BP. «44. Donderdag 7 Maart 1907. BUITENLAND. FEUILLETON. De Kranige Chauffeur. AT* JanrfgAHf, 06RTSCH DAGBLAD A BONNE MENTÖPRIJg Per 3 maasden voor Amersfoortf 1.25. Jdam frons» per poet1.75. AfoonderMJhe Maimers 0.05. Dase Ooorant verschijnt Dagelijks, met uitzondering van Xcm- er Feestdagen. Advsrtentiën. mededeelingen enz., gelieve men vóór 10 nnr '«morgens by de Uitgevers in te zenden. Uitgevers: VALKHOFF C». Utrechft»che»traat 1. Intercomm. Telephoonnummer 66. PRIJS DER ADVERTENTIÉN: f 0.75. - 0.15. Van 15 regelt Elke regel meer Groote letters naar plaatsruimte. Voor handel en bedrijf bestaan voordeelige bepalingen tot het herhaald adrerteeren in dit Blad bij abonnement. Eena circulaire, bevattende de voorwaarden, wordt op aanvraag toegezonden. Politiek Overzicht De Ouitsche rijksdag. De rijksdag is eindelijk gereed gekomen I met het algemeen© begroot-ings-debat. Aéht I lar.ge zittingen zijn besteed aan dit debat, I waarin gesproken is over alles en nog wat, I alleen met over de begrooting zelve, wan- I neer men de inleidende rede van baron Von I Stengel, den staatssecretaris van financiën, I uitzondert. De belangstelling in deze débat- ten, die in het laatst der vorige weelk vrij- I wol tot het nulpunt gedaald was, is gedhi- I rende de beide laatste dagen weer opgeleefd. I Daarvoor was eene bijzondere reden. Wan neer er gesproken wordt over de regeering j achter de schermen van het centruim en over de inmenging, die de heeren Roeren en Erz- iberger, de beide leden van die partij die zidh bijzonder hebben bemoeid met koloniale schandalen, zich hebben veroorloofd in het koloniale bestuur, dan komen de .zaken te berde, waarvan de beweging is uitgegaan, die geleid heeft tot de ontbinding van den vorigen rijksdag en waaruit de nieuwe poli tieke constellatie is voortgekomen. En wan neer men daarbij getuige is van een persoon lijken strijd tusschen Eraberger en den chef van de rijkskanselarij Von Loébell, waarin deze tot weerlegging van de aanvallen, die Erztoerger in eene vorige zitting tegen hem had gericht, Eraberger zelf tegen Erzber ger uitspeelt, dan is het niet te verwonde ren, dat de aandacht daardoor geprikkeld wordt. Maar de eindindruk laat zich toch het beet uitdrukken in het klassieke woord1: ,,Der Worte sind genug gewedkselt, laas uns nun endlldch Taten sehn". Reeds verleden Vrijdag vond vorst Hatzfeldt levendige in stemming, toen hij openhartig verklaar de. dat hij genoeg had van het partij- geki'bbel en dat in den ouden rijksdag meer over de begrooting en over groote politieke kwestiën gesproken was dan nu. Dezo Sdezi- scho magnaat, die tot voor korten tijd öber- prasident van Silezie was, is in dezen rijks dag gekozen gezamenlijk met een vrijzin nige. Samen hebben zij de beide Breslausöho districten veroverd, die in 't bezit waren van de sociaal-democratie. Hij is een der nieuwe leden, maar toch een man van rijpe parle mentaire ervaring, want hij heeft als lid van do rijkspart.ij 15 jaren deel uitgemaakt van den rijksdag tot 1893, toen hij voor een agra riër plaats moest maken. Op grond van zijn verleden en van zijn politiek karakter kan men hem beschouwen als een type van die elememten van den nieuwen rijksdag, die de door vorst Biilow voorgestane paring van den conservatieven en den liberalen geest belicha men. Dat komt ook uit in het woord, dat hij in deze debatten uitsprak ,,Wij willen posi tieven arbeid verrichten en hoe meer wij dat doen, des te meer stijgt het aanzien van