KOLONIËN. BINNENLAND. hcid vertoogen. waarin boeren bunne wen- si hen hebben uitgedrukt. Deze bureau's zijn gevestigd in op naam van bijzondere f personen gehuurde lokalen. Aan eene de putatie van afgevaardigden, die zich daar- p over kwam beklagen, gaf Stolypin te ken nen, dat de regeering daartoe bevoegd was f tegenover eene niet gelegaliseerde partij de sociaal-democratische partij was niet al- Hfl; t;' l®6" 66,10 onwettige, maar zelfs eene mis dadige organisatie, en de politie had het recht rich er van te vergewissen of de af- C gv*vaardigden dier partij niet., onder het v voorwendsel van onderlinge bijeenkomsten, P vergaderingen met geestverwanten buiten de doema hield. De veldkrijgsraden zijn, ofschoon bericht was dat zij zouden w.»rden opgeheven, nog ijverig aan het werk. In Moskou zijn verlo den Vrijdag vijf politieke misdadigers te recht gesteld daaronder waren drie stu denten en een postambtenaar. Deze werden p opgehangen om zeven uur 's morgens, drie uren nadat het doodvonnis door den vold- krijgsraad was uitgesproken. Bulgarije. De voorzitter van de Kamer Gudewdie 'belasc was met de samenstelling van oen nieuw kabinet ter vervanging van het dooi de vermoording van Potkow van zijn hoofd beroofde ministerie, hoeft het kabinet aldus gevormdGudew, president en onderwijs, 'buitcr.lanidsohe zaken Stanciow, binnen,land- sche zaken Ghcnadiew, justitie Panajodow, financiën Pajakow, oorlog generaal Sawow, ojKiibare werken generaal Paprikow, han del en landbouw Lambrew. Mer. schrijft aan het kabinet geen lang leven toe het wordt als een overgangs- miristerie beschouwd. De staatkundige rich ting is dezelfde a's van het vorige kabinet, waarvan verscheidene leden in het nieuwe zijn overgegaan Turkije. Do Duitscho gezant, baron Marschall, heeft als doken van het corps diplomatique aan de Porie eono collectieve nota doen toe komen, waarin de wensch wordt uitgedrukt naar eeno herziening van de Turksche han- delswetgeipng. Do Europeesche handel be klaagt z.eh sints langen tijd, dat die wet geving niet voldoet aan de eischen des tijds. Dat is niet te verwonderen, want het Turk- sohc wetboek van koophandel is bijna 60 ja ren oud. Perzië* Teheran, 18 Haart. De Sjah heeft het ontslag van den grootvizier Muchir ed Döw- loh aangenomen. Allerlei. raaip van da Jeaa. vOnder pleolitig vertoon, geheel over eenkomstig tien Franschen volksaard, heeft Zaterdagmorgen te Toulon de begrafenis van do slachtoffers van de Jena plaats ge had. Do kerkelijke plechtigheden worden bijgewoond door alle vreemde consuls te Toulon, de officieren van alle wapens, de leden van den gemeenteraad van Toulon, Marseille en andere steden en leden van den algemeenen raad van het departement. De regeering was niet officieel vertegen woordigd. Een geweldige menschen massa stond langs den weg geschaard, dien de stoet volgde. In het arsenaal van den oor- lcgsliaven hadden de officieole plechtigheden plaats. In den naam van Frankrijk en van do i egoering sprak do President, der repu bliek aangrijpende woorden. De minister van marine Thomson, do vicc-admiraal Maucaron, die met do Jena zijn vlaggesdhip verloren heeft en do admiraal Touchard, de marine-prefect van Toulon, voegden hier aan het hunne toe. De President gewaagde o.a. van de betuigingen van deelneming, die van alle zijdon ontvangen zijn. Duitsche, Engelsche. Russische en Japansohe officie ren woonden de teraardebestelling bij. Bij