KOLONIËN. BINNENLAND. gewezen kapitein J. J. Fischer uit Romans- born, die thans als koopman werkzaam is te Marseille Volgens berichten uit El Ksai bevindt Raisoeli zich nog in Tazorout, waar bij on geveer 14 dagen geleden met 50 gewapende volgelingen aankwam. Raisoeli werd daar niet zeer vriendelijk ontvangen. De Daily Mail verneemt uit Mogador, dat Maandagavond troepen van den Kaid An- flors de uitgestrekte tuinen hebben bezet, welke naast de stad Mogador gelegen zijn. Zij dreven de soldaten terug, die tegenstand trachtten te hoeden en drongen de stad bin nen Het in den tuin van het huis van den Portugeesohen dragoman gelegen gebouw van de Engelsch-FVanso^e club werd in brand gestoken. Daarna trokken de indrin gers zich terug Canada. In de Oanadeesche Kamer van Afgevaar digden beeft een der leden den wensch te kennen gegeven dat Canada voortaan zelf zijn eersten magistraat, koning cf president zou kiezen. Do eerste-minister antwoordde daarop dat, als er quaestie is van het invoeren van her vormingen de Angel-Saksers zich nooit laten leiden door theoretische bespiegelingen. Er moeien redenen zijn tot klagen, willen zij zich in beweging stellen. Canada nu heeft geen enkelen grief tegen het moederland. Allerlei. vHet eten van paarden vleesch neemt te Parijs sterk toe. In 1906 zijn er te Parijs 40.000 paarden opgegeten dat komt op on geveer 11 millioen kilogram vleesch. In 1899 bedroeg da consumtie ongeveer 5 millioen kilogram. vTe Rome is een zesjarig meisje in Trastevere bij de Garibaldibrug overreden en gedood door een electrise hen tramwagen De straat was toen vol volk, dat, woedend over het ongeluk, den tramwagen met stee- nen, stokken en hamers geheel vernielde. Daarmee niet uitgeraasd, werd een tweede wagen opgewacht en deze ook vernield. De politie, die tusschen beide kwam, werd met wild geschreeuw en dreigementen ontvangen Met ue blanke sabels moest zij de woedende menschen van de volgende wagens afhouden. vIn het noorden van Frankrijk hadden sedert Januari 1905 meer dan 1000 misdrij ven, waaronder 52 moorden en 500 gevallen van mishandeling of poging tot moord plaats gehad, zonder dat de polktie er in slaagde <k daders te vatten Hot werd hoe langer hoe duidelijker, dat hier een groote boeven- bende werkte, die bekend stond als ,,de chauffeurs van het noorden". Viiftig mannen van deze bende zijn nu gepakt. Een der laatste daden was, dat zij overdag, toen alleman aan het werk was, in bet dorp Meteren een herberg en 16 an dere huizen plunderden. Wie weerstand bood word neergeslagen. Het leven was ondragelijk geworden in de bekochte streek. Geen buurman die zijn buurman meer vertrouwde, bij die aanhou dende diefstallen en moordpartijen door on bekenden. vHet gerechtelijk onderzoek naar de oorzaak van tie mijnramp te Reden is afge- loopen. Er zijn 80 getuigen en verscheidene deskundigen gehoord. Do slotsom is dat het mijn bestuur geen schuld heeft en dat het ongeluk aan de toevallige ontploffing van een mijnlamp geweten moet worden. Petersburg, IS Febr. Het blad de Rjetsch bericht, dat eenigo dagen geleden door een hevigen storm in den Finse hen golf bij Fri- drichshaven 160 Esthnische en Finscbe vis- schers naar zoo werden gedreven. Tot dusver zijn 7 van ben als lijken aan land gespoeld. Men vreest dat ook de overige visschers zijn omgekomen. vEr zijn thans reeds eenigo meerdere bijzonderheden bekend omtrent het sclieeps- ougeluk in Blockisland-Sound, ter hoogte van Rhode-Island. Hei gebeurde omstreeks middernacht en er stond een hooge zee bij hevigen wind. Daardoor werd juist de Knowlton met zulk een kracht tegen de Larch mant aangeworpen, dat de schoener diep in de zijde