H'. 25». JaargaRg. Vrijdag 22 Maart 1907. BUITEN LAND. FEUILLETON^ De Kranige Chauffeur. AMERSFOORTSCH DAGBLAD JkBOJmMBNTSPRIJS F«r t MMtaéaa tim Aamfnitf 1.65. t" 1.7». IIHIHI.OS. D«a Otmmmt D.g.lgk. ikiriiriu ru Soa- mi ImHijM. AjT.iH.il., nxladMliagen uu., gai.r. hm tMr 1* 'a HerfM* t| i» UilgeTHi k M Msdta. Ultgev»r«: VALKHOFF ft C<>. UtraaktMhMtraot 1. Interaomm. Talephoonnummer 66. PRIJS DER ADVERTEHTÜIf Van 15 regenf •-7»- Elite regel meer- 0.16. Grooie lottere naar plaatarnimte. Voor handel en bedrijf bestaan Toordeelige bepalingen te* bet herhaald adrerteeren in dit Blad btj aoonnement. Sim circulaire, bevattende de reerwaardea, wordt ep uiriMg toegezonden. Aan kendie mei I April a. s. op dit blad inteeke- nen, worden de nummers die gedurende de maand Maart nog zullen verschijnen, KOS TELOOS toegezonden. Kennisgevingen. De Burgemeester en Wethouders van Amers foort, Gezien artikel 28 der Kieswet, Brengen ter kennis van belanghebbenden, dat heden is vastgesteld en van den 23sten Maart tot en met den 2lsten April a. s. ter Secretarie voor een ieder ter inzage zal liggen en in druk tegen betaling der kosten verkrijgbaar is de Kiez erelijst voor 1907/190 8. Een ieder is bevoegd tot en met den 15. April a. s. bij het gemeentebestuur verbetering van de vastgestelde kiezerslijst te vragen, op onge zegeld papier, ingevolge art. 50 der Kieswet, op grond dat hij zelf of een ander in strijd met de wet, daarop voorkomt, niet voorkomt of niet behoorlijk vooi-komt. De ingezetenen worden met nadruk gewezen op de wenschelijkheid, zich ter Secretarie te komen vergewissen of zij op de 'kiezerslijst zijn geplaatst, daar, mocht dit verzuimd zijn. alsdan herstel nog mogelijk rs door middel van reclame. Tevens liggen ter Secretarie ter inzage de alphabetische lijsten, bevattende de namen en voornamen van hen, die voor het eerst op de kiezerslijst zijn gebracht, en \an hen die daar van zijn afgevoerd. Amersfoort, den 22. Maart 1907. Burgemeester en Wethouders voornoemd De Secretaris, De Burgemeester. J. G. STENFERT KROESE. WTIJHERS I>e Burgemeester der gemeente Amersfoort brengt, ter voldoening aan de aanschrijving van den Commissaris der Koningin in de provincie I'trecht, d.d. 18 Maart 1907, 4Ïle Afdeeling. no. 1154/802, ter kennis van belanghebbenden, dat in de gemeente Wijk bij' Duurstede een geval van 6chapenschurft is voorgekomen. Amersfoort, den 21. Maart 1907. De Burgemeester voornoemd WUIJTIERS. Politiek Ov«rricht O* schoolstrijd én Prtaisoif. De paring van den conservatieven en den liberalen geest, die vorst Bülow voorstaat en waarmee hij bij de verkiezingen voor den nieuwen rijksdag zulk eene schoone overwin ning heeft behaald, heeft onlangs eene proef doorstaan in het huis van afgevaardigden van den Pruisischen landdag, die niet gun stig is uitgevallen. Door eene minderheid, die behalve de geheele linkerzijde ook de vrij- conservatieven omvatte, was een voorstel in gediend om den wensch uit te drukken naar eene andere organisatie van het schooltoe zicht bij het lager onderwijs. Dit toezicht berust thans meerendeels in geestelijke han den, en onder het bestuur van den tegen- woordigen minister van ©eredienst Von Studt, aan wien in Pruisen de zorg voor het onderwijs ,,im Nébenamt" is opgedragen, is aan het geestelijk element onder de school opzieners eene groote uitbreiding gegeven. In plaats van geestelijken slechts daar als schoolopzieners aan te stéllen, waar