BINNENLAND. zuimd de niet meer bruikbare afkoel ings- apparaten die, reeds eenige weken geleden, weggenomen wanen door nieuwe te vervan gen Een vroegere commandant van de ,,Jena" 'deelde een redacteur van do Temps" mee, dat naar zijne meening bet linoleum, waar mede de vlooren van bet verongelukte schiD bekleed waren, de snelle uitbreiding vau den brand zeer in de hand heeft gewerkt. Toulon10 Maart. Do begrafenis van de bij de ontploffing van do Jena omgekomen slachtoffers was zeer indrukwekkend Preadeiift Faliières woonde de begrafenis eo sprak op bet graf. Een reusachtige menigte nam deel aan de plechtigheid. Londen, 18 Maart. Het- stoomschip Suevic, van do White Starlijn, van Australië naar Plymouth bestemd, zit- bij Lizard aan den grond. Eir heerscht een dikke mist en do zee is woelig. Er zijn 400 passagiers aan boord met de bemanning van 160 koppen. Red- dingsbooten zijn uitgegaan om hulp te ver loeren. Men gelooft, dat de passagiers en de bemanning buiten gevaar zijn. Tweede telegram. De passagiers en de bemanning worden gaandeweg ontscheept Er is geen enkel menschenleven verloren ge gaan. Er heerschte aan boord eene groote kalmte. vTc Londen heeft Zaterdagmorgen vroeg in de buurt van tie City Road een bovige brand gewoed, die een schade van 200,000 berokkende. Twee en dertig stoom spuiten hebben gewerkt om liet vuur moeeter to worden, hetgeen eerst- gelukte nadat ver- echeideno huizen van 5 en 6 verdiepingen, die voor opslagplaatsen dienden, in de ascti waren gelegd. Persoonlijke ongelukken zijn niet voorgekomen. vIn sommige streken van Zwitserland is opnieuw veel sneeuw gevallen. Minister For re r is twee dagen ingesneeuwd geweest, geheel afgesneden van de buitenwereld, to Vattis, in het St. Galler Oberland. Donderdag was het verkeer op de spoor lijn Chaux -de-Fonds-Saignelégier ten gevol ge vr.n sneeuwstormen gestoord. Te Boéchet is een trein in de sneeuw blijven steken. De geweldige sneeuwmassa's op de bergen doen dit jaar voor zeer gevaarlijke lawines f vreezen. Dageliiks donderen er al lawines in de dalen neer. In Walliserland is een boer door een lawine meegesleurd twee dagen la ter werd zijn lijk gevonden onder een sneeuw- last- van eenige meters. En lawinesneeuw is i heel zwaar, vaak wel tienmaal zoo zwaar als vorsoh gevallen sneeuween kubieke meter lawine™eeuw kan tus9chen 700 en 800 kilogram wagen. v In Noord-Italië, bijzonderlijk in het gebied der meren, woeden groote bosahbran- den. Aan het meer van Corno boven Varen- na, aan het meer van Lugano bij Arcisate en aan Lago maggaar© ton noorden van Luino branden de bösscthen over mijlen ver, hetgeen vooral 's nachts een grootsch schouw- ij spel oplevert. Uit ComLecoo en andere plaatsen zijn troepen afgezonden. De Staatscourant van Zondag 17 en Maandag 18 Maart 1907, bevat do volgende geude Kou besluiten benoemd tot- boekhoudster-onderwijzeres aan het Rijkskrankzinnigengesticht to Grave niej. C. L. Schuddeboou», onderwijzeres te Zwammerdani verleend de persoonlijke "titel van consul ,j aan L. Grommers, vice-consul te Calcutta. benoemd tot lid vr i den voogdij raad to De-n Haag D. baron Mackay, oud-luitenant te zee aldaar Ibenoemd tot rechter-plaatsvervanger in de rechtbank te Utrecht mr. dr. W. A. van Zijst. doctor in de staatswet en sch appenad- vocaat-prooureur aldaar; op verzoek eervol ontslagen met het oog op zijn leeftijd, als commies bij het depar tement van oorlog J. C. Baiutz