"binnenland. dezelfde meerderheid werd aangenomen IK- zitting werd daarna geslotende vol gende vergadering zal Maandag a. s. plaats hebben in het Taunache palei» Marokko. Een bericht van Havas uit Tanger houdt in, dat volgens tijdingen uit do beste bron Raisuli Taseroet heeft verlaten en zich met 50 kameel ruiters heeft aangesloten bij den pretendent it» do buurt van Seloeau. Het goed van Raisuli is aangekomen in Zainia Leghman. waar de kaid El Bar hem zijne hulp heeft beloofd. Oost-Azië. Volgens een bericht uit Oharbin is de be velhebber van het voreenigdo Mandsjoerijsche korps den 21en dezer naar Petersburg ver trokken. Daarmee kan do ontruiming van Mantisjocrijo als volbracht beschouwd wor den. In Charbin is nog slechts een bataillon achtergeblevendat eerstdaags ook huis waarts zal gaan. Een bericht uit Tokio klaagt over do grooto stijging van de prijzen der levensmid delen loonen en huren, die van den oorlog togen Rusland het gevolg gev.-eest is. De vreemdeling leeft thans bijna dubbel zoo duur in Japan als zes jaren geleden, om van o? goedkoope tijden voor den Chineeechen oorlog volstrekt niet te spreken. Vleesch, eiren en groenten zijn weeldeartikelen ge worden. Do huren, zoowol voor Eurepoe6che a-s voor Japanecho uiz. worden van jaar tot jaar hoogor gesteld. 11 huis, dat voor 1") jaren 40 mark jier maand kostte, is nu r.iet meer voor 100 mark te krijgon. De vreemdelingen lijden het meest onder deze stijging van de prijzen, omdat vooral de in voer uit den vreemde belast is. Maar ook de inlanders klagen. Do koopkracht van het volk is verminderd Het meest, verdienen tegenwoordig do kleerenhandelaars, omdat de veteranen uit den oorlog bij hen een groot, deel van de gelden besteden, die de staat hun als waardeering van hunne in den oorlog bewezen diensten heeft uitgekeerd Chili. Do Chileense he regeering heeft besloten eeno verandering te brengen in het pro gramma van den vlootbouw en het bouwen van groote schepen uit to stellen ten gun ste van het bouwen van kleinere. Verder is zij van plan in Talcahuano een do>k te bou wen, dat in staat zal zijn schepen van 18,000 ton op te nemen. Zuid-Afrik*. Pretoria, 22 Maart. De twee huizen van het parlement hebben een reglement op de in de kolonie verblijf houdende Aziaten aan genomen, waarbij de rechten van de in Transvaal wouend© Britsch-Indiërs zijn be perkt. Dit besluit is niet zonder beteekenis, omdat daarbij niet wordt gelet op de hande ling van de rijksregeering, die oeuige maan den geleden het bestaande reglement buiten gebruik stelde, gedeeltelijk ten gevolge van de krachtige oppositie van de Indische kolo nie. De hooge commissaris heeft voorbehoud gemaakt betreffende de bokrachtig'ng van hei reglement door den Honing. In het debat verklaarden do woordvoerders van de opposi tie, dat zij m deze zaak bereid waren tot hartelijke samenwerking met de regeering. Het parlement heeft zijne z'ttingen verdaagd tot 14 Juni. Allerlei. vTe Dover in den Staat Delaware is een kind van vier jaar door schurken opge licht. met het doel het tegen loegeld aan de familie terug te geven. Toen dit bekend werd ontstond in Delaware zoo groote op winding onder de bevolking, dat de ontvoer ders niets meer van zich durfden laten hoo rei). Ta' van particulieren zijn aan het zoe ker. Do staat Delaware heeft reeds duizen den guldens besteed aan nasporingen naar liet. vermiste kind. vDezer dagen verongelukt© do jonge New Yorksahe advocaat Israël Ludlon, met