geen mannen van het vak daarvoor te krijgen wa ren, is hij integendeel er op uit slechts daar leeken met het schooltoezicht te belasten, waar hij geen geestelijken voor dit ambt kan krijgen. Wat uitzondering moest zijn, wil deze minister tot- regel maken. Om daartegen te reageerenwerd het hier boven vermelde voorstel gedaan, dat strekt om van do regeering eene reorganisatie van het schooltoezicht te verlangen, waardoor dit zou worden toevertrouwd aan mannen van het vak. Minister Studt toonde zich echter in 't geheel niet toeschietelijk tegenover dit voorstel. Hij was wel bereid 'het te overwe gen, maar dat was in zijn mond niets meer dan eene beleefdheidsfrase, want hij liet dui delijk doorschemeren, dat de overweging hem zou leiden tot de slotsom, dat niet aan de uitnoodiging gevolg kon worden gegeven. De bedoeling van de voorstellers was geweest-, als de minister zich eenigszins tegemoetko mend had uitgelaten, niet aan to dringen op eene stemming over het voorstel. Nu echter was de stemming onvermijdelijk. Daarbij werd met eene meerderheid, samengesteld uit conservatieven en leden van het centrum, het voorstel verworpen. Do antecedenten van minister Studt deden eigenlijk geen andere houding van hem. ver wachten. Dat belet intusschen niet, dat na deze beslissing met grooteren nadruk dan ooit verlangd wordt, dat deze bewindsman zal aftreden. Men richt bittere verwijten te gen vorst Bülow, die met het ambt van rijks kanselier dat van minister-president in Prui sen vereenigt, dat hij in zijn kabinet een ambtgenoot blijft dulden, die in strijd met de door hem aanbevolen conservatief-libe- rale paring zijn steun zoekt bij een conserva tief-clericaal bondgenootschap. De Köln. Ztg. schrijft, dat „de openbare meening vorst Bü'ow er aan zal moeten herinneren, dat het niet aangaat in het rijk met en in Pruisen tegen het liberalisme te regeeren, dat het een eisch van den dag is zulk eene amfibiën-pcflitiek te laten varen, wanneer hij niet zijne meerderheid in den rijksdag ern stig in gevaar wil brengen." In gelijken geest schrijft de Vossisehe Ztg., dat „men zich met recht afvraagt hoe üqfc toch staat met de eonservatief-liberale paring, als in Pruisen de regeering de conservatief-cleri- cale paring veroorzaakt en weer op het cen trum steunt, alsof de 13e December alles eerder dan een keerpunt in de binnenland- sche politiek was geweest."De Bonner Ztg. verklaart, dat de Koning en Bülow niet kun nen toelaten, dat het ,,'bloc" door een aan den tijdgeest vreemden minister van eere dienst op losse schroeven wordt gesteld. De onderwijspolitiek van Studt bedreigt het „■bloc". Het is eenvoudig krankzinnig, dat de regeering, die een bitteren strijd voert tot vrijmaking van het politieke loven van den geest van het, centrum, het jongere geslacht tegen zich zelve laat opvoeden door de cen- t ru m-geestel ijkheid Vorst Bülow, die zijne Paaschvacantie aan de Riviera zal doorbrengen, heeft daar den tijd om deze wenken en raadgevingen te overwegen. In hoever hij ze zich ter harte neemt, zal later moeten blijken. Er heeft een verhaal de ronde gedaan, dat vorst Bü low den minister Von Studt zou hebben op gedragen eene tegemoetkomende houding aan te nemen tegenover het voorstel betreffende het schooltoezicht, maar dat minister Von Studt zich daaraan niet zou hebben gestoord. Misschien moet echter van dit verhaal wor den gezegd, dat de wensch de vader van de gedachte is. In verband