Uit den omtrek. STADSNIEUWST en doe*, loopende zaken af met den kabinets chef. tevens zijn adjudant. Te 's Gravenhage zijn in Hotel Paulez aangekomen Mr. A. L. E. ridder do 3tuèrs, onze geeaiu te Parijs, met diens schoonzoon graaf Alfred Oberndorff, secretarie bij de Duitsche legatie te Brussel. -- W. P. A. Mutsaers. De gezond heidstoestand van den heer W. P. A. Mut saers. burgemeester van Tilburg en lid van do Prov. Staten van Noord- Brabaant, geeft reden tot ernstige ongerustheid. Gisteren zijn hem de genademiddelen der kerk toegediend. Haagsche gemeenteraad. Men schrijft ons uit 's Gravenhage Ook Maandag leidde wethouder Mouten de vergadering van den gemeenteraad. Deze benoemde o. m. tot tijdelijk leeraar •li het Ncdorlandseh, de geschiedenis en de aardrijkskunde aan het gymnasium den hoer II. A. Loonmans, doctorandus in 3o Ned. letteren, caudidaat in de wijsbegeerte. Do bohandoling van do bekende quaestie omtrent, do reorganisatie van hot beheer dor publieke werken (resp. de afscheiding van liet. beheer over de plantsoenen) werd door don Raad hervat. Wethouders Bevers zette zijn aan het eind der vorige vergadering af gebroken rede voort. Hij trad in een beant woording van de klachten over fouten die bij sommige werken zouden zijn begaan. O. a. wat do Soheveningsche haven betreft. Deze mag al dadelijk niet. ten laste van de di rect ie van publieke werken worden gebracht Maar bovendien de eigenlijke haven is niet tegengevallen. Alleen is do groote deining in onverwachte mate gekomen maar zelfs de commissie van deskundigen, over het havenwerk gehoord, heeft, verklaard die dei ning niet te hebben verwacht in de mate als zij voorkwam. Benige andere grieven wer den door den wethouder onder de oogen ge zien. Zij werden door den wethouder niet van overwegende betoekenis geacht voor het beleid in het. algemeen van publieke wer ken. Over ..Zorgvliet" zou de wethouder liefst maar niet spreken, en dit. wel in het- bolang van den Raad zelfzijn meerderheid zou anders het. mea culpa wel moeten uitspreken. Aan schriftelijke mededeelingen heeft hot echter dezerzijds niet onbrokonindertijd werdon allo ter zake gewisselde stukkeu ter lezing gelegd, anterieur aan het nemen van het besluit, door den Raad. Op de zaak is ten slotte niet ingegaan, omdat zij, ook naar het oordeel van de raadsleden, financieel te diep ingrijpend was voor de gemeente. Do verhouding tusschen P. W. en de di recteuren van do Bedrijven laat niets te wenschon overware het zoo, het zou het gevolg kunnen zijn van de, op zich zelf ge lukkige zelfstandigheid van de directeuren. Zeer onaangenaam was den wethouder de klacht van den heer Edersheim, dat P. W. coulant is tegenover den een en niet. tegen over den ander. Dat is z. i. een insinuatie alsof met twee maten werd gemetenwaar tegen do wethouder ernstig opkwam. Resumeorendo, kwam de wethouder tot de conclusie, dat uit niets blijkt gebrek aan vooruitziendheid of van initiatiefuit niets dat een reorganisatie in het beleid van P. W. noodig zou zijn. Daartegenover wees de wet houder op hetgeen door P. W. wel is ge schied. gedurende de jongste 15 jaren, als. het omvangrijke rioleeringswerk voor Den Haag en Scheveningen; de dempingswer- kon do telophoon. de tram, school bouw, verbouwingen en uitbreidingenhet Zieken huis. het Bestedel inghuis, do politiegobou- wen, do brandweerkazerne, de Electrischo Centrale; de Laakhaven-, de Scheveningsche havenwerken, do