en is hij be noemd tdt rklider in dó Oranje-Nassau-orde op zijn daartoe gedaan verzoek, eervol ontslag verleend als kantónrechter-plaatsvervanger in het kanton Lemmer, aan mr. C. van Nijmegen Schonegevel, onder dankbetuiging voor de als Zoodanig bewezen diensten verlof verleend aan jiH. J. Versteeg, hoofdcommissaris van politie te 'e-Gravenhage, tot het aannemen der versier- selen vap officier in de Kroonorde van Italië, hem door Z. M. den Koning van Italië gcechon- j ken mr. té. Mes rit z, advocaat te 'e-Gravenhage. tot het aannemen der vereierselen van ridder in do Koninklyke militaire orde van Jezus Chris tus, hem door Z. M. den Koning van Portugal en der Algarven geschonken 1 op zijn verzoek, eervol ontslag verleend als voorzitter der plaatselijke commissie voor de ongevallenverzekering te Obt, ingesteld bij Kon. besluit van 26 Nov. 1902. un mr. Th. van Doommck, »-n is benoemd tot voorzitter dier commissie A. - an de Hulst, secretaris der ge meente 01st. H. M. de Koningin gaf Zaterdag oen dinor, waaraan H. M. dj Koningin-Moeder deelnam en waartoe uitgemoodigd waren j baronosNO Van Goltstein damo du palais; mevrouw do douairière Vau Haersma do With; do minister van Staat, mr. T. M. C. Asser, tevens Staatsraad; mr. Loeff, oud- minister van justitie, en mevrouw; Melvil baron van Lyndonoud-minister van buiten- landsche zakenen mevrouw generaai-ma- joor Sa bron, inspecteur van liet militair ou derwijs baron en baronet a v. Pa Handt vau Waardenburg en eerijuen uit Waarden- burgbaron O. L Rentinck kamerjonker van H. M. Prins Handrik te Berlijn. Prins Hendrik der Nederlanden kwam heden avond 6.41 uur to Berlijn aan. Aan hot station word hij door prins Ei tel Frio- drich ontvangen, die den hoogen gast naar het koizorlijke slot bogeledddo, waar hij zijn intrek nam I Voor het souper inviteorde het keizerpaar Prins Hendrik der Nederlanden, den kroon prins en zijn gemalin, benevens hertog Adolf Friodrich van Mecklenburg. Gisteren, vóór 58 jaar, overleed Z M. loning Willem II te Tilburg, en zeventien jaar later, eveneens op 17 Maart, werd rijn gemalin. Koningin Anna Paulowna, in beft vorstelijke mausoleum te I/elft bijgijczH. (Vad.) Op Maandag 25 Maart zal de Raad van Beheer van het Permanente Hof van Arbitrage eene vergadering houden van huish oudelij ken aard. Dc crisis. Het Haagsche Correspondentiebureau meldt Nu het schijnt dat de pogingen van mr. Cort van der Linden, om ook onder de par tijen van rechts mannen te vinden, bereid om zitting te nemen in een door hem te vor men kabinet-, niet met gunstigen uitslag zijn bekroond, zou naar verzekerd wordt- mr. Cort van der Linden thans beproeven een kabinet te formeeren, uitsluitend uit de gematigde groepen ter linkerzijde. Te Amsterdam is verleden week een vergadering gehouden van liberale Staten leden uit Noord-Holland. Naar het Hbld. verneemt, werden in deze samenkomst be sprekingen gehouden voor de aanstaande Eerste Kamer-verkiezing, ter vervulling van de vacature, ontstaau door het overlijden des heeren Bultman. In de j.l. Donderdag gehouden verga dering van den gemeenteraad van Leiden, kwam o. m. aan do orde de verordening op den handel en .verkoop van melk. De alge meen© beschouwingen, gevoerd door de hee ren Van Gl-uting, Meuleman, Stigter en Sytsma, namen zooveel tijd in beslag en het aantal amendementen was zoo groot, dat men niet verder kwam dan art. 17. Prof. Fockema Andreae drukte zijn ver bazing