met dezen veldtocht tegen mi- nister Von Studt, wordt het denkbeeld be- sproken tot oprichting van een afzonderlijk ministerie van onderwijs in Pruisen. De heer j Von Zedlitz, een man van invloed onder i de vrij-conservatieve fractie, breekt voor dit i denkbeeld eene lans. De Vossisohe Ztg. is met dit denkbeeld zeer ingenomen; zij schrijft: „Ook wanneer de persoon van den minister buiten spel blijft, zal men moeten toegeven, dat het tegenwoordige minisfcerieele bestuur zich overleefd heeft. Pruisen heeft helaas de- roem verloren, het modelland yan de scholen te zijn. Daarentegen is het het land van de onverdraagzame orthodoxie en van de kettergereohten geworden. Dat komt omdat de minister slechts „im Nebenamt" minister van onderwijs is; zijne hoofdbe trekking is niet minister van den geest, maar van de geestelijke zaken. Daaruit volgt, dat het verlangen rechtmatig is om eindelijk eeredienst en onderwijs te scheiden, zooals in een reeks andere staten sedert lang geschied is. Pruisen heeft een afzonderlijken minister van onderwijs noodig, die zich geheel aan de school en de opvoeding kan wijden, zon der door kerkelijke overwegingen en wen- schen te -orden belemmerd. De zaken va-n den eeredienst kunnen zonder nadeel bij het ministerie van binnenlandsche zaken of bij dat van justitie ingelijfd worden." DtlMlud. Brumwijk, 21 Maart. Volgens de Braunsckweigisclie Landeszeitung zal de regentsckapsraad aan den landdag, die Dins dag bijeenkomt, voorstellen hertog Johan Albrecht van Mecklenburg-Schwerin tot re gent te benoemen. Het Seniorenconvent va-n den rijksdag heeft eene vergadering gehouden, naar aan leiding van het bericht, dat het O. M. eene strafvervolging had ingesteld tegen de leden der sociaal-democratische fractie, omdat zij in het voor hunne bijeenkomsten bestemde vertrek van het gebouw met een aantal dag bladschrijvers eene vergadering hadden ge houden om te beraadslagen over de in de par tijpers te volgen taktiek. Het bleek, dat het bericht, dat de vervolging reeds was inge steld, voorbarig was en dat de voorzitter van den rijksdag zicb naar den rijkskanselier be geven had om te protesteeren tegen de in menging, die de politie zich had veroorloofd Frankrijk. Parijs, 21 Maart. De commissie voor de fiscale wetgeving besloot dat vreemdelingen, die hun gewone verblijf in Frankrijk heb ben op een verklaring; dat, zij geenerlei in dustrieel beroep uitoefenen of winstgevenden handel drijven, slechts zullen betalen een woon-belasting, berekend naar het tiende deel van hun vermogen. Parijs, 21 Maart. In de Kamer verlangde Allemane de benoeming van eene commissie van onderzoek in zake de werkstaking te Nantes. Minister Clemenceau verklaarde, dat als dat voorstel mocht worden aangenomen, hij een onderzoek zou voorstellen naar handelingen van de „Confederation générale du travail", tot aanvulling van het geopende gerechtelijke onderzoek. Het voorstel-Alle mane werd verworpen met 390 tegen 135 stemmen. De commissie voor de fiscale wetgeving be paalde, dat vrijgesteld zullen worden van de belasting op het inkomen de consulaire agen ten, mits zij van vreemde nationaliteit zijn. ■ngaland. Landen, 21 Maart. In antwoord op eene vraag, deelde Lord Crewe, president van den Privy Council, mede, dat do regeering tegen het plan voor een tunnel onder het Kanaal is. Zelf? wanneer tegen de militaire gevaren die aan het plan verbonden zijn, afdoende voorzieningen worden getroffen, dan