van do stoomboot drong. Dez laatste had ongeveer 150 passagiers aan boord en 50 man equipage. De passa giers ir» hun slaap versobrikt door den stoot, vlogen haJf gekleed naar dok. De kapitein, die zag, dat zijn schip verloren was, gaf be vel de booten uit te zetten. Tot dusver is alleen een boot met elf personen, waaron der de kapitein en vier passagiers, aan land gekomen. Do menschen waren half dood van kou en uitputting. De bemanning van do Knowlton heeft in een kleine boot het red dingsstation van Knonioch-Utany weten te bereiken. Men schat, dat er in 't geheel een 150 personen zijn omgekomenDinsdag ochtend had men een 50 geheel bevroren lij ken geborgen. De naar de plaats der ramp geacttden schepen hebben nog oen dertig overlevenden binnengebracht op Block Is land vIn de Alpen hoerscht nog zware vorst. Maandagochtend wees to Ohauxdefonds (Neufchatel) de thermometer 18 gr. C., to Davos 14, te Bern 12. Op het meer van Zurich is wegens het ijs de scheepvaart, geheet gestremd en ook het meer van Lu- zeru is gedeeltelijk dichtgevroren, o.a. het zuidelijk gedeelte bij Alpnach. Te Grenoble is Zondagnacht een koude van 16 gr. waargenomende vorige week in den om trok zelfs van 30 en 32 gr. Bij VilLars do Lans lag 4 meter hoog sneeuw alleen de tokgraaf palen staken op de wegen er boven ui:. OOST-INDIE. De oorrespondent te Batavia van de N. Ot. seint Poeang Tikoe is uitgeweken naar Lali en heeft zioh, met steun van het Toradja- hoofd Sa roerang, genesteld in het complex van Talasi Ambiso, bestaande uit oen tien tal hooge, steile versterkingen. Hiervan werd 6 Februari een gedeelte genomen het overige gedeelte werd op 8 Februari omge trokken en ontruimd. De vijand liet 20 doo- den achter. Poeang Tikoe ontsnapte De ver volging wordt voortgezet. Hierbij teekent het blad het volgende aan Dit telegram heeft ons zware god ach tem in spanning gekost. Wie Poeang Tikoe is het Toradjahoofd, dat van Mei tot October 191,6 onze troepen voortdurend heeft bezig geliou den zal onzen lezers wel bekend zijn. Maardie verdere namenHet eerst stuiten wij op hei Toradjahoofd Saroe- rang." Wij meenen hier aan een seinfout te moeten denken en dat „Saroerang" gelezen moet worden ,,Siroerang." Dit. gedeelte van de Torad ja landen werd 19 Februari 1906 voor het eerst door onze troepen bezocht en ligt in de buurt van het genoemde Lali, dat door een bergrug verbonden is met het be kende Baroepoe. De verdere namen nagaan de, treffen wij Talasi Ambiso aan. Me:. Talasi is niet onwaarschijnlijk Kalosi be doeld, maar Ambiso hebben wij niet thuis kunen brengen. Zoolang van de Toradjala.. - den geen betrouwbare déèailkaarten vervaal digd zijn, zal het wel dikwijls kunnen voor komen, dat men geheel in het duister tast als de telegraaf plaatsnamen eenigszins verminkt overbrengt. De hoofdzaak uit het telegram is echter duidelijk. Poeang Tikoe, het Toradjaihoofd van Poengala, dat na den val va.n Baroepoe in het. laatst van October 1906 zich onder wierp en sedert, naar het scheen, loyaal wenschte mede te werken met onze troepen, om de overige Toradjalandsoliappeu beter te leeren kennen en te pacificeeren, die zelf de Poeang Tikoe is weer vijandig. Waarom? Dat is bij dergelijke halve wilde machtheb bers hoogst moeilijk na te gaande gering ste tegenslag in hun verwachtingen kan daar toe aanleiding geven, vooral als een hoofd, zooals dat van Siroerang, zijn invloed daar toe aanwenda. Niet ten onrechte schreef de Makasaarsche Courant indertijd over Poeang Tikoe ,,Een wilde blijft altijd maar een wilde. Overigens late men zich uiet al te veel in- timideeren door het tiental versterkingen, dat na het overloopen vam Poeang Tikoe is