BINNENLAND. te Teheran heeft bericht, dat er kleine ver sterkingen gezonden zijn naar do wachten van het Russische gezantschap te Teheran en de Russische consulaten te Tabriz en te Urmia. Soortgelijlke maatregelen van de zijde der Rritsohe regcering worden voor het oogenblik nooh noodzakelijk, noch wen- schelijk geacht. Vereenlgdc Staten. De voorloopage handelsovereenkomst tus- schen Duitschland en de Vereonigde Sta ten. die op 30 Juni afloopt, zal voor een jaar verlengd worden. Dc Ncw-Yorksoh© Sun zegt dat Noord- Amerika binnenkort 25 linieschepen kant en klaar zal hebben. Twee schepen van het type Dreadnoughts zijn in aanbouw. Daar na zal men een aanvang maken met eone buitengewone versterking van do vloot, in den Grooten Oceaan. Midden- Amerika Uit Panama verlu;dt, dat Salvador open lijk voor Honduras partij neemt in den oor log tegen Nicaragua. Nicaraguaanscho strijdkrachten hebben zich meester gemaakt van de havenplaats Trujülo in Honduras. Het congres van Sint Domingo verzet zich heftig tegen hot. verdrag, dat do regeering met. de Vereonigde Staten gesloten heeft we gens de buitcnlandsche schuld van Sint-Do mingo. Men vreest, dat do poging om het congres to dwingen tot bekrachtiging van het verdrag, tot eon© revolutie zou kunnen leiden. Het verdrag is, op aandrang van presi dent. Roosevelt-, in het begin van dit jaar tot stand gekomenbet is oeno zwakkere oditie van hot vroegere verdrag, waarvoor in den senaat van de Vereonigde Staten niet kon worden gehoopt op eene meerderheid. Het nieuwe verdrag heeft enkel betrekking op de heffing der Inkomsten van den staat Sint- Domingo; bet bepaalt do aanstelling van een algemoonen ontvanger door de Vereenig- de Staten, die uit de opbrengst der belastin- «gen ook zal zorgen voor de bevrediging van do schuldcischers der Noord-Amerïkaansche republiek. De senaat der Vereenigde Staten heeft het verdrag den 2Gen Februari goed gekeurd. Zuidwest-Arlka Berlijn, 20 Maart. Volgens een bericht van kolonel Deimling, heeft Simon Copper, do kapitein der Franamann-Hotteutotrten, dio zich tot dusver in afwachtende houding in do voor troepen moeilijk toegankelijke Kalahari-woestijn ophield, zich met- zijnge- heelcn stam onderworpen op voorwaarde van behoud van leven en vrijheid. Zuld-Afrlka. Johannesburg20 Maart. Heden namid dag werd een brutale inval gedaan in de filiaal van de Nationale Bank in dc Har- risonstraat. Twee mannen, gewapend met revolvers, eisohten do aanwezige waarden op, er werden schoten gewisseld tusschen de bankbeamlbtcn en de roovere, waarbij een dei laat sten een schot door den mond kreeg en overmand werd, terwijl ook de andere gevangen werd genomen. Een bank- ambteuaar werd aan den arm gewond. Allerlei. Keulen, 20 Maart, Do Köln. Ztg. ver neemt uit Dösseldorf, dat daar gisteren op uitnoodiging van do Kamer van koophandel eone vergadering van vertegenwoordigers van graanbeurzen, vereen igingen voor den graan handel en van bij den graanhandel geïn teresseerde Kamers van koophandel heeft plaats gehad om to beraadslagen over de op richting van eeno afzonderlijk Rijnlandsch- Weatfaalsche graan-scheidsgerecht, dat naast het Rotterdamsche scheidsgerecht zal dienen tot beslechting van geschillen, voortvlooiende uit den overzeeechen graanhandel. Er is be sloten zulk oen scheidsgerecht in te stellen, dat gezeteld zal zijn te Duisburg. v— In de zaak Thaw zijn de getuigenis een a charge geëindigd met