Do moord in do Van Ostado- straat. In hoogoi beroep kwam Donderdag voor het gerechtshof to 's Gravonhag© do zaak van V. en H., veroordeeld reep. wagens dood slag 011 mishandeling van schipper v. d. Kwast, ïu de Ostadestraat, op 27 Aug. jl. Tegen laatstgenoemd», (Ho zich naar het buitenland heeft verwijderd, doch naar wij gemeld hobbou gevat is word verstok verleend. Dc feiton zijn bekend. Do officier van jus titie bij do rechtbank had appèl aangetee- kend. Do bokl. waren veroordeeld tot resp. 10 en 2 jaar gevangenisstraf. Ook de eerste bekl. was in hooger beroep gekomen, om dat, naar hij verklaarde, het zijn bedoeling volstrekt niet was geweest v. d. K. te doo- den. In zijn dronkenschap wist hij niet dat hij hem gestoken had. Do getuigenverklarin gen waren echter ook nu voor V. zeer be zwarend on hij wist daartegen niets in te brengen. Hij zou herhaaldelijk hebben ge roepen: ,,Laat die twee tooh uitvechten en wie er bij komt gaat er ook aan Hij zou zelfs oen man, die tusschenbeide wilde ko men, een trap onder zijn buik hebben gegeven. Toon do bekl. mot v. d. K. ruzie zochten, had hij gevraagd,,wat willen jullie toch van mij?" waarop de eerste bekl had geroepen „dat zal ik je laten zien!" en hem met den boksbeugel in het gezicht had geslagen, zoodat hij neerviel. Ecu der ge tuigen verklaarde, dat, toen do door haar aangeduide bekl. op v. d. Kw, lag en hem mot het mes stak, geroepen werd „dood zal jo". Zij vermoedt (Lat H., de tweedo bekl., dit geroepen heeft. Adv.-gen. mr. Redtsma, deed uitkamen, dat de nieuwe getuigenverklaringen over het gebeurde nieuw licht hadden geworpen thans blijkt dat do „nian met het zwarte snorretje" zooals hij door de get. werd aangeduid II., don verslageno heeft neer geslagen, met de knie op do borst op hem is gaan liggen en meer dan eenmaal met rijn mes door do kleederen van den vorslagene in den buik heeft geboord. Eerst, daarna os bekl V. op v. d. K. komen te liggen. In liet licht van hetgeen thans is gebleken, heb ben wij liior te doen niet met opziettolijken doodslag en mishandeling, maar met opzet- telijkon doodslag, door twee personen te sa men en in vereeniging gepleegd. Br bestaat dus grond voor toepassing van art. 197 W. v. Strafr volgens hetwelk proces-verbaal van de vorklaringen van getuigen zal worden opgemaakt, terwijl er ook termen rijn om do voorloopige aanhoudhig van bekl. H. te bevelen, die, zooals gemold, naar het buiten land is gevlucht. Omtrent- den bekl. V.is het punt, dat hij te zamen en in vereen iging met H. zich aan doodslag heefi schuldig ge maakt, nog niet voldoende tot klaarheid ge bracht en is dus een nadere insrtucti© noo- düg. waartoe adv.-generaal requireerdo. Het Ilof besliste in dezen zin, met last dat bekl. N. J. H. zal worden gevangen genomen en naar het huis van bewaring zal worden over gebracht. Ten opzichte van bekl. V. besliste het Hof tot een nader onderzoek. Tot na afloop daarvan is de verdere behandeling van de zaak geschorst. De levend begraven e. De 45- jarige arbeider W„ die verledeD week op de steenfabriek de Mnggewaard te Rheden bij het. afgraven van grond door een losra kende bevroren aardmassa bedolven werd, waardoor zijn beide beenen gekwetst wer den is overleden De ramp van de Harwiehboot. Over den scheepsramp, worden achter eenvolgens do volgondlo b jzonderhedon ge- «neldl: Gisterenmorgen is dc Harwich-boot Ber lijn" bij het binnenloopen van den Rot- terdamschen waterweg op de pior gastooten, tengevolge van het stormachtige weder. Hoe wol onmiddellijk reddingsbooten werden uit- gezot, was het wegens do