het betreden van het arsenaal deed zich nog oen pijnlijk incident voor. Tengevolge van het gedrag lieten do dragers n .l. drie kis ten naar beneden vallen. Artilleristen spron gen echter dadelijk toe en hieven ze weder op do baren. Londen18 Haart. Tot heden voormiddag IC uur waren 150 passagiers van de Sulvnc gered. Het reddingswerk gaat voort. Br zijn 160 kindoren aan boord, dio door de beman ning in hunne armen aan land worden ge bracht. Drie afdoolingen van het schip zijn vol geloopen. Do redding hangt af van hot weder, dat niet zeer gunstig is. Tweede telogram. Allo passagiers van de Sulvic zijn gered. vDe menschhcid wordt tegenwoordig mot rampen vtan allerlei aard geteisterd. Thans hebben orustige mijnrampen te For- baoh en Saar-Louis wederom een aantal slachtoffers gevraagd. Te Forbach moet hot mijngas do oorzaak van het onheil zijn. Volgens eene inodedeeling der directie, de firma De Wende!, beeft een uitstroo- niing van het gevaarlijke goedje Vrijdag avond tussohen 10 en 11 uur plaats gehad ju do schacht Vuillomin. De omgekamen beigwerkers waren 's namiddags 5 uur, ten getale van 210, in de groeve afgedaald. Voor 75 is het de laatste maal geweest. Hun ontzettend verminikte lijken zijn reeds op gehaald Van de 135 overgeblevenen zijn 12.1 levond gered, onder dezen nog een 13- ta< zwaar gewonden. Het lot. der overige 6 is onbekend. Reddingsbrigaden zijn uit om liggende mijnen. Ensdorf en Kaniphauscn, met zuurstofapparaten toegesneld. Waarschijnlijk dat meerdere nog bedol- vor. zijn. De mannen der reddingsbrigade zijr. afgedaald. Lu de kronkelende gangen 7.uMen zij eeno heldhaftige poging wagen om hun benardo kameraden te redden. Te Saar-Louis scliijnft onvooirichtighedd ir 't spel te zijn. Om kwart na zes brak de gietstaaldraad der kooi en sloeg dezo naar beneden, in haar val do 22 man, die er zich op bevon den uoodendDo draad was nog 1 Februari «»p buigbaarheid en weerstand gecontro leerd De kooi viel in het water, dat men nu om de lijkeu te bergen zoo snol moge- lijk WOTOUipt. In opdracht van den minister hoeft zich oen commissaris naar de mijn begeven. vIn Xpordolijk Tirol sneouwt het nog maar altijd doorin ybrarlbezg woeden onafgebroken sneeuwstormen. Van verschil lende kanten komen nog berichten van la wines. In het Paznaun-dal wonen de men sehen wegens het lawinegevaar in de kel ders^ in het kleine Walser-dal hebben ver scheiden gezinnen hun huizen heele maal in den steek gelaten. De spoorweg Ffronteu- Reutto heeft Vrijdag den dienst moeten staken. ÖÖST-INDIE. De correspondent der Telegraaf te Kctaradja seint In Gajoland is licht gewond luitenant H. Meyer. Bedoeld is de le luitenant II. Meyer van de infanterie. Do Staatscourant van Dinsdag 19 Maart 1907, bevat de volgende Koninklijke besluiten benoemd op verzoek tot hoof doom,m ies bij do telegraphic W. Burkelstot commies 2e kl. C. S. de Wit, tot commies der telegra phic 2e kl. II. v. d. Heuvel, allen directeur bij den post- en telegraafdienst; H. M. de Koningin was Zondag in de Nieuwe Kerk to 's Gravcnhage onder ge hoor van ds. Gerretsen. Het vertrek naar en de terugkeer uit Amsterdam van H. M. de Koningin op a. s. Zaterdag ter gelegenheid van de De Ruyter- f eest en is als volgt geregeld Des voormiddags 9.17 vertrek uit do resi dentie; aankomst te Amsterdam 10.17; te rugkeer uit Amsterdam 3.45 's nam., aan komst te s Gravenhage 4.40 'snam. per Hollandsche spoor. DeRuyter-huilde. Het