaamsche element der Belgische bevolking bij de samenstelling der commissie en de bedoelingen, aan die oommissie toegeschreven. De Neder 1. Afdeeling van de N.-I. Maatschappij van Nijverheid en Landbouw houdt eene openbare vergadering op Don derdag 31 Januari a.s., savonds te 8 uur te 's Gravenhage in het Zuid-Hollendsch Kof fiehuis. In deze bijeenkomst zal dr. A. van Bijlert, leeraar aan de Rijks Hoogere Land-, Tuin- en Bcschbouwschool te Wageningen het onderwerp ,,Over cultuur en bereiding van rijst" (met lichtbeelden) inleiden. Er zal gelegenheid gegeven worden tot débat, en er is toegang ook voor niet-leden. Nat'onale Zangwedstrijd. Voor den Nat ionalen Zangwedstrijd in Sep tember a.s. door de Koninklijke Nationale Zangschool te 's Gravenhage te geven, zal de jury zijn samengesteld als volgt, in al- phabetische orde: De heeren André Beijersbergen van He negouwen, directeur der Zangschool, 's Gra venhage P. G-ielen, Maastricht; M. H. van 't Kruijs, 's GravenhagePhilip Loots, Haarlem; W. Robert, Haarlem; Arnold Spoel. 'sGtavenhagq en B. v. d. Velde, 's Gravenhage En oud gilde. Te Dwingeloo in Drenthe bestaat nog een instelling, welke ongeveer twee eeuwen oud is. Destijds wer den door baronessen Rutgers van den Boet- zelaer bij uiterste wilsbeschikking de tot de havezathe Batinge behoorende gronden, jachten en gelden gelegateerd aan een door haar bij die beschikking ingesteld college van 12 personen, nu St. Anthoniusgilde, De twaalf gildebroeders werden door haar aan gewezen en moesten zich aan de volgende bepalingen houden Telken jare op 17 Januari, des morgeus te 9 uur, komen zij bijeen, om des avonds te 9 uur weer uiteen te gaan. Zij worden vc*1* hun gehoele leven gekozen en vullen de oat staande vacatures zelf weer aan. De nieuw- gekozene moet, als hij in functie treedt, le veren een vat zoet boer en een stuk boter van minstens 3 K.G-. waarin drie zilveren munten moeten worden gestoken. Daartoe is ook verplicht de familie van een over leden lid. Het laatstgekozen lid moet op den dag van samenkomst verschillende noodza kelijke werkzaamheden verrichten Het middagmaal van de broeders bestaat dien dag uit grauwe erwten, rundvleescn van de tiende en elfde rib, rijstebrei niet suiker en zoet bier. Van 12 bot 4 uur worden door de belastingschuldigen de pachten, ren ten en huren betaald, waarvoor ieder flesch bier mee naar huis krijgt. Des avonds van 5 tot 7 uur heeft er bedeeling van klee- dingstukken, levensbehoeften en geld plaats. Te 9 uur wordt de bijeenkomst gesloten. Ook in andere tijden van 't jaar verleenen de gildebroeders wel hulp. Menige behoef tige, die een stuk vee door ziekte verloor, is in den loop der tijden door het gilde uit den nood gered. Een vrouwelijke zeekapitein. ..De Scheepvaart" ontleent aan een New- Yorksoh blad een relaas over de kranige daad van de 19-jarige Nellio Viseer, die het schip van haar vader, de ,,Joannette Fran- poise", van Java behouden te New-York bin nenbracht, teen kapitein Visser gedurende de reis ziek was geworden. Het Amerikaansohe blad schrijft onder den titel ,,Een meisje stuurt een groot schip de halve wereld langs" Nellie Visser, negentien jaar oud, is een echter dochter van de natie, die aan dc wereld dien grooton zeeheld Admiraal Tromp gaf. Gedurende een groot deel van de reis van de viermaster Jean nette Franpoise" stond zij aan het roer, omdat haar vader ziek was. Volgons het Amerikaansohe verhaal was dc beman ning van het schip vol bewondering voor de jonge vrouw, dio het schip behouden in veilige haven bracht en die door haar vol eerbied „de kleine kapitein'' werd genoemd. Het ongeval aan den Blauw burgwal. Ten vervolge op wat bij de be handeling dor interpellatie-Smit in den Aiin- sterdamschen Raad werd medegedeeld aan gaande het gebeurde op den Blauwburgwal aldaar, waar den 24. December 1.1. het be jaarde echtpaar Orlemans door gas ver stikt werd gevonden, deelt het Hbld. mede, dat. dit betreurenswaardige ongeval meer dan een merkwaardig