zijn door hem zelf uitgevonden vliegtoestel bij een opstijging door hem in de nabijheid van Palm Beach in Florida ondernomen Ludion had het. vliegtoestel door twee automobielen op sleeptouw laten nemen en manoeuvreerde ter hoogte van ongeveer 80 nieter, toen plotseling de machine weigerde en de koene iuohtschipper hals over kop ter aarde stortte. Ernstig aan den ruggegraat gewond werd hij ojigenomon en in oen extra wagon naar Now-York getransporteerd. Ge durende de reis gaf hij edhter reeds den geest Ongeveer eeu jaar geleden, op Paasch- maandag was Ludlon reeds een ernstig on- geva' met zijn vliegtoestel overkomen, waar door hij wekenlang aan zijn bed werd ge kluisterd Eerst enkele maanden geleden was hij weer met nieuwe proefnemingen be gonnen De Staatscourant van Zaterdag 23 Maart 1907 bevat de volgende Koninklijke besluiten op verzoek eervol ontslagen B. Ypkema Kzu not aris te Hol werd benoemd tot notaris te 's Gravenpolder II W. Neervoort, candidaat te Middel- burg tot politie-conumissaris te Wageningen A J Heuf, inspecteur van politie te Rot terdam bevorderd tot opzichter der land^gebou- wen 2e kl. Th. J. Timmer, thans idem 3e kl op verzoek eervol ontslagen als officier vin gezondheid 2e klasse op non-activiteit C J. P. Pické, en is hij benoemd tot reserve officier van gezondheid 2e kl. overgeplaatst, bij den generalen staf de kapitein J. C. C. Tounet. van de artille rie staf benoemd bij de artillerie tot kapitein de le luitenant J. II. Deddes, op non-activi teit benoemd tot majoor-magazijnmeester te Utrecht de kapitein J. L. van Houkelom, van het le reg. veld-artillerietot maga zijnmeester te Woerden de kapitein N. C. K L&sonder, van het 3e regiment vcsting- auilleriebij het 3e regiment vestdng-artil- lene tot kapitein de le luitenant A G. Land aai. van het le reg. tot le luitenant de 2- luitenant H. J. van der Grinten, van liet korps. verlof verleend tot het aannemen der versier- M'len van ridder van het Legioen van Eer, hem door den President der Fran*che Republiek ge schonken, aan mr. Th. Stuart, advocaat en pro cureur te Amsterdam benoemd tot kantonrechter-plaatsvervanger in het kanton Gulpen, H Beekman, ontvanger der directe belastingen en accijnzen te Gulpen pensioen verleend aanmr \V. R. Op ten Xon.t f 3000: J W van Zwicten f412; mr. K Klein f 1550 toestemming verleend aanTh. H Klink hamer. burgemeester der cemeente Berkenwou- de, 0111 tot 10 Dec. 1909 te Moordrecht te wo nen B. Koker Jz.. burgemeester der gemeente Krimpen aan den LTssel, om tot 1 April 1908 te Capelle aan don IJssel te blijven wonen C. J. Sterk, burgemeester der gemeente Stad aan 't Haringvliet en secretaris der gemeente Bom mel. om 111 laatstgeinelde hoedanigheid tot 1 Febr 1908 te Stad aan 't Haringvliet te blijven wonen A. de Klerck. secretaris der gemeente Veei.endaal, om tot 1 Mei 1910 te Rhenen te blijven wonen. D«-lt«iytsr.h*rtf «uiting. Z. K. H. de Prins der Nederlanden heeft gistervoormiddag ten kwart voor 12 ure eene commissie ontvangen van hot na tionaal comité ter herdenking van het 300ste jaar der geboorte van De Ruyter. ten einde Z K. IIals Beschermheer van dat comité persoonlijk t© bedanken voor de hulp, don steun, de aanzienlijk© financieele bij drage en het aanvaarden van het eere-voor- zitterschap. Zich hiervan gekweten hdbbende, bood de deputatie bovendien den Prins aan 1de oorkonde der stichting van het Fonds voor de De Ruyter-medail le2. een exemplaar van de door