uit over de plaats gehad hebbende afkondiging der Zondagswet op grond van een aanschrijving van Gedep. Staten van 1844, terwijl in 1848 Gedep. Staten geen recht moer hadden tot afkondiging van som mige wetten. De burgemeester zedde niet voorbereid te zijn op deze vraag. B. en W. hadden ge meend zich aan die aanschrijving te moeten houden en zullen overwegen wat zij in heft vervolg zullen doen. L>© luitenant ter zee le klasse G. van Hulsteiju en de officier-machinist- le kl. J. A. Sckell, beiden uit Oost-Indië in Nederland teruggekeerd, worden op non-activiteit ge steld. Opleiding van adspirant- administrateurs. De minister van Marine brengt- ter kennis van belangheb benden, dat krachtens Koninklijk besluit van 6 Maart 1907, no. 22, in dit jaar drie jongelingen bij de opleiding van adspdrant- adnui.istrateurs bij de Koninklijke Marine kuinncr worden geplaatst. Voor toelating tot de opleiding wordt vereischt lo dat de jongeling Nederlander is vol gens de wet van 12 December 1892 (Staats blad no. 268); 2o. dat hij op den lsteu October dezes jaars nog niet 20 jaar oud rij, derhalve ge baren is na 1 October 1887 3o dat hij in het bezit is van hot getuig schrift- van het met goeden uitslag volbrach te examen A of B, bedoeld bij de artt. 59 en 66 dor wet- op het middelbaar onderwijs, van voldoend examen in het theoretische ge deelte der eischen van examen B, of wel van da' voor het goed afgeflegjde eindexamen eener hoogere burgerschool met vijf-ja-rigien cursus, en, daarbij tevens het bewijs kan overleggen, dat hij bij liet examen voldoen de cijfers heeft verkregen voor de vakken bedoeld sub d, g, h en p van art. 17 der evengenoomde wet. alsmede voor de af dee ling, waartoe do vakken, vermeld sub 1, in, n en o van dit wetsartikel, behooren 4o. dat hij bij militair geneeskundig on derzoek geschikt- is bevonden voor den diendt bij de zeemacht. De plaatsing bij de opleiding zal afhan gen van een vergelijkend examen tusschen de jongelingen, die aan de lxiervoren ge stelde eischen voldoen. Indien evenwel hot aantal dier jongelin gen dat. van de opengestelde plaatsen niet overtreft, worden zij zonder voorafgaand examen geplaatst. Vóo- nader© bijzonderheden zie men de Staatscourant no. 64. De kapitein. T. T. Nepveu van het le regiment vesting-artillerie vertrekt 9 April a.s., met een detachement, sterk 7 officie ren en 86 onderofficieren en minderen, van dit regiment uit Zwolle naar de legerplaats bij Oldebroek. Bij be6ohiikiklng van den minister van Oorlog is bepaald, dat telken, jare van 1 April tot 1 October een luibenamft der veld artillerie bij het korps pontonniers zal wor den gedetacheerd, teneinde aldaar de noo- dige practische geschiktheid te verkrijgen om bij mobilisatie als commandant van de ponftoi -afdeeling eener divisie op te treden, zullend© alsdan, in plaats van een luitenant, een sergeant-majoor instructeur) bij het ponton naerpeleton worden ingedeeld. Voorts zal te beginnen met 1908 jaarlijks van 1 Januari1 Mei ©en luitenant van het korps pointer aders bij oeno t-roinaideeliing van een regiment veld-artillorio worden gedetacheerd om aldaar te worden opgeleid tot comman dant van het detachement trein van de pon- tonafdeeling eener divisie. Tot voorzitter van het Bestuur van den Kon. Neder!Officnrsschennbcmd, ter vervanging van den ingevolge zijn wensch als zoodanig afgetreden kapitein Backer, ia gekozen de majoor Ilabbenia, toegevoegd aan den