Nationale Comité ter herdenking van den 300-ja.rigen geboortedag van Michiel Adriaansz. do Ruy- ter mocht andermaal eene belangrijke gift van H M. de Koningin ontvangen. Z. K. H. Prins Hendrik wordt Woensdag uit Berlijn weer in de residentie verwacht 1 De minister van marine is voorne mens Zaterdag met zijn adjudant te Amster dam de pleohtighoid ter eere van Do Ruyter bij te wonen, waarbij ook een deputatie van do Kon. Nod. Marine zal tegenwoordig zijn. De luitenant ter zee le klasse jhr. Von Mühlen, d'"e als adjudant van H. M. de Koningin toegevoegd was aan Prins Alexander van Teek tijdens diens jongste verblijf te 's Gravcnhage, is door Z. M. de Koning van Engeland begiftigd met het ou de rseheidingstec'ken van eere-ridder der Ko ninklijke Victoria-orde. De Engelsche gezant heeft uit naam van Koning Eduard, zijn souverein, de me daille der Britscho Victoria-orde uitgereikt: in zilver aan den heer P. L. E. Vacher, in brons aan de hoereu M. D. van den Broek en Janse, allen hofbeambten in dienst van H. M. de Koningin. Z. K. M. do Soliah van Perzië heeft benoemd tot officier der orde van den Leeu w en de Zon, den heer B. de Vries, consul van Turkije, secretaris-tolk honoraire van het Perzische gezantschap te 's Graven liage. Te 's Gravenhage zijn in Hotel des Indes aangekomen <Ie nieu vbemoemde secre taris bij de Duitsche legatie aldaar, de heer Von Krause, en den kolonel Yairke Buller, militair attaché bij de Engelsche legatie. Oorlogsbegrooting en blij- vend gedeelte. Het Vad. bevat het volgende bericht: ..Op grond van ter meest bevoegde plaatse ingewonnen inlichtingen, kunnen wij, in tegenstelling mot een mededeeling van de Nieuwe Rotterd. Ct.waarop door sommige bladen van rechts wordt geborduurd, met beslistheid verzekeren, dat de «door den mi nister van Oorlog ontworpen begrooting voor 1907 van den aanvang af het wegzen den, respectievelijk verminderen, van het blijvend gedeelte bevatte. Wij veronderstellen, dat door dezo mede deeling voor goed de kop zal worden inge drukt aan praatjes over een beweerde „be keering" van den minister Staal, ten gevolge van besprekingen in den nr'nisterraad of van politieke invloeden." De Provinciale Staten! van, Noord-Hol land hebben heden, gekozen tot lid van dé Eerste Kamer generaal Staal, minister van oorlog, met 46 van de 73 stemmen. Generaal Van Marle, (anti-revolutionair), had! 18 stemmen. De minister van financiën herinnert belanghebbenden, dat de schuld vorderingen over het jaar 1906, ten laste van zijn depar tement en do daaronder behoorende admini stration. ingevolge de wet van 8 November 1815 (Stbl. no. 51), vóór of op den laat- sten Juni aanstaande moeten zijn ingediend, bij gebreke waarvan zij verjaard en vernie tigd zijn. Van de indiening kan, op verzoek, een schriftelijk bewijs worden verkregen. Schadeloosstelling perso neel schutterijen. Ten aanzien van de schadeloosstelling aan de bezoldigde per sonen der sehutterij, die door de opheffing der sahuttorijen hun betrekking verliezen, stellen B. en W. zich op het standpunt, dat de schutterij buiten allen twijfel een rijkszaak is. In aanmerking nemende echter dat de betrokkenen niet het slachtoffer mogen wor den van versohil van inzicht tusschon do bestuursorganen over de vraag, welke cor poratie de koeten moet dragen, zijn B. en W. van oordeel, dat de raad van Rotterdam gezind zal blijken mode te werken tot een regeling, waarbij de kosten