tot inzicht gekomen zijn, dat voor de vor ming van een nieuw Kabinet hij niet de aan gewezen persoon zou zijn. Inmiddels is ook mr. Cort van der Lin den. oud-minister van Justitie in het Kabi net--Borgesius, bij H. M. do Koningin ont boden en met liet zoeken eener combinatie bezig geweest. Men heeft reden om te ver onderstellen. dat hij meer kans van slagen hoeft dan anderen. Zonder mij aansprakelijk te kunnen stollen vxx>r de algeheel© juistheid van mijn inlichtingen kan ik wel de volgende namen opgeven, als in 's heeren Van der Linden's combinatie genoemd: mr. Loeff, mr. Heemskerk, mr. Veegens. prof. Kraus, mr. Cort van der linden zelf natuurlijk Ook jhr. Van Tets van Goudriaan wordt genoemd en met hot oog op de aanstaande vredes conferentie wordt zijn aanblijven als minis ter van Buitenlandseho Zaken zeer gewenscht geacht er wordt mij echter bijgevoegd, dat 's heeren Van Tets tegenzin om aan het be wind te blijven nog verre van overwonnen scheen te zijn Grenswijziging Den H a a g Voorberg- Wassenaar. Bij nota van wijziging op het wet son werp nopens de grens- verandoring tusschen de gemeente 's Graven- hage en de gemeenten Voorberg en Wasse naar stelt do regeering voor, de gemeente- opcenten op de personeele en op de grondbe lasting over het bclastingja .1 1907 voor zoo veel liet geannexeerde gebied betreft te hef fen ton behoeve van de meen te, waartoe het oorspronkelijk be'ioord©. terwijl den Haag 5/12 van de opbrengst za! krijgen. Verder wordt voorgesteld de datum van intreding van den nieuwen toestand, die in het eerste wetsontwerp 8 Jan. 1007 was, te brengen op 1 Augustus 1907. aangezien het ontwerp niet meer in 1906 kunnen behan deld worden. Haagsche Gemeenteraad. De Gemeenteraad van 's Gravenhage heeft in zijno vergadering van jl. Maandag de mo tie-Dolk inzake am'bachtsonderwijs waar over in de vorige vergadering de stemmen staakten aangenomen met 16 tegen 12 etcimncn Wethouder Bevers vervo'gdc de in de vo rige raadsvergadering dojr hom begonnen inlichtingen omtrent d© electrische tramlijn. Op do lijnen mar Scheveningen zullen retour bal jetton van 20 cents verkrijgbaar worden gesteld. Een mot ie-Jansen c.s., B. en W. uutnoo- digend, ten spoedigste de noodige voorstel len te doen ingevolge art. 32 der woningwet (het voorzien in door onbewoonbaarverkla- ringen ontstanen woningnood) gaf don voor zitter aanleiding tot 'e mededeeling, dat van wege den directeur va-u het bouw- en wo ningtoezicht wordt, verwaccht een rapport over do subsidie-aanvraag van de vereeniging Volkswoningen" (hel plan Gedempte Gracht), waarbij dan ko een voorstel om gezamenlijk met het rijk de noodige subsi dien to vorleenen Op de motie-Jansen c. s. zullen B. 011 W. in oen der eerstvolgende raadszittingen praeadviseeren. Een vooustel van B. en W om ©enige door do Gezondheidscommissie ter onbewoon baarverklaring voorgedragen woningen 'niet onbewoonbaar te verklaren werd na. besbrij- ding door do heeren Ter Laan en Vas Daas verworpen. Verder kwam aan de orde het verslag van do afdool ingen aangaande de grondbeginselen vpu het uitbreidingsplan m de diaartoe be trekkelijke stukken, het amendement van do hoeren Edoraheim, v. d. Kemp en v. d. Burgh en de motie van de heeren R. A. v. Sandick 011 Van Liefland. Deze motie stick to 0111 twee deskundigen uit te noodigen om mot den directeur van gemeentewerken diens plan to herzien. Het bedoelde amende ment heeft ten doel een commissie van vier Raadsleden te benoemen, waarin levens de