KOLONIËN. BINNENLAND. of do onafhankelijkheidspartij geneigd zou den zijn bet optreden van oen kabinet- Vörös te bevorderen. Turkije. De berichten van de consu's uit Beiroet gewagen op verontrustende» toon van een^ herleving van het muzelmanache fanatisme tegen de inlan<lscho en zelfs vreemde chris tenen. Er werden aanrandingen on moordcu gemold in Beiroet zelf en ook in do omstre ken. Het hoofd der politie wordt beschuldigd do moordenaars te beschermen en deze be weging tegen de vreemdelingen eerder aan te moedigen dan te onderdrukken, De gouver neur-generaal wordt zei is verdacht, zich te laten stoppen en de oogen te sluiten. Daar de toestand zeer ernstig wordt en de onveiligheid volkomen is, hebben de consuls een vergadering gehouden en gezamenlijk eeno nota gezonden aan den gouverneur om zijne aandacht op den toestand te vestigen; zij vragen daarin gevangenneming «n bestraf fing van de schuldigen en eeno betere rege ling van de politie. De geg&nton te Kon- stautincpel zulen afwachten wat deze nota uitwerkt alvorens stappen te doen bij de Porte. Allerlei. vIn 1908 is Frans Josef 60 jaar keizer Die gebeurtenis zal door eon groote natio nal tentoonstelling gevierd worden, waar nevens een internationalo afdeeling voor leger en vloot. vGisteren werd de behandeling der zaak Thaw hervat. Het schijnt niet de bedoeling van de verdedigers te zijn een onderzoek naar des beklaagdes geestvermogens door een com missie uit te lokkenVandaag zal eerst woer dr. Evans gehoord worden en dan zal me vrouw Thaw opnieuw in liet getuigen'bankje verschijnen om haar verhaal vorder te ver tellen en daarna aan het kruisverhoor van Openbaar Ministerie en verdediging te wor den onderworpen. In Boston is toevallig juist een knecht aangekomen, diie vijf jaar lang bij Thaw heeft gediend en bereid is over zijn eigen aardigheden getuigenis af to leggen.. O. a. zou hij al verteld Ivebben, dat Thaw hem eens met een mes aanviel en een anderen koor hem in zijn been schoot. Thaw had do gewoonjte zijm sigaren met. bankbiljetten aan te steken met bankbiljetten ging hij trou wens altijd nogal lichtvaardig te werk. vEr is reeds een begin gemaakt met het gerechtelijk onderzoek naar do houding van gezagvoerder en bemanning der Larch- mont bij 't zinken va*n dat vaartuig De ka pitein, Mc. Vey, een man van een jaar of zes en twintig," heeft aanzegging gekregen, een tot in bijzonderheden uitgewerkt rap port over aanleiding en verloop der ramp uit te brengen aan het Departement voor do stoomboot-inspectie in de Vereen igdo Staten. Mo Vev is ook naar New-York ont boden maar hij is nog te ziek om vooreerst aan dat bevel te kunnen gehoorzamen. vDo vier lijken van de Olof Wijk (zoo moet ten slotte de naam van het Zweedsche schip geschreven worden) zijn geschouwd. Op verzoek van den Zweedschen consul te Ant werpen, die voor zijn regeering handelde, droeg het parket het onderzoek op aan de dokters van Bever en Ballieu, en de schei kundigen Bruylants, hoogleeraar te Leuven en Druyts. De uitkomst van het onderzoek werd geheim gehouden. Do lijken van den Franschman Regnière en de twee Zweden zijn ter beschikking van de familie gesteld, dat van Tsjerniak van de socialisten te Antwer- pon. De begrafenis van Tsjorniak zou gistereD middag plaats hebben. Do Parijscho socialis ts hadden eerst do begrafenis in hun stad willen hebben, maar hebben ten 9lotte