inspecteur der infanterie Blijkens een door tusschenkomst van den minister van buiten landsche zaken ont vangen mcdedeeling van llarer Majesteits minisfter-repidont te Bern, zullen ter gelegen heid van den Tir Federal, welke te Ziirich in de maand Juli vau dit jaar zal plaats hebben, internationale wedstrijden op het geweer, het pistool en het revolver worden gehouden D© in de Fraaeche taal gestelde program ma's van genoemden wedstrijd zijn, voor zoo ver do voorraad strekt, voor belanghebben den verkrijgbaar aan het departement- van binuenlandsche zaken, nfdeeling militie en schutterijen. Bij kon. besluit is bepaald, dat, wan neer de ambtenaren, belast met de visitatie van goederen, onderworpen aan een invoer recht naar do waarde, bij gebreke van een expert, de voorlichting noodig hebben van een deskundige, de inspecteur der invoer rechten of zijne plaatsvervanger die voor lichting kan inroepen. Aan bedoelde deskundigen wordt voor zoo ver zij geen bezoldigde bet-rekking bij 's rijks belastingen bekleeden een vacatie geld toegekend, benevens vergoeding voor reis- en verblijfkosten. Ter kennis van ambtenaren der invoer rechten en accijnzen is gebracht dat zijn in getrokken de beschikkingen van den minis ter van Rinnenlandsche Zaken van Dec. 1889 en Jan. 1900 voor zooveel daarbij ver boden is schapen, niet gemerkt op de wijze als in die revolutie» is aangegeven, te ver- vervooren in de daarbij aangewezen gemeen ten of ge>deeiten van gemeenten in de pro vincie Limburg Ter voldoening aan het bepaalde bij art-. 16 der Borgt och ten wet- (wet van 14 Juli 1898, Staatsblad no. 180). wordt ter alge meen© kennis gebracht; De minister van financiën verklaart, dat de Vereeniging van tot Zekerheidstelling verplichte Rijksambtenaren te 'v Gravenhage, overeenkomstig de voorschriften der Borg tochten wet, wordt- toegelaten tot het aan gaan van borgochten voor het beheer harer leden, blijveude deze verklaring van kracht, zoolang de bij Koninklijke besluiten van 15 December 1898 no. 32, 16 October 1901 no. 44, 14 October 1904 no. 50 en 4 Februari 1907 no. 15 goedgekeurde statuten dier ver eeniging geene wijziging ondergaan. Naar aanleiding van het Kon. besiuit van 25 Februari 1907 (Staatsblad no. 58) heeft de minister van Binnen landsche zaken bepalingen vastgesteld omtrent lo. onderzoek van personen en goederen op de aanwezigheid van pestsm etst of feu door middel van proefnemingen op dieren 2o. het verrichten van lijkopening op lij ken van personen, overleden aan de pest of verdacht van aan de pest lijdende te zijn geweest '3o.' het vervoer van stoffen, die pest- smeteftoffen zijn of verdacht worden het te zijn. De volgende alphabetische aanbeve lingslijst- is opgemaakt voor rechter te Dor drecht mrs. J. J. Bergsma Tlizn., J. A. van Reede van der Kloot en J. Wiarda, al len substituut-griffier, resp. bij de rechtbank te Dordrecht, Rotterdam en Amsterdam. D r. Leyds. De gezondheidstoestand van dr. Leyds gaat goed vooruit, slechts langzaam en onregelmatig, zooals dat na lievige influenza meestal het geval is. De minder gunstige weersgesteldheid in Zwit serland dwingt nog vele dagen tot thuiszit ten. Z. A. P. Mr. P. C. F.. Blussé te 's Gravenhage, oud-lioogheemraad van Rijnland, oud-lid van Prov. en van Gedeputéerde Staten van Zuid- llolland bereikte Zondag den leeftijd van 89 jaar. Dinsadg herdacht de heer A. R. de Roodt, inspecteur en handelsagent der Hol la ndsohe