Uit den omtrek. De dames die hare opwachting wen- sebeu te maken bij Hare Majesteit de Ko ningin of aan llarv Majesteit wen sc hen te worden voorgesteld tijdens Hoogstderzolver verblijf in de hoofdstad, worden uitgenoo- digd het daartoo strekkend verzoek vóór den 1 6 o ii April e. k. met opgave van volledig adres te Amster dam te richten tot mevrouw Van Loon, dame du Palais van Hare Majesteit de Koningin te Amsterdam, zullende de lijsten na dien datum worden gesloten Mevrouw Van Loon. dame du Palais vam H. M. de Koningin te Amsterdam (Kei- sersgraclii 672) zal gaarne visites afwachten op Dinsdag en Woensdag 16 en 17 April. H. M. de Koningin heeit den tijdelij- kon inspecteur van do koninklijke houtves terij van Het Loo, den heer G. E. H. Tutein Nolthendus, met ingang van 1 April 1907, benoemd tot opper-houtvester van H. M. de •Koningin, aan wiem het geheele beheer van het Koninklijk jachtdepartemont voor Gel derland blijft omgedragen, tenzij Haro Majes teit hieromtrent later andere mocht beslissen Onderscheidingen aan de redders aan den Hoek. H. M. de Koningin-Moeder heeft medailles gwohonken aan diegenen, die zich hebben onderscheiden bij de ramp aan den Hoek van Holland. De uitreiking dier eereblijken voor zoover die bestemd waren voor personeel van het loods wezen geschiedde, op verzoek van H. M. door het departement van marine en wel gis te -ron door den inspecteur-generaal van het loodsweeën, kapitein ter zee van Maren Bcntz van den Borg. die zich daartoe giste- renochtond naar den Hoek vam Holland be gaf. Deze medaille, eend go jaren geleden door Koningin Emma ingesteld, vertoont aan de ceno zijde liet borstbeeld der Vorstelijke Stichtster en op do keerzijde een roddings boei, drijvende op een onstuimige zee. welke symbolicke voorstelling omringd wordt door het opschrift „Voor heldenmoed en naasten liefde". Deze medaille wordt door de voor het. eerst daarmede begiftigden god ramsjen aan een oranjelint, waarop twee Naasauaoh blau we horizontale stropen en aan beide zijden gebiesd met de Waldeck Pyrmontsche kleu ren. Op het lint der medaille van hem die haar reeds vroeger ontvingen on thans voor deze gelegenheid nogmaals wegens reddingsfeiten worden beloond, wordt bevestigd een zilveren gesp met datum van het feit. waarvoor de gerechtigde ten tweeden male werd onder scheiden Da crisis. Het Haagse he Cor reepon don t ieb u reau meldt Omtrent den stand der crisis op heden kan het volgende worden medegedeeld: Mochten, waar het thans vaststaat, dat «generaal Staal bij zijn ontslag-aanvrage als minister van Oorlog blijft volharden, de pogingen tot reconstructie van liet kabinet op den grondslag zijner beginsolen in zake het blijvend gedeelte slagen, dan zou naar verluidt d© plaats van minister Staal worden ingenomen door den generaal-majoor W. F. Ridder van Rappard, oonrnandant der stelling van Amsterdam. In ieder geval zou de voor de portefeuille van Oorlog iu aanmerking komende titularis morgen door H. M. do Koningin in audiën tie op het Loo worden ontvangen. De minister van Financiën maakt bo- kend. dat ->p 30 Maan 1907 bij de betaal meesters in kas was f 1,914,380.49; dat op denzelfden dag door de Noderlandsohe Bank, ingevolge art. 11 his van haar octrooi, aan s lands kas een voorschot was verstrekt ten bedrage van f 13,509,401.90; en dat op den .genoemden datum in omloop waren schat- kistpromeesen tot een bedrag van f 