den rijksdag in het volk en tegenover de regee ring. Wij willen het programma van den rijkskanselier verwezenlijken, en wel met de meerderheid, die bij de verkiezing van den voorzitter en de ondervoorzitters zich heeft doen gelden Wat die wil zal uitwerken, zal moeten blijken uit de daden, die deze rijksdag zal verrichten. De partijen rechts en links heb ben allen verklaard, dat zij hunne beginselen niet zullen prijsgeven, maar dat zij niet af- keerig er van zijn, dat de poging tot samen werking zal worden beproefd. Of de poging zal gelukken, hangt voor ©en goed deel af I van de maatregelen en wetsontwerpen, die 1 de rijkskanselier bij den rijksdag zal aanhan- gig maken. De Deutsche Tagesztg., het or- gaan der agrariërs, zegt daarvan j „Het gevaar ligt niet zoozeer op het eigenlijke politieke geb'ed. dan op dat van de economische politiek. Over eene liervor- j ming van het strafproces en van het straf- I recht, van het recht van vereeniging en ver- gadenng, enz. zal men zich misschien kun- I nen verstaan. De conservatieve partijen wij zen althans de mogelijkheid om zich daar over te verstaan, niet principieel en bij voor- baat af. Of het echter ook mogelijk zal zijn het. eens te worden in de bourskwestie, schijnt twijfelachtig. Dat verder bij de over eenkomsten op het gdbied der handelspoli tiek. die den rijksdag binnen kort zullen be zig houden, de meerderheid uiteen zal gaan, is zeer wel mogelijk, misschien zelfs waar schijnlijk. Wij vreezen echter niet, dat daar door ceue duurzame en diepe scheiding zal worden veroorzaakt. De Berlijnsche correspondent van de Frankf. Ztg. teekent 'hierbij aan: „Dat is in hoofdzaak juist. De moeielijkheden zijn groot, maar wie op grond van nauwkeurige kennis der stroomingen binnen de partijen de kansen beoordeelt, kan het niet als uit gesloten beschouwen, dat ook over het vraag stuk der hervorming van de beurswet en over de regeling der handelsbetrekkingen met Engeland en de Vereenigde Staten over eenstemming zal worden verkregen." Dultschland. herlijn, G Maart. Bij de oeh au deling van de aanvu 11 ingsbegrooting voor Zuid-West- Afrika in den Rijksdag, verklaarde de direc teur dor afdeeling koloniën de heer Dero- burg, dat sedert de vorige beraadslaging de regeering in de aangename positie gekomen was te kunnen meedeelen dat de vijandelijk heden beëindagd waren. De toestand in het bescherm de gebied is echter op dit ©ogen blik nog ver verwijderd vau den normalen. Desniettemin was het mogelijk de troepen met. 600 man te verminderen. De regeering is ooniemeiis een aanvullen de begrooting in te dienen waarbij rekening gehouden zal worden met de veranderde ora- standigliedCn en met de terugbrenging van een beduidend aantal troepen binnen de eer ste zes maanden van 1907. Demburg besloot ah volgt: ..Zeer aange naam is de an-ngroeiende belangstelling van het volk voor het Zuid-West-A frikaansche gebied. Er hebben zich tal van personen tot ons gewend, die daar boerderijen willen ex- ploiteeren. Het Duitsche kapitaal in al zijn vormen interesseert zich voor de kolonie en ik geloof, dat de verwachtingen die wij ten opzichte van Zuid--''est-Afrika koesteren, vervuld zullen worden. Deze "-oorden vonden levendagen bijval. Do drie Lotharingscho afgevaardigden Gregoir, Labroise en De Wen del hebben met ondersteuning van de drie vereenigde liberale groepen, een voorstel bij den Rijks dag ingediend, dat strekt om de verbonden legeeringen te verzoeken bij den Rijksdag een