ten hoogste voor de helft ten laste der gemeente worden ge bracht. Gemeenteraad van 'sGra- v e n h age. Het bekende"adres van den beer J. G. Mühlcnfeld, naar aanleiding van het i door den burgemeester in de raadsvergade ring van 11 Februari, jl. gesprokene met betrekking tot het voormalige domein „Zorg- vliet", werd in de gisteren gehouden Haag- sche gemeenteraadsvergadering weder ter sprake gebracht door den heer Ter Laan. Deze vroeg nadere inlichtingen speciaal om trent de in het adres voorkomende mededee ling betrekkelijk den indertijd door het oud raadslid Stobberingh bedongen koopprijs van het landgoed. Wethouder Bevers meende te kunnen zeg gen, dat de desbetreffende mededeeling van den heer Miihlenfeld onjuist is, omdat, ten tijde van het optreden van den heer Stobbe ringh onderhandelingen voor de gemeente met .den gemachtigde van den groothertog niet meer hangende waren, dit in verband met het raadsbesluit van 1901 in geheime zitting genomen. Met betrekking tot de be schuldiging van den adressant, dat B. ea tegenover den eenen aanvrager anders optre den dan tegenover den anderen, beloofde de wethouder voor later nadere inlichtingen. De raad heeft dr. J. F. van Bern melen op verzoek eervol ontslag verleend als leeraar aan het gymnasium. De aanhangig gebleven voorstellen omtrent de wijze van behandeling van het ontworpen uitbreidingsplan kwamen weder in debat. Na een zeer wijdloopige discussio ging de raad ten slotte tot stemming over en wer den 1do motie-Edersheim c. s. (benoe ming van een raadscommissie van 5 leden, bijgestaan door den directeur van gemeente werken, welke commissie den raad een keus zal voordragen voor een deskundige, met wien de commissie in overleg zal treden) ver worpen met 21 tegen 18 stemmen; 2. de motie-Ter Laan (uitnoodiging aan B. en W. om den raad aan te bevelen één deskundige om een uitbreidingsplan te ontwerpen) ver worpen met 22 tegen 17 stemmen3. het gewijzigd voorstel van B. en W. (benoeming door den raad van twee Nederlandsche des kundigen, toe te voegen aan den directeur voor gemeentewerken om een (nieuw uitbrei dingsplan te ontwerpen) verworpen met 20 tegen 18 stemmen, na verwerping ook van het door den heer Lisman voorgesteld amen dement op de motie-v. Liefland-v. Sandiok en van d'e motie zelve (herziening van het ontworpen plan door een commissie van twee deskundigen en den directeur). De voorzitter constateerde, dat niet door de schuld zijner leiding de gemeenteraad van 'sGravenhage ten slotte tot een negatieve conclusie is gekomen. (Teekenen van instem ming). Do heer Ter Laan en anderen oon- stateeren, dat de conclusie deze is, dat wij met B. en W. niet tot overeenstemming kon den komen en een ander voorstel moet wor den ingediend. Het lid van den gemeenteraad van Leiden mr. A. J. Fokker heeft naar aan leiding van het afwijzend prae-adivies van B. en W. op het verzoek van de vereeniging Lei den s Belang, voorgesteld B. cai W. uit te noodigen den raad een verordening aan te bieden, regelende; a. den arbeidsduur van het personeel, werkzaam in winkels en magazijnenb. een algemeen sluitingsuur voor winkels en magazijnen. In de vergadering van den Arnhem- schen gemeenteraad werd door den wethou der van onderwijs medegedeeld, dat B. en W. het voornemen hebben, reeds na de giroote vaoantie een school voor achterlijke kinderen te openen, wanneer de zekerheid bestaat, dat rijkssubsidie daarvoor zal wor den verleend. Besprekingen te dezer zake met den arr.