5.000.000.00. Stct. Gemeenteontvanger te Rot terdam. Op de aanbeveling voor gemeen te-ontvanger in plaats van den hoer Nichot, die niet i Mei <p verzoek den dienst ver laat, zijn door B. on W. van Rotterdam ge plaatst de heeren mr. J. H. Lugt, thans chef der secretarie, en P. Lainaison van Heen- vliet, thans ambtenaar aan het bureau voor plaatsclijko werken. Haarlemsche Raad. In de gjis- teren gehouden vergadering van don gemeen teraad van Haarlem werd door B. en W. na do ingekomen stukken inlichting gegeven op do in do vorige zitting gedane vraag waarom door hen oen collecte voor de Rijseensch© stakers is geweigerd. Zij zetten thans uiteen, dait naar hun mee ning oen collecte als deze niet valt onder die, waarvoor een vergunning van B. en W. noodig is, erkondon dus zich to hebben ver- gist. De hoer ilugcnholtz, die do vraag gesteld ihad, toonde zich over deze ruiterlijke er kenning van ongelijk zoor voldtaan en consta teerde dat de collecte dus thans nog zou kun nen plaats hebben. Aangenomen werd met. algemeene stem men liet door do hoeren Kiev non berg. Rascli en Vincent Looejes ingediende voorstel oan B. en W. uit te noodigen bij de regee ring aan te dringen op stichting van een Rijks Hoogere Burgerschool met 5-jarigen cursus, onder bereid, vonk laming, om daar voor van gemeentewege kosteloos oen gebouw beschikbaar te stellen, desnoods (indien do onderhandelingen daartoe mochten leiden) daarvoor to bestemmen het nieuwe gebouw op het terrein van de oude gasfabriek. Ton slotte werd tot loerares aan de Madd. School voor meisjes benoemd mej. E. J. Stempels, te 's Gravenhage. Ter behandeling in de raadsvergade ring van Maandag 8 April stel Ion B. en W. van Arnhem voor hun crediet te verleenen van f 16.500 ten einde te bouwen een hotel- pension-restaurant op Klarenbeek in de na bijheid van het tegenwoordige huis Monni kerhuize en dit voor zes jaar tegen f 1040 per jaar te verpachten. Verder stellen zij voor hun toe te staan een bedrag van f 2100, teneinde voor lvet gebouw Musis Sacrum een gedeelte van den weg er het plantsoen in te richten tot ter ras en in verband daarmede den weg over het Velperplcin te verbroeden. De luitenant ter zee 2de klasse bij de Koninklijke marine-reserve M. G. Brede- rode, dienende aan boord van Hr. Ms. pant- eerschip Piet Hein, wordt met 16 dezer overgeplaatst aan boord van Hr. Ms. in structieschip Atjeh, met 1 Mei d. a. v. van deze plaatsing ontheven en met eerst ge noemden datum aan boord van voornoemd pantserschip vervangen door den luitenant ter zee der 2de klasse dier reserve C. W. Kocndcrink. De kapitein L. E. W. Albada, van het 10e regiment infanterie en de le luits. kwar tiermeesters H. van dor Palm, A. J. Lieth en R. van den Ende, van het. O.-I. leger, allen leerlingen van den intendance-cursus, zijn van af heden gedetacheerd bij de Ne der!. School voor nijverheid en handel te Enschedé. Bij beschikknng van den minister van oorlc? van 2 April 1907, zijn de eerste-luite- nants H. G. M. Mathol de Jongh, en W. Froger, resp. van het Ge en van het 9e regi ment infanterie, met ingang van 16 Septem ber 1907 werkzaam gesteld bij de Koninklijke Milataire Academie, en. in verband daar mede, met ingang van dien datum, overge plaatst bij don staf der infanterie De le luit. der inf. J. G. G. Bruse- ker, voor 5 jaren gedetacheerd bij het leger in Oost-Indië, zal 20 April naar Batavia vertrekken. Bij het Koloniale Werfdepot