I BINNENLAND. lijk© ontzetting of afstand doen van den troon door dezen, zijn onechten zoon als diens opvolger te proclaineereü. Eu ook Alexander zelf moet van plan geweest zijn, zijn halfbroer als troonopvolger aan te wijzen, doch Koningin Draga, die hooge plannen had voor haar broer, den luitenant Linjewitaoh, zou hem van dit voor nemen hebben teruggebracht. Na den moord op Alexander wilde de .moeder van Christitsch haar zoon een veilige schuilplaats bezorgen in een Oostenrijksche of een Hongaarse he opvoedingsin richting, doch graaf Goluchowski verzotte zich tegen dit plan en daar kwam toen niets van. Volgens een bericht uit Consiantinopel zijn de vermoedens, dat. men hier te doen zou hebben met een politiek misdrijf, onge grond en zou de moordaanslag oen gewoon misdrijf zijn. De moordenaar is nog altijd niet gevon den. Het opperste militairo gerechtshof te Bel grado heeft het vonnis, in eerste instantie gewezen in de Kragujcwatzer-zaak, waarbij 35 officieren en onderofficieren tot gevangs nis ©n tuchthuisstraffen van 1 tot '20 jaa- veroordeeld werden, bevestigd. Balkan-Staten. Uit Athene schrijft men aan dc Correspon dence politique dat de Bulgaarscho plannen om een spooiweg te maken van Kustendil naar Uskuil, waarover te Constantinope! druk gesproken wordt, in Grieksche rogeerings- krüigen eenigo ongerustheid hebben veroor zaakt omdat deze in die plannen meenden zien het zoeken van een afzetgebied voor Bulgarije dai wol eem versterking van den invloed van let Bulgaarshe element ten koste van den Grielschen invloed. Rutland. Petersburg, 12 Ft.br. Gi&ternavond te elf uur werd in het huis van graaf Witte in de kachel van een der kamers, die do dochter van den graaf vrooger bewoonde, maar die nu ledig staan, een helsche machine ontdekt. De houten kist, waarin de machine zich be vond. was met wit linnen overtrokken. De bom was gevuld met zwakke ontplofbare stof. Het vermoeden dat de kist door den schoor steen in de kachel was neergelaten wordt woesprokon dbor het feit, dat het witte lin nen, waarmede de kist- was overtrokken, niet vuil was geworden. Heden vonden schoor steenvegers in een anderen schoorsteen een koord, dat aan do politie werd toegezonden. Deze vond ra de kachel van de kamer der dienstbode een tweede helsche machine, van dezerfdo constructie als die van gisterenTer wijl het uurwerk van deze laatste op 5J uur was gesteld, was het uurwerk van de heden gevonden machine op 8 gezet, ook vertoon de het linnen, waarmede deze machine, evenals do eerste, was overtrokken geen vlekken Perzië* Naar aanleiding van do pressie door het parlement op do regeoriug uitgeoefend zijn twee Belgen, de minister van invoerrechten en posterijen Naus en een anderen hoofd ambtenaar van hun ambt ontheven. Vereen Igde Staten. In een toespraak, die de minister van han del en nijverheid tot de adelborsten der Ma rine-academie te Annapolis hoeft gehouden, zeide deze: ,.De zekerste waarborg voor den vrede is voor de Vereenigd Staten een mach tige en goed uitgeruste vloot, die over tal rijke pantserschepen beschikt, welke te be schouwen zijn als do „buldoggen"' der vloot." Midden-Amerika In ©ene conferentie tusschen don waarne mer den staaié-secretaris van buitonlandscho zaken der Vereenigd© Staten en den Mesxi- caanschen gezant is besloten, dat de regeo- ringen der Vereenigd© Staten en Mexico de regoeringen van Salvador, Costarica en Guatemala zullen verzoeken aan Honduras en Nicaragua een gelijkluidende nota te zenden, in welke de verwachting wordt uitgespro ken, dat beide staten hun geschil in der minne zullen schikken zonder het tot een oorlog te laten komen. Maandag is tte New-York een telegram ontvangen van den president van Nicaragua, waar'n deze zegt dat. Nicaragua door Hon duras wordt geprovoceerd, dat. wederom agressief schijnt, te willen optreden. Zuid-Afrika. De generaals De la Rey