stadsuitbreiding, het abat toir grenswijzigingen, enz. Dat alles had wel een woord van lof ver diend in stede van bijna onverdeelde blaam De wethouder verdedigde daarna nog de organisatie zelve, het beginsel waarop zij rust centralisatie voor het geheel, decen tralisatie voor de onderdeelen. In hoofdzaak is hot- in Don Haag als te Rotterdam Er bestaat alzoo geen noodzakelijkheid voor oen reorganisatie van het. beheer van I'. W. en de verschillende daartoe betrekke- lijko motien werden door den wethouder af gewezen, althans voor het oogen blik, in af wachting dat sommige punten, zooals hert- grondbedrijf, in ooncreto bij den Raad zul len komen. Bij do verdediging meer speciaal van de organisatie van het plantsoenbeheer, wees do wet houder ook op al wat. van de gemeente is geschied tot uitbreiding van het plant soen. hetgeen alles was op het initiatief van den directeur van publieke werken, die de leiding gaf voor de uitvoering, waarvoor de lieer Van Zuvlen van Nyovelt (het- lid der fabricago-commissie) zoowel als do hoofdop zichter allo hulde verdienen, maar hetgeen dan ook voldoende motiveert de conclusie, dat de organisatie niet. principieel moet ge wijzigd worden. Maar B. en W. zijn bereid in te gaan op het- denkbeeld van de hoeren Repel acr - van Driel en v. Sandick in hun motie nodorgelcgd, om van de af deeling Plantsoenen oen afzonderlijke onder-afdeo- ling te maken van de openbare werken. Eindigend, constateerde de wethouder, dat tegen de bestaande algemeene organisatie al leen de uict-zaakkundigen in verzet komen, terwijl de deskundigen haar principieel goed keuren. Bij do replieken steJde de hoer Warneko met- den heer Edersheim constateerende. dat do wethouder feitelijk de belangrijkste te kortkomingen voor rekening van B. en \V. hooft genomen, vond daarin een nieuw be wijs. dat de bestaande organisatie niet. deugt Hij stelde de volgende motie ..Dc Raad betreurende dat uit het. debat- is gebleken, dat het beleid van B. en W. in zake publieke werken niet kan worden goed gekeurd. gaat over tot de orde van don dag'.' Ton aanzien der motiën verklaarde de waarn voorzitter, dat die van den hoer Warneko geen oplossing aan de zaak geeft. De spreke: verdedigde overigens nader het belaid van B. en W. (Do plantsoenquae6tio ■was te voren nader door den heer Van Zuv len van Nyevelt in den breede toegelicht). Evenzeer kwam weth. Simons op tegen een «algemeen afkeurende conclusie op grond van uitkomsten, dus posteriori. ..I! faut juger les écrits d'aprês leur date". Naar overleg met don Raad streven B. on W. steeds. Doch overlegging van adviezen is niet. altijd mogelijk, reeds omdat daardoor het vertrouwelijk karakter zou verloren gaan van de adviezen en de adviseurs tegen onbe schroomde uiting van hun gevoelens zouden opzien, wanneer zij wisten dat zij publiek gemaakt zouden worden Intusschen blijkt, dat de gemeente, in de laatste jaren vooral, niet stilgezeten heeft; voor meer dan 1 millioen grond heeft aangekocht. Wij doen dus wel wat. en langs dezen weg moeten wij voortgaan He: debat werd hier tot nader verdaagd De N ctierl a nd»ch-Belgische Commissie De Nederlandsche heeren, door de 7 vroeger genoemde leden de«r Tweede Kamer uitgenoodigd, om met hen uit te maken de Ho'.iandsche afdeelimg van de te vormen Commission hollando-beige pour 1'étude des questions économiqucs eonceraant les deux pays, hielden gisteren te 's Gravenhage een bijeenkomst Na ampele bespreking van de