wetsontwerp in te dienen, waarin wordt bepaald lo. dat de grondwet van het Duitsche rijk en de Rijkswet, betreffende de staats regeling en het bestuur van Elzas-Lotharin- gen in dien geest worden gewijzigd, dat Eizas-Lotharingen tot bondsstaat wordt ver- I beven en als zoodanig volkomen gelijk ge- j steld met alle overige bondsstaten - 2o. dat de op grond van die nieuwe rege- ling in het leven te roepen volksvertegen - I v. oordiging gekozen zal worden volgens het 1 aigemeene, gelijke, directe en geheime kies recht. De reds, die de directeur van het departe ment van koloniën Dernburg zal ondernemen 7oodrc de koloniale begroeting is goedge keurd, zal zich ook uitstrekken tot een deel dor Engelsohe koloniale bezittingen in Zuid- Afrika Eerst zullen in. Duitsch Oost-Afrika alle voor de economische ontginning in de naaste toekomst in aanmerking komende stre ken bezocht worden. Van daar zal de heer Dern'burg zich naar hour en 90 Marquez, de havenplaats aan de Delagoabaai, begeven, en via Pretoria eene reis doen door hot Britsche gebied, ten einde vóór zijne komst in Zuid west Afrika zich met eigen oogen een beeld to vormen van den toestand in die streken, die in vele opzichten overeenkom en met het naburige Duitsche gebied. D© duur van d; reis zal afhangen van het tijdstip, waarop de heer Demburg in Berlijn terug moet zijn, om de samenstelling van de volgende koloniale begrooting voor te bereiden. Het huis van afgevaardigden van den Pruisischen landdag kan vóór Paséhen niet gereed komen met de behandeling van de begrooting. De tweede lezing van de begrooting van eereddenst. en onderwijs "al tot na Paschen uitgesteld moeten worden. Naiunbvrg, 6 Maart. De heer Vbn Bötti- cher, oud-staatssecretaris van bdnnenland- sc'he zaken, is overleden. BtlftCh. Brussel, 6 Maart. De Kamer heeft een amendement aangenomen, bepalende dat de arbeidstijd in de mijnen, neerdalen en op stijgen daaronder begrepen, niet langer mag duren dan 10 uur en het eigenlijke werk. in de mijn hoogstens 8 uren. Tweede telegram. Het door de Ka mer aangenomen amendement geldt sledhts voor de mijnen in de Kempen. De Kamer had vooraf de beperking van den arbeids duur tot 8 uur voor alle mijnen verworpen. Noorwegen. ChHstiania, G Maart. De Koning ontving heden den Nederlandschen pdano-virtuoos Röntgen en verleende hem de Olafsorde we gens zijne verdiensten om de Noorweegsche muziek in het buitenland bekend te maken. Het des avondis door Roentgen gegeven con cert- werd door het. Koningspaar bijgewoond. Oo»ten rijk-Hongarije. Een Oostenrijksch eskader, bestaande uit drir. oorlogsschepen, de Aartshertog Karei, oe Aartshertog Frederik en de Babenberg, ver gezeld van eenige torpedoooten en ande.e kleine schepen, heeft het anker gelicht 'n de Bocche di Cattaro om een. kruistocht te ondernemen in de Middelilamdsche zee. Na Caa-fu, Z-a.n-te en Kandia te hebben aangedaan, zal het van de Piraeus naar Beiroet gsan. Daarna zal de bevelhebber, schout bij na:hi Ziegler, zich met zijm staf naar Jeruzalem be geven en liet heilige graf bezoeken, waar hij een belangrijke gift van den Keizer zal ov r- ■geven, die de bisschop van Jeruzalem plech tig in ontvangst zal nemen. Dit bezoek aan Jeruzalem heeft ook ten doel inlichtingen in te winnen over eenige godsdienstige gemeen ten, die zich onder bescherming van Keizer Frans Jozef gesteld hebben. In eene vergadering van de Hongaarsche onafhankelijkheidspartij heeft Kossuth, de minister van koophandel van de onderhan