Z. K H. goedgekeurde statuten van genoemd fonds3. de De Ruyter-me- daille in zilver. Daarna is de commissie ten twaalf en eon kwart uur bij H. M de Koningin 'toegelaten, teneinde de De Ruyter-medaille in goud aan Hare Majesteit aan te bieden. De herinneringspenning bestaat uit ©en langwerpig-vierkanten plaque, aan d© ©ene zijde vertoonende het beeld van De Ruyter bijna ten voeten uit. met het wapen van den zeeheld daaronder. Op de keerzijde is gegra veerd een lauwerkrans boven een tombe. Te 1.32 vertrok gisterenmiddag een extra-trein van Hol'. Spoor voor Hr. Ms. staldepartement naar Amsterdam. Het gevolg waarmede Z. K. H. de Prins heden bij de De Ruyter-feesten te Vlissingen vergezeld wordt, is nog ©enigs zins uitgebreid en zal, naar wij nader ver nemen. thans bestaan uit: Vice-admiraal Ellis, adjudant i. b. d. van H M. uit de beide adjudanten der zeemacht van Z. K. H. de luitenants ter zee le klasse jhr. Hooft Graafland en ba ron Van Asbeck. Te Amsterdam. Te 10.17 kwam de Kon. trein te Amster dam aan, begeleid door den inspecteur Sar iemijn. Aan het station stonden vele autori teiten den trein op te wachten, o.a. de di rectie der Hollandse he Spoor, de Kamer- heeren Tvndall, Röell, en de burgemeester, die allen door H. M. werden aangesproken. De Koningin-Mbeder onderhield zich even eens met do autoriteiten in de Kon. wacht kamer. Langs het Damrak reed de stoet, door honderden toegejuicht, naar het Paleis, waar de muziek het Wilhelmus speelde en het carillon vaderlandsahe liederen. Eene groote menigte begroette de Koninginnen hartelijk. Eiven later ging men kerkwaarts, waar tal van hooge genoodigden zich reeds verzameld hadden Het orgel speelde bij het binnentreden het Wilhelmus. De heer Bodssevain hield in de kerk de volgende rede: Een kracht wekkende gedenkdag zoo be gon 9pr. beurt heden het. hart omhoog van geheel het Neder!andlsche volk., maar wordt toch in de eerste plaats dankbaar en met den diepsten eerbied gevierd, zoowel door alle reclitstreeksche afstammelingen van den groot en admiraal, die in ons midden leven, als door dien anderen erfgenaam zijner glorie, de zeemacht van den Staat, waartoe zeer zeker ook behooren onze gezagvoerders en varensgezellen ter koopvaardij, onze schip pers en loodsen, de mannen van onze red dingsboeien en de visschera van ons strand. En ook in deze één zich gevoelend met Haar volk en haar Marine is de Koningin van Nederland, en met Haar onze Koningin- Moeder, heden opgegaan tot deze gewijde plaats, waar De Ruyter's tombe rijst, om te herdenken wat het vaderland te danken heeft aan den nobelen vlootvoogd, die te zaa.111 met Willem de Derde van Oranje het vaderland gehandhaafd en gered heeft. Hoe goed, hoe goh ooi overeenkomend met De Ruyter's karakter en christelijk leven is het, dat wij hier, in 't hoog gebouw aan God gewijd, bijeenkomen om met gewijde muziek en dankbare woorden te vieren de 300ste verjaring van zijn geboortedag. Deze kerk is de ware plaats om hem te herdenken. En dit niet alleen omdat zijn stoffelijk over schot hier rust! De eerste woorden door hem geschreven als gezagvoerder in 's lands dienst waren „Ik zal mij als een eerlijck capetyn in inyn harte godraghen, in de hope dat God het werek, daer wy om uit sijn geeonden, sal segenen tot eere van ons lievo Vader- landt Hij was door prins Frederik Hendrik „den stedewinner", wien het volk naden overgang van Den Bosch ..een zegeboog bouwde van gebogen harten aangesteld als schout-bij- nacht van het eskader, dat in 1641 gezon den werd om Portugal tegen Spanje te hel pen De Prins had in zijn legerkamp te Offe- len den lastbrief onderteekend, waarin met voorbijgang van oudere bevelhebbers een koopvaardijschipper, die nog nooit in 'elands dienst geweest was, tot vlootvoogd werd aan gesteld gelijk de Prins schreef „wegens den roem ziiner kennis en onverschrokken heid". De jonge man bewees dat do Prins de heerschersgavo bezat kloeke mannen te kun nen onderadheiden. 