ft®. 333. Tweede Blad. 5d* Jaargang. Zaterdag 23 Februari 1907. KOLONIËN. BINNENLAND. Ingezonden Stukken. AiERSFOORTSGH ABONNEMENTSPRIJS: Per 8 maanden voor Amersfoortf 1.25. Idem franco per post1.75. Afzonderlijke nummerso.OS. Deze Courant verschijnt Dagelijks, met uitzondering ran Zon- en Feestdagen. Adverientiën, mededeelingen enz., gelieve men vóór 10 uur 's morgens bij de Uitgevers in te zenden. Uitgevers: VALKHOFF Co. Utrechtschestraat 1. Intercomm. Telephoonnummer 66. PRIJS DER ADVERTENTIES Van 15 regels0.75# Elke regel meer0.15. Groote letters naar plaatsruimte. Voor handel en bedrijf bestaan voordeelige bepalingen tot bet herhaald adrerteeren in dit Blad bh abonnement Eena circulaire, bevattende de voorwaarden, wordt op aanvraag toegezonden. OOST-IN DIE. Blijkens een uit Nediorlaiutech-Iiidüë ontvangen telegram is op 19 dezer ecm© berg- benting te Radjamg in Letta (Celebes em On- dérhoarighedem) vermxeeeterd en zijn dlaia/rbij licht gewond twee Europeesohe en twee in- land&che militairen beneden dien rang van officier. De vijand liet 8 dooden achter, waaronder 3 hoofden, en voorts 8 geweren en 2 donder bussen» Nieuw-Guinait De correspondent der N. R .Ct. te Bata via seint: ,,De vijandige bevolking in het achterland van Fakfak is gnootendeels onderworpen en heeft geweren ingeleverd. De drie hoofdleiders van den Hbngi-tocht uit Soltat Len zijn gevangen genoanen55 geroofde» zijn te Karabra teruggebracht. De redactie teakent hierbij het volgende aan „Men zal zich herinneren, dat onze corres pondent te Batavia ons den 29 November seinde hoe den 16en dier maand een patrouil le onder luiteant van Nispen tussohen Kau- kas en Fakfak met een overmachtige bende AJifoeren in vuurgevecht was geraakt en terug had moeten gaan na het lijden van niet on belangrijke verliezen. Later is gebleken dat die patrouilile, niet het minst dooa- het ter rein, zoo im de knel was geraakt, dat. zij al leen zeer verspreid te Fakfak kon terugikee- ren Natuurlijk kon dit niet ongewroken blij ven en wij weten reeds uit de mailberichten, dat om de toestanden in West - Nieuw - Gui niea duurzaam te verbeteren, besloten werd de sterkte der troep aldaar op 150 man te brenr gen. De aanvuffingstroepen ten getale van 70 man, zijn den 2len December j.l. onder be- ve1 van den kapitein der infanterie J. A. Kohier van Soerabaja vertrokken met be stemming naar Sekar, alwaar genoemde of ficier het commando over de aanwezige troe pen heeft aanvaard. Die troepen zijn evenals de marechausees met Mewang en karabijn ge wapend. Kapitein Kohier heeft blijkens bo venstaand telegram spoedig een succes kun nen behalen. De hongtilbocht, waai*van in bovenstaand telegram sprake is, werd in November van het vorige jaar ondernomen naar Berau door een 100 a 150 Alifoeroe's van Soilat Len, dat zoogenaamd tot het gebied van den radja van Patipi behoort. Volgens somanigen keer den zij met 7, volgens anderen met pl.m. 80 gevangenen terug. BQijkens het thans ont vangen bericht was de laatste mededeeldng het dichtst bij de waarheid. Voordat de toestanden im West-Neiuw- Guinea echter blijvend verbeterd zullen zijn, zal de .colonne onder kapitein Kohier nog wel wart. te doen hebben." Baadjlrs. Het. Bat. Nwsbl. van 15 Januari schrijft De Westmousson laat zien geducht gelden en 't zijn weer bandjir-berichten die vam alle zijden komen. Semarang met zijn