directeur van gemeentewerken zitting zon hebben Leao commissie zou den Raad een aanbevoling doen voor de keuze van één des kundige die, in overleg met de commissie een nieuw uitbreidingsplan zou ontwerpen. Iu verband met zijn reeos ingediend© mo tie stelde de heer Van Liefland tevens voor te besluiten zich thans niet uit te spreken over do grondbeginselen vr.i het uitbreidings plan. met t oog op het Kon. besluit van 8 Febr. jl., hetwelk op voorname punten de zaak in een nieuwe phase heeft gebracht waarmede nu eenmaal rekening moet wor den gehouden. De heer Ter Laan beto gjde in don breed© het denkbeeld om thans alleen de beginselen voor 't p-1 an vast te leggen, welk idéé een ganse hen tijd het debat beheersebte. De laatst voorgestelde motie-Van Liefland werd ten slotte aangenomen met 23 tegen 13 stemmen, zoodot thans besloten is geen grondbeginselen voor het uitbreidingsplan vast te stellen. De heer Edersheim lichtte nu zijn voorstel toe om een speciale Raadscommissie te be noemen. In den loop van de bespreking steldo de heer Ter Laan er naast oen derde denk beeld, nl. om één deskundige te benoemen, onafhankelijk van Raadscommissie en direc teur. Op deze hoogte ongeveer werd het debat afgebroken tot de volgende vergadering. Onder do nog afgedane urgente punten behoort een wijziging van de betrekkelijke srh.ol verordening zóó dat wegzending van scholieren wegens wanbetaling worde uit gesloten. Voorts werden subsidiën vastgesteld aan ,,Het Blauwe Kruis" ter bestrijding der ver- waarloozmg en mishandeling van kinderen, «n aan de Vereeniging die een toevlucht voor zuigelingen onderhoudt. Daarna werd er nog geheim*» zitting ge- h ou don. Tot nu toe was de commissaris van politie te Scheveningen t :vens waterschout. Wegens d© groot© uitbreiding van hot dorp. - de achtste wijk an de gemeente 's Gra- vonbagc stellen B. on W. nu voor. do betrekkingen te scheiden, oen afzonderlijken waterschout to benoemen cn het salaris van den commissaris van politic to verhoogen met f 1500. Naar wij vernemen werd in de Donder dag gehouden voltallige vergadering van B. en W. van Groningenwaar dus ook tegen woordig was de he© jhr. mr. D. R. de Ma- rees van Swinderen, die gelukkig hersteld uit Wiesbaden is teruggekeerd, de functie van wethouder van openbare werken opgedragen aan den heer W. Bos. terwijl het wethou derschap van onderwijs, waaronder ook de lichtfabrieken en tram ressorteeren, benevens de zorg voor de stadsreiniging en de volks huisvesting wei-den toevertrouwd aan dei nieuwbenoemden wethouder den heer mr. G M. Doornbos. N. Gron. Ot. Te Breda moet eeue herstemming voor een lid van den gemeenter«ad plaats hebben tusschen de hoeren de Bont, die 331 en André Meeuwesen, die 388 stemmen bekwam. Beide candidaten zijn krtholiek. De luitenant ter zee der 1ste kl. D. E. Keus en de luitenant ter zee der 2de kl. B Brutel de la Rivière, worden met 3 April a.s. geplaatst in de rol van Hr. Ms. wacht schip te Willemsoord en gedetacheerd aan boord Hr. Ms. opnomingpvaartuig Geep, eerstgenoemde als commandant. Do luitenant ter zee der 1ste klasse 0. II. van Persijn en de luitenant ter zee der 2de klasse P. F. P ostein aworden met- dien zelfden datum geplaatst in de rol van Hr. Ms. instructieschip van Galen en gedeta cheerd aan boord Hr. Ms. opnemingsvaar tuig Raaf, eerstgenoemde als commandant. De majoor der fantcrie op non-activi teit te Amersfoort Holland wordt binnen kort in activiteit Versteld. De R uy t o r-he r 4e 11 k i n g. De sloepon, waarmede admiraal De Ruyter'' van de buitenhaven te Vlissingen op 23 Maart naar het stadhuis zal worden om bracht, zullen in het geheel met ruim 100 koppen bemand zijn. I11 onderstaande volg orde zullen zich de - volgende hoofdpersonen in deze sloepen bevindenvioe-admiraal Do Liefde, kapt. Evert Van. Gelder, luitenant admiraal Engel De Ruyter, schout-bij-nacht Jan Van Nes, schout-bij-nacht N. Everts- zoon, luit.