do Antwerpse he de eer gelaten vIn het ..Odéon" te Parijs zou de vo rige week .Chabtcrtooi", een drama van de VxgTiy gegeven worden. De toeschouwers za ten in de rustigste afwachting dat het scherm op zou gaan en toen dit rees, zagen zij tot hun verwondering niet tooneelspelers en speelsters, maar Antoino, den directeur van hot theater, die hen meedeelde, dat de voor stelling nact door kon gaan. daar mejuf frouw Bellanger, die de rol van Kity-Beil spelen moest, nog niet gearriveerd was. Zij was om drie uur van haar huis vertrokken, maar tot nog toe niet verschenen. Haar ac curatesse in aanmerking genomen, vermoed- do men dat haar een ongeluk overkomen was. De directeur verzocht al do aanwezi gen naar de kas te gaan, waar zo het betaalde entreegeld weer terug konden krijgen.. Om half niegen reed een automobiel voor de deur van de familie Bellanger en de too- noelapoelstor word er bewusteloos uitgedra gen. Zij was uit verdriet over den döod van haar moedor in do Seine gesprongen en juist toon zij op het punt was te verdrinken, red den ©enige schippers haar van eon wissen dood. Haar toestand is ernstig, daar zij voor zij het koude bad nain, ook nog twee fles- schon laudanum gedronken heeft. vDe strenge koude van 22 en 23 Januari beeft in Beneden-Oostenrijk den wijnstok ge heel vernietigd. De regeering heeft uit de Zuid-Oostonrijkscho wijnstreken terstond drio millioen stokken laten komen, die zij tegen kostendon prijs voor do herbeplanting der borgen beschikbaar stelt. vIn de Timsaran-kolenmijn bij Kidwelly in Zuid-Wales is Zaterdagmiddag een ern stig ongeluk gebeurd. Terwijl de mijnwerkers in trams boven werden gebracht, brak er ©en koppeling en oen paar trams reden met steeds gTLwtere vaart- weer de helling af. Van do mannen, die beneden hun beurt wachtten, worden er vijf gedood en verscheiden gewond. vIn het kanaal van Bristol heeft eene aanvaring plaats gehad tusschen de Engol- sche stoombooton ..Heliopolis" en ,,Orian- da". D"e laatste is gezonken en 1*1 koppen der bemanning zijn verdronken. Do Helio polis" is to Cardiff bin nengeloopen met schade aan de voorsteven. "OOST-IN DIE. Rait daar de Meiukken. Voor het hom opgedragen technisch ar tistiek onderzoek zal, naar do Nwe. Soer. Ct. bericht, de controleur J. E. Jasper den 16. Februari, vergezeld van den hem toegevoog- den intelligenten inlander Mas Pringadi, een gedeelte van de Molukkcn bereizen. Hij zal ongeveer twee en een halve maand beste den voor het bezoeken van tal van plaatsen in het gouvernement van Celebes en de residentie Menado. Eerst gaat hij uaar Ma kassar, van daar uit worden de plaatsen om de Oost bezocht, ook Boni en de eilanden Saleyer en Bostonte Makassar terugge keerd, zal hij ©enige streken in het binnen land boreizen eu daarna over zee naar Paré, Paré en Donggala, Posso, Menado, de ge- heele Minahasaa en do Gorontaleescho land schappen aandoen. Als er nog tijd overschiet., zal hij nog de voornaamste Ternataanscho eilanden bezoeken. Na afloop van de 3e jaarmarkt en inland- sche kunsitnijiverheid-tentoonstelling, gaat hij in de 2e helft van Juni de eigenlijke Moluk- sche eilanden bezoeken deze reis zal om streeks vier maanden duren. Pasar MaUm. Semarang krijgt ook een Pasar Malem. Dr. Blenk, die er zich met controleur Jas pers te Soorabaja voorspande, maar op wion a! heel weinig van de eer is afgestraald, heeft het