1*. 969. Dinsdag 2 April 1907. BUITENLAND. FEUILLETON. De Kranige Chauffeur. 9"* Jaargang. FOORTSCH DAGBLAD ADOIf If 1MBNT8PRIJS Per 3 maanden v®or Amersfoort f 1.85. Jdom franco per poet1.75. Afzonderlijke n>imtner*0.05. Deze Courant Tewohijnt Dagelf k», mei uitzondering ran Zon- en Peeetdagen. Advortantifa, mededeoHngen enz., gelieve men riór 16 nnr morgen» b| de Uitgever» ia te zenden. Uitgevers: VALKHOFF O. Utreohtsohestraat 1. Interoomm. Telephoonnummer 66. PRIJi DHR ADVERTENTIE» Van 15 regel»f 0.75. Elke regel meer-0.15. Groote letter» naar plaaternimte. Voor handol en bedrijf bestaan voordeelige bepalingen tot het herhaald adrorteeren in dit Blad bij abonnement. Eene cirenlaire, bevattende de voorwaarden, wordt op aanvraag toegezonden. Politiek Overzicht Oe beweging in Egypte. Sedert geruimen tijd doen zich in Egypte verschijnselen voor, die wijzen op klimmende gisting in het land der Pharao's. Het is vreemd, maar niettemin een feit, dat sedert de overeenkomst van 8 April 1904, waarin Frankrijk aan Engeland de vrije hand liet iti Egypte tegen een voorlcopdg niet te rea- liseeron waarde in Marokko, Engelands po sitie in het Nijldal, die men meende daar door onaantastbaar te kunnenmaken, veel eer moeielij'ker is geworden. De verklaring van dit versolnjnsel is intussdhen niet zoo lioel moeielijlk. Voordat dit verdrag tot stand kwam, vonden de Egyptenaren voor hunne afhankelijkheid van Engeland eenige troost in de gedachte, dat hunne goede vrienden, de Franschen, hen op een goeden dag van het Engelsoke juk zouden bevrij den. Thans echter zijn zij zicli er van bewu9t geworden, dat zij van buiten op geen hulp hebben te rekenen. De wrok over hunne machteloosheid heeft een grooten stoot ge geven aan de nationalistische beweging, die soms ook in dadelijkheden ziali uit. Men zal zich herinneren, dat in het. vorige jaar in het Delta-gebied Engelsohe officieren op de jacht door boeren aangevallen en mis handeld zijn. De schuldigen aan dit voor val zijn zwaar gestraft; vier van hen wer den terecht gesteld, de overigen gegeeeeld. Maar men heeft terecht begrepen, dat dit moei' een middel was oan den wrok te ver sterken, dan oan de bevolking tot rust te brengenals voorzorgsmaatregel is de mi litaire positie van Engeland in Egypte ver sterkt; de Britscihe bezetting-stroepen zijn met 2000 man vermeerderd. Al is het sedert niet tot nieuwe uitbars tingen gekomen, de onrust is niet geweken. Onlangs werd bericht, dat ook in het Egyp tische leger eone ontevreden stemming veld won en dat- de Kihedive zelf dit in do hand werkte. Nu heeft onlangs de Kihedive eene ontmoeting met een medewerker van de Temps te baat genomen, ora zijn hart eens uit te storten. De vorst is zeer voorzichtig in zijne uitdrukkingen, maar zijne verkla ringen zijn niettemin belangwekkend voor .iemand, die verstaat tussohen de regels te lezen Abbas II verklaart, dat hij tot dusver niet in 't openbaar gesproken heeft, omdat hij had te letten op „wat een 1 oudere politieke toestand hem voorschreef." Men schijnt echter zijn zwijgen in het buiten land en in Egypte zelf verkeerd te verstaan en daarom wil hij spreken. Hij heeft zijn land hartstochtelijk lief. Hij weet de ont wikkeling, die Egypte gen>men heeft zeer goed te waardeeren. „Het volk heeft zich aan de nieuwe omstandigheden vlug aan gepast-. Het- begrijpt en trekt partij. De dag is nabij, waarop de Egyptische boer de gelijke zal zijin van den boer van het m ïest beschaafde