-schoolopziener hebben reeds plaats gehad. Tot boekhouder bij de electrische centrale werd benoemd de heer B. Holtland te Zut- phen. In de Zaterdag gehouden vergadering van den gemeenteraad van Groningen wis 0 a. ingekomen een schrijven van den heer 1 A. Van Royen, ter begeleiding van een groot crayon-portret van wijlen zijn vader, den vroegeren burgemeester van Groningen, den beer mr. B. Van Royen. Onder applaus werd het voorstel van den voorzitter aangenomen, om het portret onder dankbetuiging te aanvaarden. De voorzitter wijdde hierbij nog eenige van veel waardee ring getuigende woorden aan den oud-burge meester Van Royen. Naar men verneemt heeft de heer J. W. A. Immink tegen 1 Mei eervol ont slag aangevraagd als burgemeester der ge meente Bloemendaal. Op de aanbeveling voor secretaris der gemeente Renkum zijn geplaatst de hoeren 1. D. M Hggink te Haarlemmermeer en 2. mr. A. A. Loopuijt, te Oosterbeek. Het pantserschip „Gelderland", onder j bevel van den kapt. tor zee W. D. H. baron van Asbeck, verliet Vrijdagmorgen de haven van Nieuwediep, om ter reede van Texel onder stoom te worden beproefd, en keerde daarna 's middags van dienzelfden dag in die haven terug. Het sinds eenige dagen in de marine haven te Nieuwediep vertoevende oorlogs schip „Stein zal in het begin dezer week van daar naar Kiel vertrekken. Betrekkingen bij B. B. in Ned.-Indië. De Stct. bevat een Kon. besluit van den 11. Maart (Stbl. no. 71,) houdende bijzondere voorwaarden van be noembaarheid tot en uitzending uit Neder land van personeel voor betrekkingen bij het binnenlandsche bestuur en sommige bu reaubetrekkingen in Nederl.-Iaidië, alsmede regelen betreffende eene lioogere vorming van Indische bestuursambtenaren („besluit op de Indische bestuursopleiding.") De minister van koloniën maakt be kend, dat ambtenaren van het binnenlandsoh bestuur in Nederl.-Indië, met verlof in Europa, die in aanmerking meerien te kun nen komen en ook in aanmerking wenschen te komen om in 1907 te worden aangewezen voor de studie aan de NederlandBdkiIndi- sche Bestuursacademie, het verzoek daar toe hebben te doen bannen vier weken na de dagttekening dezer bekendmaking, bij gezegeld, aan het Departement van Kolo niën in te zenden request, met overlegging, voor zoover zij zich met verlof wegens ziek te in Europa bevinden, van eene verklaring der geneeskundige commissie van het depar tement van koloniën, ten blijke dat zij de studie aan de bestuursacademie zonder na deel voor hun herstel zouden kunnen vol gen en hun gezondheidstoestand reden geeft om te verwachten, dat zij na afloop van de tweejarige studie physiek geschikt zullen zijn voor hervatting van den dienst in Indië. Voor het middelbaar onderwijs in Ned.- Indië wordt gevraagd een leeraar, bevoegd tof het ondorwijzen van geschieden:s en aardrijkskunde aan eene hoogere burger school met vijfjarigen cursus. Nadere bijzonderheden bevat de Stot. no 66 Men meldt uit 'sGravenhage: In intiemen kring herdacht gister dr. J. A. Moll het tijdstip waarop hij aan de Utrechtsche Universiteit ceu halve eeuw ge leden promoveerde, j e jubilaris ontving van den Senaat van genoemde lioogeschool een vleiend schrijven van gelukwensching en de Haagse he afd. van de Mij. tot bevordering van de geneeskunst ïmplimenteerde hem ten zijnent. Gesteld ter beschikking van den gou verneur-generaal van Ned.