BINNENLAND. geu van die firma uitzicht geven op levering van het koren tegen billijken prij* en zonder latere prijsverlioogingHet niet nakomen van de door Lidwall aangegane verbintenis- ten heeft, volgons zijne verzekering, de nood lijdende bevolking niet geschaad De New-York Herald verneemt uit Peters- burg, da* de Japansche gezant Motono aan het Rueekche ministerie van buiten landsche zakon heeft medegedeeld, dat, naar zijn re geering hem gemeld had, harerzijds nu alle bezwaren tegen het sluiten van eene handels overeenkomst tusschen Japan en Rusland op geheven zijn. Brazilië. Hio de Janeiro, 21 Jan. In eene vergade ring van koffieplanters uit de staten Minas Geraes en Rio de Janeiro is eene commissie benoemd, die den president der republiek zal vragen of de Braziliaansch© bank niet kan tusschen beide komen 01 de koffie te helpen op waarde houden voor het geval, dat do Taubat-overeenkomst niet ingetrok ken en het recht van 3 francs per zak niet afgeschaft kan worden. Allerlei. V— Te Teheran hoort Zaterdag met groote plechtigheid de kroning van den nieuwen Shah plaats gehad Te 1 uur kwjunou al de prinsen dor dynastie, de goostelijkh.o'd, de ministers, hooge dignitarissen, het diploma tisch korps, enz., in de troonzaal bijeen, waar eene officieele ontvangst plaats had. Op het vastgestelde uur nam de Shah plaats op den Pauwen troon, geheel versierd met briljanten en smaragden. Op de trappen van den troon stonden de vermoedelijke troons- opvolger on de zonen van den ^verleden Shah De overige aanwezigen schaarden zich rond den troon Toen had de kroning plaata en na de kro ning ontving de Shah de gelukwenschen van de aanwezigen. vUit Genève wordt aan de „Tribune bericht, dat het bosch op de berghellingen boven Belinzona gedurende twee en een ha - ven dag in brand heeft gestaan De sneeuw word door de hitte tot smelting gebracht en het water gutste in stroomen de hoogten af. Een en ander bood een indrukwekkende» aanblik. In de nabijheid van Varese kw;> men onlangé ook dergelijke branden voor en men houdt het er voor, dat zoowel hier ils bij Belinzona aan brandstichting moet wor den gedacht. vDonderdagnamiddag werden er twee vrij hevige aardschokken gevoeld te O ban in Schotland. De eerste ging gepaard met een rommelend geraas, dat ongeveer 15 conden aanhield eu eenige sacondeu '.ater zich herhaalde. De huizen schudden, huis raad en tafels gingen op en neer en door schrik bevangen, ijlden de bewoners hunne buizen uit en do straat op. Het lichtschip dat juist de haven binnen stoomde, voelde ook don schok en de bemanning verhaalde, dat het hun leek, alsof het schip op een zandplaat heen en weer werd geschud. Da aardbeving op Jamaiaa. Washington, 21 Jan De heer Evans be richtte aan liet departement van marine, dat schout-bij-nacht Davis met de ..Mifoouri". de .Indiana" en de Yankton" te Guanta- namo is aangekomen. Washington, 21 Jan. De waarnemende staatssecretaris Bacon heeft verklaard, dat er niet de geringste onrust te Kingston is en dat het Amerikaansohe oorlogsschip niet vertrokken is. Hij beschuldigt de dagbla- deu, dat zij trachten onlusten te verwokken. Op deze mededeel ing is gevolgd de be kendmaking van een uitvoerig telegram van sohout-bij-naoht Davis van den 18., waarin hij grooton lof brengt aan de bekwaamheid van den gouverneur en verhaalt- hoe hij en de gouverneur gezamenlijk door de stad zijn gegaan en mededeelt, dat de wacht bij de gevangenis in den namiddag van den 18. zou worden ingetrokken naar aanleiding van de verzekering van den gouverneur, dat hij den toestand in zijne macht had. Davis beschouwt het intusschen als zijn plicht voorshands nog in Kingston te blijven met hot oog op don toestand van verwarring, hij zegt, dat de Missouri nog blijft om in mogelijke gevallen hulp te kunnen bieden. Londen, 21 Jan. Gouverneur Swettonham