0. durven wij toch steeds verantwoorde lijkheid laden op gewillige jonge schouders! 't Is de ©enige last die niet drukt maar verstrekt Spr. schetste hierna de voortreffelijke qua- liteiteu van De Ruyter als vlootvloogd en dieus sympathieke persoonlijkheid. ..De Ruyter.. zeide Spr., „maar dat is Holland op zijn breedst, en grootst en hoogst Hij was het type zelf van den echten Ne derlander. Onafhankelijk, vrijheidlievend, eenvoudig en godsdienstig Zij godsdienst, diep gevoeld, eenvoudig en oprecht, was zijn steui en bezieling. Het zeevolk van ons strand was ten allen tijde godsdienstig van aanleg. De spreuk on zer visschers was steeds die van de kloek» Biskayers „de 2ee leert bidden!" Maar de grootste van ons zeevolk was De Ruyter. Want terwijl alleen lange levenser varing een jonge, onstuimige natie leert dat verdraagzaamheid en vrijheid tweelingen zijn, was deze geloovige Christen zijn tijd vooruit Hij was verdraagzaam jegens iedereen slechts voor zich zelf gestreng' Bij alles wat hem overkwam gaf hij God dank en eere. God was de rotssteen zijner sterkte en zijn toevlucht. Voorwaar wie zijn leven leest wordt met kinderlijken eerbied vervuld voor het ernstig gebedsleven van Beste Vaer. Daar staat hij dus voor ons, een teonbeedd van republikeinsche sereniteit, mannelijk© deftigheid en eenvoudig, onwankelbaar ge loof Voor hem was roem als hot spattend schuim van don golfslag door den boeg van zijn admiraalschip gewekt. „Ik wil wel, zeide hij, van niemand ge noemd noch opgehaalt worden, als ik slechts mijn gemoedt mag voldoen, en mijn orders wel uitvoeren. Altijd eenvoudig Als men hem eens vroeg of hij het niet verschdi'kkelijk vond al die zeegevechten mede te maken, antwoordde hij- ,,'t Is wel heet, maar 't gaat haast over!" Plicht was zijn kompas. We weten het, men behoeft niet groot en sterk als zedelijk mensch te zijn, om een ge boren gebieder dei- victorie te wezen. Maar tevens kan niemand ontkennen, dat zedelijk karakter de grootste macht ter wereld is. En ziet. De Ruyter's reine eigenschappen redden het land. Zijn nederigheid, zijn wei nige eerzucht, zijn eenvoudige godsvrucht, de gestrengheid van zijn levenswandel maakten dat de Hoogmogenden hem eerbiedigden en vertrouwden, terwijl ze nooit zijn eerzucht vreesden, en ze maakten dlat burgerij en zeevolk hem begrepen, liefhadden, op de handen droegen Hoe temperden zijn verschillende gaven en krachten elkander, waardoor samenwer king van allen verkregen *rd tot dienst van het vaderland. Want ©en vlootvoogd moet zijn een goed tacticus, een goed strateeg, een goed disci plineerder. Door kennis en kracht van karakter was hij alle drie. Het samenvoegen van geheel de vloot om daarmede de vijandelijke linie te doorbreken en dan een groot deel van eigen macht tegen een klein deel van den vijand aan te voeren was steeds zijn meesterzet. Men denk© zich de hachelijke moeilijk heden van bij wisselenden wind een vloot van zeilschepen in verband