onge lukkige irrigatie is weer het hoekje waar de meeste slagen vallen. Het is nog niet zoo erg als verleden jaar, klinkt het hoopvol maar het is al erg genoeg en het moest toch anders kunnen. En wij zitten ook midden in de bandjir. Och, men merkt er hier zoo wenig van. De waterstand in de rivieren is buitengewoon hoog hier en daar staat het water op den weg en ziet men inlanuers en Chi neezen er gemoedelijk doorheen ploeteren, en ver der merkt men er niets van. Maar kom eens in de laag gelegen wijken, waar het water de huizen binnen dringt, alles bederft, al de ellende brengt vuil en ziekte en wat er verder aan vast zit. Neem eens een kijkje in de kampongs achter Kramat, Parapatitan, kwitang, Defensielijn van den Bosch, Goe- noeng Sahari, Molenvliet, de Stad, Pendja- ringan, overal waar de gezeten burger nooit een stap zet. Het is een ellende om bij te huilen. ■D'it gebeurt hier te Batavia, waar het water meer dan genoeg gelegenheid heeft tot afvoer. Maar op een geweldige watermassa als nu, bijna een week van aanhoudenden regen boven Buitenzorg, wordt afgevoerd, is onze kanalisatie niet berekend. Trouwens: de zorg voor die afvoerwegen laat ook alles te wenschen. Het Goenoeng Saharie bandjir kanaal is reeds sinds jaar ca dag voor drie vierde dichtgeslibd, maar aan uitdieping wordt niets gedaan. Wij zitten dus hier. ondanks alle gunstige factoren, in den bandjir. Vraag nu maar niet hoe het buiten de stad is. De velden om Batavia staan alle onder waiter, uit Tange rang luiden de berichten precies eenderhet land om Bekasi en omliggende plaatsen is herschapen in een meer, zoo ver het oog reikt. Daar spookt de Tji-taroem, berucht om haar bandjirs, ieder jaar. Bij Tjikarang is de spoorbaan over een lengte van onge veer vierhonderd meters weggeslagenbij Kedoeriggedo ia geen land meer te zien en zijn driehonderd iulandsche woningen onder water gezet; de voetbrug over de Tji-taroem, naast do spoorbrug liggende, bestaat niet meer. Het is daar ieder jaar precies als in Semarang dezelfde ellende. Ieder jaar wordt aan het bestuur gevraagd de dijken te versterken en op hoogte te brengen, dan komen er wat heerendienstplichtigen wat aan peuteren, maar een afdoende verbete ring blijft uit. De la dheeren houden hun dijken goed in orde men zou eens wat hooren als ze 't niet dedenmaar het bestuur laat, letterlijk en figuurlijk, Gods water ver Gods akker loopen. Onze resident, zoo vernamen wij heden bij informatie, is gisteren naar Krawang ge weest om een kijkje te nemen. Overigens ontving hij nog geen berichten. Wij zouden den resident willen aanraden vandaag eens een kijkje te nemen. Dan zou hij kunnen zien wat ginds een bandjir be- teekent. De geweldige regens hebben ook in de bovenstreken veel schade aangericht. De nieuwe spoorlijn heeft bij Tjiganea, de eerste halte voorbij Poerwakarta, geledendaar is een stuk van de baan afgeschoven. Tengevolge van deze afschuiving en van de dijkbreuk bij Lemiah Abang ondervinden de treinen groote vertraging. De sneltrein kwam gisteren ruim drie uren te laat aan de gewone dienst is totaal in de war en er bestaat alle kans dat er nog meer onaange name verrassingen komen, want boven" is de regen nog niet van de lnoht. De Staatsspoor hoopt, naar wij vernemen, vannacht de beide dijkbreuken te kunnen herstellen Ziekteverzekering. In het adres van het hoofdbestuur der Ned. Maat