verzocht heden per telegraaf de Engelsehe regeering, aan de Vereenigde Staten harte- lijken dank to betuigen voor den snellen no krach tigen stoun van schout-bij-nacht Davis. De heer Swettonham maakto geen gewag van eenige wrijving. Het ministerie van koloniën hoeft geseind om mededeeling te vragen van nadere bijzonderheden over hot gebeurde, maar bet is van meening, dat het niet waarschijnlijk is. dat de heer Swet tonham per poet hierover zou hebben be richt gezonden Minister Grey seinde in ant woord op eono officieele aanvrage uit Wash ington of de Britsche regeerrng geneigd zou zijn verder hulp in geld of anderszins voor Jamaica aan to nemen, dat hij het aanbod dankbaar op prijs stelde. Gouver neur Swettonham heeft wel nog geen volle dige opgaven gezonden over hetgeen noodig za! zijn, maar nu de eerste dagen voorbij zijn. zal er vermoedelijk geen roden zijn voor oen verder beroep op de liefdadigheid .der Vereenigde Staten. De minister eindigde met de overbrenging van het telegram van dankbetuiging van gouverneur Swettenham. waarbij hij zich van harte aansloot. In rogecringskringen is men van meening. dat de regcering te Washington in deze zaak geen verdere stappen zal doen. Kingston. 22 Jan. Het werk tot opruiming van de puinhoopen vordert aanhoudend. Twee banken hobbon de zaken hervat, waardoor aan de geldachaarechte wordt tegemoet geko men. Do dienst van do electrische wagens is voor een deel hervat Verscheidene kooplie den nemen maat rogeion om vóórdat deze week eindigt hunne zaken weder te openen er zijn groote voorraden ontboden uiit Ame rika en Groot-Brittannië. Berlijn21 Jan. Blijkens een kabeltele gram uit Sydney van heden, 3.25 namid dags, is Zaterdag de stad Cooktown in Queensland voor drie-vierden door een or kaan vermeld. vDe hongersnood in China gaat verge zeld van ziekten. Te Ssing-kiang-poe, waar een zeer groot aantal slachtoffers van den hongersnood in een vluchtkamp was opge nomen, moesten deze lieden daaruit verwij derd worden, omdat het noodzakelijk was ge bleken het kamp op te heffen. Er was n.l. onder ue kampbewoners een pakken-epidemie uitgebroken Of nu die uiteengedreven, overal heen vei strooide noodlijdenden de ziekte nog niet meer zullen verbreiden? De Duitsche Katholieke zendelingen vree zen voor nieuwe onlusten in China, vooral in Zuid-Shantoeng. Van mcnschen, „die 't weten kunnen", verneemt de Köin. Volks- zoitung, dat het rooverwezen in verschillen de deelen van China, geweldig toeneemt- Brandstof voor plaatselijke uitbarstingen is overal voorhandendat deze kunnen leiden tot een algemeene revolutie, vooral in Zuid- Shantoeng, is niet onmogelijk. Waarschijnlijk ziet liet- Keuische blad, meent hot Berl. Tagebl., den toestand wat te donker in. De Staatscourant van Dinsdag 22 Januari 1907 bevat de volgende Koninklijke besluiten benoemd tot notaris te Scheveningen C. van der Stuijt, candidaat-notaris en com mies* bij de hoofdadministratie van het Kroondomein te Den Haag tot notaris te Poortugael A. E. van Trigt, notaris te Willemstad op verzoek eervol ontslagen W. van Mar ken. als lid van den voogdijraad te Den Haag en de Indische hoofdambtenaar met verlof D. H. Havelaar, laatstelijk hoofdin genieur le klasse bij den waterstaat en s lands burgerlijke openbare werken in Ne- derlandsch-Indië eervol ontslagen met- pensioen de kapitein- luitenant ter zee H. C. R. Schlüter; bevorderd tot kapitein-luitenant ter zee de luitenant ter zee le klasse F. Smit. met ingang van 1 Maart 1907 benoemd tot inspecteur der registratie en domei nen van de tweede klasse in de 42e divisie (Groningen) N. A. van Konijnenburg, thans inspecteur bij dat dienstvak in de 25e divi sie (Roermond) tot inspecteur der registratie en domeinen van de derde klasse in do 28e divisie (Tiel) C Schut, thans inspecteur bij dat dienst vak in de -11e divisie (Sneek); aan den surnumerair der directe belastin gen, invoerr. en acc., P.'t Hooft, uit de di reet ie Amsterdam, is met ingang van 1 Februari 1907, op zijn verzoek, eervol ont slag uit 's Rijks dienst verleend. aan M. E. Schneider, weduwe van wijlen den broeder der orde van den Nederland- schen Leeuw J. Schuijer, is eene jaarlijksche toelage verleend van f 100; benoemd tot ontvanger der dir. belast invoerr. en acc. te 's Heerenberg, R. van Houten, ontvanger derzelfde middelen te It- tervoort; tot ontvanger van de accijnzen op wijn, gedistilleerd, zout, bier en azijn te Amsterdam G. M A. Pastoors, ontvanger der invoerr. en van den accijns op de suiker aldaar tot ontvanger der dir. belast, en aoc. te Druten, J. C. L. Zilkens, ontvanger der dir. belast., invoerr. en accijnzen te Kerkrad© tot ontvanger der dir. belast, en acc. te Em- men H. J. Messer, ontvanger der dir. belast., invoerr. en acc. te Delfzijltot ontvanger der dir. belast, en aoc. te Oosterhout F. I. H. Speetjens, ontvanger der dir. belast., in voerr. en accijnzen te Ter neuzen tot ont vanger der dir. belast., invoerr. en acc. te Zaandam J. A. de Bruijn Tcngbergen, ont vanger der dir. belast, en accijnzen te Steen- wijk tot ontvanger der dir. belast, en aoc. te Oudenbosch A. W. G van der Horst Aberson, ontvanger derzelfde middelen te Nieuwpoort; tot ontvanger der dir. belast, en aoc. te Akkrum, D. C van Ommen Hioolen, surnumerair der dir. belast., in voerr. en acc. uit de directie Rotterdam tot ontvanger der dir. belast, en accijnzen te Balk, C. Roggeveen, surnumerair der dir. belast., invoerr. en acc. uit de directie Am sterdam tot ontvanger der dir. belast, en aoc. te Diever G. C. Bent, surnumerair der dir. belast., invoerr. en acc. uit de -directie Zwolle; tot ontvanger der dir. belast-, en acc. te Oosterwolde J. H. H. Stassen, sur numerair der dir. belast., invoerr. en aoc. uit de directie Amsterdam op zijn daartoe gedaan verzoek, eervol ontslag verleend als kantonrechter-plaatsvervanger m het kanton Oc*terhout, aan I'. van der Mark, onder dankbetuiging roor de als zoodanig bewe zen diensten opnieuw toegekend, en wel voor den tijd van 1 jaar. een jaarljjk6ch pen* n van f 475, aan den tijdelijk gepens. luitenant ter zee der 2de klasse titulair G. L. Mulder. H. M. do Koningin maakte Zondag, vergezeld van eene hofdame, eene wandeling door het Haagse he Bosch. Naar men verneemt, zijn de heer H. Weis9, missionaris der Broodergemeente en director van het Protestant9cho Asyl ter ver pleging van meiaatschen in Suriname, en zijn echtgenoote, dezer dagen door H. M. de Koningin-Moeder in bijzonder gehoor ont vangen Hot onderhoud, waarbij H. M. zeer belangstellend informeerde naar hun ar beid. duurde geruiraen tijd. Ook gaf H. M. blijk van haar belangstelling, door het schen ken van een aanzienlijke gift aan het Asyl. N. Crt. De verjaardag van den Duitschen Keizer. Men meldt ons uk. 's Gravenhnge: Zooals reeds sedert verscheidene jaren ge bruikelijk is. zal de „Deutscker Flotten- verein" aan. den vooravond van den verjaar dag van Z. M. den Duitschen Keizer een feestelijke bijeenkomst houden en wel aan staanden Zaterdagavond, 26 dezer, in het Hotel de Twee Steden. Aan het diner, bij die gelegenheid te hou den, zal de Duitsche gezant bij ons Hof, de heer von Schloezer, te midden zijner land gen ooien de eereplaats innemen, terwijl ook do leden van het gezantschap aan het feestmaal zullen deelnemen - Te Rijsenburg zijn Zaterdagavond in hot hotel het Wapen van Rijsenburg afge stapt am daar te vertoeven Z. K. H. Prins Ebcrwein zu Benitheim und Stednfürt, mot gemalin. Do Prins is een neef van H. M. de Koningin. Daar, niettegenstaande de medodee- ling, den 15. December 1906 in verscheidene bladen opgenomen, nog steeds aanvragen als daarin bedoeld worden ontvangen, wordt in