de lezing van. het beruchte document, waarvan reeds dik wijls sprake was en waarin mevr. Thaw- Nesbitt verklaart, dat Thaw haar in Oos tenrijk, Zwitserland en te Parijs erg mis handelde, omdat zij weigerde een papier te teekenen, waarin gezegd werd, dat een ge trouwd man haar een slaapdrank had. inge geven en haar daarna mishandeld had. Nu kwamen er nog politieagenten verkla ren, dat Thaw zich in de gevangenis als een gok had gedragen. v7wee personen werden bij de aankomst der „Araerik" te New-York aangehouden, omdat zij poogden voor 25,000 dollars ju wee- Ion binnen te smokkelen. Maar weldra ver nam do politie, dat do twee kerels, Arthur Preston en Charles Bohror, door het Engel- scho gerecht gezocht werden wegens een dief stal van juweelen ter waarde van 35,000 dol lars. Die juweelen kwamen dus voort van diefstallen bij verschillende juweliers. vDo directie van do mijn „Klein Ros seln" te Torbach, heeft bekend gemaakt dat het aantal slachtoffers in zijn geheel be draagt 73 dooden en 6 gewonden, terwijl er nog drie mijnwerkers vermist worden. vDoor brand zijn to Dobdon nabij Saf fron Walden tien buitenhuizen verbrand, terwijl vele andere schade opliepen. Do brand ontstond doordien een vonk uit oen schoor steen een rieten dak van oen villa in brand stak. De krachtige wind wakkerde de vlam men aan en dadelijk stonden er drie huizen in lichteulaaie. Zig-zagsgowijze plantten de vlammen zich voort over den wog en na een uur ongeveer was de hoele straat een vuur zee. Alle inboedels verbrandden en bij pogin gen tot redding liepen velen brandwonden op. Een oude dame, die twintig jaar in bed had gelegen, werd met moeite gered. Vijftig menschen werden dakloos; de meesten heb ben een onderkomen gevonden in do dorps school. De Staatscourant van Donderdag 21 Maart 1907, bevat do volgeudo Koninklijke besluiten bevorderd tot bur col-ambtenaar bij den Rijkswaterstaat le kl. U. G. Th. Kiehl te Den Haag. thans idem 2e klasse; benoemd ,ot opzichter 2e kl. bi) het stoom wezen W. B. S. Heycng.i Jr. t©Amsterdam overgeplaatst bij c grenadiers en jagers de kapitein W. J. .-lunnich. werkzaam bij het departement van oorlrg; benoemd tot leden der Staatscommissie betreffende het waterstaatsbestuur dr. C. Leiy, mr, J A. Loeff te Den Haag, Th. van Weideren baron Rengers te Oemkerk, mr. C. Schepel te Utrecht, mr.J. vam Gelein Vitringa. te Hel, en tot retaris mr. G. Bruins, adjunct-commies b j de provinciale gnffie te Den Ilaagzijnde mr. A- Ver- heyen van Esveld als lid mr. C. Schepel, als le en jhr L. Texeira de Mattes als 2e sasretaris op verzoek eervol ontslagen met dankbetuiging benoemd tot burgemeester van Oostburg II. S. Gratama met eervol ontslag als burge meester van Hoofdplaat; eervol uit den mal:', uren dienst ontslagen met pensioen, ter rake i-riiaamsgébrekem, niet in en door don dienst verkregen de ka pitein der infanterie bij het Ned. Indische leger E. A. A. van Heeckeren, met verlof in Europa; voor 5 jaar gedetacheerd bij het Indischo leger de le luitenants der infanterie L. Tim mer en J. J. G. Ruseker, bridem bij het leger hier te lande en ingedeeld bij de kolo niale reserve. Z. K. H- de Prins is gisteren ochtend ongeveer 10 uur per Staatsspoor uit Berlijn in de residentie teruggekeerd. H. M. de Koningin kwam den Prins in het station verwelkomen. H. M. de Koningin zal a.s. Zaterdag met het hierna te melden gevolg naar Am sterdam vert rekken bareness© Van Harden - broek, grootmeesteressede hofdames Van Haersma de With en freule Sloet van Marx- veld; luit.