bedenkingen ter hunner kennis gebracht betreffende de samenstelling der commissie, met name van d< Belgische afdeelimg, werd aan drie der aanwezigen opdracht verleend om over deze en andere punten aan het Belgische comité een schrijven te richten en vei-volgons mon- dclin-? voorstellen te doen. Dc namen dergenen, die zich met de ge noemde Kamerleden bereid hebben verklaard in de Nederlandsche afdeelimg zitting te ne men. zullen binnenkort worden openbaar ge maakt. De kapitein-magazijnmeester der artil lerie J. Aalbers te Woeren, verlaat binnen kor den dienst, met pensioen. De Staatscourant no. 24 bevat een Kon. Besl van 16 dezer, houdende nadere regeling van de samenstelling en indeeling der schut terij van Helder. Ingevolge dit besluit zal, te rekenen van 1 Februari 1907, de schutte rij van Helder bestaan uit slechts ééne com pagnie en zijn samengesteld behalve uit den 1ste-luitenant, waarnemend commandant uit; een lst^luitenant-kwartiermeester, een officier van gezondheid 2de klasse, twee 2de luitenants, een sergeant-majoorvier ser geanten, «een fourier, zes korporaals, twee hoornblazers on do tot het actieve gedeelte of tot de reserve behooretnde en de vrijwillig dienende leden der schutterij ,voor zoover zij niet in bovengenoemd personeel zijn begre pen In verband met den afloop der her ziening van de belastbare opbrengst, der ge bouwde eigendommen wordt, met opheffing van de krachteais de wet van 2 Mei 1897 (Staatsblad no. 124) ingestelde schattingsdis tricten. een eervol ontslag verleend aiam de voorzitters en plaatsvervangende voorzitters van de schattingscommissiën in de districten, onder dankbetuiging voor de door hen in die betrekking bewezen diensten. Met ingang van 1 Februari a.s. wordt do controleur der comptabiliteit le klasse, B. C. te Roller der Maatschappij tot Exploitatie van Staatsspoorwegen, overgeplaatst van Vemlo naar den Haag. De heer Cordonmier, le prijswinner bij de prijsvraag voor het Vredespaleis, is gisteren in Den 'Haag aangekomen. Het lijk van den heer Hui-bert Veth, wethouder vatn Dordrecht, wiens overlijden wij reeds meldden), werd Maandlagmorgen te ongeveer 12 uur uit een sloot aan het. einde van den Noordendijfk, nabij het Visscliertje, opgehaald. Men beweert hem nog tusschen acht eu negen uur te hebben gezien. Er moet aan een ongeluk worden gedacht. De overledene was bijna zestig jaren oud, werd in 1897 tot lid van den gemeenteraad eekozen en in 1901 tot wethouder van onder wijs, beide ambten heeft hij onafgebroken bekleed. Nadat hij eenige jaren lid van de Kamer vau Koophandel was geweest, werd hij in 1903 tot haar secretar-s benoemd. Hij bekleedde verder vele openbare betrekkingen, was o.a. lid van den militieraad en jaren lang voorzitter van de kiesvereeniging ..Bur gerplicht. In den ouderdom van bijna 70 jaar is te Doetinchem de heer C. Willink Ketjen overleden. Hij was van 1873 af lid van den Raad, van 1889 weth., welke functies hij in 1899 neerlegde, en voorts van 1880 tot de invoering der Kinderwetten voorzitter van het College van Regenten van het. Rijks Opvoedingsgesticht. ,.De Kruisberg' De overledene was ridder in de Orde van den Ncderl. Leeuw. De heer C. W J. Ramann, een der meest, geachte ingezetenen van Baarn, die tijdelijk te Amsterdam vertoefde, is gisteren avond aldaar overleden in den ouderdom van bijna 76 jaren. De hoer Ramamn heeft gedurende zijn zeer werkzaam leven de vol gende functiën waargenomen directeur