land. Nu echter zijn de finan ciën hersteld, de internationale zorg voor do Egyptischen schuld ie voorbij, en liet is dus tijd allee aan te wenden t"t bevorde ring niet alleen van het welzijn der bevol king, maar ook tot voldoening van hare verstandelijke en zedelijke behoeften. Dat I is voor hun de allerernstigste zorg. ,Zeer ten onrechte heeft- me.u gezegd, dat het opkomen voor de nationale wenschen den vorm zouden aannemen van eene fanatieke en den vreemdelingen vijandige beweging. Dat ontken ik met alle kracht. Het Egyp tische volk is goed uit zijn aard; bet is eerlijk, werkzaam en verdraag/aam Wan neer men het met zachtheid en welwillend heid behandelt, dan weet het te beantwoor den aan dit vertrouwen. De verdraagzaam heid is een der groote wetten van onzen gods dienst. De koran leert ons eerbied voor allle profeten, ook al is Ihet de profeet der chris tenen, of die va/n de Joden. Wij zijn allen innig gehecht aan ons geloof en trouw aan zijne leei-ingen. Geloof mij, ik heb veel ge reisd, en wanneer alle mensohen de zede lijke voorschriften va-n hun godsdienst met dezelfde na-uwlgiezetheid volgden als de mu zelmannen, dan zou er minder kwaad in de wereld zijn. Ik zeg dit minder om ons ras in de hoogte te steken, dan om te antwoor den op beschuldigingen van fanatisme die ons ergeren. „Men heeft ook verzekerd, daib ik haak naar het hei-stel van mijne persoonlijke macht, om die uit te oefenen op ooste^sc-he wijze en de gewoonten van despotisme en verkwisting van sommigen mijner voorgan gers te hervatten. Ik zeg u vot a-nt vooru, dut mijn© opvoeding geheel in Europa is volbracht en dat ik daar de noodzakelijk heid heb begrepen van de medewerking de* natie met den souverein voor het oestuur en het. welzijn van het land. Het despotisme zou eene al te zware taak voor mijne schou ders zijn, en overigens zouden, wanneer al mijne gedachten slechts neigden tot die vol doening Ya-n mijne persoonlijke ij ielheid, de vijftien jaren van mijne rogeering slechts een lang en ondragelijk lijden geweest zijn Maar ik ben mij bewust, met al mijns krach ten gearbeid te hebben voor het relzijn van het land, en dat heeft mijn moed staan de gehouden in moedelijke uren. Ik heb al tijd mijn persoon ten achter gesteld, en ik heb slechts ééne politieke gedragslijn; sa men te werken met ieder, wie het zij. voor het welzijn van het land. Ik beb nooit op positie gevoerd tegen de maatregelen, die ik nuttig achtte voor Egypte, ik heb ooit een raad geminacht." De Khedive gewaagde verder nog van eenige plannen voor werken van openbaar nut, waarin hij belang stelt, met name den „Transafricien", den grooten spoorweg, die, naar hij hoopt, eenmaal Tanger mei Cairo zal verbinden. Hij eindigde met te zeggen: „Zeg aan de Franschen, dat zij in groot aantal naar Egypte moeten komei. Wij ver geten niet wat zij voor ons geweest dj-i, en wij houden veel van hen, ondanks aiVs." Wanneer Abbas II verklaart, dat li ij er niet aan denkt zijne persoonlijke alleen heerschappij te herstellen, reeds omdat „het despotisane een te zware last voor zijne schouders zou zijn", dan heeft hij wijselijk onaangeroerd gelaten, dat ook anderen daar tegen wel iets in te brengen zouden hebben Gevaarlijk is de toestand in Egypte nog vol strekt niet voor d© Ehgielschen. Zij zullen ze ker goed doen, de aansporing ter harte te ne men, die in deze beweging voor hen ligt opgesloten om de nationale gevoeligheid van het oostersohe volk, aan welks beschaving en