en Erasmus, de heer .Schalk Burger en zeven andere leden van d© partij van ,,Het Volk" zijn zonder tegen-carididaat tot lid der Wetgevende ver gadering gekozen. Allerlei. vDe belangstelling in het strafproces tegen Thaw is, na do verklaringen van me vrouw Thaw, zoo mogelijk nog grooter ge worden, zoodat zich thans zelfs vóór het reehtsgebouw een groote menigte verdringt, om iets van beklaagde of getuigen te zien te krijgen. Mevrouw Thaw is vorder gegaan mot haar onthullingen over den vermoorde, White, waardoor steeds moor aan het licht komt. Teruggekeerd uit Europa kwam zij, na lan gen tijd tegenstand te hebben geboden, door Withe's sluwe stroken weder met hem in aanraking. Hij wist. het te doen voorkomen, alsof een gesprek met hom een levensbelang voor haar 7.oude zijn. Toen hij echter met zijn gewichtig nieuws voor den dag zou ko- mon, bleek het, dat het hem er slechts om te doen was Tliaw. den beklaagde, zwart t© maken. Hij vertelde weer, dat Thaw mor phine innam en dat hij haar tegen hem be schermen zou. Ook anderen liet hij allerlei kwaads van Thaw vertellen, zood&t zij er ten slotte in toestemde met White te gaan naar den bekenden advocaat Abe Hummel. Hot gelukte Hummel haar allerlei valsche verklaringen omtrent Thaw af te persen, maar zij weigerde ten slotte een procos tegen hem te beginnen wegens verbreking van trouwbeloften. Den 3en April 1905 huwde zij met Thaw. Tot. zoo lang had zij geweigerd, omdat ieder een wist van haar verhouding tot White en zij Tliaw te veel achting toedroeg om „de wereld" slecht over hom te laten oordeelen Ten slotte wilde de verdediger, mr. Del- mas, nog andere getuigen dagvaarden, om White's slecht levensgedrag nog duidelijker in het licht te stellen. Het jurv-lid. inr. Je rome, protesteerde er tegen dat men aldus een doode beschuldigde, waarop inr. Delma antwoordde, dat liet or bean volstrekt niet om te doen was den doode zoo slecht moge lijk af te schilderen, maar dat hot zijn plicht was de levenden te helpen» Thaw's papieren en testament werden ge opend, dit alles dienende om nog duidelijker aan te toonen, dat Thaw niet wist wat hij deed, toen hij zijn misdaad beging. vBij het bouwen van een kazerne op Rindö bij Stockholm zijn verduisteringen gepleegd. Een commissie heeft de zaak on derzocht en bevonden, dat de staat 687.100 kronen uitgegeven heeft zonder er waarde voor te genieten. Dit bedrag is dus aan den strijkstok blijden hangen. Het beheer van de legerconimissi© wordt ten dozo als zeer slordig gelaakt vEen lompen koopster to Wiesbaden had. als maatregel tegen diefstal, een hond in een schuurtje opgesloten. Ook nadat zij opgemerkt had dat de hond in het schuurtje door ratten gebeten was, had zij het dier daar gelaten. De hond is toen door de ratten gedood en opgevreten. Do rechtbank veroordeelde do vrouw wegens dierenmishandeling tot 100 mark boete. Zij is een reeds bejaarde vrouwandeTS had ze gevangenisstraf gekregen. Bachmoet (provincie Jekaterinoslof), 12 Febr. In de kolenmijn Petromarieff is een brand uitgebroken, waarbij een groot aan tal personen is omgekomen. Veertig lijken zijn tot dusverre geborgen. New-York, 12 Febr. Het stoomschip „Larchmont van Providence naar New- York, zonk gisterenavond ten gevolge van een aanvaring met een schoener in Blockis- lanJ Sound ter hoogte bij Rhode-island. De kapitein van de „Larchmont" ver klaarde, dat tusschen de 150 en 200 pas sagiers aan boord waren, van wel'ke slechts 8 werden gered. Velen vroren dood op het dek of in booten voor zij de kust konden •bereiken. De bemanning telde 30 koppen, van welke ©enigen werden gered. Tweede telegram. Vijf booten en -iet vlotten, 19 geredden en 11 lijken aan boord hebbende, slaagden er in Blockisland te bereiken, na een vreeset ijken strijd tegen hooge zeeën en lievige stormwinden. vDe Ainerikaansche bladen bevatten het bericht, dat Lindenhurst, het