IJzeren Spoorweg-Maatschappij Rotterdam zijn 40-jarige ambtenaars loop baan bij het spoorwezen. Aanvankelijk was hij werkzaam op het goederen-expeditie bureau van de Nederlandsche Rijnspoorweg- Maatschappij, om op den 15en October 1890 tot handelsagent bij de H. IJ. S. M. te wor den aangesteld en op den len September 1902 tot inspecteur-handelsagent. Vau wege den handel werd hem onder waardeerende toespraken, een cadaeu in geld aangeboden. Naa.r men mededeelt is die kunst schilder W. Heydemann, die indertijd zijn opleiding genoot aan de Rijksacademie van Beeldende Kunsten, toenmalig directeur prof. Allébée, door den Koning van Grieken land de titel verleend van portretschilder van het Hof van Griekenland. De heer Heydemann vertoeft thans in Engeland. Het bestuur der Vereeniging voor Paedagogiek, heeft zich. dit jaar als volgt geconstitueerdG. Meyer, Amsterdam, voor zitter; J. Versluys, Amsterdam, onder-voor zitter; H. J. Noy, Devnter, le secretaris; J Vellenga, Rotterdam, 2e secretaris; B. J. von Pritzelwite van der juorst, Apeldoorn, penningmeester; J. Stamperhls, Baarn; K. Beversluis, Utrecht. Do tweede bijeenkomst van het Juri disch Psychiatrisch Genootschap zal worden gehouden te Amsterdam en wel op Zaterdag 23 Maart a. s. 's avonds 7f uur, in de col legezaal van prof. Winkler (Binnengasthuis). De voordracht zal worden gehouden door prof. dr. G. Jelgersma, hoogleeraar te Lei den. Het onderwerp luidt: Naar aanleiding van de rechtsgevallen Fraais Rosier en Ma- rinus Brouwer. Daarna zal gelegenheid tot onderlinge be spreking worden gegeven. Geneeskundigen of doctoren in de rechten, die nog lid wenschen te worden, kunnen zich aanmelden bij prof. mr. D. Simons, te Utrooht, of ter vergadering. Pr« Juveniut*. Te Amsterdam werd onder leiding van prof. mr. G A. van Hamel Vrijdagavond de jaarvergadering gehouuen van Pro Jurven- tute. In zijn openingswoord huldigde dó voorzitter de groote diensten door den naar het buitenland vertrokken secretaris, mr. Mattliijs G. Boissevain, die tot. do oprichting der Vereeniging medewerkte, hieraan be wezen. Hierna komende op de tmanciën. zeide de voorzitter, dat de oontributiën niet waren toegenomen, en een paar duizend gulden van het kapitaal tot dekking r uitgaven moes ten aigenomen worden. Een verhooging van het Regeeriugsmbsidie zok zeer gewenscht rijn. Hierna gaf spreker een overzicht der werkzaamheden m het afgeloopen jaar, dat. later uitvoerig in druk zal verschijnen. Het cijfer der pupillen, die volgens de nieuwe wet door de Regeer mg aan do zorg der Ver eeniging waren gesteld, b Iroeg 10, waar het. Rijk subsidieert; het aantal kinderen, val lende ouder de vrije werkzaamheden der Vereeniging, bedraagt 15, in het geheel 25, daarvan vielen 2 af, die wegliepen uit de gezinnen, waarin zij verpleegd werden. Zij worden naar de Rijksg stichten terugge bracht. 4 kinderen uit een gezin werden on der voogdij van Pro Juventute gesteld. Het uitbesteden der kinderen g.