zou er in liet land tooh een gevoel van onveilig heid blijven heerschon, hetgeen aanleiding zou geven tot aanvragen om vermeerdering der kosten van leger en vloot en een blij ven den toestand van bezorgdheid en mis schien zelfs van vrees zou scheppen, die, hoe zeer ongegrond, toch zoowel op staatkundig als op handelsgebied van zeer uadeeligen invloed zoude zijn. Daartegenover zijn van den aanleg van een tunnel geene voox- deelen te verwachten voor den handel en nijverheid van Groot-Britannië, zóó groot dat zij zouden opwegen tegen de uit het plan voortvloeiende nadeelen. Het Lagerhuis heeft nu 25 uren achtereen vergaderd. Do oppositie beschuldigde de re geering van kwade trouw in zake de rege ling der parlementaire werkzaamheden en nam hare toevlucht tot obstructie. Sir Henrv Campbell Batmerman wees do beschuldigingen van kwade trouw af en verklaarde, dat de regeering vast besloten was niet toe te geven in eene zaak, waarin zij meent volkomen gelijk be hebben Volgens een later telegram is de verga dering gesloten na eene onafgebroken zit ting van 21 uren. De langdurige zitting van het lagerhuis, waarvan onder de telegrammen melding ge maakt. wordt, is een gevolg van obstructie der minderheid, waarvan de roden aldus vordt opgegeven De eerste minister Campbell Bannerman heeft als leider van de werkzaamheden eenige wijzigingen in het reglement van orde voor gesteld met betrekking tot de artikelsge- wijae behandeling van wetsontwerpen. Vol gens het thans heerscliende stelsel, vindt die behandeling voor het meerendeel van do re- geeringsontwerpen in de volle vergadering van het huis plaats; volgens de nieuwe orde van zaken, zouden alle wetsontwerpen met uitzondering van de fiuancieele en die van bijzonder gewicht voor artikelsgewijze be handeling naar bijzondere oommissiën ver wezen worden. Londen, 21 Maart. De suffragettes, die gisteravond in hechtenis werden genomen, zijn veroordeeld tot boeten, afwisselend tus schen 1 en 2 p, st„ hij wanbetaling te ver vangen door gevangenisstraffen van 14 da gen tot één maand. Allen besloten gevan genisstraf te ondergaan. Denemarken. De Deensche Rijksdag heeft een wetsont werp aangenomen tot vervanging van alle nog gebruikelijke maten door het tiendeelige stelsel. Tot nog toe golden o. a. als lengte maten de voet (31.4 c.M.) en de el (van twee voet), als vlaktemaat de ton (55.16 A.), als inhoudsmaten de pot 0.97 L.) en de graanton (1.39 H.L.). Rumenitt. Wccnen, 21 Maart. De bladen dcelen mede, dat de Rumeensche grensstad Mi- haeleni stormenderhand door de boeren is ingenomen, en dat de geheele bevolking is gevlucht. Ook de stad Roman is in gevaar. Eenige duizenden boeren zijn op weg naar Jassy, waar intusschen militaire versterkin gen zijn aangekomen. Weenen, 21 Maart. De bladen van Buka- rest berichten, dat het boerenoproer zich uitbreidt. In Moldavië is de stad Dorokoj ge plunderd en in brand gestoken door do boe ren de bevolking is gevlucht. Bij Cucutina heeft een gevecht plaats gehad tussclien Hongaren en de troepen 4 personen werden gedood en 30 gewond. Te Belfostie is een gevecht gevoerd tusschen boeren en soldaten, waarbij 14 boeren worden gedood. Hot dis trict Fockchauon verkeert in opstand; het dorp Culifo is geheel verwoest. De onlusten, die in Ruimendë zijn uitge broken, schenen volgens de eerste berich ten een bepaald ant-i-semietisch karakter te hebben. Het blijkt echter, dat zij hoofdza kelijk van economischen