buitenver blijf van den bekenden kwaker-millionnair John Wan namaker door brand is vernield. Dit buitenverblijf bevatte voor reusachtige ledragen aan kunstschatten, w. o. de be roemde doeken van MunkacsyChristus voo>- Pilatus en Christus aan het. kruis. Gelukkig zijn deze beide schilderijen gered, met nog tal van andere kunstvoorwerpenmaar toch bedraagt de schade, door het vuur teweegge bracht, circa 1,500,000. vHet kuststadje Caitanzaro en het na bijgelegen dorp Marina in Calabrië zijn door oen vloedgolf getroffen tijdens een verschrik- kelijkon storm in den nacht van Vrijdag op Zaterdag. Beide plaatsen zijn voor een deel verwoest. Er zijn talrijke personen om gekomen en vel on gewond. De overheid neemt met behulp van militairen maatrege Ion om de huizen, die wankelen, alsnog te beveiligen De Staatscourant van Woensdag 13 Februari 1907, bevat de volgende Konink lijke besluiten: op verzoen eervol ontslagen B. P. Moors, inspecteur van het ijk wezen, met dankbetui ging voor da bewezen diensten benoemd t-t inspecteur bij het ijkwezen' H. C. Kisi civiel-ingenieur te 's Graven- hag© benoemd tot districts-veearts G. B. Goos- sen tijdelijk disiriots-voearts te Roermond benoemd tot consul te Napcis J. J. van de Roorda, die tevens door de Italiaanscho ro- geeriug is erkend; erkend tot vice-consul van Duitschland te Zaandam F. Meijerdonk o>p non activiteit gesteld de kapitein G. C Greve, van het 2e regiment infanterie op verzoek eervol ontslagen, de reserve- 2e luitenant J M. Pattist, van het regiment grenadiers eu jagers; benoemd tot hulp-monteur bij de mon- teursoplciding aan de Rijkswerk te Amster dam W. S. van der Noorda, thans tijdelijk als zoodanig werkzaam. erkend en toegelaten als vice-consul van Duitschlandte Zaandade hoer F. Meijer- direk goedgekeurd, dat aan R. J. M. M. A. graaf de Gelees, burgemeester dor gemeente Eysden, op zijn verzoek, mot ingang van 15 Jan. 1907, eer vol ontslag is verleend als secretaris dier ge meente. H. M. de Koningin heeft, naar men verneomt, den president der Eerste Kamer, baron Schimmelpenninok v. d. Oye ten ge- hoore ontvangen. H. M. de Koningin-Moeder had Maandag ten palcizc aan tafel minister De Meester en mevrouw; graaf Van Belandt, oud-gezant, lid van de Tweede Kamer ©u mevrouw; mr. Pierson, oud-minister en me vrouw; mr. Hanuema, secretaris-generaal van het departement van Buitenlandsche za ken en mevrouw, benevens eenige dames en heeron der hofhoudingen. H. M. de Koningin-Moeder is voor nemens morgen avond de Duitsche le zing van den hoogleeraar dr. Henry Thodo over Richard Wagner, bij te wonen. De Prins der Nederlanden heeft giste ren de vergadering van den Raad van State bijgewoond. De verschillende ministers hebben hun no wekelijksche audientiën voorloopig ge schorst. De Figaro meldt, dat H. M. de Ko ningin het commandeurskruis der Oranje- Na ussau-ord© heeft toegekend aan graaf Mir bach Harff, tweede secretaris van do Duitech© ambassade te Parijs, vroeger ver bonden aan de legatie te 'sGravenbag© Ridder van Rappard, de nieuwbe noemde zaakgelastigde eu consul-generaal in Marokko, zal, na deze week door H. M. de Koningin ter beëediging te zijn ontvan gen, reeds den 18. naar Tanger, zijn stand plaats, vertrekken Wij vernemendat de ministerie©le crisis van geen invloed zal zijn op de voor bereidende werkzaamheden voor de Vredes conferentie. Zij zullen den geregelden loop volgen Oe crisis. Do Haagsclie Redacteur van het Handels blad geeft in zijn Kameroverzicht de volgen de schets van het afscheid van het mini sterie Er heersclite schier een Kerst misstem- ming Niemand zatmen stond te piraten of dreutelde heen en weer. Portefeuilles lagen hier en daar op de tafels, maar gesloten geen enkele werd uitgepakt. Zelfs waren er afgevaardigden die al aanstonds met hun portefeuille ouder den arm rondliepen, klaar om heen te gaan. In d© loges enkele