aangetroffen. Haast alle rotsen in do Torad- jalanden en die zijn zeer talrijk zijn als venster klingen ingericht. Bij onderzoek blijken zij echter veelal onbezet. De vervol ging wordt voortgezetdus zul Ion we er spoedig wel meer van hooren. Watersnood op Java. Den 16cn Januari werd aan de Deli- Ct. geseind Op heel Java zijn zware regens gevallen en overal banjiren de rivieren zwaar. In do omstreken van Batavia staat alles onder water. Te Bekaai zijn 300 inlandsclie woningen ondergeloopen Het Tangerangsche is één meer. De Tjikarang spoordijk is over 400 meter doorgebroken. Bij Poerwokarta sloeg een stuk spoordijk weg. Het treinverkeer onder vindt aanzienlijke vertraging. In het Semarangsche hadden hevige over- stroomingen plaats. De Serangdijk is bewesten Redoeng door gebroken. Naar schatting zijn 1500 bouw sawahs en 205 bouw visoh vijvers over stroomd. De Tedoenandijk wordt streng bewaakt. Langs den weg Semarang-Deonak zijn cir ca 2000 bouws ondergeloopen; in het gebied tusschen Kali Serang en Woelan ongeveer 6000 bouws. Te Semarang valt onafgebroken regen. De hoofdplaats Kcndal staat onder water. De grootc weg is geïnundeerd. Gisterenmiddag is de linker Toengtang- dijk doorgebroken, waar de rivier door par ticuliere landen stroomt. Het gat kan voor alsnog niet gedicht worden De schade is niet te overzien. Het water in de Toengtangrivier is intus- schen iets gedaald. De lijn Broemboeng-Setjang van de N. I. S. is overatroomd. De baan spoelde gedeel telijk weg liet verkeer is gestremd. Ook de lijn Djocja-Moenilan staat onder water. Den 17en Januari werd geseind Te Pat-i is het banjirwater nog 24 centi meter gestegen. Eergistercnmorgen tien uur is de rechter Toengtangdijk doorgebroken. Het. gat. wordt gedicht. In Japara is de Waterst aatsbrug te Pe- doet in den weg naar Keling weggeslagen. De Serangdijk wordt bewaakt. Do Staatscourant van Donderdag 14 Februari 1907 bevat de volgende Konink lijke besluiten benoemd tot schoolopziener in het arron dissement Amsterdam IV H. de Booij te Am sterdam in Amsterdam VIP mr. E. J. Phi lips te Hilversumin het arrondissement Hilversum Th. N. Ketelaar, lid van de Tweede Kamer te Amsterdam tot directeur van het post- en telegraaf kantoor te Zandvoort B. A. Buningh, thans te Boxtel. benoemd' tot adjunct-directeur van de Grootkoeken dei' Nationale Schuld C. Bol- dingh, thans referendaris bij genoemde di rectie. In verband met de ministerieele crisis heeft de Koningin Dinsdag ontvangen den voorzitter van de Tweede Kamer en den vice- president van den Raad van Stategisteren voer middag het Tweede Kamerlid De Savor- nin Lolunan. II. M. de Koningin-Moeder woonde Maandagriamiiddag en Dinsdagnamiddag in de Waalschc kerk de godsdienstoefening bij, onder gehoor van den heer Frank Thomas, die heden avond te 's Graven!]age een voor dracht in de vergadering van ..Vrede door Recht" houdt. Z. K. IIde Prins begeeft zich heden proud naar liet Loo om van daar Za terdagmiddag in de residentie terug te kee- ren. Naar aanleiding van de verkeerde ge volgtrekkingen, die gemaakt- zijin uit het be zoek, dat Z. IC. H. de Prins op 2 Februari, gebracht heeft aan luk. -generaal Kool in diens bureau op het Plein, kan uit de meest betrouwbare bron worden medegedeeld, dat dit bezoek, evenals reeds vroeger dergelijke van dien aard, geen ander doel had dan een gesprek over tactische oefeningen op de kaart, welke onder leiding van den chef van den general en staf met officieren worden ge houden en waarbij de Prins meermalen >n persoon tegenwoordig was. Z. K. H. Prins Hendrik der Neder landen zal geen gevolg geven aan zijn vocr- nexurr. om de investitatuur van de nieuwe Eerenddera der