hol staande zee on doenlijke doelmatige maatregelen te nomen. De boot sloeg binnen enkele oogenblikken uiteen. De reddingsbooten verdwenen in de golven. Sleopbooten trachtten het wrak te nadoreu, maar werden door de hoogo zeeën daarin verhinderd. Hulp bieden was dus onmogelijk. Aan boord waron 141 personen, onder wie 91 passa giers. Slechts 1 passagier werd gered en le vend aan wal gebracht. Aldus luiden de berichten uit Heek van Holland tot 12 uur. Telegrafische en telephonische verbindingen met den Hoek van Holland ziju gestoord; vandaar grooto vertragingen in de outvaingst van nadere berichten. Tweede telegram: De een ige gerodde van de Harwiehboot is een Engelsch gezagvoerder, Parkeson ge- heoten, die als passagier de reis mede maak te om te Amsterdam het commando over een nieuwe boot op zich te nemen. Latere berichten bevestigen dat overigens van de 140 opvarenden niemand is gered. De agenten der Ilarriohlijn te Amsterdam hebben naar Engeland om de passagiers lijst geseind. Deze lijpt zal echter alleen de namen kunnen bevatten van hen, die vooraf hutten aan boord hadden besproken. Van deze booten worden doorgaans geen passagierslijsten aangelegd. Te 11.47 werd van den Hoek geseind dat do gestrande Harwiehboot op de pier doormidden brak. Het voorste gedeelte zonk al spoedig in de diepte. Het achterschip bleef beven de woedende golven uitsteken, maar men acht te het- ondenkbaar, dat daar iemand aan den dood zou zijn ontsnapt-, daar de stort zeeën hemelhoog over het wrak heen sloe gen, waardoor het ondanks allo pogingen daartoe in het werk gesteld, niet was te naderen. Sleep- on reddingsbootcn moesten op groeten afstand blijven, want er stond een buitengewoon woeste branding. Deze Harwiehboot de „Berlin" was do mooiste en grootste boot van do drie sche pen die deze lijn in vaart had. Dorde telegram: Van zijn cor- rrospondent te Londen ontiving het Han delsblad gisterenmiddag bericht dhit zich on der de 91 passagiers aan boord van de Harwiehboot lie vond en G9 kxlen van de Duitsche Opera die te Londen opvoeringen hadden gegeven en met de ..Berlin" naar het vasteland terugkeerden. Van hen arm niemand rijn gered Volgens dezen Lon- donahen correspondent heeft het bericht van dezen ontzaggelijken scheepsramp iu do Engeisehe hoofdstad groote ontroering verwekt. De Har rich lijn moet niet ver ward worden met de Batavierlijn die te Rotterdam haar booten doet afvaren en aankomen. De Hannchlijn heeft hare lan ding-plaatsen aan den Hoek van Holland en vervoert de reizigers welke per IIol- laudsohe spoor de reis naar Engeland ma ken. Noch de Baba vierlijn nooh de Vliaaing- sohc lijn ondervonden in den afgeloopen stormnacht ernstige nadeelen van het we der. Vierde telegram. Borst in den namiddag kwamen er meer dere bijzonderheden omtrent den ramp los. De telegraaf storingen bleken hersteld Ie zijn. Het laat zich 'bovendien begrijpendat in de eersto uren na de schipbreuk de ontsteltenis te groo-t was om juiste bizondorhedon aan den draad toe te vertrouwende branding rond om het wrak was te hevig can de „Berlin" op zij te komen, zoodat een groot- doel van don dag voorbij ging met het herhalen der pogingen, om de torenhoog© golven te trot- sceren in de hoop op succes. Pogingen die volgons den aan den wal ontvangen berichten helaas ten. eenemale vruchteloos bleven. Op het- vaste land stond men met kijkers gewa pend naar het omhoog stekende achterschip to turen, maar levende wezens vielen op dat- wrakgedeolite niet meer te bespeuren. Waar het- bar koud was aan de h ai ven mag met roolill worden