-admiraal Van Meppel, kapt. Jan Van Gelder, graaf Jan van Hoorn, kapt. Jan van Amstel, kapt. Pieter Eykema, kapt. David Vlug, kapt. Elandt du Bois, luite nant-admiraal M. A. De Ruyter, luit.-ad miraal Aart van Nes, kapt. Johan de Wit, schout-bij-nacht Adr do Haeae, kapt. Hen drik Vollenhove, kapt. Jan Vijselaar, kapt. Lourens Davids. Bij do ontvangst van den admiraal op liet, .stadhuis zal een vendel musketiers en piekeniers tegenwoordig zijn. Beurs voor den «diamant handel. Een ibijpaondere oor respondent méldt uit Amsterdam aan het Vaid!. Omtrent pegjingen, welke door die commis sie van voorbereiding tot stichting van een gebouw ten! dienste van de Vereeniging „Beurs voor dien Diamanthandel''worden aangewend, deelt meni ons liet volgende tmedle Do commissie, welke geheel op edgen ini tiatief ontstond, heeft thans door het 'be stuur der Vereenrijgiingj „Beurs voor den Dia manthandel oen eeniigszins officieel© op dracht gelkregen, om plannen! te heramen, can te komen tot oen gebouw teil' dienste van de Vereeniging. Alle te ontwerpen plannlen moeten echter eerpt ter goedkeuring bij' het bestuur wordleu overgelegd. 't Bestuur plaatst zich eöhter op het standpunt,, dat in eik geval een Naamliooae Vennootschap dien't te worden gevormd, geheel onafhan kelijk van de léden. Wanneer de uitvoering dier plannen nu niet te bezwarend voor de leden der Ver eeniging zijn, ka'ni het bestuur de wensclie- ■lijikheden overwegen tot het doen van een voorste1 aan de algenïoene vergadering' tot huur van het gefbouw. De plannen worden dus in geen geval door of namens de Ver eeniging gemaakt, dodi «door de commissie als zoodanig. De mogelijildheid kan zich ech ter voordoen, dat het bestuur der Vereeni ging zich in dè zaak mengt- Een nieuw villapark bij Am sterdam. Men verneemt ,dat de plannen van de Eerste Electr. Spoorweg-Mij., om een groot villapark aan te leggen bewesten de stad, juist daar waar de electrische tram Zandvoort-Amsterdam de A1 nsterdamschc huizenrijen verlaat, dus bij de Wiegbrug, over de Kostverloren vaart, zoo ver reeds ge vorderd zijn, dat de uitbakening reeds is geschied en binnen enkele weken het aan- legwerk voor ophooging der terreinen, rio- leering, water- en gasleiding zullen worden aanbesteed De aanvoer van zand zal uit Zandvoort geschieden. Het water wordt geleverd door de Slotensche waterleiding, waarvan het station, met watertoren, juist over de Baarsjes, buiten den Overtoom is ge legen. In verband met den aanleg zullen ver schillende bruggen en wegen veranderingen ondergaan. De hoofdweg, die zooveel moge lijk een verlenging van de De Clerqstraat zal zijn, wordt zeer verbreed, waartoe enkele huizen zullen worden weggeruimd. De trambaan zal door omrastering van den weg worden gescheiden. Ten einde de 'bebouwing te bevorderen, zullen reeds aanstonds een 10 h 15-tal villa's door de Maatschappij worden gebouwd. Militaire luchtballons. Na hetgeen over het nederdalen van Duitscho militaire luchtballons op onzen bodem is geschrevenacht een onzer correspondenten het wel aardig het volgende historische