schappij tot bevordering der Geneeskunst over het, wetsontwerp betreffende ver plichte ziekteverzekering wordt o.a. ge vraagd administratieve en financieele schei ding der kassen voor ziektebehandeling en uitkeering bij ziekte; uitsluitende toelating van dist rictsk assen tot de organisatie der verplichte ziekteverzekeringvastlegging van het beginsel der vrije artsenkeuze in de wet op de verplichte ziekteverzekeringtoe kenning van een besturend karakter aan den raad van toezicht op de dist rictsk as en vast stelling in de wet dart in het bestuur do geneesheeren, apothekers in dezelfde verhouding behooren te ziin vertegenwoor digd als de verzekerden en werkgevers, en dat ook in het centraal bestuur de genees heeren vertegenwoordigd zijn; het treffen van een regeling in het belang der losse werkliedenverlaging van de voorgestelde weistandsgrens van hen, die in d? verplichte ziekteverzekering vallenomschrijving van het in de wet genoemde begrip „deskundi gen", als bedoelende alleen die personen, die die de wettelijke bevoegdheid bezitten tot bet uitoefenen der geneeskundige praktijk hier te lande; het opnemen van bepalingen, betreffende de lion oreer in g der geneeskun digen enz.het laten vervallen van de be palingen betreffende heb uitsluiten van alco holisten van de schadeloosstelling bedoeld in art. 119, en betreffende het uitsluiten van hen, wier ziekte het gevolg is van het deel nemen aan of een poging tot misdrijf, van dé schadeloosstellingen, bedoeld in artt. 118 en 119; een practi9cho, gemakkelijk, weinig kostbare en goede regeling ten aanzien van de geschillen. Het plan voor de bewegingen van Hr. Ms. oorlogsschepen gedurende het jaar 1907 is gewijzigd als volgt: H. Ms. kanonneer - booten ,.Dufa" en „Bialder" zullen in dienst blijven, ook na afloop der zomer-oefeningen. Hr. Ms. „Urauia", ..Ever'' en „Gier" zullen den 23 Mei a.s. in dienst gesteld wor den voor oefeningen van de adelborsten van het Kon. Instituut te Willemsoord. „Ura nia" en „Ever" zullen 1 Augustus d.a.v. buiten dienst gesteld worden, terwijl De Gier" van dien datum af tot 1 October d.a.v. wordt bestemd voor oefening van de mili taire loodsen. Daarna woirlt deze bodem ook buiten dienst gesteld. LIr! Ms. instrt -liesckip „Nautilus", be steand tet het houden van kruistochten ;n den Atlamtischen Ooeaan met de jongens, in opleiding te Hellevoetsluis, zal voortaan in plaats van half Maart en half September reeds in het begin dier maanden moeten binnenvallen om daarna half April en half October weder naar zee te vertrekken. Te Hellevoetsluit worden de marine-kot tere „Boelen" en „Vooruit" den 18 Maart a.s. in dienst gesteld voor oefeningen op hot Haringvliet en de benedenrivieren. Hr. Ms. „Pollux" don 2 April a.s. voor dergelijke oefeningen in ae Zuiderzee. Blijkens het „Boekje Koninklijke Marine 1907" bestaat het korps zeeofficieren uit: 3 vice-admiraals en 1 vioe-admiraal a la suite, 3 schouten bij nacht, 30 kapiteins ter zee, 36 kapitein-luitenants ter zee, 123 lui- luitenants ter zee der le klasse, 189 luitenants ter zee der 2e klasse zoomede- 30 adelborsten der le klasse. De Koninklijke Marine Reserve telt 5 buitengewone luitenants ter zee der le klasse, 37 luitenants ter zee der le klasse, 47 adel borsten der le klasse en 33 buitengewone adelborsten. Het korps Mariniers telt2 kolonels, 3 lui tenants-kolonels, 15 kapiteins