zijn in de maand Maart j.l. voor het O. I leger aangenomen 49 personen, onder wie 4 vreem delingen en 10 voor 2 jaren gedetacheerd wordende miliciens. Van de kol. reserve kwa men 2 soldaten over ter uitzending naar de koloniën Voor West-Indië namen 3 perso nen dienst. Naar Oost-Indië vertrok slechts één detachement, sterk 3 officieren, 6 on derofficieren en 45 minderenafzonderlijk 6 officieren en 3 onderofficieren. Uit West- Indië kwamen 4 militairen terug om don dienst met paspoort, of gagememt te verla ten. Prof. A. G. van Hamel. In. den schouwburg te Amsterdam is gisterenavond in dc pauze van de Esmorcit-voorstelling die daar voor de leden van het Philologen- congres gegeven werd, den Groningse hen oud hoogleer prof. dr. A. G. van- Hamel een vrij ernstig ongeluk overkomen. Wan delend in den corridor gleed hij uit en kwam zóó ongelukkig op de steenen terecht, dat het loopen hem niet meer mogelijk was. Vermoedelijk heeft de heer Van Hamel een pees in het been verrekt of gescheurdge broken was althans niets. Per rijtuig is hij naa' het Biivnengast huis vervoerd en daar ter verpleging opgenomen De heer B. A. H. Lenderink, com missaris van politie te Zutphen, heeft onder veel belangstelling het feit herdacht dat hij voor 25 jaar als ambtenaar bij de politie werd aangesteldgedurende 17 jaren was hij in functie als commissaris daar ter stede. Te Zutphen is overleden de heer J. E. do Voogt GNtzngeboren te Wyohen, 23 September 1841. De overledene, vroeger burgemeester van Nieuwerkerk en Capelle ad. IJsel, werd m 1877 secretaris der ge meente Zutphen en bekleedde deze betrek king gedurende bijna 30 jaren op de meest eervolle wijze. Hij werd op 1 September van het. vorig jaar op zijn verzoek eervol ont slagen en nam, onder vele blijken van sym pathie, afscheid van den Raad en van de gemeenteambtenaren Jarenlang was de heer De Voogt Lid van het bestuur der Spaarbankvereenigdng al daar totdat na den dood van den heer Ch. M. Henny, dozen opvolgde als voorzit ter-directeur dier instelling. De overledene was ridder in de orde van Oranje Nassau. Tc- Ophemert i6 onverwachts overleden de heev M. A. van Idsinga, oud-hoofdinge nieur van den provincialen waterstaat in Gelderland. Onder buitengewone deelneming is gisterenmidag te half twee het stoffelijke overschot van mr. E. M. von Baumhauer, officier van justitie bij de Amsterdamsche rechtbank te Schoten ter aarde besteld Op de begraafplaats waren tal van leden der rechterlijke macht aanwezig, leden der rechtbank «n van het gerechtshof uit de hoofdstad en verder ook -elen van elders. Gesproken werd door jlir. mr. Ortt, advo caat-generaal bij den Hoogen Raad, als aca demie-vriend; door mr. Wichers Hoetb, president der Amsterdamsche rechtbank; door mr. Baart de la Faille, subst.-off. van justitie te Amsterdam, en door den heer Ou wen al Ier, als lid -van het hoofdbestuur van het Genootschap tot zedelijke verbete ring van gevangenen De oudste zoon dank te voor de eer zijn vader gebracht. Een dertigtal bloemstukken dekten de baar. Dc minister van Waterstaat heeft -.•elwillend de Trèveszaal beschikbaar /esrcld :<X het houden der vergaderingen v.i hot congres voor de Olympische spelen, dat 23. 