initiatief genomen. In Juni zal de pasar gehouden worden en men kan, gegeven de ondervinding op andore plaatsen, gerust, zeg gen, dat de jaarmarkt een succes zal zijn. Bat. Nbl. Suiker. Wij lozen in de Java-Bode De suikerconunissie is naar men ons weet mede te deelen, op enkele fabrieken na ge reed gekomen met haar arbeid De belasting die in 1907 moet worden op gebracht zal. naar berekend wordt, ruim J 1.000,000 bodragen. Op de begrooting voor 1907 is hiervoor sleohts op f 500,000 gerekend, daar de aan vankelijke raming voorzichtigheidshalve mtt f 383,000 is verminderd, met het oog op do daling der suikerprijzen. Het hoofdbestuur van het Suikei-syndicaat heeft bepaald, dat het suikercongres dit jaar te Soerabaja zal worden gehouden op 14, 15 on 16 Maart, De Staatscourant van Dinsdag 19 Fe bruari 1907 bevat, de volgende Koninklijke besluiten benoemd tot. ontvanger der registratie voor de gerechtelijke akten en der domeinen te 's Hertogenbosch H. W. van Nes, thans ont vanger der registratie en domeinen te Oss; tot ontvanger der registratie en domeinen te Oost burg J. Zeper, thans ontvanger bij dat dienst vak te Hoogeveen is aan den inspecteur der directe belastin gen (le kanJtoor) J. van der Burch te Am sterdam op zijn verzoek noot ingang van 1 Mei 1907 eervol ontslag uit 's Rijks dienst verleend. benoemd tot adjunct-commissaris van de loodsen te Vlissingen de schrijver-majoor der marine D. Scheffor. op verzoek eervol ontslagen J. Bakker, als leeraar aan de R. H. B. S.,te Assen; bevorderd bij de directie der rijkspost spaarbank tot 2e klerk W. Lijst, Mej. J. C. F. Hoijnvans, J. F. Huising en mej. A. C. Heyink, allen thans tijdelijk werkzaam; bevorderd tot referendaris J. Engel, hoofdcommies; tot commies P. "G. J. AJberti. adj.-oommies, tot adjunct-commies A. J. Storm, J. P. Pelt en C. de Hoog, al len le klerk; tot lc klerk mej. D. H. W. Lagendeckyer, D. J. Goedknegt, mej. II. van Praag, J. F. Faber, mej. C. M. Erix, P. A. van Soherpenseel, W. K. A. Hoilman, mej. M. D. Rijnders en J. G. van Limpt, al len 2e klerk goedgekeurd, dat J. van der Meulen, burge meester der gemeente Xieuwerkerk aan den LJssel, en M. J. A. H. Tijesen, burgemeester der emeente Wessern, zijn benoemd tot secretaris unner gemeente verlof verleend tot het aannemen van het commandeurskruis van de Frans Josef Orde. hem door Z. M. don Keizer van Oostenrijk. Koning van. Hongarije, geschonken, aan mr. Simon van der Aa. te Groningen, hoogleeraar aan de Rijks universiteit te Groningen pensioen verleend aan den, met het oog op zijn leeftijd, eervol uit zijne betrekking ontsla gen opzichter-bureelambtenaar der genie W. van den Elshout, f 663 'b jaars. II. M. <le Koningin en Z. K. H. do Prins maren Zondag voormiddag in do Nieuwe Kerk, alwaar als voorganger optradl ds. Vermeer. Gister» weed) ten Hove gegeven hetf diner voor de burgerlijke autoriteiten, waar aan ook II. M. de Koningin-Moeder met gevolg deelnam. Aan dit gastmaal waren genoodigd dc voorzitters van de beide Kamers der Staten- Generaal, alle Ministers der Departementen (de minister van marine was verhinderd door zijne ongesteldheid), de vice-president van den Raad van State; de president van den Hoogen Raad (eveneens om gezond heidsredenen verhinderd), de president van de Algemeene Rekenkamer, de commissaris der Koningin in Zuid-Holland, de directeur van het kabinet en de burgemeester