herinnering gebracht, dat: Naar aanleiding van gebleken misbruiken, welke hebben plaats gevonden bij het doen van aanvragen om vergunning te verkrijgen tot het mogen voeren van het Kon. Wapen, met don titel van Hofleverancier, of vaD het precedicaat „Koninklijke", tegen welko misbruiken bij herhaling, doch tevergeefs werd gewaarschuwd, is thans bepaald, dat dergelijke aanvragen niet meer zullen wor den in behandeling genomen, en dus ook met meer zullen worden beantwoord. Bedoelde aanvragen behooren derhalve achterwege te worden gelaten, hebbende H. M. de Koningin zich voorbehouden om bovengemelde onderscheidingen uitsluitend aan die personen of firma's te verleenen, welke het Hoogstderzelve zal kunnen beha gen daarmede, zonder voorafgegane aanvrage hunnerzijds, te willen begiftigen. De minister van financiën maakt be kend a-. elat op 19 Januari jl. bij de betaalmees ters in kas was f 2.313.091,31^ b. dat op denzelfden dag door de Neder- landsche Bank. ingevclge art. 11 bis van haar octrooi, aan 's lands kas een voorschot was verstrekt ten bedrage van f 11.755.279,751 c. dat op den genoemden datum geen schait- kistpromessen in omloop waren. Het besluit van Gedep. Staten van Drenthe, tot niet-toelating van den heer C. Warmels als lid van den raad der gemeente Hoogeveen is door de Koningin gehandhaafd. Er zal dus nu eene nieuwe verkiezing moe ten plaats hebben. Biijkens bij het departement van mari ne ontvangen bericht is Hr. Ms. pantserschip „Koningin Regentes", onder bevel van den kapitein ter zee R. Eemders, 20 dezer van Port-Said vertrokken ter voortzetting van de reis naar Nederland. Dooi den minister van Marint is be paald, dat de aangekochte torpedoboot „Luctor et Rmergoden naam zal dragen van „Onderzee-torpedoboot I". De luitenant ter zee der le klasse R. van Leent, uit Weat-Indië in Nederland te ruggekeerd, wordt 9 Februari a. s. tijdelijk werkzaam gesteld bij het departement van marine. De kapitein P. J. Spruyt, van den generalea staf Oost-Indisch leger, leeraar bij de hoogere krijgsschool, is bestemd om in het najaa- naar de koloniën terug te keeren. De le luitenant der infanterie L. J. Sterkenburg, gedetacheerd bij de landmacht in West-Indië (kolonie Suriname) keert te gen Juni hier te lande terug. Het bezoldigd* personeel der d.é. Sofcutterij. De minister van Binnen landsche zaken heeft het volgende schrijven gericht aan de Gedeputeerde Staten der provinciën. Het zal uwe aandacht niet ontgaan zijn, dat in de vergadering der Tweede Kamer van de Staten-Generaal herhaaldelijk van gedachten gewisseld is over de vraag, of een geldelijke vergoeding, in welken vorm dan ook, behoorde te worden toegekend aan be zoldigde personen bij de schutterij, die als gevolg van het bepaalde in hoofdstuk V der Landweerwet hunne sohutterlijke betrekking hebben verloren of zullen verliezen. Do regeering heeft zdch daarbij op het standpunt geplaatst, dat noch billijkheids- nooh rechtsgronden aan te voeren zijn, waar uit zou volgen, dat de verplichting tot het verstrekken van zulk eene schadevervoeding op den staat rust. In le vergadering der Tweede Kamer van 12 Dec. jl. werd ten slotte door aanneming, zonder hoofdelijke stemming, van een voor geeft .e conclusie besloten ,,de wensohelijk- hoid uit te spreken, dat bij de wet eene bil lijke regeling worde getroffen voor het per soneel der schutterijen, dat door de ophef fing daarvan zijn vaste inkomsten als zoo danig moet missen", zulks nadat ik als de strekking dier conclusie had te kennen ge geven, dat van regeeringswege zou worden bevorderd, langs minnelijken weg en zoo noodig op andere wijze, dat de gemeente besturen er toe zouden komen, voorziening ten bob *ve van bedoelde personen te tref fen. Reeds in de vergadering der Tweede Ka mer van 7 Maart 1906 gaf ik te kennen, dat naar mijne meening op de gemeenten