Johanniters bij te wonen, in welke orde Z. K. II. onlangs is opgeno men Wegens ongesteldheid van een der nieuwbenoemde vorstelijke leden der orde is het ridderfeest onbepaald uitgesteld. Ministeriëele w'tseünyer. Aan de Zut-ph. Crt. ontleen en wij de volgende statistiek Het rnu afgetreden Kabinet werd benoemd 14 Augustus 1905. Sedert 13 Mei 1848, toen het Ivabinet-De- Kempenaer-Donker Curtius optrad, zijn ruim 58 jaa.r verloopen. In dien tijd heeft het Hoofd van den Staat niet minder dan 24 keeren van raads lieden moeten veranderen, bijna altijd wegen9 geschillen tusschen Regeering en vertegen woordiging. Gemiddeld heeft elk van die Ministeries nog niet 2£ jaar geleefd. De tijdelijke waarnemingen (ad interim) niet meegerekend en evenmin de depar tementen of afdeelingen voor do Eeredien sten welker afzonderlijk bestaan in 1871 voorgoed werd opgeheven zijn er na 1848 geweest 28 Ministers van Buitenl. Zaken. 26 Justitie. 24 Binnenl. Zaken. 26 Marine. 25 Oorlog. 23 Financiën. 10 Waterstaat (sedert 1877). 30 Koloniën. 1 Landbouw (sedert 1905). Te zaïmen heeft ons land binnen een groo- te ha-lve eeuw dus niet minder dan 193 mi nisters gehad, l>ehalve nog de vele ministers voor de Eerediensten. Slechts 6 zijn als mi nister overledenBarret (1879), Thorbecke (1872), Van Bosso (1879), De Roo van Alder- werelt 1879), Kruys (1903) en Van Asoli van Wijck (1903) Met do waarneming der betrekking van secretaris-generaal aan het departement van financiën is, na het aftreden als zooda nig van jhr Van Citters, belast de heer mr. A van Gijn, administrateur der generale thesaurie. De heer J. J. van de Rivière, bij Ko ninklijk besluit van 31 October 1906 no. 21 benoemd tot consul der Nederlanden te Na pels, Ï9 als zoodanig door de Italiaansche Re geer ing erkend. De heer van de Rivière is Nederlander. Het ressort van den nieuwen titularis strekt, zich uit over de provinciën Avellino, Blari, Benevento, Campo-Basso, Caserta, Car tanza-ro, Cosenza, Foggia, Lecce, Napels, Potenza, Reggio (CaJabrië) en Salerno. Door B. en W. te Rotterdam wordt op advies van den hoofdinspecteur over het bou wen naar aanleiding van den brand in de remise der automoblel-omnibussen-maatschap- pij te Oud-Delfshaven een wijziging voorge steld in de verordening ter voorkoming van brandgevaar. Voorgesteld wordt, dat het- verboden zal zijn ketelwagens of motorrijtuigen voor zoo ver de in die vervoermiddelen aanwezige re servoirs meer dan 250 liter kunnen inhou den, deze vervoermiddelen te bergen in een gebouw of getimmerte of terrein anders dan met vergunning van B. en W. en met inacht neming der daarbij gegeven voorschriften. Do luitenant ter zee 2e klasse W. A. Maas, die 15 Maart geplaatst wordt aan boord van Hr. Ms. monitor Rei nier Claeszen, komt dan te Iiellevoetsluis in station. De officier van administratie der 2e klasse W. Obbes wordt mei 21 dezer geplaatst aan boord van Hr. Ms. logementschip Neptu- nus. De kapitein der infanterie L. H Berg, van het O.-I. leger met verlof h. t. 1., zal 23 Maart naar de koloniën tcrugkeeren. De le luitenant L. L. E. Ornstein, overgeplaatst, van het- 4e regiment vesting artillerie naar den staf van dat wapen, is werkzaam gesteld bij de artillerie-in richtin gen aan de Uembrug. De 2e luitenants der infanterie O.