Eerste Kamerleden, maar op de tribunes overigens niet zoo'n toeloop als op andere groote dagen. Do voorzitter en de griffier houden een langen beurtzang van notulen en ingekomen stukken Geen enkele Minister zit nog achter de groene tafel. Toch is bet bekend dat ze ,,er zijn"; <-e een heelt den Minister van Oorlog naar 't gebouw zien gaan voor 't laatst- en de ander weet met zekerheid te zeggen dat het heed© Kabinet wacht in de Ministerskamer. Eindelijk schijnt de clou te naderende opperheer der kamerboden verdwijnt in de richting van de Miniöterskamer en eenige oogenblikken later komt de heer De Mees ter bi n nenheel em aal al leen Aanstonds schieten eenige Unie-iberalen op hem toe en drukken hem de hand? Con©- doleantie? 't Lijkt begrafenisachtig. Eenige vrijzinnig-democraten maken onderwijl jolijt, grinniken togen den heer Tydeman dien zij wellicht in herinnering brengen dat zijn moeite nu vergeefsch geworden is... ...,,Het woord is aan den Minister van Financiën die het heeft gevraagd!" Aldus, opeens, de voorzitter, met stem verheffing. Stilte. Minister De Meester staat op, leest van een klein papiertje het bericht, behel zende het ontslagverzoek en het- verzoek om schorsing van het verdere Kamerwerk zoo ver dit den Ministers mocht betreffen. Zijn stem klinkt even kalm en va9t als anders. En even bedaard als anders pakt hij de pandjes van zijn jas beet en gaat weer zit ten. De voorzitter stelt voor, overeenkomstig 's Ministers wensch te handelen en eindigt: .Aangezien er niets meer aan de orde is, wordt de vergadering tot nadere bijcenroe- ping verdaagd". Terwijl de tribunes langzaam worden ont ruimd, ziet men weer leden die den Minister de hand gaan drukken, liberalen meest, maar ook een enkele van rechts (de heer Van B y 1 a n d t) en de heer Schaper. La commedia finita. Voor de deur van Bmnenlandsche Zaken staat al een verhuiskar! Toeval zeker. Maar...... symbool. Aan de Tweede Kamer is ingediend een wetsontwerp, bevattende nadere bepalir. gen betreffende het opsporen van delfstoffen van staatswege. In hoofdzaak wordt het vol gende bepaald He«t opsporen van delfstoffen in obheel Nederland geschiedt van Staatswege. Het is aan anderen dan den Staat niet geoorloofd delfstoffen op te sporen, tenzij met vergunning, welke even-wel niet zal mo gen worden verleend voor het opsporen van steenkolen eti zouten. Laatstbedoeld verbod is niet van toepassing op nadere opsporingen van zoodanige delfstoffen on in zoodanige terreinen, waarvoor vóór 1 December 1906 concessie is verleend of aangevraagd. Bedoeling van deSe wetsvoordracht is dus het exploratie-veibod uit te breiden tot ge heel Nederland. Zuid-Limburg wordt evenmin aan de werking van dit wetsontwerp ont trokken. Op de niet-geëxploreerde streken in dat landsgedeelte is dit wetsontwerp even zeer van toepassing, dat overigens het opspo ren van steenkolen en zouten uitsluitend voor den Staat reserveert. Voor den rijksopspcriirgsdaenst zullen gee no nieuwe gelden worden aangevraagd, zon der dat de kans op goede resultaten en op succes verzekerd is. Hot exploreeren door particulieren wordt niet meer beperkt dan bepaald noodig is. De van particuliere exploratie uitgesloten delfstoffen zijn steenkool en alle zouten. Het verbod over het exploreeren door particulie ren van bruinkool wordt tJhans niet gehand haafd. Bij brief van den minister van marine aan de Tweede Kamer zijn inlichtingen ver strekt op het adres van J. H. Dijkman, ge- pensionneerd officier van administratie 2e kl. bij de Kon. Ned. Marine te 's Graven- liage, met verzoek om herziening van het bedrag van zijn pensioen. Do minister komt tot de conclusie, dat in de door reclamant overgelegde stukken niet onomatootelijk is aangetoond, dat de liohaams gebreken, welke hem voor de verdere waar neming van den militairen dienst ongeschikt maakten, het gevolg zijn van bijzondere om