betwijfeld of zooal iemand schuilplaats vond aan het- aclitcrdek, deze het tegen de stortzeeën en sneeuwbuien, gevoegd bij zijn benarde pooit ie met den dood voor oogen, heeft kunnen uithouden. Telkenmale kwamen, schippers in de haven terug, die zelf de grootste zeemanschap aan den dag moesten loggen om hot eigen vaartuig niet tegen de pieren te pletter te doen slaan. Tot lieden nikkfag vier uur waren ongeveer dertig lijken opgevischtZe worden gelegd in de der de klasse wachtkamer van het Stationegebouw der Hollandsche spoor, dait door een dichte, steeds aanwassende menigte was omgeven. Militairen handluaafden er de orde. De aan blik dezer derde klasre wachtkamer was ont zettend. Vele lijken waren afzichtelijk ver minkt Een dame was eon arm afgerukt. He». Hajideflsblad van gisterenavond bevat oenigo bijzonderheden van de schipbreuk, opgeteekend uit den mond van den gered den Engelschen gezagvoerder, die op weg was naar AmsterdamHij is nog op do brug bij den gezagvoerder geweest toen het schip vastvoer Later zag hij dien en den loods van de commandobrug spoelen. Hij en ongeveer 100 opvarenden waren toen op het voorschip, dat ongeveer half negen van hot achterdeel afbrak, en ail© opvarenden naar do diepte meenam. Het gelukte kapi tein Parkeston een stuk wrakhout te grij pen en zich daarop zoo lang drijvende te houden, tot hij nog zelf de stoom reddings boot kon aanroepen. Als Oorzaken van den ramp noemt men de buitengewoon harden rind en de hooge zee. die het uitzicht zeer belemmerden. De gezagvoerder van deze Harwiehboot. was een der meest er varen schippers van de maatschappij. Het was kapitein Precious, een Engelsohman. Het juiste cijfer van het totaal aantal om gekomenen was hedenmiddag nog niet op te gevenLatere berichten spreken niet meer van 140 man, passagiers inbegrepen, maar van 160. Intaissohen blijft het slechts bij één geredde. V ij f de telegram. Te Amsterdam 'liep gisteremimildctag het ge rucht. dat zic-h onder de omgekomenen be vonden de heeren Nierstrasz en Orelio, wel ke laatste te Londen met het eerder ge noemde DuitsChe operagezelschap optrad. Bij onderzoek bleek het gerucht gelukkig onwaar Orelio bleef nog in Engel and's hoofdstad, terwijl de heer Nierstrasz zijn vertrek van Londen naar Amsterdam toe valligerwijze nog een dag uistolde en met de boot ven nee en nacht denkt te amvee- i'en. Een lia van het hierboven genoemde operagezelschap, Era/nz Dommjnger, miste gisterennacht de Harwiehboot, door te laat te komen, en vertrok daarom via Antwer pen, zoodoende ontsnappende aan het afgrij selijk lot dat zijn mede-leden van hot ge zelschap trot. Langzamerhand worden n^ men benend van de slachtoffers, die aan den Hoek jn de lijkenkamer worden her- kend. Tot dusver zijn het leden van do bemanning der boot. Meerendeels Engel schen. Kollandens wenden tot gieteremmiddlag vier uur niet aangetroffen. In de haven spoelen stukken hout en deelen van de ver- sohansing aan. O .in. werd een boa-d gevon den, waarop vermeld stond, dat nog 15 man zich bevonden in de rookkamer van het schip, wat dus geschreven werd op het laatste moment-, in een oogenblik van doods angst Zesde telegram Een nader opgemaakte lijst, van passa giers bevat o. a. 28 namen. Volgens den Londcnscben corresooridient van het IIMd. komen daarop namen voor van dten volgenden Hollandschen klank Themans, Van der Meulon, Spijker. De G'root en Frankenburg Aan het- Hollandsche consulaat te Londen vei-voegden rioh gistonmddag vel© personen1 om nadere inlichtingen. Bij on dei-zoek is gebleken, dat de heer Spijker, de bekende