aspect vertoont. Niet alleen is het een tragische toevalligheid dat èn de man èn de vrouw juist dien avond slecht van reuk waren, de man door een chronisch organisch gebrek en de vrouw door een tijdelijke verkoudheid zoodat zij geen gasluoht bespeurden on de oorzaak van hun beider langzame bedwelming niet vermoedden, maar ook staan alle deskun digen met verbazing geslagen over het feit, dat een vlam, n.l. de vlam van de lamp is blijven branden, in een met gas gevuld vertrek zonder een ontploffing te veroorzar ken, zelfs niet toen bij het openen van de deur en het toelaten van lucht het atmosfe rische evenwidht werd verbroken. Zoo merkwaardig wordt dit verschijnsel geaoht dat het thans het onderwerp zal uit maken van een hoogst belangwekkend on derzoek dat vanwege de directie der stede- lij'ke gasfabrieken wordt ingesteld. Ten be hoeve van dat onderzoek zal het gerval van den Blauwburgwal worden gereconstrueerd. Dezelfde gaslamp met de gescheurde binnen huis zal worden opgehangen in een daar voor op te trekken goed gesloten gebouwtje en aangestoken, nadat gas vandezelfde sa menstelling als op den avond van den 23 December aan de perceelen op den Blauw burgwal werd geleverd, tot de lamp is toege laten. De nauwkeurige somenstelling van dit gas 16 nat-uurlijk voor de te nemen proef van het grootste belang en reeds is men aan gevangen met. het maken van de noodige analyses om deze samenstelling te bepalen. Blijft inderdaad bij de te nemen proef wederom de ontploffing uit,... dan zou men haast tot dg conclusie moeten komen dat bij de tegenwoordige samenstelling van het gas geen ontploffing daarvan mogelijk is meent het blad en het besluit t Behoeft wel geen betoog, van hoeveel belang deze ontdekking zou zijn, maar vóór men definitief tot deze gevolgtrekking kan geraken zullen talrijke proefnemingen on der verschillende omstandigheden noodza kelijk zijn. In afzonderlijk bijvoegsel tót de 9t.-Ct. no. 15 is opgenomen het. overzicht van do partijen ruwe suiker en basterd, gedurende de ruaand December 1906 op het gehalte onderzocht in het laboratorium van hot. be stuur der accijnzen te Am-sterdam Productievo asch. Te Wier- den delft men tegenwoordig asch uit den grond, die zich daar in een laag van 1 a 2 M. dikte bevindt, 'tis een overblijfsel van het voor jaren telkens verbrande veen. Do asch geldt ongeveer f 1 pea- kub. meter en wordt naar Duitschland gestuurd ter berei ding van een verfstof. Hon igondorzoek. Door den minister van financiën is gunstig beschikt op het verzoek van het hoofdbestuur der Verecniging tot bevordering der Bijenteelt in Nederland, om don directeur van het laboratorium van het departement van fi- naciën te Amsterdam te machtigen, zien te belasten met het chemisch onderzoek van honigmonsters ten behoeve dier vereeniging, met het oog op vervalsching. Hoewel het voor ieder ingewijde al langen tijd een uitgemaakte zaak was, dat de honig op schrikbarende wijze werd vervalseht, was deze knoeierij slechts zelden en dan nog ge brekkig te constateeren. Thans zal het mo gelijk zijn, dank zij de gunstige beschik king van den minister, meer betrouwbare gegevens .3 verkrijgen, waardoor vele honighandelaars. die tot heden straffeloos en meestal ongemerkt het kostelijke natuur product op allerlei wijzen vervalachten en zelfs honig verkochten, dio nooit de bij ge zien had, zich wel zullen bodenken om voort te gaan met hunne knoeierijen. Stervende w o r s t{ ?)f a -b r i c a- t ie. De worstfabricatie te TUeQ, waarover zooveel geschreven en gewreven is, sterft haar eigen dood, schrijft het Vad. Het af- 7etdebiet is dermate verminderd, dat de pro ductie niet nieer schijnt te loonen. Niet wei nig zal hiertoe het besluit der laatste ver gadering der leden van do Onderlinge Var kensverzekering Werkmansbelang te Tiel bobben bijgedragen, welke besloot, alle var kens, onder vreemdsoortige omstandigheden bezweken, aar de gemeente ter vernietiging af te staan

Amersfoortsch Dagblad | 1907 | | pagina 1