voor val te vermelden Voor ongeveer drie jaar daalde, buiten den wil der bestuurders, een Ncderlandscho militaire luchtballon neder te Witmarschen, een Duitsch plaatsje tusschen Koevorden en Neuenhaus. Toen er bericht vam de neder - daling in de garnizoensplaats, waar de bal lon thuis behoorde, was ontvangen, vertrok dadelijk een stafofficier (zijn. naam doet hier niets ter zake) over Oldenza&l naar Witmar schen, om den ballon weder in ontvangst te nemen. De officier keerde echter den vol genden dag zonder ballon terug, omdat de burgemeester to W., dio den officier overi gens zeer housch had ontvangen, had gewei gerd den ballon terug te geven, vóór hij, verpakt en verzegeld, naar Berlijn was op gezonden. om aldaar te worden onderzocht. Eerst toen gebleken was dat de ballon niet voor spionnage op Duitsch gebied had ge diend, kon men hem te Berlijn terug be komen. Hbld. Be loonde eerlijkheid! Diusd'ag avond stonden te Den llaag twee reeds be jaarde dames in spanning de komst van de aankomende tram, richting Holl. Spoor At- jehstraat, bij den Nooidwal af te wachten, vragende: „Conducteur' hebt ge mijn por- temetnman© niet gevonden 'k Heb haar in de tram laten liggen?-' En jawel, het kleinood, was door den conducteur gevonden. Deze stelde het direct cie dames tea- hand, een pnar luchtige gilletjes maakten plaats voor de doorgestane angsten Zij vergaten echter niet den eerlijken conducteur, en ga ven hom als beloon mg uit den gevonden schat, ongeveer f 12,50, de waaide van. één cent. De dames verwijderen zich, herademend' in liet drukko stadsgewoelconducteur belt af, overgelaten aa«n diepe overpeinzingen. (L. en V.) Gedeeltelijke demping van het Rok in. Naar wij vernemen, bestaat bij het gemeentebestuur van Amsterdam het voornemen binnen eenigen tijd voorstellen te doen tot demping van een klein gedeelte van het Rokin, namelijk het gedeelte dat zich bevindt tusschen het Beurspleintje en de Xodorststecg Waar dit wellicht de zoete verwachting zou wekken, dat het een begin was van alge- heele demping van Rokin of minstens van demping dier weinige gebruikte en weinig ooglijke gracht tot aan de Langebrug, zij dadelijk ter voorkoming van teleurstelling gezegd, dat zulk een radicale maatregel blijkbaar ten stadku'ze niet in voorbereiding is. De gedeeltelijke demping staat zijn onze inlichtingen juist in een verwijderd ver band met de veelbesproken en nog altijd vage Damplannen Hbld. De schrik zit er in. Bij de En- gelsche sportlui schijnt na de jongste ramp op de Hollandsohe kust de sohrik voor de directe verbind "ngeu tusschen Engeland em het vaste land er geducht in te zitten. De Tel. verneemt tenminste, dat de voor genomen Hockeytour van een elftal uit Bir mingham om deze redenen niet zal doorgaan. Ook de Hollandsch-Engelsdhe wedstrijd was hierdoor een oogenblik in gevaar. Gélukkig echter is het doorgaan van den wedstrijd thans verzekerd, daar de Engeldhen besloten hebben de reis over Dover-Caleis te maken, waarbij men, zooals bekend, slechts één uur op zee is. Aan hen die x>rnemens mochten, zijn naar Canada te emigreeren, wordt aangera den zich aan te schaffen een in de Engelscke taal geschreven handboek over dat land, be vattende vele nuttige inlichtingen en hetwelk tegen vooruitbetaling van oene penny te ver krijgen is bij het. Emigrant's Information Office" 31 Broadway, Westminster, London S W. Speciaal aan landbouwers die naar g&-' noemd land wenschcn te gaan, wordt in over weging gegeven zich eerst in betrekking