24 en 25 Mei samen komt in de residentie. Z. K. II. Prins Hendrik, die het cere- voorzittersohap van dit congres aanvaard heeft, zal zich op eerf der vergaderingen laten vertegenwoordigen door een zijner ad judanten Baron Van Tuijll, uit Velzem, neemt voor do afdeel mg Nederland der bij het congres aai gestalten buiteulartdsche vereouigjngen dee. In een vergadering van stemhebbende leden van de Maatschappij Arti et Amicit'.ac is tot secretaris benoeand de heer A. F. Rei- cher in plaats van den heer John F. Hulk, dij primo Mei als conservator optreedt van Tcvlera Genootschap te Haarlem Ssmcsntelijk grondbedrijf. Onder leiding van den heer mr. W. Dolk vergaderde gisterenavond de Vereeni- ging voor Handel, Nijverheid en Gemeente belangen te 's Gravenhage, in welke verga dering de heer J. H. Th. O. Kettbta, lid van den gemeenteraad van Utrecht, het woord voerde over .Gemeentelijk grondlbedrijf De heer Kettlitz resumeerde aan het einde zijner bespreking zijn wensclien en meeningeu aldus -. De gemeenten zijn verplicht desnoods met. gebruikmaking van de macht haar bij de Woningwet gegeven op ruime schaal grond in te koopen, noodig voor woningbouw in de toekomst en wel a ter wille van de volkshuisvesting, b opdat de prijs van grond, noodig voor woningbouw niet kunst-matig door speculan ten worde opgedreven, c. opdat de voordeelen, spruitende uit de natuurlijke stijging van de grondwaarde door de uitbreiding der gemeenten, der ge meenschap niet ontgaan. Ten einde h'ertoe zonder schado en te groot bezwaar voor het nageslacht te geraken is noodig 1inrichting van een afzonderlijk grondbe drijf 2. uitgifte in erfpacht en zoolang deze nog niet over het geheel mogelijk is: 3. gedeeltelijke en zooveel mogelijke uit gifte in erfpacht met. aantrekkelijke voor waarden voor de pachters; 4 maatregelen om bouwers aan te moedi gen. Op de voordracht volgdo debat, waaraan o. a. deelnamen de heer Bik, de wethouder Simons en de voorzitter. Nat. Vrouiucniaad voor Nerfrrlanri Te Amsterdam werd gister de-8e alge meene vergadering gehouden van den Natio- ualen Vrouwenraad, waarbij een 32-tal ver- eenigingen vertegenwoordigd waren. Na een woord van welkom door de presi dente, mevrouw A. E. van Dorp-Verdam, wees deze o. a. er op, dat de V: uwenraad oen ideale beweging huldigt en niet het ver krijgen van tijdelijke goederen. Een telegram van hulde werd, staande de vergaderii g, aan H. M. de Koningin gezon den. De morgen werkzaamheden v erden ver der verdeeld over de verslagen, uitgebracht door de vereenigmgen van groep I. een over zicht gevend van de bereikte resultaten mevr dr. H. Schagen van Soe'en voor „Hulp in het Huisgezin", mej. C. de Bruin Kops voor den Nederl. Vrouwenbond tot verhoo ging van het zedelijk bewustzijn, mej. E. van Laer vo - den Nederlandscheu Bond tot bestrijding van Vivisect .e, mej. H. Funke voor de Geheel-Onthouders-Vei eeuiging, me vrouw H. van Biemaiieymans voor „On derlinge Vrouwenbescherming", mej. W. Dtuymaer van Twist voor „Opstanding en Leven", mevr. A. B. ScheutenAalderinck voor den „Nieuw Malthusiaanschen Bond" en me~r. RamondtHirschanann voor den Nederlandscheu Vegetariërsbemd De vergadering duurt voort. Ne*erlantfaehe-)Ceirf«ina«tachappi]- a Zaterdag 30 Maart werd te Dor drecht eeno bestuursvergadering gehouden van de visschersvereenigin» ,,De Een dracht", gevestigd te Dordrecht, welke mede werd bijgewoond door de heeren A. A Nen- t'ern.an en A. B. Brouwer, respectievelijk directeur en leeraar der Ned. Heide-Maat- schappij en de heer B. J. Gelder te Gronin gen, redacteur der Visscherijcourant. Op deze vergadering werd van gedach ten gewisseld