-Indië am te wor den geplaatst in administratieve betrekkin gen W A. J. Ulrioh en mrs. II. J. Bos wijk, W. H. J. Cambier van Nooten en J. B. Deetman, C. R. A. Eijsvogel, G. F. Veenstra, P. J. C. Barring, A. S. Hirsdh, J. W. van der Jagt en J. H. Paehlig, voor den bureaudienst, waaronder de dienst ter griffie van het Hooggerechtshof en de Euro- peesohe of inlandsdho rechtbanken. De Vereeniging ter beoefening van de Krijgswetenschap, houdt eene vergadering op Vrijdag den 22en Maart a.s., des avonds te iS uur in de Loge (Fluweelen Burgwal) te '3 Gravcnhage. De heer J. C. van den Belt, majoor der infanterie N.-I. leger, zal alsdan een voor dracht houden over: „Eenige beschouwingen in hoofdzaak met het oog op onze militaire positie in Zuid-Oost-Azië. Het dagelijlkscho bestuur van den Al gemeenen Nederlandschen Bond van Han dels- en Kantoorbedienden, gevestigd te Amsterdam, heeft zich met een adres tot den minister van Landbouw, Nijverheid en Hauide1 gewend, naar aanleiding van de kennisgeving in- de Staatscourant in zake liet vergelijkend onderzoek van sollicitanten naar de betrekking van klerk bij de Rijks verzekeringsbank, bij welke kennisgeving ie medegedeeld dat alleen die solllicajtianlten zullen worden toegelatendie op 1 Januari 1907 ouder dan IS jaar zijn en den leeftijd van 25 jaar niet hebben overschreden. Het bestuur verzoekt niu alsnog als over gangsmaatregel voor het in Mei 1907 te houden examen, te willen bepalen, dat de maximum leeftijdsgrens van 25 jaar niet geëiscli! zal werden van sollicitanten, die roods vroeger naar een betrekking als klerk aan de Rijksverzekeringsbank gesolliciteerd hébben en van de thans aan de Rijiksverze- keringsbank' werkzame tijdelijke schrijvers, en voorts de aanvangsbezol digi ng alsnog te willen verhoogen tot hot in de kennisgeving genoemde voorwaardelijke bedrag van f 600 por jaar Prijsvraag a 1 eenspraken. De commissie van beoordeeling uit de afdee- ling Amsterdam van het Nederlandsche Too- neelverbond heeft u.- de inzendingen ge kozen de volgende acht Mleenspraken, die eventueel voor een omderrekeiding in aan merking kunnen komen Bij den tandarts. (Kenspreuk ,,'n Beetje geluk"). De stem van het .uur. -lenspreuk: „Die BI urnen springhen an der Heide"). Van vier toit vijf. (Kenspreuk„Die de kunst niet kan, Dio blije.t er van!"). Dat past niet. (Kenspreuk: „Een proef"). nFloris do Vijfde. (Kenspreuk: Oceana Vrouwenleed. (Kenspre „Macht gaat boven Recht"). Repeteereu. (Kenspreuk„Op hoop van zegen Wenschbloem. (Kenspreuk: „Jonck-vrou- wen U gezicht laet min'lijck daer op dalen") De overige inzendingen kunnen tegen ont vangbewijs teruggehaald worden bij den waarn. secretaris der afdeeling, den heer J. \^rieöendarp te Amsterdam, Heerengracht Weefkunst. In het Museum van Kunstnijverheid te Haarlem wordt thans de meest belangrijke en meest uitgebreide ten toonstelling van eudo weefkunst voorbereid, die vermoedelijk in Nederland heeft plaats gehad. Verschillende békende verzamelaars uit het buitenland hebben hunne medewer king toegezegd en hunne verzameling voor dit doel afgestaan. In het begin der volgende maand zal de tentoonstelling vermoedelijk geopend wor den. De R u y t e r-li erdenking. Aan den lunch, die door het gemeentebestuur van Vlissingen aan Z. K. H. Prins Hendrik wordt aangeboden, zullen, behalve de leden van den gemeenteraad, nog verschillende ge nood igden aanzitten. Het diner, dat des avonds in het Groot