der re sidentie. H. M. do Koningin heeft de soiree's musieales», die dit jaar ten Hove zullen wor den gegeven, bepaald op 4 en 14 Maart a.s. De minister Van Raalte ontving Za terdag kort na den bekenden aanslag een schrijven van den adjudant van dienst van H. M. de Koningin, houdend© de geluk- weuschen van II. M. met den gelukkigen afloop. Lator bracht de grootmeester van bet Huis van do Koningin-Moeder een be zoek, die do betuiging kwam over brengen van H. M. Z. K. IIdo Prins zal op 23 Maart aan zijn tegenwoordigheid bij de Ruyter- feesten te Vlissingen en aan het leggen vau den eersten steen voor het gebouw, dat De Ruyter's naam zal dragen, tevens verbinden een beooek aan de gemeente Vlissingen. D e c r i s i s. Een berichtdat dr. Kuy- j>er door H. M. de Koningin zou zijn ont vangen. irf verband met de crisis, kan be slist werden tegengesproken De Russische staatsman De Martens heeft gisterochtend zijn opwachting gemaakt' bij den minister van Ruitenlandseho zaken, i«. tegenwoordigheid van den Russischen ge zant, waarna de heer De Martens met den minister een onderhoud had. II. M. do Koningin ontving daarna den lieer De Martens in een bijzonder gehoor. Daarna werd de staatsman ontvangen door Z K. H. den Prinsen H. M. de Koningin- Moeder. Aan het Russische gezantsola pshotel had ter eere van den gast een déjeuuer plaats. Daaraan werd ook deelgenomen door den minister van Buitenlandse he zaken, den secretaris-generaal van het departement, don heer Van Karnebeek, president van het be stuur der Carnegiestichting, dr. H. A. van Karnebczk, de oud-ministers De Beaufort on Melvil van j-vnden, baron Michiels van Ver- duynen en jhr. mr. dr. W. Röell. In den namiddag was er bij den gezant receptie voor do bij ons Ilof geaccrediteerde diplomatia van tot de tweede vredesconferentie genoo- digde Staten. De Amerikaanse he gezant gaf een diner ter eere van den heer De Martens, e.n heden geeft de minister van Buiten lahdsche zaken) te zijner eero etn diner. Donderdag vertrekt oe heer De Martens weder. De Fransche gezant bij ons Hof, de heer Marcel-in Pellet., heeft zich naar Frank rijk begeven, na de ontvangst van het treu rige bericht van het overlijden zijner moe der. De hoer De la Bar ra, die Mexico bij ons Hof vertegenwoordigt, is in Dein Haag aangekomen. Graaf Brevern de la Gardie, le secre- taris der Russische legatie, die sedert twee maanden met verlof in het buitenland ver toefd o wordt a.s. Woensdag te 's Graven hage terugverwacht in het Hotel des Indes, waar hij woont. RegUment van Orde der Tweede-Kamer. Bij het afdeelingsonderzoek van het voor stel Goeman Rorgesius c.s. tot uitbreiding der com missiën van voorbereiding van som mige webontwerpen werd breedvoerig van gedachten verwisseld niet zoozeer over de feitelijke, weinig beteekenondo strekking van het voorstel, als over de gevolgen. Vele leden vreesden voor te grooten invloed van eene uit mandatarissen der politieke fracties samen gestelde commissie, waardoor de beteekenis van het afdeelingsouderzoek zoude overscha duwd kunnen worden en de openbare behan deling hare beteekenis verliezen. Ook werd bezwaar gemaakt in de erken ning van het bestaan van pobtieke fracties. Vele andere leden waardeerden daarente gen het gedane voorstel, dat een waarborg zal geven tegen eenzijdigheid en waardoor gedurende den geheelen loop der behande ling der in