te stellen met het „Dominion of Canada, Emi gration Office" 11 12 Charing Cross Street, London. Voor klerken en kantoor bedien dien is in. Canada geen arbeid te vinden. Afgeraden wordt naar Canada te gaan aan hen die geen Engelsck verstaan of niet in het bezit van genoegzaam kapitaal zijin om in den eersten tijd na hunne aankomst daar te lande op eigen kosten te kunnen leven. (Stct.) Dezer dagen verschijnt 't eerste num mer van het Weekblad van de afd. Handel van het departement voor Landbouw, Nij verheid en Handel. Het bevat berichten, voor den handel van belang en voorts als bijlagen van tijd tot tijd consulaire versla gen, bewerkt door do afd. Handel met medewerking van het departement van bui- tenlaudsche zaken. Steenkolen in Noord-Lim burg. De Nederlandsche Maatschappij tot het verrichten van mijnbouwkundige werken hoeft bij haar boring nabij Helden, pl. m. 10 K.M. westelijk van Venlo, welke zij voor rekening van de Rijksopsporing van delfstof fen verricht, op een diepte van 730 M. het steen kolen terrein aangeboord. Men verwacht spoedig ontginbare steenkolen lagen aan te treffen. Animo voor de Staatsloterij. Men. schrijft aan do Av,: Het was verleden week Maandag de eergte dag dat de briefjes <ler Staatsloterij voor de trekking, die Maandag 25 Maart begint, werden uitgegeven. In Amsterdam was het toen zoo'n stormloop naar de kaar toren der collecteurs, dat de politie de orde moest be waren om den steeds cparingenden drom van koopers, vooral in den omtrek van Rokin, Dam, Warmoesstraat, te stuiten. Twee dagen later was bij geen enkelen collecteur meer een brief jo te ©komen. En nu dachit men nog wel eens aan in krimping van het - autal loten Iets dat niet veel voor komt. Niettegenstaande het met f 100 ver hoogd salaris, heeft zich voor de betrekking van onderwijzer met verplichte hoofdact© en acte Hoogduitech te Aalten. geen enkele sol licitant aangemeld. Dobat over de c.lstraf. Naar het „W. v. h. R verneemt, bestaat het voornemen dit jaar ter gelegenheid van de jaarlijkschc vergadering van het Genootschap tot stedelijke verbetering) van gevangenen een afzonderlijken dag te wijden aan de be spreking van de 111 ons land met do toepas sing der celétraf opgedane ervaring. Deze be spreking zal vermoedelijk den 16en Mei plaats vindon. Aan rscnen, die geacht kun nen worden over de werking der celstraf een oordeel te kunnen uitspreken, zooals leden der colleges van regen ie dirooteuren der strafgevangenissen enz., zullen uitnoodigin- gen telt bijwoning rden gezonden. De staking te Rijsseu. Wegens totale mislukking van alle onderhandelingen heeft dr. Van Utenhove zijn functie als bemiddelaar nedergelegd. E© Lees- en Conversatie zaal „Hofwijck". Het 0. M. bij, de Haagsche rechtbank vorderde, in hooger be roep, bevestiging van het vonnis dóór den kantonrechter aldaar gewezen, waarbij L. A. de V. veioordceld :werd tot drie geldboeten van f 50 of 20 dagen hechtenis, wegens het verkcopen en doen toedienen, zonder vergun ning cf verlof,, van alcoholhoudende dran ken in een perceel aan het Hofwijckplein te 's Graven ha ge. De veroordeelde was vam dat vonnis m appèl gekomen, omdat de boete hem te hoog voorkwam en hoofdzakelijk, om dat zijn compagnon in deze zaak buiten ver volging was gebleveu. Deerfenis mr. Van Coot li. Deu Sen Juni 1901 overleed te 's Hertogenbosoh de heer mr. P. F. van Cooth, oud-griffier der Prov. Staten van Noord-Brabant, die een aanzienlijk vermogen naliet. Als groot voorstander van liet. openbaar