Badhotel door het be stuur der vereeniging „.Zeevaartschool" aan den Prins wordt aangeboden, zal ongeveer 60 couverts tellen. Bij gunstig weer zal het vendel piekeniers en musketiers reeds Donderdagavond een wandeling, in uniform, door de stad doen. Dien avond zal op plechtige wijze door een dames-comité aan het De Ruyter-vendel een vaandel worden uitgereikt. In verband mot de De Ruyter-viering wordt deze week te Vlissingen verwacht het Duitscho slagschip „Lothringen," een der grootste schepen van do Duitsche marine. De firma Wm. Müller «Sr Co., te Rotter dam, heeft als een hulde aan den grooten zeeheld, wiens 300e geboortedag staat ge vierd te worden, het Zaterdag van de werf der scheepsbouwers Wm. Doxford <fc Sous Lt to Sunderland te water gelaten, voor reke ning der firma gebouwde groote stoomschip Admiraal do Ruyter genoemd. In deu loop dezer week zal te Almelo, op initiatief van mr, G. J. ter Kuile, een ten toonstelling worden gehouden van boek- en plaatwerken, kopergravures en penningeu, betrekking hobbendo op het leven van De Ruyter, daartoe welwillend door onderschei den personen in ons land afgestaan. De turnvercen. te Hoorn zal op 24 .Maart, den 300stem geboortedag van De Ruyter, een gvrunastiek-uitvoering geven en een 5-tal tableaux vivauts vertoonen, op den groeten zeeheld betrekking hebbende. Op 27 Maart en 3 April zal de uitvoering her haald worden. öe Ruyter en de Hongaaracha Hervar ai de Kerk. Men schrijft: „De Ruyter is de verlosser geweest van een aanzienlijk getal Hongaarsehe protes tante predikanten, „die ter zake der gods dienst schrijft Gerard Brandt te Na pels in slavernij gehouden werden." Dat leest een ieder uit de bekende levenshistorie van den grooten adm/'raal, waarin dat uit voerig verteld is. De bevrijde predikanten werden 11a hun ontslag 11 Febr. 1676 naar Venetië gebracht. Van daar verspreidden zijl zich naar Zwitserland, Holland en Engeland. Geen enkele durfde echter naar zijn eigen vaderland terug, omdat daar de verschrikke lijke vervolging van Leopold I nog altijd voortduurde. Maar nietttegen staan de vele bloedig© ver volgingen, die de Hongaarsehe protestanten ook nog sedert dien tijd leden, bleef hun kerk bestaan. En zij vergaten nooit, noch in hunne booze, noch in de betere dagen wat zij aan De Ruyteraan De Ruyter en Nederlandde Nederlanders te danken hebben Het. was voor 12 jaren, dus in 1895, toen in Debreczen, een stad met rijke, zuivere Hongaarsehe en grootendeels heivormde be volking daardoor ook in het land „Kal- vinische-Room" genoemd do 81, ja nu al 93 jaar oude bisschop Aron Kiss von ,Hegy- meg eene gedenkzuil onthulde, die ter ge dachtenis aan de galeislaven en hun bevrij der door eene vrome Hongaarsehe burger vrouw was opgericht. Op het front van dien gedenkzuil onder een gebeitelde galei staat in het Hongaarsch het opschrift: „M. Adrz. de Ruyter, Hollandsche admiraal, do redder. 11 Febr. 1676". En beneden aan het voetstuk de naamlijst der bevrijde predikan ten. Nu is voor de Hongaarsehe hervormde kerk opnieuw de gelegenheid gekomen, nl. het 300-jarig De Ruyter-jubileum, om haar dankbaarheid te betuigen. Zij liet die dan ook niet ongebruikt. De Hongaansoh© her vormde generale synode nam op den 12den dezer het besluit om op het. praalgraf van den grooten „redder" bij gelegenheid dei* Amsterdamsche feesten een zilveren krans neer te leggen. De krans bestaat uit even veel zilveren bladen als het