elke fractie bestaande meenin- gen ter kennis van de commissie zullen ko men Het denkbeeld om aan de leden der Ka mer toegang te geven tot do vergaderingen der oommissie, vond ook bij voorstanders van het voorstel steun. Verscheidene leden verlangden dat aan de voorgestelde wijziging nog zou worden toe gevoegd een voorstel tot beperking van het recht dor leden tot indiening van amende menten. In den regel zouden dezen moeten worden ingediend bij de commissie van voor bereiding en zouden de voorstellers aan de behandeling van hunne amendementen 'n de vergaderingen der commissie moeten kun nen deelnemen. Voor in de openbare verga dering in te dienen amendementen zou dus de onderteekening door ten minste tien leden verplichtend moeten worden gesteld, of de Kanier zou bij stemming moeten besluiten tot het in behandeling brengen van zulke amendementen. Anderen, die met het oog op kleine politieke groepen, tegen deze be perking van het amendementrecht bezwaar hadden, opperden het denkbeeld van aan de commissie in te dienen nota's kort na de verschijning van het verslag. Dan zou de commissie al dadelijk over de aannemelijk heid van daarin aangegeven wijzigingen kun nen oordeelen. Naar vernomen wordt is jhr. P. Hart sen niet voornemens bij de periodieke af treding eene nieuwe candidatuur voor het 'lidmaatschap der Provinciale Staten van Noord-IIolland te aanvaarden. Hot Amsterdamsch eraadslidde heer Tak, hoeft een interpellatie aangevraagd, om aan R. en W. te vragen op welke moeilijk heden zij st-uiten bij de voorbereiding vam de benoeming van een directeur van Publie ke Werken, en of, hetzij in de verordenin gen, hetzij in den praktisohen gang der za ken. hetzij in beide, met hot oog op dio moei lij klieden verandering moet worden ge bracht. Den 2o. Februari a.s. zal Hr. Ms. pantserdekschip Gelderland te Willemsoord un dienst gesteld worden en het Bevel over dien bodem worden opgedragen aan den kapitein ter zee W. D II baron van As- boek. Deze bodem zal Hr. Ms. pantserschip Kortenaor in West-Indië vervangen en met dat dool in de eerste helft van Maart der waarts vertrekken. Blijkens bij het departement van Ma rino ontvangen bericht is Hr. Ms. instructie- schip Nautilus, onder bevel va>n tien ka pitein-luitenant ter zee K. J. Karseboom, 16 dezev van Ponta Delgada vertrokken. Op non-activiteit gesteld de aff. ma chinist 2o kl. W. Kurtz aan boord! vam do Zeehond". De luit. ter zee jhr. C. Hooft Graaf land, adjudant van don Prins dier Nederlan den wordt tor beschikking gestold van dien minister van marine voor den actieven dienst en hij beschouwd als te zijn gedetacheerd van het Militaire Huis der Koningin en de function voornoemd tijdelijk opgedlragen aan den luitenant tor zee le klasse H. B. baron Van Asbeck. Op verzoek eervol ontslagen de luite nant ter zee 2e kl van de marine-reserve C. A G. van der Boom. Generaal Verspyck. neden viert generaal jhr. G. M. Verspyck, adju dant-generaal van II. M. de Koningin, ge pensioneerd luitenant-generaal O. I. leger, zijn 85en geboortedag. Voor 85 jaar in Gent geboren, is het nu 65 jaar geleden dat hij als tweede-luitenant geplaatst werd bij het 5e regiment infante rie, om vier jaren later te worden overge plaatst bij het voetvolk in Oost-Indië. Hem was het gegeven dertig jaren zijn land en vorst in onze overzeese he gewesten te dienen op een wijze die nooit