aard zijn en voort vloeien uit den in den laatsten tijd steeds klimmenden nood van de boeren. Het kleine grondbezit lijdt- in vele opzichten onder de zelfde kwalen als in Rusland. De boeren zijn dooreengenomen nog niet voldoende uit gerust voor eene intensieve bewerking van den grond zii zijn ook afkoerig van nieu wigheden. Bij de wijze, waarop zij hun be drijf uitoefenen, is het eigen bezit niet voldoende voor henzij pachten er land bij van de grootte grondbezitters en betalen de pacht dioor atboidEOierbij komen ern stig© verkeerdheden voorde boeren zijn in handen gevallen van woekeraars. Ook de „landhonger" 9peelt nu een grootte rol, om dat de aanwijzing van moer bouwland aan de onwetende klassen wordt voorgesteld als het eenige geneesmiddel voor alle kwalen. Wanneer de massa's in beweging geraken, dan richt hunne woede zich in de eerste plaats tegen de Joodsohe kooplieden en ne ringdoenden in de kleine stodc-n. Blijkens een bericht uit Bukarest aan do Köln. Ztg. nemen do o-n'lusten in Mbldavië een ernstig karakter aan en hébben zij zich over een grooten omtrek uitgebreid. De boe ren rotten in massa's samen en trékken naar de steden om daar de Joden uit te plun deren In vele gevallen is hun dat ook ge lukt, en het is ook reeds tot botsingen met de troepen gekomen, waarbij talrijke dooden en gewonden zijn gevallen. Ook daar, waar de troepen de boeren uit de steden verdre ven hebben, bestaat het gevaar, dat de boe ren zich tot de groote grondbezitters zul len wenden en do goederen van decen zul len verwoesten. Door de uitgebreidheid van het gebied, waarover de opstand ziali uit strekt, zijn de troepen in do na-astbijgélegen garnizoenen niet voldoende om hen te on derdrukken de regeering heeft dan ook be sloten 30.000 reservisten onder de wapenen te roepen. Daaruit blijkt, dat de regeering den toestand zeer ernstig opvat en besloten is met grooten nadruk te werk te gaan om de orde te herstellen. Ook in Bukarest. hebben studenten en an dere on rustic© elementen beproefd onlus ten te verwekken, en het ingrijpen van de troepen en de bedreiging te zullen schieten is noodig geweest om grove verstoringen van do openbare orde te verhoeden. Rutland. In den Rijksraad is, nadat minister-presi dent Stolypin de regeeringsverklaring liad voorgelezen, eene door het centrum inge diende motie aangenomen van dezen inhoud „Do Rijksraad is ten volle bereid mede te werken tot de uitvoering der plannen en maatregelen van de regeering, die onder ver wezenlijking van de besluiten van het hoogste gezag, die een nieuw leven in het land wek- j te, zullen strekken tot welzijn van het volk, j en gaat over tot de orde van den dag. De rede, die minister-president Stolypin j in de rij ksdcema hield aan het einde van ran C. N. «n W. M. WILLIAMSON. Naar hst Amtrihaanteh 25 DOOK MITBODW HEUVBLINCK. Ik dacht onderwijl aan Poe s Decent in to the Maelstroem" en toen ik d5it later tegen B'réwn zei, bleek hij: 'het gelezen te hebben. Hij had de auito volkomen1 in zijn macht en stuurde haar precies waar hij kaar hebben wilde. Wij waren in een oogenbliik beneden ten minste dat leek zoo; en \veer in de heldere, smalle straten komend', was het- mij of ik uit een vreemden droom ontwaakte. Drie minuten later stonden wij voor de deur van het- hotel en ik vroeg me werkelijk af of ik gedroomd had. Brown," zei ik, „ik heb ©ems geeegd dat je een loeren engel was, maar nu geloof ik dat je een grijs wollen