onderwijs, besteedde hij bij uiterste wilsbeschikking (de heer Van Cooth overleed kinderloos) het grootste deel van zijn vermogen aan legaten aan gemeenten, tot bevordering van onder- vijs. Deze gemeenten zijn o. a.Oosterhout, Rozendaal, Ra venstein. Megen, Berchem, Grave, Veghel, Gemert, Asten, Boxtel, Gef- fen, Huisseling, Herpen, Oirschot, Raams- donk, Werkendam Dieden Deursen, Berg- baxen, Appeltern, Wamel, Druten, Wijchen, Steenbergen, Zevenbergen en Etten. Na uitkeering van de legaten aan boven genoemde gemeenten, welke nogal in bedrag verschillen, benoemde hij tot eenige erfge namen van zijne nalatenschap de gemeen ten Wijchen, Boxmeer, Druten, Lith, Waalwijk, Eindhoven, Uden, Raamsdonk, Bergen op Zoom en Boxtel. Als executeurs-testamentair waren aan gewezen de heerennotaris mr. H. C. F Rits en A. Janssen, beiden te 'sHertogen bosch. Bij de afrekening, door den notaris Rats aangeboden, wenschten zeven gemeentebe sturen-erfgenamen zich niet neer te leggen. De gemeentebesturen van Druten, Lith en Uden hebben met notaris Rits in der minu s afgerekend. Deze zijn toen, met genoemden notaris ën den anderen executeur-testamentair, dooi de andere zeven gemeentebesturen-erfgena men voor de rechtbank te 's Hertogenbosch gedagvaard. Deze rechtbank gaf den 23en Februari 1906 uitspraak, ten gunste van notaris Rits. Den 12en Juni 1906 diende deze zaak in hooger beroep voor het gerechtshof te 's Her togenbosch; den 4en September d. a. v. stel len de aanklagende gemeentebesturen de con clusie vernietiging vanhet vonnis a quo, met veroordeel ing van den geintimeerde in al de proceskostend.d. 30 Januari j.l. con cludeerde de procureur-generaal bij genoemd hof tot bevestiging van het vonnis der recht bank, d.d. 23 Februari 1906, en het ge rechtshof, gisteren uitspraak gevende, be vestigde het vonnis der rechtbank, met ver oordeeling der zeven appeleerend© gemeen ten in alle proceskosten. ,,A lil'1;© raad el e n." Voor d© rockt - ba'n'lc te Almelo eiljcxndènl Dinsdag terechlt een zevental leden dér soc.-dem. tooneelver- eaniging, d'ie bovenstaand! tlooneéliwierik idlrie- mialen ihadlden opgevoerd, onldiariks dè tolt hen" gerichte waarschuwing van den heer Van der Horst, directeur der Neidl. Tooneel- vereeniging, die 'hun herhaaldelijk, ook door middel van dè politie, heeft gewezen oip de inbreuk, die gemaakt werd! op 1de wet, re gelende ihet .auteursrecht. Beklaagden erkenden te hebben geweten', dat opvoering zonder toestemming verboden was; echter vroegen zij voor eenigen' tijd den heer (Hèijerimans daarom en, ontvingen geen antwoord. Dbnikendèwie zwijgt, stemt toe, vervolgden zij; de uitvoeringen, in de meening, dlat van een vervolging zou wor den' afgezien. De heer v. d. Horst, meende, dat zijn ge zelschap door de uitvoeringen, die dïllétban- tanten van Heijermans' werken gaven, zoo wel artistieke als financaeelè schade leed, door den slechten indruk, dien 't publiek van dergelijke uitvoeringen ontvangt. Hij nam de bewering van beklaagden, dat de heffe des volks niét in staat is, |de hooge entree-gelden bij de Nederl. Tooneélvereeni- ,ging te betalen, niet aan en "betwijfelde of een dilettanten- vereenigang ion staat was, Heijermanl?' werk te vertolken. Het O. M. oordeelde, dat met opzet in- bieuk was gemaakt op het auteursrecht en vroeg voor ieder der beklaagden f 20 boete of 5 dagen hechtenis. De verdediger, mr. Dh Quesne, van Utrecht, vroeg ontslag vam rechtsvervolging, op grond van de bewering vam den officier