delingen over het compromis gezegd, dat zijne partij gerust kon zijnde regeering zal op haar stuk blijven staan. Rusland. PetersburgG Maart. Do Gzaar heeft heden den voorzitter van de Rijksdoema in audiën tie ontvangen. De volgende vergadering der do©ma is bepaald op 8 dezer. Tweede telegram. Bij de ontvangst van den voorzitter der Doema, die ongeveer een kwartier duurde en zeer hartelijk was, drukt© de Ozaar zijne voldoening uit over de opening der tweede Doema. Hij wees op de moeilijke taak, die deze uit zoovele ver schillende elementen bestaande vergadering heeft te vervullen. De heer Golowin sprak, de hoop uit, dat in allo voor het welzijn van het land belang rijk© vragen overeenstemming tusschen de verschillende partijen mocht worden ver kregen hij verklaarde, dat do leden van de Doema er naar zullen streven het ver trouwen van den vorst te rechtvaardigen. Over de eerste vergadering van de rijks doema bericht de correspondent van de Köln. Ztg., dat zij, dank zij de correcte hou ding van alle liberale en verder links staan de elementen, zoowel bij de kerkelijke plech tigheid als later in den loop van de zitting zonder incident verliep. Wie na het einde van de kerkelijke plechtigheid het op aan drang van de leden der rechterzijde aange heven volkslied niet wilde meezingen, zweeg eenvoudig. Aan den anderen kant nam de rechterzijde geen deel aan het huldebetoon, dat den afgevaardigde Golowin na zijne ver kiezing tot voorzitter gebracht werd. Het verloop van de eerste vergadering der tweede doema was zeer waardig en stak gunstig af b'i de eerste bijeenkomst van de eerste doema met hare woeste tooneelen van ge weld. De voorzitter Golowin is eene zeer sympathieke verschijning; hij is een veer tiger en heeft de reputatie een helder ver stand te bezitten, kalm, vast van wil en van groote geestkracht te zijn. Hij stamt af uit een oud adellijk geslacht, waarvan een lid behoorde tot de deputatie, die den eersten Romanow den Czarenkroon aanbood. Men verwacht daarom ook, dat zijne ontvangst als voorzitter van do rijksdoema bij den Czaar op geene bezwaren zal stuiten. De rede, waarmee hij het voorzittersambt aan vaardde, maakte een voortreffelijken in druk. Do stemming, die aan de linkerzijde heerseht, duidt aan, dat daar de wensch bestaat botsingen te vermijden en positieven arbeid te verrichten. De afgevaardigde Wla- dimir Hessen verklaarde in eene voordracht over de taktiek, die moest worden gevolgd, dat, als de revolutionaire taktiek van de eerste doema een misslag was, zij in de tweede eene misdaad zou zijn, die do ge schiedenis nooit zou vergeven. Do afgevaardigden werden, toen zij zich naar het Taurische paleis begaven en later toen zij het paleis weer verlieten, met aan houdende hoera's begroet. Dat was de eenige manifestatie, waarmee het volk zijne vreug de over de eindelijk weer bijeengekomen volksvertegenwoordiging uitdrukte. Van het voornemen, dat sommige arbeidersvereeni- gingen hadden om eene eendaagsche staking te houden, is afgezien omdat de materieele toestand van de arbeidersbevolking geen sta ken toeliet. In sommige groote fabrieken werd besloten door te werken, maar het loon van dezen dag te besteden ten bate van werklooze kameraden. Eene circulaire van den minister-president aan de gouverneurs- generaal schreef voor op den dag der opening van de rijksdoema geen doodvonnis te laten voltrekken. Nadat de vergadering was uiteengegaan, gaf het naar huis gaan van de leden aan leiding tot eenige