over eene mogelijk© aanslui- t'ngder Vereeniging „de Eendracht", welke 350 leden telt bij de hoofdafdeelïng Zoet- watervisscherij der Ned. Heide-Maatschap- P'j Na uitvoerige discussie verklaarde het be stir zich in beginsel voor aansluiting en bes'oot het in dezen zin te adviseeren aan de leden, welke hierover in eene buiten gewone algemeene vergadering zullen be slissen. aDonderdag 28 Maart jl. zijn vanwege de Nederlandsdhe Heidemaatschappij een 50.000-taJ jonge hou tingen losgelaten. De uitzettingen geschiedden in de Maas te Cuyk en in de Voorsterbeak, een zijriviertje van de Geldersche IJsel. In het laatst van Februari en het begin van Maart kwamen de jonge vischjes uit, welke thans op een leeftijd van ongeveer een maand zijn losgelaten De jonge hou tin gen zijn geboren uit eieren, gewonnen van geslachtsrijpe hout in gen, ge vangen te Driel aan de Maas, in de maand November van het. vorige jaar. Na de bevruchting werden de eieren ver voerd naar het Broodhuis der Nederlandsche Heidemaatschappij te Vaassen, en aldaar ge plaatst in de daarvoor bestemde apparaten, door welke den geheelen winter het stroo- mend water geleid werd van het. naast het Broederhuis gelegen beekje. Z u i de r ze e v i ss c h e r ij-c r i si s De heer B. J. Gelder, die zijn ontslag had genomen als secretaris der vereeniging tot bevordering van de belangen der Zuiderzee- visscherij, is met 14 van de 27 stemmen als zoodanig herkozen en hoeft die benoeming aangenomen Behalve do heer Jontgjman, heeft daarop het geheele bestuur collectief ontslag genomen. Oranje Nassau's Oord. Aan dokter Bonath is met ingang van 1 Juni ontslag verleend als geneesheer-directeur. Keert mevrouw Graafland 1 Mei terug, dan gaat dieneelfden dag zijn verlof in. Oranje Nassau's Oord. In de Vox Medicorum lezen wij o. m. Er was ïdts of veel niet in den haak, maar wat wist niemand, en wat men te weten kwam was vaag. Waarom deze stilzwijgend heid. nadat er reeds te veel was uitgelekt om do kwestie intra muros te houden? Dat er een juist goed licht moet schijnen ovor deze zoo jammerlijke zaak is een eisch, die wel en door het Nederlandsche volk zal worden verlangd èn door de medici, daar waar het de persoonlijkheid treft van een hunner moest respectabele collega's. Gewenscbt is het daarom, dat van hooger- hauid worde gelast, dat het. bestuur een vol ledig officieel rapport uitbrenge. en het vo'k daarmede in kennis worde gesteld. Waar het geldt het welzijn van de Koninklijke Inrich ting Oranje Nassau's Oord, heeft het Neder landsche volk, naar cure bescheiden meening, het recht dit te verlangen. En na een relaas der gebeurtenissen? Of schoon wij, zooals wij reeds zeiden, niet in •beschouwingen willen treden, m. a w. de zaak, die we zeker spoedig in een holder licht zuilen zien, niet vooruit willen loopen. moe ten wij ons toch even afvragenheeft het bestuur gcon enkele paging gedaan, om den geneesheer-directeur die gedurende zeven jaar vanaf de opening, de inrichting leidde, voor deze te behouden? Of wa,s het blijde thans een motief gevonden te hebben, om hem eindelijk kwijt te raken'" Men houde 'het ons ten goede, maar zoo is de indruk dien wij en zeer velen met ons kregen, bij het lezen dor krantenberichten, te meer daar het bestuur heeft geantwoord, op de bewe ring „dat het bestuur alleen deze zaak nog in het reine kan brengen" „Dat zullen we ook doenwij zijn reeds in het bezit van ernstige