en 21 eerste luitenants, 1 luitenant-kolonel-intendant, 2 kaptiein-kwartiermeestere en 2 eerste luite nant-kwartiermeesters. Bij den geneeskundigen dienst der zee macht waren 3 dirigeereude officieren van gezondheid der le klasse, en 3 der 2de klasse, 44 officieren van gezondheid der le klasse en 15 officieren van gezondheid der 2e klasse, Ixjnevens 2 apothekers der le klasse en 3 der 2e klasse. Bij de administrat ie bij de zeemacht zijn 1 hoofdinspecteur, 3 inspecteurs, 26 officie ren van administratie der le klasse, 37 idem dor 2e klasse, zoomede 10 adjunct-admini strateurs. Bij den Stoomvaartdienst zijn 2 inspecteurs (rang van kapitein-luitenant ter zee), 16 of ficieren-machinist dor le klasse en 41 der 2' klasse, benevens 45 hoofdmachinisten, 128 machinisten en 46 adjunct-machinisten. Bij het I^andwezcn) en de Kustve»lichting zij" geplaatst 8 hoofdmachinisten en d© Ko ninklijke Marine-reserve telt 1 hoofdmachi nist, 50 machinisten en 90 adjunct-machi nisten. Blijkens het algemeen overzicht der sche pen en vaartuigen van oorlog telt de Konink lijke Marine: 6 pantserschepen, bestemd voor do verdediging van het Rijk in Europa; 4 pantserschepen bestemd voor de verdediging van Nederl. Indië, 7 pantserdekschepen, be stemd voor de verdediging van Nederl.-In- die, 6 monitors. 4 riviervaartuigen, 16 kanonneerbooten, 35 torpedo-booten, 2 schoe ners voor politietoezicht-zeevissch irij_, 2 op- neniingsvaartuigen, 42 instructieschepen, wachtschepen en logementschepen. De Indische Militaire Marine telt 1 pant- serdekkorvet, 9 torpedo-nooten, 9 flottielje- vaartuigen, 3 vrachtschepen en 5 opnemings vaartuigen. N ij verhei datentoonstel- I i n g 1 9 0 7. In de Köln. Zitgi. werd de zer dagen gewaarschuwd tegen hert deelne men van industrieelen aan bovengenoemde tentoonstelling, op grond dat hier te lande de uitvinder niet door een patentwet be- schei.nd wordt. Het „.Eerste Nederlandsohe Koopmans gilde" te Dusseldorf maakt nu hetzelfde blad de opmerking, dat, afgezien van het feit dat de Nederlandsche regeering reeds een octrooiwet aan de orde Heeft gesteld, de ten- toonstellingsstat-uten der Mij. van Nijverheid waken tegen 't maken van teekeningen en photografieen der ten toon gestelde voorwer pen. Het „Gilde" wijst er bovendien op, dat iemand die de bedoeling heeft anderer werk te exploiteeren, niert een tentoonstelling in Nederland Vhoeft af te wachten. Voor zul ke praktijken kan hij ook elders terrein vin den Niet deelnemen aan een tentoonstel ling zou wellicht schadelijker zijn dan de igeringe kans dat men slachtoffer wordt van kwade praktijken. Het oorspronkelijke Duitsche fabrikaat blijft cp die wijze den bezoekers onbekend. De Middenstand tentoon stelling van 1908. Naar wij verne men, heeft het bestuur der Amsterdam - sche IJsclub zich zeer genegen betoond, om de Sportterreinen af te staan ten behoeve der Middenstandstentoonstelling van 1908. Tusschen het bestuur en het tentoonstel- lings-eomité wordt nog druk geconfereerd, maar het laat zich aanzien, dat de zaak spoedig haar beslag zal krijgen. Reeds deel den wij mede, dat do tentoonstelling zoo veel mogelijk in kleine paviljoens zal wor den ondergebracht, waarin dan bedrijfs- gewijze zal worden geëxposeerd. Maar cok zal naar wij thans nader vernemen de tentoonstelling door een fraai hoofdgebouw worden versierd, dat langs de Ruysdaelkado wordt