-chiedt door agen ten, zooals er zijn te Zutpheu en Zwolle. De kinderen, die direct aan de Vereeniging komen, kunnen in gestichten of gezinnen verpleegd of alleen onder patronaat gesteld worden. Daartoe beboeren allerlei soort kin deren, als zij die voorgoed uit de Rijksge- stichten zijn ontslagen. Dit jaar waren 40 kinderen aan de zorg der Vereeniging toevertrouwd van vóór de nieuwe wet en in het geheri 70; voorts zij die uit de tuchtscholen thans nog maar een jaar bestaande, ontslagen werden. In het af geloopen jaar werd slechts een gering aantal van hen aangenomen, hoe .4 velen aanbevo len werden, omdat c'eze ipillen tot goede glezinnen behooren, of zelf werk hadden. Thans staan nog 2 onder speciaal patronaat. Dan zijn er, die uit c3 gevangenis zijn ontslagen. De zorg vcor hen wordt gedeeld met het Genootschap tot zedelijke verbete ring van gevangenen. -volgens de kinde ren, die voor den richter verschenen, maar niet vervolgd zijndaarna de verwaarloosde kinderen, wier getal nog altijd zeer groot is, en eindelijk de weerbarstige kinderen van gegoede ouders, die jewwnlij'.t met een bij drage der ouders uitbeste.'.l worden. In het geheel waren er 53. Daarvan zijn 13 in ge zinnen geplaatst en deze rmen dus met de 23 Regeeriugspupillen een getal van 36, dïe in gezinnen verpleegd worden. Hierna de advocaten-afdeeling bespreken de, zeide prof. Van HamJ, dat de nieuwe wet aan deze afdeeling drukte verschafte: niet minder dan in 301 gevallen wees de pre sident der Rechtbank kinderen toe aan de verdediging van advocaten van Pro Juven tute. Mr. H. J. Post fungeerde als secretaris. Hierna behandelde spr. de werkzaamhe den van den modischen adviseur der veree niging, dr. Melchior, die de vereeniging be langeloos ter zijde s'ond en dit jaar slechts 18 kinderen*onderzocht. Voor zijn medewer king bracht spr. warmen dank. Ten slotte drong spr. aan op versterking der middelen. Met welgevallen wees spr. op de belangstelling door li. M. de Koningin getoond, toen H. M. de Hulp der vereeniging inriep, 'toen rij op verzoek der ouders een kind uit een gezin wilde uitbesteden. De heer mr. Wichers Hoeth, president der rechtbank, werd als bestuurslid herkozen, teawijl in de vacature-Boissevain gekozen werd mr. J. C. vam Oven. Hierna werd de vergadering gesloten. Dc Ruyter-oaerfailies. De minister van Financiën brengt ter algemeene kennis, dat aan 's Rijks Munt te Utrecht reproducties zijn vervaardigd van d%' oorspronkelijke stempels, welke hebben gediend voor de vervaardiging van de me dailles, geslagen maar aanleiding van het sneuvelen van Michiel Adriaensz. de Ruyter (afgebeeld bij van Loon IH, 186). Déze gereproduceerde stempels worden krachtens machtiging van Hare Majesteit de Koningin, ingevolge het bepaalde bij art. 15 van het Koninklijke besluit van 19 Deo. 1901 (Staatsblad no. 271), beschikbaar ge steld voor de vervaardiging van afslagen volgens het tarief en de voorwaarden, ver vat in de artt. 27 en 21 van voornoemd Koninklijk besluit. Volgens dat tarief zal voor een afslag van de genoemde stempels, met inbegrip van het metaal, gedurende 1907 in rekening worden gebracht a. in goud, (gehalte 0,983 fijn) f 407; b. in zilver, (gehalte 0.985 fijn) 13; c. in brons, f 4,37j. Do middellijn van de medaille is 72 m.M. het gewicht zal bedragen van die in goud 225 gramvan die in zilver 125 gram. Ter voorkoming van verwisseling van Je medailles, op de gereproduceerde stempels geslagen, met de oude medailles, op de oor spronkelijke stempels geslagen, wordt op den rand van de eerstgenoemde het jaartal 1907 aangebracht. Bij bestelling van meer dan 25 afslagen te gelijk woi'den ingevolge het bovenvermel de tarief de kosten van zilveren en bronzen medailles per stuik, boven do 25 besteld, ver minderd met f 0.75. Aanvragen tot het bekomen dezer medail les zijn te richten tot den muntmeester te Utieoht. De D e-R u y t e r-h erdenking. B. en