aanbiedingen voor de opengevallen betrekkingen en wij zullen trachten de beste keuze te doen, vooral voor de betrekking vau geneesheer-directeur, opdat die Oranje Nassau's Oord weer in het rechte spoor brenge". Indien dit alles waar is, wij meenen indien dit werkelijk door het. bestuur is ge zegd. is het dan te verwonderen dat wij meer licht verlangen en nogmaals ons afvragen was het in die zeven jaren, onder de leiding van dr. Donath dan zoon janboel op Oranje Nassau's Oord en heeft het bestuur d/it ge durende die zeven jaren maar rustig besten digd Wij twijfelen niet of weldra zal wordeu gegeven de oplossing van het raadsel, waar om het grootste gedeelte van liet personeel hun ontslag heeft ingediend, nadat- de ad junct-directrice in haar 'betrekking bleef ge handhaafd en vragen slechts een officieel rapport van het bestuur van het Koninklijke Sanatorium Oranje Nassau's Oord. De De Ruyterzegels vliegen weg schrijft het Amsterdamsche N. v. N. Gisteren waren van de tweede oplage de zegels van A en van 1 cent reeds uitverkocht, zoodat nog enkel zegels van 2J oent aan het postkantoor zijn te krijgen. Zal er nu een derde oplage van komen of zal men den postzegel handel aars en verzamelaars het ge noegen gunnen, dat de uitgifte nu stop wordt gezet, zoodat de De Ruyterzegels kans heb ben op den duur zeldzamer te worden dan de gewone zegels? Weldadigheidspostzegels. Er is semeld dat de onverkochte zegels der Vereeniging tegen de Tuberculose, door het Rijk afgestempeld en openbaar geveild zul len worden. Geheel juist is dit niet. Door het Rijk zijn n.l. alle niet uitgege ven zegels na afstempeling in het bezit der Vereeniging gesteld en deze heeft den heer M. Z. E<Kiloman te Amsterdam met den alleenverkoop (en gros).bolast. Het is daar door natuurlijk niet buitengesloten dat andere postzeeelhandelaars de zegels en dé tail kunnen aanbieden, door bij den heer Booleman 'n het gr -ot hun inslag te doen. Hbld. Steenkolenboringen. Uit He lena veen schrijft men aan de N.R.Ot. Omtrent de boringen naar kolen te Hel- den-Panningen kan nader vermeld worden, dat er na 2 kleine lagen van 12 en 18 cM. een derde laag van goede kolen is gevonden en wel van 82 cM. dikte. Op het oogenblik is men bezig met. een vierde laag. Men is gekomen tot eene diepte va ruim 800 M. De werkstaking te Dor drecht. Omtrent den stand der onderhan delingen tusschen de firma Jacob Vriesen- dorp en Zenen en haar stakende arbeiders, in deze vertegenwoordigd door mr. J. van Droog©, verneemt de Dordr. Ot„ dat die nog steeds voortduren. Do firma moet zich be reid verklaard hebben de va'kvereeniging te erkennen ©u later voorkomende arbedds-go- schillen te onderwerpen aan een scheidsge recht onder voorzitterschap van den kanton rechter. Over het arbeidscontract zijn par- t ijen het. echter nog niet eens, met name over de bepaling van den opzeggingstermijn en het staangeld, maai vermoedelijk zou ook daar over wel overeenstemming worden bereikt. Het jongenskosthuis te Maastricht. In het Handelsblspreekt mr. J. A. van Hamel zijne afkeuring uit ovei eene inrichting, door den heer Regout te Maastricht ten dienste van diens glas blazerij gesticht: een jougenskosthuis waar in jongens van 12 tot 16 jaar, uit Vlaan deren Brabant, de Walenlprovinoies van België en zooal meer, ten getale van gere geld een kleine 120, zijn saamgebracht. Hot staat bij den heer Van Hamel vast, dat dt uiterlijke