-gen. Graaf Du Monoeau, chef van het Militaire Huis; baron Sirtema van Grovestins, grootmeester; baron Bentinck, opper-stal meesterHr. Ms. marineladjudan- ten in gewonen en buiten gewonen dienst; jhr. Van Geen, kamerheer en particulier secretaris van H. M.le luit. baren Van Hardenbroek van "lOckhorst, ordonnanve-of- ficier. liet Haagsche Correspondentdeburoau meldt Naar aanleiding van desbetreffende on juiste berichten uit Appeldoorn, verzoekt men mede te deelen, dat de datum van ver trek van II. M. de Koningin en Z. K. H. den Prins der Nederlanden naar het Ix>o op dit oogenblik nog niet is vastgesteld. H M. de Koningin-Moeder was gis terenavond tegenwoordig bij een gedteelte van het D&ligentia-concort in het Gebouw voor K. en W. te 's Gravenhage. Z. M. de Keizer van China heeft be noemd in de derde klasse van den eersten graad in de orde van den Dubbelen Draak, den heer De Meester, minister van finan cdën en baron Clifford, opper-hofmaarschalk van H. M. de Koningin. De eerste klasse van den tweeden graad derzelfde orde is door den Keizer geschon ken aan baron Bentinck, opperstalmeester van II M. de Koningin. Dm «rlil». Het Haagsdhe Correspondentiebureau meldt Tot dusver is niet gebleken, dat Staats raad mr. Cort van der Linden pogingen tot het voordragen van ec:; kabinet, zou heb ben opgegeven. In het hotel den Ouden Doelen te 's Gravenhage worden verwacht den 23. de zer do heer Hagerup, gezant van Noorwegen en Zweden en den 2. April de Hertog van Calvello, Spaansche gezant. Het Belgische Regeeringsblad meldt thans de benoeming van den heer A. Del- coigne, aanvankelijk bestemd tot legatie secretaris bij het Nederlandsche Hof, tot gezantsohapsraad van België in China en ■'an den heer B. de Lichtervelde, ezant- schaps-sec retaris te Lissabon tot legaties© cretaris te 's Gra.vonhage. Bij de De Ruyter-plechtigheid in de Nieuw© kerk te Amsterdam, zullen officie ren der Kon. Marine als aide-oeremoniemees- ters dienst doen. Een vogel in de lucht. Bij Kon besluit is het bedrag der vacatiegelden van de leden der commission voor hot afnemen van het eind-examen der hoogere burger scholen met vijfjarigen cursus verhoogd van f 6 tor f 8 per dag. Daar echter de Staatébogrooting van liet departement, van Binnenilandficfhe Zaiken voor 1907 niet berekend is op de aanzien lijke kosten, welke van genoemden maatre gel het gevolg zal zijn, wordt het verhoogd vacatiegeld eerst te beginnen met de exa mens voor het jaar 1908 in uitzicht gesteld. N. R. Ct. Uit Amsterdam wordt gemeld, dat de hoer J. A. Wormser bodankt heeft voor het lidmaatschap van den gemeenteraad wegens vertrok naar Hilversum. De heer A. de Bossou heeft medege deeld, dat hij zijn in beraad gehouden be noeming tot. wethouder der gemeente Dor drecht wegens drukke werkzaamheden niet kan aanvaarden. B:i de gisteren te Gorinchem gehou den herstemming voor een lid van den ge meenteraad is gekozen de heer S. Bi egel, arts, (lib.), met. 659 stemmen. De heer mr. F. Fernhout (anti-rev.) bekwam 657 stem men. De luitenant ter zee der 1ste klasse P. Krus wordt, met 26 dezer, geplaatst aan boord van Hr. Ms. instructieechip ,Vam Ga len". Naar de Avp. verneemt, is door den minister van oorlog goedgekeurd het voor stel van den inspecteur der cavalerie, om aan de niarédiaussécs oen jaarlijkse!» verlof van één