ontwikkeling zij zich ernstig gelegen la ten zijn, voortaan meer te ontzien. Aan den anderen kant mogen echter de Egyptena ren zich wel voor oogen houden, dat slechts eene volslagen omwenteling in den toestand der wereld Engeland zou kunnen nopen de positie, die het in Egypte heeft, weder prijs te geven. De leiders van do nat don ale beweging in Egypte behooren te doen wat in hun vermogen is tot vermijding van onbezonnen uitbarstingen van nationalcn hartstocht. De Haagtche vradeaaonFerentie, Landen, 1 April. Op een telographisch gedane vraag van de „Tribune" seinde de üuitsche minister van buitenlandsclhe za ken v. Tschirschkv„Ik machtig u, mede te deelen, dat de mededeeling van de Temps", dat Duitse hl and zou weigeren deel te nemen aan de vredesconferentie te 'is Graivoniiage, wanneer Engeland zal voorstellen de quaestio der ontwapening te behandelen, van allen grond ontbloot is. Ik hoop, dat ondanks alle onware be richten over de houding van Duitsohland het streven naar een nauwere aansluiting tussohen Duitse hl and en Groot-Brittan naë vorderingen zal maken." Duitschland. Potsdam, 1 April. Heden middag werd, toen de kroonprins en de kroonprinses in een dogcart va,n een wandelrit terugkeer den, het paaru schichtig; het word door een wandelaar tegengehouden en kwam te vallen. Het prinselijke paar stapte uit het rijtuig en keerde te voet naar huis terug, 's Avonds reden de prins en de prinses in een automobiel naar de voorstelling) in den koninklijken schouwburg te Berlijn. Van verschillende zijden wordt bericht, dat de Pruisische regeering besloten had liaar voorstel tot heffing van scheepvaarttollen in te trekken met het oog op onoverkomelijk© bezwaren, die de verdragen opleveren, welke niet. Frankrijk en met Nederland gesloten zijn voor het scheepvaartverkeer op den Rijn. Uit Dresden wordt aan de Frankf. Ztg. bericht, dat de mededeeling, dat Pruisen het plan tot heffing van deze scheepvaart- tollen heeft opgegeven, niet van de Sak sische regcering is uitgegaan. Intueschen rekent men in Dresden er mee, dat reed's met het oog op de verhoudingen in Duitsoh land zelf, Pruisen het denkbeeld der invoe ring van deze tollen verder zal laten rusten. Ook in Saksen, dat tot het stroomgebied van de Elbe behoort, is men namelijk tegen dat denkbeeld gestemd. De Frankf. Ztg. knoopt, hieraan de op merking vast., dat deze opvatting wel wat optimistisch schijnt. Pruisen is tot dusver met zooveel nadruk aan 't werk geweest om deze heffing door te zetten, dat het niet zeer geloofwaardig schijnt, dat het plotseling van meening zou zijn veranderd. Tot bevestiging van deze opvatting kan ook dienen een be richt, dat do Frankf. Ztg. uit Berlijn heeft ontvangen. Het houdt in, dat het door den rijkskanselier over deze zaak van het rijiks departenment van justitie gevraagd advies tot de slotsom komt, dat van de wijziging van art. 54 der rijksgrondwet de heffing van scheepvaarttollen op de natuurlijke waterwegen, ook op de verbeterde rivieren, niet geoorloofd is. Daarom zal bij de bonds raad. en later bij den rijksdag, eene voor dracht tot grondwetswijziging ingediend wor den, echter niet meer in deze zitting. Aan de aanneming van deze voordracht in de beide lichamen wordt in de regeeringskrin- gen niet getwijfeld, en men gelooft, ook, dat de onderhandelingen met de betrokken vreemde staten tot wijziging vaaf de El'be- en de Rij nsciheoipvaartakte geene onoverko melijke bezwaren zulen opleveren. Frankrijk. In 