een zedelijke verplichting rust, om hen, die het inkomen verliezen af verloren, dat zij uit hunne positie bij de schutterij genieten of genoten, schadeloos te stellen. Bij beoordeeling van deze zaak mag niet U^t het oog verloren worden, dat de ophef fing u;-r schutterijen een niet onbelangrijk geldelijk voordeel voor de gemeenten zal op leveren, terwijl deze geene noemenswaardige uitgaven door de invoering der Landweer- wet behoeven te doen Bovendien zou het. door de gemeenten eventueel aan schadeloosstelling uit te kee ren bedrag, gaandeweg verminderen en zou die uitkeering eindelijk geheel ophouden, terwijl evenbedoeld geldelijk voordeel van blijvende» aard zal zijn. Met verwijzing overigens naar het mede gedeelde in het slot van de missive mijns ambtsvoorgangers aan de Commissarissen der Koningin dd. 25 November 1903, en naar den inhoud van den daarbij in afschrift overgeladen brief van den minister van Oorlog van 16 November 1903, spreek ik het vertrouwen uit, dat de besturen van de ten deze in aanmerking komende ge meenten uwer provincie bereid zullen wor den bevonden om voor zoover niet reeds op ajide~3 wijze in de zaak is voorzien, eene billijke reeling, ten behoeve van bovenge noemde personen te treffen. Op grond van het vorenstaande heb ik do e-'r uw college te verzoeken voornoemde gemeentebesturen namens mij uit te noodi- gen de onderwerpelijke aangelegenheid in nadere overweging te nemen. Het zal mij aangenaam zijn, eonigszdns spoedig door uwe tusschenkamst te verne men, welke beslissing door de betrokken ge meentebesturen in deze zullen genomen zijn. De bij resolutie van den minister van Koloniën van 27 April 1906 benoemde oom missie tot afneming in 1906 hier to lande van het groot-ambtenaarsexamen voor den Indischen dienst, bedoeld bij het Konink lijk besluit van 26 April 1902 (NederLandsch Staatsblad no 49, Indisch Staatsblad no. 223), is bij beschikking d.d. 18 Januari 1907 no. 2, onder dankbetuiging ontbonden. Vereenvoudiging Leer plichtwet. Bij Kon. besluit van 27 Dec. j.l. is thans aan de hoofden van scholen be kend gemaakt, welke vereenvoudigingen in de administratie der Leerplichtwet zijn aan gebracht. Tot nog toe moesten de hoofden van scholen wekelijks alle verzuimen, zoo wel ongeoorloofde als geoorloofde, aan den arr.-schoolopziener opzenden. De laatstge noemde verzuimen zijn veel talrijker dan de ongeoorloofde en veroorzaakten zeer veel administratie, ook voor de schoolopzieners. Daarom behoeven in het vervolg de geoor loofde verzuimen slechts maandelijks in hun algemeen totaal, dus niet meer per kind afzonderlijk te worden opgegeven, hetgeen voor schoolopzieners en hoofden zeer veel administratie bespaart. Voor de ongeoorloof de verzuimen blijven de week lijsten bestaan. Nog is bij Kon. besluit van 3.1 December j.l. bepaald, dat alle verzuimen van leerlin gen, die niet meer onder de leerplichtwet vallen, bij de geoorloofde verzuimen behoo ren te worden ingedeeld. Leden der veneenigingen van de amb tenaren der registratie en domeinen, van de hypotheekbewaarders en van de ambtenaren van het kadaster hebben aan H. M. de Ko ningin een adres gericht, waarin zij te ken nen geven, dat het Kon. besl. van 31 Mei 1905, no. 55, (dat bepalingen inhield, waar door bedoelde ambtenaren zich bezwaard ge voelden) wel grootendeels werd vervangen door het Kon. besl. van 14 Mei 1906, no. 58, doch dat daarin de door hen bedoelde bepa lingen in hoofdzaak worden teruggevonden, zoodot hunne bezwaren zijn blijlven be staan dat zij nog steeds de hoop blijven koesteren, dat met die bezwaren rekening zol worden gehouden, zoodra zal worden overgegaan tot het maken van een ontwerp van wet tot regeling van de rechtspositie der burgerlijke ambtenaren. De minister van fmanciëu brengt ter kennis van belanghebbenden, dat op 3 April a. s. en