van justitie, dat .de zinsnede, voorkomende in de boekuitgave van „Allerzielen", waarbij opvoering zonder toestemming wordt voor behouden, verhindert, dat men na 1908 in breuk zou maken op hat auteurspecht, na welken tijd het contract tusschen den heer Heijermans en de Ned. Tooneelvereeniging afloopt. Juist op die zinsnede berust de aan klacht tegen beklaagden en is die du# thans nog niet van kracht. De rechtbank gelastte een hemfeuwd on derzoek over 14 dagen: ook de heer Heijer mans zal dan worden gehoord. Voor het kantongerecht te Wagenin- gen is tegen de heeren Fr. A. E. B., A. E. Ft. B. te Amsterdam en J. C. v. K. te Ede, ieder f 100 boete, subs. 20 dagen hechtenis geëischt wegens overtreding der wet van 1 Juni 1861. volgens welke het ieder, daar toe niet bevoegdverboden is door aankon diging in de dagbladen, aanplakbiljetten, uithangborden enz. te kennen te geven, dat hij zich inlaat met landverhuizing. Bekl. p'aatsten in November in een courant te Ilde verschijnend, door bemiddeling van een boekhandelaar een annonce voor landver huizing naar Canada. De boekhandelaar on derzocht de zaak en waarschuwde sommigen niet op de annonce in te gaan, waardoor hij zich eem scherp schrijven bezorgde van ge noemde hoeren B. Dit schrijven werd op gezonden naar den Officier van Justitie te Amsterdam, wat vervolging ten gevolge had. Voor den kantonrechter verklaarde de beer Fr. A. E. B., dat hem de bepaling der wet van 1861 niet bekend was geweest. Verdachte iuaividuën. In het trapportaal harer woning' in d'e le Jan vam der Heïjdënstraafc te Amsterdam, trof Woens- dagavond een juffrouw twee mannen aan, die haar onbekend waren. Een vani hen wilde de trap opgaan, doch ging er ijlings vandoor, f toen de juffrouw vroeg, waar of hij. zijn moest. De andere koos ook het hazenpad'. Van deze vreemde manier van doen vam de beide mannen gaf de bewoonster van het perceel kennis aan de politie. Dadelijk werd j door eenige rechercheurs in de buurt gezocht I eu 11a een kwartiertje brachten ze twee ver dachten aan het bureau in de Ferdinand- Bolstraat. De juffrouw nerkende hen als de mannen die zij im haar trapportaal had ge zien. Bij zijn overbrenging naar het bureau had ten der aangehoudenen een zakdoek wegge- worpen, waarin twaalf loopers gewikkeld waren. Op het politiebureau werden nog in de zakken van de arrestanicen sleutels, loopeqs, I een nijptang en een beitel gevonden. Een type. Men schrijft uit Rotter- I dam Wanneer men ooit van iemand gedacht had, dat hij tot het plegen van een moord f in staat was, zeker niet van den practizijn Jacob van Creveld. Jacob is op twee plaatsen in Rotterdam een goede bekende en wel op het abattoir eu in do zittingen van de kantongerechten, maar als iemand ooit plagerijen te verdu ren heeft gehad, is 't Jacob. Niet alleen stond hij op 't abattoir bloot aan plagerijen, I maar ook aan mishandelingen. Men zag Ja cob zelden zonder blauw oog, schrammen of builen in het gezicht 01 op den; neus. Wij weten 't slagers zijn wat hardhan dig, en als ze voor den „geleerden practi- zijn" een zaakje te behandelen hadden, dan bestond zijn salaris voor het grootste ge- I deelte uit slaag en jenever. Jaap lust graag l een borrel, vooral wanneer die door een 1 ander betaald wordt. Op dat gebied staat hij I op dezelfde lijn als een ander Rotterdainsoh straattype, bekend als de „duikelaar." Had hij het geLuk een zaakje te winnen, dan kreeg hij er ook wel geld bij, maar bij ver- i lies werd dat aangevuld met plagerijen