automobielfabrikant te Amsterdam, hedenmiddag nog te Londen was; wellicht is het evenwel de heer H. \V. Spijk or, eveneens lid van bovengenoemde firma. De heeren Themans en Van der Meu ten kunnen Hollandsche kooplieden zijn, d:o te Londen woonachtig zijn. De heer Do Groot is diamanthandelaar te Amsterdam. Gistermiddag rijn aan Hoek van Holland nog ©enige postzakken opgevischt, terwijl ook nog lijken aanspoelen. Orelio is door eon toeval ontkomen. Hij was van plan zich bij rijm vrienden, te voe gen aan boord van het schip, maar dinar hij geen geld genoeg moor had moest hij tc Londen blijven in afwachting van een gc'd zending van zijn vrouw. Zevende telegram. De doktoren uit den Hoek en omliggen de gemeenten verleenden hunne assisten tie aan het station. Getracht werd nog van enkelen de levensgeesten op te wekken, maar bij allon bleek dat nutteloos werk. Achtste telegram. Een later bericht meldt, dat onder do verdronkenen moeten worden gerekend de Hagenaar Krügor, verbonden aan do rij school in do residentie. De Amsterdammers Raj.sma.il (vader en zoon) diamanthandelaren wonende iu de Nieuwe Amstelatraatde familie Us het voor haar ontaettoud» nieuws uit do bulletins, die ia Amsterdam waron opgehangen. Aan boord van de Harwich- boo: bevond zich torens een oouriar van het Engolacho hof op weg naar Berlijn. Overi gens waren de omgMomonen meerendeels Engelschen. Duiteebem au Bb'^pen. Do heer Deterding, directeur van de Ko ninklijke Petroleummaatschappij, had een hut bp do Harwiehboot beste'd., doch be sloot op het laatste oogenblik in Londen te blijven. Mem schrijft, uit. 'a Gravenhage Bij de eerste tijding van do ramp met de Horwichboot „Berlin" is de inspecteur van de scheepvaart, de heen- Arkenbout Schokker, in opdracht van den minister van Landbouw, Nijverheid en Handel, naar' Hoek van Hol land vertrokken, ten einde zich op de hoogte te stellen van den omvang dezer zeeramp. Verhaal van Dirkzwager's report© r. De firma Dirkzwager te Maas sluis heeft aan den Hoek van Holland 'n reporter, die geregeld de in- en uitgaande schepen naar diverse plaatsen opgeeft. Deze reporter verhaalt ongeveer als volgt: Hij zag de „Berlin" om ongeveer 5 uur 15 min. uit zee naar binnen komen. Toen lag het schip dwars en was op de Noorder- pier geloopen. Onmiddellijk werd do stoom reddingboot „President van Heel" uitge zonden, doch ken geen hulp bieden, door de zware zeeën. De wind was zeer hevig cn kwam uit het N.-W. ten N., en geleek meer op een orkaan. Hij had geen signaal van boord gemerkt. Op dat oogenblik stond er 118 d.M. water, terwijl er gewoonlijk ongeveer 104 d.M. staat. Te half zes onge veer gingen plotseling de lichten uit, waar uit kon worden opgemaakt, dat de machine defect was, of dat er water in de machine kamer was gestroomd. Op het voorschip zag hij een massa inenschen, die voorzien waren van zwemgordels, en zich op elkan der drongen. Bij het clagworden kon de reporter alles onderscheiden eerst de breuk met den achtermast achterover hellend. Langzamerhand kon hij de deelen van el kander zien scheuren en om half negen was alles in de woedende zee verdwenen Over de oorzaak van de ramp is natuurlijk niets met zekerheid te zeggen. Maar vermoedelijk is het schip bij den snellen vloed door de zee dwars geslagen en door de hooge golven op de 1000 ponders aan de berm van de pier neergesmeten Dp N. R. Ct. van hedenmorgen heeft de vc-igende bijzonderheden over do ontzet tende ramp: Dc indrukken van den dag zijn te cvtr stelpend, om neg een geregeld relaas te kmnen geven van dezen ontzo* teu.leh