der Nederlandsche- Stoomboot-maatschappij, di recteur der Stoomvaart-maatschappij „Ne derland', waarvan hij tot heden commissaris was; commissaris van de Amstel-. Rijn- en Main-Maatschappij, commissaris van hot westelijke Entrepot, voorzitter van de Ver- eeniging tot beoefening van vocale en dra matische kunst, (tevens mede-oprichter). Ook 'ehoorde de heer Ramann tot de oprichters van do Stoomvaart-maaisch. „Zeeland", en van de Panorama-maatschappij. De overlede ne was ridder in de orde van den Nederland- schen Leeuw, ridder in de orde van St, Anna (Rusland), en ridder in de orde van de Kroon van Italië- De Do-Ruy ter-h ulde. Het Deeai- schc blad Politiken herdenkt in een artikel de groote verdiensten, die De Ruyter voor Denemarken heeft gehad, „als aanvoerder van de machtige Hollandsche vloot, die in Mei 1659 Denemarken to hulp werd geoon- i'vll.' Er heeft zich een comité gevormd, met vice-admiraal Wandol als voorzitter, oan op ton nader te beslissen manier passende uit drukking te geven aan Denemarken 's dank baarheid voor de hulp, die Holland zijn bondgenoot Denemarken heeft bewezen door het voortrof fel ijke werk van De Ruyter. Invoerrechten. Blijkens resolu tie van den minister van financiën kunnen gebruikte schrijfmachines, die tot persoon lijk gebruik worden medegevoerd door han delsreizigers en andere personen, die geacht kunnen worden deze voor de uitoefening van hun beroep noodig te hebben, gerangschikt worden onder do voorwerpen die van invoer recht rijn vrijgesteld. Blijkens eeno andere resolutie moeten ge neesmiddelen, die in de verpakking, waarin zij worden ing«evoerd, ook door anderen dan apothekers, rechtstreeks aan particulieren worden afgeleverd, voortaan voor de toepas sing van het tarief van invoerrechten wor den belast, als „kraanerij". Dit heeft geeno betrekking op: a. geneesmiddelen, meer dan 5 percent alcohol of wel wijn bevattende, die onafhan kelijk van de verpakking en van de wij.ae van verkoop, in overeenstemming met do daaromtrent bestaande voorschriften als ge distilleerd of wijai blijven of moeten worden belast, b. geneesmiddelen die onderworpen zijn aan het invoerrecht, bepaald bij het Konink lijk 'besluit van 17 Mei -1877 (Staatsblad no. 106). R a d i o t e 1 e g r a f i e b ij d e N. A S. M Aan de Nederlandsch-Amerikaansche Stoomvaartmaatschappij Holland-Amerika Lijn te Rotterdam is vergunning verleend voor de oprichting en het gebruik van radio- telegrafi9ehe sclieepsstations aan boord van do onderstaande stoomschepenvarende tus schen Rotterdam en New York, n.l. Nieuw Amsterdam. Noord dam, Potsdam, Rijndam en Statendam. Radiotelegrammen voor passagiers aan boord van de bovengenoemde stoomschepen kunnen worden verzonden door tusschen - komst van het. Nederiandsch-kuststation te Scheveningen (haven) of wel door tusschen- komst van buitenlandsche Marconi-kuststa- tions. De afzender is vrij in de keuze van het kuststatiou van bestemming. Alle kosten, met inbegrip van de kust en scheepstaksen, moeten door den afzender worden betaald. Het tarief bedraagt, boven het gewone landtariel, en verzending door tusschen - komst van het kust station te Scheveningen (haven) 1 Een kusttaks van 10 cent per woord met een minimum van f 1 per telegram 2. Een schee pst aks van 20 cent per woord met een minimum van f 2 per telegram. Een radiotelegram van 10 woorden van Groningen met bestemming naar de Nieuw Amsterdam via Scheveningen (haven) kost