volgende dagen te Arnhem het ver gelijkend examen voor kommies der directe belastingen,, invoerrechten en accijnzen zal worden gehouden, ter vervulling van 100 plaatsen, welke in 1907 of later mochten openvallen Om tot het examen te worden toegelaten moet men ongehuwd zijn, bij den aanvang van het jaar 1907 den vollen ouderdom van 22 jaar bereikt en die van 28 jaar niet over schreden hebben en de lichamelijke geschikt heid voor den actieven dienst der belastingen bezitten. Gepaspor teerde onderofficieren die ten minste 12 jaren als militair gediend hebben, kunnen echter tot het examen worden toe gelaten, indlicn zij bij den aanvang varn het jaar 1907 den vollen ouderdom van 34 jaar, en gepaspor teerde militairen die 6 jaren als zoodanig hebben gediend, indien zij op gemeld tijdstip den vollen ouderdom van 30 jaar niet hebben overschreden. Voor verdere bijzonderheden zie men de Staatscourant no. 17. De Königliche Gesellschaft der Wis senschaften i e Göttingen, heeft o. m. tot bui- tenlandsch lid benoemd professor H. A. Lo- rentz te Leiden. Holland s'c he Hypotheek bank. De heer G. Vas Visser heeft zijn ontslag als directeur van de vennootschap genomen. In de tijdelijke waarneming van het directeurschap heeft de Raad van oom- mis-:-rissen in zijne vergadering voorzien door tot waarnemend directeur te benoemen den heer C. D van Vliet, thans chef de bureau der Bank. Eenige belangstellenden te Doetin cliem hebben besloten tot oprichting van eeoie afdeel ing der Nederlandsche Maat schappij voor Tuinbouw en Plantkunde. Een monument voor inge nieur Ca»and. De oud-burgemeester van Rotterdam, de heer F. B. 's Jacob, heeft aan het gemeentebestuur dier stad vergunning gevraagd, om op het Van Hogendorpsplein een monumentale fontein te mogen plaatsen. Dit zal het gedenkteeken zijn ter eere van den ingenieu' Caland, den ontwerper van den Nieuwen Waterweg, dat volgens de oor spronkelijke plannen op het Prinsenhoofd zou worden geplaatst. Het monument is door prof. Henri Evers ontworpen en is een em blematische voorstelling van handel, tran- sitoverkeer en nijverheid, die door het plan van Caland tot grooten bloei zijn gekomen. De mail naar Nederlandsch I n d i De directeur-generaal der posterijen en teiegraphie maakt bekend, dat de post van Nederland voor Nederlandsch-Indië, welke 15 December 1906 langs den rechtstreekschen zeeweg uit Amsterdam, en 26 December 1906 via Genua is verzonden, teu gevolge van averij van het stoomschip, waarmede zij is vervoerd, 27, in plaats van 21 Januari 1907 te Batavia kan worden verwacht (Stct.) De minister van landbouw, nijverheid eu handel brengt ter kennis van belanghebben den. dat in Algenë, met ingang vari. 1 Ja nuari 1907, zijn in werking getreden een nieuw tarief van de „Octroi de Mer'en eene nieuwe belasting op tabak. Afschrift van deze beide regelingen liggen ter inzage voor belanghebbenden in het ge- kou w van het departement van landbouw, nijverheid en handel, afdeeling handel (Nieu we Uitleg 13), alwaar nadere inlichtingen zijn te verkrijgen. Een nieuw beursplan voor Rotterdam. Door den architect Alb. Of ten, is aan den gemeenteraad van Rotter dam een adres gericht, waarin hij betoogt, de mogelijkheid, om in het hart der stad, op minder kostbare wijze dan aan het West- Nieuwland, voldoende ruimte te vinden voor de stichting van een beursgebouw. Er zijn aan den Zijl en omgeving een groot aantal panden, die in zeer slechten, schier on be woon baren toestand v keeren. Door deze te onteigenen krijgt, men een groote open ruimte. De heer Otten wijst op de voordeelen, die een beurs in het centrum van de stad geefit, doch noemt ook enkele bezwaren. Het tegenwoordige beursgebouw kan, on veranderd, gebruikt worden als overdekte groentemarkt, waaraan reeds lang groote be hoefte bestaat. Een nieuw postkantoor, dat met een nieu we beurs in 't nauwste verband staat, kan gesticht worden, indien 'not Rijk aan de ge meente afstaat het cude postkantoor en hec O.