en scheldwoorden. Voor den kantonrechter haalde hij altijd I wetsartikelen aan van vier cijfers. Drie cij- fers dat was hem te min. Art. 1492 B. W. en 1856 B. W. waren zoowat op alle zaken t toepasselijk, en dan schermde hij altijd met arresten van den Hoogen Raad, ook al was f door dat hoogste rechtscollege nooit een ar- 1 rest in zul'ke een zaak gewezen. Dit bleek nog kort geleden, toen hij een visscher zou verdedigen, die met een hoepel- net had gevdsoht. Ook toen beriep hij zich op ©en arrest van den Hoogen Raad. „Mag ik van den (gemachtigde weten, vraagt het O. M., waar dat arrest te vinden is?" Het antwoord is: „Ik ben hier niet om l als leermeester van het O. M. te fumgeeren." In een civiele zitting stond hij wel in voor I de pokken van de koei, maar niet voor de bigamie (piamie is ettergezwel) van de koei. !- 'l Was altijd amusant Jaap te hooren. Hiji haspelde alles door elkaar, zoodat niemand er iets van begreep en natuurlijk hij! zelf ook niet. We hebben ons dikwijls met hem geamu seerd, en heden was in de zitting de alge meen© indrukDat had ik van Jaap niet gedacht. We zullen veel aan hem missen. Een hoofdagent deelde me mede, dat hij: pas om twaalf uur zijn roes had uitgesla pen en dat toen duidelijk bleek, dat hij' van de geheele moordgeschiedenis niets afwist. De strijd tegen speelhuizen. De kantonrechter in het derde kanton te Amsterdam wees gisteren vonnis tegen vijf personen, die terecht gestaan hebben wegens overtreding vam art. 181 der politie-verorde- ning (verbod van openbare vermakelijkheid zonder vergunning van den burgemeester). Genoemde personen werden bij een inval der politie in perceel N.Z. Voorburgwal hoek Keizerrijk, betrajt op liet spelen van het zg. jeu international. Tegen 4 hunner was door het O. M. ge- eischt 26 maal 3 gulden boete, of 26 maal één dag hechtenis. De kantonrechter sprak beklaagden vrij op grond van niet-overtuigend of wettig bewijs. Academies de Bi 11 a rd. De kantonrechter te Rotterdam heeft vrijgespro ken den caféhouder uit het café ,,Du Pas sage" aldaar, die de vorige week had terecht gestaan wegens het doen houden eener tegen betaling voor het publiek toegankelijke ver makelijkheid „académie de billard" zonder daarvoor vergunning van 'en burgemeester te hebben bekomen. Aangehouden. Aan den Hoek van Holland is aangehouden op verzoek van de Amerikaansche regeering een Oostenrij ker vc-rdacht van verduistering te New- York. Hij is overgebracht naar het Huia van Bewaring te Rotterdam. Waarschuwing. De commissaris van politie te Deventer verzoekt te melden, dat hij zeer ontraadt onderhandelingen aan te knoopen met het zoogenaamde Eerste Ne derlandsche Controle Bureau Piëtas" ook wel genoemd wordende „Gelderaoh Plaat sing- eu informatie-bureau voor vrouwelijk en mannelijk personeel" gevestigd ten huize van den fabrieksarbeider A. J. Wöber, Sy- zen'baauplein 2, te Deventer. Een oplichter. In het Axnster- damsche politicrapport is gewaarschuwd tegen een advertentie in het „N. v. d. D.'\ waarin bouwvaklieden werden gevraagd, terwijl verzocht werd brieven te zenden met bijvoeging van 10 postzegels van 10 cent voor informatie aan den boekhandel Van Weytingh en Brave. „Het Volk" deelt omtrent dit geval het volgende mede: „De steller der advertentie heeft geen enkel bouwwerk onder handen. Het is hem alleen om de postzegels te doen. En hij hoopte bij de heerschende werkloosheid op een goede vangst. Het is iemand die vroe-

Amersfoortsch Dagblad | 1907 | | pagina 2