-I. leger G W. J. Moorrees en F. Masthoff, beiden a la suite van het Kol. Werfdepot, worden 16 dezer oUitheven van hun detachee ring bij de werkplaatsen aan de Hem brug. Nieuwe instructie op de werving. Met ingang van 1 Maart a.s. zal de nieuwe instructie op de werving voor het leger hier te lande in werking worden gesteld. In deze instructie is bepaald dat voor het aanbrengen van vrijwilligers voor den mili tairen dienst geen premie wordt uitbetaald. De minimum lengte bij de verschillende wapens mag bedragen voor hen die 18 jaar of ouder zijn voor de grenadiers 1.67 M voor de jagers 1.60 M., voor de infanterie 1.55 M, en voor de cavalerie, artillerie, de genie en de hospitaal-soldaten 1.62 M., ter wijl fnet machtiging van don Min. v. Oorlog peraonon kunnen worden aangenomen die 18 jaar of ouder zijn en aan bovengenoemde af metingen niet Wildoen. Vrijwilligers in de betrekking van schoon - of kleermakers kunnen voor alle korpsen worden aangenomen met een minimum leng te van 1.55 M. Personen beneden den leef tijd. van 17 jaar die als vrijwilligers worden aangenomen ontvangen geen premie. Zij die ouder dan 17 jaar zijn en als vrij willigers werden aangenomen ontvangen een premie van zoowel den dienst.plichtige als niet-dionstplichtige bij de bereden korp sen en bij het regiment genietroepen f 15, bij de overige korpsen f 10 voor elk jaar werkelijken dienst. De uitbetaling dier premie geschiedt als volgt Na de goedkeuring der accoorden wordt den vrijwilliger ter hand gesteld de helft der premie over één jaar, de andere helft wordt hem uitbetaald nadat een half jaar diensit zal zijn volbracht, terwijl ook verder de uitkeering geschiedt bij halfjaarlij ksche vooruitbetaling. Bovendien ontvangt de vrijwilliger, na boven den 17-jarigen leeftijd zes jaren on afgebroken in werkelijken dienst te zijn ge weest, voor eenmaal een dienst-premie in ééne som uit te keeren ten bedrage van Bij de bereden korpsen en de genietroe pen f 180 als hij op dat tijdstip den rang van onderofficier bekleedt en hem vergund wordt in werkelijken dienst te blijven f 150 als hij op dat tijdstip den rang van onderofficier bekleedt en hem niet vergund wordt in werkelijken dienst, te blijven 120 als hij op dat tijdstip den rang van korporaal bekleedt; f 90 als hij op dat tijdstip den stand van soldaat bekleedt. Bij de overige korpsen f 150 als hij op dat tijdstip den rang van onderofficier bekleedt en hem vergund wordt in werkelijken dienst te blijven f 120 als hij op dat tijdstip den rang van onderofficier bekleedt en hem niet vergund wordt in werkelijken dienst te blijven; f 90 als hij op dat. tijdstip den rang van korporaal bekleedt; f 60 als hij op dat tijdstip den stand van soldaat bekleedt; Bij het aangaan van eene nieuwe ver bintenis wordt geen premie toegekend. Jongelingen die den leeftijd, van 18 ja ren nog niet bereikt hebben, kunnen wor den aangenomen mot eene minimum lengte van bij de op den leeftijd van 16 jaar. 17 jaar. grenadiers 1.55 M. 1.62 M. jagers 1.55 1.58 overige, infanterie 1.52 1.54 cavalerio 1.58 1.60 artillerie 1.58 1 60,, genietroepen 1.58 1.60 Om tot# een proefverbintenis te worden toegelaten, bij de cavalerie en genietroepen, moet de jongeling het 16e>n levensjaar vol* bracht hebben, een sterk ontwikkelden li chaamsbouw bezitten en goed onderwezen zijn Jongelingen kunnen, als zij het 16e levens jaar volbracht hebben en eenigen aanleg voor de muziek hebben bij de infanterie worden toegelaten als gewoon tamboer of hoornblazer, teneinde tot elève muzikant te worden opgeleid. Als hoornblazer bij de vesting-artillerie kunnen tot bedoelde proefverbintenis wor den toegelaten, jongelingen die hun 16den levensjaar hebben volbraoht. Bij koninklijk besluit is een nieuwe indeeling getroffen van de controles van het. kadaster. Dientengevolge zullen do controleurs van het kadaster voortaan standplaats hebben te 'sHertogenbosch, Breda, Eindhoven, Arn hem, Zutphen, Nijmegen, 's Gravenliage, Rotterdam. Dordrecht, Amsterdam, Haar lem, Middelburg, Utrecht, Leeuwarden