'het Franschc parlement zijn reeds meer malen pogingen gedaan om aan de gehuwde vrouw de vrije beschikking over het geld, dat zij gewoonlijk verdient, te verzekeren. Het laatste met dit dool ingediend wetsontwerp, dat van den gewezen afgevaardigde Goirand, dat van het. jaar 1896 dateert, is echter niet minder dan tien jaren in de archieven van den Senaat blijven rusten. Eenige leden van den senaat spannen zich nu in, deze hervor ming tot stand te brengen. Eene commissie van de senaat heeft het oorspronkelijk wets ontwerp op verschillende punten gewijzigd en de volgende hoofdbeginselen vastgesteld: 1. De gehuwd© vrouw geniet, van rechts wege, en zonder dat zij dit eerst moet ver langen de vrije beschikking over het door haar verdiende loon. Van eene uitdrukkelijke verklaring bij) de huwelijksvoltrekking werd afgezien als niet beantwoordende aan 'tdoel, omdat de jonge vrouw bij "t sluiten van haar huwelijk wol nooit denkt aan de eventuali teit. dat zij haar eigen verdiend geld tegen over haar man zal moeten verdedigen. 2. Eene uitzondering van dezen regel is slechts toegelaten in dezer voege, dat tusschen dc toekomstige echtelieden een huwelijkscon tract wordt gesloten, waarbij de vrouw uitdrukkelijk afstand doet van het haai- toekomende recht. 3. De be scherming van deze wet komt tot aan iedere gehuwde vrouw, die zich wijdt aan bijzonder werk, afgescheiden van dat van haar man dus niet alleen aan arbeid sters. maar ook aan koopvrouwen, kunstena ressen enz. 4. De bescherming, die de web aan dc gehuwde vrouw verleent, strekt zich niet alleen uit tot de directe verdiensten maar ook tot de besparing, waarover de ge huwde vrouw vrij mag beschikken. 5. Om alle misbruiken te voorkomen waartoe deze vrijgevige wetgeving zou kunnen leiden, wordt een snelle en weinig kostbare manier van rechtsvordering ingevoerd, waardoor de echtgenoot de aan zijne vrouw toegestane rechten geheel of gedeeltelijk weer ongedaan kan maken De commissie heeft haren rapporteurs, den senator Guiillier, opgedragen op eene spoedige behandeling v^n het wetsontwerp aan te dringen. Aan de aanneming wordt niet getwijfeld. Engeland. Londen, 30 Maart. Uit de publicatie van de opbrengst der middelen blijkt, dat de in komsten over het jaar, dat 31 Maart 1907 eindigt, hebben bedragen 144,814,073 pond sterling. De meerdere opbrengst dan in 1906 was 856,497 en het overschot 1,944,307 pond steading. Italië. Zondag morgen te 10 uur heeft te Rap- palo een samenkomst plaats gehad tusschen den Duitse hen rijkskanselier Von Bülow en den Italiaanschen minister van buitenland- sche zaken Tittoni. Ofschoon deze samenkomst niet gezocht was om politieke beweegredenen, heeft toch het gesprek geloopen over de vraagstukken van buitenlandsohe politiek, die thans aan de orde zijn. Daarbij is geconstateerd dat er een volledige overeenstemming heerscht in de meeningen van bedde staatslieden. Do samenkomst eindigde te half 12 en werd gevolgd door een déjeuner, door minister Tittoni aan vorst en vorstin Von Bülow aangeboden. Des avonds bood de rijkskan selier aan Tittoni een diner aan. Naar aanleiding van do samenkomst van den Duitschen Rijkskanselier en don Ita liaanschen minister van buHenlandsclie za ken, verklaart de ..Tribuna" de verzekering te kunnen geven, dat zoowel do Italiaansche regeering als de Duitsche met volle gerust heid den loop van zaken in Marokko volgen. De „Seoélo" merkt op, dat de samenkomst plaats heeft onder het gelui dor