betoogingen. De leden van d? linkerzijde werden met gejuich begroet, die van de rechterzijde uitgejouwd. De leden van de arbeidspartij werden verzocht het volk toe te spreken en gaven gevolg aan dit verzoek. Een spreker zeide ,,Wij hebben een kleine overwinning be haald, doordat we weer in de Doema terug gekeerd zijn, voor de groote echter behoeven we uwen steun." „Dien zult ge hebben!" riep de menigte. Een ander nep uit: ,,Uit de provincie Oefa ben ik hierheen gezonden om te plei ten voor de vrijmaking van het volk; ik heb gezworen zoo noodig te sterven voor die vrijmaking en mijn eed zal ik gestand doen. Zweert gijlieden ook?" En allen riepen: „Wij rweren het." Na iedere toespraak werd de Russische Marseillaise aangeheven. In de Fourstad- koiastraat werd de menigte door de bereden politie met den blanken sabel uiteen gedre ven. Het prijzengerechtshof te Libau heeft in de zaak van het in den Russisch-Japanschen oorlog door een Russische kruiser in den grond geboorde Duitsche handelsvaartuig Thea de eigenaren van het schip 446,000 mark schadevergoeding toegekend, te beta len door den Russischen staat. Sebastopol, 6 Maart. Heden avond werd onder het rijtuig van den vestingcomman dant, generaal Nepluew, een bom gewor pen. De generaal werd aan de beenen ge wond, ook de koetsier en de paard on werden gekwetsthet rijtuig werd vernield. De dader wist te ontkomen. Te Lodz is op straat de officier Gugow dood geschoten. De daders ontkwamen Balkan- Staten. Uit Saloniki wordt bericht, dat bij het klooster Petra in het district Katerina 16 Bulgaarsche kolenbranders door eene Griek - sche bende gedood werden. Marokko. Uit Ceuta is het beridht gekomen van den dood van den rebel Mohamed Bul ais, ge naamd V alien tedie veel tot de onveilig heid in Marokko heeft bijgedragen.. De Madridsche Liberal heeft uit Tanger de bevestiging ontvangen van het beridht, dat een Fransch syndicaat de draadlooze tele grafie in de havens van Marolldko zal inrich ten. Eenige installation zijm reeds voltooid en zullen weldra in werking gébracht wor den. Zal d-Afrika. Londen, 7 Maart. De Standard verneemt uit Johannesburg, dat generaal Botha de uit- noodiging van de rijksrogoering heeft aange nomen om als eerste minister van de kolonie Transvaal de koloniale conferentie te Londen bij te wonen. Gedurende zijne afwezigheid zal Smuts de fumetiën van eerste minister vervul len van C. N. en W. M. WILLIAMSON. Naar het Ameriltaunseh 12 DOOR Mivaouw H EUVELINCK. Het ondermijnt iemands gevóél van ge wichtigheid, te ondervinden lioe spoedig men in rang kan dollen. Op dat oogenbliik onder vond ik alle kwellingen der dienstbaarheid In een hotel te Biarritz, gaf ik eens oen hoed en eau paar jassen die iik niet noodig had. aan een kamerdienaar Ze zagen er nog good uit, en de man was ©enigszins onthutst door de waarde van de gift. ..Meneer is al te vriendelijk," zei hij, „zulke kleea-en- zijm veel te mooi voor mij, zo zijn goed voor u maar voor nious-autresdo anderen" die het goede des levens noch. verwachten, noch hen benijden die het bezitten. 