overtroffen werd. Zijm n..am zal in de Indische krijgsgeschie denis blijven leven, onafscheidelijk verbon den aan de West era fttee ling van Borneo, aan Bandijennassing en niet minder aan Atjeh. (Hbld.) Mr. Van Houten, Ouder zeer vele blijken van belang stelling vierde Zondag te 's Gravenhage mr. S. van Houten, lid dor Barste Kamer, in in- tiemen kring zijn 7Oen verjaardag. In den loop van den dag kwamen hem velen gelukwenschen en warden van veirschil- lendo zijden prachtige bloemstukken gezon den, o. a. door het schaakgenootschap ,,Dis- cendo Disci mus", waarvan de heer Van Hou ten sedert. 12i jaar voorzitter is. Des middags werd den zeventigjarige in het Restaurant Royal door den heer en me vrouw Mesdag een diner aangeboden, waar aan behalve de familieleden, ook verschillen de vrienden van mr. Van Houten aanzaten, onder meer jhr. mr. Röell, voorzitter der Tweedo KamerJozef Israels; de burge meester van Rotterdam, mr. A. R. Zimmer man de wethouder dor gemeente Groningen de heer mr. A. W. Romkes, en de secretaris van curatoren dier rijksuniversiteit te Gro ningen, N. B. ten Bruggen Cate. Men meldt uit Leiden aan de N. R. Ot., dat daar do benoeming van dr. J. J. Salverda de Grave, lector in de Fransche taal en letterkunde aan de universiteit te Leiden, tot. hoogleer aar te Groningen ver wacht wordt. De minister van Landbouw, Nijveiioid en Handel brengt ter kennis van belanghebben den, dat ten behoeve va/n de benonming van ongeveer twintig klerken bij de Rijksverze keringsbank te .insterdam in de tweede helft der maand Mei 1907 een vergelijkend onderzoek zal plaats hebben van sollicitan ten naar die betrekking, waaraan een aan- vangsjaarweddo van f 400 is verbonden, welk traktement, bij gebleken bekwaamheid, dienstijver en geschiktheid vermoedelijk na 6 maanden op f 600 zal worden gebracht. Zij die tot gemeld onderzoek wenschen te worden toegelaten, moeten daartoe aan het bestuur der Rijksverzekeringsbank te Am sterdam het verlangen kenbaar mak^n bij eigenhandig, op gezegelr papier geschreven (dus niet op een schrijfmachine vervaardigd) adres, hetwelk uiterlijk op Woensdag 1 Mei a.s. bij voornoemd bestuur moet zijn ingeko men Voor nadere «bijzonderheden ziet. men 9tct. no. 41. Louis Bouwmeester. Uit een brief van Louis Bouwmeester, did. omstreeks 15 Jan.Zoodra ik eens vier dagen achter elkaar vrij heb, liaat ik me opereeaen. Ik heb een gezwel aan mijiu arm gekregen en moet in de kliniek van den chirurg Koefoed met chloroform worden weggemaakt. Dat is een lastig oogen blikje. Maar er is geen gevaar bij. Naar het Hbld. verneemt, heeft mej. Anna Kappel, concertzangeres te Frankfurt a. d. Main, zicih verloofd met Richard Strouck, muziekdirecteur te Barmen. Te Arnhem is in den ouderdom /an 71 jaar overleden de heer J. W. baron van PaLlar.dt van Oud-Beijorland, opperjager meester van H. M. de Koningin. Op 17 Februari overleed zeer plotse ling te Dordrecht de heer G. J. Kroon, oud kapitein der artillerie O. I. L. Graaf Julius van Byla.ndt, is gister gedood op een ijssledèvaart ten ge volge van grove nalatigheid van werklieden, die een plank haddon achtergelaten op de baan. Graaf Byilandt weid vreeselijk ver minkt; hij schijnt terstond dood gebleven te zijn. De overledene was bekend' als koens reiziger en voortreffelijk sportsman. De heer Van Bylandt maakte indertijd' eero reis naar het Noord-Pool gebied, een