maaad toe te kennen met bethoud van traktement. Dai verlof duurde vroeger slechts 14 da gen, terwijl! dan maar over 4 dagen soldij werd uitbetaald. Bij resolutie van den minister van financiën zijn van het deurwaarders-district 's Hertogenbosch der directe belastingen af gescheiden de gemeenten, behoorende tot het kantoor 's Ilertogenboseth (buiten-ge- mcenten), zoodat het district alleen zal om vatten de gemeente 's Hertogenbosch Bij resolutie van den minister van Ko- loniën zijn J. A. D. G. Correljé en J. F- Hardeweg, gesteld ter beschikking van den gouverneur-generaal van Nederlandsch-Indië om te worden benoemd tot instructeur voor den toestel dienst bij den post- en telegraaf dienst daar te lande. Voorts is de gepensionneerde Oost-Indische hoofdambtenaar H. Siebers. gewezen hoofd ingenieur, eerstaanwezend-ingenieur bij het marinesetablissement te Soerabaja, gesteld ter beschikking van den go u vernauw generaal van Nederlandsch-Indië, ten einde die be trekking tijdelijk waar te nemen. Hulde aan dr. Cuypers. In de gisterenavond gehouden vergadering van het Genootschap „Architecture et Amicitia" te Amsterdam werd mededeeling gedaan, dat dr. P. J. H. Cuypers, het eerelid van het Genootschap, op 16 Mei eten leeftijd van 80 jaren zal bereiken. Het bestuur van ..Ar chitecture deelde nu mede, met goedkeu ring van dr. Cuypers, als een huldebewijs een zoo volledig mogelijke tentoonstelling te willen houden van de werken van den ver maarden bouwmeester. Deze tentoonstelling, die drie hoofdgroepeneigen werk, restau ratiewerk en decoratief werk zal omvatten, en dus een compleet beeld zal geven van d'r. Cuyper's arbeid, zal in het Suasso-Mu seum hier worden gehoudenwaarschijnlijk in Juni of Juli. Hbld. Do Vrijzinnige propagandaclub te Wi'.dervamlk heeft zich met 49 leden aange sloten bij den Bond van Vrijzinnige propa- ganda-vereen igingen D«-Ruy ter-hcrdcnking. aNaar wordt vernomen is de zilveren krans, die vanwege de Hongaarsche Her vormde kerk naar aanleiding van den 300sten geboortedag van De Ruyter op 23 dezer in de Anisterdamsc'h© Nieuwe Kerk op diens praalgraf neergelegd zal worden, is gisteren uit Boedapest verzonden. De krans weegt ruim een Kgr. Wij deel den al mede, dat hij door een gouden lint wordt versierd en dat op de zilveren bla den de namen voorkomen van de door De Ruyter verloste predikanten, een 26-tal. Nu hooren wij, dat in het midden van het gou den band-lint een galei is in gebeiteld met het jaartal van de bevrijding: 11 Febr. 1676. Daaronder Jes. XLV 13. (,,Ik heb hem verwekt in gerechtigheid, en al zijne wegen zal ilk recht makenhij zal mijne stad bouwen, en hij zal mijne gevangenen loslar ten, niet voor prijs, nog voor geschenk, zegt de Heer der Heirscharen). Aan den rechterkant van het lint is aangebracht het Lateinsche opschrift .Liberateri memoriae aoternae qui nostris confessionibus servienti- bus liber! at em reddidit" aan den linker kant „Ecclesia Ohnisti Reformate in Hun- ga r ia". De krans wordt morgen verwacht. Het Amsterdamsche Comité voor herden king van den 300-jarigen geboortedag van Mich iel Adriaenszoon de Ruyter heeft voor Zaterdag het volgende programma vastge steld Voormiddag. Plechtige hulde in de Nieuwe Kerk, slechts toegankelijk voor genoodigden van het Am sterdamsche comité. In verband met het bij zonder© karakter van deze hulde, zijn daar voor vele autoriteiten en vertegenwoordigers van de Kon. Marine