derhalve f 0.25 f 1 f2 f 3.25 Tevens kunnen ingevolge eene mot de Mar- coni-maatschappij getroffen schikking, tele grammen voor de sclieepsstations van vreem de nationaliteit, welke door de Marconi- maatschappij worden geëxploiteerd, bij alle Nederlandsche telegraafkantoren word«eoi aangenomen. Dte hiervoor geldende reglen zullen nader worden bekend gemaakt. (N. R. C.) Do „Koningin Wilhelmina". De Stoomvaartmaatschappij „Nederland" bericht het volgende: Da passagiers van de „.Koningin Wilhelmina", due met een defect aan de machines te Colombo binnengeloopen is, hebben voor zoover zij niet met andere gelegenheden waren doorgevaren, hun reis met het stoomschip „Koningin Regentes" vervolgd. aDoor den directeur-generaal dor Staatsspoorweg-Mij. is eene eervolle vermel ding toegekend aan de na te noemen perso nen H. Moelands, stationschef vierde klasse te Efcten-Leur; H C. Franc, stationsassistent tweede klasse te Breda; H. Baart man. ma chinist. eerste klasse te Rotterdam Maas; A C. H Brouwers, machinist tweede klasse te Kerkrade-Rolduc. allen wegens betoonde activiteit. G. J. Bekkers, stationschef vierde klasse te Visvliet-; L. Janssen, machinist tweede klasse te Roermond, beiden wegens betoonde oplettendheid. A. J. Hiauer, zadelmaker te Amsterdam; Th. J. Harmsenvoorman-poetser te Rotter dam Maas. beiden wegens betoonde eerlijk heid Een collecte verboden. Burg en weth. van Leeuwarden hebben afwijzend beschikt op hot verzoek van den Christ elii- ken Bestuurdersbondom in die gemeente een collecte aan die huizen der ingezetenen te houden ten behoeve van de slachtoffers der werkstaking te Rijssen. Do staking aan de sigaren fabriek der firma Tinchant te Eindhoven is geëindigd, op de volgende voorwaarde tus schen patroon en werklieden Het model no. 75 wordt mru voorloopig gefabriceerd in 5 vormon, en die arbeiders ontvangen een tijdelijke verhooging van 2.j ct., tot dat de andere 5 vormen zu'len aanwezig zijn. Werd het model voorheen niet precies naar den vorm gemaakt, in het vervolg zal juist naai den vorm worden gewerkt, waardoor meer kaai worden gefabriceerd Heden ochtend werd het werk hervat. De erfenis van mr. Van C o o t h. In do bekende procedure van zeven gemeenten erfgenamen van wijlen mr. Van Cooth. to 's Hertogenbosch contra den execu teur testamentair uw. Rits, concludeerde gis ter de procureur-generaal bij liet gerechtshof aldaar tot. bevestiging van het vonnis der rechtbank te 's Hertogen bosch, dat de ver schillende aanmerkingen op des executeurs rekening gemaakt ongegrond verklaarde. Moord op een veldwachter. Gisternacht is de veldwachter te Mill (Nbr.) zekere M., vermoord. Bijzonderheden ont breken. Dc Bossche justitie vertrok naar Mill. De moord op den veldwach ter te Mill. Men meldt, nog uit Uden, dat do dader van den moord op den veld wachter te Mill 's middags nog niet gearre steerd was. Het lijk van den vermoorde werd 's morgens gevonden met- het hoofd in een beek. Waarschijnlijk is de misdaad den avond te voren reeds gepleegd. De man laat een weduwe met acht kinderen na. - Oplichting met spoorkaar tjes. Een ooggetuige schrijft aan de Nijin. Ct. het volgende: Maandagmiddag was ik aan het station ooggetuige van een staaltje van brutale, op lichterij. Twee individuen vervoegden zich bij eene zeer geachte familie te Nijmegen met een verzoek om reisgeld, aangezien hun hel noodige ontbrak om naar huil woon plaats Den Bosch terug te keer en, althans naar zij