te houden Al die bezwaren en gevaren werden over wonnen. Want De Ruyter was een zeeman van bui tengewone bekwaamheid. En tevens was hij een goed disciplineer den Dit was onontbeerlijk. De Ruyter had te doen met twee soorten weerbarstigenen wel met te dapperen, als Cornells Tromp, die uit de linie liepen om den vijand toch maar te vlugger te lijf te gaan, en de laffen of onhandelbareu, die er om een andere reden uitliepen. Door zijn karakterkracht verkreeg hij die al te onstuimig» helden der zee eindelijk in het vlootverband. Ten laatste bleef ook held Jan van Brakel op zijn postDe geest van cp eigen hand te vechten was gebroken. En door zijn discipline heeft onze groote admiraal eveneens een einde gemaakt aan het wegloopen uit de linie door zwakkelin gen. Hij was een hervormerhij brak met. een verouderde wijze van vechten! Hij was oen vormer en bezieler van zee helden. Hij won zijn zeevictories niet in de eerste plaats met schepenmaar met mannenSlagen worden gewonnen en ver loren niet door werktuigen, maar door hen di© ze besturen. Het was als met 's lands gebrekkige instellingen en het losse Staten- verband. Het kwam aan op het gehalte van regeerders, van vlootvoogden en zeevolk. Ge brekkige instellingen en onvoldoende sohe- pen kunnen minder kwaadals het land maar over mannen als Do Ruyter beschikt! Dit toonde hij als hij 's lauds vloot aan voerde. Want hij had door zijn genie het werktuig, hem door den grooten raadspen sionaris Johan de Witt in handen gegeven, gebracht tot een graad van volmaaktheid, die het onoverwinnelijk maakte. In den zee slag bij Kijkduin vinden wij alles in den boogsten graadvoorbeeldige aanvoering, voorbeeldige samenwerking der onderbevel hebbers, voorbeeldige bekwaamheid der kapiteins, voorbeeldige bekwaamheid der matrozen Doch wie waren de bezielers en aanvoer ders? Twee heldende een op zee en de an der op het land. De Ruyter en prins Willem III. Zonder den een begrijpt men den ander niet. Want beiden hadden dezelfde krijgs leuze! en deze was: Aanvallenaanvallenen nog eens aan vallen Door De Ruyter als door de meeste zee lieden van do 17e eeuw werd gehandeld in den geest van het woord door Coen gespro ken „Despereert nimmer," en van Tromp's woord: „Het zal waarachtig wel gaan!" Zij vroegen nooit tegen hoeveion het ging, doch zij gingen den strijd aan, vast- besloten te overwinnen of te sterven. En meestal be haalden zij de overwinning! Dit is voor mij de oorlogles van onze 17e eeuw! En ziet, deze helden leuze was ook die van den jongen legerbevelhebber, die aan de landzijde Nederland beschermde. Ja, ze zijn trouw geweest aan hun reuzen taak, en zo hebben in stand gehouden hun volk en zijn vrijheid, die prinsen, van prinse lijke piinseu de zemen Toen Fransehen en Britten op ons los stormden, waakten de Prins en De Ruyter! De man van 't volk waakte op zee'... Oranje waakte aan de grens! o heerlijk» samen werking vau groote krachten Hoi.- de vereenigd Fransch-Engelsok© vij and van de kust was gejaagd, en de zee vrij werd gemaakt voor Nederland, gaf Spr. weer in een meesterlijke en boeiende schil dering van den zeeslag bij Kijkduin den ontzaglijksten strijd die 's Lands Vloot ooit heef- gestreden. Hoe bericht De Ruyter de glansrijke over winning aan de A'lgemoene Staten „Ik dank den Al macht igen God, mij en den mijnen de gelegenheid te hebben willen geven, om zee te kunnen behouden, en onze zeegater. voor de verwacht wordende sche pen vrij en open