genius bent. Dit -was de heerlijkste morgen van mijn levenmaar je moet me zeggen hoeveel je dien custos gegeven hebt, dan zal ik liet je dadelijk te rugbetalen." Nog glimlachend trok hij zijn wenkbrau wen samen en antwoordde nadelig: „'t Was mij ook een heerlijke morgen, juffrouw, maar mooie gaat er half af als u 't niet zoo laten wil. Het was ,maar een paar francs en u geeft mij zulk een goed salaris, dat ik het bost betalen kan. U is altijd zoo goed, dat ik zéker weet dat 'liet u spijten zou imiij1 te grieven." Natuurlijk zou het mij spijten, dus kon- ik niets meer zeggen, niet waar? Toch zou ik het vóór deze .wondervolle reis met den motor-wagen vreemd gevonden hebben, zoo iets van mijn bedEende aan te nemen. Vadertje, .ik 'begin one wel een beetje 'be zwaard te gevoelen over mijn lange blieven, en bij elke nieuwe alinea, (voornamelijk bij wat ik mijn „beschrijvende gedeelten'" noem), 4$uk ik „zou het hem niet vervelen Ik zal u ons dagelijksch programma maar niet in bizonderkeden meedeelen, maar al leen zeggen, 'dat ons heele .bestaan zich con centreerde in het bezoeken van kasteelen. Deze: streek langs de Loire lijkt wél een too- verlan'd, waar ieder een kasteel bezat, of ten minste een adëlijk verblijf, dat meer had van een versterkten 'burcht dan van een een voudige woning. Of je de rivier op of af kijkt, op eiken heuvel iie je een kasteel, waaraan genoeg historische herinneringen verbonden zijn om er een dik boek mee to vullen. Het is een wondei' dat de revolutie ze alle zoo ongedeerd heeft- gelaten. Maar dat schijnt toch zoo, en als er bij; zijn, die vele herstellingen hebben ondergaan, dan is dat zoo uitstekend gedaan dat ook de sclieipst- ziende pogen or door bedrogen worden. Als ik kon wonen in een van de kasteelen die hier te bezichtigen zijn, da-n zou ik Che nonceaux kiezen. Wij; reden er heen op dén dag van den Toren, zooals ik dien dag in mijne herinnering noem, op onzen weg naar Tours. U behoeft dien wensch van mij niet te onthouden, vadert-je, om te trachten het te koopen, want dat heeft een ander al ge daan. Maar als u ergens een rivier weet-, zoo liefelijk als de öher (een zeer geschikte naam voor de kleine dochter der Loire, waaraan o-f eigenlijk waarover Ohenonceaux staat), dan mag n daaraan zoo'n kasteel voor mij bouwen, en daarom zal ik u in algemeene trekken beschrijven hoe het er uit-ziet. Ja, hoe ziet het er uit? Het met. ietts te; vergelijken is even onmogelijk als het geven van een vast© plaats en een naam aan een luchtspiegeling. Niet dat Ohenonceaux een luchtspiegeling is, integendeel het bestaat werkelijkmaar het laat in den geest een even liefelij-ken en vagen indruk van beval ligheid en vroolijklieid achter als die eigen aardige Fransche Chansons, welke mij1 op een zomeravond zoo graag bij de guitaar h-oort- zingen. Ik weet zeker dat, al was het 1 mij niet gezegd, ik als bij intuïtie gevoeld zou hébben dat het- gebouwd moet- zijn om 1 een sdhoone, grillige vrouw te behagen. Als zulk een vrouw den vorm van een -huis kon aannemen, zou zij- er uitzien als Ohenon ceaux, en de verandering zou niet in haar nadeel zijn. Misschien is Diana van Poitiers 1 niet de geschikte persoon om do sympathie te wekken van een welopgevoede jonge dame 1 als de dochter van Chauncy Randolph, maar ik k$n toch niet nalaten haar te beklagen, omdat die afschuwelijke oude heks van een Catharina de Medicis 'haar het kasteel reeds ontnam toen Hendrik II