standigheden of toestanden, die zich bij de uitoefening vtan dezen dienst hebben voor gedaan en naar het oordeel van den minis ter kan hij derhalve noch aan art. 2, sub 2° der pensioenwet voor de zeemacht, noch aan art 33 sub 1°, al. b der wet van 28 Augus tus 1851 op hooger pensioen aanspraak ont- leenen. Het bestuur van den Noderlandschen Hotel houdersbond heeft bij adres aan de Tweede Kamer verzocht do voorgestelde ver hooging van den accijns op het. gedistilleerd van f 63 op f 90 per H L. niet aan te ne men Men verwacht van deze verhooging allerlei knoeierijen, die zoowel den handel schaden als de gezondheid beuadoelen. Ook gelooft men niet dat het drank verbruik noemens waard zal verminderen, terwijl de smokkel handel zich krachtig zal ontwikkelen. Mocht do Tweede Kamer verhooging ge- we nscht achten, dan geeft de Bond in over weging de geheele verhooging goed te keu ren en niet bij amendement een kleinere ver hooging aan te nemen, omdat in eerstge noemd geval do kleinhandel den prijs in bil lijkheid kan verhoogeii, hetgeen in het tweede geval niet zou geschieden en dus het gevaar voor vervalsching zou vermeerderen. *- - Bij den burgemeester van Alkmaar werd gisterer voor de verkiezing van één lid van de Provinciale Staten van Noord-Hol land in dit district (vacature mr. J. P. Kraakman) slechts één candidatonlijst inge leverd, waarop voorkwam de heer A. J. van Bonthem (kath.), te Amsterdam, secretaris- penningmeester van den Prov. N.-H. Boe renbond, die alzoo onmiddellijk gekozen werd verklaard. Do heer Van Bonthem moet in dé a. s. zomer periodiek aftreden Koopmansgeest. De Gemeente raad van Vaa"? heeft Zaterdag besloten voor de gemeente uit de aanwezigheid der speel holen nog wa voordeel te halen. Zij gaat nl. oen belasting op dergelijke gelegenheden hef fen van f 3 per dag on per speelclub. Het geen per jaar het niet onverdienstelijke som metje zou maken van 8 x 3 x 365 is ge lijk f 8760. De kapitein-luitenant ter zee A. Gel derman, eervol ontheven van het bevel over Hr. Ms. schoener Zeehond", wordt, met 19 dezer, op non-activiteit gesteld. De officier-machinist der 2de klasse J. C. van dor Ben, geplaatst als officier-in structeur bij de marine-machinisten school, wordt met 19 dezer eervol van deze betrek king ontheven en gecommitteerd naar do di rectie der marine te Willemsoord. De .aandacht van belanghebbenden wordt er op gevestigd, dat in de Nederland- sclie Staatscourant van 3/4 Februari 1907, no. 29, eene aankondiging is opgenomen be treffende de toelating in dit jaar als adel- borst. der 2de klasse bij het Instituut waar in zijn vermeld de voorwaarden en wijze van toelating en verdere bijzonderheden dien aangaande. W, C. A. Mutaaera. f Op 73-jarigen leeftijd is te Tilburg overleden de heer W. P. A. Mutsaers, oud lid van de Tweede Kamer, burgemeester van genoemde gemeente. De nu ontslapene volg de indertijd als afgevaardigde den heer Van Baar op voor het district Eindhoven en la ter, na de Kamerontbinding onder het mi nisterie-Tak, werd hij ook voor Waalwijk gekozen. Hij nam toen het mandaat voor dat district aan. Driemaal mocht de heer Mut saers voor dat district zijn mandaat ver nieuwd zien, het laatst in 1901. Bij de ver kiezingen in 1905 stelde hij zich niet weder beschikbaar. Ook in het provinciale bestuur van Noord-Brabant had hij gedurende vele jaren zitting. In 1868 werd hij door het vertrouwen der kiezers naar de Staten van dat gewest afgevaardigd. Zijne medeleden be noemden hem in 1874 in het ooilege van Gedep. Staten. De veelzijdige bekwaamhe den van den hoer Mutsaers werden ook op andere wijze geapprecieerd: o.a. maakte hij, bij de voorbereiding van de wet onzer leger- erganisatie, deel uit van de Staatscommis sie, welke daarvoor was ingesteld. Sedert 1901 stond de heer Mutsaers als burgemees ter aan het hoofd der gemeente Tilburg, waar hij in hooge