dtoori Midden-Azië en Tibet, en1 was thans juist terugekeerd van eero reis dioor ge heel Afrika, gedurende welke hij o.a. aan olifarotenijachtero deelnam. De over ledene, die den leeftijd' varo 42 jaar be reikte, was ongehuwd. In de aanzienlijke kringen onzer stad en ook daar buiten was hij ten zeer geziene en algemeen beminde persoonlijkheid Gisteren morgen is het stoffelijk over schot varo den beer Martin Wolff, den op richter en directeur der Kioskonderneming van Amsterdam naar -Den Haag overge bracht, waar het op de Isr. begraafplaats aan den Ouden Scheven ingschero weg werd ter aarde besteld. De stoet vertrok om half negen van het sterfhuis aan de Heerero- gracht naar het Centraalstation. Aldaar werd de kist- in een specialen goederenwagen geplaatst van den trein die om 9 u. 4 ra. naar Den Haag vertrekt. Het lijkkleed werd door een twaalftal kransen gedekt, waaronder van het kantoor- en kioskpersoneel der Kioskonderneming en va,n de Vereeniging tot bevordering van heb V reemdel in gen verkeer Bij de begrafenis op de Israëliet ische be graafplaats te den Haag waren onder meer tegenwoordig vertegen wooddgers van het Haagseho agentschap der Kiosken Maat schappij en bestuursleden van het Centraal Isra lietdsch weeshuis te Utrecht. De rabbijn Van Gelder huldigde in een. treffende rede de verdiensten van den ont slapene. Int. Congres voor Psychi atrie. Het intern, oougres voor psychia trie, neurologie, psychologie en krankzinni genverpleging, dat van 27 September a.s. te Amsterdam wordt gebonden onder be scherming van II M. de Koningin en Z. K. II. den Prins der Nederlanden, onder eero-voorzittersehap van mr. P. Rink, mr. E. E. van Raalte, mr. G. van Tienhoven en mr. W. F. van Leeuwen, is onderverdeeld in vier afdeelingen. Van do eerste afdeeling, voor psychiatrie en n eurologo ie zijn voorzitters de hoogleer aren dr. C. Winkler en dr. J. K. A. Wert- heim Salomon sou en secretaris dr. M. J. van Erp Taalman Kip, directeur van het Sana torium voor zenuwlijders te Arnhem. De tweede afdeeling, voor proefonder vindelijke psychologie wordt geleid door de hooglooraren dr. G. Heymans, als voorzitter en dr. E. Wiersma, als secretaris, beiden te Groningen. De derde afdeeling, krankzinnigenverple ging staat onder voorzitterschap van den hoofdinspecteur van de volksgezondheid dr. W. P. Ruysch, te 'sGravenhage. Als secre taris treedt op dr. A. M. Bendei's, genees heer aan „Meerenberg". De vierde afdeeling, voor de tentoonstel ling, heeft, als voorzitter dr. J. v. Deventer Szn., rijksinspecteur van het Krankzinnigen wezen, en als secretaris dr. F. S. Meyers, ze nuwarts aan het Wilhelminagasthuis te Am sterdam. Een ieder die belang stelt in de ontwikke ling van de psychiatrie, de neurologie, de psychologie en de krankzinnigenverpleging kan zich als lid van het congres aanmelden, waarvoor verschuldigd is een bedrag van f 10 Dam es!...arte n zijn tegen betaling van f 5 verkrijgbaar. Nadere inlichtingen verschaft het bureau van het congres dat gevestigd is Prinsen gracht 717. Het algemeen inrichtingsoomité is aldus samengesteld Prof. dr. G. Jeliger$ma, Leaden, voorzit ter; dr. W. P. Ruysch, 's Gravenhage, on der-voorzitter; dr. J. van Deventer Szn. en dr. G. A. M. van Wayenburg, algemeene secretarissendr. L. Bonman, Loosduinen, secretarisdr. A. Th. Moll, Utrecht, alge meen penningmeester; dr. J. H. Sdhuror- mans