ramp. Maar de afgrijselijke sensane, die zif - in den chaos naar voren blijft drin gcuis de overtuiging dat daar nog steeds enkele menschen in leven zijn op het wak van het achterschip, gebeukt door de cver- zwalpcnde branding, omgderd door de stor men in den donkeren nacht, terwijl hun oogen wanhopend uitzien naar de dicht bije lichten aan den Hoek van Holland, waar honderden menschen samengestroomd zijn, doch van wie er niemand tot nog toe huip ■heeft kunnen bieden. En aan de Berghaven, waar de Berlin •viji minuten stoamens vandaan was toen het onheil gebeurde, grenzende aan het station, van waaruit zij alten hoopten hun reis over het vasteland te vervolgen, daar liggen nu reeds drie-en-dertig gevisclite en aangespoelde lijken uitgestrekt in de rouw kamer, waarin door de eerbiedig© zorgen van de directie der Ilarwioh-lijn een der loodsen van de Holland Amerika-lijn daar is veranderd. Zij liggen er. nadat de docto ren telkens weer den doodschouw hebben verricht, ingespeld in de ritte lakens, die veel verminkingen bedekken, de gezichten enkel ontbloot, voor de herkenning, op met wit en zwart bespannen kribben in de zwart omhangen zaal, waar het bleeke licht uit electrischo lampen de meest rus tig© gelaatstrekken der overledenen be schijnt. En al wat physieken weerzin zou kunnen wekken, is door windsels en watten aan hot oog onttrokken. Op ieder van deze baren heeft de directie een stemmigen rouw- lamfer en een palmtak met witte bloemen neergelegd. Bij het binnenkomen geraakt men er in een stemming van plechtige rust en vrede, na- den korten strijd, di© al deze menschen gisterenochtend gestreden hebben, welda dig, wanneer men denkt aan het wanhopen de gemartel van de enkelen, die daarbuiten op het wrak nog steeds, en nu reeds zes- ventien uren lang, den dood voor oogen zien. Dat zijn de sterke contrasten. En wat daarbij treft is de volt© van nieuwsgierigen langs de anders zoo stille wegen van den Hoek De dringende volt© aan het- station en in de koffiehuizen, de treinen waarvan de goederenwagens zelfs volgedrongen zijn met menschen, al komen er ook telkens eindelooze wagenristen, die ingelegd zijn in den gewonen dienst.. En waar zoovele dui zenden sarnonstroomen, wordt vaak de rampzalige oorzaak van hun komst verge ten. en klinkt hier en daar een vroolijk ge joel, dat wel schril afsteekt met den rouw waarin honderden plotseling gedompeld zijn. Do burgemeester, mr. J. Bunt, van 's Gra- venzande, waartoe de Hoek behoort, was voortdurend met den seretaris, den heer Van Nierop. ter plaatse. Laatstgenoemde ambtenaar nam d© signalementen van d© aangespoelde lijken op, en hield aanteeke- uing van do herkenden. De burgemeester heeft geldswaarden en kostbaarheden, op de lijken bevonden, in bewaring gesteld. Dr. den Houter, inspecteur vau d© Volks gezondheid bracht een bezoek aan den Hoek. Onder do talrijke belangstellende autori- teilen was ook de Duitsche gezant. De regeerilig liet zich voortdurend tele grafisch op de hoogte houden, en stolde zoo vee! hulp als gewenscht werd ter beschik king De burgemeester ontving bericht, dat Prins Hendrik der Nederlanden heden och tend te 10 uur in den Hook van Holland zou aankomen. Heden zouden de lijken in de kisten wor den neergelegd. De bemanning van de dagboot der Har- wichlijn, de Amsterdam, die te 7h uur gisterenavond aan den Hoek binnenkwam, rapporteerden dat zij bij het voorbijvaren van iiot wrak om hulp hadden hooren roe pen. D© geredde Iersche kapitein, tot nu to© eenig overgebleven© dor passagiers, die in Amsterdam oen schip moest halen, werd 's