achting stond bij de in gezetenen. Het stoffelijk overschot van wijlen prof. dr. H. W. Bakhuis Roozeboom is gister onder talrijke blijken van belangstelling op de Oosterbegraafplaats te Amsterdam ter aarde besteld. Tal van kransen en palmtak ken dekten de lijkkist, die door laboranten van het laboratorium, waar de overledene meestal arbeidde, naar het graf werd gedra gen. Verschillende sprekers herdachten ifl gevoelvolle woorden de nagedachtenis van den overledene. Allereerst prof. dr. Rotgans als rector - magnificus der Universiteit prof. dr. O. Pb Sluiter, namens de Faculteit der Wis- eu Natuurkunde; dr. Buchner uit Utrecht, sprak namens oud-leerlingen en leerlingen, en in 't. bijzonder van allen die aan het scheikundig laboratorium werkzaam zijn. De heer C. A. Vening Meineez sprak namens het Amsterdamsche Studentencorps; dr. P. Bies ter veld, hoogleeraar aan de Vrije Universi teit (waarvan het Studentencorps ook ver togenwoordigd was), namens deze instelling van bijzonder hooger onderwijs. Prof. E Cohen te Utrecht legdo een krans op hel graf namens de „Physikalisch-chemische" af- deeling van do Heidelbergsche Universiteit en voerde voorts namens de Commissie voor het Muntwezen het woord. Prof. dr. Max Weber sprak namens de Commissie voor het Rijks-Instituut voor het onderzoek der Zeo. Ds. N. De Gaay Fortman dankte namens d- familie voor de hulde aan den overledene gebracht. Vele vrienden en geleerden van elder» waren overgekomen om den overledene de laatste eer te bewijzen. Onder hen werden opgemerkt prof. Lorentz uit Leidendr. C. Hoitsema, controleur-generaal aan 's Rij les Munt te Utrecht; dr. L. Bouma, dr. R. Kra mer uit Loosduinen, enz. enz. Prof. Holleman., zal morgen in de Col lege-kamer een gedachtenisrede houden. De begrafenis van den oud-raadsheer in den Hcogen Raad Jhr. Mr. B. C. de Jonge is bepaald op Donderdag a.s. op Oud Eik en Duinen, om 11A uur van het sterfhuis. Het stoffelijik overschot van Mr. A. Luden, ond-commandant van de schutterij te Arnhem, zal Vrijdag a.s. op de Algemeene Begraafplaats te 's Gravenhage worden ter aard? besteld, (om 12 uur van het sterfhuis). In de Maandag te Amsterdam gehou den vergadering van de letterkundige afdee- ling der Koninklijke Academie van Weten schappen deelde de voorzitter, prof. Kern, mede, dat in de aanstaande, te Weenen te houden vergadering der internationale bij eenkomst van. academiën., behandeld zal war den een voorstel tot overweging der wensclie- lijkheid van het aannemen eener algemeene nationale taal of een uit de bestaande daar voor te kiezen. Aan de.i afgevaardigde zal geen bindend mandaat gegeten worden, doch de vrijheid om naar omstandigheden te han delen. Prof. Verdam sprak vervolgens over do woorden Schaats en Zerk. Dezer dagen werd te Rotterdam opge richt een afdeeling van het Centraal Genoot schap voor Kinderherstel lings- en Vacamtie- kolonies. De afdeeling stelt zich uitsluitend: ten doel liet uitzenden van kinderen, bethoo- rende tot de gezinnen der leden van de Rot terdamse he Coöperatieve Brood'bakkerij en verbruiksvereeniging ..Vooruitgang". Deze coöperatieve vereeniging stelt dit jaar daan toe aan de afdeeling een som van f 1000 ter beschikking. Naar de Tel. verneemt, heeft zich een combinatie gevormd, met het plan, een nieuwen schouwburg te stichten in de Re- gui.ersbreedstraat te Amsterdam. Onderhan deld wordt over den aankoop van de twee pereeelon naast de Schapensteeg, (Type writer Cy. en het modemagazijn), met do daarachter liggende oude panden. De heer Nöggerath, directeur van „Flora" staat aan het hoofd der combinatie, waarbij ook de heer Sam wel, architect., is betrokken. De De Ru ij terhuid© in Zuid- Afrika. Men schrijft uit Pretoria aan do ,.N. R. Ct. De Nederlandsche Vereeniging heeft op verzoek van consul-generaal Knobel onder de Hollanders hier ter stede de oproeping rondgezonden, uitgaande