opgetrokken. De hoofdingang komt onder het rijks museumgebouw om via een monumentale brug over do Hobbemastraat naar de ter reinen te leiden. De animo voor deze tentoonstelling is zeer groot, want, niettegenstaande het be trekkelijk verwijderd tijdstip van opening komen reeds vele aanvragen om ruimten in Tot een der vermakelijkheden, zal een balloncaptif van kapitein W. Pottum be hooren. Tel. De nationale postzegel ten toonstelling zal in November te Hoorn worden gehouden. Tot. juryleden zijn be noemd de heeren J. E. Bohlmeijer te Am sterdam, C J. Begeer to Utrecht en S. Reyri ders te Hoorn. Internationale Bakker i j- ton toonstelling te Budapest Naar aanleiding van liet bericht van het tentoonstelling»-comité te Budapest, diat de gedelegeerde commissaris binnen enkele da gen het Bureau voor Handelsdinilichtingen te Amsterdam zal bezoeken, ter besproking van Nederlamdsche inzendingen, worden belang hebbenden uitgeaoodligd aan den directeur van het Bluireau voor hanidelsinlichtingen mede te dcelen of zij eene bespreking met genoemden gedelegeerde wensclicn. Boekbeoordeeling. j Do Gezegende Dag, uit het Deemsch van Ast rid Ëhrencron-Müller door Betsy Bakker Nort, uitgave van Yalkhoff en Co., te Amersfoort. 't Is de geschiedenis van. Yvonne, het kind uit do Ósterlide-pastorie, <£ie in tweeërlei zin jong haar moeder moet missen. Op huwbaren leeftijd ontmoet zij den schilder Troels Fo- t rum, dio liefde voor haar opvat. Intusschen 1 zal zü haar vader een zwaair leed helpen dra gen tot zijn dood, eer zij zich opmaakt om hem tot zich te roepen, wiens broeder in hert groot geheim betrokken was, dat scha duw wierp op den lovensweg van den be woner van de Gsterlide Pastorie. Bet is aan alles te zien, dat dit 'boek geschreven is door een vrouw, het is als een zang van weemoed! on liefde, fijn gevoel doortintelt het geheel. Niert zoozeer om de geschiedenis, die hier be schreven wordt, als wel om die wijze waarop dit geschiedt, heeft dit ■beek groote aantrek kelijkheid. Welk een teeder vrouwenhart spreekt uit dat korte sprookje om maar één voorbeeld te noemen vam dién prins, die tevens glazenmaken" moest zijn Keurgarven, woorden der Schrift voor eiken dag des jaars, gekozen uit de laatste jaargangen van „Vrede zij dezen huize" uitgave van Egeling's boekhandel te Amster dam Ook waar de godsdienstige richting, hier gevolgd!, de onze niet is, erkennen wij hier gaarne de schoonheid van meer dan één woord of beeld en hert treffendo van sommige gedachten, zooals wij vinden bij 28 Februari, 17 Maart, 10 Sept. enz. Velen zal d t boeks- ken welkom zijn. ■School en Godsdienstige Op voeding, door J. Bruanmig Jzm., uitgave van L. Hansma, te Assen. Geschreven naar aanleiding van het. dbor den schrijver in April jl. ter vergadering van Moderne Theo logen gehouden referaat. Ben. boekje dat alleszins actueel van inhoud mag heerten, dart wijst op een groot gevaar, d!at met ernst en klem opkomt voor den godsdienst als factor in do opvoeding. Hert verdient, gelezen en overdacht te worden hert raakt, aan hooge belangen, het gaat hier om hot kind, diat is ook om heden en toekomst van het geheel© volk Sophocles' Antigone, vertaald door dr. H. C. Muller (no. 44 der Wereld- Bibliotheek, uitgave van G. Schreuders, te Amsterdam). Het deel van den vertaler het werk der overzetting was in goede han den was allermeest een