ochtends ondergebracht iu het hotel van den heer Tuin, waar hij onmiddellijk te bed gelegd werd en onder medische hulp gesteld. Pogingen van onbescheidenen om den ziek© op zijn kamer te bezoeken, werden ver ijdeld. Een dochter van den heer Tuin ver pleegde den patient, die haar tegen den avond uit dankbaarheid zijn gouden ring met Chineesch inschrift, aan den vanger stak. Zijn toestand is bevredigend, hoewel hij koorts had, en baadde in het zweet. De koene schipper Jansen van de stoom red dingsboot werd omstreeks zes uur even bij hem toegelaten. Toen vertelde do geredde passagier, dat de kapitein en de loods van de Berlin, nog vóór het schip ging ritten, tegelijk door oen stortzee van do brug waren geslagen, en in zee verdwenen. Daarop had deze opvarende, omdat hij zelf gezagvoerder is, met den eersten stuurman der mailboot, tijdelijk het commando overgenomen. Kapitein Jansen van de reddingsboot, ©en onverschrokken zeeheld, verklaard© ongeveer het volgende: „Ik wacht nu weer en zee af, om er op nieuw met de stoomreddingsboot heen to gaan. Vermoedelijk zal dat heden nacht to één uur zijn. Tot nu toe is alles mislukt. Misschien kan ik dan het buitendeel van de pier bereiken en daar landen met do sloep, om van daaruit te werken. Maar water en zee zijn buitengewoon hoog. „Vanmorgen hebben we even door het schiettoestel een losse verbinding gehad, de lijn was er overheen geschoten en zij had den haar gegrepen, maar een stuik water gooide ons weg, en wij moesten laten slip pen Daarna brak de ankertros, en moesten we naar binnen om een nieuw anker te halen. „En nu het laatst zag ik op het achter schip nog vier mam, schuil onder liet sloe pen dek Een hunner draagt uniform, mis schien is hert een man van de equipage, mis schien een der Rotterdamsche loodteen. „Vanmorgen naderden we hot wrak tot op tien meter afstand, en ik moest een oogen blik volle kracht achteruit draaien oun het mis te komen. En nu heb ik wel reddingen volbrachtdie niet minder waren, maar de plaats waar de Berlin zit, is zoo slecht. Wij kunnen haar niet van den buitenkant gena ken, en aan den binnenkant is geen ruimte. „Dlooh, zooals gezegd, vannacht gaan we er weer uit. Woest u verzekerd, dat ik geen gun stig oogenlblik voorbij laat gaan. We konden de kerels best. beroepen, maar in Jezus-naam hielden wij ons stil. Ben van hen schreeuwde knapjes. Het schip is van dem buitenkant heedemaal opengebroken. Het is net. achter de machinekamer afgebroken. „De toestand van .lucht en zee staat niet erg gunstig. Eén ding is zeker, verder zakken kan het wrak niet, en ook niet afglijden 't ©enige is, dat de zee liet opbreekt. „Sedert 10 jaar heb ik er nu 336 gered, maar zoo'n ramp is nooit voorgekomen aan ornze kust. Deze stoomrod'd'ingsboot van de Zuid-Hollamdsche Reddingmaatsobappij de eenige aan onze kust is best, zij is al tijd met acht koppen bemand, nu was er een extra man, voor het schiettoeetel. De machi nist wordt iu de mach.inekaim.er opgesloten gedurenldo de tocht, omdat, cloze boot zoo in gericht is, dat zij over den lcop kan duikelen en weer boven komt." Op dc tijding van de Amsterdam is de red dingsboot omstieeks elf uur weer uitgegaan Van den uitslag was hedennacht te 2 uur nog geen tetephomsch bericht uit Den Hoek wat weinig bemoedigend schijnt. Er waren, behalve een zwerm binnenland sche reporters, teekenaars en fotografen, ook verscheidene buitenJlandscke journalisten naar den Hoek overgekomenonder moer correspondenten van de Times, Daily Ohri- niclie en Daily Mall, Router's agent uit Am sterdam was tevens de» ganschen