omstandigheden behoor lijk zijn. Het gebouw is goed ingericht, de kost is goed en plenty, er is een speelplaats en ecu gezelschapszaaler wordt onderwijs gegeven, weekgeld en kleeding verstrekt, enz En staan de jongens wat sterk on der band en beheer. De heer Regout voelt zich natuurlijk verantwoordelijk jegens do ouders en kan bovendien niet riskeeren, dat de jongens elk oogenblik wegloopen. Dat laat zich hooren. Bovendien is een ter zake kundig man meo cc leiding belast; een man, wiens ambt toewijding en onbaatzuchtigheid meebrengt, een abbé, leider van Fransche en Belgische instellingen van kinderverzorging Maa>- laat de heer v. Hamel er op volgen hier breekt de bekoring. De Parijsche rechter van instructie An dre schreef, desgevraagd, den heer v. H. omtrent dezen abbé „Tegen den abbé S. zijn te Parijs in de jaren 1906 en 1907 twee gerechtelijke ver volgingen aanhangig gemaakt „ééne als zoude hij door hem geplaatste kindoren hebben gedokt met valsche docu menten, welke op hen gecne betrekking hadden „ééne, als zoude hij kinderen hebben ge plaatst buiten weten van hunne ouders. „De berichten in den Matin over deze vervolgingen zijn in 'talgemeen juist." De heer v. II. had namelijk in de Matin gelezen dai dc abbé S. onder voorspiegeling van plaatsing in boerengezinnen (placement fa milial), onvermogende ouders bewoog hom 'hunne kinderen af te staan dat hij ze dan echter aan fabrikanten le verde, met wie hij in geregelde verbinding stond tot het leveren van ongeschoolde werklui dat hij, als de kinderen nog beneden den wcMclijken leeftijd waren, zo van valsche namen en akten voorzag dat hij de kinderen onder onware voor stellingen (hij sprak van „ambachtsscho len", enz.) van de straat liet medotroonen en naar de fabrieken bracht. Eindelijk schreef nog d© rechter van in structie „de rechtsvervolgingen zijn nog steeds aanhaDgig." We'k laatste uit de juridische taal in gewoon Nederlandsch overgebracht vol gens den heer v. H. zeggen wi'1: Her heerschap is uit Frankrijk er van- dooi gegaan, toen 't hem begon te branden aan ck schenen. Hij is, gedagvaard, weg gebleven, en verzuimde zich te zuiveren. Hij gaf integendeel de directie van „1'oeu vre de placement familial" op en vertrok. Waarheen? „Vraagt het den heer Regout, directeur van dc fabriek „de Sphinx" te Maastricht, ver;, vt woordelijk houder van een kosthuis van 120 in zijn fabriek werkende jongens." „Het benieuwt mij, vraagt nog de schrij ver, dio zich niet tegen den heer Regoait keert, doch alleen tegen de gansche grond gedachte van zoo'n jongenskosthuis, waar bij hij denkt aan den „stervenssnik van den nagtegaal die wegzinkt inj zijtn kooi' of één Nederlander, ook eenig Neder landse'. fabrikant, in zijn hart het Maas- triolitei stelsel kan billijken. Het ontbeert eiken grond, waarop men ten ontzemt lijden mag, dat een niensehelijk wezen wordt ge kazerneerd. Het is onnationaal, anti-natio naal en 't jongenskosthuis van Regout is een smartelijk verschijnsel in ons land. Treft men het buitenslands algemeen aan, - dar. zijn wij vóór, niet achter bij het buitenland Eu hij eindigt met de verklaring, dat het ding ii zijn diepste wezen verkeerd is: in zijn doel „De heer Regout bedenke, dat men ook ka.n zeggen het doel ontheiligt de middelen. Evenmin als zicih een ridder zwaard tot ploegijzer gebruiken laat, deugt een jongensgezicht ten behoeve van een. fa briek Do zaak-De Geer en Lefèvre de