getal der be vrijde predikanten, met hun namen er op gegraveerd. En de krans wordt door een fraai gouden lint versierd, dragend den naam van De Ruyter. Buiten deze krans wordt nog door de gevers een keurig bewerkt gedenkschrift aan het Holla-ndsohe volk toegezonden. De krans wordt in Hongarije gesmeed. Naar men verneemt, zal de nederlegging van een zilveren krans met gouden linten vanwege de Hongaarsehe Hervormde Synode op het praalgraf van De Ruyter Zaterdag geschieden door een deputatie van drie Hon gaarsche studenten van de Utr. Universiteit, wier voorzitter is de heer A. Kins von Hegy- meg. Naar aanleiding van de mededeeling, dat in 1895 te Debreczdn een obelisk werd op gericht ter eere van onzen grooten Micliiel, worde bericht zoo schrijft men aan het Hbld. dat De Ruyter na het verslaan van do Fransche vloot te Napels aankwam en met eerbewijzen ontvangen werd; bij die gelegenheid bleek weer welk recht Christen Do Ruyter was: „Wat vreugd zou ik kutv nen scheppen uit de eere, die mij geschiedt, als mijn lieve broeders de predikanten op de galeien zitten en zoo mishandeld worden," zeido hij tot den onderkoning. Het waren predikanten, die bij de vervolging tegen de Protestanten in Hongarije gevangen geno men en als slaven verkocht, te Napels op de galeien gezet waren en het lot van de ergste misdadigers deelden. Wat kon men in leze oogenblikken aan Do Ruyter weigeren? De onderkoning ontsloeg ze om zijnentwille. Zes-en-twintig in getal kwamen zij aan boord van den admiraal, half naakt of met ge scheurde kleeren, terwijl bun lichaam de sporen droeg van de mishandeling, die zij ondergaan hadden. Zij dankten hem voor hun bevrijding, maar hij antwoordde* „Dankt uwen God, ik heb niet meer ge daan dan ik schuldig was." „Ik heb ge hoord," zei De Ruyter later, „dat sommigen onder u Gereformeerden, anderen Luthera nen zijn." Zij antwoordden, dat het zoo was, maar dat zij in hunne verdrukking als broeders hadden geleefd, en de aalmoezen, die zij ontvingen, gelijkelijk onder elkander verdeeld hadden, waarop De Ruyter sprak: „gaat dan heen en doet uw best, een ieder bij de zijnen, dat gij te huis komende één moogt zijn of worden, en ik zal nooit aan genamer dank ontvangen." Bij de 50e opvoering, door de Ned. Vereeniging „Het Noderlandsch Tooneel", van „De Veroveraar", van mevr. Simons Mees, gisteren te 's Gravenhage gegevenwer den namens schrijfster en Raad van Beheer aan de dames en heeren artisten bloemstuk ken aangeboden. Gedurende de pauze werd! in den artisten-foyer, waar de eerewijn rond ging, het woord gevoerd door den president van den Raad van Beheer. Op het jaarlijksclie concert voor leden en donateurs van de Wagner-zangvereeniging (directeur mr. H. Viotta), op Zaterdag 27 April a. s., zullen ten gehoor© worden ge bracht de concert-fragmenten van Richard1 Wagner's meesterwerk „Parsifal", met mede werking van bekende Wagner-zangers. De rol van „Amfortas" o. a. zal door dir. L. Wüllner worden vervuld. Voorts werken, mede de „zes solo-Blumenmadchen", t. w. do dames Grcpeman, r'an Linde v. d. Heuvell, Lucy Coenen, Van Con van Gellicum, Hoog- mans on mevr. Viotta—W«lsonde voltallige koren der vereeniging, versterkt door aindëre koren en verder het Residentie-orchest iD© Zuid-Af rikaansche ten toonstelling. De goederen der, thans te Londen gesloten tenltoonBtelldng van Zuid-Afrikaansohe producten zijn heden

Amersfoortsch Dagblad | 1907 | | pagina 2