Stekhoven, Utrecht, penningmeester; prof. dr. C. Winkler, prof. dr. J. K. A. Werthedm Salomons©» en prof. dr. G. Hey mans, leden. ,,0ns Huis" te Rotterdam. Rotterdam zal verrijkt worden met een be langrijke vereeniging, meldt de N. R. Ct. Iemand, die onbekend wenscht te blijven, heeft een aanzienlijke som geschonken, die moet strekken om een volksgebouw op te richten, dat ,,Ons Huis" zal heeten en be stemd is om den omgang tusschen de kringen der samenleving en de volksontwikkeling te bevorderen. Zonder dat naar staatkundige of godsdienstige overtuiging zal gevraagd worden, zullen binnen zijn muren de arbei ders en arbeidsters hun kennis kunnen ver meerden door lessen, cursussen, voordrachten van allerlei aard en hun levensvreugd ver- li oogen door uitvoeringen, gewijd aan ver heffende kunst. Een groep van ongeveer 50 mannen en vrouwen, uit verschillende kringen samen gekomen, heeft een bestuur van 7 personen benoemd, dat een aanvang heeft gemaakt met de voorbereidende maatregelen, waarvan later meer kan worden vermeld. De directeur van ,,Ons Huis" te Amster dam, J. C. Tours, is als adviseur der vereeni ging benoemd. De Ruyter hulde. Te 'sGraven hage heeft zich een plaatselijk comité ge vormd om bijdragen in te zamelen voor een huldebetoon bij gelegenheid van de herden king van den 300on geboortedag van Michiel Adriaans®, de Ruyter op 23 Maart a.s. Ook te Zutphen zal de gedenkdag van de geboorte van M. Azn. de Ruyter niet ge heel onopgemerkt voorbijgaan In den na middag van den 23en Maart e.k. zullen de leerlingen van de Volkszangschool, eene in stelling van het Nutsdepartement, eene uit voering geven toegankelijk voor die leden vau het Departement met hunne dames en de oude i-s "der jeugdige executanten en zulle» daarbij o. m. worden uitgevoerd eenige stuk ken uit de cantate ,,M. A. de Ruyter", van een vroegere n stadgenoot, den heer A. Lijseni thans to Middelburg. De toren te Monster. Men schrijft uit Monster aan de Res.-bodo: Dezer dagen had van rijkswege de opne ming plaats van de voltooide restauratie van den toren welke door den bekenden brand van Juni 1901, grooten deels vernie'i werd. Behoudens kleine wijzigingen heeft de rijkscommissie voor monumenten genoegen genomen met de onder leiding van den ar chitect Wentink te Utrecht, uitgev -orde restauratie, zoodat thans met het afbreken van het overige steigerwerk kan worden aangevangen. De toren in oorspronkelijken trant bijge werkt ziet er fraai uit. Het oude bouwwerk met een nieuwen mantel omhangen is voor zeker een sierraad voor 't West land. De restauratie, door den aannemer W. Willemse te Vreeswijk, uitgevoerd, heeft niettegenstaande de vele gevaren, een uit stekend verloop gehad daar niet het gering ste ongeluk te betreuren viel. Kerk en toren vormen thans een prachtig geheel. N derlanders in den vreem- d e. Alleen in de Duitse he streek, reesortee- rende onder den Nederlandschen consul te Aken, wonen niet minder dan 7000 Neder landei's. De Patroonsleergang voor schoenma kers onder leiding van het bestuur dér Vak school voor Schoenmakers van het Dop. Am sterdam der Maatschappij van Nijverheid ondervindt veel belangstelling. Na de aankondiging van een bezoek door don Minister van Binnenandsclio Zaken (dat ten gevolge van andere omstandigheden niet tot uitvoering kon komen) is thans door het

Amersfoortsch Dagblad | 1907 | | pagina 2