Heerenveen, Zwolle, Almelo, Groningen, Assen en Maastricht. H ol 1 a n dsc h-Bel gische com missie. Wij lezen in het Hbld. van Ant werpen ,,De Commission hollando-belge vergader de Dinsdag, na afloop van de Kamerzitting, in eene der afdeelingszalen, onder het voor zitterschap van den heer Staatsminister Beernaert en werd definitief als volgt, samen gesteld MM. Beernaert., Staatsminister; Braun, SenatorCarton de Wiart, secretaris der KamerCorty, voorzitter der Handelska mer van AntwerpenDallemagne, De Lautslieere en Delbekc, leden der Kamer van Vol ksvertogen woordigersDevolder, Staatsminister; Dupont, onder-voorzitter van den Senaat, voorzitter van de Federatie der advocaten van Belgiëgraaf M. d'Ursel, Senatour; Franok, lid der Kamer, secretaris van 'het Internationaal Zeevaarteomiteit Frédéricq, leeraar aan de Universiteit van Gent, Garnir, bestuurder der Staatsijzeren- wegenGreiner, voorzitter der Federatie tot verdediging der Belgische belangen in den "roemde, bestuurder der fabrieken J Cockerill; Helleput-te, Janson en MabdUe, Kamerleden; Picard, Senateur; Renkin, Kamerlid; Solvay, nijveraar, oud-Senateur Van der Linden, Vandervelde en Verfhae- gen, allen KamerledenWarocqué, Kamer lid en nijveraar; Wiener, Senateur; E. Raie, algemeen-secretarisT. BraunDo Raedt. T Hennebicq, P. Olivier, secretaris sen. M. Beernaert werd voorzitter benoemd; mfc, onder-voorzitter." Onder die namen komen er voor, waarin de Vlamingen volle vertrouwen stellen, zoo dat wij, sciirijft hot H. v A. op dit bijonder punt, voldoening knagen en wij i.'ot de samenstelling van heden, vrede kunnen hebben. In den ouderdom van 69 jaren is te 'sGravenhage overleden do heer J. F. W. Wessels, laatstelijk resident van Besoeki en in JS83 eervol uit 's "lands dienst ontslagen. Do lx>grafenis is bepaald op Zaterdag a.s. op oud Eik-en-Duinen (half elf uit liet. sterf huis). In den Haag overleed in den ouder dom van 71 jaar mr. J. van der Jagt, subst.- griffier bij den Hoogen Raad der Nederlan den De begrafenis van mr. J. van der Jagt, substituut-griffier bij den Hoogen Raad der Nederlanden, zal plaats hebben Zaterdag 16 Februari, te 12 uur van het sterfhuis uit naar de algemeene begraafplaats te 's Gravenhage. Te Amsterdam overleed in den ouder dom van 67 jaren de heer VVHoogeboom oud-majoor der artillerie, oud-directeur van het abattoir te Amsterdam. Do overledene was officier der Eikekroon en Oranje-Nav sau-Orde. Vrijzinni g-D emocratische Bond. In de vergadering van het bestuur van den Vrijzinnig-Democratischen Bond op Zondag 10 Februari is bepaald, dat de alge meene vergadering zal worden gehouden op 6 ei: 7 April op nader te bepalen plaats. Aan de orde zullen daar onder meer zijn eeu wijziging van de statuten. Verder de houding, bij de verkiezing der Provinciale Staten aan te nemen. Eindelijk de vaststel ling van het defensieprograin. Hiervan zal het ontwerp van het bestuur binnenkort worden gepubliceerd. In de algemeene ver gadering zal ook moeten worden voorzien in vier vacatures in het bestuur, ontstaande wegens periodieke aftreding. De dubbeltallen van het bestuur zullen bij de definitieve vast stelling van het program voor de algemeene vergadering worden opgegeven. L. en V. De R u y t e r-h erdenking. Onder eere-voorzitterschap van den heer Edo Bergsma, burgemeester, heeft zich te En schedé een commissie gevormd ter herden king van De Ruyter's 300en geboortedag op 23 Maart a. s. De Dam quaestie. Naar het Hbl. meldt, zijn door de regeering, gehoord den Raad van State, bezwaren bij het dagelijksch bestuur ingebracht tegen do voorgestelde onteigening van de perceelen aan den Dam. De regeering geeft daarom in overweging de door