voorgaven. De familie in kwestie voldeed aan het verzoek en gaf hun den hulsknecht mede om de spoorkaartjes te ne men. Nauwelijks had de huisknecht de plaats bewijzen genomen en den pseudo-Bosschena ren overhandigd, waarna hij vertrok, of de kaartjes werden met een mooi praatje weêr ingewisseld, waarna de schavuiten de stad weêi ingingen, misschien om hetzelfde spel letje to herhalen. - Een ondankbar e. Maandag ver voegde zich aan perceel 82 in do P. C. Hooft- straat te Amsterdam een meisje, dat te ken nen gaf honger te hebben. Mevrouw werd van het feit verwittigd, en,, door medelijden bewogen, noodigde zij het meisje uit in de keuken haar maag naar genoegen te komen vullen. Inderdaad bleek het kind honger te heb ben. Althans niet grootem eetlust werd van het voorgezette eten gebruik gemaakt, en bij liet heengaan bedankte ze mevrouw hartelijk voor de gulle behandeling. Men kan zich echter de verbaznig en de ontstdinmiug donken, toen even later werd bemerkt, dat. met het gevoede kind tegelij kertijd het horloge van het dienstmeisje uit de keuken was verdwenen. (Tel.) Pokken. In de laatste vijf dagen hebben zich te Rotterdam geen nieuwe ge vallen van pokken geopenbaard. Een m o e i 1 ij k e reis. Een hoogst eigenaardig gericht leverde in de afgeloopen week een zolderschuit, beladen met twee stoomketels (voor het stoomgemaal van De Koekoek), welke nu te Kampen voor den wal ligt. Door het bevroren huiswater (over- gespat zeeschuim) was alles op het vaartuig bedekt met een dikke witte ijslaag, wat aan bet geheel het aanzien gaf van een grillig gevormde marmergroep Deze schuit, was Maandagochtend van Amsterdam vertrok ken, gesleept door een miniatuur-sleepbootje. De bemanning, kapitein en stoker, hebben een reis gemaakt, die hun lang heugen zal. Door den mist moesten zij op goed geluk varen, tot zij 's avonds voor anker gingen op 7 voet water, 's Morgens peilden zij nog 4 voet, zoo sterk was het water dien nacht gevallen. Het bootje, dat vastzat, werkte zich met moeite 2elf los (de zolderschuit heeft maar voet. diepgang) en kwamen toen aan voor de haven van Elburg, die droog bleek. Toen werd daar een visseher als loods aan boord genomen en zoo kwamen ze Dinsdag middag hier aan. Den kapitein echter, die uren achtereen zijn j.laats aan het roer niet had kunnen verlaten, waren Itanden en ooren bevroren. De man is. na. door dokter Butter voorloopig behandel cl to zijn, naar Amster dam teruggekeerd (Kamp. Ct.) Te Maastricht is een schip door het kruien van het ijs tegen een brug over het kanaal gestooten on lek geworden. Het schip, dat met ongebluschte kalk geladen was, vatte vuur en is geheel uitgebrand. School- en Kerknieuws. Naar de Prov. Gr. Ct. verneemt, komen voor het hoogleeraarsambt in de zoölogie en de natuurlijke historie aan de universiteit te Gro ningen, vacature prof. dr. Van Ankum, zeer in aanmerkingdr. J. Boeke, lector aan de uni versiteit te Leiden, en dr. Van Bemmelen, te Den Haag. In de vergadering van de Vereeniging van Vrijz. Nederl. Hervormden te 's-Gravenhage werd in de plaats van den heer Sieburg, die, omdat hij lid van de Vaalsche Gemeente ie, geen zitting in het bestuur kon nemen, de heer F. Dell gekozen. Uit de mededeelingen bleek, dat zich een centraal comité heelt gevormd, hetwelk zich over al de provinciale vereenigingen uitstrekt en dat de Evangelische Unie ontbonden is, wat krachtiger werkzaamheid en versterking van het aantal leden ten gevolge