Montigny. Naar de Tel. verneemt, za.i de behandeling der strafzaak De Geer Lefèvre do .vontigny in ihooger beroep, voor het gerechtshof te Amsterdam, aanvangen hoogstwaarschijnlijk op 21 Mei a.s. Het hof wordt gepresideerd door mr. Vogel, als rapporteur treedt op raadsheer mr. P. J. Bijleveld, het O. M. wordt waar genomen door jhr. mr. v d. Brandeler. De Hollandsche Hypotheek- oank. De Amsterdamsche rechtbank (eer ste Kamer van civiele zaken), wees gisteren vonnis in het geding der HoJ'l. Hyp. Bank, contra de firma Cramer, commissionair in effecten, eischende terutgga/ve van gesigna leerde pandbrieven. De rechtbank ontzegde den eisch en ver oordeelde eisoheres in de kosten van het ge ding, zijnde f100. Hetzelfde vonnis werd gewezen in een zelfden eisch der Bank togen de firma Kla verweiden. Inval in een speelhuis. Dins dagavond 10 uur werd door 2 inspecteurs en 6 agenten een inval gedaan in het café Cen tral van S. Metskes aan de Korte Hoog straat, te Rotterdam, waar een biljart aca demie wordt uitgeoefend. Eenige malen was M. reeds bekeurd we gens het houden van een openbare vertoo ning zonder vergunning, doöh zonder resul taat. Dinsdagavond nu ging de politie tot een inval over, schreef ook de namen op van een 20-tal spelers en ontruimde daarna liet café. Later op den avond werd, vermoedelijk door een persoon die al zijn geld verloren had, uit wraak een keisteen door de ramen geslingerd. Ernstige mishandeling. In de Bloed straal ie Amsterdam heeft een 29- jarig man zijn schoonvader met een beitel -een steek in de borst toegebracht. Do ver wonde, die bii de politie niet erg gunstig staat aangeschreven, is in ernstien toestand naar het Gasthuis gebracht. Aanleiding van d"n twist was liet. feit, diat de schoonvader zijn schoonzoon zonder eendge aanleiding een klap in het igeziciht had gegeven. Nekkramp. Te Bocholtz (Limburg) zijn twee kinderen aan meningitis cerebros pinal is overleden. School- en Kerknieuws. Prof. dr. C. M. Kan hoogleeraar in dé natuur -en staatkundige aardrijkskunde en in de land -en volkenkunde van den Nederland scheu Archipel, aan de Uiversiteifc van Am sterdam, heeft met het einde van het loopende studiejaar, wegens het bereiken van den 70-jari- gen leeftijd, eervol ontslag aangevraagd. Dë Kamer van Koophandel! en) Fa brieken te Utrecht vergaderde gisteren voor de laatste maal) in haar gewoon lokaal aan de Ganzen maakt. Voortaan zulilem deze ver gaderingen plaats ihebben in het Gebouw v. Kunsten en Wetenschappen. Van deu minister van Landbouw, Niji- verheid en Handel was een vertaoek 'ingeko men om advies te willen uitbrengen over het ontwerp tot wijtziging van een algemeenen maatregel van bestuur, uitgevaardigd krach tens art. 4 dier Arbeidswet (arbeid van jeug dig-I personen en vrouwen). Dit schrijven waa gesteld in handen van een commissie, namen- welke do heer Van Dieren Bijvoet rapport uitbracht. De commissie adviseerde de Ka mei' oon aan den minister te berichten dat er 'h. i. tegen de wijziging geen overwe gende bezwaren bestaan. Nog enkele zaken van minder belang wer den behandeld, waarna de vergadering over ging in een geheime, ter behandeling vam het jaarverslag. aVermoedelijk ten gevolge van het roekeloos omgaan met lucifers door spelen de jongens, ontstond' gisterenmorgen brand op de heide van de Biltscho duinen, tus- schen hot station de Bilt en die zeepfabriek

Amersfoortsch Dagblad | 1907 | | pagina 2