nog nauwelijks be graven was. Watt moet Diana die de plaats liefhad, wel gevoéld hebben, als zijl zich de norschc Catharina in 'haar eeuwigdurende zwarte japonnen voorstelde, haar plaats in nemend in haar fraaie vertrekken! Wij za gen die kamers, want wij waren er juist op een dag dat het kasteel ook inwendig bo zichtigd mocht worden (Brown bad -het zoo geschikt) en de knappe millionaire, wier eigendom het is, hebben genoeg verstand en I piëteit 'bezeten omi alles zoo te'latten als liet was, tenminste raooals het ten tijde van Ca tharina was. En het gevoel van afschuw dat je vervult bij de gedachte aan die slechte j vrouw, kan je verdrijven door je het beeld voor den geest te roepen van de lieve, kleine 1 Maria Stuart, die zingend als een leeuwerik in deze zalen en in den tuin de gelukkigste dagen -haars levens sleet Je kunt je niet- voorstellen dat Catharma's sombere, mtrigeerende geert tevens genoeg scheppend vermogen bezat om iets schoons voort te brenger. Toch moet hot- zoo ge weest zijn, want anders had zij het plan niet- kunnen ontwerpen voor de galerijen, die als een brug de Cher overspannen en het oor spronkelijk gebouw irn-et Iden anderen oever verbinden. De-ze 'brug heeft twee verdiepin gen, d'ie bestaan uit lange gangen met on telbare vensters, waardoor een gr oen-gouden netwerk van licht en schaduw over do vloe ren en wanden geworpen wordt, wat een praChtdg effect teweeg brengt. Terwijl ik daar liep, riep ik de geesten op der verdwe nen koninginnon en prinsessen „de lieve gestorven vrouwen" turende naar bet- goud dat daar placht noer te dalen en aan haar schouders tc blijiven hangen." Och, de aanbal'ng is verkeerd, maar (dat is tante Mary's schuld, want- zij leest- hardop in haar gids over Rousseau on -nog veel meer andere groote mannen, d'Lo Chenonceaux 'bezochten, toen liet- aan do familie Dupin beh-oorde; maar die tijd is betrekkei ijk kort geleden, waarom ik er minder belang in stél. Alleeii wat. plaats greep vóór dé dagen va.n Karei IX sdhijnt mij op Ohenonceaux de moeite waard. Tours zag er op het eerste gezicht erg be zadigd en grauw uit, na Chenonceaux, waar van het luchtige, heldere 'beeld mij- geduren de onzen .rit voortdurend voor oogen zweef de Het- schijnt wol dat we altijd aan de ovorzijide dér rivier zijn en over lange brug gen moeten gaan om de plaatsen te berei ken. waar wij heen willen. Ook te Tours was dit net geval en de brug was bizonder lang en zeer fraai. Maar het- was avond, j schemerig en erg koud, en ik geloof niet dat ik er op gelet zou hebben, als Brown niet 1 gezegd had, dat Balzac haar „ecu van de j schoonste monumenten van Frankrijk noemde. Een paar minuten later, aan den ingang der stad, zagen we twee spookachtig© witte beelden glinsteren op een ru/iim, groen plein. „Dat zijn Rabelais en Descartes, d© twee beschermgeesten van dit deel van Frankrijk, juffrouw," zei Brown. On der tusschen waren wij er reeds vootbijmaar ik draaide mijn hoofd zoover om, ten einde ze nog eens te zien, dat mijn nek er pijn van deed. Heeft - u wel eens opgemerkt dat de meeste dingen in het leven, die de mensohen je als merk waardig aanwijzen of die je zelf bizon- der graag wilt zien, altijd achter of op zij van je zijn, als ware hét er op toegelegd je den meest mogelij kon last- te bezorgen? Hot I schijnt dat er altijd „een moraal" in moet zijn. zooals Alice's hertogin zou zeggen. Word vervolgd.

Amersfoortsch Dagblad | 1907 | | pagina 1