te stellen." Toen het gebulder van het geschut ver nield had, dat het lot van het vaderland daar ginds op zee beslist werd, werden in Amsterdam en dc Noordhollandsche steden de klo-kken geluid, em duizenden van alle gezindten snelden naar de kerken, waar met diepe beweging der gemoederen gebeden werden gezonden tot den troon van den Almachtige. Maar ook nauwelijks was de mare der verdrijving van den vijand en het kloek stand houden van 's Lands vloot ver spreid, of dankgebed steeg op uit alle har ten Alom k'lonk klank van torenklokken hoog steeg het dankgebed uit- al de kerken van het land achter het duin... uit binnen kaaners, waar de moeders knielden, rees snikkend stamelen van gebedenhoog steeg d< jubelzang niet klank van orgels op O God, wij loven u! II:; land was gered door ,,"t kleen hoop- ken" en zijn grooten admiraal. Weldra werd met Engeland de vrede gesüioten,, die meer dan oen eeuw gehandhaafd werd. Well een les is dat heldenleven van De Ruyter voor ons Om het vaderland te verdedigen zijn noo- dig geloof en hoop, tucht, oefening, plichts besef. karakter, taaie geestdrift, die vol- haraend steeds warm blijft, en de bijstand van alle zonen des lands. O, de wondere poëzie van het weerbaar maken van ©en klein volkEen voordeel en onderscheiding noem ik het te behooren tot een klein land, dat slechts verdedigbaar is door inspanning aller krachten. Ware ik niet overtuigd van de mogelijk heid ons vaderland weerbaar te doen zijn, zoolang De Ruyter's geest de leiders van ons volk bezielt, dan zoude ik nooit de zoo eervolle uitnoodiging hebben aangenomen hier te spreken. Weerzinwekkend toch ware het om, berustend in 't besef van eigen machteloosheid, ons te gaan versieren met de lauweren van hem, Jie nooit despereerde en me-', ,,'t klein hoopken" het vaderland ontweldigde aan de overmaohtigen. Maar als wij willen, dan kunnen ook wij Een volk wordt nooit oud. Elk nieuw geslacht verjongt het. De leiders van 't volk zijn zij, die gelooven in de kraoht en den moed van ons goede oude ras. Wij hebben geen zee-oorlogen te voeren gehadontbreken daarom de oud-Hol- landsche zeelui in ons midden? Zijn de hel den onzer reddingbooten, die 't leven weg werpen en dus 't loven winnen, den grooten voorvaders niet waardig? Slechts in Indië hadden wij te strijdenen ziet, Indië heeft getoond wat leger en vloot nog ver mogen. Het sterkst© in den menschzijn karakterhet sterkste in een volkzijn na tionaliteit, werden daar getoond. Wij hebben vóór ons het drama of het heldendicht van een onbekende toekomst. Die toekomst is in Gods hand. Dat denk beeld geve ons kracht, ervenals het bewust zijn dat De Ruyter's geest nog in ons mid den leeft. Die geest aan te moedigen, waar wij die ook vinden, is de best mogelijke hulde aan De RuyterZijn voorbeeld blijve tot ontwikkeling van volkskracht en weer standsvermogen leiden en die voltooien. On ze zonen te sterken, te vertrouwen, op hen verantwoordelijkheid te leggen en ze op te voeden tot fiere, weerbare mannen, zij in den naam van D© Ruyter onze taak en ons streven Dit is het nut van een ideëelen held voor een volk. De Ruyter is voor ons volk ge bleven een beweegkracht, een heldenkwee- ke- Ir hoewel© harten heeft hij gewekt zee- mans-geestdrift.volkomen toewijding aan hun eervol beroep... gedulld, moed, loyau- teitHij geeft ons nieuwe hoop, een ver jongd streven naai' eendracht, een hart brandende in ons door de vaderlandsliefde, di© kracht geeft om voor