Paaschklok- ken, en op den feestdag van den vrede, en hot blad hoopt, dat de diplomatie daaraan indachtig moge zijn. De heer Titt-oni, ver volgt de „Secoio" moet do toekomst van het geen nog is overgebleven van het Drievoudig Verbond niet. oompromitteorendaar dit toch reeds zijn kaimte en zijn kleur heeft verloren en alleen nog zijn einde afwacht Spanje. Madrid, 30 Maart. De Koning toekende het besluit, waarbij het parlement wordt, ontbonden en de nieuwe verkiezingen worden bepaald, voor de Kamer op 21 April cn voor den Senaat op 5 Mei; het parlement zal bij- eenkoanen op 13 Mei. Bij hetzelfde besluit werd benoemd een comité ('aai nationale verdediging, <lat kennis zal nemen van allo quaesties. die zoowel op do verdediging te land als ter zee betrek king hebbent. Rumenië. Parijs, 30 Maart. De gezant van Rumenië ontving een telegram uit Bukarest, mededco- leude, dat in Moldavië de rust vrijwel i(3 teruggekeerd. Op het oogemblik heersohon er nog zc-er ernstige ongeregeldheden in W»l- lachije. Een .aantal boerderijen zijn verwoest en nieuwe 'troepen zijn er heen gezonden Zevenhonderd personen zijn dn hechtenis ge nomen. De petroleum bronnen worden be waakt; het. gerucht, dat enkele troepen afdee- lingen in opstand zijn gekomen, wordt tegen gesproken. Bukarest, 31' Maart. Er vallen geen nieuwe ongeregeldheden te vermolden, er heerscht overal rust. Er zijn tal van maatregelen genomen in het mee ren deel der districten van Moldavië en Wal lach ije; de prefecten hebben de klachten van de boeren aangehoord en wis ten door een beroep te doen op het gezonde verstand der landeigenaars on pachters be langrijke concessies te verkrijgen. Bukarest, 2 Aprtl. Het is overal rustig. Geen enkel geval van plundering of brand stichting is gemeld. Overal 'hebben arresta ties plaats. Men hoopt dat de werkzaam heden op het land weldra hervat zullen worden. BulgarlJS. Het onderzoek iegen Petroff, den moorde naar van den minister-president Petkoff, is gesloten. Het heeft aangetoond, dat gocn enkel politiek persoon in hot complot betrok ken was. Petroff en zijn medeplichtigen zul len terechtstaan voor don krijgsraad, over eenkomstig de nieuwe wet tegen do anarchis ten. De substituut van den procureur-generaal dr. Kirmctnsjeff, is wegens majesteit s-schcn- nis gevangen genomen. Hij hoeft in een dag blad, do „Tribune des Balkans", een zeer beleedigend artikel over vorst. Ferdinand ge schreven. van C. N. en W. M. WILLIAMSON. Naar het Amerikaanseh 32 DOOR Miyrouw HEUVELINCK. Angou'lême is als Poitiers op een heuvel gebouwdeen aardige, oude stad, een be zoek wel waard, maar we haddon haast ora naar het echte Zuiden te komen, namen er onkel den tijd af om te lunchen, (de këllner maakte ons gelukkig .met smakelijk uitzien de. bedriegelijke, illusies wekkende, onver teerbare patés de perdrix aux truffes) en reden langs enkele van de boulevards, die de glorie en de trots van Angoulême uitma ken. Heel romantisch vlijt zich de stad tegen haar hoogen eenzamen heuvel, op een enkel gedeelte na omringd door hét heldere water van dé Clarante. Te Angoulême zagen wij voor liet. eerst op onzen tocht bedelaars van beroep. Een warm© zon schijnt het aantal bedtelaars te vermeerderen, evenals dat der muskieten, of zou 'hét. daaraan liggen dat de Zuidelijke volkeren minder gevoel van eigen waarde hebben d'an de Noordelijke? De keerzijde van het automobiel-rijden in Frankrijk is het feit, dat een groot aantal directe verbindingswegen geplaveid