genoodigd. Namiddag. Concertgebouw te 2.30, toespraak van da L. C. Schuller tot Peursum, onder afwisse ling van het gespreken© door liedereu to zingen door het kinderkoor van de Vereeni- ging ter Verbetering van den Volkszang, on der leiding van den heer H. J. den Hertog en met begeleiding van orkest. Ook zal een feestlied worden uitgevoerd, dat voor deze gelegenheid is gecomponeerd door Bern ad Zweors op woorden van -den heer Joh. II. Been. De orgelbespeling heeft plaats door den heer S. Kroon. Paleis voor Volksvlijt te 1.30 nam. „V-iï singer Michiel," kinderoperette, met mede werking van circa 90 kinderen, onder leiding van mevrouw Hopman Kwast. Feestgebouw Bellevu© 1.30 nam. „Het leven van de Ruyter," kinderoperette onder leiding van den heer Van den Bergh. Schouwburg Stoel en Spree, namiddaguit- vooring van „Bestevaer Michiel." Circus Oscar Carré 1.30 nam. Hier zullen o. a. eenige nummers betreffende De Ruyter worden uitgevoerd. Des avonds. In verschillende schouwburgen zullen Jes avonds De Ruyterstukken worden uitgevoerd ais in den Stadsschouwburg: „Een Deug mot." in den Schouwburg Stoel en Spree ..Bestevaer Michiel," in den Schouwbivg Van Lier „Michiel Adr. de Ruyter." In het geheel zijn door het Amsterdamsche comité een aantal van ruim elfduizend uit- noodigingen voor verschillende gelegenheden verzonden. Dinsdagavond is te Vlissingen als inlei ding tot de De-Ruyter-feesten in het con certgebouw een feestavond gegeven aan de leerlingen der hoogste klasse van de openbare en bijzondere scholen. Ruim 600 kinderen zaten in de groot© zaal gezellig bijeen. De feestavond werd geopend met het zin- jen van het Wien Neerland's bloed, waarna door den voorzitter, den heer J. G. van Niftrik Jr., in het kort het doel van dezen avond werd uiteengezet. Vervolgens werd door den hoer Herman Snijders, leeraar aan do R. H. B. school te Middelburg, op bevattelijke wijze gesproken over het leven en de daden van den grooten zeeheld. Door een 9erie lichtbeelden werd het- geschiedkundig overzicht zeer duidelijk toegelicht. Do kinderen, dio bij afwisseling verschil lende vaderlandscho liederen zongen, wei-den op enkele versnaperingen onthaald. Do R uy ter-herdenking. De Ruyter's 300e geboortedag zal te Groningen, behalve door een groot feest in de „Harmo nie," herdacht worden door het houden van een gedenkrede iu de Martinikerk. Het voor- loopige comité, dat zich voor het feest heeft geconstitueerd, zal op alle scholen aan de kinderen een gedenkplaat v .reiken, een op tocht van schoolkinderen organiseeren en een uitvoering van vaderlandsche liederen op de Groot© Markt doen geven. Door de studen ten en gymnasten zal 's avonds een optocht inet fakkellicht worden gehouden, terwijl er vanwege de Vereeniging voor Volksvermaken een serie lichtbeelden zal worden vertoond van de pui van het stadhuis op de Groot© Markt. In een circulaire heeft het comité zich tot de ingezetenen gewend om geldelijken steun. Het Duitsch© slagschip „Lotharingen" is gisteren uit de haven van Kiel vertrokken, om naar Vlissingen te stoomenten einde aldaar Duitschland te vertegenwoordigen bij de De Ruyt erf eesten. Linnaeus-hercienktng. Het plan bestaat den geboortedag van den grooten Zweedschen geleerde Linnaeus (23Mei 1707) ook in Nederland feestelijk te herdenken. Een comité heeft zich daartoe gevoimd uit verschillende vereenigiugen op nat uur-historisch gebied hier te lande op initiatief