'Deze uitdrukking is alls het ware de belijdenis van hot geloof, dat die wcroH uit .t wee .deelon best aat de ©enen, de bezitters, de anderen", dé met- bezitters Toen ik nu mij'n. kleine, knappe dam© ov." de automobielsport hoorde babbelen met all <1© wijsheid van een acs-weeksche ondervin ding, voelde ik een vani de ..Anderen" te zijm Hoewol tie Fransch man, in mijm oogen eon verachtelijk wezen; (in dien zin dat hij in zijn aanmatiging en 'bespottelijke verwaandheid het voor eem uitgemaakte zaak hield, dat alle vrouwen voor hem knielden en hem aan baden) en een belachelijke bluffer was, moest ik liet toch aanzien) dat ze kalm zijn open lijke 'bewondering aannam en geloovig naar zijn verhalen luisterde, terwijl ik stilzwijgend at en den hemel nog mocht danken, hoewel niet „vastende", dat ik in de tegenwoor- dlijgheid van mijm meeirdeirein werd gedhld. Maa- om bij haar te zijn, haar te hoeren praten en haar glimlach te zien, had ik nog veel meer kunnen verdragen, want ronduit gezegd, is mijn belangstelling ia dit meisje groote. dan ik nog ooit te voren voor oen vrouw heb gevoéld. „Wat een praohtiigon rit heb ik gemaakt!" begon de Fransohmaii, druk gest'iculeerend. „Van ochtend verliet ik Parijs en morgen zal ik tc Biarritz zijn. Ik heb oen hond en drie kippon overreden en aan den voorkant van mijn auto vond ik daareven de beentjes en de veeren van eenige vogels, 'die hun af stand niet goed iberekend hadden en niet in tijds uit den weg konden komen." Juffrouw Randolph uitte eon -lichtten kreet en vertolk te het verhaal voor .haar tante die geen Fransch verstaat ..Uselijk'" riep tante Mary. „Het lijkt de kar van. Juggurnauth wel. „Uw wagen rijdt zeker niet zoo snel, ma demoiselle?" v.roeg de Fransohman. „Hij is een beetje zwaar, dunkt mij, en gaat zeker moeilijk tegen de heuvels op?" „Ii tegendeel, viel juffrouw Randolph uit. „Hoewol mijn. auto wel enkele ban enkele gebreken heeft, tegen dé heuvels gaat liet. prachtig, niet waar Brown?" „Dat is juist haar grootste deugd," zei ik, dankbaar voor .het onverwachte en, vriende lijke woord van erkenning dat mij, een van de „Anideren", werd toegeworpendo Franschman echter verwaardigde zich niet eenige notitie te nemen van den chauffeur. „Uitstekend," riep hij -uit. „Als mademoi selle wii en er is hier ia de buurt een heuvel te vinden, zou ik met mijn auto wel eens een wedstrijd willen aangaan met haar Duitschen wagen van zeven paardekracht. Een paar da gen geleden overkwam mij iets -grappigs. Mijn motor bleef staan, bij; -gebrek aan benzine. Gelukkig was ik juist in een. dorp, maar er was geen druppel benzine te krijgen al de winkels waren uitverkocht. En wat denkt, u wel dat ik deed, mademoiselle? Ik vulde het reservoir -met absinth uit. een café, en kwam 200 -thuis. 'Niet veel zullen aan zoo iets den ken, hé?" „Neen, zeker n-iet," zei ik bij mezelf, want het was iets nieuws voor mij dat deze carburator sterken drank kon verwerken. Ter wijl ik nadacht over het feit dat autoanobiel- rij'den evenals vdsscben een sport is, waaraan de -beoefenaars bizonder genegen zijn de waar heid te offeren op het altaar der fantasie, was de lunch .geëindigd en stond'en wij allen van tafel op. Met wat mij toescheen hatelijke onbeschaamdheid, hoewel blijkbaar niet als zoodanig opgenomen door de onschuldige juf frouw Randolph, liep de Franschman met de daonev mee of hij haar naar het kasteel wilde vergezellen. Zeker getroffen door de moede- Looze uitdrukking, die ongetwijfeld op mijn onbeduidend gelaat te lezen was, vroeg mijn jonge meesteres mij snel en vriendelijk of ik nok wilde meegaan. „Je weet, Brown, dat je onze gids bent, zoowel als onze chauffeur" („en. hoewel het niet in het contract staat mag ik je wachthond ook wol- zijn," mopper de ik bij mezelf, „als je van plan. bent iode- ren automobilist, die zich qualitate qua ver beeld 1 daartoe het recht te hebben, .toe