zijn. Ver moedelijk nog een overblijfsel van do oude manier om wegen te maken, toen alleen deze zware keien bestand waren tegen het ge wicht van 't geschut. Voor het gewone ver keer zijn deze geplaveide wegen bijna on bruikbaar en voor den handol 'moeten ze wel een groote belemmering zijn. In Frankrijk worden landkaarten verkocht, speciaal ten gebruike van wielrijders, waarop alle keiwe gen met stippellijnen zijn aangegeven, en deze heb ik nauwkeurig bestudeerd, daar hét wol waard is een onnvog te maken om dit schrikbarend gehobbel to vermij dén. Tus schen Angoulême en Bordeaux schijn ik een verkeerden kant te zijn omgeslagen, en plot seling eindigt de goede weg alsof er een st reep langs was getrokken en het afschuwe lijke plaveisel begon opnieuw. „Kom, laten wij er de proef van nemen," komman d'eerde mijn G-odin. „Ik héb geen zin om terug te koeren en misschien dluiurt het niet lang." Wetend dat. op vele plaatsen de keien doo rander materiaal vervangen, en er hier en daar maar kleine eindjes overgeble ven zijn, reed ik op goed geluk den „Spyker" het. hobbelig pad op. We ratelden en schrik ten, en het sturen eischte groote omzichtig heid. Vooral werkte 'het irriteerend dat aan ■weerszijden van dezen' verfoeilijken weg zdéli breede verlokkelijke grasbermen bevonden, die echter met. verfijnden plaaglust op be paald© afstanden dwars doorsneden zijn door greppels voor waterafvoer, en bijgevolg al leen berijdbaar voor fietsen. Trouwens 'dloor de „Touring Olu'b de France" worden, even als door don Toeristenbond' in Holland, smal le paadjes speciaal voor fietsen in orde ge houden, maar elk vierwielig voertuig mag springen en botsen deze ongelijke stee- nen. Bij. den eersten zijweg smeekte tante Mary om genade, en tot mijn blijdschap kreeg ik bevel het kostte wat het wilde, het plaveisel te verlaten. Hoewel dc Spyker zeer solicd gebouwd is, kwam het bij dien rit te veel aan op voeren en banden en aldloor vreesde i'k dat er iéts stuk zou gaan. Onzen weg zoekend in een labyrinth van zijpaden, I door oindelooze wijngaarden, snorden we j door Bai'bezieux en Libourne, en bij, het val- j len van den avond reden wij: over de trotsche brug over dc Garonne naar Bordeaux. Don volgenden dag maakten wij een ritje langs de Quai des Chartons en door eenige hoofdstraten en pleinen om althans een in druk te krijgen van d'eze .mooie stad. Maar juffrouw Randolph trok er baar aardig neus je voor op, omdat ze was „nieuw en welva rend daarna, geleid door een knecht van het hotel die voor ons uit fietste, bezochten wij de city op onzen weg naar Arcachon. Daar troffen wij eveneens ongenietbaar pla veisel en verscheiden hatelijke tramlijnen onze gids verliet ons aan de buitenwijk der stad, en we spoedden ons naar ecu curieuse, kleine, popperige voorstad, St. Martin ge boe ten, met een verzameling vriendelijke rood1- gédakte huisjes van een verdieping, precies alsof ze uit een lander-sneelgoeddoos waren genomen. Alle hadden romantische namen, zoo als Belle Idee, Mon Repos, Auguétine, Mon Ooeur, en zoo voort. Het géheele plaatsje scheen uit. duiventil- woninkjes te 'bestaan, speciaal gebouwd om er de wittebroodsweken in door te brengen, en maakte een koinischen indruk van onworke- j lijkheid. Daarna gleden we de groene seller S mering in van oen groot woud van pijnbbo- j men. dat zich uitstrekte tot aan dé zee. Een mooie, romantische weg lag vóór ons. j Meer dan dertig mijlen liep hij recht en ef fen tusschen