vaderland en Ko ningin niet. alleen te sterven, maar ook ne derig en volhardend zijn plicht doend, te le ven O, moge de herinnering aan De Ruyter's loven ons tot beweegkracht zijn „Wij gelooven meer dan icimand aan de kracht der stem, die uit zulke herinneringen tot den landzaat spreekt wij verwachten liefde voor het land en kracht ter zijner verdediging daar, waar de geschiedenis, de geschiedenis van haar schoon© zijde, ölk oogenblik als het ware zichtbaar den nako meling voor de oogen geschilderd is." Zichtbaar voor de oogendaar rijst de tombe van De Ruyter! Dat heldengraf spreekt tot 011s van zelf verzaking ter wille van het vaderland Laat die roepstem ons ten allen tijde on- wederst aan baar zijn Laa' ieder jong man, die zioh gereed maakt tol het scheppend, handhavend vre- de-werk, of op zijn tijd ou beurt in de borst weer var» 't land plaats neemt, deae ge wijde plaats bezoekenHij zal haar niet verlaten zonder een opwelling van verjongde vaderlandsliefde en van de edelste, reinste eerzucht1 1 Het a-cappella-koor van Avercamp zong toepasselijke liederen ..Wilt heden nu tre den" en „O, lieer, die daar des hemels ten ten spreidt Naar wij vernemen zullen heden bij de De Ruyter-pleohtigjheid i" de Nieuw» Kerk te Amsterdam de volgende vreeand» mogendheden vertegenwoordigd zijn Portugal, doorzijn gezant te 's Gra- venhage, graai De SelirGroot-Brittannie, door den gezant Sir Howard, met admi raal Sir Arthur Tanshawe en kapitein ter zee E C. Villiers; Duitschland, door: den gezani Yon Sobloezer, met den kapitein ter zee Van Zimmeren. (een zee-officder van Nederlandsche afstamming) en luitenant ter zee KemyBelgië, door den geaan't. baron Guiliaume; Spanje, door den gezant. José de la RicaDenemarken, door den gezant De G teven kop Castenskiold, met vice-ad miraal C F. Wandel en conferenaratQi H. HeideFrankrijk, door den tijdelijken zaak gelastigde der republiek, den heer Delvin- court Dv vreemde delegatiën zijn met verschil lende opdrachten belast. 111 het <Ooneertge/bouw te Amsterdam werdl lieden .middag een buitenewoon dank beeoch- tc bijeenkomst, gehouden. Ds. L. C. Schuilei- tot .Peursum. predikant der Ned. Herv. ge meente te Amsterdam hield 'hier een toe spraak voor afwisseling zong het kinderkoor van de Vereen iging tot Verbetering van den Volkszang onder leiding van den heer H. J. den Hartog een aantal liederen, met begelei ding van orchest, terwijl het orgel werd! be- sj>eeld door den heer ,S. Kroon. De spreker iverdeeldë zijn redë in vijf doe len I. De Zee; II. De Zeeheld III. De redder des vaderlands; IV. Het Einde; en VHet weldadig voorbeeld. Tusschen de ver schillende gedeelten in deed het. koor ziCh hooren Alvorens ds. SChuller zijn toespraak aanving, zongen de kinderen, begeleid' door het orchest, het „Lied van Nederland1" (van J. G. Nijik): Na. dezen zang zette men zich tot luistering naar den redenaar. Een daverend applaus dankte den spreker voor zijn boeiende, met geestdrift uitgespro ken rede. Het koor zong thans het. lied „Van een Zeeuwsche Jongen" (muziek van Bernard Zweers, woorden van Joh. H. Been) speciaal voor het De Ruyterfeest gedicht en gecomponeerd. Dc bijeenkomst werd 'besloten imet het. Wilhelmus, dat staande door allen werd ge zongen Het Haagsche correspondentie-burea-u meldt dat heden ter gelegenheid van de De Ruvter-feesten een zeer aantal ridderor den zullen uitgereikt worden. Tijdens het déjeuner heden ten Ko ninklijke paleize te Amsterdam, zal