te staan zijn gezelschap aan je op te dringen.) Zelfs -tante Mary was getroffen, toen wij den binnenhof van het kasteel van Chambord betraden, en juffrouw Randolph (die door haar belangstelling en verbeelding in staat is zioh dadelijk te verplaatsen in den geest van hetgeen haar omringt), slaakte een zucht van ibewon dering bij het zien -van dit. .grootsche 'bouwwerk, meer een-, stad dan een enkel ge bouw, met zijn -machtige torens en zijn över- grooton rijkdom van pinnakels, inspringen de gevelhoeiken, sohoorsteenen en versierde -kroonlijsten. De Franschman .liep met kleine pasj<s naast haar, zijn snor opdraaiend en zij.n smachtende bruine oogen naar haar op- 31.5fnd. Ik raadde zijn 'bedoeling om, door -us langzamerhand meer en meer voor te komen, alee:: te zijn met juffrouw Randolph in dit labyrinth -vani groote, ledige zalen, die ons door eer tragen gids werden getoondmaar in mijt nieuwe -rol van wachthond, verhin derd© ik hem in dit voornemen, door tan-te Mary tot een -beetje spoed aan te zetten o dicht op hun hielen te blijven. Het ergerde me meer dan ik je zeggen kan, te men dat ze zijn dwaze complimenten wel aardig scheen te vinden, maar toen ik hem kalmweg hoorde vertelen dat Chambord gebouwd was door Lodewijk XIV en den verbaasden vragenden Ibliilk opving die-n. juffrouw Randod-ph mij toe- wtierp, begreep ik dat nu mij-n- tijd gekomen was Mij bij -haar voegend met. het vaste voor nemer den Franschmaai geen kans meer te laten, begon ik een soort verhandeling over Chamlord te houden. Ik wees op het -telkens torugkeerend 'beeld van den salamander, het embleem van Frans I, den stichter van het kasteel, en i-k vertelde dat hij verkazen had het in deze zandige wildernis te bouwen, 0.111- dat niet ver van hier eens de gravin De Thou- ry -woonde, een der eerste ge-liefdém van. dézen licht ontvlambaren Koning. Ik weidde uit over het eigenaardige in den Fransch en Re naissancestijl, wees op de eemheid die, on- cianks de verscheidenheid, viél op te merken in -het plan van Pierre Nepveu, door wiens somber maar schitterend' genie het gebouw was -ontworpen als een vereeniging van een versterkt kasteel met een Italiaansch pa leis; ik loonde hun de met een IhalVe maan «inwonden H op die gedeelten van het ge- liouw, wélke door Hendrik II waren gesticht, r-n eindigde met oen schots van de historie der plaats, sprekend over den maarschalk van Saxen, Stanislaw van Polen, de revolutie van 1792 en het daa-ro-p gevolgd- verblijf van- Bert-hier. Ik kon je verzekeren dlat ik, een maal goed op dreef, den absinth-rijder gauw uit het veld had geslagen. Alles haalde ik er bij- te pas wat 111 betrekking stond' mot Chambord en richtte mij uitsluitend tot juf frouw Randolph die dit -terloops wel wat verbijsterd soheen door mijn kennis. Een Engelsch meisje zou het op zijn iminst vreemd gevonden hebben, dat een- gehuurd mechani cus in staat was -als een openbaar redenaar een voordracht te houden over Franscihe ge schiedenis, maar ik deuk dat zij ihet al-leen tooséhreet' aan het. verschil tusschen de En- golschc en Amerikaansohe -opvoeding. Hoe liet ooik zij, de Franschmaai was totaal ver slagen juffrouw Randolph en ik -hadden een zeer geanimeerd gesprek en dé nieuwe ken nis moest zijn heil zoeken (bij tante Mary. Maar zij verstond geen Fransch en hij geen Engelsch. dus zullen ze met (het stom-metje- sj>elen wel een aangenaam gezelschap voor elkaar geweest zijn. Word vervolgd.

Amersfoortsch Dagblad | 1907 | | pagina 1