W. van Amsterdam hehbben order ge geven, dat op den 23en Maart, ter herden king van Midhiel Adriaaaisz. de Ruyter's gefboorited&g, van alle openbare gebouwen de vlaggen moeten wapperen. Men schrijft aan het Hlbl. Waar dezer diagen een kladhib wordlb ge uit over het trage inikoaneai van bijdragen voor hetgeen ter herdeniking van De Rmy- ter's geboortedag beoogd wordlt, is het eigenaardig er op te kunnen wijzen, dat uit Denemarken eene aanzienlijke bijdrage is ingekomen bij de Historische Commissie, die eene nieuwe levensbeschrijving van den grooten admiraal voorbereidt. De Ruyto r-h erdenking. Ter gelegenheid van de Do Ruyter-herdenking zullen de Vereeniging „die Haghe" en do „Haagsche Kunstkring" eene tentoonstelling van historie-prenten op De Ruyter en het Nod. Zeewezen betrokking hebbende, orga- nisoeron in het gebouw van den Kunstkring van 2224 Maart. Middenstands-tentoonstel ling i n 19 0 8. Het uitvoerend comité van dc- Middcnstandatemtoonsteïling in 1908 te Amsterdam te houden heeft een request aan B en W. verzonden, waarin verzocht wordt de terreinen aohter het Rijksmuseum voor genoemde tentoonstelling te willen af staan. Het gemeentebestuur had voor deze ten toonstelling het oog laten vallen op het ter rein achter de Johannes Verhuist straat doch het uitvoerend comité der tentoonstel ling maakte bezwaar wegens de ongunsitdge koude ligging van hot terrein en dien dras sige n bodem. Legaten. Men deelt aan de ,,N. R. Ot." mede, dat door den iheer Wemmer Reinier van IJsselstein, te Rotterdam over leden den 4. Maart 1.1., onder eenige tijde lijke voorwaarden is gelegateerd aan de Ne- derduifcsoli Hervormde gemeente aldaar, de som van f 100.000 om een fonds te vormen onder den naam „Fonds Van IJsselstein", waarvan de revenuen zullen worden gebe zigd oveicen komstig de bepalingen daarom trent in het testament gemaakt ten behoeve van de navolgende instellingen dier gemeen te a. de diaconie b. gecommitteerden voor de openbare eerediensten van die gemeente en wel hoofdzakelijk voor het onderhoud der kerkgebouwenc. het fonds der groote en kleine diaconiescholend. de commissie voor beveiliginge. het lidmatenhuis aan de Gedempte Botersloot; f. het Kindeikuis aan den Nieuwen Binnenweg, eu g. het ge sticht „Bethesda", aan de Oost Maaslaan. Voorts zijn door genoemden erflater aan verschillende instellingen kleine bedragen gelegateerd. De artillerie-inrichtingen Ir. verband met den door den minister van Oorlog toegezegden dag tot het bespreken van de belangen van het personeel der ar tillerie-in richtingen aan de Hembrug te Zaandam, zullen eenige leden der Tweede Kamer namelijk de heeren Aalberso. Talma, Van Vliet, Pastoors, Nolting en Troelstra binnenkort een bezoek brengen aan de inrichtingen. De verlichting van het Noordzeekanaal. Den 4en April za! de verlichting va",, het Noordzeekanaal wor den aanbesteed. Deze verlichting zal,, naar het Hbld. mededeelt, geschieden doer mid del van gloeilampen van 25 normaalkaarsen, op ongeveer 5 M. boven het watervlak aar. gebracht aan palen, die langs de weder- zijdsche oevers worden geplaatst op afspan den van 100 tot 240 M. (in de bochten dich ter bij elkander). Bij do overzetveren zullen med i derge lijke gloeilampen worden aangebrack' (geen groote booglampen). Booglampen zoude» vood de schoepvaart op heft kanaal zeer hin derlijk zijn, wegens de schittering die zij op liet watervlak veroorzaken, om welke reden de