hebben zal. aDe vereeniging van burgemeesters en secretarissen en de afdeeling van den Neder- landschen bond van gemeente-ambtenaren in deze provincie hebben besloten bij Gedepu teerde Staten van Utrecht krachtig, te blij ven aandringen op spoedige herziening der jaarwedden van de burgemeesters, secretaris sen en ontvangers. Besloot eerstgenoemde vereeniging eene audiëntie bij Gedeputeerde Staten aan te vragen om de zaak te bespre ken, het bestuur der afdeeling van den bond heeft dezer dagen aan alle burgemeesters, secretarissen en ontvangers het verzoek gew richt door een op zegel gesteld adres bij Gedeputeerde Staten instemming te willen betuigen met de pogingen tot verkrijging van eene algemeene herziening. Door vele burge meesters, secretarissen en ontvangers is hier aan reeds binnen enkele dagen gevolg gege ven. N. R Ct. Zeist. De commissie uit den gemeente raad, welke de beschuldigingen tegen deu ge meente-geneesheer, dr. Bendien, heeft on derzocht, is tot de conclusie gekomen dat er geen termen bestaan om dr. B. niet ter herbenoeming aan te bevelen en stelt d'en raad voor genoemden geneesheer opnieuw voor den tijd van drie jaren te benoemen. J. H. Kottm in n. Men schrijft ons; „Het zal a. s. Vrijdag 1 Februari 60 jaren geleden zijn. dat do lieer J. H. Kottmann te Driebergen, oud-hartul anus van het Kon. Zool. Bot. Genootschap te 's-Hage, zijn eerste schreden in Flora's Hof zette Eenmaal de leer-., klom pen" ontwassen, werkte hij met veel succes te Oosterbeek, De Bilt. Alkmaar en 's-Hage, en zelfs nu nog te Driebergen mot veel succes. Op tal van buitenlandsche tentoonstellin gen behaalde hij vorste prijzen en daar ver tegenwoordigde hij het ras van oud-Holland- sciie tuiniers, die over de gansche beschaafde weield een goede reputatie hadden. De regeering beloonde rijn kundigheden door hem te benoemen tot ridder in de Oranje-N assa u-Orde Monument voor dr. Schaop- iii a n. Eindelijk zal het monument voor dr. II. J A. M. Schaepman zg. te Rijsenburg toch komen. Nadat, aan geen der deelnemers aan de prijsvraag een paar jaar geleden uit geschreven de prijs kon toegekend worden, heeft mgr. de aartsbisschop het plan van dr. P. J. H. Cuypers te Roermond doen uit voeren. Het monument zal opgericht worden in liet. weiland voor het seminarie langs den Rijksstraatweg. Het zal rich als een rijk bewerkte pvramide verheffen te midden van een plein, omsloten door een hek van ge smeed' ijzer. Aan de voorzijde der pyraanide wordt in een nis hei. standbeeld van den doctor geplaatst. In de vijf overige vakken zijn hautreliefs gebeiteld, den vromen pries ter, den grooten staatsman, oen redenaar, den professor en den dichter voorstellend. De symbolen der burgerlijke deugden, waarboven St. Joris met de draak kronen het geheel. De Vereeniging tot verfraaiing varn Drieber gen en Rijsenburg heeft op zich genomen het terrein en de omgeving met het monument in overeenistomming te brengen. Moge haar kas voldoende zijn om een en ander met onbekrompen beurs te doen geschieden. (Msb.) In de op 1 Februari a. s. te houden openbare vergadering van den Raad der ge meente Baarn, zal eene beslissing genomen worden in zake het voorstel van B. en W. tot oprichting eener openbare school voor M. L. 0 Mede zal aan de orde worden gesteld een voorstel van 6 gemeenteraadsleden om den Raad in twee af deelingen te splitsen, ën voortaan de begroot ing en verdere zaken van belang vóóraf in die afdeelingen