leesbare, vloeiende vertaling te geven in de versmaat van het oorspronkelijk Grieksch. Tegenover den titel de statue van Sophocles. Dr. Muller heeft met zijn arbeid zeker menigeen aan zich ver plicht De Wijsgeer, dloor J. Eigenhuis (2de druk). Beu bundeltje van zes, die verdienen nog eens onder heb lezend publiek te komen. Mie hiel de Ruyter, door Gerard Brandt, bloemlezing imefc inleiding, dooi- prof. dr. G. Kalff (geïllustreerd), 't Kon wel niet andere of in het De Ruyter-jaar zou de her innering aan den groorten Nederlander ver levendigd worden door moer dan ééne be schrijving van zijn leven on daden. Ook de W. B. bleef niet achter en koos als grond slag en bron het bekende werk van Brandt, waaruit hier een bloemlezing wordt geboden maar zóó, dat de saamgelezen gedeelten toch ook weer een zeker geheel vormen. Wij heb ben hier dus het zaakrijke van een soms te uitvoerig levensbericht, dat nu onder bereik ligt. van een zoo groot mogelijk aantal lezers uit alle kringen van ons volk. Hot officieel© Kuns t-N cder- land en de Rombrandth ul de in 1906, door J. W. Gerhard, uitgave van Beek en Co., tè AmsterdamBern warm pleidooi voor een goede zaak. Geliaakt wordt de hou ding van, ©en deel dier pers jegens het Rem brandt Alljuim en: gewezen' wordt er op het groot belang van samenwerking, waar het geldt de kunst (te brengen in alle kringen des volks. De Rembrandt huldo is een vin gerwijzing geweest voor de toekomst. Karakter door mr. Srtipriaan Luïscius, uitgave van W. en J. Btrusse, te Rotterdam. Reeds bleek een tweede oplaag van dit ge schriftje noodig hert bevat veel goeds, in zonderheid jongelieden ter lezing aanbevo len. Ter verspreiding slechts drie gulden- de honderd exemplaren. Vereenvoudiging in Engel- scho Spelling, zooaJs dié in Amerika door President Roosevelt is ingevoerd uitgave van. W. en J. Btrusse, to Rotterdam. Dit boekje bevat de korte geschiedenis der vereen voudigingsbeweging, heeft een lijsb van 300 woorden in ouden en nieuwen vorm en eindelijk geeft, het ©enige vereenvoudi- gingsregels. De Boekhouding van Hypo theekbank© n, hand- en studieboek. dbor W. H. Bakker (2de diruk), uitgave van Tjeenk Willink, te Zwolle. Bekroond antwoord op een door het Maandblad voor het, Boekhouden in 1896 uit geschreven prijsvraag. Het lijvig boek is ver deeld in vier hoofdstukken, ni. Hypotheek banken in het algemeen, Hert rekensysteem, De boeken, Practisohe voorbeelden, en voorts Examenopgaven. Menigeen zal met dit werk zijn winst kunnen doem, zoowel directeuren als commissarissen als aandeelhouders van1 hypotheekbanken, maar ook zij, die ötudée- ren voor praktijk- en staatsexamens. Natuur en School, uitgave van J. Noorduijn, te Gorimchem. Van den eersten jaargang verscheen de twaalfde aflevering, handelend over het- schoolaquariumden zuighevel, de krekels en sprinkhanen, eni over vinkers en sijsjeelijmers. Ben net te band werd door den uitgever bij deze aflevering gevoegd, en immers menigeen, die het tijd schrift bezit, zal het, gaarne een plaatsje in de boekenkast geven om het 'bij tijd on wijl nog eens op te slaan. De Wachter, stemmen, uöt de Ev. Lurth. gemeente, ondier red', van II. A'. v. Bakel on H. J. Loman. In do tweede afl. van deai tienden jaargang vinden wij antikelen over „de lotgevallen der Augsburgaclie Confessie, over Termino- mamie en tenninophobie, 'benevens do gewone rubrieken. Voor