de stat in uziek der Koninklijke Marine, dit bijeen zijn opluisteren. Te Dordrecht zal de eigenlijke feestelijke hei denking van het derde eeuwfeest, van De Ruyter's geboortedag plaats vinden op 11 Aprii a.s. Het programma van dien. dag staat nog niet in alle deelen vast. Intus- scher is er in het. Schilderijen-museum een prenten-expositie, betrekking hebbende op het leven en werken van den grooten ad miraal, door mr. S. v. Gijn georganiseerd. D© keurige eri groote verzameling, welke de wanden in niet minder dan drie zalen beslaat, behoort denzclfden belkendten ver zamelaar toe. De De Ruyter-feesten worden te Arnhem gevierd gisterenavond met een lezing van den lieer H. Lauer, schoolopziener in het arrondissement Arnhem, voor de leden van den Nederl. Pret. Volksbond, Zondagmid dag ir. den Stadsschouwburg met een op voering van „VKssinger Macbiel" van A. Rruijn te Bergen -op-Zoomdoor een kin derkoor, onder leiding van mevr. Hopman Kwast uit Amsterdam. Verder worden aan een aanital leerlingen van openbare lagere scholen herinnerings-hoekjes uitge red kt. Zondagavond a.s. zal te 's Hertogeniboeah. o.a de voorgevel van het deftige raadhuis prijikei; met eene gasilluiminatie Bestovaer De RUYTER 1607 24 Maart 1907. Het programma voor< de De Ruyter-her- denking te Enschedé is als voflgt12 uur. Muziek op den toren. 2^3 u. Luiden der klokken. 3 u. Uitvoering der cantate van Van 't Kruys, door ongeveer 450 personen, onder leiding van. den heer H. B>. Roete- ring Schünlau, op de markt, bij slecht weer in de zalen van het Volkspark, 's Avonds 7 uur Fakkeloptocht, met muziekkorpsen, door een 20-tal straten. Van rijkswege is toestemming verleend tot he' tentoonstellen vau de belangrijkste stukkeu uit het archief van Midhiel Adr. de Ruyter, op de tentoonstelling van his torieprenten, welke gisteren .in den Haag se hen Kunstkring is geopend. De vereen iging, „Het Nederlandsche Zee wezen" heeft ter gelegenheid van de herin nering aan den 300. geboortedag van De Ruyter haar halfmaandelijksche orgaan ge heel gewijd aan den zeeheld. liet bevat verschillende belangrijke arti kelen o.a. „De Ruyter en onze toekomst", door dr. T. Colenbrander,,Dio Ruyter als mensch" door O. van Lennep; „De Ruyter als strateeg en als tacticus'' door H. J. Bol- dingh; „De Ruyter als Groenlandvaarder", door W. D. H. baron van Asbeck, alsmede een veertiental beschouwingen over De Ruy ter van binnen- en buitenlandsche zeeoffi cieren (Engeland, Vereen. Staten, Zweden Nederland, Denemarken.) Verder zijn opgenomen o.a. twee brieven van De Ruyter cu een cantate ,,M. A. do Ruyter", woorden van P. Landsman. Deae aflevering, versierd met een groot aantal platen en een in kleuren uitgevoerd wapen van De Ruyter, volgens den Deen- 8ohen Adelsbrief van 1 Augustus 1660, is een mooie aanvulling van de lectuur dezer dagen over De Ruyter verschenen. Ter gelegenheid van de Do-Ruyter- hulde verscheen in het genealogisch, heral disch archief te Rijswijk een fraai in linnen stem pel ba nd gebonden werk en versierd met 6 platen, getiteld: „Het voor- en nage slacht van Michiel Adrszn. de Ruyter", be werkt door A. A. Vorsterman van Oyen. Het leert de bijzonderheid dat ruim vier honderd afstammelingen van den grooten zeeheld nog onder ons voortleven, natuur lijk liet meerendeel in ons land, doch ook in België, Duitschland, Frankrijk en Ne- derla ndsch-Indië Het gemeentebestuur van Vlissingen heeft

Amersfoortsch Dagblad | 1907 | | pagina 2