hoogo, geurige pijnboomen, op- schietend uit een bodem, bedekt met varens. Ik moet je vertellen dat juffrouw Randolph j een bekwaam automobiliste is geworden, cn j bij het zien van dien langen, rockten weg begeerde zij zelf te rijden. Dus Stopte ik een minuut en wisselde met haar van plaats. Ze reed met de grootste versnelling, en genie tend van 'het oneindige perspectief, stoven we door d'e onafzienbare avenue. Dit uitge strekt dennenbosch is een woestenij, en wij passeerden enkel .onbeduidende, hier en daar verspreide dorpjes. Die snelle rit door het woeste woud van de Landes is onuit wischbahr in mijn geheugen gegrift. Niemand sprak, en twee onzer voelden zich nauw verwant aan de Natuur. De sterke, bedwelmende geur der dennen Steeg ons naar liet 'hoofd, en het zacht geruisch van den wind door de takken scheen de geheimzinijige muziek der aeolusharpon te wekken en een melancholisch accompagnement te zijn van het licht gesnor van den motor. Zoo dikwijls als ik durfde, rustte mijn blik op juffrouw Randolph's profiel. Ze zat flink rechtop, haar kleine gékandsclioen do handjes lagen licht op het stuur, maar haar vingers en pols -bewogen zich zenuwachtig, als die van een jockey hij het berijden van een volbloed. Haar oogen waren strak gevestigd' op den langen, rechten weg vóór ons, en oen glans van verrukking lag op haar gelaat. Ongeveer een uur hadden we zwijgend door het hosch geredentoenzich parend aan den geur der dennen, een scherpe ozonlucht tege moet stroomde van een open blauwe ruimte die zich uitstrekte achter den donkeren'boog dér pijnlboomen. Juffrouw Randolph wierp me snel een vragenden blik toe. „Het. moet de zee zijn", luidde mijn antwoord, en eenige minuten later, na het. oude stadje La Teste gepasseerd te zijn, bereikten wij den .rand van een grooten. halfronden waterplas, waar van de ver verwijderde kusten vervloeiden in een schemerig blauw waas. „Het Bassin d'Arcadhon," zei ik. Toch geen stad was te zien, enkel een 'kolossaal uil gestrékte, rond om door land omsloten plas, mét aan zijn oever dc bruine hutten der oestervisschers. Het scheen wel of we aan beb einde der wereld waren geikrimen. Wat langzamer rijdend, volgden wij een omhooggaan den straatweg langs het Bassin, die uitliep op een lange, rochto straat, de grappigste die je ooit gezien hebt. .Haar eene zijde, die aan den zeékant, bestaat uit land huisjes en cafétjes, gebouwd' iA alle mogelijke stijlen on alle met een eigen 'tuin er om heen En de heeic stad lijkt weggezonken in oen onmetelijk woud van donnen. Aan de bui tenwijk wisselden wc weer onze plaatsen, want juffrouw Randolph durft, nog niét vol doende op haar rijkunst 'vertrouwen. Niet. dat er moeielijkheden konden plaats hébben, want heel Arcaé'on scheen in di:odsohe rust gedompeld. We reden door de lange hoofd straat. passeerden een indrukwékikond' wit kasteel en een groot aantal allervriendelijk ste huizen, tot we aan een hotel kwamen, dat in den smaak van de Godin viel en wij den tuin instuurden. Ik was nooit te voren te Arcachon geweest, maar volgens mijn reis gids was dit juiét iets voor „mijn dames" (zooaTs de Couriers zoggen) om te lo'geeren. De eigenares kwam naar buiten om ons te verwelkomen en, in één adem, ens te verwij zen naar haar winter-hotel in het boech. Dit verblijf, wiet 't uitzicht op de zee, was voor dén zomer'bestemd, liet andere was meer in gericht voor het ruwe jaargetijde. Word rervolffd.

Amersfoortsch Dagblad | 1907 | | pagina 1