van de Natuurhistorische Vereeni ging Dit comité stelt zich o. a. voor, van 1825 Mei a.s. een tentoonstelling van Lin- naeana te houden te Haarlem in het kolo niaal museumhet houden van een gedach tenisrede op 23 Mei a.s., uit te spreken door dr. J. P. Lotty, directeur van 's Rijks Her barium te Leidenhet uitgeven van een feestgeschrifthet aanbrengen van een ge- denkteeken op het buitengoed Harteoamp, wel'ks toenmalige eigenaar Linnaeus bij den aanvang van zijn wetenschappelijke loopbaan heeft gesteund (de tegenwoordige eigenaar, de heer P. Smidt van Gelder, heeft bereids zijn toestemming en medewerking toege zegd) het aanbieden van een gelukwensch in blij ven den vorm aan de Zweedsche Aca demie van Wetenschappen. Gaarne ziet het comité de medewerking tegemoet van hen, die door het inzenden van Linnaea of door geldelijken steun de uitvoering der voorge stelde plannen willen mógelijk maken. Het comité bestaat uit de hoeren dr. M. Gresshoff te Haarlem, voorzitterdr. R. Horst, te Lei den; dr. C. Kerbert te Amsterdam; mr. R. C. E. G. J. baron Snouckaert van Schau- burg te Neerlangbroekdr. Th. Oudemans en prof. dr. Ed. Verschaffeit te Amsterdam J. H. Wentholt te Haarlem en dr. L. Vuyck te Wageningon, secretaris-penningmeester. Eene circulaire, de Linnaeus-herdeuking betreffende, wordt door laatstgenoemde op aanvrage toegezonden. De scheepsrr. nip aan den Hoek. In verband met de ontbinding van het centraal comité inzake het huldeblijk aan den Pi;iiis der Nederlanden meldt men, dat het plan, reeds den 23en Februari jl. ge vormd door den heer Albert van der Horst, voorzitter van den Nat:'"1 alen Oramjebond: «Wat ook vair, trouw sta;.- pal", betreffen de een gedenkpenning en album met hand- teekeningeu naar i._.nleiding van de schip breuk van de „Berlin" voortgang 'blij|ft hou den. De reeds verzouden inteekenbiljetten zijn dus niet als nardeloos te beschouwen. Uit 's Graven hage wor< gemeld dat een plam om aan den Hoek va-' Holland een ge- denkteeken te stichten vc-or de ramp der „Berlin", in Den Haag veel instemming vindt. Vandaar is reeds f "000 voor dit doel toegezegd. Tentoonstelling van huis industrie. Te 's HertogenhoscihHel mond, Zeist, Dordrecht, Culemfborg, Alme lo en Zutpihen zijn af deelingen opgericht van de Vereeniging tegen de huisindustrie. In een vergadering van het bureau, Za terdag te Amsterdam gehouden, werd o.a. medegedeeld, dat omtrent de plaats, waar de tentoonstelling zaü worden gehouden, nog niets definitief kan wonden gemeld. Het bureau moet nog beslissen of zij te Amsterdam of 's Gravenkage zal worden gehouden. De duur der tentoonstelling, zal twee maanden zijn-. Bereids werd besloten tot de instelling eeaier tentoonstellingscom missie welke het 'bureau terzijde zal staan. De in do vergadering vastgesteO.de onibwenp- begrooting zal met de financieele commis sie besproken worden'. De indeeling der ru brieken voor do tentoonstelling werd als volgt vastgesteld: a. Houtbewerking, b. JVIetaalbewerking, c. Voedingsmiddelen, d. KOeeding- en tex tiel-industrie, c. Papierbewerking, f. Kunst nijverheid. Tijdens de tentoonstelling zal, onder lei ding van het bureau, een congres van twee of drie dagen worden gehouden. Do concept-reglementen voor de tentoon stellingscommissie, de financieele oommissde en de rubrieiksoommissies werden vastge steld Binnenkort zal een vergadering worden uitgeschreven van de afgevaardigden van alle