te be handelen. Te Baarn is aan mej. R. A. de Jonge, onderwijzeres aan <le openb. school Eemnesser- weg. een verlof van twee maanden verleend. Tot tijdelijk onderwijzeres is door B. en W. in hare plaats aangesteld mej. J. Meijer, te Amers foort. De heer D. Lokhorst, te Hilversum, zal 1 Mei a. s. om gezondheidsredenen zijn ambt als voorganger der Evangelische gemeente neaer- leggen. Hilversum. De Gooische tram, die 6.45 van tfiTversuni naai- Laren vertrekt, is gisterenavond bij de Amsterdamsche water leiding aan den Laarderweg ontspoord. De machine kantelde daarbij om, terwijl de ma chinist aan de handen gewond werd. Deze werd' tc Hilversum verbonden en daarna per rijtuig naar Laren vervoerd. Verdere onge lukken vielen niet voor. Do dienst ondervond veel vertraging. Bus s urn. Vanwege de directie der H. IJ. S. M. worden hier de laatste dagen op- metingen gedaan, in, verband met den, ver moedelijk en aanleg van een, electrische tram van het station naar het villapark Den Eïigh-, bij Crailoo. Wanneer zich geen buitengewone .bezwa ren voordoen, dan kan het lijntje nog dezen zomer in exploitatie komen,. Vergadering van den raad der ge meente Amersfoort op Dinsdag 29 Januari, des namiddagp te half twee ure. De voorzitter opent de vergadering en spreekt een heilwonsch uit, ter gelegenheid van do eerste bijeenkomst in het nieuwe jaar, waarvoor bij mo«nde van den heer mr. Heij;- ligers wordt dank gezegd. De heer Plomp komt ter vergadering, waardoor, op den heer C. Th. van Beek na, de Raad voltallig is. De notulen dor vorige vergadering wor den vastgesteld. Ingekomen zijn o.m. een mededeeling van Gedep. Staten, dat de gemeente, onder ze kere voorwaarden, vrijgesteld wordt van de verplichting tot oprichting eener Burger Dagschool Wordt voor kennisgeving aangenomen. Een goedkeuring van idem tot ruiling van gronden met den Staat der Nederlanden. Als ivoren. Goedkeuring definitieve vaststelling der rekening rustende schutterij. Alsvoren. Een adres van de vereeniging H. en N. met een memorie van toelichting enz., hou dende verzoek om verbetering te brengen in liet marktwezen hier ter stede alsanede adressen van adhaesie. De voorzitter sftelt voor dit te verzenden naar de Kamer van Koophandel en Fabrie ken om advies. Aldus wordt z. h. sit. of d. besloten. Van de timmerlieden vereeniging en an dere vereenigingen is een adres ingekomen om verandering te brengen in 'bestekken van de gemeentewerken Gesteld in handen' ivani B. en W. om ad vies. Een adres van de afd. Amersfoort van den Bond van Ned. Onderwijzers. De Voorzitter stelit voor dit adres te be handelen bij punt 14 dor agenda. Aldus wordt besloten. Ten slotte een verzoek van „Kindervoe ding" om een subsidie van f 450, evenais vorige jaren te mogen ontvangen. De Voorzitter verklaart dit punt spoed- eischeud. Z. h. st. of d wordt, besloten onder de zelfde voorwaarden als vroeger dit subsidie te verleenen. De heer Gerritsen had gaarne ge zien, dat de xtaa-d door B. en W. op de hoogte was gebracht van de veranderingen, welke m het personeel ter secretarie zijn go- bracht. De wethouder V i s s e r acht het beter, wanneer de leden van den raad hieromtrent nader ingelicht wenschen te worden, een ge heime zitting te houden na afloop dezer openbare. Overigens liggen ook alle beschei den op de secretarie ter inzage voor de le den. w'ordt besloten deze zaa«k in geheime rit ting te behandelen.

Amersfoortsch Dagblad | 1907 | | pagina 2