haar aangegeven wijzigingen aan te brengen, alvorens een wetsontwerp daarom trent bij de Staten-Genoraal wordt inge diend. Het thans voorgedragen plan zou, naar de meening der regeering, niet in al len deele te verdedigen zijn met een beroep op liet algemeen belang.'' De Tel. heeft bij een autoriteit ten stad- huize te Amsterdam inlichtingen ingewon nen omtrent het bericht van het Hbld. en kan naar aanleiding daarvan be doeld bericht als absoluut onjuist qua- lificeeren. Alleen zijn eenigo kantteekenin- gen gemaakt van ondergeschikten aard, doch het bekende plan tot onteigening blijft abso luut ongewijzigd. De staking te Rijssen. Naar aan de Zw. Ct. door het stakingscomité to Rijssen wordt medegedeeld, zal op het boekje, waarin de firma Ter Horst haar standpunt vóór en gedurende de staking uit eenzet, binnen enkele dagen een antwoord verschijnen. De staking tRijssen. Er is» niet veel verandering in den toestand geko men. Alles is kalm. Nog zes a.rbeiders(ste<rs) hebben het werk hervat, waaronder vijf af vallige leden van „Unitas". Het getal werk willigen is thans geklommen tot 300. Öet opmerkelijke geval doet zioh voor, dat van een paar huisgezinnen sommige leden staken, terwijl andere leden hot werk weer hervat hebben. De commissie voor de kindervoeding is ook met hare werkzaamheden begonnen Dinsdag werd aan 26 kinderen (zoowel van stakers als niet-stakers) en gisteren aan een 33-tal een warm middagmaal verschaft in oen der niet gebruikte lokalen der le open bare school. Men schrijft aan De Standaard: Nu het de firma Ter Horst nog niet ge lukte zooveel volk in de fabriek te krijgen, waarmede zij hare bedrijven aan den gang kon brengen, tracht zij met alle mogelijke middelen sommige stakers over te halen. Zoo heeft zij een barer bazen aangezegd wiens drie dochters aan de staking deelnemen dat, indien de meisjes niet in de fabriek kwa men, hij Zaterdag ontslagen zal worden. Ondanks dit dreigement aan dien baas, die meer dan 30 jaren in dienst der firma was, zullen tooh de drie meisjes blijven door staken, en zich niet storen aan welke dreige menten van de zijde der firma dan ook. Dinsdag had weer de uitkeering plaats. Hetzelfde bedrag werd weer uitgekeerd als de vorige week, nl. aan gehuwden f 4.50, bo nevens 50 ct. voor ieder kind; ongehuwden ontvingen f 3.50, terwijl aan de jeugdige personen f 2 werd uitgekeerd. In 't geheel is nu reeds meer dan f 25,000 aan de stakers besteed. Zakkenroller ij. Tegen den be- ruchten zakkenroller J. K., die wegens zak kenrollen reeds 10 jaren in de gevangenis heeft doorgebracht, eischte het O. M. bij de Amsterdamsche rechtbank Dinsdag 2 jaren gevangenisstraf wegens liet rollen van een portemounaie uit den zak van een bezoeker der Nieuwmarkt, toen deze voor een uitstal ling stond. Nog niet hersteld. C. M. te Alkmaar was verpleegde in Meerenberg. Na zijn te vroeg? ontslag heeft hij Za terdag een treurige daad willen verrichten, welke gelukkig niet ten volle tot uitvoering is gekomen. Hij heeft nl. de woning van zijn ouders in brand willen steken. Daar toe had hij de kleeren, welke zioh bevonden in een kast van zijn slaapkamer, met. petro leum begoten, daarna aangestoken en ten slotte de deur der kast gesloten. Aan dit sluiten is liet te danken, dat de brand nog bij den aanvang kon worden go- bluscht, daar de luchttoevoer daardoor heel gering was De ongelukkige werd, nadat tegen hem proces-verbaal was opgemaakt, Zaterdag naar het Huis van bewaring overgebracht. Al km. Ot. Het Volk meldt: De vorige week is de torpedoboot Ba-tok" aan een groot gevaar ontkomen. Nadat het eenige dagen hard had gewaaid, werd zij

Amersfoortsch Dagblad | 1907 | | pagina 2