Lutheranen en niet-Luthe ranen een lezenswaard maandschrift-, dat uitgegeven wordt, biji J. Clausen, te Amster dam. Correspondentieblad van de We- reld-B'bl., onder leiding van L. S'mcns en uitgave van G. Schreuders, te Amsterdam. Dit blaadje geeft van alles en nog wat, waar boekenvrienden gaarne geregeld kennis van nomen zullen. Nederlandsche Spectator, 48e jaarg., no. 5, uitgave van Mculenhofl en Co., te Amsterdam. De „inhoud" vermeldt ..Kerkrecht" door Verkouteren, „Gematigde eisen" door Schepers, „Hegel spreekt" door Bolland, ,Rijbell©ctuiur in 't Fries" door Buitenrust Hot,tenia, „De hei-jutter" door Daisy Junius. In ellk dezer artikelen is veel lezenswaards, or wordt zorg besteed aan de keuze on die bewerking der st-of. Als plaat gaat bij deze afl. een stukje geschiedenis uit do Dui'tsehe Verkiezingsdagen. Het Leven, algemeen grill ustreerd weekblad', uitgave vam Schwartz en Co., te Amsterdam. De laatste afl. 'bevat herinne ringen in woord en beeld aan Rosier Fa as sen, de laatste d'er Oude Gardé, geeft- foto's van de aardbeving te Kingston en heeft een korte biografie van Is. Querido, met portret ten ©n een dergelijk© van dén kunstenaar G. v. d. Wall Perné, en als kunst bijl age is in deze aflgelegd een foto, voorstellend© „Waschvrouwen aan den Nijl". Dus ook nu weer veel en velerlei, met zorg uitge voerd en bewerkt. Homoeopatisch Maandblad, on der red. van dr. Voorhoeve, te 'sGraven- hago, uitgave vam La Rivière en Voorhoeve, te Zwolle. Van dén 18dén jaarg. vcrsoheeiii dé 1ste afl., welke en zoo zal het im 't vervolg ook zijn met illustraties versierd is, hoe wel dé prijs dezelfde blijft., f 1.25 peir jaar. Ondier anderen geeft déze afl. een afbeelding- van Hahnemann's geboortehuis cm erax kijkje op dé omgeving van diens geboorteplaats. F. W. Dr. Hêt opntmtn van ingezondtn stukken beteekmi gemssint dat de Redactie met dm inhoud instemt. De copie wordt aan dm insender niet teruggegeven. Het doet een mensch goed, in dezen tijd van „afbraak", eens een waarschuwende stem te hooren, als men weer aan het sloopen wil gaan. Dit, om mjjn instemming te betuigen met het stuk over het St. Pit-tere- en Bloklands-Gaethuis te Amersfoort. Ik wil nog verder gaan dan de onbekende vereerder van het Gothieke, en vragen: Waarom moet er i e 16 van dit mooie Monu ment der Weldadigheid van reeds zóó ouden datum verdwijnen? Do liefdadige dame, die zoo'n belangrijke som vermaakt heelt om een geheel nieuw gat thuis te bouwen,, zal toch juist niet verlangd hebben, dat dit gebouw daarom verdwijnen zou. Veeleer geloof ik dat zij gehoopt zal hebben, die ouden van dagen wat meer levensgenot, wat meer uitzicht op straat en hof te geven. Want, och die oudjes zien nog zoo graag ecit6 wat er in de wereld omgaat, wat er te koop is, wie er uitgaat, al kunnen zij zelf niet meer gaan. Zou het daarom niet een goed plan geweeat zijn, het terrein flink uit te breiden en een goed deel van het Spui daarbij aan te trekken Het oude in eere houden en aan de Spui-zijde een nieuw gebouw doen verrijzen, waar de oud jes eens goed van passage en passanten konden genieten men behoefde dan geen nieuwe straat aan to leggen, waar die onnoodtg is, en men zou van dat aardig oud stadsgedeelte, tusschen. Flehito en onze wonderschoon© Koppelpoort een mooi geheel maken- y. y. Amersfoort, 22 Febr. 1907.

Amersfoortsch Dagblad | 1907 | | pagina 1