aangesloten organisaties, om alle boven staande plannen aan hun goedkeuring te onderwerpen Brieven voor de „Gelder land". De directeur-generaal der poste rijen en telegrafie maakt bekend, dat aan Hr. Ms. pantsendekschip „Gélderland1" ge sloten brievenmallen zullen worden verzon den a. naar Tanger: den 23en Maairt e.k„ met den trein van 7 u lm. van Amsterdam naar Antwerpen en b. naar Las Palmas (Gran Canaria) den 26©n Maart e.k. met denzei f don trein. Indien belanghebbenden hun brieven en andere stukken in de aan genoemd schip te verzenden brievenmalen wensohen opge nomen te zien, worden zij uitgenoodigd ze voldoende te frankeeren en ze te voorzien van twee elkander snijdende lijnen over het geheelc adres, loopende van den eenen hoek naa- den anderen. Brieven en andere stukken voor meerge- noemu schip, welke niet voldoende gefran keerd zijn, of niet van de bedoelde aan wijzing zijn voorzien, zuilen langs den ge wonen weg naar hun bestemming worden verzondeni aIn verband met het a.s. Paaschfeeet wordt door de Stoomvaartmaatschappij ..Zeeland" geen vleesch verscheept op 28, '30 en 31 dezer. Daardoor zal de snelgoedc- rentrein 1001 van Leeuwarden. Groningen naar Vlissingen niet. loopen op 27, 29 en 31 Maart a,s. üp 30 Maart zal bedoelde trein wel loopen, zoodat het daarmede vervoerd wordende vleesch op Maandag 1 April ver scheept. kan wordenop Paaschmaandag 1 April vangt de gewone dienst, weer aan. „Publieke Werken" te Amsterdam heeft weer een tegenvaller, waarvan de gel delijke gevolgen nog niet zijn te voorzien, zegt het N. v. N., dat cijfers van f 60.000 en f 100.000 hoorde noemen. Zoo als men weet, werd het vorige jaar besloten de Lin- naeusstraat tusschen den spoorovergang en de Ringvaart op te hoogen. Er hadden be sprekingen plaats tusschen P. W. en den lieer Van der Horst, den directeur der gas- fabliek, daar wegens de ophooging zeer gioote buizen van gas- en waterleiding ver legd zouden moeten worden. Door de Lin tm» usstraat loopen namelijk hoofdbuizen van de gas-, zoowel als van de waterleiding. Een plan van uitvoering werd vastgesteld. P. W. hield zich daaraan niet en begon tegen de afspiaak in met de verandering van het laag nod. dat op het oude polderpeil lag en na tuurlijk op stadspeil moest gebracht wor den. Niet alleen duurt het werk nu 4 maan den langer, doch de gasfabriek komt door belemmerde kolenaanvoer in ernstig© onge legenheid, terwijl de buizen gevaar loopen. Bovendien kunnen nog andere tegenvallers dit werk, op f 100.000 geraamd, bemoei lijken. Oranje Naaaau'a Oerd. De „N. Ct." bevatte een paar dagen geleden een uitvoerig sLuk, waarin hoofdza kelijk het standpunt uiteengezet en verde digd werd. dat het bestuur der Stichting heeft ingenomen na de* uitbanrt&ng van on genoegen onder patiënten en personeel, in het 'begin vr i Januari Niet onduidelijk werd in dat artikel te kennen gegevera, dait on ruststokers en verspreiders van overdreven geruchten al die onaangenaamheden hadden teweeg gebracht, en dat de goede geest in het Sanatorium gehandhaafd zou blijven na de maatregelen van het bestuur, bestaande in het wegzenden van een of twee klagers, het ontslag van den geneesheer-directeur en een ernstige vermaning aan personeel en patiën ten. Tegenover deze verwachting en de geheel© voorstelling die, vroeger en thans, van de zaak gegeven is, geeft nu het „N. v. d. D." de volgende feiten Dr. Donath, de geneesheer-directeur, heeft (naar van andere zijde, maar uit .goede bron, wordt medegedeeld) aan het bestuur ontslag verzocht, omdalb hij, ter wille van de patiënten, niet langer kan samenwerken met de adjunct-directrice De tweede geneesheer, dr. W. G. W. Hui- nink, heeft ontslag genomen. De hoofdverpleegster? zuster A. Hooftmam, heeft ontslag genomenevenzoo de verpleeg sters Th. P. JMasthoft, J. van der Haas en W. A. P. de Haas Ter bestrijding van de voorstelling, in de „N Ct." van 30 Januari gegeven, als zou de ooi-zaak der troebelen gezocht moeten wor den in spijt en ontevredenheid van de hoofd verpleegster, zijn brieven en stukken dien aangaande in handen gesteld van de vereeni ging „Nosokómos". Dr. Donath is 7 jaar op O.-N. Oord ge weest, dr. Huinink 6 jaar, de hoofdverpleeg ster bijna 5 jaar, zuster Masthoff 4 jaar. De adjunct-directrice is twee jaar in het Sna- torium werkzaam. Half April vertrekt in de „Villa" de laatste patiënt; in het Nieuwe Deel gaan a.lle oude patiënten heen. O.-N.- Oord telt thams 68 patiënten tegen 100 an ders; slechts een 5-tal nieuwe is in de laatste maanden gekomen. Het Naeuwp'weet dat de betrokken per sonen, die nu hun pest opofferen, tot dusver zeer veel verzwegen hebben iu het belang van het Sanatorium. „Maar de domper L nu eenmaal uit den tijdop den duur is de waarheid niet te ou- onderdrukken. „Moet dit dan het einde zijmMisschien is er nog wat aan te doen, zij het niet door het smoren van grieven. Wij' gelooven dat het bestuur met de beste bedoelingen bezield; is, en het bestuur alleen kan deze zaak, d« levensbelangen rakende van een stichting waarin het geheele volk belang stelt, nog in 't reine brengen." Een redacteur van de Tel. heeft te Ren- kum een onderhoud gehad met een ingewijde, wie hij naar den oorsprong van het conflict tusschen dr. Donath en mevrouw Graaflamdi ©enerzijds en tusschen laatstgenoemde en zus ter Hooftman aan den anderen kant vroeg. D'e mededeelóngen komen geresumeerd op het volgende neer: „In hot vorige jaar werden twee dames op Oranje Nassau's Oord verpleegd. Deze had den een gezamenlijke kamer. Als de adj. directrice, mevrouw Graafland, op deze ka mer toefde, spraken de dames Engelscb met elkander, wat mevrouw Graafland haar kwa^ lijk scheen te nemen. Deze heeft toen niet alleen als adj.-directrice, bij dr. Donath, als geneesheer-directeur, weten te bewerken, dat bedoelde dames apart v.-erden verpleegd, maar ook, dat ze in de hghal gescheiden werden gehouden. Dr. Donath gaf aan meivTouw Graafland te veel toe, had met mewrouw Graafland moeten bedenken, dat zij er wa ren voor de patiënten en dezen niet voor hen. Béide dames-patiënten gingen onder deze behandeling merkbaar gebukt en spoedig d'aaropi is een v a n h a ai r overladen. „Ten gevolge van bovenstaande vertrok de heer De Moet als patiënt uit de inrichting en diende een klacht- over genoemd feit in bij het bestuur. Dlit geschieddë in den zomer van 1906. „Het bestuur ontbood dr. Donath en me vrouw Graafland naar Den Haag, hoorde beiden en stelde den dokter in het ongelijk. „Sinds dien tijidl werd de toestand tus schen dr. Donath en mevrouw Graafland: gespannen. De laatste kwam niet meer, zoo- als te voren, hij dir. Donath aam huis. Maar wél bleef do hoofdverpleegster, Hooftman, haar gewoonte getrouw, om bij den genees heer-directeur aan huis te komen. En daar uit ontspon zich nu da vijandschap tua9chen

Amersfoortsch Dagblad | 1907 | | pagina 2