bestaande booglamp-verlichting op de groote sluis te IJmuiden dan ook door een verlichting met gloeilampen zal worden vei vangen. Breimachines. De Ramar van Arbeid voor de Confectiebedrijven te Haar lem wendt zich bij circulaire toft alle overi ge Kamers in den lande, met het verzoek om in hare eerste vergadering 'helt ander- weirp „ronidlbreimadhin.ea" te 'behandelen. In verband 'hiermede noodiigft zij de Kamers ui't in de plaatselijke pers, in hare omge ving aan allien, die ondervinding bezitten met de ix>ndbreimachines hunne gegevens toe te zenden en tevens in die berichten re flect ar tenikoopers den raad te geven zich persoonlijk am advies te wenden toft de Haarlemsoke Kattier Vóór de Confectiebe drijven. O.H.Ot. De staking te Rijssen. De heer dr. D. Bos, lid der Tweede Kamer, te Winschoten, heeft heft te Winschoten be staande steuncomité voor de stakende jute- wevers te Rijssen bericht, dat hij binnen kort een onderzoek naar dae staking zal in stellen. V r e e s e 1 ij k. Door de Haagsche po litie is aangehouden een ongehuwde moeder, die haar kindje heeft doen omkomen, door het alle voedsel te onthouden. Het lijkje dat op last der politie is opgegraven, om geneeskundig geschouwd te worden, tenein de te kunnen vaststellen of het wicht al dan niet geleefd heeft was door den broeder van de vrouw begraven in heft toft de woning behoorende tuintje. Yan geboorte of van overlijden was bij den Burgerlijken Stand Inbraak. Zaterdagmorgen 5 uur ont dekte een agent van politie, dat ingebroken was in de fabriek van chocolade- en suiker werken van de firma E. Hairunelbuirg Jr. aan de A el wijn Floriazstraalt te Stoftterdam De dieven hadden zich toegang versohaft door de fabriek tot het kantoor, waar alle kasten, lessenaars en laden werden openge broken en eenig geld er» postzegels werdlea gestolen. Do brandkast werd vergeefs gefor ceerd De aflgebrdken sleutel werd in het sldt gevonden. De firma was tegen inlbtnaak verzekerd. Rijwielverduistering. De wegens verduistering van rijwielen te 's Gra venhage aangehouden vrouw is 40 jaren oud. In financieel© moeilijkheden verboerende, had zij nu eens op haar eigen naam, dan weer op den naam van haar man in het geheel tien rijwielen gehuurd, welke door haar zijn verduisterd. Oe Soheepsramp aan den Hoek. Nadat mast, davits, zijwand enz. van het voorschip van het in den Waterweg gezon ken s.s. „Berlin" zijn weggeschoten, om gemakkelijker een toegang tot de vertrek ken en hutten te verkrijgen, zijn, bij een onderzoek Vrijdag door den duiker Martin Sperling gedaan in de vertrekken en hutten, voor zoover die zonder levensgevaar waren te bereiken, geen lijken gevonden. Tengevolge van den wensch der Sperlings om geen geldgeschenk te aanvaarden, is een belangrijk bedrag van de te Dordrecht inge komen gelden, overgeschoten. De Dordreoht- sche Ct. verneemt, dat dit bedrag nu door de commissie verdeeld is tusschen de nage laten betrekkingen van Nederlandsche slachtoffers der „Berlin"-ramp en de Zuid- Hollandsche maatschappij tot redding van schipbreukelingen Vrijdag in den namiddag is door de rijks poli tie. in den Soheurpolder, het geheel naakte lijk van een der slachtoffers van de „Beilin" gevonden. Hoewel het lijk zeer beschadigd was cn reeds tot' ontbinding was overgegaan, is het gisterenavond volgens den correspondent van de Tol. te Hoek van Holland, toch herkend kunnen worden als

Amersfoortsch Dagblad | 1907 | | pagina 2