dag ter plaatse. De Londensehe correspondent van de N. R. Ct. meldt nog: Het kantoor der Great Eastern spoorweg in Liverpoolstreot blijft laat in den avond geopend. De aandeelen der maatschappij daalden aanvankelijk gevoelig maar herstelden zich naderhand ©enigszins toen bekend werd, dat het verlies der Berlin voluit gedekt is door hei, zei faesuranticfouda der Maatschappij, De heer Deterding, directeur der Asiatic Petroleum Company bevindt zich onder de merkwaardig aan den ramp ontsnapten. Hij had reeds passage genomen op de Berlin, maar stelde ter elfder ure vertrek uit op dringend verzoek van zijn vrouw met het oog op het noodweer. Dezelfde ooi-zaak verhin derde vele Duitsche operazangers gisteren avond laat to vertrekken. Het is evenwel niet bevestigd, dat enkel koorzangers verongeluk ten. Integendeel onder de slachtoffers be vinden zich sommige hoofdsolisten, waaron der de Mannheimsche primadonna mevrouw Sehoene, dliie in Covent Gardten uitblonk als Elsabeth in T au n ha user en Elsa in Lohen- grin. Ettelijke mannen dér City, diamantkóop- lieden, Engelschen en Nederlanders moeten onder de slachtoffers zijn, evenals de beken de jockey Rollaston, die in Nederland baron Katten dijkes paarden eenige maanden lang bereed, alsook do heer Reeves de secretaris een er Noord-Borneosche tabakmaatschappij. Een diamantkoopman had ter waarde van dertigduizend pond aan diamanten bij zich maar deze waren verzekerd. Volgens opgaaf der pc£t gingen dertien mail zakken verlo ren. Onder de passagiers bevonden zich de hee ren D. Davidson van Rotterdam, Van der Meulen, de heer en mevr. Serabski. Doz© laatst en reisden naar Rotterdam tot een be zoek aan hun stervenden vader. Lord Knollys telegrapheerde aan den di recteur-generaal van de Great Eastern spoor wegmaatschappij De Koning en de Ko ningin verzoeken mij mede te deelen hoo pijnlijk zij getroffen zijn door het vergaan van de Berlin en het verschrikkelijke ver lies aan menschen levens, dat daarvan het gevolg was. Men veronderstelt, dat Raisman eai Zoon, diamanthandelaars te Amsterdam, en D© Groot aan boord van de Berlin waren. Een partij diamanten, begroot op verscheidene duizenden ponden sterling, werd met dat stoomschip naar Holland gezonden, doch was. tegen verliep verzekerd bij Lloyds. Ook was volgens Lloyds een passagier met name van Hoppen aan boord Over een onderhoud dat een particulier verslaggever van het Hbld. had met den ge reddon passagier Parkinson, seint do ver- slaggever Deze passagier was do heer G. W. Par kinson, die op weg was naar Amsterdam, om daar het bevel op zich t© nemen over de „blauwpijper" „Myrmidon," die giste ren vertrekken moest.. Ik vond den gered den schipbreukeling in een kamer van het hotel „Amerika" te bed. Het was een forsch gebouwde, reeds grijzend man, 48 jaar oud. Blijkbaar was hij nog uitegput door het vreeselijke avontuur, dat hij had meege maakt, eu ik moest mij zelf geweld aan doen om meer reporter dan mensch t© zijn door hem t© komen lastig vallen om het verhaal van zijn wedervaren. Vermoeid sloeg mr. Parkenson de oogen op, toen ik de kamer binnentrad en er klonk meer ernst dan scherts in zijn woorden, toen hij mij toevoegde; „You reporters are terrible fel lows." Toch deelde hij mij welwillend mede, wat hij vertellen kon, maar, zooals hij zelf zeide, van de oorzaak der stranding wist hij niets. Hij bevond zich toch in zijn kooi toen bet ongeluk gebeurde, maar sliep niet, want juist was, zooals op de Harwichbooten ge bruikelijk is, de reveille geblazen. Mr. Parkinson voelde een hevigen stoot en dadelijk