-I. huis, aan de Boompjes. De meerdere uitgaven voor de gemeente Rotterdam worden globaal geschat op f 920.000. Oranje Nassau Oord. In den laatsten tijd deden geruchten do ronde om trent eon minder goede verstandhouding van den directeur van Oranje Nassau Oord en zijn medewerkers. Thans meldt men ons uit Den Haag, dat uit een door een oommissie uit den raad van commissarissen ter plaatse ingesteld ernstig onderzoek is gebleken, dat de loopend© geruchten grootendeels onwaar of onjuist zijn. Intusschen zijn maatregelen genomen waarvan de wenschelijkhead uit de omstandigheden is gebleken. Brandganzen. Nabij Meppel zijn twee brandganzen, z.g. „blaffers," gevan gen. Deze vreemde vogels zullen naar ,,Ar- tis" worden opgezonden. -De opgeheven staking in de Amsterdamsche haven. Vóór de loodsen der Ocean Oo.stonden tegen den tijd, dat het werk zou worden hervat, een 800-tal bootwerkers, doch daar de politie uit gebreide maatregelen had genomen bleef al les kalm. Een 200 man werden aangeno men voor het lossen der „Rhipeus, „Jason" en „Tantalus", en men hoopt morgen met t lossen van de twee laatstgenoemde schepen gereed te kamen. De arbeid werd kalm hervat en alles had een kalm verloop.' Het „Handelsblad" maakt melding van de vermissing van een der vaste werklieden a e Zaterdag met een loon van vijftien gul den naar huis ging in de 2de Spaamdammer- straat - hij ging echter onmiddellijk weer de straat op, toen hij van zijn vrouw vernam, dat twee personen even te voren haar ver zocht hadden of hij in een tapperij aan den Spaaindanunerdijk wilde komen, waar twee kameraden hem wenschten te spreken. Hij heeft zich daarheen begeven, doch is niet thuis terug gekeerd. Toen gistermorgen de arbeid aan de „Oce aan" begon, waren rechercheurs aan den steiger, om ©enigen daar in de buurt wonen de bootfwerkers te vragen of zij den ver miste na Zaterdag soms hadden gezien. Men kon de politie, die inmiddels een on derzoek Instelt, niets aodere iruxkdeelan, dan dat de man Zaterdagavond nog werd gezien in den omtrek van den Zeedijk. Hij was gistemmorgen niet op z'n werk geko men. Van de familie van den vermiste ver nam men. nader,, daib de man behoor de tot de „onderkruipers", die tijdens die staking werkten aan de „Oceaan". Nadat hij Zaterdagavond was thuis geko men, ging hij even later naar den barbier, zeggende zoo spoedig mogelijk terug te zul len komen, als er tenminste niets tusschen kwam. Bij den barbier heeft hij de deur knop in do hand gehad, maar hij is er niet binnen, geweest. Sedert is de man, Ham- mersma geheeten. niet meer in zijn woning teruggekeerd Van andere zijde wordt nog gemeld, dat de moeder ei vrouw van den vermiste, toen ze hem Zaterdag in de Rietlanden gingen cpzoeken, door de stakers, die in hun na bijheid liepen, hoorden zeggen, toen zij den man in do verte toewuifden: „We zullen hem wel in de gaten houden." Nu het is gebleken, dat in den avond twee mannen aan zijn woning zijn geweest om hem te spreken, wordt dit met deze dreigende uiting in verband gebracht. De strijd tegen de speelhui zen. Voor het kantongerecht te Amsterdam werd Zaterdagmiddag ook nog behandeld de zaak tegen do Omniumbars op het Beurs- plein, waar op de eerste verdieping het jeu de poule, zg nifois werd gespeeld en waar van op het billard voor den kantonrechter proeven wei-den gedaan. De eisen was f 250 boete of 50 dagen hechtenis. Rij wieldiefstallen. Zaterdag j.l. zijn niet minder dan 6 personen, ver dacht van rijwieldiefstal, haar hot huis van tewaring in Dien Haag overgebracht. Zoek den neus! Zondagmiddag, bij ©en vechtpartij in een logement aan den Vogelenzang te Rotterdam, heeft men een

Amersfoortsch Dagblad | 1907 | | pagina 2