van de Nederland sohe Vereeniging Onze Vloot. Het doel is hier een vlootvereeniging te stichten. Ook worden er plannen gemaakt voor 'b herdenken van De Ruijter's geboortedag; een commissie vraagt bijdragen voor een bloemenhulde op 't graf in de Nieuwe Kerk te Amsterdam en voor een tropee, in den vorm van een metalen schild of beker, om welker bezit de leden van de Nederland- selie zeemacht van tijd tot tijd een wedstrijd 1 kunnen houden. Te Pretoria zal er over De Ruyter een lezing worden gehouden. Uit Kaapstad schrijft men De 300ste geboortedag van Michiel Adri- aanzoon zal ook in de oude veste van diens tijdgenoot Johan van Riebeek worden her- 1 dacht. Op de'Donderdagavond gehouden ver gadering van het Nederlandsche Ondersteu ningsfonds werd besloten om op den avond van of voor den 24. Maart., tot dat doel een bijeenkomst te houden van Nederlan ders en bel angst el lenden. Deze gelegenheid 1 zal tevens worden gebruikt, ter propagan- deering van het fonds. Ongetwijfeld zullen de hier ter stede gevestigde bekende Neder- j landsohe musici Luyt, Haasdijk, Van Erkel en Grader hun kunstgaven ter beschikking stellen. Dc heer Barendrecht, de waarnemen de consul-generaal alhier, heeft in tusschen lijsten verspreid om in samenwerking met een comité te Pretoria nationale hulde te brengen aan de nagedachtenis van den zee held. De Maatschappij van Weldadigheid te Frederiksoord ontving van wijlen mevrouw J. H. v. d. Mculen, geboren van Mansvelt, overleden te Amsterdam, een gift giroot f 500. Sterke storing van het aardmagnetisme. Men meldt ons Blijkens de opteekeningen der registreer- instrumenten aan het Kon. Ned. Met. In- stituuut te De Bilt was het aardmagnetisme Zaterdag 9 en Zondag 10 Februari buitenge woon sterk gestoord, de grootste storingen hadden plaats tusschen 9 Februari 3 uur r .m. en 10 Februari 4 uur v.m. Terwijl ge middeld de dagelijksche verandering van de richting van den magneetnaald ongeveer 8', dio van den horizontaal ontbonden© der aardmagneetkracht ongeveer 012 pet. be draagt, was gedurende den boven aangege ven tijd de verandering der declinatie meer dan 1°.40'; die der horizontale intensiteit meer dan 2 pet-. Ook Maandag 11 Februari was het aardmagnetisme nog sterk gestoord de variatie der horizontale intensiteit be droeg 1 pet. Gewoonlijk gaan sterke aardmagnetisch-? storingen met. verschillende andere verschijn selen gepaard, o. a. met heb optreden van Noorderlichtdoor do weersgesteldheid der laatste dagen echter zal hiervan in deze streken wel niets zijn waargenomen. Een magnetische storm van de sterkte als de gis teren waargenomen©, is sedert 31 October 1903 niet voorgekomen. Nederlandsche industrie in het buitenland. Aan de firma J. Lips Bzn. te Dordrecht is opgedragen de levering van Kluisinriohfcing met pantser- deur voor het Compboir Commercial te Brussel, dito met binneninrichting en effec- tenkasten voor het bankiershuis Gold Zie- her Penso te Brussel. Voorts eene k 1 uisbepantsering in de zwaar ste uitvoering met zeer massieve pantser- deur in pracht-uitvoering, voorzien van tijd- slot, dito met nooddeur alsmede ruim 500 safes voor de Beurs voor Diamanthandel te Antwerpen. Ook nog zeer belangrijk werk voor df Banque de Reports te Antwerpen o.a.reus achtige pantserkluizen met drie pantserden ren van 't zwaarste type en ruim 2000 safe van bijzonder zware constructie. Voor het meerendeel dezer werken wen ook door ïmgelsche, Fransche, Duitsche ei Belgische fabrieken mede geconcurreerd. Nog ïang geen politiehond Naar aanleiding van het bericht, dat de bti gadier van politie Blokpoel te Scheveningeï een politiehond africht, deelt de heer Blok poel mede, dat nog volstrekt, niet van of me kelijke uitkomsten kan gesproken wor den. Het dier is wel gehoorzaam en schijn ook wel aanleg voor zijn toekomstige fundi

Amersfoortsch Dagblad | 1907 | | pagina 2