op een ongeluk bedacht, schoot hij ee. zwemgordel aan en daar over heen een overjas. Zoo spoedde hij zich aan dek on von<l op de brug den kapitein en clen loods. Het schip bevond zicb toen dwars over oen darn in een vreeselijke branding, di© er me ters hoog boven uit sloeg en lag dicht bij de vuurtoren. Kapitein Parkinson beseft© dadelijk de hachelijke positie van het vaar tuig en deelde zijn opinie daarover aan zijn collega Precious mede, de hoofdmachinist was op dat oogenblik ook op de brug aan wezig om te melden, dat de machines full speed achteruitsloegen. De kapitein hoopte dan ook het schip nog vlot te krijgen, doch spoedig bleek die hoop ij del. Met ontzag lijk© stooteu werd de „Berlin" telkens weer op den dam geslagen en mr. Parkinson be greep dadelijk, dat van redding van het vaartuig geen sprake kon zijn. Intusschen zag hij de reddingsboot nade ren en hij zoowel als zijn mede-passagiers geloofden, dat. deze het wra.k wel zou kun nen bereiken. Dit was waarschijnlijk oor- "zaak, dat. van een eigenlijke paniek aan boord geen sprake was. Het eind© kwam nog onverwacht, do boot brak plotseling. Par kinson, die nog juist met zijn tweedo stuur man had staan praten, die ook naar Amster dam moest, werd door den la at sten schok voor het breken over boord geworpen, voelde dat hij tegen een kabel stootte en kreeg toen een stuk wrakhout te pakken, waarop hij ook, dank zij zijn zwemgordel, drijven bleef. Een uitgaande Engeisehe boot weixi door hem aangeroepen, doch hij was toen blijkbaar reeds gezien door de reddingsboot die op hem aanhield. „Nog juist had ik het besef een bootshaak te grijpen," verteld© mr. Parkinson, „want juist beving mij die eigenaardig© slaperigheid, die steeds aan het verdrinken pleegt vooraf te gaan. De geredde is dan ook volkomen bewusteloos aan wal gebracht, waar men hem, na het bewustzijn te hebben teruggeroepen, in het hotel „Amerika" te bed bracht. De kust wordt door politie bewaakt. Vol gens geruchten zou ook reeds te Terheide een lijk zijn aangespoeld. Vermoed wordt, dat ook een aantal lijken den Nieuwen Waterweg zijn bimieng-edreven. De „Berlin" was een prachtig, vlug en krachtig schip, ongeveer acht jaar oud. De boot had reddingsbooten aan boord, doch de hooge zee maakte het onmogelijk, ze uit te zetten. Ben pleegzuster, die zidh uit Maasluis na%r den Hoek had begeven, meenende wel licht hulp te kunnen bieden aan gewonden, kon onder deze omstandigheden slechte een laatsten liefdedienst bewijzen aan d© zoo noodlottig omgekomenen. Do lijken werden door haar zorgvuldig gereinigd en in lakens gewikkeld, zoo©a nig dat het hoofd zichtbaar bleef. Duizenden nieuwsgierigen hadden zich naar den Hoek gespoed. Echter hebben zich tot dusver nog zeer weinig familieleden ter herkenning aangemeld. Die kunnen eerst de volgende dagen, als het noodlottig bericht overal zijn weg heeft gevonden, worden ge wacht. De meest© herkenningen hadden plaats onder de lijken der equipage, perso nen aan Den Hoek of min of meer bekend. Omtrent een zevenjarig knaapje, dat eveneens luet slachtoffer werd van deze ramp, wordt de volgende treffende bijzon derheid vernomenZijn bezorgd© familie leden hadden aan den chef van dienst der maatschappij aan den Hoek geseind, op het jongslee te willen letten, en hem voort te helpen. Dai behoefde nu niet meor Van het wrak riet men nog sloebta het achterschip mot een stuk mast. Tegen den avond dreven hevig© sneeuw stormen de belangstellenden, die in dicht© menigten aan het strand waren samenge stroomd, uiteen.

Amersfoortsch Dagblad | 1907 | | pagina 2